Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Τζένη Βάνου

17 posts in this topic

Στη σειρά συλλεκτικών & αριθμημένων δίσκων των 10 ιντσών (σε επιμέλεια του Μ.Δελαπόρτα)-που τελικά Θανάση είναι 12 τον αριθμό-υπάρχει και ο δίσκος " Η ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ ΣΕ ΤΡΑΓ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ".

Αναφέρω τα τραγούδια με την αξεπέραστη φωνή:

κιν/φος

ΤΩΡΑ

ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΜΕΤΡΩ

Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ

ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΕΡΩΤΑ

ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΑ ΓΙΑΣΕΜΙΑ

θεατρο

Η ΣΚΛΑΒΑ

ΠΟΛΙΤΙΣΣΑ

ΔΙΠΛΟΣ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΥΜΟΣ

ΤΟ ΠΛΑΤΑΝΙ

ΠΟΤΑΜΙ ΠΟΤΑΜΑΚΙ ΜΟΥ

Πραγματικά υπέροχες ερμηνείες από μια πραγματικά μεγάλη φωνή! Η φωτογραφία του εξωφύλλου είναι από την ταινία του Γ.Δαλιανίδη "Κορίτσια για φίλημα" (1964) όταν τραγουδάει το πανδύσκολο τραγούδι των Μ.Πλέσσα-Κ.Πρετεντέρη "ΤΩΡΑ".... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στη σειρά συλλεκτικών & αριθμημένων δίσκων των 10 ιντσών (σε επιμέλεια του Μ.Δελαπόρτα)-που τελικά Θανάση είναι 12 τον αριθμό-

Κώστα ποιοί είναι οι υπόλοιποι δίσκοι εκτός απ'αυτούς που ανέφερα στο topic του Καζαντζίδη; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση είναι αρκετά soundtrack με την Αλίκη (Best, Σωφερίνα, Μοντέρνα Σταχτομπούτα, Χτυποκάρδια στο θρανίο,Η κόρη μου η Σοσιαλίστρια...δε θυμάμαι τι άλλο τώρα...) είναι ο Δ.Παπαμιχαήλ, η Τζ. Καρέζη, Στ.Καζαντζίδης, Β.Μοσχολιού, Τζ. Βάνου...στο μετρόπολις μου είπαν για τον Μπιθικώτση (είχε τελειώσει μου είπαν...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούστε τη Τζένη Βάνου να τραγουδά τη «Συννεφιασμένη Κυριακή» του Τσιτσάνη και το «Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι» του Καλδάρα, σε ενορχήστρωση Μίμη Πλέσσα, το 1965

Τζένη Βάνου - Έξη Λαϊκά Τραγούδια

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

10/01/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1781&Itemid=40&sdf=32142432

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια από τις σημαντικότερες λαϊκές φωνές σίγησε την Τετάρτη.
Η Τζένη Βάνου πέθανε το πρωί, στο νοσοκομείο Μεταξά όπου νοσηλευόταν, ύστερα από πολύμηνη μάχη με τον καρκίνο.

Είχε γεννηθεί το 1939 στην Αθήνα και το πραγματικό της όνομα ήταν Ευγενία Βραχνού.


Αρχικά σκόπευε να σπουδάσει στη Φυσικομαθηματική Σχολή, αλλά μετά τη γνωριμία της με τον συνθέτη Μίμη Πλέσσα, τον οποίο θεωρούσε μέντορά
της, έδωσε εξετάσεις στο Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας. Ξεκίνησε την καριέρα της το 1959 σαν τραγουδίστρια ελαφράς ορχήστρας στον ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ.

Τραγούδησε πρώτη φορά μπροστά σε κοινό το 1964, όπου με το τραγούδι του Πλέσσα «Τώρα» πήρε το Α΄ βραβείο στο Φεστιβάλ Ελαφράς Μουσικής της
Θεσσαλονίκης.

