ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Εντυπώσεις από παλιές συναυλίες

209 posts in this topic

Σαν σημερα 27 χρονια πριν...

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΑΘΜΟΣ!!!

Γιωργο Νταλαρα σε ευχαριστουμε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναυλίες που κατέχουν ρεκόρ!

Κανένας άλλος Έλληνας ή ξένος καλλιτέχνης και κανένα άλλο ξένο συγκρότημα δεν κατόρθωσε αυτό που πέτυχε ο Νταλάρας εκείνες τις βραδιές.

Γιώργο Νταλάρα στην Ελλάδα ζεις. Υπάρχει -άραγε-ελπίς να τιμάμε τα άξια μεγέθη αυτής της χώρας όσο είναι εν ζωή και να το απολαμβάνουν; Αν και -κατά μία έννοια- ετιμήθη διαχρονικά με τις πωλήσεις των δίσκων και με συναυλίες σαν αυτές του Ολυμπιακού Σταδίου κι άλλες πολλές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεχνάνε μία ακόμη συναυλία του Νταλάρα στο ΟΑΚΑ τον Σεπτέμβρη του 1987 ,αλλά αφού αναφέρονται οι δύο συναυλίες του 1983 πάλι καλά.

http://www.mixgrill.gr/ar4613el_oipolyplit...stinellada.htmlΟι πολυπληθέστερες συναυλίες στην Ελλάδα

Μετά την πρόσφατη συναυλία των U2 και τους 80.000 περίπου που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, αποφασίσαμε να κάνουμε μια έρευνα στις πολυπληθέστερες συναυλίες που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα.

Η έρευνα μας δυστυχώς ήταν αρκετά δύσκολη, γιατί δε βρήκαμε επίσημα στοιχεία για καμία συναυλία! Μόνο για τους Rolling Stones στο Ο.Α.Κ.Α. είδαμε σε άρθρο της εφημερίδας "Τα Νέα" ότι κόπηκαν λίγο παραπάνω από 79.000 εισιτήρια και αυτό βέβαια έγινε, γιατί έκανε έφοδο το ΣΔΟΕ και βρήκε 10.000 αθεώρητα εισιτήρια.

Γιατί άραγε δε δίνονται τα επίσημα στοιχεία κάθε συναυλίας από τους διοργανωτές;

Θα μου πείτε ότι το πιο σημαντικό είναι αυτό που βλέπεις κάθε φορά κι όχι το πόσοι το βλέπουν. Θα συμφωνήσω, αλλά θεωρώ αρκετά ενδιαφέροντα αυτά τα Στατιστικά Στοιχεία.

Έτσι λοιπόν, κατεβάσαμε από τις βιβλιοθήκες μας τα παλιά τεύχη του "Ποπ+Ροκ", του "Δίφωνο", "σερφάραμε" στις ηλεκτρονικές εκδόσεις αρκετών εφημερίδων και βέβαια σε αρκετά μουσικά sites - blogs για να καταλήξουμε στα παρακάτω στοιχεία, τα οποία τονίζουμε ότι δεν είναι τα επίσημα, αλλά εκτιμήσεις. Ελπίζουμε ειλικρινά να μη μας έχουν διαφύγει κάποιες συναυλίες.

Ποιες λοιπόν είναι οι 22 πολυπληθέστερες συναυλίες που έγιναν στην Ελλάδα;

Το πάρτυ του Λουκιανού Κελαηδόνη στην πλαζ του ΕΟΤ στη Βουλιαγμένη στις 25/07/1983: 100.000 περίπου, σύμφωνα με ανεπίσημες πληροφορίες που δημοσιεύονται σε άρθρο της Σίσσυς Καραβία στη Lifo και τη Wikipedia (Η Wikipedia μιλάει για πάνω από 70 χιλιάδες). Στο πάρτυ αυτό εμφανίστηκαν οι Δ. Σαββόπουλος, Μ. Ζορμπαλά, Β. Γερμανός, Γ. Νταλάρας, Α. Μάνου και Μαντώ. Μάλιστα, έφτασαν στη σκηνή με ταχύπλοα. Το Δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΤ μετέδιδε ζωντανά το πάρτυ με εκφωνητή το Γιάννη Πετρίδη.

