Sign in to follow this  
Followers 0
Bithidalaras

Τόλης Βοσκόπουλος

19 posts in this topic

Ο νέος δίσκος του «μεγάλου ερωτικού» τραγουδιστή μας, Τόλη Βοσκόπουλου, που θα κυκλοφορήσει σύντομα από τη Virus Music, αναμένεται να αποτελέσει το μουσικό γεγονός της χρονιάς.

Ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού επιστρέφει με ένα δίσκο-πρόταση που περιλαμβάνει τραγούδια, τα οποία έγραψε ειδικά για τον Τόλη Βοσκόπουλο η επί χρόνια συνεργάτιδα και φίλη του Σόφη Παππά.

Η μεταξύ τους χημεία τροφοδότησε, άλλωστε, στο παρελθόν το λαϊκό τραγούδι με μεγάλες επιτυχίες («Κι έλεγες», «Πόλη πεντάμορφη», «Γαλανομάτα μάγισσα» κ.α.).

Αποτέλεσμα της πολύμηνης δουλειάς στο στούντιο, είναι ένας κύκλος τραγουδιών με εχέγγυα διαχρονικότητας, κάτι που ο Τόλης Βοσκοπούλας έχει κατακτήσει στη διάρκεια της 40χρονης λαμπρής καριέρας του.

Η έμπνευση και η αγάπη για το λαϊκό τραγούδι συναντιούνται στο νέο δίσκο του Τόλη Βοσκόπουλου και της Σόφης Παππά «Αντίθετο ρεύμα», που φιλοδοξεί να μας οδηγήσει στο ρεύμα της ψυχαγωγίας και της μουσικής απόλαυσης!

Music Corner

Τώρα συγχωρήστε με που θα το πώ, αλλά αν είναι ο Βοσκόπουλος ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού τότε εγώ είμαι ο Γιώργος Νταλάρας.. :music:

Ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού

Ζωντανός; Ναι. Ζωντανός μύθος; Σε καμμία περίπτωση! B):mad:

...που θα κυκλοφορήσει σύντομα από τη Virus Music

Πάω να πάρω κανένα αντιβιοτικό !! B)B)

Ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού

Τώρα συγχωρήστε με που θα το πώ, αλλά αν είναι ο Βοσκόπουλος ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού τότε εγώ είμαι ο Γιώργος Νταλάρας.. :blush:

Ζωντανός; Ναι. Ζωντανός μύθος; Σε καμμία περίπτωση! :mad: :mad:

Δεν βρήκα το αυθεντικό κείμενο στην ιστοσελίδα του Music Corner αλλά κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την απόδοση του δελτίου τύπου της δισκογραφικής εταιρίας (η οποία όντως παράξενο όνομα φέρνει ;) ). Σε τέτοια κείμενα πάντα χρησιμοποιούνται μόνο τα πιο κολακευτικά λόγια για τον εκάστοτε καλλιτέχνη. Φυσικό είναι ...

("Ένας από τους ζωντανούς μύθους" θα ήταν σίγουρα μια προτιμότερη διατύπωση.)

Αλλά όποια κι αν είναι η γνώμη για την χαρακτηρισμό "μύθος" σχετικά με τον Βοσκόπουλο, γεγονός είναι ότι αυτός είναι μια πασίγνωστη και από πολλούς αγαπημένη μορφή στον χώρο της ελληνικής μουσικής. Και αυτό ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια πια. (Δισκογραφικά ξεκίνησε την ίδια περίπου εποχή με τον Νταλάρα.) Αυτά τα κατάλαβα ακόμα κι εγώ, παρ όλο που δεν είμαι Έλληνας και γνωρίζω τα πράγματα μόνο από μακριά ...

Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ ένα σωρό τραγούδια που έχει ερμηνεύσει ο Βοσκόπουλος και τον εκτιμώ ως τραγουδιστή και ως συνθέτη επίσης. Σίγουρα υπάρχουν "καλύτερες" φωνές αλλά παρ όλα αυτά και η δική του φωνή έχει κάτι το ξεχωριστό που δεν θα ήθελα να λείψει από τον χώρο του ελληνικού πενταγράμμου. Του χρωστάω πολλές ωραίες στιγμές στην ενασχόλησή μου με την ελληνική μουσική και για αυτό δεν μπορώ παρά να νιώθω χαρά και ευγνωμοσύνη απέναντι στον καλλιτέχνη Βοσκόπουλο. (Δεν ξέρω αν θα με ενθουσίαζαν οι εμφανίσεις του σε κέντρα ή η ατμόσφαιρα που επικρατεί εκεί· ίσως όχι. Αλλά αυτό που τελικά μετράει είναι τα τραγούδια και η ερμηνεία τους.)

