Sign in to follow this  
Followers 0
Vasos

Οι β' φωνές που έχει κάνει ο Νταλάρας

52 posts in this topic

Έχεις κανείς τη δυνατότητα να συγκεντρώσει τα τραγούδια που έχει κάνει ο Νταλάρας στη δισκογραφιά(σε άλλους τραγουδιστές); Απ' αυτά που ξέρω εγώ είναι στο "Υπάρχω" και στο "Εμφύλιος έρωτας" σε Καζαντζίδη κ Αλεξίου αντίστοιχα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο "Υπάρχω"?!

Εισαι Βεβειος?

δεν νομιζω...

αλλα υπαρχουν εκατοντάδες τραγουδια και στα προσωπικοι και στα συμμετοχες ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rolleyes: Προς το παρόν μου έρχονται στο μυαλό τα:

-Όποιος δεί το παλληκάρι (Λίτσα Διαμάντη)

-Οι αισθηματίες (Στέλιος Καζαντζίδης)

-Κάτω απ' το πουκάμισό μου (Στέλιος Καζαντζίδης)

-Η αγάπη είναι ζάλη (Χάρις Αλεξίου)

-Είπαμε να μη χαθούμε (Χάρις Αλεξίου - "Η αγάπη είναι ζάλη")

-Στα χρόνια της υπομονής (’ννα Βίσση)

-Ο δρόμος (απ' το αφιέρωμα στον Μ. Λοίζο)

-Το ακκορντεόν (>>)

-Οι μύθοι της Ανατολής (Μιχάλης Δημητριάδης)

-Τί σού 'κανα και πίνεις (Μελίνα Ασλανίδου)

-Το ζεϊμπέκικο κορμί σου (’ννα Μπουρμά - στην εκτέλεση του "Από καρδιάς")

-’ν μ' αξιώσει ο Θεός (από τα "Ασεβή τροπάρια")

-Αργοσβήνεις μόνη (Ελένη Τσαλιγοπούλου - Αφιέρωμα στον Τσιτσάνη)

-Μη φοβηθείς (Μαρία Σπυροπούλου)

Σίγουρα είναι κι άλλα... αλλά δε μπορώ να θυμηθώ! :confused::confused:;)

Θάνο βοήθεια!!! :wow::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Αργησα να σε γνωρισω'' στον Στελιο Καζαντζιδη, ''Εχασα το δαχτυλιδι'' με την Καιτη Αμπαβη, ''Μη με ρωτησεις'' με την Χαρουλα...κολλησα τωρα :blink: Θανοο, Κωσταα!! βοηθεια!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σίγουρα είναι κι άλλα... αλλά δε μπορώ να θυμηθώ!  :confused:  :confused:  :rolleyes:

Θάνο βοήθεια!!!  :wow:  :rolleyes:

Στο ΥΠΑΡΧΩ κάνει β'φωνή και στο "’ργησα να σε γνωρίσω".

Στο "Εμφύλιος Έρωτας" κάνει στο "Βήμα, βήμα " και στο "Και μας έλεγε το κύμα" (τα "Μακρόνησσα")

και δυο 45άρια "Το λιμάνι" με την Καίτη Αμπάβη και "Το πρωτοβρόχι" με την Καίτη Αμπάβη επίσης.

Τα υπόλοιπα "εν καιρώ"... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης β΄ κάνει στην Γιούλη Τσίρου το 87 με 88 στο τραγούδι του Ζήκα ΄΄Που πάει η αγάπη όταν φεύγει΄΄ που είχε κάνει και την παραγωγή.

Στον δίσκο ΄΄Νυχτερινή κυβέρνηση΄΄ του Κώστα Καλδάρα κάνει καταπληκτική β΄ στην ΄΄Γαβριέλλα΄΄

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και σε όσα κάνει β'φωνή στο "Μαζί" στη Μαρινέλλα.

Και σ'ένα τραγούδι , στο οποίο δεν έχει εξακριβωθεί ακόμη αν όντως είναι ο Νταλάρας και για το οποίο έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο παρελθόν το " Πιο τρελλή κι απ'τους τρελλούς" με την Πόλυ Πάνου από τον δίσκο της "Τι να μας κάνει μια ζωή".