Γ. Νταλάρας στο Ο.Α.Κ.Α. στις 30/09 και 03/10 του 1983: Έκανε δύο συναυλίες, συγκεντρώνοντας συνολικά 160.000 ανθρώπους. Στις συναυλίες συμμετείχε ο Γιάννης Πάριος, η Χαρούλα Αλεξίου και ο Λουκιανός Κηλαηδόνης. Στην πρώτη συναυλία συμμετείχε και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης - σύμφωνα με τη Wikipedia.

U2 στο Ο.Α.Κ.Α. στις 03/09/2010: Πάνω από 80.000 άνθρωποι - σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill. Τη συναυλία άνοιξαν ο Aviv Geffen και οι Snow Patrol.

Δ. Σαββόπουλος στο Ο.Α.Κ.Α. στις 19/09/1983: Γιόρτασε τηv 20η επέτειo της καριέρας τoυ με μια συvαυλία στo Ολυμπιακό Στάδιo της Αθήvας, μπρoστά σε 80.000 αvθρώπoυς - σύμφωνα με το Music Corner.

Rolling Stones 16/09/1998: 79.000 - σύμφωνα με άρθρο στα Νέα, το οποίο αναφερόταν σε κάποια αθεώρητα εισιτήρια. Τη συναυλία άνοιξαν τα Ξύλινα Σπαθιά.

Συναυλία διεθνούς αμνηστίας στο Ο.Α.Κ.Α. (P. Gabriel, Sting, B. Springsteen, Γ. Νταλάρας, T. Chapman, Youssou n' Dour) 03/10/1988: 70.000 περίπου σύμφωνα με σχετικό άρθρο στο Βήμα.

Madonna στο O.A.K.A. στις 27/09/2008: Πάνω από 60.000 άνθρωποι - σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill. Πριν τη Madonna έπαιξε η Robyn.

Pink Floyd στο Ο.Α.Κ.Α. 31/05/1989 : 50-60.000, σύμφωνα με σχετικό άρθρο του Ποπ+Ροκ.

AC/DC @ ΟΑΚΑ 28/05/2009: Πάνω από 50.000 άνθρωποι - σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill. Πριν τους AC/DC έπαιξαν οι Answer.

U2 στη Θεσ/κη 26/09/1997: 50.000 - σύμφωνα με το Βήμα και το σχετικό άρθρο της ’ννας Βλαβιανού. Πριν τους U2 έπαιξε ο Νίκος Πορτοκάλογλου.

R.E.M. στο Παναθηναϊκό Στάδιο (MTV GR Day) στις 05/10/2008: 50.000 περίπου, σύμφωνα με το MTV.

Live AID - συναυλία για το AIDS στις 02/10/1988: Συμμετείχαν οι Bonnie Tyler, Jerry Lee Lewis, Joan Jett, Run DMC, Black Uhuru - 45.000 περίπου σύμφωνα με σχετικό άρθρο στο Βήμα.

Sonisphere Festival στο Terra Vibe στις 24/062010: 40.000 περίπου, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill.

Rory Gallagher στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας στις 12/09/1981: 40.000 άνθρωποι σύμφωνα με τη Wikipedia. Η συναυλία ήταν μια απ' τις πρώτες εμφανίσεις ξένων μουσικών στην Ελλάδα και δυστυχώς συνοδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια, με τους αστυνομικούς. "Ήμασταν βρεγμένοι, τα μάτια μας δάκρυζαν κι όλοι φοβηθήκαμε. Η συναυλία από μόνη της ήταν καταπληκτική. Αλλά ήταν επικίνδυνη. Απλά δεν ήθελα να πεθάνω σ ένα γήπεδο ποδοσφαίρου στην Ελλάδα, χωρίς να ξέρω καν τι συνέβαινε..." - Rory Gallagher. Την επόμενη μέρα, ο τύπος κυκλοφόρησε με πρωτοσέλιδα και τίτλους όπως "Κάηκε ή Νέα Φιλαδέλφεια από τους ροκάδες".

