ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Εντυπώσεις από παλιές συναυλίες

206 posts in this topic

Με αφορμη την συναυλια στην ποια αναφερθηκε ο Θανασης, εψαξα παλι τα παλια μου εισιτηρια...Σταση λοιπον σημερα στο 1987. 12 Σεπτεμβριου στο γηπεδο του Παναθηναικου: 20 χρονια Χρηστος Νικολοπουλος. Ειχαμε παει (ως συνηθως) 2 ωρες νωριτερα, για να βρουμε θεσεις, γινοταν χαμος, κοσμος οπου μπορει να φανταστει κανεις. Αυτο που θυμαμαι πιο πολυ απ'ολα ειναι την Χαρουλα μαζι με τον Γιωργο να λενε μια σειρα απο τραγουδια που εχει πει ο Καζαντζιδης, και τον κοσμο(κι εμεις μαζι φυσικα!) να παραληρει.π.χ ''την Παρασκευη το βραδυ'', ''γυριζω απ'την νυχτα'' τους ''αισθηματιες'' κ.α. Οι συμετοχες ηταν αρκετες, θυμιζω τον Στρατο Διονυσιου, την Γλυκερια,τον Βελλη, την Βιταλη.Ο μεγαλυτερος χαμος ομως εγινε οταν ανεβηκε στη σκηνη, ε! ξερετε ποιος!! :D Και απ'οσο θυμαμαι δεν γυρισαμε σπιτι με τα ποδια!! :D Χρυσες δουλειες εκαναν οι ταξιτζηδες!! :D:D

Σκαλίζοντας σήμερα το συρτάρι της μνήμης μου , ο νους μου έτρεξε δυο χρόνια πριν, όταν με αφορμή τις δύο συναυλίες αφιέρωμα στον ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ στη Δημητσάνα και στα Εξαμίλια κανονίσαμε με μια παρέα φίλων τις διακοπές μας στην Πελοπόνησσο.Σ΄αυτή την πρώτη συναυλία της Δημητσάνας θέλω να αναφερθώ σήμερα.Ίσως να είναι σχετικά πρόσφατη , αλλά ψάχνοντας στις "εντυπώσεις από συναυλίες" δεν βρήκα κάποια σχετική καταχώρηση , οπότε νομίζω ότι είναι καλό να γραφτούν κάποια πράγματα.’λλωστε ήταν μια ξεχωριστή και ιδιαίτερη βραδυά.

Ήταν 16 Αυγούστου 2003 .Στο μικρό ανοιχτό θέατρο της Δημητσάνας (χωρητικότητας περίπου 1000 ατόμων) στο οποίο είχε δοθεί το όνομα του συνθέτη είχε μαζευτεί περίπου 4000 κόσμος.Με την εμφάνιση του Μίκη , έχοντας στο πλευρό του τον Γ.Νταλάρα έγινε ο γνωστός χαμός.Ο Μίκης αποπειράθηκε να απευθύνει έναν χαιρετισμό στο κοινό , αλλά δυστυχώς το μικρόφωνο ήταν χαλασμένο... :D

Στη συνέχεια τιμήθηκε ο Γ.Νταλάρας από τον δήμαρχο της περιοχής για την προσφορά του στην ελληνική μουσική .

Και η συναυλία ξεκίνησε.Επί σκηνής η ΛΑΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ "ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ" έχοντας στο πλευρό της τον μεγάλο δεξιοτέχνη του μπουζουκιού ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ.Η ΜΑΡΙΑ ΣΟΥΛΤΑΤΟΥ αρχικά ερμήνευσε 4 κομμάτια από τον Επιτάφιο αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.

1)ΠΟΥ ΠΕΤΑΞΕ Τ'ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ

2)ΒΑΣΙΛΕΨΕΣ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

3)ΗΣΟΥΝ ΚΑΛΟΣ ΚΙ ΗΣΟΥΝ ΓΛΥΚΟΣ

4)ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΙ ΣΤΕΚΟΣΟΥΝ

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΜΑΙΔΗΣ ερμηνεύοντας με πολύ ιδιαίτερο τρόπο κάποια κομμάτια , κυρίως από τις ΑΡΚΑΔΙΕΣ του Μίκη.Οι ΑΡΚΑΔΙΕΣ είναι κύκλοι τραγουδιών που έγραψε ο Μίκης στη ΖΑΤΟΥΝΑ (χωριό της Πελοπονήσσου , ακριβώς απέναντι από τη Δημητσάνα), όπου ήταν εξόριστος.

