soc

Μεσόγειος - 30ος - 40ος Παράλληλος

261 posts in this topic

Να επιστρέψουμε στο θέμα μας όμως:μόλις άκουσα στο "Ράδιο Θεσσαλονίκη" το Ελληνόφωνο

τραγούδι της Κάτω Ιταλίας,τραγουδισμένο από τον Γιώργο.Μάλιστα ο εκφωνητής τον παρουσίασε ως "ακυκλοφόρητο Γιώργο Νταλάρα" (παλιό καλό κρασί για μας),πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να είναι ηχογράφηση της συναυλίας του 2004.Το cd,όπως ανέφερε "αναμένεται να κυκλοφορήσει στα μέσα του μήνα".

Το μυαλό μου πάει ασυναίσθητα στον φίλο μου Δημήτρη Αλεξίου... :razz: Είναι ο μοναδικός "τρελλαμένος" στο ραδιόφωνο και πιο συγκεκριμένα στο Ρ.Θ. (ο άλλος ήμουν εγώ στον Ερωτικό.... :wow::wow::music: ) Κατέχει πλούσιο υλικό και ιδιαίτερα τα γνωστά σε εμάς "ακυκλοφότητα", τα οποία μεταδίδει και συχνά.

Γεία σου ρε Δημήτρη!!! :D:razz:

Sorry I couldn't read all the posts and - particularly- couldn't translate the Greek ones. One question: is this new Cd the recording of the concert of August 2004 at Hirodion( Music of the Mediterranean) or is it the other Dalaras and Dulce Pontes did together (but I think this one took place this year)?

Thanks

The CD is the recording of the concert of August 2004 :razz:

Sorry I couldn't read all the posts and - particularly- couldn't translate the Greek ones. One question: is this new Cd the recording of the concert of August 2004 at Hirodion( Music of the Mediterranean) or is it the other Dalaras and Dulce Pontes did together (but I think this one took place this year)?

Thanks

Yes, this is the concert that you left away with a Charisteas T- shirt,celeste!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

-John

Kαι μία ερώτηση για το Is oria mu: Σε τί γλώσσα είναι; :D

Είναι η διάλεκτος της Κάτω Ιταλίας, που έχει πολλά στοιχεία και από την ελληνική γλώσσα :razz:

Το "Is oria mou",όπως και τα τραγούδια που τραγούδησαν παλαιότερα η Χαρούλα Αλεξίου με τη Δήμητρα Γαλάνη αποδεικνύουν περίτρανα πόσο επηρεάστηκε η περιοχή της Κάτω Ιταλίας από το ελληνικό στοιχείο.

-John

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση για το Havana.Δεν καταλαβαίνω τον λόγο της επεξεργασίας (αν όχι επανεκτέλεσης) στο studio.Το μεσημέρι άκουσα το τραγούδι και θεωρώ ότι η εκτέλεση από τη συναυλία (από όσο μπορώ να κρίνω με βάση το απόσπασμα που έδειξε η ΝΕΤ στο Προσκήνιο,γιατί αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράψατε από εκεί πάρθηκε το τραγούδι) είναι πολύ πιο δυναμική και πολύ ωραιότερη.Το καταλαβαίνω να διορθωθεί το λάθος αλλά το υπόλοιπο τραγούδι γιατί έπρεπε να πειραχτεί; :)

’ντε να κυκλοφορήσει επιτέλους το cd γιατί έχω βαρεθεί να παίρνω το "Στα τραγούδια που σου γράφω"! :razz:

Όσο για το Havana δε βρίσκω και τρομερές διαφορές... :)

Yes, this is the concert that you left away with a Charisteas T- shirt,celeste!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

-John

Thank you Dalarolfili. :)

John, Charis who? oh, yes, I remember now...blue isn't my colour though. :razz:

By the way, it was a great night. :razz:

έχω βαρεθεί να παίρνω το "Στα τραγούδια που σου γράφω"!

ίσα ίσα ειδικά το "Μόνος" ακούγεται πολύ τελευταία..... ειδικά η εισαγωγή !!!! :)

ίσα ίσα ειδικά το "Μόνος" ακούγεται πολύ τελευταία..... ειδικά η εισαγωγή !!!! ;)

Ναι, αλλά κάποιοι ακόμη δυσκολεύονται να την αναγνωρίσουν... :)

Ακούγεται τώρα στο Μελωδία και το Όμοργη πόλη / les amants de Teruel.

Ζητήστε μου το εμπιθρί αν θέλετε - κάκηστη ποιότητα άλλα θα πάρετε μια ιδέα...

Το «όμορφη πόλη» μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι από τις φετινές συναυλίες, αφού απ' ό,τι θυμάμαι δεν το είπαν το 2004, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ρώτησα, αλλά ούτε ο ίδιος ο Οδυσσέας Ιωάννου δεν ξέρει αν πρόκειται να έχει ο δίσκος τραγούδια μόνο από το 2004 ή και από 2005. Όμως υπόσχεται ότι θα έχει τον Νταλάρα στο στούντιο για συζητούνε τον δίσκο, δεν ξέρει ακόμα ημερομινία αλλά δεν θ' αργήσει.

