armenaki

Δημήτρης Μητροπάνος

260 posts in this topic

Ο νέος δίσκος του Δημήτρη Μητροπάνου σε συνεργασία με τον Στέφανο Κορκολή

Συνδυασμός ροκ και λαϊκού

Χωρίς πρόβα. Χωρίς ενορχήστρωση. Χωρίς καν να ξέρει απ' έξω όλους τους στίχους. Με μουσική συνοδεία μόνο τον συνθέτη στο πιάνο. Με ένα υποτυπώδες μικρόφωνο.

Οταν έχει κανείς στη διάθεσή του τη φωνή του Μητροπάνου (όπως ο Στέφανος Κορκολής), τότε μπορεί να παίξει στο πιάνο ακόμα κι ένα ζεϊμπέκικο

Κι όμως, η φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου εκμηδένισε τις αντιξοότητες και μαζί το παράδοξο ενός καθαρού ζεϊμπέκικου που παίζεται σε ένα πιάνο. Αντίθετα, ακολουθώντας τη λαϊκή γραμμή της παρτιτούρας του Στέφανου Κορκολή και τους στίχους του Νίκου Μωραΐτη, κατάφερε να μεταλλάξει τη μελωδία στο πιάνο και να της δώσει ταυτότητα: η λαϊκή μπαλάντα «Σβήσε το φεγγάρι» είναι ένα μόνο δείγμα ενός καινούργιου δίσκου, που θα κυκλοφορήσει τον Νοέμβριο από τη Minos.

Η πρώτη παρουσίαση της συνεργασίας Μητροπάνου-Κορκολή έγινε χθες στο στούντιο «Σιέρα», μπροστά σε δεκάδες κάμερες και στον Τέρενς Κουίκ, που έφτασε σαρωτικός, διεκδικώντας ένα δελεαστικό ρεπορτάζ για την πρωινή του εκπομπή (και μια σαφή διάψευση των φημών που θέλουν τον τραγουδιστή βαριά άρρωστο). Οι «έντυποι» δημοσιογράφοι έχουμε μάθει να κάνουμε υπομονή όταν επελαύνει η απειλή της τηλεοπτικής εικόνας και για όσο στήνονται οι κάμερες και δοκιμάζονται οι φωτισμοί.

Αλλωστε, ο χρόνος αναμονής λειτουργεί και υπέρ της συγκέντρωσης πληροφοριών. Και να: η υπόσχεση για αυτή τη δισκογραφική συνεργασία δόθηκε προ δεκαετίας, ύστερα από τη συμμετοχή του Μητροπάνου στον δίσκο «Εχω μια διαίσθηση» του Κορκολή. Αλλά, όπως εξήγησε αργότερα γελώντας ο Δημήτρης Μητροπάνος, «ο Στέφανος ήταν στον κόσμο του. Οταν είπαμε ότι δεν πάει άλλο η αναβολή, είπε "εντάξει, αρχίζω να γράφω". Πέρασαν 6 μήνες και μας... έγραφε. Τελικά, τον έκλεισε ο Μπενέτος στο στούντιο...».

Τα 8 τραγούδια του -αβάπτιστου ακόμη- δίσκου, σε στίχους του Νίκου Μωραΐτη και της Ρεβέκκας Ρούση, είναι ήδη απολύτως έτοιμα: εκτός από το «Σβήσε το φεγγάρι», με όλα τα χαρακτηριστικά μιας λαϊκής επιτυχίας, χθες ακούσαμε και το «Φύγε καρδιά μου».

Τα υπόλοιπα τραγούδια βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας, με αλλαγές και προσθήκες. Το βέβαιο είναι ότι όλα είναι γραμμένα για τη φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου, «χωρίς να έχω ψάξει να βρω τι του μοιάζει ή τι μοιάζει με ό,τι έχει πει. Αλλά η φωνή του, που με συγκλονίζει πραγματικά, έχει τη δική της υπόσταση: συνδυάζει το αυθεντικό ροκ με το αυθεντικό λαϊκό. Είμαι ευτυχής να δημιουργώ μουσική γι' αυτή τη φωνή» εξήγησε ο Κορκολής. «Ο Στέφανος δείχνει μια άλλη μουσική του όψη, έναν άλλον εαυτό, πιο ώριμο, με τη δική του ελληνικότητα -που με συγκίνησε ιδιαίτερα», δήλωσε ο Μητροπάνος. Την παραγωγή κάνει ο Ηλίας Μπενέτος, που -ευδιάθετος- κράτησε χθες τον ρόλο τού οικοδεσπότη στο στούντιο, «το λίγο μυστικό αυτό μέρος όπου ετοιμάζονται πράγματα με τα οποία θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα σας εκπλήξουμε».

Τον εορταστικό χαρακτήρα της συνεργασίας υπογράμμισε και η εμφάνιση μιας... τούρτας που, ελλείψει μαχαιριού, καταναλώθηκε άμεσα, με κουταλάκια και πλατιά χαμόγελα.

Ν. ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 21/09/2005

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυκλοφόρησε από τη Minos-Emi μια συλλογή με τρία cd's με Ζωντανές ηχογραφήσεις με το Δημήτρη Μητροπάνο.Μεταξύ αυτών και κάποιες ανέκδοτες μέχρι τώρα ηχογραφήσεις.

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094638652021

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κυκλοφόρησε από τη Minos-Emi μια συλλογή με τρία cd's με Ζωντανές ηχογραφήσεις με το Δημήτρη Μητροπάνο.Μεταξύ αυτών και κάποιες ανέκδοτες μέχρι τώρα ηχογραφήσεις.

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094638652021

Πρόκειται για μια πολύ καλή έκδοση.Βέβαια τα τραγούδια των δυο πρώτων cd's έχουν ξαναεκδοθεί.

