Νταλαρόφιλη

Παλιά περιοδικά και δημοσιεύματα

427 posts in this topic

Αν και κάποιοι κατά καιρούς,δίχως να λένε κουβέντα μεν,είχαν πρόβλημα ακόμα και με τα "ευχαριστώ",που λέγαμε και λέμε σε συγκεκριμένους ανθρώπους,που η προφορά τους δε "φωνάζει",δε χρειάζεται "μαϊμουδισμούς" για να φανεί,υπάρχει,υφίσταται εξαρχής και είναι ορατή ακόμα και για τους...τυφλούς...

Θάνο και Ελίνα,Ελίνα και Θάνο,ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά...  :D  :razz:

Φίλε ’ρη ακόμα και ένα ¨ευχαριστώ¨ για να το πεις πρέπει να βγαίνει από την καρδιά σου...... αν είναι να το πεις έτσι απλά για να το πεις..... άστο καλύτερα :razz:

Συμφωνείς? :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως και το βασικότερο:Να μην είσαι φυγόπονος,να υπεκφεύγεις και να κρύβεσαι...Αυτά τα κάναμε στα σχολικά μας χρόνια και αν...Κι ακόμα κι ο άνθρωπος,που τόσο αγαπάμε και στηρίζουμε μέσα από αυτές τις γραμμές και το διαδικτυακό χώρο,άλλα μας έχει διδάξει και δε θα του άρεσε καθόλου αν κάποια στιγμή γίνει γνώστης των θεμάτων... :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου επιτρέπετε να προσθέσω ένα περιοδικό που υπήρχε σε αυτά της Ελίνας, αλλά το έχω έγχρωμο και με μια επιπλέον εικόνα.

ΓΥΝΑΙΚΑ_Νοέμβριος 1983

Εχω κάνει ένα λάθος, νομιζα οτι είναι του '84, αλλά είναι του '83, σύμφωνα με τον φάκελο της Ελίνας. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε,Μάρω! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω να έχετε διαβάσει τις προηγούμενες συνεντεύξεις που καταχώρησε η EKOSTEL.... B)

Κι αυτό γιατί στα παρακάτω links εμπεριέχονται άλλες 110 :(:(:( συνεντεύξεις και δημοσιεύματα από το 1972 μέχρι σήμερα...

Ελίνα, "τα πολλά λόγια είναι φτώχεια..."

Απλά ευχαριστούμε... :pity::(:(

http://rapidshare.com/files/113235927/Sine...mata-3.rar.html

http://rapidshare.com/files/113239295/Sine...mata_4.rar.html

http://rapidshare.com/files/113242213/Sine...mata_5.rar.html

http://rapidshare.com/files/113244427/Sine...mata_6.rar.html

http://rapidshare.com/files/113246246/Sine...mata_7.rar.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού ευχαριστήσω τον Θάνο, για το ''πέρασμα'' στο forum και αυτού του αρχειακού υλικού να αναφέρω κάποια πράγματα. Έχει μεταφερθεί -αισίως- περίπου το 1/8 του έντυπου υλικού που εμπεριέχεται στο προσωπικό μου αρχείο. Υπάρχει διάθεση να ''μοιραστώ'' με τα μέλη-φίλους της κοινότητας και το υπόλοιπο μέρος. ή ό,τι μπορεί να μεταφερθεί, καθώς υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες.

΄Οπως θα διαπιστώσετε υπάρχει υλικό που έχει σχέση και με άλλους καλλιτέχνες που συνεργάστηκαν με τον Γ.Νταλάρα. Χ.Αλεξίου, Μαρινέλλα, Πάριο,Β.Παπακωνσταντίνου, Σαββόπουλο και άλλους.

Θα ήθελα να σταθώ σε δυο ιστορικές συνεντεύξεις -κατά την γνώμη μου- που δημοσιεύθηκαν και οι δύο στο περιοδικό ''ΕΝΑ'' το 1986 και τον Μάη του 1989. Η πρώτη τιτλοφορείται ''Να χορέψουμε ζεϊμπέκικο στο Ηρώδειο!'' Τις επόμενες ημέρες της δημοσίευσης υπήρξαν αντιδράσεις για αυτή την δήλωση του Νταλάρα ακόμα και από εφημερίδες σαν την ''Ελευθεροτυπία''. Τον εγκαλούσαν για αυτήν την προτροπή του. Αναγκάστηκε να στείλει επιστολή αναφέροντας πως τα τραγούδια του Τσιτσάνη, του Βαμβακάρη και του Θεοδωράκη δεν θα έπρεπε να είναι εκτός Ηρωδείου και αποτελούν μέρος του πολιτισμού μας. Και πως σε καμια περίπτωση δεν εννοούσε τα λεγόμενα ''σκυλάδικα''.Δηλαδή είπε το αυτονόητο. Τον Σεπτέμβρη του 1988 μπήκε ο Θεοδωράκης -για πρώτη φορά- στο Ηρώδειο με το ''’ξιον εστί'' και σολίστ τον Γ.Νταλάρα. Θεατής ο Γρ.Μπιθικώτσης που μετά από κάλεσμα των Θεοδωράκη και Νταλάρα ανέβηκε στην σκηνή και τραγούδησε. ''Τα όνειρα έλαβαν εκδίκηση'' εκείνη τη βραδιά.

