HARDET

Λουκιανός Κηλαηδόνης

121 posts in this topic

Ο Λουκιανός θυμάται: "...Aυτό που τράβηξε περισσότερο ήταν «Στα κορίτσια λέμε ναι».Την επόμενη χρονιά πήγαινα για συναυλία σε μια παραλία στη Λούτσα κι είδα έναν καρπουζά στην άκρη του δρόμου κι είχε ταμπέλα «Στα καρπούζα λέμε ναι» , «Στα καρπούζα», όχι «Στα καρπούζια»…Το ‘χω δει «Στον Κληρίδη λέμε ναι» , ο κάθε μαλάκας το πήρε κλπ…"

(Μια μεγάλη συνέντευξη απ'τα "παλιά")

 

Λουκιανός Κηλαηδόνης: «Είμαι παράλογα αισιόδοξος»
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
01/06/2013
 
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tην Παρασκευή 7/6  ο Λουκιανός Κηλαηδόνης, για τρεις ώρες στο Δεύτερο Πρόγραμμα , από τις 5 μέχρι τις 8 το βράδυ, με τον Γιώργο Τσάμπρα, το Σιδερή Πρίντεζη και το Γιάννη Πετρίδη

 

Ο Κηλαηδόνης και το «Πάρτυ» στο Β’ Πρόγραμμα (7/6)
 
Υπογράφει: Μαριάννα Μπάτη
04/06/2013
 
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και φυσικά ηχητικά ντοκουμέντα με τους καλεσμένους της βραδιάς εκείνης...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχετε πρόβλημα στη ραδιοφωνική μετάδοση μέσω ίντερνετ ή μόνο εγώ το έχω? 



Δεν παίζει το Link του Δευτέρου Προγράμματος. Παίζει μόνο του KOSMOS. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχετε πρόβλημα στη ραδιοφωνική μετάδοση μέσω ίντερνετ ή μόνο εγώ το έχω? 

Δεν παίζει το Link του Δευτέρου Προγράμματος. Παίζει μόνο του KOSMOS. 

Kαι γω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω Μαρω.. :pity: ....

Οποιος καλος ανθρωπος εχει γραψει την εκπομπη αν μπορει κ θελει ας την ανεβασει..

Θα ηθελα να την ακουγα πολυ. :rolleyes:  :rolleyes:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φωτορεπορτάζ από τη συναυλία-αφιέρωμα στο πάρτυ της Βουλιαγμένης που έγινε στους κήπους του ΜΜΑ στις 15/6/2013. 

Δυστυχώς είδα τη μισή συναυλία, γι' αυτό και λείπουν κάποια στιγμιότυπα... 

 

http://www.flickr.com/photos/marochr/sets/72157634180037884/with/9066889009/

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι άλλος ένας αγαπημένος, που γεννήθηκε σαν σήμερα...

 

Λουκιανός Κηλαηδόνης - «αχ! Πατρίδα μου γλυκειά…»

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Τρίτη, 15 Ιουλίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/loukianos-kilaidonis-ax-patrida-mou-glykeia

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια διπλή κασέττα  που έλιωσε στο walkman και νομίζω ήταν το πρώτο βήμα για να αγαπήσω την ελληνική μουσική. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εκπομπή είχε παίξει σε αρκετές επαναλήψεις γιατί θυμάμαι ως παιδάκι να την έχω δει πολλές φορές και να μην ξεκολλάω από την τηλεόραση.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λουκιανέ Χρονια Πολλα!!!!Σ αγαπαμε για οσα εχεις προσφερει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τετάρτη βράδυ στις 9...

Με στιγμές από την προσωπική δισκογραφία του Λουκιανού, από το 1968 μέχρι σήμερα, συνθέσεις άλλων δημιουργών που συμμετείχε ως ερμηνευτής, ανέκδοτες ζωντανές ηχογραφήσεις, αλλά και ηχητικά αποσπάσματα από τη συνέντευξη που μου παραχώρησε τον Αύγουστο του 2008...

 

Αφιέρωμα στον Λουκιανό Κηλαηδόνη στους 100,6 fm (25/11)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2015

 

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν, τον Σεπτέμβρη του 2008, Λουκιανός Κηλαηδόνης και Γιάννης Μηλιώκας συναντήθηκαν σε ένα «Ποιμενικό Western» στη Θεσσαλονίκη... Με αφορμή τα χθεσινά γενέθλια του Λουκιανού...

 

Κηλαηδόνης & Μηλιώκας - Μαζί στη Σαλονίκη

15/07/2016

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν ο Νιόνιος και ο Λούκυ συναντήθηκαν για μια βραδιά στην Θεσσαλονίκη,τον Μάη του 2011, με μια κιθάρα κι ένα πιάνο...