Το τρίτο cd όμως (από το "Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια" και μετά) είναι πραγματικά εξαιρετικό .Περιέχει ζωντανές ηχογραφήσεις με τον Μητροπάνο που δεν έχουν ξαναεκδοθεί ποτέ.Μεταξύ αυτών και ντουέτα με τους Πασχάλη Τερζή, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα και Διονύση Τσακνή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακουσα χθες το βραδυ στο ραδιο,οτι ο Δημητρης Μητροπανος σταματαει για εφετος τις εμφανισεις του για λογους υγειας :wow: Ειπε και ποιος θα παρει τη θεση του στην ''Ακτη Πειραιως'',αλλα δεν ακουσα... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πω.... :wow: το οτι ακουστηκε δεν σημαινει πως ειναι κι αληθεια...(πρωτη φορα ειναι που λενε βλακειες αλλωστε;):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα έκλεισα τραπέζι και όλα καλά!Δεν μου αναφέραν κάτι!

Κουτσομπολιά πιστέυω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Δημήτρης Μητροπάνος όπως σωστά έγραψε παραπάνω η Γωγώ σταμάτησε της εμφανίσεις του στην ΄΄Ακτή΄΄ Πειραιώς, και την θέση του παίρνει από 1η Φεβρουαρίου ο Τόλης Βοσκόπουλος :(:( [καημέ του κόσμου στεναγμέ]!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Δημήτρης Μητροπάνος όπως σωστά έγραψε παραπάνω η Γωγώ σταμάτησε της εμφανίσεις του στην ΄΄Ακτή΄΄ Πειραιώς, και την θέση του παίρνει από 1η Φεβρουαρίου ο Τόλης Βοσκόπουλος :(:( [καημέ του κόσμου στεναγμέ]!!!!!!!

Τουλάχιστον ας είναι, γρήγορα, περαστικό το πρόβλημα της υγείας του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι είναι αλήθεια....Και αν δεν πέρναμε τηλ μάλλον θα ήμασταν αναγκασμένοι να ακούσουμε Τόλη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΥ

Η μουσική και τα τραγούδια που έγραψε ο Χρήστος Παπαδόπουλος για την επιτυχημένη σειρά του Alpha, «Για την καρδιά ενός αγγέλου».

Τα τραγούδια των τίτλων αρχής και τέλους, αλλά και 5 ακόμα τραγούδια του soundtrack ερμηνεύει ο Δημήτρης Μητροπάνος

Πηγή: http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094639787623

Ρε παιδιά.. στους στιχουργούς βλέπω το όνομα της Σώτιας Τσώτου. Γνωρίζει κανένας? Είναι ανέκδοτοι στίχοι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΥ

Η μουσική και τα τραγούδια που έγραψε ο Χρήστος Παπαδόπουλος για την επιτυχημένη σειρά του Alpha, «Για την καρδιά ενός αγγέλου».

Τα τραγούδια των τίτλων αρχής και τέλους, αλλά και 5 ακόμα τραγούδια του soundtrack ερμηνεύει ο Δημήτρης Μητροπάνος

Πηγή: http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094639787623

Ο συγκεκριμένος δίσκος περιέχει 7 πολύ όμορφα λαικά τραγούδια και 7 ορχηστρικά , τα αντίστοιχα ορχηστρικά των τραγουδιών.

Είναι κατά τη γνώμη μου ότι καλύτερο έχει τραγουδήσει ο Μητροπάνος, από νέο υλικό, τα τελευταία χρόνια και ειδικότερα μετά τα τραγούδια του Βαγγέλη Κορακάκη που κυκλοφόρησαν το 1998.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΥ

Η μουσική και τα τραγούδια που έγραψε ο Χρήστος Παπαδόπουλος για την επιτυχημένη σειρά του Alpha, «Για την καρδιά ενός αγγέλου».

Τα τραγούδια των τίτλων αρχής και τέλους, αλλά και 5 ακόμα τραγούδια του soundtrack ερμηνεύει ο Δημήτρης Μητροπάνος

Πηγή: http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094639787623

Ρε παιδιά.. στους στιχουργούς βλέπω το όνομα της Σώτιας Τσώτου. Γνωρίζει κανένας? Είναι ανέκδοτοι στίχοι?

http://img218.imageshack.us/img218/6883/mh...opanoscdym9.jpg

Επίσης, στο Τηλέραμα θα εκδόσουν συλλογή ανάλογη μ' αυτή της Μαρινέλλας :)

http://img224.imageshack.us/img224/3540/mh...ssylloghsv1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Today - ΣΑΒΒΑΤΟ 14/07/2007 22:00

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ (E)

Δείτε σήμερα: "Δ. ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ"

Ο Δημήτρης Μητροπάνος και οι μεγάλες του επιτυχίες πρωταγωνιστούν στην εκπομπή. Μαζί του συνεργάτες, φίλοι και θαυμαστές, μιλούν για τον καλλιτέχνη και τον άνθρωπο. Ο Θάνος Μικρούτσικος τον συνοδεύει στο πιάνο, χαρίζοντάς μας μεγάλα τραγούδια από τη συνεργασία τους.

Η Γλυκερία,

ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας,

ο Λάκης Παπαδόπουλος, η Μελίνα Ασλανίδου,

η Ζωή Παπαδοπούλου, ο Στέλιος Διονυσίου και η ’σπα Θεοφίλου ερμηνεύουν με το δικό τους, ξεχωριστό τρόπο τις διαχρονικές και πολυαγαπημένες επιτυχίες του.

Η Ρίκα Βαγιάννη, η Μαργαρίτα Μυτιληναίου, η ’ννα Ανδριανού, η Κατερίνα Διδασκάλου, η Μαρία Γεωργιάδου, ο Κωνσταντίνος Ζούλας και άλλοι φίλοι του, καταθέτουν το θαυμασμό τους και την αγάπη τους στο Δημήτρη Μητροπάνο με τη δωρική φωνή, που αποτελεί μια από τις σημαντικότερες σελίδες στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με το "TV Ζάπινγκ" κυκλοφορεί και μια κασετίνα με 4 cd's του Δημήτρη Μητροπάνου με τίτλο "40 χρόνια Δημήτρης Μητροπάνος-Λαικά τραγούδια θα λέω μια ζωή", και με ηχογραφήσεις από την καριέρα του στις εταιρείες Philips και Polygram.Τα τραγούδια καλύπτουν την περίοδο 1967-1986.Σήμερα διανέμεται η κασετίνα μα τα 2 cd's και στο επόμενο τεύχος τα άλλα δυο.