Ο Θωμαίδης ερμήνευσε τα τραγούδια:

1)EINAI EYΡΩΠΑΙΟΣ

2)ΨΗΛΑ ΣΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ

3)Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ

4)ΤΑ ΚΕΛΙΑ

5)ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

6)ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ

Ήταν η σειρά του Γ.Νταλάρα , ο οποίος με τη συνοδεία μιας χορωδίας ανέβηκε στη σκηνή και σε μεγάλα κέφια , ερμήνευσε μοναδικά τα παρακάτω τραγούδια:

1)Ω ΒΟΥΝΑ

2)ΜΙΛΩ

3)ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

4)ΚΟΥΒΕΝΤΑ Μ'ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ

5)ΚΑΡΤΕΡΕΜΑ

6)ΕΔΩ ΤΟ ΦΩΣ

7)ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ

8)ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΗΠΟ ΚΑΘΗΣΑ

9)ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ Η ΜΑΝΑ

10)ΠΑΡΑΠΟΝΟ

11)ΓΩΝΙΑ ΓΩΝΙΑ

12)ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ

13)ΜΕΡΑ ΜΑΓΙΟΥ ΜΟΥ ΜΙΣΕΨΕΣ

14)ΔΡΟΜΟΙ ΠΑΛΙΟΙ

15)ΑΓΑΠΗ

16)ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ

17)ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΑΙΜΑΤΑ

18)ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΗΛΙΕ ΝΟΗΤΕ

Στο σημείο αυτό ανέβηκε στη σκηνή και ο Μίκης για να τραγουδήσει τρία τραγούδια με τον Νταλάρα και τους υπόλοιπους τραγουδιστές , τα

1)ΧΑΘΗΚΑ

2)ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ

3)ΚΑΗΜΟΣ

Στο τελευταίο τραγούδι , από τη Ζάτουνα ,ακριβώς απέναντι δηλαδή , στην περιοχή της εξορίας του Μίκη, μας έκαναν σινιάλο , αναβοσβήνοντας τα φώτα .Οι στιγμές ήταν ιδιαίτερα συγκινητικές, μοναδικές και αξέχαστες...Ιστορικές θα τολμούσα να πω...

Ήταν μια μεγάλη βραδιά.Απ'αυτές που έχουν χαραχτεί με χρυσά γράμματα στη μνήμη όσων ήταν εκεί....

(ΕKOSTEL θυμάσαι τίποτα ; :D:D

Η πρώτη μου συναυλία ήταν το... 2000!

Συγκεκριμένα: η συναυλία που είχε γίνει στις 5/3/2000 στο κλειστό μπάσκετ του Περιστερίου για τους σεισμοπαθείς του Σεπτέμβρη '99. Τραγουδούσαν με τη σειρά: Ο Κ. Μακεδόνας, ο Δημ. Μπάσης, η Γλυκερία και φυσικά ο Νταλάρας!! Και στο τέλος τραγούδησαν όλοι μαζί. Από τραγούδια θυμάμαι μόνο τη ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΪΜΠΕΚΗΔΩΝ και ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ... :D

Δεν ήταν μόνο η πρώτη μου φορά σε συναυλία του Νταλάρα, αλλά γενικώς η πρώτη μου φορά σε συναυλία! Αυτό που μου έχει αποτυπωθεί στη μνήμη είναι η έκπληξή μου για την άμεση επικοινωνία που έχει ο Νταλάρας με τον κόσμο... Πρώτη φορά έβλεπα & άκουγα να τραγουδάει όλο το στάδιο μαζί με τον Τραγουδιστή! Η πλάκα ήταν ότι όταν βγήκε στη σκηνή... δε τον χειροκρότησα (!) γιατί είχα μείνει κάκελο!! :lol: Δεν το πίστευα ότι στ' αλήθεια τον έβλεπα για πρώτη φορά μπροστά μου!! Όλη την ώρα μπροστά στη σκηνή ήμουν κι έβγαζα φωτογραφίες! Αξέχαστη εμπειρία! Κρίμα που δε θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά ε΄κείνη τη στιγμή... καταλαβένετε τί είχα πάθει!! :lol:

1998 Στην ΄΄Ιερά Οδό΄, σε μια από τις νυχτερινές μου επισκέψεις στο χώρο αυτό - το ειχα παρακάνει δυο φορές την εβδομάδα - ο Νταλάρας ήταν σε εξαιρετικά κέφια, κάποια στιγμή στο δεύτερο μέρος του προγράμματος απευθυνόμενος στο κοινό λέει ΄΄ θέλει ν΄ ανεβεί κανένας να του δώσω το μικρόφωνο να τραγουδήσει!!!!!!!!!΄΄

Έμεινα με ανοιχτό το στόμα γιατί ο Νταλάρας δεν το είχε κάνει αυτό ποτέ [το ξανάκανε αργότερα άλλη μια φορά στον ΄΄Ζυγό΄΄], ανεβαίνει τότε ένας σουρωμένος πάνω και το τι έγινε μπορείτε να το φανταστείτε, εκτός τόπου και χρόνου ο άνθρωπος, και τότε ο Νταλάρας λέει στον κόσμο ΄΄ είδατε πόσο δύσκολο είναι να είναι κανείς τραγουδιστής;΄΄. Και τότε βγαίνει εκτός προγράμματος και λέει δυο σπουδαία τραγούδια ΄΄Το τρελοκόριτσο΄΄ του Μπιθικώτση και ΄΄Καρδιά παραπονιάρα΄΄ του Απόστολου Χατζηχρήστου και ειδικά το δεύτερο ΤΟ ΑΠΟΓΕΙΩΣΕ.

