Bithidalaras

Νταλάρας-Φάλτσα

32 posts in this topic

’κουσα προχθές την εκτέλεση του 'Όταν ανθίζουν πασχαλιές' από την εκπομπή 'στην υγειά μας'! Μιλώ για την εκτέλεση στα rare songs! Μου φάνηκε λοιπόν ότι στον τελευταίο στίχο του τραγουδιού('κι όταν αναστενάζω'), ο Jorje ψιλοφαλτσάρει!!!!!!! Ή τουλάχιστον η φωνή τρεμοπαίζει μεταξύ φάλτσου και σωστού! Δεν ξέρω τί λέτε για αυτό! Μου κινήθηκε λοιπόν η περιέργεια για αυτό το θέμα! Δηλαδή αναρωτιέμαι αν κάποιος από εσάς τους πιο παλιούς Νταλαρικούς από μένα, που έχετε πάει και σε πολλές συναυλίες του, τον έχει ακούσει να φαλτσάρει σε ένα τραγούδι! Η ερώτηση περιλαμβάνει και τα ηχογραφημένα τραγούδια του, όχι μόνο τα ζωντανά! Μου φαίνεται πολύ παράξενο να κάνει φάλτσο αυτός ο άνθρωπος! Αν θέλετε, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε σε ποια τραγούδια υπάρχει αμφισβήτηση για την ορθότητα της φωνής! :music::):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα περισσότερο σαν τεχνικό πρόβλημα της μετάδοσης του ήχου από την τηλεόραση μου ακούγεται φίλε Bithidalara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’στο καλύτερα! Όταν βαριέσαι, ασχολείσαι με ό,τι μπορεί να σου ξοδέψει χρόνο! Ακόμα κι αν αυτό είναι τα φάλτσα του Νταλάρα :rolleyes::music: Πάντως, δεν μπορείς να πεις! Είναι κάτι που δεν έχει συζητηθεί ποτέ.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pantos mhn anoigeis topic me thema kati pou den isxyei. Mhn ksexnas oti dekades episkeptes, oi opoioi den einai alloste fanatikoi akroates tou Ntalara, serfaroun kathhmerina sto site. Polles fores autes oi anakribeies diamorfonoun apopseis. Kai merikoi den theloun kai poly gia na arxisoun tis xazomares...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pantos mhn anoigeis topic me thema kati pou den isxyei. Mhn ksexnas oti dekades episkeptes, oi opoioi den einai alloste fanatikoi akroates tou Ntalara, serfaroun kathhmerina sto site. Polles fores autes oi anakribeies diamorfonoun apopseis. Kai merikoi den theloun kai poly gia na arxisoun tis xazomares...

Συμφωνώ με τον kapetanios.’σε που επειδή η συγκεκριμένη εκτέλεση του τραγουδιού μ'αρέσει ιδιαίτερα, την έχω ακούσει δεκάδες φορές και δεν έχω προσέξει κανένα φάλτσο ή κάτι σχετικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bithidalaras μάλλον αναφέρεσαι στο mp3 που ανέβασα εγώ το Δεκέμβρη.

Μου αρέσει πάρα πολύ η συγκεκριμένη εκτέλεση.

Πράγματι στο φινάλε υπάρχει μια ατέλεια, ένα γλίστρημα της φωνής που δεν πατάει καλά στη νότα, αλλά δύσκολα θα το χαρακτήριζα "φάλτσο" και πολύ δυσκολότερα θα έφιαχνα ολόκληρο τόπικ για αυτό :) .

Πάντως όλοι οι τραγουδιστές αν είναι κουρασμένοι μπορεί να ξεφύγουν λίγο απ' τη νότα. Ανάλογα με την αρτιότητα της φωνής του καλλιτέχνη αυτό γίνεται είτε συχνά είτε σπάνια.

