ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Χρήστος Νικολόπουλος

161 posts in this topic

Ολόκληρη η εκπομπή του Σιδερή Πρίντεζη με το Χρήστο Νικολόπουλο στο Δεύτερο Πρόγραμμα, στις 20 Απριλίου- στην οποία είχα την τύχη και την τιμή να παραβρεθώ- με ανέκδοτες ηχογραφήσεις από το αρχείο της ΕΡΑ.

 

«Στιγμές από το αρχείο της ΕΡΑ» με το Χρήστο Νικολόπουλο
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
18/06/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7041&Itemid=16

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Η ζωή μου τραγούδι..." Ένα νέο video, φτιαγμένο από μένα με πολλή αγάπη, για ένα από τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια των τελευταίων χρόνων...

 

Νικολόπουλος, Χαψιάδης,Μακεδόνας - «Η ζωή μου τραγούδι»
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
25/06/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7119&Itemid=43

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τα 66α γενέθλια του Χρήστου Νικολόπουλου, εκτενής παρουσίαση μιας από τις συνεργασίες του, που αν και δεν γνώρισε μεγάλη επιτυχία, άφησε πίσω της αρκετά σημαντικά τραγούδια.

(Στο video Μητροπάνος και Αλεξίου τραγουδούν "Κάτω απ'το πουκάμισό μου" στο Καυταντζόγλειο το 2009, ενώ στο ηχητικό ο ερμηνευτής συζητά με τον Πάνο Γεραμάνη).

 

Ο Μητροπάνος τραγουδάει Νικολόπουλο
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
11/07/2013
 
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστος Νικολόπουλος - Δημήτρης Μαστρονικόλας: Το Δίλημμα

γράφει ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΙΩΓΛΟΥ

Δευτέρα 29 Ιουλίου 2013

 

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=4011

 

Ακούγοντας τον πρώτο δίσκο του Δημήτρη Μαστρονικόλα, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι πρόκειται για τον πρώτο του δίσκο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tα «Αγιασμένα τραγούδια» του Χρήστου Νικολόπουλου & του Μάνου Ελευθερίου
    
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
05/09/2013
 
 
Στο video που ακολουθεί:
«Αγιασμένα τραγούδια»
Μουσική: Χρήστος Νικολόπουλος, Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου
Τραγουδά ο Στέλιος Διονυσίου. Β' φωνή: Ελένη Βαλτετσιώτη.
Προλογίζουν ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης και ο Δημήτρης Σταρόβας. Από τη δεύτερη βραδιά του Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ της Πυλαίας, την Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2005.
Αρχείο Θανάση Γιώγλου.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα από όλα τα κομμάτια, αυτό, για καθαρά προσωπικούς και βιωματικούς λόγους, θα ήταν το τραγούδι με τα λόγια ενός φίλου και συνοδοιπόρου, τα τελευταία χρόνια, με τον οποίον αν και δεν γνωριζόμασταν όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος, έγραψε αυτούς τους στίχους λες και γνώριζε την προσωπική μου κατάσταση, εκείνης της εποχής… Για να το πω πιο λαϊκά, όταν το πρωτοάκουσα, «έπαθα την πλάκα μου!». Αναφέρομαι βεβαίως στον Κώστα Μπαλαχούτη και στο ξεχωριστό τσιφτετέλι «Αθήνα-Σαλονίκη».

 

Η Μελίνα Κανά τραγουδά Χρήστο Νικολόπουλο
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
09/10/2013

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8059&Itemid=40

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμείς από την πλευρά μας ευχόμαστε στην Εθνική μας, το καλοκαίρι του 2014 στη Βραζιλία, να χορέψει τους αντιπάλους της στο ρυθμό της σάμπα, φθάνοντας μέχρι την τελική φάση της διοργάνωσης…Μέχρι τότε ακούμε αυτό....