Η ίδια κασετίνα είχε κυκλοφορήσει και το 2006 στα καταστήματα, αλλά με 5 cd's.

Η κασετίνα του "Ζάπινγκ" περιέχει τα τραγούδια:

CD 1

1 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

2 ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ

3 ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΠΕΡΠΑΤΩ

4 Η ΠΑΓΩΝΙΑ

5 ΑΥΓΕΣ, ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΙΛΙΝΑ

6 Ο ΣΠΥΡΟΣ

7 Η ΞΕΝΗΤΙΑ

8 ΜΕ ΞΥΠΝΑΓΕΣ, ΜΕ ΞΥΠΝΑΓΕΣ

9 Ο ΞΕΝΥΧΤΗΣ

10 ΧΑΜΕΝΗ ΠΑΣΧΑΛΙΑ

11 ΣΤ ΑΝΑΦΙΩΤΙΚΑ

12 ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΑΠ ΤΟ ΒΟΛΟ

13 ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗ ΧΑΡΑ

14 ΔΕ ΣΟΥ ΓΥΡΕΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ

15 ΕΒΓΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ

16 ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΑΝΕ

17 ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

18 ΤΟ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ

19 Ο ΑΛΗ-ΠΑΣΑΣ

20 ΠΩΣ ΝΑ Σ ΑΝΤΑΜΩΣΩ

21 ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΦΩΤΙΑ

22 ΦΙΛΙ-ΦΙΛΙ Σ ΑΝΑΣΤΗΣΑ

23 ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΟΨΕ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ

24 ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ Τ ΑΝΤΡΙΚΙΟ

25 ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΟΥΡΓΑ ΠΕΘΕΡΑ

CD2

1 ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΧΙΟ ΤΡΑΒΗΞΕ

2 Ο ΧΑΡΟΣ ΒΓΗΚΕ ΠΑΓΑΝΙΑ

3 Η ΣΟΥΣΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ

4 ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

5 ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΪΒΑΛΙ

6 ΤΑ ΚΥΘΗΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ

7 ΝΙΚΟΛΗ-ΝΙΚΟΛΗ

8 ΣΑΡΑΝΤΑ ΟΡΓΙΕΣ Η ΠΙΚΡΑ ΜΟΥ

9 ΜΑΝΤΗΛΙ ΚΟΚΚΙΝΟ

10 ΜΑΝΑ ΚΙ ΑΓΑΠΗΤΙΚΙΑ

11 ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

12 ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΥΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

13 ΣΤΕΓΝΩΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

14 Ο ΑΦΕΝΤΗΣ ΛΑΟΣ

15 ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΛΕΝΕ

16 ΑΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΒΑΓΓΕΛΗ

17 ΚΥΡΑ ΖΩΗ

18 ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ

19 ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΚΑΡΔΙΕΣ

20 ΚΑΡΔΙΑ ΒΑΛΑΝΤΩΜΕΝΗ

21 ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΡΩΪ

22 ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

CD3

1 ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΤΡΕΝΟ

2 ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΒΑ ΚΑΛΑΜΙΕΣ

3 ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ

4 ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΩ

5 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΕΣ

6 α) ΔΥΟ ΝΥΧΤΕΣ, β) ΑΛΙΜΟΝΟ, γ) ΘΕΛΩ ΑΠΟΨΕ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ

7 ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ

8 Σ ΑΓΑΠΩ ΑΚΟΜΑ

9 ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ

10 Ο ΜΟΝΑΧΟΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ

11 ΣΥΓΝΩΜΗ

12 ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ

13 ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΕ ΝΙΩΣΕΙΣ

14 ΠΑΡΑΠΟΝΟ

15 ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΑ ΤΑΝ

16 ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙΣ

17 ΔΕΙΛΙΝΑ

18 ΤΟ Σ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

19 ΕΜΕΝΑ ΔΕ Μ ΑΓΑΠΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ

20 Σ ΑΓΑΠΩ ΣΟΥ ΛΕΩ

21 ΒΡΑΔΥΑΣΕ

22 ΟΠΟΥ ΠΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ

23 ΑΠΟΨΕ ΣΕ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ

CD 4

1 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΙ ΑΠΡΙΛΗΣ

2 ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΠΑΛΙΟΥ ΡΕΜΠΕΤΗ

3 ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΤΩΡΑ

4 ΣΑΝ ΚΟΥΡΕΛΙ

5 Η ΑΓΑΠΗ ΧΑΘΗΚΕ

6 ΓΥΡΝΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ

7 ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ

8 ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ

9 Η ΛΥΠΗΜΕΝΗ

10 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕΝΙΑ

11 ΤΟ ΚΟΥΤΟΥΚΙ (Αγγελος Δραπέτης)

12 Ο ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ

13 ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ

14 ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑ

15 ΑΝ Μ ΑΓΑΠΑΣ

16 Σ ΑΓΑΠΩ ΣΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑ

17 ΘΑ ΡΘΩ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ

18 ΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ

19 ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΗΤΟ

20 ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ

21 ΟΙ ΞΕΝΥΧΤΕΣ

22 ΛΑΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΘΑ ΛΕΩ ΜΙΑ ΖΩΗ

23 ΑΚΟΥ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - 5CD + DVD + ΒΙΒΛΙΟ

Δημήτρης Μητροπάνος: «Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ» Μια νέα σειρά εγκαινιάζεται στις ειδικές εκδόσεις από την MINOS-EMI με αφιερώματα στους μεγάλους καλλιτέχνες.

Κάθε έκδοση περιλαμβάνει εκτός από τα τραγούδια τους, ένα βιβλίο βιογραφία, θήκη ένθεσης των 6 CD και ένα DVD είναι όλα μαζί συσκευασμένα σε μια κασετίνα για να έχετε συγκεντρωμένο το υλικό.

Τραγούδια αγαπημένα, τραγουδισμένα από όλους μας, συγκεντρώθηκαν σε αυτές τις συλλογές που προσφέρονται σε πολύ καλή τιμή.