Σαββόπουλος & Κηλαηδόνης «Μια βραδιά στην Σαλονίκη» 5 χρόνια πριν…

18/08/2016
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O αγαπημένος δίσκος του πρώην Προέδρου της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλου που έφυγε χθες από τη ζωή...

Ο αγαπημένος δίσκος του Κωστή Στεφανόπουλου

21/11/2016
 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/koinonia/o-agapimenos-diskos-tou-kosti-stefanopoulou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με τις ευχές μας για γρήγορη ανάρρωση, στο "αιώνιο παιδί"...

O Λουκιανός τραγουδά για τα παιδιά... 18 χρόνια πριν

30/01/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-loukianos-tragouda-gia-ta-paidia-18-xronia-prin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λόγια καρδιάς του Γ.Νταλάρα για τον θάνατο του Λουκιανού Κηλαηδόνη...

http://www.dalaras.gr/ο-λουκιανός-μας-ο-μικρός-πρίγκηπας-τα/

Το μυαλό μου είναι στα κορίτσια του.  Στην Άννα, την Γιασεμή και το Μαράκι.

Ο  Λουκιανός μας, «ο μικρός πρίγκηπας» ταξιδεύει στην ονειροχώρα, γι’ εκείνο το φανταστικό πάρτι με τους φίλους του που ονειρεύτηκε και έστησε στα τραγούδια του.  Και τ’ όνειρο του Λουκιανού ήταν ένα όνειρο για μια ελεύθερη ζωή, χωρίς εξαρτήσεις και δεύτερες σκέψεις, μια ζωή που υπηρέτησε με το ταλέντο του, την ευγένειά του και την αυτονομία του.  Τον γνώρισα πολύ μικρός, σχεδόν παιδί, και γίναμε παρέα με την Μπουμπού (Αφροδίτη Μάνου) και την αδελφή της Μαρία (Δημητριάδη).  Είπα και τα δυο πρώτα του τραγούδια.  Ο Λουκιανός ήταν ένας άγγελος.  Καλότροπος, όμορφος, προσεκτικός, με φινέτσα, δε θύμωνε ποτέ.  Μας καλούσε συνέχεια στην Αμαρυλίδος, το ωραίο σπίτι στο Ψυχικό μαζί με τ΄αγαπημένα του ξαδέλφια.  Το σπίτι φάνταζε στα μάτια μου σαν τόπος αναψυχής και μάθησης. Σαν μια ευχάριστη βιβλιοθήκη.  Ένα σπίτι που όλοι διάβαζαν βιβλία και η κουλτούρα ήταν εγγενής, κανένας δεν την προέβαλε.  ΓΙ’ αυτό κι εγώ, παιδί από άλλη τάξη και από άλλη γειτονιά, δεν ένοιωσα έξω από τα νερά μου.  Όταν γνωριστήκαμε καλά, κατάλαβα ότι αυτό οφειλόταν στην κοινή μας καταγωγή.  Ήταν κι αυτός από την Μικρά Ασία  Γίναμε φίλοι.  Απ’ τον Λουκιανό, γνώρισα την Άννα.

Ο Λουκιανός με την μουσική του και τα τραγούδια του έδειξε τον υπέροχο χαρακτήρα του και την μοναδική ευγένειά του.  Μπήκε μέσα στο θέατρο, στις ταινίες, στα όνειρα των ανθρώπων με προσοχή, τρυφερότητα και αυταπάρνηση.  Σ’ όλα τα όνειρα.  Σ’ αυτά που γίναν πραγματικότητα και στα διαψευσμένα.  Έγραψε τραγούδια αληθινά, με σκωπτική διάθεση στα κακώς κείμενα, αλλά καθόλου καταγγελτική σε σχέση με τα τραγούδια της εποχής του.  Και έτσι μπήκε στην ψυχή μας και έμεινε.  Από την «Medialuz» στα «θερινά τα σινεμά» και από «τα μικροαστικά» μέχρι το «πάρτι στη Βουλιαγμένη», τις μουσικές για το «ελεύθερο θέατρο» και πριν λίγα χρόνια «τα φανταρίστικα» όπου ήμουν και εγώ στην παρέα.

Ο Λουκιανός δε θα φύγει ποτέ από την καρδιά και το μυαλό μου.  Θ’ ακούω τη φωνή και το πιάνο του φίλου μου, σ’ όλες τις καλές μου στιγμές.  Και δε θα είμαι ο μόνος.  Ο cowboy μας δε θα είναι ποτέ ούτε φτωχός, ούτε μόνος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό ταξίδι "καταραμένε"...

Έφυγε ο Λουκιανός Κηλαηδόνης

07/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/koinonia/efyge-o-loukianos-kilaidonis

Ξεχωριστές στιγμές της διαδρομής του Λουκιανού Κηλαηδόνη!