Υπάρχει video με τον Νταλάρα να πατάει με τη φωνή του τελείως λάθος νότα σε μια παλιά συναυλία, πρέπει να είναι αρχές '90 όταν λέει αν δεν κάνω λάθος το Una moneda le di. Αλλά είναι τόσο σπάνιο το φαινόμενο αυτό για τον Νταλάρα που πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως μουσειακό είδος αυτό το βίντεο.

Δηλαδή όταν έχουμε να κάνουμε με έναν τόσο τέλειο τραγουδιστή, το να παρατηρήσεις μια ατέλεια είναι κάτι σπάνιο και ίσως και εντυπωσιακό δεδομένου του πόσο δύσκολο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο και για αυτό το θυμάμαι το συγκεκριμένο στιγμιότυπο.

Πάντως να το ξεκαθαρίσουμε ότι δεν έχει υπάρξει πιο άρτια μουσικά φωνή από του Νταλάρα. Είναι από μόνος του μουσικό όργανο. Πρώτα θα ξεκουρδιστεί το πιάνο και μετά ο Νταλάρας. Οπότε μην το ψάχνεις, αυτές οι περιπτώσεις είναι εντελώς σπάνιες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα και εγώ για αυτό δημιούργησα το topic! Γιατί το θεωρώ σπάνιο ως αδύνατο να κάνει φάλτσο! Συγνώμη πάντως αν η δημιουργία topic για αυτό το θέμα, είναι κάπως υπερβολική! Τα παιδιά έχουν και δίκιο λέγοντας ότι μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις! Η εκτέλεση αυτή είναι καταπληκτική πάντως, εκτός από αυτή την ατέλεια! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
....πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως μουσειακό είδος αυτό το βίντεο.............

:D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά παραλογίζεστε... Είναι δυνατόν ο Γιώργος να φαλτσάρει!;!;!;!;!;!;!;!; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, αρχικά δεν ήθελα να γράψω εδώ, αλλά αφού πληθαίνουν τα μη κριτικά σχόλια ας αναφέρω κάποια παραδείγματα που με προβληματίζουν. :D Ίσως σε αυτές τις περιπτώσεις ο Νταλάρας όχι ακριβώς να φαλτσάρει, αλλά πάντως δεν τραγουδά καθαρά, τρέμει/βραχνιάζει υπερβολικά η φωνή του ή είναι σαν να δυσκολεύεται να "βρει" τη σωστή νότα. (Δεν ξέρω να το διατυπώνω καλύτερα, ακούστε τα αποσπάσματα και μάλλον θα καταλάβετε τι εννοώ.)

1. Τραγούδι "Με της καρδιάς τον χτύπο" (δίσκος "Η άσφαλτος που τρέχει"):

Στην εισαγωγή (στο σόλο χωρίς όργανα) ειδικά το σημείο: "(μα ρίχ το) στο ποτάμι".

2. Τραγούδι "Εφτά φορές" (δίσκος "Στα τραγούδια που σου γράφω"):

Στο ρεφρέν, όταν τραγουδά τη δεύτερη φορά το "(και να) σηκώνεσαι (οχτώ)".

3. Τραγούδι "Σωπάσαν οι φωνές" (δίσκος "Στα τραγούδια που σου γράφω"):

Στο ρεφρέν ειδικά σημεία (λέξεις) όπως "(αν μια λέξη μόνο) είχε (ακουστεί)" / "(αυτή τη) νύχτα (σαν γυαλί)" / "(του) θυμού (την αστραπή)".

4. Τραγούδι "Μαρτύριο, μυστήριο" (δίσκος "Στα τραγούδια που σου γράφω"):

Στο πρώτο κουπλέ οι λέξεις "Τραύματα ..." / "Θαύματα ...", στο ρεφρέν οι λέξεις "αγανάχτησα" / "λιποτάχτησα".