Τραγουδήστε 128 τραγούδια μαζί με τον Δ.Μητροπάνο, τραγούδια των: Μάριου Τόκα, Σπύρου Παπαβασιλείου, Γιάννη Σπανού, Βαγγέλη Κορακάκη, Μίλτου Πασχαλίδη, Χρήστου Νικολόπουλου, Θάνου Μικρούτσικου, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Στέφανου Κορκολή, Μάνου Ξυδού, Τάκη Μουσαφίρη, Αλέκου Χρυσοβέργη, Λάκη Παπαδόπουλου, Βασίλη Τσιτσάνη, Σωκράτη Μάλαμα, Χάρη & Πάνου Κατσιμίχα, Μάνου Λοίζου, Ακη Πάνου, Γιάννη Γλέζου, Μίμη Πλέσσα, Γρηγόρη Μπιθικώτση, Μίκη Θεοδωράκη, Διονύση Σαββόπουλου, Γιάννη Παπαϊωάννου, Λουκιανού Κηλαηδόνη, Γιώργου Ζαμπέτα, Σταύρου Ξαρχάκου, Δήμου Μούτση και Γιώργου Κατσαρού.

Τα τραγούδια που περιέχει το DVD

01.- ΣΟΥ ΧΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΠΕΦΤΕΙΣ ΕΞΩ 02.- ΚΛΕΙΝΩ ΚΙ ΕΡΧΟΜΑΙ Ν.Πορτοκάλογλου, Δ.Μητροπάνος, 03.- Σ ΑΝΑΖΗΤΩ ΣΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΗ, 04.- ΘΑΛΑΣΣΕΣ, 05.- ΔΙΔΥΜΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ Δ.Μητροπάνος Αλ.Κανελλίδου, 06.- ΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ, 07.- ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΑΣΤΟΙ, 08.- ΣΑΝ ΠΛΑΝΟΔΙΟ ΤΣΙΡΚΟ, 09.- ΡΟΖΑ, 10.- ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ, 11.- ΨΑΞΕ ΣΤ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ, 12.- ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ, 13.- ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΒΡΑΔΥΑ, 14.- ΠΡΩΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ, 15.- Η ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΤΗ ΝΥΧΤΑ, 16.- ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, 17.- ΠΕΘΑΜΕΝΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ, 18.- ΚΙΦ, 19.- ΣΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, 20.- ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΑΪ ΜΟΥ, 21.- ΨΕΜΜΑΤΑ, 22.- ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, 23.- ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, 24.- ΕΓΩΪΣΜΟΣ, 25.- ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ (LIVE), 26.- Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΞΙΑ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ, 27.- Από την απονομή διπλού πλατινένιου δίσκου για το album «ΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ, 28.- Αφιέρωμα στο album «ΠΑΡΕΑ Μ ΕΝΑΝ ΗΛΙΟ», συνεντεύξεις των: Μάριου Τόκα, Φίλιππου Γράψα και Δημήτρη Μητροπάνου. Αποσπάσματα από πρόβες στο studio, Βιογραφία, Αναλυτική Δισκογραφία.

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - 5CD + DVD + ΒΙΒΛΙΟ

Κατηγορία: ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ , ΕΝΤΕΧΝΑ ΛΑΪΚΑ , ΛΑΪΚΑ

Ερμηνευτής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ

Συνθέτης: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ, ΜΑΡΙΟΣ ΤΟΚΑΣ, ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ, ΑΛΕΚΟΣ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗΣ, ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ, ΜΙΛΤΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΜΙΜΗΣ ΠΛΕΣΣΑΣ, ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ, ΜΑΝΟΣ ΛΟΙΖΟΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΤΑΚΗΣ ΜΟΥΣΑΦΙΡΗΣ, ΜΑΝΟΣ ΞΥΔΟΥΣ, ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΓΑΡΓΑΛΑΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΟΡΚΟΛΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Εταιρεία: MINOS-EMI

Κυκλοφορία: 22/02/2008

Aριθμός Δίσκων: 6

Βάρος: 850 gr

Τιμή: 42.00 39,9

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 Σ' ΑΝΑΖΗΤΩ ΣΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΗ

2 ΔΙΔΥΜΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ Δ.Μητροπάνος, Αλ.Κανελλίδου

3 ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΒΡΑΔΥΑ

4 ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ

5 ΘΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ

6 ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ

7 ΖΗΤΩ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ

8 ΕΣΥ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΝΩΡΙΣ

9 Μ' ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΕΡΤΙΚΟ

10 ΘΑΛΑΣΣΕΣ

11 ΚΟΣΜΕ ΜΟΥ 'ΓΙΝΕΣ ΠΛΗΓΗ

12 Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΞΙΑ

13 ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΘΕΑΤΡΟ

14 ΕΣΥ ΛΕΓΕ ΜΕ ΕΡΩΤΑ

15 ΚΡΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗ

16 ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΑΣΤΟΙ

17 ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΕΔΩ

18 ΠΑΡΕΑ Μ' ΕΝΑΝ ΗΛΙΟ

19 ΠΕΘΑΜΕΝΕΣ ΚΑΛΗΣΠΈΡΕΣ

20 ΣΟΥ 'ΧΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΠΕΦΤΕΙΣ ΕΞΩ

21 ΡΟΖΑ

22 ΣΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

23 ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ

24 ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΓΩΝΙΑ

25 ΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ

26 ΧΑΜΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΑ

27 ΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ

28 ΤΟ ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ

29 ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΟΥ

30 ΦΩΣ

31 ΑΠΟΨΕ ΧΑΣΑΜΕ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ

32 ΦΥΓΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

33 ΠΑΡΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

34 ΕΓΩΪΣΜΟΣ

35 ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ

36 ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΜΑΧΑΙΡΩΣΑΝ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ

37 ΑΓΑΠΗ ΔΙΚΟΠΗ

38 ΣΜΥΡΝΗ

39 ΣΑΝ ΠΛΑΝΟΔΙΟ ΤΣΙΡΚΟ

40 ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ

41 ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ

42 ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

43 ΓΙΑ ΝΑ Σ' ΕΚΔΙΚΗΘΩ - Δ.Μητροπάνος, Λάκης Παπαδόπουλος

44 ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΘΕΟΣ

45 ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Σ' ΑΓΑΠΩ

46 ΜΕ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ

47 Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ

48 ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ

49 Η ΑΙΩΝΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ

50 ΜΟΝΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ

51 ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΡΩ (ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΑΝ Σ' ΑΓΑΠΩ)