Rock in Athens το 1985 στο Παναθηναϊκό Στάδιο: Πρώτη μέρα στις 23/07 εμφανίστηκαν οι Telephone, Depeche Mode, Stranglers και Culture Club, ενώ τη δεύτερη στις 24/07 οι Talk Talk, Nina Hagen, Cure και Clash - 25 - 30.000 κάθε μέρα σύμφωνα με το πολύ ενδιαφέρον άρθρο του trib4mian.

Manu Chao στο Terra Vibe στις 10/07/2008: Πάνω από 30.000, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill.

Metallica στο Terra Vibe στις 03/072007: Πάνω από 30.000 άνθρωποι, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill.

Black Sabbath στο Rockwave Festival, Terra Vibe στις 25/06/2006: 22 - 25.000 σύμφωνα με όσα γράφονται στο site των Black Sabbath από φίλους του συγκροτήματος και στο σχετικό review του Avopolis.

Depeche Mode στο Terra Vibe στις 01/08/2006: 20 - 25.000, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill.

Roger Waters στο Terra Vibe στις 18/06/2006: 20.000, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mix Grill.

Iron Maiden @ Terra Vibe, 02/08/2008: Περίπου 20.000, σύμφωνα με το σχετικό review του Avopolis.

Gunsnroses στο ΟΑΚΑ στις 24/05/1993: Η αρένα γεμάτη όπως και όλο το κάτω διάζωμα. Το πάνω ήταν κλειστό, σύμφωνα με άρθρο του Rocking.gr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συναυλίες που κατέχουν ρεκόρ!

Κανένας άλλος Έλληνας ή ξένος καλλιτέχνης και κανένα άλλο ξένο συγκρότημα δεν κατόρθωσε αυτό που πέτυχε ο Νταλάρας εκείνες τις βραδιές.

Γιώργο Νταλάρα στην Ελλάδα ζεις. Υπάρχει -άραγε-ελπίς να τιμάμε τα άξια μεγέθη αυτής της χώρας όσο είναι εν ζωή και να το απολαμβάνουν; Αν και -κατά μία έννοια- ετιμήθη διαχρονικά με τις πωλήσεις των δίσκων και με συναυλίες σαν αυτές του Ολυμπιακού Σταδίου κι άλλες πολλές.

Like!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι για να γνωριζόμαστε, να προσθέσω κι εγώ σε αυτό το topic μια καταγραφή που έκανα με τις φορές που έχω δει τον Νταλάρα ζωντανά, αρχής γενομένης από το 1982, σε ηλικία 12 ετών (είναι τελικά παιδική ασθένεια!). Να σημειώσω ότι από 1988-1994 σπούδαζα στη Θεσ/νικη, οπότε κάποια προγράμματα τα είδα διπλά και επίσης το 2008 (τέλος) -2009 έλειπα στην Αγγλία και έχασα κάποια επεισόδια...

1982: Θέατρο Super Star: «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα το τραγούδι μένει» με Γλυκερία, Μ. Ζορμπαλά

1983: Θέατρο Ορφέας: «Τα τραγούδια μου» με Ε. Δήμου, Κ. Στανίση, Μ. Δημητριάδη

1983: Ολυμπιακό Στάδιο Αθήνας με συμμετοχή Γ. Μπιθικώτση, Χ. Αλεξίου, Γ. Πάριου, Λ. Κηλαϊδόνη, Κ. Στανίση

1984: Θέατρο Τέντα με Χ. Αλεξίου

1985: Ολυμπιακό Στάδιο Αθήνας Αφιέρωμα στο Μ. Λοίζο, με Χ. Αλεξίου, Δ. Γαλάνη, Β. Παπακωνσταντίνου, Γ. Καλατζή

1985: Αρχαία Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών με Χ. Αλεξίου, Δ. Γαλάνη

1986: Θέατρο Περοκέ με Χ. & Π. Κατσιμίχα, Χ. Χριστοπούλου, Ροζαλία

1986: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με Paco de Lucia, Al di Meola, E. Δήμου

1987: Γήπεδο Καλλιθέας με Δ. Θεοδόση, Ε. Δήμου

1987: Ολυμπιακό Στάδιο Αθήνας με Δ. Θεοδόση, Ε. Δήμου και συμμετοχή Τ. Τσανακλίδου

