Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Στα τραγούδια που σου γράφω-Νέα έκδοση

70 posts in this topic

π.χ. να μας πει κανείς πόσο θα στοιχίζει να ξαναγοράσουμε αυτό που ήδη πήραμε πριν από ένα χρόνο...

όσο κι αν χαίρομαι τα καινούργια τραγούδια, πρέπει να ομολογήσω ότι το παιχνιδάκι της Μινος με τις επανεκδόσεις μ' ενοχλεί πολύ - αυτή η εταιρία μου φαίνεται παράδειγμα του γνωστού προβλήμτος της εταιρίας που συνεχείζει κι υπάρχει από συνήθεια, καθώς η δουλεία της είναι substandard - πώς το λες αυτό, παρακατιανή;

«Σου άξισε μια καλύτερη αγκαλιά....»

Share this post


Link to post
Share on other sites

ουψ

δεν είχα δει το άλλο τόπικ ακόμα όταν έγραψα το παραπάνω, πού λένε τα παιδια

Εγώ λέω αφού δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης στον καλλιτέχνη, να κάνουμε μια σοβαρη συζητηση για το πως μοιραζονται οι ευθυνες μεταξύ εμπόρων, καλλιτεχνών, παραγωγών και κοινου.  Δεδομένου βεβαίως οτι η τακτική είναι πάγια και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο. Πολύ αμερικανίλα εχει πεσει και αμοιροι τοων ευθυνων δεν ειμαστε ουτε εμεις ως δεκτες, φιλοι, καταναλωτες, θαυμαστες ή όποια αλλη λεξη μας ταιριαζει.

και

Φυσικά το cd single μόνο του δεν κυκλοφορεί.

Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, σήμερα που θα πάω σκοπεύω να αγοράσω το κουτί, ούτως ή άλλως. Οι δισκογραφικές εταιρίες όμως, δυστυχώς, το χαβά τους. Γιατί να μη δώσουν τη δυνατότητα σε κάποιους να αγοράσουν τουλάχιστον το single; Γιατί αυτοί τελικά δε θα πάρουν τίποτα :):)

προφανώς, δεν είμαι μόνη μου που νοιάζομαι...

τι να κάνουμε λοιπόν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους όσον αφορά στη νέα τακτική των εταιριών με τις επανεκδόσεις. Και το κακό είναι ότι έτσι ζημιώνεται η εικόνα του καλλιτέχνη και όχι της εταιρίας. Ας ελπίσουμε να το καταλάβουν πριν είναι αργά...

Τώρα, όσον αφορά στο πακέτο που αγόρασα, είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Για κάποιον που δεν είχε αγοράσει καθόλου το cd πέρυσι είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνει τώρα. (φυσικά δεν αναφέρομαι στα μέλη του forum :) ) To dvd με τα video clip και τη "συνέντευξη" του Γιώργου μέσα στο αυτοκίνητο είναι πολύ καλό, η τιμή του είναι πάρα πολύ προσιτή, τα νέα τραγούδια είναι πολύ καλά και -για να μην ξεχνιόμαστε- η φωτογραφία στο εξώφυλλο είναι πολύ-πολύ καλή!! :)

Όλα καλά, λοιπόν, αλλά -επαναλαμβάνω- αν μου έλεγε ποτέ κανείς ότι θα έδινα χρήματα για "new edition" του Γιώργου, θα γέλαγα...

Ανυπομονούμε για κατι καινούργιο... :) Οδιποδας...Dulce...κάτι άλλο τελος πάντων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dhladh to neo paketo me to cd ,cd single kai dvd kykloforei me thn kainourgia fotografia sto eksofyllo?

'h thn kainourgia fotografia thn exei mono h ekdosh pou den perilambanei to dvd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά το cd single δεν κυκλοφόρησε αυτόνομο.Ήταν αναμενόμενο.Αν και δεν αποκλείεται ,ανάλογα με το πόσο θα περπατήσουν οι νέες εκδόσεις , να το βγάλουν αργότερα.