Αποστόλη έχουμε κανένα νέο; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα Latin, δεύτερη φωνή στην Πρωτοψάλτη. Στην "Εποχή του χρόνου", στην Ελένη Τσαλιγοπούλου. Στο "Δίχτυ", απο την συναυλία του Ξαρχάκου, στην Γαλάνη. Στην ίδια, στο "Η μέρα εκείνη δεν θα αργήσει". Στη Γιώτα Λύδια, στη Dulce Pontes, στον Γεράσιμο Ανδρεάτο... Νομίζω οτι δεν θα έχουμε σταματημό!!!.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω τη β' φωνή στα "Χρόνια της υπομονής" που κάνει στη Βίσση αλλά και στη Μαρινέλλα (εκτός από το ΜΑΖΙ, στην studio-εκδοχή από την κασετίνα της "Μια αγκαλιά τραγούδια")....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο 'Υπάρχω' κάνει δεύτερες ο Γιώργος;;;; Δε νομίζω... Αναρωτιέμαι επειδή είπε κι ο Θανάσης ότι κάνει.... :wow:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε παιδιά, στο 'Υπάρχω' κάνει δεύτερες ο Γιώργος;;;; Δε νομίζω... Αναρωτιέμαι επειδή είπε κι ο Θανάσης ότι κάνει.... :wow:;)

Bithidalara, πιάστηκες αδιάβαστος! Είναι σε όλους γνωστό -υπάρχει και σχετική τηλεοπτική εκπομπή - ότι ο Νταλάρας έκανε τις β' φωνές στο ΥΠΑΡΧΩ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον ο Bithidalaras νομίζει ότι αναφέρεστε στο τραγούδι "Υπάρχω" :wow:

Ο Νταλάρας κάνει β' φώνες σε τραγούδια του δίσκου "Υπάρχω". Προφανώς και δεν κάνει β' φώνη στο ομώνυμο τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από ένα καλό ψάξιμο στην επίσημη δισκογραφία του Νταλάρα, αντιλήφθηκα πως υπάρχουν και κάποια ακόμα τραγούδια που δεν είχαμε συμπεριλάβει, καθώς επίσης και κάποια που κυκλοφόρησαν μετά απ αυτή τη συζήτησή μας

Αφού λοιπόν ευχαριστήσω τον Θανάση τον Πολυμήχανο για την πολύτιμη βοήθειά του, παραθέτω συγκεντρωμένα όλα τα τραγούδια:

Δίσκοι 45 στροφών

Το πρωτοβρόχι (Καίτη Αμπάβη)

Το λιμάνι (Καίτη Αμπάβη)

Έχασα το δαχτυλίδι (Καίτη Αμπάβη)

1968 - "Ο σταθμός"

Όποιος δει το παλληκάρι (Λίτσα Διαμάντη)

1974 - "18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας"

Λιγνά κορίτσια (’ννα Βίσση)

Αυγή (’ννα Βίσση)

1975 - "Στα ψηλά τα παραθύρια"

Στα χρόνια της υπομονής (’ννα Βίσση)

1975 - "Υπάρχω"

Οι αισθηματίες (Στέλιος Καζαντζίδης)

Κάτω απ το πουκάμισό μου (Στέλιος Καζαντζίδης)

’ργησα να σε γνωρίσω (Στέλιος Καζαντζίδης)

1979 - "Σεργιάνι στον κόσμο"

Ο Μαυρογένης (Γιούλη Τσίρου)

1983 - "Τα τραγούδια μου"

’λλα μου λεν τα μάτια σου (Κατερίνα Στανίση)

Φύγε κι άσε με (Κατερίνα Στανίση)

1984 - "Καλημέρα κυρία Λύδια"

Αυτή η νύχτα μένει (Γιώτα Λύδια)

Το ξερα πως θα μου φύγεις (Γιώτα Λύδια)

1985 - "Μάνος Λοίζος - Αφιέρωμα"

Πρωινό τσιγάρο (Χάρις Αλεξίου)

Ο δρόμος (Χορωδιακά: Χάρις Αλεξίου, Δήμητρα Γαλάνη, Γιάννης Καλατζής, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Λευτέρης Παπαδόπουλος)

Το ακορντεόν (Χορωδιακά: Χάρις Αλεξίου, Δήμητρα Γαλάνη, Γιάννης Καλατζής, Βασίλης Παπακωνσταντίνου)

1985 - "Εμφύλιος έρωτας"

Βήμα - βήμα (Χάρις Αλεξίου)

Και μας έλεγε το κύμα (Χάρις Αλεξίου)

Μη με ρωτησεις (Χάρις Αλεξίου)

1986 - "Η αγάπη είναι ζάλη"

Είπαμε να μη χαθούμε (Χάρις Αλεξίου)

Η αγάπη είναι ζάλη (Χάρις Αλεξίου)

1987 - "Latin"