1988: Θέατρο Πέτρας (Πετρούπολη) με Δ. Ζερβουδάκη, Μ. Φωτίου

1989: Θέατρο Ρεξ Θεσ/νικης με Α. Μάνου

1989: Θέατρο Αττικόν με Δ. Θεοδόση, Ε. Τσαλιγοπούλου

1990: Θέατρο Ράδιο Σίτυ Θεσ/νικης με Ε. Αρβανιτάκη, Δ. Θεοδόση

1991: Θέατρο Αττικόν με Β. Παπακωνσταντίνου

1991: Θέατρο Ράδιο Σίτυ Θεσ/νικης με Β. Παπακωνσταντίνου

1991: Παλαί ντε Σπορ Θεσ/νικης - Αφιέρωμα στον Σ. Κουγιουμτζή

1991: Θέατρο Βριλησσίων (Νταμάρια) με Ε. Πασπαλά

1992: Θέατρο Ολύμπιον Θεσ/νίκης με Χ. & Π. Κατσιμίχα

1992: Δημοτικό Θέατρο Πειραιά με Χ. & Π. Κατσιμίχα

1993: Θέατρο Αττικόν με ’γαμους Θύτες

1993: Παλαί ντε Σπορ Θεσ/νικης με ’γαμους Θύτες

1995: Θέατρο Παλλάς με Οπισθοδρομικούς, Α. Μουτσάτσου, Α. Μόραλη

1997: Iερά Οδός με Πυξ Λαξ

1997: Iερά Οδός με E. Tσαλιγοπούλου, Μ. Φραγκούλη, Κ. Βέττα, Υπόγεια Ρεύματα, Συνήθεις Ύποπτους, Ποδηλάτες

1998: Παλαί ντε Σπορ Θεσ/νικης «Ύμνοι Αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων», Σ. Κουγιουμτζή

1998: Θέατρο Μονής Λαζαριστών Θεσ/νικης με E. Tσαλιγοπούλου, Μ. Φραγκούλη, Α. Ψυχράμη

1998: Θέατρο Γης Θεσ/νικης με E. Tσαλιγοπούλου, Μ. Φραγκούλη, Α. Ψυχράμη

1999: Iερά Οδός με G. Bregovic, Γ. Βαρδή

1999: Fix Θεσ/νικης με G. Bregovic, Γ. Βαρδή

2000: Ηρώδειο με BBC Orchestra, Joan Faulkner

2001: Ζυγός με Π. Κατσιμίχα, Μ. Στόκα

2001: Hρώδειο με Emma Shaplin

2001: Θέατρο Κατράκειο Νίκαιας με Χ. Θηβαίο

2001: Ζυγός με Π. Κατσιμίχα, Μ. Στόκα

2002: Ζυγός με Γ. Ανδρεάτο, Μ. Ασλανίδου, A. Mπουρμά, Α. Κετιμέ

2003: Ζυγός με Σ. Βαμβακάρη, Μ. Ασλανίδου, συγκρότημα latin Ronda al Alba

2003: Μέγαρο Μουσικής Αθηνών «Μαζί» με Μαρινέλλα

2003: Ηρώδειο, Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία, με Γλυκερία, Εστουδιαντίνα, Α. Κετιμέ

2003: Θέατρο Λυκαβηττού «Μαζί» με Μαρινέλλα

2004: Θέατρο Βράχων Βύρωνα, Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία, με Γλυκερία, Εστουδιαντίνα , Π. Λάλεζα, Α. Κετιμέ

2005: Aθηνών Αρένα με Α. Ρέμο, Α. Μπάμπαλη, Μ. Πυροβολάκη, Γ. Πετράκο

2006: Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, «Θα πιω απόψε το φεγγάρι», αφιέρωμα στο Λ. Παπαδόπουλο με Μαρινέλλα, Κ. Μακεδόνα, Γλυκερία, Μ. Ασλανίδου, Όναρ