 

Ερμήνευσε τραγούδια του Μίμη Πλέσσα, του Μίκη Θεοδωράκη, του Γιώργου Μουζάκη, του Κώστα Γιαννίδη, του Ζακ Ιακωβίδη, του Αττίκ, του Αλέκου
Χρυσοβέργη, του Τάκη Μουσαφίρη. Είχε βραβευτεί για τη δουλειά της στην Ισπανία, την Πολωνία και την πρώην Σοβιετική Ένωση. Τα τελευταία χρόνια της ζωής της, βρισκόταν μακριά από τη δισκογραφία.


Η κηδεία της Τζένης Βάνου θα γίνει την Παρασκευή, από το κοιμητήριο της Νέας Σμύρνης.

 

nea.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.dalaras.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B9-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CF%8C/

 

 

Το ελληνικό τραγούδι ακόμα πιο φτωχό

Έφυγε μια πολύ καλή τραγουδίστρια που υπηρέτησε πιστά το είδος του τραγουδιού που υποστήριξε, κυρίως το ελαφρό τραγούδι στο οποίο διέπρεψε. Ήταν ένας πολύ γλυκός άνθρωπος, σεμνός και καλός χαρακτήρας. Θα τη θυμόμαστε πάντα με αγάπη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το ίδιο κείμενο να αναρτάται σε όλα τα μέσα για την Τζένη Βάνου. Άκριτα, απαίδευτα, παράλογα...

Ό,τι τραγούδησε πρώτη φορά σε κοινό το 1964, ενώ από χρόνια πριν τραγουδούσε στα φεστιβάλ τραγουδιού του Ε.Ι.Ρ...

Ό,τι το "Τώρα" πήρε πρώτο βραβείο στη Θεσσαλονίκη το '64, ενώ είχε πάρει το δεύτερο.

Ό,τι στο λαϊκό τραγούδι την έβαλε ο Βοσκόπουλος το 1982, ενώ της είχε γράψει το "Αγόρι μου" από το 1973. 

 

Αποφεύγω να αναδημοσιεύω κείμενά μου, αλλά στην παρούσα φάση αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω.

 