Γιατί σκεφτείτε, πόσοι θα αγόραζαν ολόκληρο το πακέτο , αν το single κυκλοφορούσε μόνο του στην τιμή των 6 ή 7 euro;Oύτως ή άλλως όλη η ουσία στα καινούργια τραγούδια ήταν. Πόσος κόσμος θα ενδιαφερόταν να δώσει 17 ή 18 euro , έχοντας ήδη το cd για να αποκτήσει το dvd με τη συνέντευξη;Ακόμα και για πολλούς από μας το συγκεκριμένο dvd-έχοντας μόνο το αφιέρωμα το οποίο πρόσφατα έδειξε η τηλεόραση και σίγουρα σχεδόν όλοι το έχουν ήδη σε Video (οι πιο "προχωρημένοι" ίσως και σε dvd)-,θα ήταν τελείως αδιάφορο. Οπότε καταλήγουμε στα ίδια και στα ίδια.

Και δε μου το βγάζετε από το μυαλό-κι αυτό είναι μια τελείως προσωπική εκτίμηση-ότι κι ο ίδιος ο Νταλάρας αναγκάζεται τελικά ,μέσα σ'όλη την κρίση που μαστίζει τις δισκογραφικές και κάτω από την πίεση που ενδεχομένως δέχεται, να γίνεται μέρος του παιχνιδιού τους.Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ , χωρίς ο ίδιος να συμφωνεί και να θέλει...

Δεν πιστεύω δηλαδή ότι ο Νταλάρας έχοντας ήδη δεκάδες ακυκλοφόρητα τραγούδια στο συρτάρι του, "καιγόταν" να κυκλοφορήσει αυτό το πακέτο που ενδεχομένως τραβήξει πίσω και τις υπόλοιπες κυκλοφορίες.

Τέλως πάντων...Τελικά μου φαίνεται ότι λίγο-πολύ όλοι "στο ίδιο έργο θεατές" είμαστε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το παιγνίδι των δισκογραφικών το ξέρουμε όλοι και τελικά κανείς δε μπορεί να ξεφύγει. Εγώ πάντως, επιμένω, πως δε θα τους βγει σε καλό. Γιατί, πόσοι νομίζουν ότι θα αγοράσουν αυτή τη νέα εμπλουτισμένη έκδοση; Μόνο άνθρωποι σαν και εμάς και κάποιοι που δεν έχουν ήδη αγοράσει το cd. Ενώ διαφορετικά, σίγουρα θα είχαν μεγαλύτερες πωλήσεις με το single αυτόνομο.

Για να μην ξεφύγω από το θέμα, ελπίζω αργότερα σήμερα να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου όταν θα έχω (δεν τα κατάφερα να πάω χθες δυστυχώς :) ) ’λλωστε, μεγαλύτερη σημασία για εμάς έχει το ίδιο το άλμπουμ και οι δημιουργοί του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή τη νέα λογική. Ας κυκλοφορούσαν την special έκδοση μαζί με την απλή έκδοση. Δεν κυκλοφορούν έτοιμες δουλειές δισκογραφικές και ξαναπλασάρονται παλιότερες. Διακρίνω απόλυτη αδυναμία από την πλευρά των καλλιτεχνών να αντιδράσουν. Δεν καταλαβαίνουν οι εταιρίες πως έτσι αποδυναμώνονται περισσότερο; Αντί να επενδύσουν σε άλλα πράγματα προχωρούν σε δοκιμασμένες και αποτυχημένες πρακτικές. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταθέσω τη δυσαρέσκειά μου. Για όσους δεν το αγόρασαν πέρυσι, είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνουν τώρα.

Να προσθέσω πως το dvd είναι το ανοιξιάτικο αφιέρωμα στο Mega. Δεν το είδα ακόμα για να πω αν υπάρχουν πρόσθετα κομμάτια ή διαφορές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μπορώ να πω πως με απογοήτευσε λίγο αυτή η νέα κυκλοφορία... :razz: (Φαντάσου για να το λέω αυτό εγώ...)