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος... Ο "θείος" δεν είναι ούτε CD, ούτε και μπορεί κάθε φορά που τραγουδάει να είναι πάντα - μα πάντα - σωστός. Επαναλαμβάνω: δεν είναι CD. Το οτι μπορεί να κάνει φάλτσα(ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ), είναι φυσικό . Ας μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για τραγουδιστή, επομένως -δυστυχώς και ο ίδιος- είναι "θύμα των παθήσεων" που τυραννούν τους τραγουδιστές (κλείσιμο φωνής, κούραση κτλ). Ας μην μπαίνουμε στην διαδικασία λοιπόν να καταμετρούμε "φάλτσα", ή βραχνάδες. Εγώ θα σας θυμίσω και ένα ακόμα σημειό βραχνάδας: στα "18 λιανοτράγουδα", στην "Αναβάφτιση", τελειώνει με την λέξη "αγέρες". Όσοι δεν το θυμάστε, ακούστε το. Δεν είναι φάλτσο αυτό.

Τώρα, σε οτι αφορά τα "φάλτσα" στον τελευταίο δίσκο, είμαι σίγουρος οτι αυτά, απλά δεν υπάρχουν... Στο studio γράφει ο άνθρωπος, ότι δεν του αρέσει, το ξαναγράφει, όσες φορές θέλει. Τα σημεία αυτά που ακούγονται έτσι, είναι εσκεμμένα. Δεν τίθεται λοιπόν τέτοιο θέμα.

Και κάτι ακόμα... ο "θείος" δεν κάνει φάλτσα... :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο  studio  γράφει ο άνθρωπος, ότι δεν του αρέσει, το ξαναγράφει, όσες φορές θέλει.

Έτσι είναι! Ακριβώς γι αυτό το λόγο με παραξενεύουν οι παραπάνω ατέλειες στην πρόσφατη δουλειά (κυρίως) ενός καλλιτέχνη που είναι γνωστός για την τελειομανία του. Σωστά τα επιχειρήματα περί κλεισίματος φωνής, κούρασης κτλ. που κάποτε τυραννούν έναν τραγουδιστή. Αλλά τότε γιατί δεν έγραψαν πάλι τα προβληματικά σημεία ή τραγούδια; Δεν επρόκειτο για ζωντανές ηχογραφήσεις ...

Τα σημεία αυτά που ακούγονται έτσι, είναι εσκεμμένα.

:blink: ???? Χμμμμμ. :blink: :D :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα σημεία αυτά που ακούγονται έτσι, είναι εσκεμμένα.

:blink: ???? Χμμμμμ. :blink: :D :blink:

"Εσκεμμένα": δεν έχουν συμπεριληφθεί στον δίσκο ατέλειες, εν αγνοία του "θείου". Τελεία και παύλα. Η πορεία του όλα αυτά τα χρόνια αυτό δείχνει. Δεν είναι άνθρωπος που θα αφήσει τίποτε στην τύχη. Ακόμα και την παραμικρή νότα. Και δεν το λέω μόνο εγώ αυτό, αλλά και πολλού συνάδελφοι του-μουσικοι, τραγουδιστές (ενδεικτικά: β. Παπακωνσταντίνου, στην εκπομπή της Σ. Διγενή: "Κοίτα τι έκανες").

Αυτό εννοώ εσκεμμένα.

Υ.Γ. Πολύ αξία δεν το δώσαμε αυτό το θέμα;; :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
dekades episkeptes, oi opoioi den einai alloste fanatikoi akroates tou Ntalara, serfaroun kathhmerina sto site. Polles fores autes oi anakribeies diamorfonoun apopseis. Kai merikoi den theloun kai poly gia na arxisoun tis xazomares...

Παιδιά , απλά θα ήθελα να ξαναθυμίσω όσα πολύ σωστά είπε ο Kapetanios.

Mην ξεχνάτε ότι δεν είμαστε μόνοι μας σ'αυτό το site.Mπαίνει και διαβάζει κι άλλος κόσμος.Δεν είπα να μην είμαστε αντικειμενικοί (όσο αυτό είναι δυνατό), απλά ,μην ξεχνάτε ότι κάποιοι είναι έτοιμοι με το δάχτυλο στην σκανδάλη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε αν σε λίγες μέρες βρείτε το αυτοκίνητό σας κατεστραμμένο, μην αναρωτηθείτε ποιος το έκανε... :lol: :rolleyes:;):):razz::D :lol: :razz::razz::music::razz: :lol: :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λες Θανάση; Μόνο οι εκτός παίρνουν φόρα και λένε ό,τι τους κατέβει; Για ρίξε μια πιο προσεκτική ματιά ,σε παρακαλώ πολύ. :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα σημεία αυτά που ακούγονται έτσι, είναι εσκεμμένα.