52 ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΩ

53 ΕΣΥ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ

54 ΙΣΩΣ

55 ΕΛΑ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ

56 ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΡΕΙΑ

57 ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ΦΕΡΘΗΚΑΜΕ

58 ΚΑΘΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

59 ΤΑ ΠΑΙΔΕΜΕΝΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ

60 ΧΑΘΗΚΕΣ - ΧΑΘΗΚΑ

61 ΣΥΝΝΕΦΙΑΣΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - LIVE

62 ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ - LIVE

63 ΑΝΟΗΤΕΣ ΑΓΑΠΕΣ - LIVE

64 ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΑΠΗΣΩ - LIVE

65 ΘΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ - LIVE

66 ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ - LIVE

67 ΔΕΝ ΚΛΑΙΩ ΓΙΑ ΤΩΡΑ - LIVE

68 ΝΑ 'ΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ - LIVE

69 ΒΡΕΧΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΟΥ - LIVE

70 ΔΥΟ ΝΥΧΤΕΣ - ΑΛΙΜΟΝΟ, ΑΛΙΜΟΝΟ - LIVE

71 ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΦΤΑΝΕΙ - LIVE

72 ΚΑΜΑΡΟΥΛΑ - LIVE

73 ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΑΛΛΟΝΩΝ - LIVE

74 Ο ΚΥΡ' ΘΑΝΟΣ - LIVE

75 ΒΡΕΧΕΙ ΣΤΗ ΦΤΩΧΟΓΕΙΤΟΝΙΑ - LIVE

76 ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ (του Δ.Σαββόπουλου) - LIVE

77 ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ - LIVE

78 ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΟΨΕ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΚΑΡΔΙΕΣ - LIVE

79 ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΩ - LIVE

80 ΜΗ ΧΤΥΠΑΣ - LIVE

81 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - LIVE

82 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΕΣ - LIVE

83 ΚΛΑΨΤΕ ΟΥΡΑΝΟΙ ΚΙ ΑΣΤΕΡΙΑ - LIVE

84 ΞΕΝΥΧΤΗΣ - LIVE

85 ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ - LIVE

86 ΤΑ ΚΥΘΗΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ - LIVE

87 Μ' ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ - LIVE

88 ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ - LIVE

89 ΤΑ ΔΕΙΛΙΝΑ - LIVE

90 ΑΓΑΛΜΑ - LIVE

91 ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ - LIVE

92 ΕΠΕΦΤΕ ΒΑΘΕΙΑ ΣΙΩΠΗ - LIVE

93 ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ - LIVE

94 ΚΥΡΑ ΖΩΗ - LIVE

95 ΠΕΣ ΤΗΣ ΤΟ Μ' ΕΝΑ ΓΙΟΥΚΑΛΙΛΙ - LIVE

96 ΘΑ ΠΙΩ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ - LIVE

97 ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΪΒΑΛΙ - LIVE

98 Ο ΧΑΡΟΣ ΒΓΗΚΕ ΠΑΓΑΝΙΑ - LIVE

99 Η ΣΟΥΣΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ - LIVE

100 ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΧΙΟ ΤΡΑΒΗΞΕ - LIVE

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...950029129&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά μας δουλεύουνε, αυτό δεν βγήκε πριν από κανά δυο μήνες με το Τηλέραμα; :razz:

Ότι περίσσεψε από το Τηλέραμα το έριξαν στα δισκάδικα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το Musiccorner:

"Οι παλιές παρέες ξανασμίγουν. Το μόνο που χρειάζεται είναι μία καλή αφορμή. Όπως για παράδειγμα ένα τραγούδι για ..."Της νύχτας τα ηχεία"! Ο Λάκης Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Μητροπάνος συναντιούνται ξανά , μετά από 20 χρόνια, ερμηνεύοντας μία δυνατή ροκ μπαλάντα για το best of του πρώτου που κυκλοφορεί αυτές τις μέρες! Κάπως έτσι αποφάσισαν να ενώσουν και πάλι τις δυνάμεις τους επί σκηνής, για μία και μοναδική βραδιά, στις 10 Απριλίου, στο Αγγέλων Βήμα".

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ - Της νύχτας τα ηχεία Best of

Μια συλλογή με τραγούδια του Λάκη Παπαδόπουλου είναι μια περιπέτεια. Χωρίς Υπερβολή. Γιατί ο Λάκης δεν χωράει πουθενά. Και δεν μιλάμε για τα 2 cd, αυτής της συλλογής. Ή μάλλον μιλάμε και γι αυτά. Αλλά όχι κυρίως γι αυτά.

Μιλάμε για την περιπέτεια που έχει ως κατάληξη την συλλογή που κρατάτε στα χέρια σας. Γιατί όταν βάζεις κάτω τα τραγούδια που έχει γράψει, ακόμα και όταν αποκλείεις εκείνα που χώρεσαν στην προηγούμενη συλλογή, δεν ξέρεις τι να κρατήσεις και τι να αφήσεις απέξω. Ο Λάκης έχει την δική του άποψη. Φτιάχνει την δική του λίστα. Η Κατερίνα (η Παπαδοπούλου) έχει αντιρρήσεις. Εμπορικής φύσεως κυρίως. Αλλά όχι μόνο. Και καλλιτεχνικής φύσεως. Φτιάχνει την δική της λίστα. Ο Νεκτάριος Κόκκινος (παραγωγός) βρίσκεται ανάμεσα στην επιθυμία του καλλιτέχνη, τον οποίο κατανοεί, αλλά και στις προσταγές της αγοράς και κάνει τον διαιτητή. Και η υπόλοιπη εταιρία παρακολουθεί ανθρώπους να τρέχουν στους διαδρόμους, e-mails να ανταλλάσσονται, συμφωνεί, διαφωνεί και τελικά καλείται να πράξει τα δέοντα. Δελτία τύπου, αποκλειστικότητες, κομμάτια στον τύπο, εκπομπές, ραδιόφωνα, αυτό που λέμε promo.

Και η ταινία δεν σταματάει εδώ. Εδώ ξεκινάει. H μάλλον έχει ξεκινήσει λίγο καιρό πριν, αλλά δεν το ξέρουμε οι υπόλοιποι. Η Μαργαρίτα (Μάτσα) έχει ακούσει «Της Νύχτα τα ηχεία» με την φωνή του Λάκη. Αυτό το τραγούδι θέλει τον Μητροπάνο του λέει. Ρωτάει τον Λάκη, παίρνει το τραγούδι και το πηγαίνει στον Δημήτρη Μητροπάνο. Εκείνος το ακούει και λέει αμέσως: κλείσε studio.