Σύμφωνα με τον Μίμη Πλέσσα η πρώτη φορά που ακούστηκε η φωνή της σε δίσκο ήταν σε ένα δισκάκι 45 στροφών στην ετικέττα Monte Carlo κάνοντας φωνητικά στον Δημήτρη Χορν ο οποίος τραγουδούσε το "Ξέρω κάποιο αστέρι" των Μίμη Πλέσσα- Κώστα Πρετεντέρη που είχε μόλις πάρει το 2ο βραβείο στο 1ο φεστιβάλ τραγουδιού το Ε.Ι.Ρ. το 1959.   Την επόμενη χρονιά, το 1960, στο 2ο φεστιβάλ τραγουδιού το Ε.Ι.Ρ., το τραγούδι "Η αγάπη μας" των Πλέσσα-Πρετεντέρη με την Τζένη Βάνου αποσπά έπαινο. Το 1963 το τραγούδι των Μίμη Πλέσσα και Κώστα Κινδύνη "Θα' ρθεις και θα με βρεις" κερδίζει το 1ο βραβείο στο Nordzee festival. Το 1964 με το τραγούδι "Τώρα" (πάλι των Πλέσσα-Πρετεντέρη) κερδίζει το 2ο βραβείο στο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης της χρονιάς εκείνης, ενώ ακούγεται στερεοφωνικά και στην ταινία του Γιάννη Δαλιανίδη "Κορίτσια για φίλημα", όπως προβλήθηκε στον κινηματογράφο «Αττικόν», ο οποίος ήταν ο μόνος μέχρι τότε που είχε μηχανήματα που υποστήριζαν τον στερεοφωνικό ήχο.   Σε μεγάλο δίσκο το 1965, με επιμέλεια του Μίμη Πλέσσα, τραγουδά έξι δικές του συνθέσεις, πέντε ρεμπέτικα (των Τσιτσάνη, Μητσάκη, Καλδάρα, Περιστέρη, Καζαντζίδη) και το «Αγάπη που’ γινες δίκοπο μαχαίρι» του Χατζιδάκι. Στη διάρκεια της δεκαετίας του 1960 συμμετέχει σε πολλές ηχογραφήσεις στο ραδιόφωνο με τον Ορχήστρα του Εθνικού Ιδρύματος Ραδιοφωνίας, ενώ συμμετείχε τραγουδιστικά και σε ραδιοφωνικές επιθεωρήσεις. Θρυλικά έχουν μείνει τα ντουέτα της με τον Γιάννη Βογιατζή («Θέλω κοντά σου να μείνω», «Το αμαξάκι» κ.α.).  Εκτός από Μίμη Πλέσσα, τραγούδια του οποίου είπε σε πρώτη και δεύτερη εκτέλεση (ποιος ξεχνά την περίφημη επανεκτέλεση του «Αν σ’ αρνηθώ αγάπη μου»), τραγούδησε πολλούς συνθέτες : Μίκη Θεοδωράκη («Αν μ’ αγαπάς αγάπη μου», «Μη με ρωτάς»), Γιώργο Μουζάκη («Η σκλάβα», «Θέλω κοντά σου να μείνω»), Κώστα Καπνίση («Το αμαξάκι»), Γεράσιμο Λαβράνο, Κώστα Κλάββα, Αργύρη Κουνάδη, Σπήλιο Μεντή, Λυκούργο Μαρκέα, Ζακ Ιακωβίδη και σε επανεκτελέσεις τραγούδια των Μάνου Χατζιδάκι («Κάπου υπάρχει η αγάπη μου» με τον Τώνη Μαρούδα και το «Γκρίζο γατί»), Κώστα Γιαννίδη («Ξύπνα αγάπη μου»), Σταύρου Κουγιουμτζή («Το περιστεράκι»), Νίκυ Γιάκοβλεφ, Αλέκο Σπάθη... Δίπλα σε αυτά ας μην ξεχάσουμε και το «Σ’ αγαπω΄, σ’ αγαπώ» του Νίκου Μαμαγκάκη και του Νίκου Φώσκολου.    Από τις αρχές της δεκαετίας του 1970 σημειώνει επιτυχίες και στο ελαφρολαϊκό τραγούδι. Κι εκεί ο Μίμης Πλέσσας είναι δίπλα της και της δίνει μεγάλες επιτυχίες όπως «Αν είναι η αγάπη αμαρτία», «Σε βλέπω στο ποτήρι μου», «Σταγόνα-σταγόνα». Σε αυτή τη δεύτερη φάση της καριέρας της, της γράφουν ακόμα ο Τόλης Βοσκόπουλος («Αγόρι μου»), ο Γιώργος Κατσαρός («Έρωτά μου ανεπανάληπτε»), ο Χρήστος Νικολόπουλος, ο Ζακ Ιακωβίδης, ο Αλέκος Χρυσοβέργης, ο Τάκης Μουσαφίρης, η Νινή Ζαχά, ο Γιώργος Κριμιζάκης, ο Χάρης Λυμπερόπουλος, η Σοφία Βόσσου κ.α.
Πηγή: www.musicpaper.gr

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολόκληρη η χθεσινή εκπομπή του Κώστα Μπαλαχούτη, η οποία στάθηκε, κατά ένα μεγάλο μέρος, στο «παρεξηγημένο» από ορισμένους ρεπερτόριο, με το οποίο συνδέθηκε η ερμηνεύτρια...

 

Τα λαϊκά της Τζένης Βάνου στους 90,4 fm 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

12/02/2014

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9229&Itemid=16

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέντε χρόνια χωρίς την Τζένη Βάνου συμπληρώνονται σήμερα.
Κι εμείς πάμε στον μακρινό Οκτώβρη του 1959, όταν η σπουδαία ερμηνεύτρια πραγματοποίησε τις πρώτες ηχογραφήσεις της για τη δισκογραφία...