Κατ' αρχήν το πακέτο έχει μέσα το CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" ακριβώς όπως είναι αυτό που ήδη έχω. Τα 3 νέα τραγούδια έτυχε να τα έχω πάρει 2 μέρες πριν βγεί ο δίσκος σε promo. Και επίσης το DVD έχει ακριβώς την ίδια συνέντευξη που είχε δείξει το MEGA την οποία μάλιστα έτυχε να την έχω γράψει απ' το MEGA απ' ευθείας σε DVD!!! :blink:

Εγώ βέβαια επειδή είμαι συλλέκτρια, ακόμα κι άν ήξερα από πριν πώς ακριβώς είναι η νέα έκδοση, έτσι κι αλλιώς θα το έπαιρνα. Επίσης με "χάλασε" λίγο το γεγονός ότι δεν κυκλοφόρησε το single ακριβώς για το λόγο ότι όσοι ήθελαν μόμο τα 3 καινούρια τραγούδια ίσως να αναγκαστούν να πάρουν τελικά όλο το CD.

Καλά όλα αυτά. Το μόνο όμως που με προβλημάτισε είναι το εξής:

1-2 μέρες πριν την κυκλοφορία του CD μας είπαν από τα Μετρόπολις ότι το παλιό CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" εξαντλήθηκε :blink:

1ον είναι απίθανο να εξαντλήθηκε έτσι ξαφνικά γιατί είχαν πάρα πολλά αντίτυπα! Το μόνο άν το έχουν αποσύρει...

Αλλά: ανοίγοντας το πακέτο με τα 2 CD και το DVD και κοιτάζοντας τους κωδικούς παρατήρησα το εξής:

απ' έξω το κουτί έχει έναν κωδικό που αν δεν κάνω λάθος αρχίζει από 069 ή 096 κάτι τέτοιο. Είσης το single και το DVD έχουν πάλι κωδικούς που αρχίζουν από 169 ή 096. Αλλά το CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" που είναι το ίδιο με το παλιό έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό με αυτό που ήδη έχω (τον 7243... κ έχει μέσα και κάτι 3άρια) Οπότε σκέφτηκα το εξής: το παλιό CD εξαντλήθηκε ή το πήρε πίσω η εταιρεία για να το βάλει στα κουτιά;;; :blink: :) ’ν όντως συμβαίνει το τελευταίο είναι μεγάλη κοροϊδία από πλευράς της εταιρίας!!! ;):mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1-2 μέρες πριν την κυκλοφορία του CD μας είπαν από τα Μετρόπολις ότι το παλιό CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" εξαντλήθηκε :blink:
Οπότε σκέφτηκα το εξής: το παλιό CD εξαντλήθηκε ή το πήρε πίσω η εταιρεία για να το βάλει στα κουτιά;;; :blink:

:blink: :blink: Μα καλά, είναι δυνατόν; Είναι απίστευτο ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1-2 μέρες πριν την κυκλοφορία του CD μας είπαν από τα Μετρόπολις ότι το παλιό CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" εξαντλήθηκε :blink:
Οπότε σκέφτηκα το εξής: το παλιό CD εξαντλήθηκε ή το πήρε πίσω η εταιρεία για να το βάλει στα κουτιά;;; :blink:

:blink: :blink: Μα καλά, είναι δυνατόν; Είναι απίστευτο ... :razz:

Τι απίστευτο, το πιο πιθανό είναι.Από την περασμένη βδομάδα τα είχαν μαζέψει... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Από την περασμένη βδομάδα τα είχαν μαζέψει...
Τότε ξέρουμε και που γίνεται η συσκευασία. Στο υπόγειο του Metropolis. Τι, να τα παίρνουμε και μετά να τα ξαναπηγαίνουμε πίσω; Δε λέει ... :):razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα γράψω αυτό μόνο για να κάνουμε και λίγη πλάκα και σταματώ εδώ. Δε θέλω να χαλάσω το άρωμα και την ομορφιά μιας νέας δουλειάς που θα έχω στα χέρια μου σε λίγο, με τρία όμορφα τραγούδια και μία συνεργασία των δύο αγαπημένων μου καλλιτεχνών μετά από πολλά χρόνια.