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το να "συνδυάσω" (και να "συμβιβάσω") στον προσωπικό μου μουσικό κόσμο έναν Βοσκόπουλο με έναν Νταλάρα (για παράδειγμα). Όσοι το θεωρείτε ασέβεια, τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Και δεν ντρέπομαι καθόλου γι αυτό ... B)

Όσο για τη νέα του δουλειά (από την οποία δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα) χαίρομαι που πρόκειται για (άλλη) μια συνεργασία με τη Σόφη Παππά. Και αυτή την θεωρώ πολύ σπουδαία (και εξαιρετικά πολύπλευρη) προσωπικότητα στον χώρο του ελληνικού τραγουδιού: στιχουργός, συνθέτρια, αλλά και τραγουδίστρια η ίδια με πολλές φορές καταπληκτικά αποτελέσματα και στις τρεις τομείς. :mad: (Κι από πάνω είναι συγγραφέας, αλλά δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τα βιβλία της.)

Με λίγα λόγια: Ενθαρρυντική η ανακοίνωση του καινούργιου δίσκου.

Και τώρα θα βάλω κάποιο τραγούδι με τον Βοσκόπουλο. (Μάλλον το "Απόψε τηλεφώνησες" με μουσική δική του και στίχους της Παππά.) :music:B)B)

Μάλλον δεν είδε ο συντάκτης τον κ.Βοσκόπουλο να άδει στην τελευταία του συναυλία στην Κέρκυρα. Στο απόσπασμα τηλεοπτικών ειδήσεων που είδα εγώ μόνο λύπη μου προκάλεσε ο <<ζωντανός μύθος>>. Γιατί απλά δεν τραγουδούσε. Αφιέρωνε στη συμβία του και στην κόρη του κι όταν αποφάσιζε να τραγουδήσει το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Σας λέω πως είμαι έως και επιεικής στην κρίση μου. [ Φάλτσα και Βοσκόπουλος. Κι όχι το άλλο]. Αυτά B)Πάντως δεν ΜΟΥ είναι αντιπαθής, απλά αδιάφορος.

Σχετικά με τα περί ασέβειας, δεν έχει καμία σχέση ο κόσμος ο μουσικός του Βοσκόπουλου με αυτόν του Νταλάρα.

Αυτό που λες Ekostel είναι αναμφισβήτητο! Βέβαια ο καθένας έχει τα γούστα του και μπορεί να ακούει όποιον θέλει! Δικαίωμά του άλλωστε! Πάντως προσωπικά θεωρώ ότι ο Βοσκόπουλος δεν πιάνει μία μπροστά στον Γιώργο, από όλες τις απόψεις! Αλλά δεν ξέρω γιατί, προβάλλεται πάρα πολύ από τα ΜΜΕ... B)

Από ποια μέσα προβάλλεται όμως, αγαπητέ φίλε; Από τα κουσκουσιάρικα μέσα ή από αυτούς που τόσα χρόνια νομίζουν πως όλους μας ταίζουν κουτόχορτο για να είμαστε συνέχεια εν υπνώσει(δοτική); Έτσι τους βολεύει. Δεν τους αρέσει να έχουν κάποιοι άποψη και να την εκφράζουν κιόλας. Τα είπαμε αυτά. Ενώ οι πρίγκιπες και οι βασιλιάδες και οι βαρώνοι έχουν πέραση. Σημεία των καιρών... :blink: B)B) :blink:

Δεν μπορώ να πω ότι τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στη φωνή και τα τραγούδια του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, χωρίς βέβαια να κατακρίνω αυτούς που τον ακούνε.Ένα όμως τραγούδι που ερμήνευσε, το'χω ξεχωρίσει και το ακούω συχνότατα:

"Πριν χαθεί το όνειρό μας και ξαναβραδιάσουμε

άσε με να σ'αγαπάω κι όπου φτάσουμε..." B)

Ο νέος δίσκος του «μεγάλου ερωτικού» τραγουδιστή μας, Τόλη Βοσκόπουλου, που θα κυκλοφορήσει σύντομα από τη Virus Music, αναμένεται να αποτελέσει το μουσικό γεγονός της χρονιάς.

Ο ζωντανός μύθος του ελληνικού τραγουδιού επιστρέφει με ένα δίσκο-πρόταση που περιλαμβάνει τραγούδια, τα οποία έγραψε ειδικά για τον Τόλη Βοσκόπουλο η επί χρόνια συνεργάτιδα και φίλη του Σόφη Παππά

...