2007: Hρώδειο, «Όταν συμβεί στα πέριξ - Τραγούδια για τσίλιες και μια νύχτες» με Σ. Βαμβακάρη, Μ. Τσέρτο, Χ. Θηβαίο, Μ. Φριτζήλα, Ν. Λότσαρη, Α. Στρατηγού, Ζ. Καρούνη, Χ. Κεφαλά, Θ. Σερμιέ, Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

2007: Θέατρο Βράχων Βύρωνα, «Θα πιω απόψε το φεγγάρι», αφιέρωμα στο Λ. Παπαδόπουλο με Κ. Μακεδόνα, Γλυκερία, Μ. Ασλανίδου, Όναρ

2008: Θέατρο Παλλάς, «Όλα από την αρχή» με Δ. Ολυμπίου, Α. Στρατηγού, Ζ. Καρούνη, Μ. Πασχαλίδη

2008: Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, «Σαν τραγούδι μαγεμένο», αφιέρωμα στο ρεμπέτικο, με Μ. Στόκα, Σ. Παπάζογλου, Α. Στρατηγού, Ζ. Καρούνη

2008: Ηρώδειο, αφιέρωμα στο Σ. Κουγιουμτζή, με Κ. Μακεδόνα, Μ. Ασλανίδου, Δ. Ολυμπίου

2010: Polis Theatre με Π. Παπαδοπούλου, Μ. Τζουγανάκη, Α. Στρατηγού

Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι αν και τα χρόνια περνάνε... Περιμένω με ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποια διόρθωση σε ημερομηνίες ή συνεργάτες όπως και τυχόν σχόλια ή ιδιαίτερα στιγμιότυπα από φίλους που έτυχε να είμαστε μαζί σε κάποιες από τις βραδιές αυτές, ειδικά τις παλαιότερες χρονολογικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pnikol70 καλωσήρθες στην παρέα μας!

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η λίστα που παρέθεσες - ελπίζω να μας ανταμείψεις και με εντυπώσεις απο οσες παραστάσεις θυμάσαι, ή κάποια αποσπάσματα απο τα προγράμματα των παραστάσεων που παρακολούθησες ανα περιόδους. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pnikol70 καλως ορισες!!

Περιμενουμε εναγωνιως να μοιραστεις μαζι μας εμπειριες αναμνησεις

και ο,τι θες απο τον αγαπημενο μας καλλιτεχνη..

:)

Να σαι καλα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pnikol70, καλώς όρισες και από μένα!

