Bithidalaras

Νταλάρας-Φάλτσα

32 posts in this topic

Αυτό που λες είναι αρκετά σωστό! Και εγώ τραγουδάω άλλωστε και πράγματι πολλές φορές όταν νιώθεις κάτι πάρα πολύ, μπορεί και να κάνεις κάτι που δεν το θέλεις ή δεν το είχες σχεδιάσει, είτε αυτό είναι ωραίο έιτε όχι! Ουσιαστικά είναι ένας αυθορμητισμός! Συμφωνώ όμως εν μέρει! Στις ζωντανές εκτελέσεις δικαιολογείται κάποια μικρή ατέλεια, αλλά στις ηχογραφήσεις μόνο αν θέλει να την κάνει, δέχομαι αυτή την άποψη! Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι (παρόλο που εγώ άνοιξα το topic) ο Γιώργος δύσκολα κάνει φάλτσο...

Δύσκολα κάνει φαλτσο Συμφωνώ .

στο στούντιο σχεδόν ποτέ.

Στα ζωντανά όμως η κατάσταση είναι αλλώς .

Μπορούμε να πούμε οτι σε απόδοση ο Νταλάρας είναι τοπ αλλα επειδή είναι ζωντανά πάντα υπάρχει η πιθανότητα φαλτσαρίσματος.¨Λιγο μια κακή αναπνοή ,λιγο η δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης.Παρόλα αυτά στα περισσότερα ζωντανά του η φωνή του είναι άρτια και άψογη.

¨Εχω ένα DVD από τα συναυλίες που έγιναν μετά την δικτατορία όπου ο Νταλάρας όντως σε κάποιο τραγούδι δεν "παταει "καλά αλλά δεν νομίζω οτι αυτο χαίρει ακρας σημασίας γιατι η συνολική του ερμηνεία και άποψη για το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν τέλεια σε αυτή την ζωντανη εμφάνιση όπως άλλωστε και σε όλες.

ρε μην σχολειαζεται το θεο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, το ψάχνετε υπερβολικά το θέμα? Υποψιάζομαι ότι αυτό παθαίνουν όλοι όσοι εξετάζουν τόσο πολύ έναν ερμηνευτή? Εγώ είναι αλήθεια ότι δεν ακούω τόσο προσεκτικά, απλώς ακούω με ευχαρίστηση τον ερμηνευτή. Στην περίπτωση του Νταλάρα δεν έχω προσέξει τίποτε τέτοιο...Πάντως αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να γράψω κάτι που, τηρουμένων των αναλογιών, νομίζω ότι ταιριάζει...ο μεγάλος Μπετόβεν έλεγε στους μαθητές του "δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θα παίξεις λάθος τις νότες απ' τα έργα μου. Θέλω όμως, κι αυτό το "λάθος" να έχει συναίσθημα". Δεν έχει σημασία που εκείνο ήταν κλασική μουσική και εδώ μιλάμε για τραγούδι, νομίζω ότι τα δεδομένα είναι ίδια...Θέλω να πω, ακόμη κι αν έχει κάνει κάπου φάλτσο, αφού τραγουδά με αίσθημα, όλα τα άλλα είναι άνευ σημασίας... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ....

Συμφωνω.... :razz::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ κι επαυξάνω, Πέτρο! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ άκουσα το "Όταν ανθίζουν πασχαλιές" και το "Μαρτύριο Μυστήριο" και δεν παρατηρώ κανένα λάθος πάτημα. Ίσως να υπάρχουν κάποια φαλτσαρίσματα σε δίσκους αλλά μόνο παλιούς (δεκαετία '70) αλλά κι εκείνα έδιναν το χρώμα τους. Δεν θεωρώ ότι είναι θεός ο Νταλάρας. ’νθρωπος είναι.

Κι ας είναι θεός στις καρδιές μας τόσα; χρόνια!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...