...

Αποτέλεσμα της πολύμηνης δουλειάς στο στούντιο, είναι ένας κύκλος τραγουδιών με εχέγγυα διαχρονικότητας, κάτι που ο Τόλης Βοσκοπούλας έχει κατακτήσει στη διάρκεια της 40χρονης λαμπρής καριέρας του.

Η έμπνευση και η αγάπη για το λαϊκό τραγούδι συναντιούνται στο νέο δίσκο του Τόλη Βοσκόπουλου και της Σόφης Παππά «Αντίθετο ρεύμα», που φιλοδοξεί να μας οδηγήσει στο ρεύμα της ψυχαγωγίας και της μουσικής απόλαυσης!

Υπογραμμίζω το "μουσικό γεγονός της χρονιάς"(δώστε το βραβείο Αρίων από τώρα),τον "ζωντανό μύθο του ελληνικού τραγουδιού",τον "δίσκο - πρόταση" (άνευ ουσιαστικών αυτή η πρόταση?) τα "εχέγγυα διαχρονικότητας" (θα μιλάνε οι επόμενες δέκα γενεές γι αυτό που θ'ακούσετε) και "το ρεύμα της ψυχαγωγίας (προσοχή στο ρεύμα της ψυχαγωγίας μη σας αφήσει στον τόπο) και της μουσικής απόλαυσης!(αφού χαϊδεύει τ'αυτιά).

Φοβερή ανακοίνωση! Ποιός την έγραψε?

Να υπενθυμίσω μια δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη που ταιριάζει με την περίσταση αν την έκανε για μια που έχει καλή-μοίρα στο ελληνικό τραγούδι: "Κι εμείς οι κακομοίρηδες τι να κάνουμε που δεν έχουμε τόσο μεγάλη επιτυχία?".Να συμπληρώσω κι εμάς που δεν τον ακούμε τον "μεγάλο ερωτικό τραγουδιστή".

Α,ναι και την άρνηση του Γιώργου Νταλάρα ν' αναφερθεί σε συνέντευξή του μεταξύ άλλων υπάρξεων του μουσικού χώρου στον εν λόγω "ζωντανό μύθο".

-John

Βρήκα τώρα την ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του musiccorner. Το παράξενο είναι πως δεν πρόκειται για το δελτίο τύπου της δισκογραφικής εταιρείας (όπως νόμιζα) αλλά για κείμενο της ίδιας της "Συντακτικής Ομάδας του Music Corner"!

Τέλος πάντων, για μένα έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτός ο δίσκος. B) Και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν με επηρεάζει καθόλου τι λένε (ή δεν λενε) ο Νταλάρας, ο Θεοδωράκης ή οποιοσδήποτε άλλος για τον εκάστοτε καλλιτέχνη. :)

Πάντως αξίζει να ρίξετε μια ματιά στην ιστοσελίδα με την ανακοίνωση αφού εκεί υπάρχει και φωτογραφία της Σόφης Παππά (μαζί με τον Βοσκόπουλο). Δεν την βλέπει κανείς παρά σπάνια σε έξωφυλλα δίσκων ...

http://www.musiccorner.gr/news/2005/a027.html

Κατ΄αρχήν πριν καταθέσω τη δική μου άποψη να πω ότι φυσικά κάθε γνώμη είναι σεβαστή και κάθε διαφωνία είναι θεμιτή. Όπως επίσης να πω ότι είναι καλό να έχει κανείς μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για το έργο ενός καλλιτέχνη. Στην περίπτωση του Γιώργου Νταλάρα μπορώ να πω ότι την έχω - αν και κάθε στιγμή ανακαλύπτω άγνωστες πτυχές - και γι΄αυτό λατρεύω τα τραγούδια του.

Ο Τόλης Βοσκόπουλος, από τα λίγα που έχω ακούσει λοιπόν, προσωπικά δε μου άρεσε ποτέ σαν τραγουδιστής. Αντικειμενικά, νομίζω, η καριέρα του δε συγκρίνεται με την αντίστοιχη άλλων καλλιτεχνών. Κατά τη γνώμη μου πάντα, έχει μία ιδιαίτερη φωνή που αν και εμένα δε μου αρέσει, ίσως με τις κατάλληλες συνεργασίες να μπορούσε να δώσει κάτι καλό. Το ρεπερτόριό του όμως δε νομίζω πως δε στέκεται ικανό να του δώσει μία θέση ανάμεσα στους καλούς Έλληνες τραγουδιστές. Οι επιλογές του τέλος, όσον αφορά την καλλιτεχνική του πορεία τα τελευταία χρόνια υπήρξαν σταθερά τα μεγάλα νυχτερινά κέντρα και λιγότερο η δισκογραφία, έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Μιλώντας πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, αν ο συγκεκριμένος τραγουδιστής έλειπε από την ελληνική μουσική σκηνή, δε θα με ενοχλούσε καθόλου.