Μιά απορία έχω μόνο. Από ποιά ηλικία πήγαινες σε συναυλίες του Γ. Νταλάρα; από τα 12;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pnikol70 καλώς όρισες! Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου από τόσες ωραίες συναυλίες! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορά Γενάρης του 1982, λίγο πριν κλείσω τα 12! Έχει φύγει από τις μπουάτ και εγκαινιάζει τις συναυλίες στα θέατρα, θέατρο Super Star στην Αγίου Μελετίου (τα μετέπειτα "13 φεγγάρια"), με ένα αφιέρωμα στα 60 χρόνια ελληνικό τραγούδι, "Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα το τραγούδι μένει", σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη, με Γλυκερία και Μαργαρίτα Ζορμπαλά. Επειδή είναι σαν θεατρική παράσταση που τελείωνε στις 12, με φτηνό εισιτήριο και χωρίς ποτά και παρελκόμενα, μου επιτρέπουν οι γονείς να πάω με την παρέα της μεγαλύτερης κατά 6 χρόνια αδελφής μου, που είχε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία "μύησης" μου. Και επειδή αυτός είχε επιλέξει αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας με τον κόσμο, μου δίνεται η ευκαιρία να τον ακολουθώ ανελιππώς τα επόμενα 5 χρόνια, που δεν μπορούσα να δω άλλους τραγουδιστές στα νυκτομάγαζα, με τα ωράρια και τις τιμές που επικρατούσαν. Από το πρόγραμμα αυτό θυμάμαι την έναρξη με το τραγούδι "Θέλω να τα πω", ακυκλοφόρητο τότε ακόμη, που είχε κάνει τρομερή εντύπωση! Είχε τραγουδήσει από Γούναρη (Γλυκά μου μάτια) ως Σαββόπουλο (’γγελος-εξάγγελος) και από Μούτση (Δε λες κουβέντα) και Χατζηδάκη (Χελιδόνι σε κλουβί) ως Τσιτσάνη και ρεμπέτικα. Από τη δισκογραφία του είχε πει ελάχιστα, θυμάμαι μόνο το Αχ χελιδόνι μου και να σημειωθεί ότι μόλις πριν 6 μήνες έχει κάνει καινούριο δίσκο (Ραντάρ), έχει συμμετοχή σε άλλο δίσκο με τραγούδι που κάνει τρομερό σουξέ (Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει) και έχει ήδη έτοιμο προς κυκλοφορία τον επόμενο (Θέλω να τα πω). Αυτός είναι ο Νταλάρας. Έχοντας ήδη 13 χρόνια καριέρας με τραγούδια ικανά να γεμίσουν 2 προγράμματα, επιλέγει κάτι εξαιρετικά πρωτοποριακό για την εποχή, τόσο σαν χώρος όσο και σαν περιεχόμενο, με δομή και σκηνοθεσία παράστασης, τη στιγμή που οι σύγχρονοί του τραγουδιστές μένουν στη δοκιμασμένη συνταγή επανάληψης των προσωπικών τους επιτυχιών στα μαγαζιά της Πλάκας ή της παραλίας. Η εποχή των συναυλιών στα θέατρα είναι για μένα η κορυφαία του περίοδος (δεν έχω ζήσει τα χρόνια με τις διπλές παραστάσεις στη Πλάκα το 1975-80) και μόνο ο Ζυγός του 2002 με Ανδρεάτο, Ασλανίδου μου θύμισε το κλίμα και την ατμόσφαιρα αυτής της περιόδου. Όσο για τη χειρότερη εμπειρία μου, νομίζω ότι εκεί υπάρχει ομοφωνία. Αθηνών (ή μήπως ...λιονταριών) Αρρένα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο μικρος "μυημενος"οποτε!! Πολλα Μπραβο στην αδελφη σου ;):razz:

Ευχαριστουμε για τη περιγραφη αυτη..οντως αυτο ειναι ο Νταλαρας..

Ενα βημα -μονο ενα;;-μπροστα απ την εποχη του,οπως ελεγε και η Μελινα Μερκουρη γι αυτον..

Να σαι καλα.. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά ωραία περιγραφή. Καλωσόρισες !

Αλήθεια αυτό το τόσο ετερόκλητο ρεπερτόριο το έχουν υπόψη τους οι πυρηνικές κεφαλές του φόρουμ ? Η ερώτηση είναι φυσικά ρητορική.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή είναι σαν θεατρική παράσταση που τελείωνε στις 12, με φτηνό εισιτήριο και χωρίς ποτά και παρελκόμενα, μου επιτρέπουν οι γονείς να πάω με την παρέα της μεγαλύτερης κατά 6 χρόνια αδελφής μου, που είχε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία "μύησης" μου. Και επειδή αυτός είχε επιλέξει αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας με τον κόσμο, μου δίνεται η ευκαιρία να τον ακολουθώ ανελιππώς τα επόμενα 5 χρόνια, που δεν μπορούσα να δω άλλους τραγουδιστές στα νυκτομάγαζα, με τα ωράρια και τις τιμές που επικρατούσαν.

Αυτό για μένα τα λέει όλα!!

Καλωσήλθες αγαπητέ pnikol70. Οι εμπειρίες σου είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλωσήρθες pnikol. :razz:

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, έχω μια διόρθωση:

1998: Θέατρο Γης Θεσ/νικης με E. Tσαλιγοπούλου, Μ. Φραγκούλη, Α. Ψυχράμη

Ήταν στο Θέατρο Δάσους! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τότε το ετερόκλητο ρεπερτόριο ήταν πρόταση. Κι όταν το πρόγραμμα ήταν και δομημένο ακόμα καλύτερα. Τώρα αυτά φαντάζουν τετριμμένα γιατί τα έχουμε δει όλα πια και κρίνουμε επί δικαίων κι αδίκων. Κάποιοι συνθέτες και τραγουδιστές άνοιξαν δρόμους τότε.

Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις και την επιστροφή στις ρίζες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το ετερόκλητο ρεπερτόριο, δομημένο κατάλληλα μέσα σε πρόγραμμα 2-3 ωρών , δημιουργούσε την αίσθηση ότι κάθε φορά ήταν καλύτερη από την προηγούμενη! Δεν ξέρω αν ήταν ο νεανικός ενθουσιασμός που με έκανε τότε να σκέφτομαι έτσι, όμως εκείνα τα χρόνια κάθε παράσταση ήταν μια νέα πρόταση με πολύ λίγα κοινά με την προηγούμενη. Τον επόμενο χρόνο απ'αυτόν που περιέγραψα, έχουμε Ορφέα και 'Τα τραγούδια μου", ανάμεσα στα οποία χωρούν δύο χασικλίδικα και κάποια λαικά του Καζαντζίδη. Ακολουθεί Θέατρο Τέντα με Χαρούλα, με το μισό πρόγραμμα αφιερωμένο στο ερωτικό τραγούδι, μέχρι και στα Αγγλικά τραγούδησαν. Μετά Περοκέ όπου συστήνει στο κοινό τους Κατσιμιχαίους, τραγουδά μαζί τους το "Φάνη" και το "Γέλα πουλί μου", παρουσιάζει τραγούδια του Γκάρτσου από τα ’πονα μάτια και του Μαρκόπουλου από το Ρεπορτάζ, χωράει στο πρόγραμμα 1-2 latin για να πάρουμε μια γεύση από τι θα ακολουθήσει, πρωτοπιάνει τραγούδια όπως Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων ή το Με τελείωσες και κάπου ανάμεσα λέει και Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή (αλήθεια, το έχει ακούσει κανείς άλλη φορά ζωντανά γιατί εγώ δεν το θυμάμαι). Στα χρόνια του "Αττικόν" τραγουδάει Καββαδία, Σαββόπουλο (σαν βγω απ'αυτήν τη φυλακή), Παπάζογλου, Χειμερινούς Κολυμβητές, ανεπανάληπτα ντουέτα με τον Παπακωνσταντίνου... Πάλι με τους Κατσιμιχαίους στο Ολύμπιον της Θεσ/νικης με πρόγραμμα ολοκαίνουριο, ακούμε Κατά Μάρκον, Τσακνή, Μαχαιρίτσα και προς το τέλος και μια Καρδιά παραπονιάρα για να μην ξεχνιόμαστε! Να γιατί επιμένω ότι τα χρόνια των θεάτρων ήταν ανεπανάληπτα σε έμπνευση, πρωτοπορία, παλμό κι ενθουσιασμό και όλα αυτά προσιτά σε όλες τις ηλικίες και τα βαλάντια! Δεν υπήρχε ούτε για δείγμα όχι κάθισμα αλλά ούτε καρεκλάκι στο διάδρομο! Το πράγμα είχε προ πολλού ξεφύγει από τα όρια της διασκέδασης, ήταν, ειδικά για μας τους νεώτερους, μουσικό σχολείο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
και κάπου ανάμεσα λέει και Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή (αλήθεια, το έχει ακούσει κανείς άλλη φορά ζωντανά γιατί εγώ δεν το θυμάμαι).

Ολόκληρο ποτέ...

Μόνο το μισό τραγούδι στη συναυλία εκείνης της εποχής με τους Κατσιμιχαίους στο Παλαί Ντε Σπορ. Είχε μάλιστα ξεκινήσει μ'αυτό τη συναυλία.

Κι ένα πολύ μικρό απόσπασμα πολύ αργότερα στο Ζυγό το 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω ακούσει εγώ!

Στην Ιερά οδό με τους Πυξ Λάξ,ολόκληρο.Λαλήσαμε!!!