 

Το τραγούδι της Εθνικής από Νικολόπουλο και Ελευθερίου με τον Βασίλη Λέκκα 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

20/11/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8480&Itemid=43

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.eirinika.gr/gr/blog/interview/interview2.asp

 

Χρήστος Νικολόπουλος: Έφτασαν μέρες που δεν είχα να φάω, μοιραζόμουν με φίλους ένα πιάτο φαγητό – Πάλεψα και βρήκα το δρόμο μου –

ολόκληρη η συνέντευξη στον Γιάννη Βίτσα

 

21 Νοεμβρίου 2013

 

Η μοναδική καριέρα του, η μεγάλη κόντρα με τον Καζαντζίδη, ο…αδελφός του Πασχάλης Τερζής, η περίοδος που δεν είχε ούτε τα αναγκαία, η κλειστοφοβία, οι κρίσεις πανικού, η κατάθλιψη, το συναίσθημα του θανάτου, η  οικογένειά του που του στάθηκε από καρδίας και τα δύο εγγόνια του που τον κάνουν ευτυχισμένο. Ο σπουδαίος Χρήστος Νικολόπουλος εξομολογείται τις πιο δυνατές στιγμές της ζωής του!

 

Συνέντευξη στον συνάδελφο δημοσιογράφο Γιάννη Βίτσα και στο περιοδικό "ΕΓΩ"

 

Πενήντα τρία χρόνια στη μουσική. Έχουν μείνει περισσότερες χαρές ή λύπες;

Ασφαλώς περισσότερες χαρές. Ξεκίνησα ακριβώς στο μεταίχμιο ανάμεσα στο ρεμπέτικο και του λαϊκό τραγούδι. Διδάχθηκα από σπουδαίους ανθρώπους της μουσικής. Με επηρέασε πολύ ο Μανόλης Χιώτης πριν το γνωρίσω. Μελετούσα πάνω στο παίξιμο εκείνου και είχα την τύχη να δουλέψω μαζί του. Έπαιξα σε όλα τα τραγούδια του Καλδάρα, του Κουγιουμτζή, του Λοίζου, του Μαρκόπουλου, του Σπανού. Επί μία εικοσιπενταετία ήμουν ο μόνιμος εκτελεστής των έργων τους  Τους γνώρισα και τους αγάπησα. Με το Λοίζο ήμασταν πολύ καλοί φίλοι, όπως και με το Ζαμπέτα. Όταν έφυγε από τη ζωή λυπήθηκα αφάνταστα. Ήταν έντιμος άνθρωπος και σπουδαίος δημιουργός.

 

Ποιες ήταν οι λύπες;

Ήμουν άνθρωπος της μάχης. Ξεκίνησα συνοδεύοντας τα πρώτα χρόνια μικρούς τραγουδιστές. Στην συνέχεια έπαιξα με τον Αγγελόπουλο, ύστερα με τον Καζαντζίδη τις τελευταίες σαιζόν που τραγούδησε και έπειτα με τη Μαρινέλλα και το Νταλάρα επί πολλά χρόνια. Το 1985, δημιούργησα τη δική μου μπάντα.. Δεν έπεσα σε καλά αφεντικά. Είχαμε διαφορές. Ορισμένοι ήταν απατεώνες. Βίωσα επίσης στεναχώρια και απογοήτευση με εταιρίες δίσκων. Ήθελαν να με χρησιμοποιούν κυρίως σαν μουσικό. Απέρριψαν πολύ καλά τραγούδια μου.


Υπήρξε τραγούδι σας που έγινε μεγάλη επιτυχία και αρχικώς το απέρριψαν;

Πολλά τραγούδια. Καταρχήν το «Υπάρχω». Ακόμα και ο Καζαντζίδης δεν ήθελε να το πει. Θεωρούσε ότι ήταν ευρωπαϊκό για εκείνα τα δεδομένα. Έπειτα διαπίστωσα ότι το παραπάνω φαινόμενο είναι συνηθισμένο.

 

Ουσιαστικά, με ένα τρόπο, σας μποϊκοτάρανε.

Στην αρχή έλεγαν «Τι θέλεις τώρα εσύ. Μια χαρά κάνουμε τη δουλειά μας. Ας τα τραγούδια για αργότερα». Θυμάμαι όταν έκανα το δίσκο «Τα μεθυσμένα τραγούδια» με το Νταλάρα, η εταιρεία δεν έδωσε καμία σημασία. Συνέπεσε ο Νταλάρας παράλληλα να κάνει και άλλη δουλειά και προτίμησαν να προωθήσουν εκείνη.