Ακόμα θυμάμαι την ταραχή μου να τα γράψω στο κασσετοφωνάκι

22, 23, 24 Σεπτεμβρίου 1993 .Αλεξάνδρειο Μέλαθρο Θεσσαλονίκης.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ-ΑΓΑΜΟΙ ΘΥΤΑΙ .Αν θυμάμαι καλά ο ΑΝΤ1 δεν είχε δείξει ακόμα τη συναυλία, οπότε γεμάτοι περιέργεια , αφού ήδη είχαν ακουστεί τόσα και τόσα γι'αυτή τη συνεργασία τρέξαμε να δούμε περί τίνος πρόκειται.Το Παλαί ντε Σπορ κατάμεστο και τις τρεις μέρες.Το πρόγραμμα πάνω κάτω το ίδιο.Στη συναυλια συμμετείχε σαν έκτακτος καλεσμένος και ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΙΤΕΡΗΣ τραγουδώντας μαζί με τον Νταλάρα το ROMA.Αυτό που θυμάμαι πιο έντονα απ'όλα είναι ότι στο τέλος φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις.Ενθουσιασμένοι θα έλεγα .Το πρόγραμμα μιας από τις τρεις μέρες είχε ως εξής:

1)ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ (Στην Αστόρια μένουν φίλοι...)

2)ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ

3)ΧΑΙΡΕ ΦΤΩΧΕΙΑ

4)ΒΕΕΛΖΕΒΟΥΛ

5)ΚΑΡΑΝΤΙ

6)ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΘΥΤΩΝ

Σ'αυτό το σημείο ξεκίνησε το 1ο μέρος του προγράμματος των Αγάμων Θυτών.

Στη συνέχεια "εισέβαλλε" και ο Νταλάρας και το πρόγραμμα συνεχίστηκε με τα:

7)ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ

8)ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ

9)ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ

10)ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΗΔΟΝΗ

11)Ο ΚΗΠΟΣ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ (με τον ΤΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΑ)

12)ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ BLUES

13)DUI DUI (ΔΥΟ ΔΥΟ)

14)ΞΕΝΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΚΙ ΕΧΘΡΟΣ

15)ΤΟ'ΠΕΣ

16)ROMA (με τον ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΙΤΕΡΗ)

17)ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ

Αν θυμάμαι καλά σ'αυτό το σημείο συνέχισαν οι ΑΓΑΜΟΙ ΘΥΤΑΙ με το 2ο μέρος του προγράμματος τους το οποίο ολοκληρώθηκε με το ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ :):(

και για τη συνέχεια:

18)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

19)ΤΙ ΠΑΘΟΣ

20)Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΩΝ

21)ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΙ ΩΡΑΙΟΙ

22)ΣΤΗΝ ΑΛΑΝΑ

23)ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ

24)ΠΟΥ'ΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

25)Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ

26)ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ

27)Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

και το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με όλους τους συντελεστές επί σκηνής.

28)ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΕΣ

29)ΦΙΝΑΛΕ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ

30)ΑΔΙΟΡΘΩ-ΑΝΑΡΧΙ-

και τα γνωστά encore:

31)ΤΗΣ ΑΜΥΝΗΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

32)ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

33)ΤΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ

34)ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΙΜΠΕΚΗΔΩΝ.

’λλη μια εξαιρετική σύμπραξη.

Πραγματικά, έχω νοσταλγήσει τις συναυλίες του Παλαί Ντε Σπορ.Μπορεί ο ήχος να μην ήταν πρώτης ποιότητας , ο παλμός και η ένταση του κοινού όμως ήταν ανεπανάληπτα...

Με βασανίζεις Θανάση, με βασανίζεις.... κάθε μέρα πρώτα σ' αυτό το τόπικ τρέχω να διαβάσω τι έχασα, και τι άλλο έχασα, και τι πάλι έχασα...... μην σταματήσεις, ε;

και οι άλλοι... μην τον αφήσετε να κάνει όλο το βασανιστίριο μόνος του...... :(

μην τον αφήσετε να κάνει όλο το βασανιστίριο μόνος του......
:lol: :lol: ’σε, Geske, ο καθένας ζει το προσωπικό του δράμα με αυτό το topic. :(

μην τον αφήσετε να κάνει όλο το βασανιστίριο μόνος του......
:lol: :lol: ’σε, Geske, ο καθένας ζει το προσωπικό του δράμα με αυτό το topic. :)

Τι να πούμε κι εμείς οι νεότεροι... :(

Ή οι ξεχασιάρηδες... :music: (έχω δυστυχώς αυτό το πρόβλημα)

Καλοκαίρι του 2002, τη χρονιά πριν ξεκινήσουν οι εμφανίσεις στο Ζυγό. Είχα πάει στα Village cinemas στου Ρέντη για μια γιορτή νεολαίας που γινόταν εκεί. Είχαμε ακούσει ότι η γιορτή θα έκλεινε με μια μεγάλη συναυλία με τον Γιώργο Νταλάρα, αλλά δεν το πιστεύαμε. Τελικά η συναυλία έγινε...