Στην δεύτερη συνέντευξη δόθηκε αυθαίρετα από την αρχισυνταξία του περιοδικού ο τίτλος ''Να γιατί ψηφίζω λευκό!''. Πάλι θύελλα αντιδράσεων, κυρίως από τον χώρο της Αριστεράς και του ΠΑΣΟΚ. Ο Νταλάρας στον κορμό της συνέντευξης δεν είχε αναφέρει κάτι τέτοιο. Και μετά από επιστολή του επήλθε διορθωτική παρέμβαση του περιοδικού με έκφραση συγγνώμης. Μέχρι και η τρομοκρατική οργάνωση ''17 Νοέμβρη'' σε προκήρυξή της χρησιμοποίησε την παραποιημένη δήλωση του Νταλάρα για να ισχυροποιήσει την θέση της υπέρ του λευκού εκείνη την περίοδο. Ανέφερε συγκεκριμένα πως αφού ο Νταλάρας ''χτυπήθηκε'' για αυτή την δήλωσή του που είναι μια ισχυρή δύναμη στο τραγούδι και στην κοινωνία τι να κάνουν οι απλοί πολίτες; Φοβερά και τρομερά πράγματα, άλλες εποχές... Τώρα ξεσηκώνεται θύελλα αντιδράσεων για το εξώγαμο του Πασχάλη και το βρακί που φόρεσε ανάποδα κάποια αοιδός.

Αυτά προς το παρόν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν τα έχω κατεβάσει ακόμα απλά να ένα τεράστιο ευχαριστώ "από καρδιάς" στην Ελίνα και στο Θάνο που έκαναν όλον αυτόν τον κόπο για να τα έχουμε και εμείς αυτό το θησαυρό.Να είστε καλά παιδιά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω....πω.... βρήκα πως θα περνάνε οι ώρες μου τα βράδια στην δουλειά....... και μάλιστα ήρθαν στην καλύτερη ώρα.....γιατί τελειώνω με το Lost και το Prison Break :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Δεν έχω λόγια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κατά τ' άλλα πρέπει να αρχίσω να στρώνομαι και στο διάβασμα.. Καλά... Αντί για δημόσιο διεθνές 2 θα διαβάζω περιοδικά... :D :lol:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ παιδιά.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πιστεύω να έχετε διαβάσει τις προηγούμενες συνεντεύξεις που καταχώρησε η EKOSTEL.... B)

Πότε να προλάβουμε καλέ; :wow::blush:

Λοιπόν, βρήκα πώς θα αξιοποιήσω τα καθημερινά τετράωρα της ζωής μου, που πάνε χαμένα μέσα σε συγκοινωνίες! :)

Παιδιά, δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω! :D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχει μεταφερθεί -αισίως- περίπου το 1/8 του έντυπου υλικού που εμπεριέχεται στο προσωπικό μου αρχείο.

Το 1/8;;; :D:D Μόνο;; :D:D Πω πω.Πραγματικά δεν έχω λόγια τι να πω.Μόνο ένα ειλικρινές ευχαριστώ και ένα μεγάλο μπράβο :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αυτό γιατί στα παρακάτω links εμπεριέχονται άλλες 110  :wow:  :wow:  :wow: συνεντεύξεις και δημοσιεύματα από το 1972 μέχρι σήμερα...

Χριστέ κι Απόστολε!!!!

:wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow:

Ευχαριστώ, για την κάθε μια χωριστά:

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώ,

ευχαριστώώώώώώώώώώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(ακούστηκε;;;;;; :confused::confused: )

:):D:D:D:D:D:D:wow:B):blush::D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πω, πωωωωωω!!! Στη συγκεκριμένη περίπτωση νιώθω σα "γλάστρα".... :D:D:D

Που "ποτίζεται κοντά στο βασιλικό"... :) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστώ, για την κάθε μια χωριστά:

ευχαριστώ,

..................

ευχαριστώώώώώώώώώώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(ακούστηκε;;;;;; :wow::wow: )

:):D:D:D:D:D:D:wow:B):blush::D:D

Λείπουν 10... :wow:

Τρομερή δουλειά και υπέροχη προσφορά!!

Όσα διαβάζουμε είναι μαγικά, όσο τα διαβάζουμε μαθαίνουμε και καταλαβαίνουμε γιατί αυτός ο άνθρωπος είναι τοσο σημαντικός για καθε εναν ξεχωριστά, για όλο τον κόσμο της μουσικής, για όλη την κοινωνία. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο μικροσκόπιο πρέπει να τις βάλεις κανείς για να τις δει αυτές τις φωτογραφίες....... :D:razz: :lol: :D

δεν γίνεται να ανέβουν με μεγαλύτερη ανάλυση???? :pity:

άσε που κάνεις και μισές δουλειές :D ...... ούτε από ποιό περιοδικό είναι δεν έγραψες :D :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τρεις από αυτές τις φωτογραφίες υπάρχουν στις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ της σελίδας (ΔΙΑΦΟΡΕΣ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ). Για τις άλλες δύο δεν θυμάμαι να έχουν μπει κάπου στο παρελθόν. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
στο μικροσκόπιο πρέπει να τις βάλεις κανείς για να τις δει αυτές τις φωτογραφίες....... :D:razz: :lol: :D

δεν γίνεται να ανέβουν με μεγαλύτερη ανάλυση???? :pity:

άσε που κάνεις και μισές δουλειές :D ...... ούτε από ποιό περιοδικό είναι δεν έγραψες :D :lol:

Kατ'αρχάς είναι από κάποιο Φαντάζιο...Αυτό φαίνεται...

Τώρα, όσον αφορά τα υπόλοιπα , τις βρήκα από μια σελίδα δημοπρασιών κι επειδή γενικά είμαι κατά των δημοπρασιών σε τέτοια αντικείμενα, πολύ περισσότερο όταν η τιμή ξεπερνά κάποια όρια, θεώρησα καλύτερο να μη βάλω το σχετικό Link, το οποίο και έχω σβήσει, χωρίς φυσικά να "χτυπήσω" την αφίσα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...