Λουκιανός Κηλαηδόνης - Η ζωή του όλη!

07/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Κώστας Μπαλαχούτης

http://www.ogdoo.gr/prosopa/afieromata/loukianos-kilaidonis-i-zoi-tou-oli

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη μεγάλη διαδρομή του Λουκιανού Κηλαηδόνη στη δισκογραφία, εκτός από τα δικά του τραγούδια και τις συμμετοχές του σε δίσκους άλλων δημιουργών, υπήρξαν κάποιες, λίγες φορές, που κατέθεσε τις ερμηνείες του σε ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια...

Ο Κηλαηδόνης τραγουδά Μάρκο Βαμβακάρη & ρεμπέτικα

08/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/stigmes/o-kilaidonis-tragouda-marko-vamvakari-rempetika

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.efsyn.gr/arthro/teleytaio-antio-ston-loykiano-0

Η οικογένεια του Λουκιανού Κηλαηδόνη αποφάσισε τελικά να εκτεθεί η σορός του στο θέατρο Μεταξουργείο ώστε να μπορέσουν να τον αποχαιρετήσουν όσοι το επιθυμούν. Κι αυτό γιατί καμία τελετή δεν θα γίνει στην Αθήνα. Σύμφωνα με την επιθυμία του, η σορός θα μεταφερθεί στη Σόφια της Βουλγαρίας για αποτέφρωση.

Χθες από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ οι πόρτες του θεάτρου στην οδό Ακαδήμου 14 έμειναν ανοιχτές για εκείνους που αγάπησαν τον Λουκιανό και τη μουσική του, για εκείνους που μεγάλωσαν μαζί του, για εκείνους που τον ακολούθησαν στο πάρτι της Βουλιαγμένης, στις συναυλίες του, στα αγαπημένα του μπαράκια, στα ξενύχτια, στις περιπέτειες ενός φτωχού και μόνου καουμπόι.

Ανάμεσά τους πολλοί ηθοποιοί, σκηνοθέτες, μουσικοί, τραγουδιστές: Παντελής Βούλγαρης, Διονύσης Σαββόπουλος, Φοίβος Δεληβοριάς, Μιλένα Αποστολάκη, Γιώργος και η Αννα Νταλάρα, Μανώλης Μητσιάς, Γιάννης Μποσταντζόγλου, Μίνως Μάτσας, Αλέξης Κωστάλας, ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλιάδης κ.ά.

Η Αννα Βαγενά στήριξε τον Λουκιανό Κηλαηδόνη στις δύσκολες στιγμές με προσήλωση, με εκείνο το γνωστό της πείσμα, χωρίς να παραπονεθεί ποτέ. Γιατί οι τελευταίοι μήνες ήταν πολύ δύσκολοι. Και τώρα τον αποχαιρετά με πόνο αλλά και ψυχραιμία. «Ο Λουκιανός ελευθερώθηκε επιτέλους, δεν του άξιζε να υποφέρει». Για το τελευταίο αντίο πέρασαν από το θέατρο επώνυμοι και ανώνυμοι.

Συνταξιούχοι από τη γειτονιά αλλά και οι Κινέζοι από τα μαγαζιά της αθηναϊκής China Town που τόσο συμπαθούσε εκείνος, μετανάστες, άνθρωποι κάθε ηλικίας.

Δίπλα στην Αννα Βαγενά οι κόρες της: η Μαρία και η Γιασεμή. Αλλά κι ακόμα μία γυναίκα: η υπέροχη μπέμπα, η πέντε μηνών εγγονή του Λουκιανού, η κόρη της Γιασεμής. Δεν θα τον ξεχάσουν οι γυναίκες του τον Λουκιανό αλλά ούτε και εμείς. Μας ταξίδεψε εκεί που αγαπούσαμε να πάμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/klik/arthro/bathia_ypoklisi_ston_loukiano_gia_to_elliniko_gounstok-64953780/

«Κανείς δεν ήξερε»
Η Αφροδίτη Μάνου, στενή συνεργάτιδα του Λουκιανού εκείνη την εποχή, μας αποκάλυψε πως τα ονόματα των καλλιτεχνών που θα συμμετείχαν στη συναυλία δεν είχαν ανακοινωθεί. «Στις αφίσες αναγραφόταν πως θα είναι το πάρτι του Λουκιανού Κηλαηδόνη στο οποίο θα συμμετέχει η Αφροδίτη Μάνου.