Ο κόσμος είχε πάρει θέση στο γκαζόν που υπήρχε, άλλοι ξαπλωμένοι, άλλοι όρθιοι. Μέχρι που κάποια στιγμή ο Γιώργος καλεί τον κόσμο μπροστά του και..αυτό ήταν αρκετό για να τρέξω ακριβώς μπροστά στη σκηνή. Η πρώτη κ μοναδική -μέχρι τώρα- φορά που τον έχω ακούσει από τόσο κοντά! :(

Το κακό με εμάς τους ξεχασιάρηδες (όπως λέω παραπάνω) είναι ότι δε θυμάμαι τραγούδια, σπάνια θυμάμαι. Αποσπασματικά μόνο... Μου μένουν στιγμές. Και μία τέτοια στιγμή ήταν η πρώτη μου ακρόαση του Amor Amor... Ο Νταλάρας τραγουδούσε "...te necesito, yo te quiero..." κι εμένα να μου βγαίνει ένα "Jorje, te quiero" εντελώς αυθόρμητα! :lol: :lol:

Εκείνη τη βραδιά με έπεισε η φίλη μου να πάμε να του μιλήσουμε... Με χίλια ζόρια πήγα. Αυτή ζήτησε αυτόγραφο, εγώ καθόμουνα και τον κοίταζα! :music: Τι άλλο να έκανα.... Είναι άλλωστε πολύ δύσκολο να εκφράζεις τα αληθινά σου αισθήματα όταν είναι τόσο έντονα.. :)

Μια συναυλία που θυμάμαι εγώ ως μια πολύ γλυκιά ανάμνηση είναι κάποια που είχε κάνει -συγχωρέστε με που δε θυμάμαι ποιά χρονιά ήταν- ίσως '92, '93- στον Υμηττό. Όταν λέω στον Υμηττό, είχε γίνει πάνω στο βουνό, ως διαμαρτυρία για το σχέδιο που υπήρχε να περάσει από εκεί ο δρόμος (η περιφερειακή) καταστρέφοντας ολόκληρο κομμάτι με δάσος. Το πρωί είχε γίνει αναδάσωση στην περιοχή και το απόγευμα η συναυλία. Μαζί με το Γιώργο συμμετείχε και η Μαρία Φαραντούρη ... δε θυμάμαι αν ήταν και κάποιος άλλος.

Όταν άρχισε η συναυλία είχε ακόμα φως και τον θυμάμαι που ήρθε και πέρασε ανάμεσα από τον κόσμο για να ανέβει στη σκηνή! Ήταν η πρώτη φορά που τον έβλεπα από τόσο κοντά (στα 1-2 μέτρα). Στη διάρκεια της συναυλίας ήμασταν όρθιοι από κάτω από τη σκηνή!!

Θυμάμαι πως είπε κάποια τραγούδια που τα άκουγα για πρώτη φορά ζωντανά από αυτόν, όπως το ''Αθήνα" και το "Αγάπη"! Επίσης είπε το "Παραπονεμένα Λόγια"!

Αν κανείς άλλος ήταν σε εκείνη τη συναυλία ας με διορθώσει αν κάνω κάποιο λάθος -γιατί όσο μεγαλώνουμε ξεχνάμε κι όλας..

πάντως ήταν μια υπέροχη συναυλία με χαρακτηριστικό της την αμεσότητα αφού δεν ήταν τίποτα στημένο, ήρθε σαν ένας από εμάς, ανέβηκε στη σκηνή και τραγούδησε γι'αυτό που πίστευε!

:D

ήρθε σαν ένας από εμάς, ανέβηκε στη σκηνή και τραγούδησε γι'αυτό που πίστευε!

:D

Αυτό ακριβώς είναι που κάποιοι δεν αντέχουν στον Νταλάρα. Προφανώς γιατί αυτοί ποτέ δε θα συμπεριφέρονταν έτσι...

(ξέρω ότι ξεφεύγω αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται...)

Απρίλης 1995.Τρεις συναυλίες του Νταλάρα στο Παλαί ντε σπορ της Θεσσαλονίκης.Θυμάμαι σήμερα μια απ'αυτές στις 10 Απριλίου.Στη συναυλία συμμετείχαν η Αναστασία Μουτσάτσου , η Αθηνά Μόραλη και οι Οπισθοδρομικοί.Εκείνη τη βδομάδα αν θυμάμαι καλά είχε κυκλοφορήσει ο δίσκος ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ ενώ τη μέρα της συναυλίας είχε κυκλοφορήσει ο δίσκος με τη μουσική από τη σειρά ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ.

Το Παλαί ντε σπορ όπως πάντα κατάμεστο.Για την ατμόσφαιρα που επικρατούσε ότι και να γράψω θα είναι λίγο.Θυμάμαι μόνο έναν ακροατή που ζητούσε επίμονα τον ΑΝΑΠΤΗΡΑ :blink: :blink: :blink: χωρίς βέβαια να εισακουσθεί...

Απλά παραθέτω τα τραγούδια που ακούστηκαν τη συγκεκριμένη μέρα:

1)ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ

2)ΤΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΣΟΥ

3)ΛΟΓΙΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ

4)ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ

5)AGRIGENTO

6)ΚΑΡΑΝΤΙ

7)ΤΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ

8)ΤΙ ΠΑΘΟΣ

9)ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ

10)ΟΛΑ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ (ΑΝ.ΜΟΥΤΣΑΤΣΟΥ)

11)ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ

12)ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ

13)ΣΤΟ ΑΜΑΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ

14)ΚΛΗΡΩΘΗΚΑ

15)ΞΕΝΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΚΙ ΕΧΘΡΟΣ

16)ΤΟ'ΠΕΣ

17)ROMA

18)Η ΒΡΟΧΗ (ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΙ)