Δηλαδή, αν πάει κάποιος στην εταιρία με το cd στο χέρι και πει να του του το βάλουν μέσα σε ένα κουτί μαζί με το single και το dvd, θα του κάνουν έκπτωση στην τιμή; :blink: :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τί να σου πω... Δε χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε :) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα γράψω αυτό μόνο για να κάνουμε και λίγη πλάκα και σταματώ εδώ. Δε θέλω να χαλάσω το άρωμα και την ομορφιά μιας νέας δουλειάς που θα έχω στα χέρια μου σε λίγο, με τρία όμορφα τραγούδια και μία συνεργασία των δύο αγαπημένων μου καλλιτεχνών μετά από πολλά χρόνια.

Δηλαδή, αν πάει κάποιος στην εταιρία με το cd στο χέρι και πει να του του το βάλουν μέσα σε ένα κουτί μαζί με το single και το dvd, θα του κάνουν έκπτωση στην τιμή; :blink: :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, και εγώ πήγα σήμερα στα metropolis για να αγοράσω το cd, και ψιλοαπογοητεύτηκα! Αν εξαιρέσει κανείς την πολύ γλυκιά και όμορφη φωτογραφία του Γιώργου στο εξώφυλλο, όλο το άλλο πακέτο με απογοήτευσε για διάφορους λόγους! Παράξενο είναι το γεγονός ότι είχαν το παλιό cd μέσα στο κουτί, ενώ περίμενα μια καινούργια έκδοση του παλιού cd με τα 3 καινούργια τραγούδια στο ίδιο cd! Έτσι όπως το κάνανε, απορίες τύπου 'Θα μας κάνουν έκπτωση αν πάμε με το παλιό cd στην εταιρία και τους πούμε να βάλουν αυτό στο κουτί;' είναι απολύτως εύλογες! Πιο πολύ με απογοήτευσε το dvd, καθώς και εγώ, όπως και η Νταλαρόφιλη, το είχα γράψει σε dvd από το mega! Όσον αφορά τα τραγούδια πρέπει να πω ότι δεν ικανοποιήθηκα πολύ! Το 'Ο άλλος μου εαυτός' χρειάστηκε να το ακούσω 3-4 φορές για να αρχίσει να μου αρέσει! Συγκεκριμένα, μου φάνηκε λες και οι στίχοι ήταν παραπάνω από όσοι θα έπρεπε και η μουσική δεν μπορεί να τους καλύψει! Το μόνο πολύ καλό σημείο είναι όταν μπαίνει η Αλεξίου και στο τέλος ξαναγυρνάει στο ρεφραίν! Όσον αφορά τα άλλα δύο κομμάτια, μου άρεσε πάρα πολύ το 'Μυστικά'! Αλλά γενικά όσον αφορά και αυτά τα 2 κομμάτια του Βαρδή αλλά και τα προηγούμενα του cd, με εξαίρεση το προαίσθημα, θεωρώ πως ο Βαρδής δεν έδωσε αυτά που μπορεί να δώσει! ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ την έκδοση με το dvd! Μια λέξη με εκφράζει αυτή τη στιγμή: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!

Τα λόγια είναι περιττά, όταν νιώθω ότι , ως πελάτη-αγοραστή,με κοροϊδεύουν! Σταματώ εδώ, γιατί..... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ακόμα την νέα έκδοση του CD (περιμένω να πληρωθώ... :razz:), αλλά προμηθεύτηκα τα τραγούδια.

Το τραγούδι 'Μυστικά' είναι το ίδιο με την προηγούμενη εκτέλεση... απλά προστέθηκαν κάποια όργανα και κάποιες μελωδίες. Μάλλον προτιμώ αυτή την εκτέλεση. :) Εξαιρετικό τραγούδι!

Όσον αφορά τα δύο ντουέτα τωρα...

Το τραγούδι 'Μια ζωή τα ίδια λέμε΄ μου αρέσει πολύ. Ειδικά από το σημείο που ξεκινάει το σόλο με την ηλεκτρική κιθάρα, με αποκορύφωμα το σημείο:

Αλλάζουν φίλε οι καιροί

Ο χρόνος δε μας συγχωρεί

ματώνει πάντα των ανθρώπων η ζωή.

