soc

Μεσόγειος - 30ος - 40ος Παράλληλος

261 posts in this topic

Αυτά είναι πραγματικά υπέροχα νέα!!! Ευχαριστούμε πολύ soc για την ευχάριστη είδηση.

Απ' ότι βλέπω το c d θα λέγεται " ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ 30ος - 40ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ", θα περιλαμβάνει όμως μόνο τα τραγούδια από την ομώνυμη συναυλία του Ηρωδείου του 2004 ;

Διερωτώμαι γιατί ο ίδιος ο Νταλάρας είχε πει(στις ραδιοφωνικές συνεντεύξεις του) ότι το live cd από το Ηρώδειο που θα κυκλοφορούσε θα περιλάμβανε ζωντανές ηχογραφήσεις από όλες τις μέχρι τώρα εμφανίσεις του στο Ηρώδειο.

Πάντως, είτε έτσι είτε αλλιώς, ελπίζω να συμπεριλάβει οπωσδήποτε την ανεπανάληπτη ερμηνεία - έκπληξη του "Corsica". :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Μακαρι!! κι εγω αυτο περιμενω.... :rolleyes: Απ'οτι εχω καταλαβει οι ηχογραφησεις θα ειναι και απο τις φετινες συναυλιες, και απο τις περσινες... ;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Havana που ακούμε από τον Μελωδία νομίζω πως δεν είναι από τον 30ο-40ο παράλληλο. Μάλλον, 99%, είναι από τη συναυλία του Μαϊου με την Dulce Pontes μόνο.

Μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι πιστεύω. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ki emena etsi mou fainetai...

Share this post


Link to post
Share on other sites
To Havana που ακούμε από τον Μελωδία νομίζω πως δεν είναι από τον 30ο-40ο παράλληλο. Μάλλον, 99%, είναι από τη συναυλία του Μαϊου με την Dulce Pontes μόνο.

Μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι πιστεύω.  :inlove:

Με πρόλαβες Μάρω, ήθελα να το γράψω κι εγώ. Νομίζω κι εγώ ότι είναι τραγούδι σε μία εκ των δύο φετινών συναυλιών. :rolleyes::( Οπότε μάλλον έχουμε τραγούδια από όλες τις συναυλίες.

It seems that "Havana" song played by Melodia radio, just before the cd is released, has been recorded in this year's summer concerts with Dulce Pontes and not from last year's concerts. Meaning the cd includes songs from all four concerts :(;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση πως είναι από τη δεύτερη βραδιά του 2004, "πειραγμένο" στο πρώτο μέρος (αφαίρεσαν το λάθος "χχχ" του Νταλάρα, πρόσθεσαν κάποιο έγχορδο να "γεμίζει" το κενό, αλλάξαν το "πρωί κουστούμια βάζουνε, κραυγές το βράδυ βγάζουνε" που είχε κάποια ατέλεια στο live, και έπειτα άλλαξαν και το 1ο ρεφραίν ολόκληρο αν δεν κάνω λάθος). Το υπόλοιπο μου φαίνεται 100% ίδιο, με εξαίρεση ίσως το "κι εγώ μαζί σου εκεί" στο τέλος :(:inlove:;):(

’λλες απόψεις; :rolleyes: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ έχω την εντύπωση πως είναι από τη δεύτερη βραδιά του 2004, "πειραγμένο" στο πρώτο μέρος (αφαίρεσαν το λάθος "χχχ" του Νταλάρα, πρόσθεσαν κάποιο έγχορδο να "γεμίζει" το κενό, αλλάξαν το "πρωί κουστούμια βάζουνε, κραυγές το βράδυ βγάζουνε" που είχε κάποια ατέλεια στο live, και έπειτα άλλαξαν και το 1ο ρεφραίν ολόκληρο αν δεν κάνω λάθος). Το υπόλοιπο μου φαίνεται 100% ίδιο, με εξαίρεση ίσως το "κι εγώ μαζί σου εκεί" στο τέλος :confused::confused::rolleyes:;)

’λλες απόψεις; :rolleyes: :lol:

:blink: :blink: :blink:

’μα λέω εγώ ότι έχεις "ξεφύγει"... :lol:

Όλα αυτά στις 6:14 το πρωί τα πρόσεξες;

Συγνώμη , αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα και δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ έχω την εντύπωση πως είναι από τη δεύτερη βραδιά του 2004, "πειραγμένο" στο πρώτο μέρος (αφαίρεσαν το λάθος "χχχ" του Νταλάρα, πρόσθεσαν κάποιο έγχορδο να "γεμίζει" το κενό, αλλάξαν το "πρωί κουστούμια βάζουνε, κραυγές το βράδυ βγάζουνε" που είχε κάποια ατέλεια στο live, και έπειτα άλλαξαν και το 1ο ρεφραίν ολόκληρο αν δεν κάνω λάθος). Το υπόλοιπο μου φαίνεται 100% ίδιο, με εξαίρεση ίσως το "κι εγώ μαζί σου εκεί" στο τέλος :confused:  :confused::rolleyes:  ;)

’λλες απόψεις;  :rolleyes:  :lol:

:blink: :blink: :blink: :blink: :what::what::confused::wow:

Καλά θα μας τρελάνεις τελείως εσύ!! :confused:

Τί να πω... Μόλις πάω σπίτι θα βάλω όλες τις εκτελέσεις να τις ακούσω παράλληλα να δούμε... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμα τις ακουσεις παραλληλα δεν προκειται να βγαλεις ακρη... :blink: Μια-μια... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλά λέει, παράλληλα γίνεται...Μια εκτέλεση στο ένα μηχάνημα και μια στο άλλο.Νότα, νότα γίνονται αυτές οι δουλειές...

