Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Στα τραγούδια που σου γράφω-Νέα έκδοση

70 posts in this topic

Όσον αφορά τα της συκευασίας της νέας έκδοσης και όλου του πακέτου , νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα. :rolleyes: Να συμπληρώσω επίσης ότι στο Metropolis της Θεσ/νίκης μέχρι και το Σάββατο το πρωί υπήρχαν μεμονωμένα και τα παλιά cd.Επίσης κάτι που διαπιστώθηκε είναι ότι κάποια από τα κουτιά είχαν την πρώτη έκδοση του cd ενώ κάποια άλλα τη δεύτερη.

Όσον αφορά το τραγούδι της Αλεξίου ξανάγραψα ότι περίμενα κάτι πιο "δυνατό".Παρ'όλα αυτά και χωρίς να με ενθουσιάζει ιδιαίτερα το μέρος που τραγουδάει η Αλεξίου μόνη της , θεωρώ ότι είναι ένα ωραίο τραγούδι.

Όσον αφορά το "Μυστικά" νομίζω ότι εκτός από την ενορχήστρωση , υπάρχουν και διαφορές στα φωνητικά του Νταλάρα , τα οποία μου άρεσαν περισσότερο από την 1η εκτέλεση.Στην ενορχήστρωση, μου άρεσαν πολύ τα βιολιά στο τέλος του τραγουδιού, αλλά καθόλου η προσθήκη των ηχητικών εφφέ με τα κρουστά.

Αυτό που μ'ενθουσίασε , όσο κι αν σε κάποια σημεία θυμίζει παλιότερα τραγούδια του Βαρδή, (άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει πλέον "παρθενογένεση" )είναι το "Μια ζωή τα ίδια λέμε".Πρόκειται απλά για ένα καταπληκτικό κομμάτι.Τίποτ'αλλο. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalimera paidia,

agorasa ki egw tin ekdosi me to dvd kai opws leei kai i dalarofili eimai euxaristimenos mono san sulektis kai gia ta tria nea tragoudia tou Giwrgou.

ti na pw ki egw? oti aisthanomai ilithios pou me koroideuoun oi diskografikes? kai meta lene oti i peiratia skotwnei ti mousiki enw oi idies sproxnounton ton kosmo tin peiratia.

As min grapsw alla giati tha ginw polu skliros.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είναι συγκεντρωμένα τα περιεχόμενα και τα στοιχεία του δίσκου:

CD με 15 τραγούδια:

Τί Θεό πιστεύεις; (Στάμος Σέμσης - Γιώργος Παυριανός)

Το προαίσθημα (πέρασε καιρός) (Αντώνης Βαρδής - Αντώνης Ανδρικάκης)

Εφτά φορές (Στάμος Σέμσης - Γιώργος Παυριανός)

Σάν πυρετός (Στέργιος Γαργάλας - Λίνα Δημοπούλου)

Βραδιές με ακτινοβολία (Στάμος Σέμσης - Γιώργος Παυριανός)

Είπες φεύγω (Στέργιος Γαργάλας - Ζωή Παναγιωτοπούλου)

Θέλω να γυρίσω (Λάκης Παπαδόπουλος)

Σωπάσαν οι φωνές (Αντώνης Βαρδής - Λίνα Δημοπούλου)

Το μόνο που ξέρω Γιώργος Νταλάρας & Αντώνης Ρέμος (Γιώργος Θεοφάνους)

Μαρτύριο, μυστήριο (Αντώνης Βαρδής - Ζωή Παναγιωτοπούλου)

’λλη μιά φορά Γιώργος Νταλάρας & Γιάννης Βαρδής (Αντώνης Βαρδής - Μάνος Τσιλιμίδης)

Μή βιαστείς να χαθείς (Τάκης Μπουρμάς - Λίνα Δημοπούλου)

Στα τραγούδια που σου γράφω (Αντώνης Βαρδής - Μάνος Τσιλιμίδης-Βίκυ Γεροθόδωρου)

Μόνος (Στέργιος Γαργάλας - Κατερίνα Σιάπαντα)

Να με θυμάσαι (Στάμος Σέμσης - Γιώργος Παυριανός)

CD - single με 3 καινούρια τραγούδια:

Ο άλλος μου εαυτός Γιώργος Νταλάρας & Χαρούλα Αλεξίου (Χαρούλα Αλεξίου)

Μια ζωή τα ίδια λέμε Γιώργος Νταλάρας & Αντώνης Βαρδής (Αντώνης Βαρδής - Βασίλης Γιαννόπουλος)

Μυστικά Γιώργος Νταλάρας & Αντώνης Βαρδής (Αντώνης Βαρδής - Βασίλης Γιαννόπουλος)

και DVD "Αφιέρωμα - Στα τραγούδια που σου γράφω" με συνέντευξη και videoclips.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε κι αν έχει αναφερθεί παραπάνω και το εξής απαράδεκτο.

Πηγαίνετε στο dvd και στην επιλογή του menu με τους τίτλους των τραγουδιών και προσέξτε τους αύξοντες αριθμούς μπροστά από τα τραγούδια.Τα νούμερα ως δια μαγείας φτάνουν ως το 17 , ενώ τα τραγούδια είναι 15.

ΑΙΣΧΟΣ :music::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η κριτική της Γεωργίας Λαιμού για τη νέα έκδοση:

Γιώργος Νταλάρας: [new edition] Στα τραγούδια που σου γράφω (ΜΙΝΟΣ ΕΜΙ)

27/10/2005 1:59:26 μμ

Ένας δίσκος λίγες λέξεις

Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι προσπαθεί να κάνει η σύγχρονη δισκογραφία.

Από το πρωί έχω ακούσει, ένα δεύτερο ΔΙΠΛΟ cd από ζωντανή ηχογράφηση, με το οποίο ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου γιορτάζει τα 30 χρόνια του στη δισκογραφία, τα οποία τα είχαμε γιορτάσει με ένα πρώτο ΔΙΠΛΟ cd από ζωντανή ηχογράφηση το 2003!

Ένα δισκάκι με πέντε παλιά τραγούδια του Μίμη Πλέσσα.

Και τώρα ακούω το παρόν "new Edition" με το οποίο το ίδιο cd γιορτάζει τα πρώτα "γενέθλια" του.. εαυτού του!!

Όπερ σημαίνει ότι πριν από ένα χρόνο είχε κυκλοφορήσει το δισκάκι "Στα τραγούδια που σου γράφω", το οποίο, όπως μαθαίνω από το Δελτίο Τύπου είχε γίνει πλατινένιο.

Φέτος, ένα χρόνο μετά από εκείνη την κυκλοφορία ξανακυκλοφορεί το ΙΔΙΟ δισκάκι αλλά με τρεις 'διαφορές'.

Δύο καινούργια τραγούδια (το ένα της Χάρις Αλεξίου με τίτλο "Ο άλλος μου εαυτός" και το άλλο του Αντώνη Βαρδή με τίτλο "Μια ζωή τα ίδια λέμε") και ένα ακόμη τραγούδι του Αντώνη Βαρδή (με τίτλο "Μυστικά), το οποίο είχε κυκλοφορήσει στον προσωπικό δίσκο του Αντώνη Βαρδή και τώρα ξαναματα-επανεμφανίζεται σε αυτό το "new edition"!

Στο δελτίο τύπου αναφέρεται σχετικά με αυτά τα προϋπάρχοντα "Μυστικά" το εξής αμίμητο: "..ο Αντώνης Βαρδής.. φέρνει για τα γενέθλια του δίσκου ένα ακόμα δώρο. Το 'Μυστικά'."

Μπερδεύτηκες?

Εγώ να δεις.

Διότι κάθισα και σκέφτηκα πως το ντουέτο , για παράδειγμα, του Γιώργου Νταλάρα με τον Αντώνη Ρέμο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε τρεις διαφορετικούς δίσκους. Στο original "Στα τραγούδια που σου γράφω" του Νταλάρα, στο cd του Ρέμου που είχε κυκλοφορήσει την ίδια εποχή πέρυσι και σε τούτο το "new edition" που είναι το ίδιο με το περυσινό αλλά repackaged!!! (με καινούργιο περιτύλιγμα δηλαδή).

Όλα αυτά εκτός από το ότι με έχουν εντελώς σαστίσει με κάνουν να αναρωτιέμαι σε ποιον αγοραστή απευθύνεται αυτό το "new edition"?