Δεν ξέρω αν προσέξατε τα λόγια της εκφωνήτριας στο "Havana", αλλά αναφέρεται σε μονό cd. Είχα την εντύπωση, οτι πρόκειται για διπλό cd... :);)

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και εκδοθεί 1 cd τελικά θα είναι πραγματικά κρίμα... Αλλά κάτι τέτοιο έχει ξαναγίνει (θυμηθείτε το "Μαζί"... )

Ακούω αυτήν την στιγμή τα δυο τραγούδια, τα οποία απόκτησα, με την σωστή ποιότητα ήχου!!! :mad:B)

Εξαιρετικά!!!! :);)

Σήμερα γίνετε προακρόαση του καινούργιου δίσκου του Νταλάρα για τους ανθρώπους των ΜΜΕ

Θα πάω και εγω στην ακρόαση αυτή , πιστεύω να σας έχω νέα!!!!!!!

Γιάννη, περιμένουμε με ανυπομονησία να μάθουμε το tracklist και τον αριθμό των CD (μονό ή διπλό).

Τυχερέεεε!!! :);) :lol: :mad:

Το «όμορφη πόλη» μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι από τις φετινές συναυλίες,

Kι εγώ νομίζω ότι μόνο φέτος ακούστηκε η "Όμορφη πόλη".

Λοιπον, απ' οτι φαινεται ειναι η μερα μου σημερα...Μολις ακουσα στο Δευτερο Προγραμμα οτι θα κυκλοφορησει και ντι βι ντι :mad::) Θα μας τρελανουν!!!! :blink: (ειμαστε που ειμαστε.... ;) )

Υπέροχο νέο.’ραγε θα κυκλοφορήσει μια κι έξω ή θα έχουμε πάλι τα ίδια.Πρώτα το cd , μετά το cd με το dvd μετά το dvd χωρίς το cd κλπ κλπ κλπ

Aναμενόμενο... :);):mad:

Μολις ακουσα στο Δευτερο Προγραμμα οτι θα κυκλοφορησει και ντι βι ντι B);) Θα μας τρελανουν!!!! :blink: (ειμαστε που ειμαστε.... :mad: )

Τέλεια!!! :)

Ας ελπισουμε μονο να ειναι αληθεια, και οχι...ραδιοφωνικο λαθος :razz: Γιαννη, περιμενουμε ανυπομονα νεα σου.... :rolleyes::music:

Λοιπόν έχουμε... και λέμε.

Το CD που πρόκειτε να κυκλοφορήσει είναι μονό.

Μας έδειξαν αποσπάσματα σε dvd από την συναυλία και ήταν καταπληκτικά,- ξεχώρησα την ΄΄όμορφη πόλη΄΄, ...θαύμα. Tα τραγούδια είναι τα εξής.

1. ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ\ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΚΡΟΘΑΛΑΣΣΑ\ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ\

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

2.ΙS ORIA MU ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

3.LUNA ROSSA EDDY NAPOLLI- ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

4 O MARE E TU ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ\ DULCE PONTES

5.ΠΟΙΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ -NTAΛΑΡΑΣ EDDY NAPOLI

6.AFTER ALL THE RAIN -MIRA ANWAD

7.YIAD ANOUGA ΝΤΑΛΑΡΑΣ- MIRA ANWAR AWAD

8. ΠΕΤΑΞΕΣ [CERSICA] ΝΤΑΛΑΡΑΣ

9.SCARPICCIATIELLO EDDY NAPOLI

10.HAVANA ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ DULCE PONTES

11.CANCAO DO MAR DULCE PONTES

12.O MEU MENINO E DE OIRO DULCE PONTES

13.MANILIM -HAIL MOUSTAFA

14ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΝΤΑΛΑΡΑΣ-HAIR MOUSTAFA

15. ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

16.ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΙΚΡΗ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

17.ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΛΑΤΙΑ ΧΑΡΤΙΝΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ - ΝΤΑΛΑΡΑΣ DULCE PONTES

18. OMORFH POLH - DULCE PONTES ΝΤΑΛΑΡΑΣ.

Όταν μας ΄έβαλαν και ακούσαμε μεταξύ άλλων και το ΄΄Ναμε θυμάσαι΄΄ οι περισσότεροι ξαφνιάστηκαν ευχάριστα γιατί δεν ήξεραν το τραγούδι , και τους έλεγα από που είναι και δεν με πίστευαν, σκεφτείτε πόσο καλά ακούν τα cd οι παραγωγοί του ραδιοφώνου. Το εξώφυλλο έχει ζωγραφιά μια θάλασσα με ψάρια και είναι αρκετά καλό.

Το cd θα κυκλοφορήσει στις 5 Δεκεμβρίου έτσι τουλάχιστον λένε, σε bonus dvd, special edition

12 Δεκεμβρίου θα κυκλοφορήσει το cd με το dvd και 19 Δεκεμβρίου μόνο το dvd.. Τώρα δεν θυμάμαι κάτι άλλο, αν θυμηθώ θα ξαναεπανέλθω.

Ευχαριστουμε πολυ Γιαννη για την ενημερωση!!! :razz::music: Ολα τα λεφτα το ''Κορσικα'' :rolleyes::razz::(

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...