Τότε είχε πει και τον "καλόγερο" του Μάρκου,με ένα μπουζούκι μόνο,και η ορχήστρα επειδή ήταν απρόοπτο το τραγούδι και εκτός προγράμματος ακολουθούσε.Μάλιστα ο Νταλάρας γύρισε και τους είπε σε μιά στιγμή,"Γιά να δω τι πουλιά πιάνετε τώρα!".Ύστερα ο ίδιος ζωγράφισε πενιές το χώρο και πήρε φωτιά το σύμπαν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα πήρα πάσα από τον Αντώνη.Μπορεί να λέει τον ''καλόγερο'' κάθε φορά που εμφανίζεται; Μπορεί;;;;;; Ο στίχος ίσως απλοϊκός αλλά η ερμηνεία ξεσηκώνει!!! Πάω για ακρόαση! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολόκληρο!!! Πώς να μην λαλήσετε.... Όλος ο δίσκος "Βυζαντινός Εσπερινός" είναι εκπληκτικός και εμφανώς αδικημένος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορεί να λέει τον ''καλόγερο'' κάθε φορά που εμφανίζεται; Μπορεί;;;;;; Ο στίχος ίσως απλοϊκός

Καθόλου απλοϊκός....Έχει μεγάλα νοήματα μέσα... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορεί να λέει τον ''καλόγερο'' κάθε φορά που εμφανίζεται; Μπορεί;;;;;; Ο στίχος ίσως απλοϊκός

Καθόλου απλοϊκός....Έχει μεγάλα νοήματα μέσα... B)

Συμφωνώ για τα νοήματα B) Εστίασα στην τεχνική του στίχου και την φόρμα. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη ειμαι ας πουμε ο μονος εδω μεσα που εχω ακουσει ζωντανα τραγουδια σαν τα ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΟΥ, Ο ΓΙΑΓΚΟΣ ΝΟΥΛΑΣ, ΠΕΡΑΜΑ, ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΠΙΑΣΕ ΓΥΦΤΟ ΣΦΥΡΙ ΚΙ ΑΜΟΝΙ, ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ κλπ,κλπ,κλπ στην περιοδο 1975-1983 στο ΘΕΜΕΛΙΟ,στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ,στο ΖΟΥΜ ,ΟΡΦΕΑ,ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ ,ΤΕΝΤΑ ,ΚΑΤΕΡΙΝΑ η τα "κομμενα" του Λοιζου στον Πανιωνιο? Ενταξει, ειμαι πιο μεγαλος στην ηλικια, ειναι λογικο,δεν τα λεω ολα αυτα με καμια απολυτως διαθεση κομπασμου βεβαια....παντως αν δειτε στο ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ, υπαρχει μια ενοτητα που ο Νταλαρας τραγουδαει "ξενα" τραγουδια....λοιπον ολοι μας λεγαμε παντα "να δουμε τι καινουργιο θα πει αποψε ο Γιωργος" , εννοωντας αυτα τα "ξενα"τραγουδια...κι ο συγγραφεας του σημειωματος αυτης της ενοτητας πολυ αναγλυφα περιγραφει αυτην ακριβως την μαγικη πλευρα του Νταλαρα...αν με ρωτουσατε , θεωρω τις στιγμες που ακουσα ζωντανα τα ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,με τον μικρο γιο του Μουφλουζελη να παιζει διπλα στον Νταλαρα μπαγλαμαδακι, Ο ΓΙΑΓΚΟΣ ΝΟΥΛΑΣ, ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ, ΠΕΡΑΜΑ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΟΥ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΝΗ μοναδικες κι αξεχαστες....κι οπως εχω πει και αλλου, ενα Κινεζικο λαικο τραγουδι που ο Νταλαρας ειπε καποιο βραδυ στο ΠΕΡΟΚΕ....

Ομως , οπως εχω πει κατ'ιδιαν και σε καποιον φιλο εδω, ηταν μαγικη η γεματη οργη παρουσια του Νταλαρα πανω στην σκηνη της ΔΙΑΓΩΝΙΟΥ να λεει τον ΓΙΑΓΚΟ ΝΟΥΛΑ η τον ΣΚΛΑΒΟ....να σου λεει εκεινο το "ξενους εγω δεν προσκυνω ..." η το "το χρυσαφι σου χαριζω προτιμω την λευτερια" με τον δικο του ανατριχιαστικο τροπο....ελπιζω ολοι διαθετετε ισχυρη φαντασια , γιατι δυστυχως δεν μπορω να περιγραψω καλυτερα τον Νταλαρα εκεινων των χρονων ,αν δεν βοηθαει και η φαντασια σας....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...