Κι αυτό που μένει στις καρδιές

Αγάπες είναι μακρινές

και κάτι κρύες του χειμώνα ξαστεριές

Πριν από το σόλο με την ηλεκτρική κιθάρα πάντως, το τραγούδι θυμίζει υπερβολικά αρκετά τραγούδια του Αντώνη Βαρδή. Εννοώ οτι το τραγούδι 'Μια ζωή τα ίδια λέμε' στα δύο πρώτα λεπτά μου θυμίζει άλλα τραγούδια του Βαρδή. Όταν το πρωτο-άκουσα μου έδωσε την εντύπωση οτι το έχω ξανα-ακούσει. Παρ'όλα αυτά είναι υπέροχο!! Το προτιμώ από το ντουέτο με την Χαρούλα.

Το τραγούδι 'Ο άλλος μου εαυτός' με την Χαρούλα είναι πολύ καλό αλλά μου πήρε πολύ χρόνο για να το συνηθίσω και να καταλάβω αν τελικά μου αρέσει. Κορυφαία στιγμή βέβαια η στιγμή που μπαίνει η Χαρούλα.

Όσο για τις ερμηνείες του Γιώργου.. δεν χρειάζεται σχόλιο... εξαιρετικές. Πολύ τα χάρηκα τα δύο νέα αυτά τραγούδια!! Χάρηκα πολύ για την νέα συνεργασία του Γιώργου με την Χαρούλα και ενθουσιάστηκα με το ντουέτο με τον Αντώνη Βαρδή.

Τέλος, όσων αφορά το πακέτο που λανσαρίστηκαν τα νέα τραγούδια και για τις τακτικές της EMI δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε τα αυτονόητα! .. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν προμηθεύτηκα ακόμα την καινούρια έκδοση, κατανοώντας όσα έγραψαν ολοι οι προηγούμενοι, και γνωρίζοντας καλά και από μέσα, τον τρόπο που λειτουργούν οι δισκογραφικές εταιρίες, θα συμφωνήσω κι εγώ στα σχόλια περί κοροϊδίας κλπ, χωρίς να προσθέσω τίποτα παραπάνω, για να μην γινόμαστε και κουραστικοί.Σκεφτόμουνα μόνο μηπως θα έπρεπε να δοκιμάσουμε και άλλους μαζικότερους τρόπους για να εκφράσουμε την αποδοκιμασία μας σε τέτοια φαινόμενα.

Τώρα όσον αφορά τα 3 νέα τραγούδια(2 ουσιαστικά, καθώς το 3ο είναι παλιό σε νέα εκτέλεση) έχω να σημειώσω τα εξής:

-To "Μυστικά" με ξένισε λίγο στην αρχή με τα σύγχρονα στοιχεία που προστέθηκαν στην ενορχήστρωση του, αλλά προς το τέλος μου άρεσε, ιδιαίτερα στο σημείο που μπήκαν extra βιολιά.Σε γενικές γραμμές, νομίζω πως είναι καλύτερη η συγκεκριμένη εκτέλεση από την αρχική.Τουλάχιστον είναι που είναι ίδιο το τραγούδι, πάλι καλά που μπήκε σε μια νέα version και όχι πάλι το ίδιο.

-Για το "Μια ζωή τα ίδια λέμε" θα συμφωνήσω με όσα σημειώνει παραπάνω ο Αποστόλης.Σε κάποιο σημείο λίγο μετά την αρχή μου θύμισε το "Ισως" του Βαρδή.Από τις ηλεκτρικές κιθάρες και μετά όμως το τραγούδι απογειώνεται στην κυριολεξία.Ειναι βέβαια πάντα στο γνώριμο ύφος του Βαρδή, με τις στιβαρές, "γεμάτες" ενορχηστρώσεις σε ανάλογα τραγούδια του, όπως το "Θα εκραγώ" για παράδειγμα.Οπως και να έχει, προσωπικά το βρίσκω υπέροχο.