Και μετά αλλάζει το πλάνο, και είμαστε όλοι στο γραφείο της Λίας (της Χατζηδημητρίου) γιατί έχει έρθει η Κατερίνα και κρατάει ένα cd στα χέρια της, που όλοι οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε τι είναι. Η Κατερίνα κλαίει συνέχεια και οι υπόλοιποι ακούμε τις πρώτες νότες και τα πρώτα λόγια με την φωνή του Λάκη:

«Μεσάνυχτα στο ξέφωτο στην έρημη πλατεία

Φωνάζω πια δεν σ' αγαπώ

Και η φωνή μου σταματά σε κάτι κτίσματα παλιά...»

Και μετά μπαίνει η φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου. Και μετά από 20 χρόνια από το «Για να σ' εκδικηθώ», τους ακούμε ξανά μαζί.

«Ξαναφωνάζω δυνατά,

Κι είπα ξανά δεν σ' αγαπώ

Με μια φωνή σαν κεραυνό

Στην μαύρη ησυχία, να ξανακούσω την ηχώ

Να λέει πια δεν σ' αγαπώ...»

Και συγκινούμαστε. Και το τραγούδι μπαίνει στο repeat. Και παίρνουμε όλοι από μια κόπια. Και από όποιο γραφείο περνάς ακούγεται ένα μόνο πράγμα. «Της νύχτας τα ηχεία» το τραγούδι με την μουσική του Λάκη Παπαδόπουλου και τους στίχους του Γιώργου Βρούβα. Το τραγούδι του Λάκη Παπαδόπουλου και του Δημήτρη Μητροπάνου. Και κάνουμε ένα promo video για να ανακοινώσουμε την συνεργασία, για να μοιραστούμε την χαρά μας. Το στέλνουμε και εισπράττουμε συγκίνηση από τα απαντητικά e-mails. Και επιβεβαιώνουμε αυτό που νιώθουμε.

Και μετά πρέπει να γραφτεί ένα Δελτίο Τύπου που να ανακοινώνει αυτά και άλλα. Τι καινούριο υπάρχει μέσα στην συλλογή πέρα από «Της νύχτας τα ηχεία». Ότι οι Onirama έχουν διασκευάσει την «Γυριστρούλα», που τόσα χρόνια μετά συνεχίζει να γυρνάει, αυτήν την φορά φορώντας τα καινούρια της ρούχα. Αυτά που της φόρεσαν οι Onirama και την έκαναν μια femme fatale της νέας χιλιετίας.

Και ύστερα έρχεται η σειρά του «Κουρσάρου». Το τραγούδι του Λάκη Παπαδόπουλου και του Πάυλου Μάτεσι. Πενταήμερες και σχολικές εκδρομές, γαλαρίες και αμέτρητοι έφηβοι το έχουν συνδέσει με την επανάστασή τους και την φωνή του Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Μετά από 26 χρόνια από την πρώτη ηχογράφησή του, ο Λάκης Παπαδόπουλος το δισκογραφεί για πρώτη φορά με την δική του φωνή.

Και πέρα από αυτά, υπάρχουν και όλα τα άλλα που έχουμε αγαπήσει. Και χώρεσαν σε 2 cd. Αγαπημένες φωνές:

Αρλέτα, Γλυκερία, Χρήστος Δάντης, Ελένη Δήμου, Λίτσα Διαμάντη, Μαργαρίτα Ζορμπαλά, Πάνος Κατσιμίχας, Γιάννης Κότσιρας, Μανώλης Μητσιάς, Βίκυ Μοσχολιού, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Φίλιππος Πλιάτσικας, Δημήτρης Πουλικάκος, Πυξ Λαξ, Σάκης Ρουβάς, Ισιδώρα Σιδέρη.

κι αγαπημένα τραγούδια:

"Το Παλιό Μου Παλτό", "Τσαλακωμένη Πεταλούδα, "Τα Φθινοπωρινά Τα Χρώματα" "Θα Φύγεις Μονάχη", "Βρώμικα Φιλιά", "Αρτίστα", "Δεν Έχω Στιγμές", "Κάτι Γλυκό", "Τσάι Γιασεμιού", "Κάποτε Κάπου", "Έτσι Απλά Σ' Αγαπώ", "Χάρτινη Ζωή", "Κατά Βάθος ... Αλεπού", "Θα Φύγω Νύχτα", "Οδός Κηφισίας", "Να Μ' Αγαπάς", "Δεν θα Χωρίσουμε Ποτέ", "Σερενάτα", "Θήβα 88", "Τα Ήσυχα Βράδια", "Και Θα Χαθώ", "Αν Μ' Αγαπάς ’σε Με Ελεύθερο", "Ελπίζω", "Έφη Χτύπα Το Ντέφι", "Νύχτα Στην Πανεπιστημίου", "Τανγκό (Η Νύχτα Πίστα)", "Batida De Coco", "Χαίρω Πολύ", "Ο Τάκης", "Έφυγε Η Γυναίκα Μου Από Το Σπίτι", "Πράγμα Που Δεν Έκανες".

http://www.star892.gr/show.php?what=release&id=306

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λάκης Παπαδόπουλος - Δημήτρης Μητροπάνος συναντιούνται ξανά στο Αγγέλων Βήμα

Οι παλιές παρέες ξανασμίγουν. Το μόνο που χρειάζεται είναι μία καλή αφορμή. Όπως για παράδειγμα ένα τραγούδι για... ΄΄Της νύχτας τα ηχεία΄΄. Ο Λάκης Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Μητροπάνος συναντιούνται ξανά , μετά από 20 χρόνια, ερμηνεύοντας μία δυνατή ροκ μπαλάντα. Κάπως έτσι αποφάσισαν να ενώσουν και πάλι τις δυνάμεις τους επί σκηνής, για μία και μοναδική βραδιά, στις 10 Απριλίου, στο Αγγέλων Βήμα.