 

Είχατε παραλλήλως επί μία διετία έντονη δημόσια  κόντρα με τον Στέλιο Καζαντζίδη

Είχαμε διαφορές πάρα πολλά χρόνια με το Καζαντζίδη κυρίως. Δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης δικού μου μεγέθους με τον Καζαντζίδη. Εκείνος ήταν ένα θηρίο και εγώ ένα μυρμήγκι. Είχα όμως προσωπικότητα και στις ανταλλαγές των απόψεων διαφωνούσαμε. Αυτό βγήκε …στον αέρα!

 

Σας πλήγωσαν οι κατηγορίες που εκτόξευσε εκείνη την περίοδο εναντίον σας;

Κάποιοι από τους δημοσιογράφους επειδή πούλαγε τον χρησιμοποιούσαν εις βάρος μου για να κάνουν νούμερα. Στεναχωρήθηκα πολύ! Με ορισμένους δημοσιογράφους ήρθα σε ρήξη. Έφτασα στο σημείο να κάνω μηνύσεις.


Δικαιωθήκατε δικαστικά εν σύγκριση με όσα έλεγε εναντίον σας;

Βεβαίως δικαιώθηκα. Απλώς δε βγήκα δημόσια στη δημόσια να το διαλαλήσω. Εκείνος μου πήρε τα τραγούδια μου. Βέβαια η αιτία της μεγάλης σύγκρουσης μας ήταν άλλη. Φτάσαμε στα δικαστήρια εξαιτίας του ότι με έβριζε χυδαιότατα. Τον ειδοποιούσα μέσω κοινών γνωστών να σταματήσει και δεν το έπραττε. Το δικαστήριο τάχθηκε υπέρ εμού και δέχθηκε τη συμβιβαστική λύση για να μην προχωρήσω σε μηνύσεις, να μου δώσει τα δικαιώματα από τα τραγούδια μου.


Σας σόκαρε η πολεμική που δεχθήκατε εκείνο το διάστημα ;

Ήταν μεγάλο σοκ. Δεν περίμενα να φτάσει σε τέτοια υβριστικά σημεία. Θέλω να ξεχάσω εκείνη την περίοδο της ζωής μου.

 

Υπήρξαν αχάριστοι ερμηνευτές που βοηθήσατε;

Δεν έχω κανένα παράπονο. Όλοι οι ερμηνευτές παρέμειναν φίλοι μου. Ο ύψιστος φίλος μου και εξαίρετος όλων είναι ο Πασχάλης Τερζής. Είναι …αίμα μου πια, αδελφός μου. Δεν ξέχασε τίποτα. Τους πρώτους δίσκους στο ξεκίνημά του, τους έκανε μαζί μου.  Τον αγαπώ πάρα πολύ. Είναι μεγαλύτερος τραγουδιστής που γνώρισα.

 


Τον θεωρείτε σημαντικότερο και από το Νταλάρα;

Απ’ όλο τον κόσμο. Θεωρώ ότι είναι ο πιο σημαντικός τραγουδιστής από θέμα τεχνικής και ολοκληρωμένης άποψης ερμηνείας. Ο κόσμος να γυρνούσε ανάποδα θα έβρισκε το δρόμο του ο Τερζής. Ακτινοβολούσε το ταλέντο του, τον συμπαθούσε το κοινό  Ο Τερζής είναι το καλύτερο παιδί, ο πιο αξιοπρεπής άνθρωπος που γνώρισα.

 

Ήσασταν δίπλα του στο πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε.

Πέρασε ένα μικρό έμφραγμα και έκανε μπαλονάκι. Υπάρχει μία φήμη ότι δεν είναι καλά, ότι είναι άρρωστος. Μια χαρά είναι! Μιλάμε συνέχεια. Ήμουν συνεχώς πλάι του.


Σας στεναχωρούσαν οι  φήμες που είχαν βγει, ότι δυσκολεύονταν ακόμη και να μιλήσει.