19)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

20)ΠΑΜΕ ΓΙ'ΑΛΛΟΥ

21)Η ΜΑΝΤΟΝΑ Η ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ

22)ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ

23)ΤΑ ΑΓΚΑΘΙΑ (Τ.ΜΠΟΥΡΜΑΣ)

24)ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΩ

25)ΑΡΑΠΙΚΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ (ΑΝ.ΜΟΥΤΣΑΤΣΟΥ)

26)ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΠ'Τ'ΑΛΓΕΡΙ (ΑΘ.ΜΟΡΑΛΗ)

27)ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

28)ΑΣΠΡΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΦΟΡΩ

29)ΗΡΘΑ ΚΙ ΑΠΟΨΕ ΣΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΟΥ

30)ΧΑΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΟΜΠΟΛΟΙ ΣΟΥ

31)ΜΗ ΜΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

32)ΠΟΥ'ΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

33)ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

34)ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ...

Η συναυλία έκλεισε με μια συρραφή από Refrain τραγουδιών που ήδη είχαν ακουστεί...

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω... :D

Καλοκαίρι 2001

Αρχαίο Θέατρο Δίου Κατερίνη (Στα πλαίσια του Φεστιβάλ Ολύμπου)

Εκείνο το καλοκαίρι έκανε περιοδία σε όλη την Ελλάδα με το όνομα "Η άσφαλτος που τρέχει" μαζί με το Χρήστο Θηβαίο και μία αλλη κοπέλα που δε θυμάμαι το όνομά της.

Ήταν η πρώτη μου φορά σε συναυλία του Γιώργου κυρίως γιατί τότε δεν ήμουν φοιτητής και έμενα στο χωριό μου (Μεθώνη Πιερίας) και οποιαδήποτε μετακίνησή μου ήταν αδύνατη.

Ξεκίνησαν η μουσικοί μία ελαφρά εισαγωγή μπαίνωντας ο Γιώργος μας φωνάζει ολόθερμα: "ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ !!!" και λέει τη "Μάνα του Αλέξανδρου"

Η βραδιά που ακολούθησε ήταν μαγική δεν είχα λόγια, μου είχε κοπεί η ανάσα (πρώτη φορά βλέπετε τον άκουγα ζωντανά...), δεν μπορούσα ούτε τα τραγούδια να σιγοτραγουδήσω απο το ρίγος που με είχε πιάσει.

Μετά το τέλος της συναυλίας ήθελα να την ακούσω 5, 10, 100 φορές ακόμη, δεν ήθελα να φύγω απο εκεί!!!

Πιστεύω πως αυτά τα συναισθήματα είναι κοινά σε όλους μας, αλλά η πρώτη φορά που τα νιώθεις σου μένει πραγματικά αξέχαστη.

Χμμ!! Τωρα που το σκεφτομαι Θαναση, εχω πετυχει αρκετες φορες τωρα τελευαια κι εγω σε συναυλιες(και οχι μονο...), εναν θεατη που ζηταει...''τον αναπτηρααα'' ή ''στα χοντρα τα συρματααα'' :lol: :lol: Λες να ειναι ο ιδιος; :lol: :lol: :lol: :lol:

Χμμ!! Τωρα που το σκεφτομαι Θαναση, εχω πετυχει αρκετες φορες τωρα τελευαια κι εγω σε συναυλιες(και οχι μονο...), εναν θεατη που ζηταει...''τον αναπτηρααα'' ή ''στα χοντρα τα συρματααα'' :lol: :lol: Λες να ειναι ο ιδιος; :lol: :lol: :lol: :lol:

;) Μπααααααα , δε νομίζω... B)

Καλοκαίρι 2001

Αρχαίο Θέατρο Δίου Κατερίνη (Στα πλαίσια του Φεστιβάλ Ολύμπου)

Εκείνο το καλοκαίρι έκανε περιοδία σε όλη την Ελλάδα με το όνομα "Η άσφαλτος που τρέχει" μαζί με το Χρήστο Θηβαίο και μία αλλη κοπέλα που δε θυμάμαι το όνομά της.

Η κοπέλα ήταν η ΜΑΡΙΑ ΙΑΚΩΒΟΥ.

Να προσθέσω για την ιστορία το πρόγραμμα της συναυλίας.

1)Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

2)ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ

3)ΜΙΚΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ

4)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

5)ΤΡΕΛΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ (MAD ABOUT YOU)

6)ΘΑ'ΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ

7)ΑΣΠΡΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

8)Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ

9)ΤΟ ΠΑΛΤΟ

10)ΤΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ

11)ΜΕΘΥΣΜΕΝΗ ΒΑΡΚΑ

12)ΝΟΤΟΣ

13)HASTA SIEMPRE

14)TOY EΡΩΤΑ

15)ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΧΑΛΙ

16)ΝΥΧΤΑ

17)ΚΙ ΑΝ ΣΕ ΘΕΛΩ

18)ΚΑΡΑΒΙΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ

19)ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ

20)ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

21)ΘΕΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ

22)ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ

23)Μ'ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ

24)ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ

25)ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

26)ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΙΚΟ ΜΟΥ

27)ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΙ

28)ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

29)ΑΣ ΠΑΝ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΑ ΠΑΛΙΑ

30)ΜΗ ΜΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

31)ΠΟΥ'ΝΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

32)ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΗΛΙΕ ΝΟΗΤΕ

33)ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΙΜΠΕΚΗΔΩΝ

Να γράψω κι εγώ κάτι εδώ, αν και οι εντυπώσεις μου δεν είναι από πολύ παλιές συναυλίες... και αυτό που έχω στο νου τώρα δεν είναι καν από συναυλία.