Ε, ρε βρήκαμε δουλειά πάλι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα, :rolleyes: οτι πειτε... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαλά λέει, παράλληλα γίνεται...Μια εκτέλεση στο ένα μηχάνημα και μια στο άλλο.Νότα, νότα γίνονται αυτές οι δουλειές...

Ε, ρε βρήκαμε δουλειά πάλι...

Λάθος! Όχι τη μια στο ένα και την άλλη στο άλλο! Πρέπει απ' το ίδιο μηχάνημα και με τα ίδια ακουστικά! Γιατί κάθε μηχάνημα και κάθε ζευγάρι ακουστικών μπορεί να βγάζουν διαφορετικό ήχο... Αυτά γίνονται μόνο στον υπολογιστή με τίποτα προγράμματα dj, studio κλπ για μίξεις... :rolleyes:

Ευτυχώς διαθέτω ένα τέτοιο πρόγραμμα! :rolleyes:;):confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eμείς ζούμε ακόμα στην εποχή της μπομπίνας, τι να κάνουμε... :rolleyes:

Αλλά μην ξεφεύγουμε πάλι.Το Topic είναι για το νέο cd .Μη γίνει κι εδώ dedicated... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαλά λέει, παράλληλα γίνεται...Μια εκτέλεση στο ένα μηχάνημα και μια στο άλλο.Νότα, νότα γίνονται αυτές οι δουλειές...

Ε, ρε βρήκαμε δουλειά πάλι...

Λάθος! Όχι τη μια στο ένα και την άλλη στο άλλο! Πρέπει απ' το ίδιο μηχάνημα και με τα ίδια ακουστικά! Γιατί κάθε μηχάνημα και κάθε ζευγάρι ακουστικών μπορεί να βγάζουν διαφορετικό ήχο... Αυτά γίνονται μόνο στον υπολογιστή με τίποτα προγράμματα dj, studio κλπ για μίξεις... :rolleyes:

Ευτυχώς διαθέτω ένα τέτοιο πρόγραμμα! :rolleyes:;):confused:

Τα προγράμματα που αναφέρεις κάνουν πραγματικά θαύματα.Στο topic των τραγουδιών μπορείς να κατεβάσεις τη "Θεσσαλονίκη",όπως ακούστηκε στο Ζυγό,από τον Γιάννη Βαρδή και τον Γιώργο,που έχει τύχει τέτοιας επεξεργασίας.Συγκεκριμένα το τραγούδι μεταδίδονταν με τον Μάνο Τσιλιμίδη να σχολιάζει,αλλά επειδή μου άρεσε το τραγούδι τόσο πολύ,αφαίρεσα τη φωνή του,για ν'ακούγεται μόνο το τραγούδι.Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μίξεις και γενικά επεξεργασία πάνω στα τραγούδια με τη σύγχρονη τεχνολογία.

Να επιστρέψουμε στο θέμα μας όμως:μόλις άκουσα στο "Ράδιο Θεσσαλονίκη" το Ελληνόφωνο

τραγούδι της Κάτω Ιταλίας,τραγουδισμένο από τον Γιώργο.Μάλιστα ο εκφωνητής τον παρουσίασε ως "ακυκλοφόρητο Γιώργο Νταλάρα" (παλιό καλό κρασί για μας),πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να είναι ηχογράφηση της συναυλίας του 2004.Το cd,όπως ανέφερε "αναμένεται να κυκλοφορήσει στα μέσα του μήνα".

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;;; Ο πατέρας μου πάει Πορτογαλία για 2 μέρες και αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να έχει κυκλοφορήσει το καινούργιο cd ή το dvd(ακόμα καλύτερα) λόγω Dulce Pontes... Πείτε μου αν ξέρετε... Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη ακυκλοφόρητη δουλειά(κάποιο cd που δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα), κι αυτό ευπρόσδεκτο... ;):wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να διευκρινίσεις για ποιόν εννοείς ακυκλοφόρητη δουλειά?Για τον καθένα ξεχωριστά υπάρχουν cd που κυκλοφορούν έξω και δεν κυκλοφορούν εδώ.Για παράδειγμα κυκλοφορεί έξω το "Lagrimas"της Dulce Pontes το οποίο δεν κυκλοφορεί εδώ.Για δουλειά των δύο μαζί που να κυκλοφορεί έξω κι όχι εδώ,δεν έχω κάτι υπόψιν μου(και δεν το νομίζω πιθανό να συμβαίνει).