Βέβαια. Είναι στενάχωρο να λέγονται ψέμματα για έναν άνθρωπο. Εκείνος βέβαια αντιμετωπίζει με φοβερό χιούμορ τα πάντα. Κάποια στιγμή του τηλεφώνησε ένας φίλος λέγοντας του «Είμαι ο Νίκος! Ρε συ, Πασχάλη, λένε, ότι πάσχεις από Αλτσχάιμερ» Του απάντησε λοιπόν «Ποιος είπες ότι είσαι»; Κάνει πλάκα. Διασκεδάζει με όσα λέγονται.

 

Πώς ήταν τα παιδικά σας χρόνια ;

Πάρα πολύ φτωχά. Πέρασα πολύ δύσκολα, τόσο εγώ, όσο και η οικογένειά μου, όπως και όταν πρωτοήρθα στην Αθήνα. Επί δύο χρόνια βίωσα εξαιρετικές δυσκολίες Υπήρχαν ημέρες που δεν είχα να φάω. Μοιραζόμουν με φίλους ένα πιάτο φαγητό. Πάλευα για την επιβίωση. Είχα μεγάλη πυγμή όμως και πίστευα πολύ στον εαυτό μου. Είπα «Θα παλέψω και θα βρω το δρόμο μου».

 


Περάσατε κατάθλιψη στη ζωή σας;

Βεβαίως. Το λέω για πρώτη φορά. Πριν από 26 χρόνια έπαθα κλειστοφοβία. Το αντιμετωπίζω ακόμη. Ενώ ταξίδευα ασταμάτητα στο εξωτερικό αεροπορικώς σε ένα ταξίδι για το Ηράκλειο της Κρήτης, μου δημιουργήθηκε απίστευτος τρόμος. Είναι συγκλονιστικό όταν το βιώνεις. Ήρθα αντιμέτωπος με το θάνατο. Την ώρα που εκδηλώθηκαν οι κρίσεις πανικού ένιωθα  ότι πεθαίνω. Ήταν σοκαριστικό. Πάγωσαν τα χέρια μου. Είχα τα συμπτώματα του θανάτου. Μου συνέβη αρκετές φορές. Βίωσα κατάθλιψη, εξαιτίας των κρίσεων πανικού που αντιμετώπιζα. Δε μιλιόμουν. Ήμουν βαθιά λυπημένος. Πάλευα με τον εαυτό μου και έλεγα «Γιατί μου συνέβη; Έπεσα ψυχολογικά»


Για πόσο καιρό  αντιμετωπίσατε κατάθλιψη;

Ένα χρόνο είχα αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Είχα μία υπέροχη οικογένεια η οποία με στήριξε στις δύσκολες στιγμές που βίωσα. Δεν ήθελα κανένα και τίποτα, πέραν του να κάθομαι κάπου ήσυχα μόνος μου. Έκλαιγα χωρίς λόγο, ενώ τα είχα όλα.


 

Επισκεφθήκατε ψυχολόγο;

Μία φορά. Έψαξα πολύ να βρω από πού προήλθαν η κλειστοφοβία και οι κρίσεις πανικού. Τελικά διαπίστωσα ότι συνέβη από στεναχώρια που βίωνα εκείνη την περίοδο, από συνεργάτες που με είχαν απογοητεύσει. Επειδή είμαι πολύ ευαίσθητος στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους μου στοίχισε. Μία έξαρση στεναχώριας με …χτύπησε εκεί. Εύχομαι να μη συμβεί σε κανένα. Είναι βαρύ παθολογικό πρόβλημα.

 

Υπήρξαν άνθρωποι που να αγαπήσατε και σας πλήγωσαν;

Φυσικά έχει συμβεί. Είμαι σκληρός άνθρωπος όμως. Έχω δουλέψει τη νύχτα. Είδα πολλές άγριες καταστάσεις γύρω μου. Πολλές φορές έπεφτε ξύλο μπροστά μου. Τότε ήταν ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Εγώ ήμουν προστατευμένος, γιατί δεν πείραζα κανένα.