Όπως ξέρουμε, το 2005 ο Νταλάρας έφυγε από τα κέντρα και πήγε στα θέατρα.

Έτσι έγινε που στης 8 και 9 Ιουλίου πήγα να δω το «Οιδίπους τύραννος» στο αρχαίο θέατρο Φιλίππων. Στης 9 καθόμασταν πρώτη σειρά, που στους Φιλίππους είναι σχετικά ψηλά, ενάμισι μέτρο τουλάχιστον πάνω από την σκηνή, και πάρα πολύ κοντά - δεν θα μπορούσες να τους αγγίξεις αλλά έτσι νιώθεις. Σ' αυτό το θέατρο λοιπόν, το χαμένο στα όμορφα αδειανά βουνά της βόρειας Ελλάδας, πού αν καν δεν είναι και τόσο μεγάλο αναρωτιέσαι από πού να 'ρθουν άνθρωποι να το γεμίζουν... σ' αυτό το θέατρο κυρίαρχε μια σιωπή τόσο βαθιά όπως δεν θυμάμαι να έχω ξανακούσει. Τους άκουγες ν' ακούν, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ακούστηκαν και οι νυχτερίδες - σοβαρά σας λέω, οι νυχτερίδες!

Λοιπόν, αυτό που κάθομαι και σκέφτομαι τώρα, αντί να δουλεύω, είναι πώς ο Νταλάρας και ο Κιμούλης (συγνώμη: ο Κορυφαίος και ο Οιδίπους) στεκόταν στην άκρη της σκηνής, ούτε δυο μέτρα από μας, λέγοντας αυτό το φοβερό «Πριν γεμίσει το φεγγάρι τ' ουρανό ψηλά... Γεια σου Κυθαιρώνα!...». Ξαναβλέπω το φεγγάρι που πραγματικά έλαμπε πάνω από το σκηνικό. Και ξανακούω πώς άκουσα την φωνή του Νταλάρα «κάτω» από το μικρόφωνο. Δηλαδή την άκουγα έτσι όπως έβγαινε από τα μεγάφωνα, αλλά την άκουγα ταυτόχρονα, για μερικές στιγμές, ευθείαν από το στόμα του - το πιο παράξενο stereo sound που έχω βιώσει ποτέ.

Ήθελα να προσθέτω κάτι λίγο άσχετο, αλλά... αν μου επιτρέψτε...

Τούτο εδώ το πολύ ωραίο και ενδιαφέρον τόπικ είναι γραμμένο όλο στα ελληνικά, και ξέρω ότι υπάρχουν μερικοί (αρκετοί; ) μην-ελληνόφωνοι που το διαβάζουν τακτικά, πολλές φορές με μεγάλο κόπο. Να τα μεταφράσουμε όλα δεν είναι δυνατόν, αλλά κάτι μπορούμε να κάνουμε να τους βοηθούσε κάπως, αφού δυσκολεύονται με τις λέξεις που είναι γραμμένα όλο με κεφάλαια. Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο, αλλά πραγματικά, κι εγώ που έχω συνηθίσει αρκετά τα ελληνικά γράμματα, νιώθω πως ΜΕ «ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ» ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Ξέρω φυσικά πόσο άνετο είναι να μην πρέπει να πληκτρολογείς κάθε φορά τον τόνο... αλλά, αν θέλετε και έχετε χρόνο, ίσως να το σκεφτείτε λιγάκι;

Μια ακόμη φοβερή και ανεπανάληπτη συναυλία πραγματοποιήθηκε στο Παλαί ντε σπορ της Θεσ/νίκης στις 22 Σεπτεμβρίου 1992 με τον Γ.Νταλάρα και τους αδερφούς Κατσιμίχα. Ότι και να γράψω για τους καλλιτέχνες , το κοινό και για το κλίμα που επικρατούσε στη συναυλία θα είναι λίγο .Γι'αυτό "ας μιλήσουν τα τραγούδια για μένα..."

(όπως είπε κάποτε κι ο Νταλάρας στο Ολυμπιακό Στάδιο).

1)Καλωσόρισμα (Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

2)Αν υπάρχει λόγος (Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

3)Ο χορός των Κυκλάδων

4)Δώστε μου μια ταυτότητα

5)Τα γερόντια

6)Καραντί

7)Α bord de l'"aspasia"

8)Nα ονειρεύομαι

9)Τι πάθος

10)’νεση και ηδονή

11)Μοναξιά μου (Τ.ΜΠΟΥΡΜΑΣ)

12)Μη γυρίσεις (Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

13)Σαντορίνη (Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

14)Μάρκος και ’ννα (Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

15)Προσωπικές οπτασίες (Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

16)Δε φταίω εγώ που μεγαλώνω (Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

17)Φάνης(Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

18)Διδυμότειχο blues(Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

19)Dui-dui (δυο-δυο)