-Τώρα όσο αφορά το "Ο άλλος μου εαυτός" εγώ θα διαφοροποιηθώ από το υπόλοιπο κλίμα που εκφράστηκε σε προηγούμενα σημειώματα, σε δύο σημεία.

α) Στο ότι μου άρεσε πολύ από την αρχή, και δεν χρειάστηκε να το ακούσω αρκετές φορές για να το "συμπαθήσω" ή να το αγαπήσω.Μου θύμισε το στυλ των τραγουδιών που έχει γράψει η ίδια η Χαρούλα και με ενθουσιάζουν, και πάντα θα ήθελα να ακούσω κάποιο με τη φωνή του Γιώργου.Μου αρέσει άλλωστε και σαν στιχουργός η Αλεξίου.

Β)Στο ότι σε αντίθεση με τους προηγούμενους φίλους, στο μόνο σημείο που το τραγούδι με κουράζει είναι εκεί που μπαίνει η Χαρούλα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγόρασα ή μάλλον αγοράσαμε ,με ομαδική έφοδο, το CD, από το METROPOLIS της Πανεπιστημίου την Πέμπτη 20/10, αρκετά μέλη μαζί από αυτό εδώ το φόρουμ, όταν, ερχόμενοι από τα εκδοτήρια του Μεγάρου, εισβάλαμε στο δισκάδικο! Το αποτέλεσμα ήταν να αδειάσουμε, προσωρινά, τα ράφια του μαγαζιού από το νέο CD του Νταλάρα, αφήνοντας έκπληκτο τον υπάλληλο - πωλητή, ο οποίος έτρεχε και ξανάτρεχε να φέρνει CDs για να καλύψει την αιφνίδια μεγάλη ζήτηση...

Για τα όσα γράφτηκαν παραπάνω, από άλλους φίλους, για τα τερτίπια των δισκογραφικών εταιρειών έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση κι όλοι πάνω - κάτω συμφωνούμε, αλλά και τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει όσο μένουμε μόνο σε συζητήσεις. Εμένα προσωπικά δεν με ξένισε καθόλου αυτή η κίνηση της ΜΙΝΟS γιατί είναι μια αναμένομενη κίνηση στα πλαίσια των εμπορικών κανόνων της ελεύθερης οικονομίας της αγοράς του καπιταλιστικού κόσμου μας. Τα ίδια όπως έχω ξαναγράψει συμβαίνουν και στο χώρο του βιβλίου. Ειδικά όταν κάτι πουλάει κοιτάνε να το εκμεταλλευτούνε με κάθε τρόπο. Πάρτε για παράδειγμα τις πολλαπλές και διαφορετικού τύπου επανεκδόσεις του "διάσημου" "Κώδικα Ντα Βίντσι"...

Το φαινόμενο λοιπόν δεν αφορά μόνο τον Νταλάρα. Παράλληλα με την κυκλοφορία του CD "Στα τραγούδια που σου γράφω" κυκλοφόρησε και το νέο live του Βασίλη Παπακωνσταντίνου "ΗΡΩΔΕΙΟ 2005-ζωντανή ηχογράφηση"(το αγόρασα γιατί είμαι λάτρης και του Βασίλη). Αλήθεια σε τι χρειαζόταν μια δεύτερη ζωντανή ηχογράφηση με το ίδιο πάνω κάτω ρεπερτόριο(έστω και με κάποιες διαφορετικές ενορχηστρώσεις) όταν το 2003 είχε κυκλοφορήσει, πάλι σε διπλό CD, το live "Εσείς, οι φίλοι μου κι εγώ"; Για παράδειγμα και στα δύο CDs (του 2003 και του 2005) υπήρχαν γύρω στα 6 ίδια τραγούδια, καθώς κι άλλα πασίγνωστα που τα έχει ηχογραφήσει ξανά και ξανά...