 

Έχετε δοκιμάσει χασίς;

Ποτέ. Όταν είπα στον πατέρα μου ότι θέλω να μάθω μπουζούκι μου απάντησε «Χασικλής θα γίνεις»; Τότε είχε κακόφημο όνομα ο χώρος της μουσικής. Δεν κάπνισα ποτέ ούτε τσιγάρο. Μου έδωσε ο αδελφός μου στα έντεκα μου μια ρουφηξιά από μία μάρκα τσιγάρων που ονομάζονταν «Στούκας» ζαλίστηκα και λιποθύμησα. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με τέτοια πράγματα παρότι σχεδόν όλοι οι τριγύρω μου ήταν χρήστες χασίς.  Θυμάμαι μου έλεγαν μάλιστα μερικοί «Καλά εσύ πώς μπορείς και παίζεις μπουζούκι χωρίς να καπνίζεις μαύρο»;  Τους απαντούσα «Και εγώ την ίδια απορία έχω για εσάς. Πώς μπορείτε να καπνίζετε μαύρο και παίζετε μπουζούκι»;


Έχετε μία υπέροχη οικογένεια.

Είναι τα πάντα στη ζωή μου. Έχω δύο παιδία και δύο εγγόνια. Η εγγονή μου είναι εννέα μηνών. Αισθάνομαι υπέροχα. Είμαι ευτυχισμένος. Όταν τα παιδιά μου μεγάλωναν δούλευα νυχθημερόν και δεν πρόλαβα να τα κρατήσω στην αγκαλιά μου. Η γυναίκα μου ήταν σχεδόν μόνη δυστυχώς.   

 

Πέρασε κρίση ο γάμος με την σύζυγο σας;

Όχι. Ποτέ. Γνωριστήκαμε από τα παιδικά μας χρόνια. Είναι εξαιρετικός άνθρωπος. Κατανοούσε τα πάντα, μου συμπαραστέκονταν, ήταν δίπλα σε κάθε ανάγκη που είχαμε. Η γυναίκα μου ήταν ο βράχος της οικογένειάς μας.


 

Αλήθεια ποιους από τους νυν τραγουδιστές εκτιμάτε; Θα συνεργαζόσασταν λ.χ. με τη Δέσπονα Βανδή, την Φουρέιρα, την Κοκκίνου;

Όχι. Το είδος που γράφω δεν ταιριάζει γι’ αυτούς τους τραγουδιστές. Συνεργάστηκα με την Βανδή τη δεκαετία του 90 στο Show center. Ως νέα τότε, είχε κάνει ένα σουξεδάκι. Μου αρέσουν πολύ οι νέοι τραγουδιστές. Μερικά παιδιά είναι πολύ καλοί. Μου αρέσει ο Βέρτης, η Θεοδωρίδου, ο Οικονομόπουλος, ακόμη και η Πάολα. Δεν έχω καμία σχέση όμως με όλους αυτούς. Δε θα μπορούσα να συνεργαστώ με τη Πάολα, παρότι είναι εξαίρετη τραγουδίστρια.


Τι σας λείπει σήμερα;

Η έλλειψη σεβασμού της εξουσίας απέναντι στους ανθρώπους. Είναι σαν να υπάρχει εμφύλιος και ο πιο δυνατός  χτυπά τους αδύναμους. Δυνατοί είναι όσοι κυβερνούν και αδύναμοι οι πολίτες.  

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλης Λέκκας, Ηρώ, Ελένη Ροδά, Γιώτα Νέγκα, Θάνος Καληώρας, Στάθης Παχίδης και Ασπασία Θεοφίλου, τραγουδούν στη γιορτή του αυθεντικού, λαϊκού τραγουδιού....

 

Η «παρέα» του Χρήστου Νικολόπουλου στο Θέατρο Βεργίνα (από 6/12) 

 

Υπογράφει: Ogdoo.gr

02/12/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8591&Itemid=136

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναντήσαμε σήμερα τον Χρήστο Νικολόπουλο, ο οποίος μας μίλησε τόσο για τις εμφανίσεις του στη Θεσσαλονίκη, όσο και για τις τελευταίες του δισκογραφικές δουλειές, αλλά και για την πορεία του δίσκου με τη μελοποίηση ανέκδοτων στίχων του Άκη Πάνου, με ερμηνευτή τον Γιώργο Νταλάρα…

 

Ο Χρήστος Νικολόπουλος στο Ogdoo.gr (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

06/12/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8654&Itemid=144

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα από τα θετικά του προγράμματος είναι φυσικά, ότι συμπεριλήφθηκαν τραγούδια, που δεν ακούγονται συχνά στα προγράμματα του Νικολόπουλου τα τελευταία χρόνια, όπως.....