Μιλώντας πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, αν ο συγκεκριμένος τραγουδιστής έλειπε από την ελληνική μουσική σκηνή, δε θα με ενοχλούσε καθόλου.

Εμένα θα μου έλειπε πάρα πολύ. :wow: Βέβαια δεν έχει τη φωνή ενός Νταλάρα, αλλά παρ ολα αυτά ο ήχος της έχει μια ξεχωριστή μαγεία (ειδικά στα κατάλληλα κομμάτια). Το πιο σημαντικό όμως: Τι ωραία τραγούδια που ερμηνεύει ο Βοσκόπουλος στους δίσκους του! :rolleyes:

Μόλις ακούω για πρώτη φορά πιο προσεκτικά την τελευταία δουλειά του ("Αντίθετο ρεύμα"). Μα τι υπέροχα κομμάτια υπάρχουν σε αυτό το CD! Η Σόφη Παππά (που έχει γράψει τη μουσική και τους στίχους όλων των τραγουδιών) για άλλη μια φορά αποδεικνύει ότι είναι μια καταπληκτική δημιουργός!

Βέβαια υπάρχουν και μερικά κομμάτια που με αφήνουν αδιάφορο, αλλά αυτό δεν μειώνει τη θετική γνώμη μου για τον δίσκο ως σύνολο. Μέχρι στιγμής ίσως τη μεγαλύτερη εντύπωση μού κάνουν τα τραγούδια "Θα γυρίσεις ξανά", "Οι ωραιότερες στιγμές", "Γι αυτά τα μάτια" και "Οι βράχοι". Θα προστεθούν όμως και άλλα ... ;) Μουσική και στίχοι που έχουν ψυχή και μιλάνε στην καρδιά· ωραίες μελωδίες, συναρπαστικοί ρυθμοί. Και από πάνω: γνήσια ελληνικά τραγούδια. :music:

Ωραία όμως και τα "Παλιοσάββατα", ένα κομμάτι με αρκετά ανατολίτικη χροιά στο οποίο η φωνή του Βοσκόπουλου μου αρέσει πάρα πολύ.

Ακούγοντας αυτό το CD είναι μια από εκείνες τις στιγμές που νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη για όσα μας προσφέρουν κάποιοι έλληνες καλλιτέχνες, αυτή τη φορά η μεγάλη Σόφη Παππά (η οποία δεν είναι μόνο συνθέτρια και στιχουργός, αλλά και η ίδια τραγουδίστρια όπως και συγγραφέας). :rolleyes: (Κρίμα που δεν θα διαβάσει αυτό το εγκώμιο. :lol:)

Ξεχωριστή μνεία αξίζει όμως και στον Βασίλη Γκίνο ο οποίος έκανε τη θαυμάσια ενορχήστρωση των τραγουδιών (με εξαίρεση τρία κομμάτια).

Ένας υπέροχος δίσκος - αγοράστε τον, ακούστε τον, απολαύστε τον. :D

Aπό τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο musiccorner:

ΤΟΛΗΣ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ

«ΟΤΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΩ» (MINOS MSM 283)

Από τους καλύτερους δίσκους στην καριέρα του Τόλη Βοσκόπουλου, με πωλήσεις άνω των 50.000 αντιτύπων. Κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1976 και ήταν η δεύτερη δισκογραφική δουλειά του τραγουδιστή εκείνη τη χρονιά, καθώς είχαν προηγηθεί το Μάρτιο τα «Σμυρναίικα και λαϊκά» με εξίσου σημαντική επιτυχία.

Σε αυτό το άλμπουμ ο Βοσκόπουλος πέρα από τα τραγούδια που γράφει ο ίδιος, εμπιστεύεται για πρώτη φορά ορισμένους συνθέτες που είτε τότε ξεκινούσαν, είτε είχαν ήδη γίνει γνωστοί στο χώρο. Ο λόγος για τους Νίκο Ιγνατιάδη, Σπύρο Παπαβασιλείου, Μίμη Χριστόπουλο και Νινή Ζαχά. Η τελευταία υπογράφει τη μεγαλύτερη και πιο διαχρονική επιτυχία του δίσκου, το πασίγνωστο «Εγώ αγαπώ μία», ενώ υπάρχει και το μοναδικό τραγούδι του Κώστα Χατζή που έχει ηχογραφήσει στην καριέρα του ο «άρχοντας».