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοώ ακυκλοφόρητη δουλειά του Νταλάρα... Όσο για το καινούργιο cd ξέρετε τίποτα;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια cd,όπως το "THE ULTIMATE COLLECTION","THE GREEK VOICE" και το "THE GREEK SPIRIT" που δεν κυκλοφορούν εδώ.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπάρχουν κάποια cd,όπως το "THE ULTIMATE COLLECTION","THE GREEK VOICE" και το "THE GREEK SPIRIT" που δεν κυκλοφορούν εδώ.

αλλά που και τα τρία δεν περιέχουν κάτι καινούργιο, αφού είναι συλλογές. Μόνο στο ultimate collection υπάρχει μια εκτέλεση του «Μικρή πατρίδα» που δεν υπάρχει αλλού, αλλά θα την έχεις, νομίζω, από το rare songs τόπικ μας.

BTW, είμαστε σοβαρά off-topic εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ,άς γυρίσουμε στο θέμα μας,μήπως ξέρει κανένας πότε θα κυκλοφορίσει το νέο cd(ημερομηνία όχι π.χ μέσα του μήνα);

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 5 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί......... Έτσι τουλάχιστον ακούγεται ..:wow: ......Ποτέ όμως μέχρι σήμερα δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι την ημερομηνία που λένε :music: ..... Πάντα υπάρχει μια καθυστέρηση!! :music::(

Share this post


Link to post
Share on other sites
BTW

Συγνώμη κάτι άσχετο... Τί είναι αυτό το BTW που το βλέπω παντού; :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
BTW

Συγνώμη κάτι άσχετο... Τί είναι αυτό το BTW που το βλέπω παντού; :wow:

BTW: By the way....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, το Σαββατοκύριακο άκουσα τις δύο εκτελέσεις (παράλληλα, έτσι όπως λέγαμε :wow: ) κι έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

Η εκτέλεση που θα είναι στο καινούριο cd είναι σίγουρα αυτή που δείχνουν και στην τηλεόραση στις διάφορες εκπομπές (2η βραδιά του 2004), και έχει δίκιο ο ’γγελος ότι έχουν γίνει κάποιες αλλαγές.

Κατ' αρχάς και στις 2 εκτελέσεις η Dulce δεν έχει καμία διαφορά.

Η ορχήστρα έχει διαφορά μόνο στην εισαγωγή, εκεί που ακούγεται το "χχχ" του Γιώργου. Όντως το "χχχ" έχει αφαιρεθεί και στη θέση του ακούγεται νομίζω κιθάρα.

Ο Γιώργος έχει διαφορά (έτσι όπως το αντιλήφθηκα εγώ...) στα σημεία που θα σημειώσω πάνω στους στίχους:

(Γιώργος)

Χρώματα, αγάπες παίζουνε

Χορεύουνε και πίνουν

Πρωί κουστούμια βάζουνε

Κραυγές το βράδυ βγάζουνε

Ζητάνε μα δε δίνουν

Κι εσύ να μένεις εκεί

κι εσύ να πέφτεις εκεί

Κι εσύ για πάντα να κλαις, να γελάς,

Δίχως λόγο και αιτία

Κι εσύ να μένεις εκεί,

κι εσύ που ανήκεις εκεί

Και η αγάπη μου πάντα πιο λίγη να μοιάζει

Του κόσμου αμαρτία

Κι εγώ μαζί σου, εκεί

Κι εγώ μαζί σου, εκεί

Κι εγώ μαζί σου, εκεί

(Dulce)

Mis illusiones pocas

Regalame un cigaro

Quien podra ver nuestra verdad

Solo el que esconde una herida profunda

Encontrara su lugar

Y tu te quedas alli,

y tu te caes alli

Y tu siempre llorando, riendo,

Sin razon y sin causa

Y tu te quedas alli,

tu perteneces alli

Y mi querer siempre a menos

Parece el delite de todo el mundo

Y yo contigo alli

Y yo contigo alli

Y yo contigo alli

(Γιώργος + Dulce)

Y tu te quedas alli,

y tu te caes alli

Y tu siempre llorando, riendo,

Sin razon y sin causa

Y tu te quedas alli

tu perteneces alli

Y mi querer siempre a menos

Parece el delite de todo el mundo

Y yo contigo alli

Y yo contigo alli

Y yo contigo alli

Κι εγώ μαζί σου εκεί (Γιώργος)

Κι εγώ μαζί σου εκεί (Γιώργος + Dulce)

*Tα πράσινα είναι σημεία για τα οποία δεν είμαι 100 % σίγουρη. Τα άλλα όμως είναι ξεκάθαρα!

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kαι μία ερώτηση για το Is oria mu: Σε τί γλώσσα είναι; :music:

Y.Γ: Όποιος το θέλει (και δε το έχει ήδη λάβει) ειδοποιήστε με με ένα ΠΜ :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...