20)Το τραγούδι των γύφτων

21)Lil (Mόνο λόγια)

22)Ξένος για σένανε κι εχθρός

23)Τό'πες

24)Ο πασατέμπος

25)Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

26)Η μάνα του Αλέξανδρου

27)Παραπονεμένα λόγια

28)Τα παιδιά της άμυνας

29)Πού'ναι τα χρόνια

30)Ήλιε μου σε παρακαλώ

31)Όλα καλά

32)Καληνύχτα

33)Θεσσαλονίκη (Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

34)Γέλα πουλί μου (Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

35)’ν υπάρχει λόγος (Γ.ΝΤΑΛΑΡΑΣ-Χ &Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ)

36)Καλή τύχη

37)Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

38)Γιορτή ζειμπέκηδων

Αυτά .Τα υπόλοιπα σχόλια νομίζω είναι περιττά. :D

Κι εγω αυτην ακριβως την συνεργασια ειχα στο μυαλο μου τωρα(ακουω και τον σχετικο δισκο). Το προγραμα το ειδα δυο φορες, μια στοΔημοτικο Θεατρο Πειραια(1-3-1992) και μια στο θεατρο Ακροπολ(10-5-1992).Ενα καταπληκτικο προγραμα με ωραια τραγουδια(τα ιδια πανω-κατω μ'αυτα που ανεφερε ο Θανασης πιο πανω), και τον Γιωργο σε μεγαλα κεφια!! Ειδικα στον Πειραια, θυμαμαι που καθομασταν θεωρειο απο την αριστερη πλευρα και σε ολη τη διαρκεια της συναυλιας ειχα ανεβει σε μια καρεκλα που ηταν πισω μου και ή χορευα ή ... χτυπιομουνα τελος παντων... :rolleyes:B) Παντως ηταν η μονη φορα σε συναυλια του που δεν καθομουν ησυχα. :lol: Τρελα γλεντια!!! :lol: :lol: :lol: ΥΓ. Θαναση πολλες αναφορες βλεπω στο Ολ. Σταδιο... :razz: Θελει κατι να πει ο ποιητης;; :lol: :lol: :lol: Υπομονη, η 30η Σεπτεμβριου πλησιαζει.... :D:DB)

Σήμερα θυμάμαι μια βραδιά του Ιουνίου του 1991.Δεν πρόκειται ακριβώς για συναυλία, αλλά για παρουσίαση δίσκου.Εκείνο το βράδυ παρουσιάστηκε στο θέατρο Αθηνών η ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΡΟΒΑ του Δημήτρη Λάγιου.

Φαντάρος τότε , διάβαζα το πρωί στη σκοπιά το ΕΘΝΟΣ. Και βλέπω σε μια πολύ μικρή καταχώρηση στην εφημερίδα, ότι το βράδυ θα γινόταν η παρουσίαση του δίσκου κλπ κλπ.Με το που τέλειωσα τη βάρδια άφησα κάποιον άλλον στη θέση μου για την απογευματινή αναφορά γιατί δυστυχώς δεν ήμουν εξοδούχος. :D

Έτσι την "κοπάνησα"και το βράδυ βρέθηκα στο θέατρο.Για καλή μου τύχη πήγα αρκετά νωρίς και πέτυχα τους μουσικούς και τον Νταλάρα να κάνουν πρόβα το "Να ονειρεύομαι".

Λίγο μετά ξεκίνησε η εκδήλωση .Το κλίμα ήταν ιδιαίτερα φορτισμένο αφού ο Λάγιος είχε φύγει πολύ πρόσφατα.Η εκδήλωση ξεκίνησε με κάποιες ομιλίες για τον Λάγιο και το έργο του και συνεχίστηκε με την παρουσίαση κάποιων τραγουδιών του δίσκου.Ακούστηκαν τα

"Να ονειρεύομαι"

"Τι πάθος"

"Μην την πιστεύεις την αγάπη"

ενώ η Σαβίνα Γιαννάτου ερμήνευσε το "Σε χάνω"

Στο τέλος της βραδιάς πήρα και τον δίσκο με το σχετικό αυτόγραφο του Γιώργου :music: και θυμάμαι ότι εκείνο το βράδυ τον ρώτησα κάτι άσχετο.Επειδή δεν είχα ακόμη το 45άρι με το τραγούδι "Πάρε με φεγγάρι μου " τον ρώτησα ποιανού συνθέτη είναι και που θα το βρούμε .Μου απάντησε βέβαια ότι είναι του Πάνου Τζαβέλλα και ότι όλα αυτά τα τραγούδια από τις 45 στροφές θα έβγαιναν σύντομα συγκεντρωμένα.

"Όπερ και εγένετο" εν έτει 1993. :D

ΥΓ. Θαναση πολλες αναφορες βλεπω στο Ολ. Σταδιο... :D  Θελει κατι να πει ο ποιητης;; :lol:  :lol:  :lol:  Υπομονη, η 30η Σεπτεμβριου πλησιαζει.... :music:  :D  :D

’ντε παιδιά, έχουμε αγωνία!