Πέρασαν είκοσι χρόνια από τότε που Λάκης Παπαδόπουλος και Δημήτρης Μητροπάνος μας έκαναν να σιγοψιθυρίζουμε ή και ενίοτε να τραγουδάμε δυνατά, λόγια εκδίκησης... ΄΄Πετάω ενθύμια και δώρα, τις ζωγραφιές σου σκίζω, τα πόστερ που αγαπούσες και βάφω τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσες΄΄

Πριν από λίγο καιρό ο Λάκης Παπαδόπουλος συνάντησε ξανά τον Δημήτρη Μητροπάνο και μας ετοίμασαν μία άλλη ιστορία για ΄΄Της Νύχτας τα ηχεία΄΄. Μία ροκ μπαλάντα που έχει βάλει στόχο να χαραχτεί εξίσου στη μνήμη μας...

Το τραγούδι θα συμπεριληφθεί στο Best of του Λάκη Παπαδόπουλου, που θα κυκλοφορήσει προσεχώς από τη MINOS EMI.

Θα αποτελέσει όμως και έναν πρώτης τάξεως καμβά για μία ξεχωριστή συνάντηση των δύο καλλιτεχνών επί σκηνής και για λίγους θεατές. Κερδίστε προσκλήσεις μέσα από τη συχνότητα του Δίεση 101,3.

http://entertainment.flash.gr/music/releas...08/4/3/23917id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λάκης Παπαδόπουλος: Της Νύχτας τα Ηχεία Best Of

10/4/2008

Μια συλλογή με τραγούδια του Λάκη Παπαδόπουλου είναι μια περιπέτεια. Χωρίς Υπερβολή. Γιατί ο Λάκης δεν χωράει πουθενά. Και δεν μιλάμε για τα 2 cd, αυτής της συλλογής. Ή μάλλον μιλάμε και γι αυτά. Αλλά όχι κυρίως γι΄ αυτά.

Γιατί όταν βάζεις κάτω τα τραγούδια που έχει γράψει, ακόμα και όταν αποκλείεις εκείνα που χώρεσαν στην προηγούμενη συλλογή, δεν ξέρεις τι να κρατήσεις και τι να αφήσεις απέξω. Ο Λάκης έχει την δική του άποψη. Φτιάχνει την δική του λίστα. Η Κατερίνα (η Παπαδοπούλου) έχει αντιρρήσεις. Εμπορικής φύσεως κυρίως. Αλλά όχι μόνο. Και καλλιτεχνικής φύσεως. Φτιάχνει την δική της λίστα. Ο Νεκτάριος Κόκκινος (παραγωγός) βρίσκεται ανάμεσα στην επιθυμία του καλλιτέχνη, τον οποίο κατανοεί, αλλά και στις προσταγές της αγοράς και κάνει τον διαιτητή. Και η υπόλοιπη εταιρία παρακολουθεί ανθρώπους να τρέχουν στους διαδρόμους, e-mails να ανταλλάσσονται, συμφωνεί, διαφωνεί και τελικά καλείται να πράξει τα δέοντα. Δελτία τύπου, αποκλειστικότητες, κομμάτια στον τύπο, εκπομπές, ραδιόφωνα, αυτό που λέμε promo.

Και η ταινία δεν σταματάει εδώ. Εδώ ξεκινάει. H μάλλον έχει ξεκινήσει λίγο καιρό πριν, αλλά δεν το ξέρουμε οι υπόλοιποι. Η Μαργαρίτα (Μάτσα) έχει ακούσει «Της Νύχτα τα ηχεία» με την φωνή του Λάκη. Αυτό το τραγούδι θέλει τον Μητροπάνο του λέει. Ρωτάει τον Λάκη, παίρνει το τραγούδι και το πηγαίνει στον Δημήτρη Μητροπάνο. Εκείνος το ακούει και λέει αμέσως: κλείσε studio. Και μετά αλλάζει το πλάνο, και είμαστε όλοι στο γραφείο της Λίας (της Χατζηδημητρίου) γιατί έχει έρθει η Κατερίνα και κρατάει ένα cd στα χέρια της, που όλοι οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε τι είναι. Η Κατερίνα κλαίει συνέχεια και οι υπόλοιποι ακούμε τις πρώτες νότες και τα πρώτα λόγια με την φωνή του Λάκη:

«Μεσάνυχτα στο ξέφωτο στην έρημη πλατεία

Φωνάζω πια δεν σ΄ αγαπώ

Και η φωνή μου σταματά σε κάτι κτίσματα παλιά...»

Και μετά μπαίνει η φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου. Και μετά από 20 χρόνια από το «Για να σ΄ εκδικηθώ», τους ακούμε ξανά μαζί.

«Ξαναφωνάζω δυνατά,

Κι είπα ξανά δεν σ΄ αγαπώ

Με μια φωνή σαν κεραυνό

Στην μαύρη ησυχία, να ξανακούσω την ηχώ

Να λέει πια δεν σ΄ αγαπώ...»

Και συγκινούμαστε. Και το τραγούδι μπαίνει στο repeat. Και παίρνουμε όλοι από μια κόπια. Και από όποιο γραφείο περνάς ακούγεται ένα μόνο πράγμα. «Της νύχτας τα ηχεία» το τραγούδι με την μουσική του Λάκη Παπαδόπουλου και τους στίχους του Γιώργου Βρούβα. Το τραγούδι του Λάκη Παπαδόπουλου και του Δημήτρη Μητροπάνου. Και κάνουμε ένα promo video για να ανακοινώσουμε την συνεργασία, για να μοιραστούμε την χαρά μας. Το στέλνουμε και εισπράττουμε συγκίνηση από τα απαντητικά e-mails. Και επιβεβαιώνουμε αυτό που νιώθουμε.

Και μετά πρέπει να γραφτεί ένα Δελτίο Τύπου που να ανακοινώνει αυτά και άλλα. Τι καινούριο υπάρχει μέσα στην συλλογή πέρα από «Της νύχτας τα ηχεία». Ότι οι Onirama έχουν διασκευάσει την «Γυριστρούλα», που τόσα χρόνια μετά συνεχίζει να γυρνάει, αυτήν την φορά φορώντας τα καινούρια της ρούχα. Αυτά που της φόρεσαν οι Onirama και την έκαναν μια femme fatale της νέας χιλιετίας.