Πόσες φορές μπορεί να θέλει ένας άνθρωπος να βάλει το ΙΔΙΟ ακριβώς τραγούδι στη δισκοθήκη του πληρώνοντάς το χρυσό κάθε φορά?

Μήπως ξέρει κάποιος πιο έξυπνος από εμένα να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει;

Ποια κομμάτια πρόσεξες;

Πρόσεξα ότι τα "δώρα" που περιέχει αυτό το περυσινό cd με το φετινό περιτύλιγμα δεν έχουν απολύτως τίποτα να πουν ως τραγούδια.

Στιχάκια.. που μπέρδεψαν το λιγοστό μυαλό μου

Ό,τι κι να κάνω ό,τι κι αν λέω

κι αν σου υπόσχομαι αιώνια αγάπη

το ξέρω θα 'ρθει μια στιγμή το ξέρω θα 'ρθει

που θα ξυπνήσει ο παλιός μου εαυτός

Που πάντα μόνος ταξιδεύει κι αγρυπνά

Που τις κρυμμένες του φωνές παραμονεύει

Αυτό τ' αγρίμι που ξυπνάει και με παιδεύει

Που θέλει ελεύθερο να ζει να πολεμάει

Αυτός ο άλλος μου εαυτός παραμονεύει

Στο πιο μεγάλο του ταξίδι να με πάει

Όπου κι αν πάω όπου κι αν μείνω

Θα έχω πάντα ένα σακίδιο κρυμμένο

Στο λέω δε θα φταις εσύ

Μα θ' αργοσβήνω

Αν με ξεχάσει ο παλιός μου εαυτός

["O άλλος μου εαυτός" Μουσική-στίχοι: Χάρις Αλεξίου.

Ένα εξαιρετικά μπερδεμένο στιχουργικώς τραγούδι, το οποίο είναι ένα από τα 2 καινούργια του new edition και το οποίο το μυαλό μου δεν εννοεί να καταλάβει γιατί λέει έτσι όπως λέει αυτό που θέλει να πει..?]

CD το οποίο...

το έχεις ήδη αγοράσει πέρυσι!

Τελικά να το αγοράσω;

Αλλά ενδέχεται να είσαι μαζοχιστής και να θέλεις να ξαναπληρώσεις για να το ξανα-αγοράσεις και φέτος! :):):) :lol:

Γεωργία Λαιμού.

Σχόλια και «ενστάσεις» δέχομαι καθημερινώς (και αργά τα βράδια) στο mail...: gplemos@e-go.gr

http://new.e-go.gr/music/articles.asp?cati...=2&pubid=279983

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως αγόρασε κανείς( εκτός από το πακέτο με το παλιό CD, το CD - SINGLE και το DVD) και το νέο CD με τα 18, πλέον, τραγούδια ;

Τα 15 τραγούδια-εκτός των 3 νέων- που περιλαμβάνει είναι, και σ' αυτήν την έκδοση, τα ίδια με αυτά του περσινού CD ή υπάρχουν ενορχηστρωτικές διαφορές ή και άλλες "εκπλήξεις" ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τάσο το αγόρασε ο Θανάσης...

Υπάρχει διαφορά στους στίχους, σε ένα τραγούδι.Είναι η ερώτηση που έχει βάλει στο Dalaroquiz.Αν δεν το βρει κανείς μέχρι τη Δευτέρα, θα το αποκαλύψει ο ίδιος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί, αλλά το γεγονός ότι οι στίχοι που τραγουδάει η Αλεξίου δεν είναι γραμμένοι στο μπλοκάκι του cd, είναι τυχαίο ή.....εσκεμμένο;;;;; Αν ισχύει το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sheik, μέχρι τώρα εδώ ανεβάζουμε δημόσια μόνο τραγούδια που δεν αγοράζονται, ανέκδοτα δηλαδή ή πολύ σπάνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν και γιατί είναι εσκεμμένο! Απλώς δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο δεν γράφονται αυτοί οι στίχοι... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Repackaging" και για το πλατινένιο "Στα Τραγούδια Που Σου Γράφω" του Γιώργου Νταλάρα. Η νέα έκδοση περιέχει δυο τραγούδια του Αντώνη Βαρδή. Το ένα το ερμηνεύουν μαζί. Έκπληξη το τραγούδι "Ο άλλος μου εαυτός" που έγραψε η Χάρις Αλεξίου. Η είδηση είναι ότι σ' αυτό το κομμάτι Αλεξίου και Νταλάρας ξανακάνουν ντουέτο. Κάτι που έχει να συμβεί από το 1977 στο δίσκο "24 τραγούδια της Χαρούλας" και όχι από το 1973 στο δίσκο "Μικρά Ασία", όπως γράφει το δελτίο τύπου της δισκογραφικής εταιρίας....