Οι λόγοι λοιπόν αυτών των εκδόσεων και επανεκδόσεων είναι καθαρά εμπορικοί και αγγίζουν όλους τους καλλιτέχνες ακόμα κι ενός διαμετρήματος Νταλάρα και Παπακωνσταντίνου. Στην περίπτωση του Νταλάρα θα δεχόμουνα κι ένα, δεύτερο, κίνητρο, το γεγονός ότι τα δυο νέα τραγούδια και το "Μυστικά" ταιριάζουν, σαν ύφος, με τα τραγούδια του όλου CD "Στα τραγούδια που σου γράφω". Θα έπρεπε όμως να υπάρχει κι ένα σημείωμα των συντελεστών που να προσπαθεί να εξηγήσει και να δικαιολογήσει κάπως αυτή τη νέα έκδοση.

Ερχόμενος στο μουσικό μέρος δεν μπορώ να κρύψω τη μεγάλη χαρά μου όταν αυτός ο μοναδικός ερμηνευτής που λέγεται Νταλάρας ηχογραφεί το οτιδήποτε.

Το τραγούδι "Ο άλλος μου εαυτός" είναι ένα κλασικό τραγούδι του είδους που γράφει η Αλεξίου, αν και δεν θα έλεγα ότι είναι από τα καλύτερά της. Έχει και καλύτερες στιγμές η Χαρούλα ως συνθέτης. Πάντως το τραγούδι το απογειώνει η ερμηνεία του Νταλάρα και βέβαια αποτελεί μια ξεχωριστή ηχογράφηση του ιστορικού δίδυμου Νταλάρα - Αλεξίου.

Το τραγούδι "Μια ζωή τα ίδια λέμε" είναι, κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο του single. Ε, όπως και να το κάνουμε ο Βαρδής είναι συνθέτης με μεγάλες δυνατότητες. Οι ερμηνείες του Νταλάρα στα κουπλέ είναι μαγικές, τα ντουέτα στα "βαρδικά" ρεφρέν δένουν τέλεια, το δεύτερο ρεφρέν στο ρεφρέν με τις ηλεκτρικές κιθάρες είναι μοναδικό και γενικά το κομμάτι είναι και συναυλιακό. Οι στίχοι του Βασίλη Γιαννόπουλου μου άρεσαν πολύ. Φωτογραφίζουν ποιητικά την καθημερινότητά μας και τη ζωή μας με μια σύγχρονη γλώσσα που όλους, πιστεύω, μας αγγίζει.

Για το "Μυστικά" θα μεταφέρω τη γνώμη μιας φίλης μου, η οποία όταν άκουσε το τραγούδι, ιδιαίτερα τα κουπλέ, μου είπε ότι ο Νταλάρας με την ερμηνεία του αυτή με κάνει, σα γυναίκα, και λιώνω...

Ποιος είπε ότι μόνο ο Πάριος είναι ερωτικός τραγουδιστής;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για το "Μυστικά" θα μεταφέρω τη γνώμη μιας φίλης μου, η οποία όταν άκουσε το τραγούδι, ιδιαίτερα τα κουπλέ, μου είπε ότι ο Νταλάρας με την ερμηνεία του αυτή με κάνει, σα γυναίκα, και λιώνω...

Taso, πες στη φίλη σου να μην ανησυχεί. Δεν είναι η μόνη... :)

(ευτυχώς που το έγραψε ένας αντρας γιατί αν το έγραφε καμιά γυναίκα θα ακούγαμε πολλά...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες έκανα κι εγώ μία επίσκεψη - αστραπή στο Metropolis της Πανεπιστημίου την ώρα που σχεδόν έκλεινε και προμηθεύτηκα την καινούργια έκδοση. Τα περί μόδας επανεκδόσεων τα είπαμε και τα ξαναείπαμε. Δεν είναι σωστή πρακτική, ούτε αποδίδει νομίζω και ας ελπίσουμε οι ενστάσεις μας να βρουν τους κατάλληλους αποδέκτες.

Όσον αφορά το άλμπουμ λοιπόν. Το cd "Τα τραγούδια που σου γράφω" είναι ακόμη σφραγισμένο μέσα στο κουτί, δεν το έχω ανοίξει και δεν το έχω ακούσει. Έτσι, δεν ξέρω αν υπάρχει οποιαδήποτε διαφοροποίηση στα τραγούδια. Βέβαια, αν λάβουμε υπόψη το γεγονός ότι τα cd που αποσύρθηκαν από την κυκλοφορία μάλλον βρίσκονται εντός του κουτιού, θεωρητικά οι νέες εκδόσεις θα είναι ταυτόσημες με τις παλιές χωρίς κάποια διαφορά.