Τζένη Βάνου - Τα πρώτα μου τραγούδια

05/02/2019
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/to-proto-tragoudi/tzeni-vanou-ta-prota-mou-tragoydia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα, πριν από 6 χρόνια, έφυγε από τη ζωή η Τζένη Βάνου.
Με αυτή την αφορμή, πάμε σήμερα τριάντα πέντε χρόνια πίσω και κάνουμε μια «βόλτα» μέχρι το περίφημο «Καλλιτεχνικό καφενείο», για να ακούσουμε την Τζένη Βάνου και τον Γιάννη Βογιατζή, να τραγουδούν με τη συνοδεία του Μίμη Πλέσσα στο πιάνο...

Τζένη Βάνου, Γιάννης Βογιατζής & Μίμης Πλέσσας στο «Καλλιτεχνικό Καφενείο» (1985)

05/02/2020
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/tzeni-vanou-giannis-vogiatzis-mimis-plessas-sto-kallitexniko-kafeneio-1985

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ανέκδοτη ηχογράφηση του τραγουδιού του Μίμη Πλέσσα και του Κώστα Πρετεντέρη, από τις εκατοντάδες που έφερε στο φως ο σπουδαίος "ανασκαφέας" , μέσα από το πλούσιο αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.
Με αφορμή τη συμπλήρωση επτά χρόνων από τη "φυγή" της Τζένης Βάνου...
 
Ένα σπάνιο «Αστέρι, αστεράκι» με την Τζένη Βάνου και την Ορχήστρα Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ
05/02/2021

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το «Μην τον ρωτάς τον ουρανό» ήταν ένα από τα δεκάδες τραγούδια που ηχογράφησε η Τζένη Βάνου - που έφυγε σαν σήμερα από τη ζωή, με τη συνοδεία της Ορχήστρας Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ, στα studio της Ελληνικής Ραδιοφωνίας στο Ζάππειο - στα πρώτα χρόνια του '60...\

Η Τζένη Βάνου τραγουδά «Μην τον ρωτάς τον ουρανό» με την Ορχήστρα Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ

05/02/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/i-tzeni-vanou-tragouda-min-ton-rotas-ton-ourano-me-tin-orxistra-elafras-mousikis-tou-eir

Share this post


Link to post
Share on other sites

H Tζένη Βάνου "έφυγε" σαν σήμερα το 2014...

Την ακούμε σε έξι τραγούδια του Μίμη Πλέσσα κι άλλα έξι παλιά λαϊκά, όπως τα διασκεύασε ο Μίμης Πλέσσας και ηχογραφήθηκαν το 1965, αποτελώντας το υλικό του πρώτου, προσωπικού της δίσκου...

Η Τζένη Βάνου σε έξη τραγούδια του Μίμη Πλέσσα και έξη παλιά λαϊκά

05/02/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/i-tzeni-vanou-se-eksi-tragoydia-tou-mimi-plessa-kai-eksi-palia-laika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούστε δυο ανέκδοτες ραδιοφωνικές ηχογραφήσεις σε δυο θρυλικά τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι και του Νίκου Γκάτσου...

Η Τζένη Βάνου τραγουδά Χατζιδάκι & Γκάτσο με την Ορχήστρα Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ

 

08/12/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/i-tzeni-vanou-tragouda-xatzidaki-gatso-me-tin-orxistra-elafras-mousikis-tou-eir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δέκα χρόνια χωρίς την Τζένη Βάνου...

Η Τζένη Βάνου σε ξενόγλωσσες και ανέκδοτες ηχογραφήσεις

05/02/2024

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/i-tzeni-vanou-se-ksenoglosses-kai-anekdotes-ixografiseis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι εκπομπές από το μεγάλο αφιέρωμα του Δευτέρου Προγράμματος στη σπουδαία ερμηνεύτρια, που πραγματοποιήθηκε πριν από λίγες μέρες με αφορμή τη συμπλήρωση δέκα χρόνων από το "φευγιό" της...

Τις περισσότερες από αυτές αξίζει τον "κόπο" να τις ακούσετε...

Το μεγάλο αφιέρωμα του Δευτέρου Προγράμματος στην Τζένη Βάνου

21/02/2024

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/to-megalo-afieroma-tou-defterou-programmatos-stin-tzeni-vanou

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0