Πρόκειται για το πολύ γνωστό κι αγαπημένο «Σπουδαίοι άνθρωποι», το οποίο λίγους μήνες νωρίτερα ο Χατζής είχε ερμηνεύσει από τη σκηνή του «Σκορπιού» στο περίφημο «Ρεσιτάλ» με τη συμμετοχή της Μαρινέλλας (τότε συζύγου του Βοσκόπουλου) που αποτυπώθηκε σε τριπλό άλμπουμ.

Από εκεί και πέρα, ακούστηκε πολύ το ομότιτλο κομμάτι καθώς επίσης και τα «Να 'ταν Θεέ μου», «Με βρήκες σε αδύνατη στιγμή» και «Παρακαλώ (μη με περνάτε για τρελό)». Καλές στιγμές και τα «Δεν κατάλαβες καρδιά μου», «Είναι κάτι τέτοιες νύχτες» και «Αναζητήστε την».

Στο εσώφυλλο υπάρχει ένα ασπρόμαυρο πορτραίτο του τραγουδιστή, το οποίο χρησιμοποιήθηκε και στο αντίστοιχο εσώφυλλο του άλμπουμ «Οι αναμνήσεις ξαναγυρίζουνε» που κυκλοφόρησε το 1977, καθώς επίσης και στο εξώφυλλο της κασετίνας «Ανθολογία» που εξέδωσε η MINOS-EMI πριν λίγο καιρό.

Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο Polysound με ηχολήπτη τον Γιάννη Σμυρναίο. Τις ενορχηστρώσεις και τη διεύθυνση της ορχήστρας επιμελήθηκαν οι Κώστας Κλάββας, Σπύρος Παπαβασιλείου και Νίκος Ιγνατιάδης, ενώ στις δεύτερες φωνές ακούγεται η Μαρινέλλα.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Εγώ αγαπώ μία (Ν. Ζαχά)

2) Να 'ταν Θεέ μου (Σπ. Παπαβασιλείου-Μ. Θειόπουλου)

3) Είναι κάτι τέτοιες νύχτες (Τ. Βοσκόπουλου-Μ. Θειόπουλου)

4) Δεν κατάλαβες καρδιά μου (Τ. Βοσκόπουλου-Μ. Θειόπουλου)

5) Παρακαλώ (Δ. Χριστόπουλου-Σ. Καπίρη)

6) Σπουδαίοι άνθρωποι (Κ. Χατζή-Σ. Τσώτου)

7) Όταν τραγουδώ (Ν. Ιγνατιάδη-Μ. Θειόπουλου)

8) Γιατί την αγαπώ (Ν. Ζαχά)

9) Ήρθε η ώρα (Τ. Βοσκόπουλου-Μ. Κουφιανάκη)

10) Αναζητήστε την (Σπ. Παπαβασιλείου-Τ. Οικονόμου)

11) Με βρήκες σε αδύνατη στιγμή (Ν. Ιγνατιάδη)

12) Γύρνα πίσω αγαπημένη (Τ. Ιερεμία-Μ. Θειόπουλου)

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Τόλης Βοσκόπουλος – Ανέκδοτη Ηχογράφηση του 1975!!!

Υπογράφει: Κώστας Μπαλαχούτης

21/10/2011

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1246&Itemid=43

1 person likes this

Αν και δεν δηλώνω ιδιαίτερα «φαν», δεν μπορώ να παραγνωρίσω πως υπήρξε ένας από τους καλλιτέχνες που σημάδεψαν με την παρουσία τους το ελληνικό τραγούδι των τελευταίων 50 χρόνων, με δεκάδες διαχρονικές επιτυχίες στο ενεργητικό του και ένα μεγάλο κοινό που τον ακολουθεί πιστά…Ακούστε την πρώτη του ηχογράφηση από το 1962

Τόλης Βοσκόπουλος - «Το πρώτο μου τραγούδι»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
14/07/2013

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7328&Itemid=122

2 people like this

Video-ντοκουμέντο με τον Τόλη Βοσκόπουλο, μαζί με τους γονείς του και φίλους του, στην εκπομπή του Νίκου Μαστοράκη το 1972...

Μια σπάνια τηλεοπτική συνέντευξη του Τόλη Βοσκόπουλου… 44 χρόνια πριν

26/08/2016

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0