Κανείς δεν γνώριζε ποιοι άλλοι θα τραγουδήσουν. Γι' αυτό και η έκπληξη του κόσμου ήταν τεράστια όταν ανέβαιναν στη σκηνή ο Σαββόπουλος, ο Νταλάρας κι οι άλλοι καλλιτέχνες. Ολος αυτός ο κόσμος λοιπόν που ήρθε στη Βουλιαγμένη ήρθε αποκλειστικά για τον Λουκιανό» μας λέει η ίδια για να μας αφηγηθεί αμέσως μετά στιγμές από την προετοιμασία εκείνης της βραδιάς: «Ο Λουκιανός το ετοίμαζε όλο αυτό έναν χρόνο πρι. Αρχικά πήρε πληροφορίες από τον Γιάννη Σμυρναίο σχετικά με τον ήχο, αν δηλαδή υπήρχαν τα ηχητικά και τεχνικά μέσα ώστε να γίνει κάτι τέτοιο. Τα εντυπωσιακά πυροτεχνήματα που φώτισαν το ουρανό είχαν έρθει από την Κίνα.

Οταν έφθασε η μέρα της συναυλίας, όλοι εμείς οι τραγουδιστές καθόμασταν στο μπαρ που βρισκόταν στη μία πλευρά της παραλίας, μακριά από τον κόσμο, και περιμέναμε το φουσκωτό να έρθει να μας πάρει. Ενα τόσο μεγάλο εγχείρημα ήταν κατόρθωμα για εκείνη την εποχή. Η διαφορά αυτής της βραδιάς από τις άλλες συναυλίες ήταν πως επρόκειτο για ένα πραγματικό πάρτι. Ο κόσμος είχε φέρει τα ποτά του από το σπίτι του, κολυμπούσε, χόρευε. Τέτοιες στιγμές είναι μοναδικές και δεν επαναλαμβάνονται».

Ο Γιώργος Νταλάρας πάλι πληροφορήθηκε τα σχέδια του Λουκιανού για το πάρτι στη Βουλιαγμένη κατά τη διάρκεια μιας υπερατλαντικής πτήσης: «Λίγο καιρό πριν είχαμε πάει μαζί ένα ταξίδι στην Αμερική. Ο Λουκιανός ήταν ενθουσιασμένος με όλα όσα είδε και άκουσε εκεί. Είχε αγοράσει ένα καουμπόικο καπέλο, απ' αυτά που πάντα του άρεσαν, και διασκέδαζε σαν μικρό παιδί. Στην επιστροφή, ενώ βρισκόμασταν μέσα στο αεροπλάνο, μου είπε την ιδέα του για το πάρτι. Και το όνειρό του αυτό πραγματοποιήθηκε λίγο καιρό αργότερα, μόνο που το μέγεθός του ήταν πολύ μεγαλύτερο απ' ό,τι ο ίδιος φανταζόταν».

Τα «Θερινά σινεμά»
Ο Γιώργος Νταλάρας ανέβηκε στη σκηνή προς το τέλος της βραδιάς, ξημερώματα, και τραγούδησε μαζί του τα «Θερινά σινεμά»: «Ηταν ενθουσιασμένος ο Λουκιανός μ' αυτό που συνέβαινε, παρ' όλα αυτά παρέμενε, όπως πάντα, ήρεμος και χαλαρός. Ακόμη και στις συνεντεύξεις του τις επόμενες μέρες στις εφημερίδες κρατούσε χαμηλούς τόνους. Ποτέ άλλωστε δεν έκανε βαρύγδουπες δηλώσεις. Ηξερε όμως πολύ καλά να διαβάζει τη διάθεση του κόσμου».

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετάρτη βράδυ το «οφειλόμενο» αφιέρωμα της εκπομπής «Εγώ, δεν έχω βγάλει το… ωδείο» στον Λουκιανό Κηλαηδόνη, με λίγα λόγια και πολλά τραγούδια...

Λίγα λόγια, πολλά τραγούδια για τον Λουκιανό στους 100,6 fm (15/2)

13/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/liga-logia-polla-tragoydia-gia-ton-loukiano-stous-100-6-fm-15-2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αποχαιρετισμός της εκπομπής "Εγώ,δεν έχω βγάλει το...ωδείο" στον Λουκιανό Κηλαηδόνη, όπως ακούστηκε την περασμένη Τετάρτη στο Εθελοντικό Ραδιόφωνο του Δήμου Θεσσαλονίκης, με στιγμές από τη δισκογραφία του, από το 1968 μέχρι σήμερα, συνθέσεις άλλων δημιουργών που συμμετείχε ως ερμηνευτής, ανέκδοτες ζωντανές ηχογραφήσεις, αλλά και ηχητικά αποσπάσματα από τη συνέντευξη που μου παραχώρησε τον Αύγουστο του 2008...

Το Αφιέρωμα στον Λουκιανό Κηλαηδόνη στους 100,6 fm

18/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/to-afieroma-ston-loukiano-kilaidoni-stous-100-6-fm

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...