:blink: ???? Χμμμμμ. :blink: :razz: :blink:

"Εσκεμμένα": δεν έχουν συμπεριληφθεί στον δίσκο ατέλειες, εν αγνοία του "θείου". Τελεία και παύλα. Η πορεία του όλα αυτά τα χρόνια αυτό δείχνει. Δεν είναι άνθρωπος που θα αφήσει τίποτε στην τύχη. Ακόμα και την παραμικρή νότα. [...]

Αυτό εννοώ εσκεμμένα.

Πέτρο, ακριβώς με αυτό τον τρόπο εξέλαβα τα λόγια σου. Δεν είχα αμφιβολίες για το πώς το εννοούσες. Ήταν (και εκαξολουθεί να είναι) η ίδια η λογική αυτή που με παραξενεύει: "Ό,τι κι αν ακούμε, μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια, να είμαστε σίγουροι ότι ο Νταλάρας ακριβώς έτσι την ήθελε. ’ρα πρόκειται για κάτι καλό ή μάλιστα τέλειο". (Ομολογουμένως το τελευταίο δεν το είπες ρητά, αλλά είναι το φυσικό συμπέρασμα.)

Αυτή τη λογική δεν τη συμμερίζομαι.

Τέλος πάντων, ανέφερα μερικά πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα. Όποιος έχει τα CD στη διάθεσή του μπορεί να ακούσει τα εν λόγω τραγούδια και να σχηματίσει τη δική του γνώμη: Από "τέλεια ερμηνεία", "πολύ καλό", "μέτριο", "κακό" μέχρι "χάλια". :) Έτσι όπως γίνεται πάντα όταν άνθρωποι κρίνουν τη δουλειά ενός τραγουδιστή, ενός πιανίστα, ενός ηθοποιού κλπ.κλπ. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η υπομονή έχει και όρια :)  :D  :razz:  :music:

Και αυτό σημαίνει τι;;

Συνήθως έτσι ξεκινά η ... καταπολέμηση των αντιφρονούντων. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά (τουλάχιστον από τα ΜΜΕ) όταν οι φανατικοί στο όνομα μιας πολιτικής ιδέας, μιας θρησκείας ή απλώς της αγαπημένης τους ποδοσφαιρικής ομάδας χάνουν την υπομονή τους ...

Προτείνω λοιπόν να αφήσουμε κατά μέρος τις νεφελώδεις απειλές και να περιοριστούμε σε μια συζήτηση επί της ουσίας η οποία - ως γνωστόν - είναι το θέμα: "Νταλάρας-Φάλτσα, Γίνεται;;;;"