Δεν είδα ακόμη το dvd το οποίο όλοι ξέρουμε τι περιέχει. Δυστυχώς, εδώ θα μπορούσαν να γίνουν πολλά παραπάνω που από μόνα τους θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν την επανέκδοση (π.χ. σκηνές από τις ηχογραφήσεις, άλλα ανέκδοτα στιγμιότυπα). Ένα αφιέρωμα που ήδη έχει προβληθεί στην τηλεόραση και που αφορά μόνο τον αρχικό δίσκο και όχι συνολικά την επανέκδοση είναι πολύ, μα πολύ λίγο. Θέμα κόστους προφανώς για την εταιρία, αλλά να μην περιμένουμε και αστρονομικές πωλήσεις με τέτοιες τακτικές. Δε βρέθηκε κάποιο video, κάποια σπάνια φωτογραφία, κάτι που να πλαισιώσει τη συνύπαρξη Νταλάρα - Αλεξίου μετά από τόσα χρόνια για να μπει στο εν λόγω dvd; Και η συνεργασία Νταλάρα - Βαρδή σημαντική τα τελευταία χρόνια - ούτε για αυτή τίποτα.

Και πάμε στα τραγούδια. Το τραγούδι "Μυστικά" το θεωρώ από τα καλύτερα του Βαρδή, νομίζω πως είναι πολύ όμορφο τραγούδι. Τελευταία είχα πολύ καιρό να το ακούσω και το ξαναάκουσα πάλι χθες σε αυτή τη νέα, ας πούμε, ενορχήστρωση. "Ο άλλος μου εαυτός" θυμίζει τις συνθετικές και στιχουργικές στιγμές της Χαρούλας των τελευταίων χρόνων. Τις τελευταίες έβδομάδες, από όταν έγινε γνωστή η συνεργασία, είχα αρκεστεί σε ένα μικρό απόσπασμα του τραγουδιού ακούγοντάς το 2 - 3 φορές και περιμένοντας το cd. Χθες το άκουσα πρώτη φορά ολόκληρο σε στερεοφωνικό, με κάποια ένταση και ομολογώ ότι μου άρεσε. Νομίζω, ότι είναι ένα στίγμα της ωριμότητας και των δύο καλλιτεχνών και μίας συνεργασίας που δείχνει το χτίσιμο μιας γέφυρας ανάμεσά τους. Γενικά, η Αλεξίου δεν πολυακούγεται στο τραγούδι, πλην των δικών της στίχων προς το τέλος.

Το τρίτο και τελευταίο τραγούδι, δεύτερο στη σειρά στο single, νομίζω ότι είναι η καλύτερη στιγμή της νέας έκδοσης. Χωρίς να το έχω ακούσει καθόλου μέχρι χθες, το πρωτοάκουσα στο αυτοκίνητο επιστρέφοντας στο σπίτι μου από το Metropolis. Αρχικά μου φάνηκε ένα όμορφο πλην όμως τυπικό τραγούδι του Αντώνη Βαρδή, αλλά στην πορεία με ξάφνιασε πολύ ευχάριστα. Ήδη το ακούω συνέχεια και νομίζω ότι είναι από τα πολύ ωραία τραγούδια που έχει πει ο Νταλάρας τα τελευταία χρόνια. Και αν το εντάξουμε στο τελευταίο άλμπουμ, νομίζω πως είναι το καλύτερο. Με αυτή την έκδοση λοιπόν, έχουμε ένα ολοκαίνουργιο καλό τραγούδι από το Γιώργο Νταλάρα, μία ιστορική συνάντηση των δύο αγαπημένων μου καλλιτεχνών μετά από χρόνια και γι΄αυτό είμαι χαρούμενη. Για τα υπόλοιπα, όχι και τόσο, αλλά ας είναι καλά το σύγχρονο marketing ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0