ΥΓ: Θανάση, μήπως θα ήθελες κι εσύ να μας πεις κάτι για το Ολυμπιακό Στάδιο μέχρι να έρθει η 30η Σεπτέμβρη; :D :lol: :lol:

(αστειεύομαι Gogo :D )

Νοέμβρης 1990.Έναρξη παραστάσεων ΝΤΑΛΑΡΑ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ στο ΑΤΤΙΚΟΝ.Με μεγάλη περιέργεια λοιπόν , αλλά και πολύ ενθουσιασμό για τη συνεργασία κατεβήκαμε στην πρωτεύουσα (αν θυμάμαι καλά ήταν η πρώτη συναυλία που είδα τον Νταλάρα στην Αθήνα). (Την προηγούμενη είχαμε πάει στους SCORPIONS στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.Ωραίο διήμερο).

Η συγκεκριμένη συνεργασία λοιπόν , την οποία πιστεύω θα έχετε παρακολουθήσει οι περισσότεροι από το Mega, ήταν εξαιρετική.Ιδιαίτερα το κοινό μέρος των δύο καλλιτεχνών , το οποίο προξενούσε και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτικό.

Ευτυχώς αυτή η σύμπραξη επαναλήφθηκε τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο 1991 στο Ράδιο Σίτυ της Θεσ/νίκης.Εκεί είχα την τύχη να παρακολουθήσω και την τελική πρόβα πριν την πρεμιέρα.Ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Νταλάρα σε πρόβα.Η συγκίνηση ήταν απερίγραπτη .Και πολύ περισσότερο όταν μετά την πρόβα βγήκαμε και την πρώτη μας φωτογραφία.Δεν θα ξεχάσω επίσης τον αεικίνητο Νταλάρα να ασχολείται με τα πάντα πάνω στη σκηνή , σε αντίθεση με τον Παπακωνσταντίνου ο οποίος είχε αράξει σε μια από τις πίσω καρέκλες της αίθουσας μ'ένα ποτήρι ουίσκυ και στο τέλος πήρε κι έναν υπνάκο... :wow: :lol:

Σε μια απ'αυτές τις μέρες λοιπόν , δυστυχώς εκείνη την εποχή παρουσιάστηκα στο στρατό κι έτσι παρακολούθησα μόνο μία παράσταση, ακούστηκαν τα τραγούδια :

1)Στο ίδιο έργο θεατές (Καλησπέρα)

2)Μια φυσαρμόνικα που κλαίει

3)Μη μιλάς , κινδυνεύει η Ελλάς

4)Ξένος για σένανε κι εχθρός

5)Τό'πες

6)Ταξίδι στα Κύθηρα

7)Καραβάνι

8)Dui-dui (Δυο-δυο)

9)Lil (Mόνο λόγια)

10)Una moneda le di

11)Aύγουστος

12)Το πολλαπλό σου είδωλο

13)Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

14)Παραπονεμένα λόγια

15)Μη μου θυμώνεις μάτια μου

16)Του κάτω κόσμου τα πουλιά

17)Όλα καλά

18)Καλή τύχη

19)Ο Μανώλης

20)Τα παιδιά της άμυνας

21)Η Δημοσθένους λέξις

22)Θά'ρθω να σε βρώ

23)Θεσσαλονίκη

24)Ένα μαχαίρι (Kαταπληκτική εκτέλεση.Τι κρίμα που δεν μπήκε στο δίσκο και δεν μεταδόθηκε καν στην παρουσίαση του Mega)

25)Ήλιε μου σε παρακαλώ

26)Πρώτη Μαίου

27)Αχ χελιδόνι μου

28)Σ'ακολουθώ

29)Πού'ναι τα χρόνια

30)Στέλλα

31)Η φαντασία

32)Αγαπάω κι αδιαφορώ

33)Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων

34)Πρίν το τέλος

35)Πριν το χάραμα

36)Στο ίδιο έργο θεατές (Καληνύχτα)

37)Μη μιλάς , κινδυνεύει η Ελλάς

38)Ελλάς.

ΥΓ: Θανάση, μήπως θα ήθελες κι εσύ να μας πεις κάτι για το Ολυμπιακό Στάδιο μέχρι να έρθει η 30η Σεπτέμβρη; :wow:  :lol:  :lol:

(αστειεύομαι Gogo   :razz: )

Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να είμαι παρών σ'αυτό το ανεπανάληπτο μουσικό γεγονός. :pity:

Τα μόνα που μπορώ κάποια στιγμή να γράψω είναι, ό,τι έχω στην κασέτα από την ζωντανή μετάδοση του Β'Προγράμματος (κι αυτό μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα , μόλις βγήκε ο Πάριος) ή από το video το οποίο έχουν και τα περισσότερα μέλη της κοινότητας μας.

Ε!! οχι και τα περισσοτερα!! Εγω παρ'ολο που ημουν εκει δεν εχω δει ποτε την κασσετα ;):razz: (σνιφ-κλαψ!!! :razz:B):pity: ) Μια φορα μονο μου την ειχε φερει μια φιλη της μαμας μου, κι επρεπε να την γυρισω πισω την αλλη μερα. Την βαζω λοιπον στο βιντεο, ακι στα πρωτα 5 λεπτα χαλασε η τηλεοραση... :blink: :music: Εγιναν ολα κιτρινα... :lol: :lol: Οποτε εμςινα με τη χαρα... ;):wow::razz:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...