Σε περίπτωση που τέτοια συζήτηση αποδεικνύεται ανέφικτη (ή ανεπιθύμητη), προτιμότερο μου φαίνεται να σταματήσουμε απλώς να γράφουμε άλλα σχόλια σε αυτό το topic. Οι απόψεις έτσι κι αλλιώς είναι μάλλον γνωστές πια και όπως είπα, στο κάτω-κάτω ο κάθε ενδιαφερόμενος δεν έχει παρά να ακούσει τον Νταλάρα (είτε σε CD, είτε σε συναυλία) για να διαμορφώσει την δική του, καθαρά προσωπική γνώμη πάνω στο θέμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na rotiso ki ego kati;( giati tha skaso an den to po...) :music: Fantazomai pos oloi tragoudame, den eimai i moni... ;) Tin periptosi na min prokeitai gia faltsa sta sugekrimena tragoudia pou anaferontai, alla gia sunaisthima tin skeftike kaneis; :blink: :mad: Giati to tragoudi den einai mono texniki, einai pano ap' ola sunaisthima!!!! B)B):mad::mad:B) Afta kai sunxoriste parakalo tin ekriksi mou.... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λες είναι αρκετά σωστό! Και εγώ τραγουδάω άλλωστε και πράγματι πολλές φορές όταν νιώθεις κάτι πάρα πολύ, μπορεί και να κάνεις κάτι που δεν το θέλεις ή δεν το είχες σχεδιάσει, είτε αυτό είναι ωραίο έιτε όχι! Ουσιαστικά είναι ένας αυθορμητισμός! Συμφωνώ όμως εν μέρει! Στις ζωντανές εκτελέσεις δικαιολογείται κάποια μικρή ατέλεια, αλλά στις ηχογραφήσεις μόνο αν θέλει να την κάνει, δέχομαι αυτή την άποψη! Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι (παρόλο που εγώ άνοιξα το topic) ο Γιώργος δύσκολα κάνει φάλτσο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
’κουσα προχθές την εκτέλεση του 'Όταν ανθίζουν πασχαλιές' από την εκπομπή 'στην υγειά μας'! Μιλώ για την εκτέλεση στα rare songs! Μου φάνηκε λοιπόν ότι στον τελευταίο στίχο του τραγουδιού('κι όταν αναστενάζω'), ο Jorje ψιλοφαλτσάρει!!!!!!! Ή τουλάχιστον η φωνή τρεμοπαίζει μεταξύ φάλτσου και σωστού! Δεν ξέρω τί λέτε για αυτό!

εγω λεω οτι κριτικαρεις συνεχεια το γιωργο.φαλτσαρη κ τρεμοπαιζει η φωνη του λες?ακομη κ αν εχει συμβει καποιες φορες σε 3 ωρες τραγουδιου ειναι ενα κομματι 5-10 δευτερα το πολυ.τις υπολοιπες ωρες η φωναρα του περναει στο αιμα μας μας κανει να ανατριχιαζουμε κ να δακρυζουμε απο συγκινηση εσυ αυτα τα 5-10 δευτερα βρηκες να σχολειασεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό που λες είναι αρκετά σωστό! Και εγώ τραγουδάω άλλωστε και πράγματι πολλές φορές όταν νιώθεις κάτι πάρα πολύ, μπορεί και να κάνεις κάτι που δεν το θέλεις ή δεν το είχες σχεδιάσει, είτε αυτό είναι ωραίο έιτε όχι! Ουσιαστικά είναι ένας αυθορμητισμός! Συμφωνώ όμως εν μέρει! Στις ζωντανές εκτελέσεις δικαιολογείται κάποια μικρή ατέλεια, αλλά στις ηχογραφήσεις μόνο αν θέλει να την κάνει, δέχομαι αυτή την άποψη! Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι (παρόλο που εγώ άνοιξα το topic) ο Γιώργος δύσκολα κάνει φάλτσο...

Δύσκολα κάνει φαλτσο Συμφωνώ .

στο στούντιο σχεδόν ποτέ.

Στα ζωντανά όμως η κατάσταση είναι αλλώς .

Μπορούμε να πούμε οτι σε απόδοση ο Νταλάρας είναι τοπ αλλα επειδή είναι ζωντανά πάντα υπάρχει η πιθανότητα φαλτσαρίσματος.¨Λιγο μια κακή αναπνοή ,λιγο η δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης.Παρόλα αυτά στα περισσότερα ζωντανά του η φωνή του είναι άρτια και άψογη.

¨Εχω ένα DVD από τα συναυλίες που έγιναν μετά την δικτατορία όπου ο Νταλάρας όντως σε κάποιο τραγούδι δεν "παταει "καλά αλλά δεν νομίζω οτι αυτο χαίρει ακρας σημασίας γιατι η συνολική του ερμηνεία και άποψη για το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν τέλεια σε αυτή την ζωντανη εμφάνιση όπως άλλωστε και σε όλες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...