 

Ο Χρήστος Νικολόπουλος και η παρέα του στη Θεσσαλονίκη (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

09/12/2013 

 

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/o-xristos-nikolopoylos-kai-i-parea-toy-s

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χρήστος Νικολόπουλος και η παρέα του στη Θεσσαλονίκη (ΞΑΝΑ - ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!) 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

16/12/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8738&Itemid=&Itemid=125

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο πρόγραμμα και η Νέγκα εκπληκτική όντως.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο πρόγραμμα και η Νέγκα εκπληκτική όντως.

 

Πολύ ωραία φωνή. Θα την ήθελα μια συνεργασία με τον Νταλάρα.   :walkman:  :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eίναι στιγμές που νιώθεις ευλογημένος που τις ζεις. Είναι στιγμές που μένουν γραμμένες στη μνήμη με ανεξίτηλα γράμματα…Κάποιες τέτοιες στιγμές έζησα πριν από λίγες μέρες στην παραδοσιακή ταβέρνα της «Δόμνας» στο Επταπύργιο της Θεσσαλονίκης...

 

«Μη μου θυμώνεις μάτια μου» και τo μαγικό ταξίμι του Χρήστου Νικολόπουλου…

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

22/12/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8803&Itemid=43

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία στιγμή πραγματικά!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χρήστος Νικολόπουλος στους 90,4 Fm 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

20/04/2014 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9887&Itemid=16

 

(ΑΚΟΥΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ) Γοητευτικές ιστορίες και περιστατικά από την 50χρονη πορεία του Νικολόπουλου στο ελληνικό τραγούδι. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που δεν περπάτησε ιδιαίτερα εμπορικά, αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, μια από τις πιο ολοκληρωμένες δουλειές του λαϊκού συνθέτη (που σήμερα γιορτάζει τα 67α γενέθλιά του) στο σύνολο της καριέρας του....

 

Τα «Άνθη Ευλαβείας» του Χρήστου Νικολόπουλου

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Παρασκευή, 11 Ιουλίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/ta-anthi-evlaveias-tou-xristou-nikolopoulou

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το 1968 και τις "Νυχτερίδες κι αράχνες" μέχρι....

 

Τα μεγάλα τραγούδια του Χρήστου Νικολόπουλου με κυριακάτικη εφημερίδα!

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Τρίτη, 05 Αυγούστου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/ta-megala-tragoydia-tou-xristou-nikolopoulou-me-kyriakatiki-efimerida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tραγουδια με τον Γ.Νταλάρα πως κ εκλίπουν;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν και με πολλά προβλήματα στον ήχο, ο Χρήστος Νικολόπουλος με τους συνεργάτες του τραγουδιστές και μουσικούς, χάρισαν μια ξεχωριστή βραδιά με δεκάδες γνωστά, αλλά και κάποια "αδικημένα" τραγούδια....

 

Χρήστος Νικολόπουλος - «Οι δρόμοι μας, τραγούδια» στο Φεστιβάλ Ολύμπου (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Τρίτη, 19 Αυγούστου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/xristos-nikolopoulos-oi-dromoi-mas-tragoydia-sto-festival-olympou-imastan-ekei

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
To τραγούδι "Ξεκινήσαμε με όνειρα χρυσά" με τον Καζαντζίδη, από το θρυλικό "Υπάρχω" το ακούω από το 1975. Πρόσφατα έμαθα πως.... 

Ε, δε θα σας τα γράψω όλα εδώ...διαβάστε και μέσα....

 

Χρήστος Νικολόπουλος- Τα πρώτα του τραγούδια και μια «παράλληλη» ιστορία

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Σάββατο, 06 Σεπτεμβρίου 2014

 


3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...