Και ύστερα έρχεται η σειρά του «Κουρσάρου». Το τραγούδι του Λάκη Παπαδόπουλου και του Πάυλου Μάτεσι. Πενταήμερες και σχολικές εκδρομές, γαλαρίες και αμέτρητοι έφηβοι το έχουν συνδέσει με την επανάστασή τους και την φωνή του Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Μετά από 26 χρόνια από την πρώτη ηχογράφησή του, ο Λάκης Παπαδόπουλος το δισκογραφεί για πρώτη φορά με την δική του φωνή.

Και πέρα από αυτά, υπάρχουν και όλα τα άλλα που έχουμε αγαπήσει. Και χώρεσαν σε 2 cd. Αγαπημένες φωνές:

Αρλέτα, Γλυκερία, Χρήστος Δάντης, Ελένη Δήμου, Λίτσα Διαμάντη, Μαργαρίτα Ζορμπαλά, Πάνος Κατσιμίχας, Γιάννης Κότσιρας, Μανώλης Μητσιάς, Βίκυ Μοσχολιού, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Φίλιππος Πλιάτσικας, Δημήτρης Πουλικάκος, Σάκης Ρουβάς, Μπάμπης Στόκας, Ισιδώρα Σιδέρη, Nükhet Duru.

κι αγαπημένα τραγούδια:

«Το Παλιό Μου Παλτό», «Τσαλακωμένη Πεταλούδα», «Τα Φθινοπωρινά Τα Χρώματα», «Θα Φύγεις Μονάχη», «Βρώμικα Φιλιά», «Αρτίστα», «Δεν Έχω Στιγμές», «Κάτι Γλυκό», «Τσάι Γιασεμιού», «Κάποτε Κάπου», «Έτσι Απλά Σ΄ Αγαπώ», «Χάρτινη Ζωή», «Κατά Βάθος... Αλεπού», «Θα Φύγω Νύχτα», «Οδός Κηφισίας», «Να Μ΄ Αγαπάς», «Δεν θα Χωρίσουμε Ποτέ», «Σερενάτα», «Θήβα 88», «Τα Ήσυχα Βράδια», «Και Θα Χαθώ», «Αν Μ΄ Αγαπάς Ασε Με Ελεύθερο», «Ελπίζω», «Έφη Χτύπα Το Ντέφι», «Νύχτα Στην Πανεπιστημίου», «Τανγκό (Η Νύχτα Πίστα)», «Batida De Coco», «Χαίρω Πολύ», «Ο Τάκης», «Έφυγε Η Γυναίκα Μου Από Το Σπίτι», «Πράγμα Που Δεν Έκανες».

Κυκλοφορεί από τη MINOS EMI.

http://entertainment.flash.gr/music/releas...08/4/9/23961id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακολουθούν οι στίχοι: "Της νύχτας τα ηχεία"

Μεσάνυχτα στο ξέφωτο στην έρημη πλατεία

φωνάζω πια δε σ αγαπώ και η φωνή μου σταματά

σε κάτι κτίσματα παλιά

και ξανακούω την ηχώ, να λέει πια δε σ αγαπώ

να λέει πια δε σ αγαπώ

Ξαναφωνάζω δυνατά κι είπα ξανά δε σ αγαπώ

με μια φωνή σαν κεραυνό στη μαύρη ησυχία

να ξανακούσω την ηχώ, να λέει πια δε σ αγαπώ

να λέει πια δε σ αγαπώ

Μα ίσως πήγα πιο κοντά ή πήγα κάπως μακριά

και δε λειτούργησαν καλά της νύχτας τα ηχεία

και κάπου χάθηκε το πια, και δεν ακούστηκε το πια

κι απ τις φωνής μου την ηχώ, άκουγα μόνο σ αγαπώ

άκουγα μόνο σ αγαπώ, άκουγα μόνο σ αγαπώ.

να, νανανα, νάι, νανανανα[/color].

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oδηγούσα σήμερα το απόγευμα απο ένα χωριό της Βοιωτίας για την Σαλαμίνα.Μιάμισι ώρα δρόμος,ρίχνω στο στερεο του αυτοκινήτου μιά συλλογή απο "δικά μου" τραγούδια του που έχω φτιάξει εγώ,και ξεχύθηκε το μεγαλείο της φωνής του απλά και δωρικά όπως ο ίδιος και που κρατάει απο την στόφα των τελευταίων μεγάλων τραγουδιστών.Γιατι ο "Μήτσος" όπως απλά τον λέω ακούγοντας τον στο αγαπημένο μου "Η αγάπη χάθηκε σαν ένα καράβι" και στο "Κυρα ζωή" που του έχει γράψει ο θείος μου Τάσος Οικονόμου,έβγαλε μαζί μου και με τον Γιώργο και με τον Στέλιο το φανταριλίκι μου και ας έκανα στο Ναυτικό και όχι σε βουνά και σε λαγκάδια.

"άγγελος δραπέτης απ'τον ουρανό,μπήκε στο κουτούκι Φωκαίας και Αχαρνών"απο τα μαγικά τραγούδια στα Πικροσάββατα του Μίκη και του Λευτέρη Παπαδόπουλου η φωνή του μίλησε με τον έρωτα που γνώρισε την αδικία και την αγάπη που έσταξε αίμα στο μαχαίρι της.Πάνω σε ζειμπέκικα και σε σαφώς λαϊκά τραγούδια.

Ένας αθόρυβος τραγουδιστής μεγάλης διάρκειας και εκτίμησης,θα ήθελα να τον δω κάποια στιγμή αντάμα με τον αγαπημένο μου Γιώργο Νταλάρα να αλλάζουν τραγούδια και ψυχές.

Να είναι καλά και να συνεχίζει να μας λέει για τις ανάγκες της ψυχής μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περα κι ο,τι κι εγω θεωρω αυτον τον τραγουδιστη "ηρεμη δυναμη"της ελλ.δισκογραφιας θελω να δω αυτην την συνεργασια κι εγω

Να ειναι παντα καλά πρωτα απ'ολα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...