Περιοδικό "Down Town"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήρα και το CD που είναι σε κλασσική πλαστική θήκη CD... Όντως είναι πολύ πιο ωραίο το "Στα τραγούδια που σου γράφω" με τους καινούριους στίχους!! :wow::blush:

Οι στίχοι:

http://www.stixoi.info/view_lyrics.php?song_id=10607

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης, για το Στα τραγούδια που σου γράφω, πρέπει να πω πως ακούγοντας και ξαν' ακούγοντάς το παρατήρησα το εξής:

Θυμάστε κάπου που λέγαμε ότι το συγκεκριμένο τραγούδι υπάρχει σε 2 εκτελέσεις οι οποίες έχουν διαφορά στην ερμηνεία του Νταλάρα μόνο στα ρεφρέν που λένε "υπογράφω..." και στο τέλος του τραγουδιού στο ένα ΛΈΕΙ "δεν είσαι εδώ", ενώ στο άλλο δεν το λέει...

Λοιπόν τώρα στην καινούρια εκτέλεση με τους στίχους "σε γυρεύω..." ο τρόπος που τραγουδάει ο Νταλάρας μοιάζει πάρα πολύ με το "Στα τραγούδια..." στην εκτέλεση ΧΩΡΊΣ το "δεν είσαι εδώ" στο τέλος...

:wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει μια φορά να βάλουμε την Νταλαρόφιλη με τον Πολυμήχανο να αναλύσουν τραγούδια. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον!! :wow: :lol:

Εγώ, πάντως, δεν μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη γιατί δεν έχω αγοράσει ακόμη την πλαστική έκδοση... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά κυκλοφόρησε και έκδοση single μόνο με τα τρία καινούρια τραγούδια...Η τίμη είναι γύρω στα 5,5 euro..Καλή κίνηση..Πάντως ο δίσκος στην πρώτη εβδομάδα (επανα)κυκλοφορίας του,βρέθηκε κατευθείαν στην τέταρτη θέση των charts της IFPI... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική κίνηση!! Δεν ξέρω αν πρέπει να τη ''χρεώσω'' στην εταιρία ή στον καλλιτέχνη. Ούτως ή άλλως δείχνει εντιμότητα κι αξίζουν συγχαρητήρια.

Θανάση, έχω μία απορία τώρα. Θα πρέπει όλοι εμείς οι διαστροφικοί συλλέκτες να αγοράσουμε και το sigle με τα τρία τραγούδια; Φανταστείτε να υπάρχει διαφορά στους στίχους ή κάτι άλλο... :lol: :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαιρετική κίνηση!! Δεν ξέρω αν πρέπει να τη ''χρεώσω'' στην εταιρία ή στον καλλιτέχνη. Ούτως ή άλλως δείχνει εντιμότητα κι αξίζουν συγχαρητήρια. ...

Αγαπητή EKOSTEL θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μαζί σου! Ίσα-ίσα αυτή η κυκλοφορία αρκετές εβδομάδες μετά τις δυο απανωτές εκδόσεις -η μια με DVD , η άλλη με αλλαγμένους στίχους-που αναγκάζονται οι συλλέκτες, γιατί σε αυτούς απευθύνονται, να ξαναγοράσουν ένα προϊόν που ήδη είχαν αποκτήσει, δείχνει εμπαιγμό. Τίμιο θα ήταν -αν έπρεπε να βγουν όλες οι εκδόσεις-να έβγαιναν όλες ταυτόχρονα, κι όχι να βγάζουν πρώτα τις δυο και διαφορετικές κι λιγες βδομάδες μετά το single :music:

Το έχω ξαναγράψει, ότι δεν θεωρώ και δεν είναι και η πιο σημαντική δισκογραφική δουλειά του Νταλάρα! Προς τι , λοιπόν, τόσο λόγος κι απανωτές επανεκδόσεις;

Γιατί δεν επανεκδίδουν τραγούδια του Κουγιουμτζή-με άλλους στίχους ή ενορχήστρωση, άν υπάρχουν-, του Λοϊζου, του Σπανού, του Θεοδωράκη, του Μαρκόπουλου σε ειδικές & χορταστικές εκδόσεις με DVD με τον Νταλάρα; Ύπάρχει κάποιος Νταλαρικός και γενικότερα φιλόμουσος που δε θα χαιρέτιζε τέτοιες εκδόσεις; Δε νομίζω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην ουσία δεν διαφωνούμε, Κώστα. Έχεις απόλυτο δίκιο για την αναγκαιότητα της ταυτόχρονης έκδοσης και των τριών εκδοχών. Συμφωνώ και για τα περί διαφορετικών στίχων κ.λ.π. Είναι καλό όμως που έστω δυο εβδομάδες μετά κυκλοφορεί και το sigle για όσους -μη συλλέκτες- θα ήθελαν να το αγοράσουν και δεν θα επιβαρυνθούν με επιπλέον έξοδα.

Όσον αφορά στο σχόλιό σου για το ότι οι εταιρίες δεν προχωρούν σε άλλες δισκογραφικές κυκλοφορίες, θα βρεις σύμφωνους όχι μόνο εμένα αλλά και όλους τους φίλους που γράφουν στο site. Έχουν πληρώσει οι εταιρίες το τίμημα της βλακώδους πολιτικής τους και την επένδυση στους life style καλλιτέχνες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα αναθεωρήσουν. Ο καιρός θα δείξει. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαιρετική κίνηση!! Δεν ξέρω αν πρέπει να τη ''χρεώσω'' στην εταιρία ή στον καλλιτέχνη. Ούτως ή άλλως δείχνει εντιμότητα κι αξίζουν συγχαρητήρια.

Θανάση, έχω μία απορία τώρα. Θα πρέπει όλοι εμείς οι διαστροφικοί συλλέκτες να αγοράσουμε και το sigle με τα τρία τραγούδια; Φανταστείτε να υπάρχει διαφορά στους στίχους ή κάτι άλλο... :lol: :music:

Ε, τι θα κάνουμε...δεν θα το αγοράσουμε; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας πούμε για εμένα που δεν είχα αγοράσει το repackage (γιατί αν είναι να δώσω 18 ευρώ προτιμώ να τα δώσω για ένα CD που δεν έχω παρά για κάτι που έχω σε βίντεο) αυτή η κίνηση ήταν εξαιρετική.Τώρα θα αγοράσω το single.Ας μην είμαστε απόλυτα αρνητικοί προς ο,τιδήποτε γίνεται.Καλό είναι που βγήκε έστω και καθυστερημένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχε γραφτεί στο φόρουμ, πως θα κυκλοφορήσει και single με τα τρία τραγούδια.Χρειάζεται και λίγη υπομονή μερικές φορές.Στο κάτω κάτω δεν βγήκε και κανα χρόνο μετά, δυο εβδομάδες είναι σχεδόν ταυτόχρονα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Χρειάζεται και λίγη υπομονή μερικές φορές.Στο κάτω κάτω δεν βγήκε και κανα χρόνο μετά, δυο εβδομάδες είναι σχεδόν ταυτόχρονα...

Όταν λατρεύεις έναν καλλιτέχνη αγαπητέ JIMI δεν κάνεις υπομονή ή δεν μπορείς να κάνεις και δεν αντιστέκεσαι στον πειρασμό να αγοράσεις τα καινούρια του τραγούδια! Εγώ, αν ήταν δυνατόν να τα είχα πριν την επίσημη κυκλοφορία θα τα αποκτούσα! Θα μου πεις ότι δεν είναι όλοι έτσι! Συμφωνώ! Εγώ μιλούσα γι' αυτούς που φέρονται και σκέπτονται περίπου σαν εμένα σε αυτά τα θέματα! ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0