Mambo brazileiro (’λκηστις Πρωτοψάλτη)

1987 - "Ζωντανές ηχογραφήσεις"

Αν θυμηθείς τ όνειρό μου (Ελένη Δήμου)

1987 - "Κάθε βράδυ τραγουδάω"

Που πάει η αγάπη όταν φεύγει (Γιούλη Τσίρου)

1988 - "Σταύρος Ξαρχάκος - Συναυλία"

Το δίχτυ (Δήμητρα Γαλάνη)

1988 - "Χρήστος Νικολόπουλος - Ζωντανή ηχογράφηση"

Κάτω απ το πουκάμισό μου (Χάρις Αλεξίου)

Οι αισθηματίες (Χάρις Αλεξίου)

1988 - "Νυχτερινή κυβέρνηση"

Γαβριέλλα (Κώστας Χατζημιχάλης)

1991 - "Ζωντανή ηχογράφηση στο Αττικόν"

Σ ακολουθώ (Βασίλης Παπακωνσταντίνου)

1997 - "Εμείς οι Έλληνες"

Μύθοι της ανατολής (Μιχάλης Δημητριάδης)

2000 - "Ασεβή τροπάρια"

Όσοι γινούν πρωθυπουργοί (Στέλιος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τον Μιχάλη Δημητριάδη)

Αν μ αξιώσει ο Θεός (Στέλιος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τον Μιχάλη Δημητριάδη)

2002 - "Από καρδιάς" (Live στο Ζυγό)

Τι σου κανα και πίνεις (Μελίνα Ασλανίδου)

Το ζεϊμπέκικο κορμί σου (’ννα Μπουρμά)

2003 - "Εστουδιαντίνα - Smyrne"

Δε σε θέλω πια (Χορωδία: Γλυκερία, Παντελής Θαλασσινός, Νάντια Καραγιάννη, Ανδρέας Κατσιγιάννης, Παναγιώτης Λάλεζας, Σοφία Παπάζογλου, Μπάμπης Τσέρτος)

2003 - "Το τραγούδι της Αρετής"

Το πονεμένο στήθος μου (Αρετή Κετιμέ)

2003 - "Μαρινέλλα - Μια αγκαλιά τραγούδια"

Στα χρόνια της υπομονής (Μαρινέλλα)

2004 - "Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη"

Αργοσβήνεις μόνη (Ελένη Τσαλιγοπούλου)

2004 - "Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία" (DVD)

Έχε γεια Παναγιά (Γλυκερία)

Δυο παλληκάρια απ τ Αϊβαλί (Γλυκερία)

2005 - "Για το χατήρι μιας αγάπης"

Μη φοβηθείς (Μαρία Σπυροπούλου)

2005 - "Μεσόγειος"

Χάρτινο το φεγγαράκι (Dulce Pontes)

* Η εκτέλεση του DVD είναι ίδια

2006 - "Εστουδιαντίνα ΙΙ - Δάκρυ στο γυαλί"

Όταν πέφτει το βράδυ (Ελεονώρα Ζουγανέλη)

Εκείνα που δεν έχω (Ανδριάνα Μπάμπαλη)

Δυο τραγούδια (Γλυκερία)

Μια του κλέφτη (Ελεονώρα Ζουγανέλη)

Συνολικά είναι 48 τραγούδια

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Επίσης:

Στο δίσκο "Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη" - 2003, υπάρχουν κάποια τραγούδια στα οποία τραγουδούν όλοι οι τραγουδιστές μαζί, χορωδιακά τις Β φωνές, και δεν είμαι 100% σίγουρη αν μέσα σ αυτούς όντως ακούγεται ο Νταλάρας ή όχι

Είναι τα παρακάτω:

Σύρος (Στέλιος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τους: Δομένικο Βαμβακάρη, Χρυσούλα Χριστοπούλου)

Τα ζηλιάρικά σου μάτια (Δομένικος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τους: Στέλιο Βαμβακάρη, Χρυσούλα Χριστοπούλου)

Το μπουζούκι στο Παρίσι (Δομένικος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τη Χρυσούλα Χριστοπούλου)

Όσοι έχουνε πολλά λεφτά (Στέλιος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τη Χρυσούλα Χριστοπούλου

Ο Μάρκος υπουργός (Στέλιος Βαμβακάρης || (Β φωνή μαζί με τους: Θοδωρή Παπαδόπουλο, Χρυσούλα Χριστοπούλου)

Κάφ τονε Σταύρο, κάφ τονε (Θοδωρής Παπαδόπουλος) || (Β φωνή μαζί με τους: Χρυσούλα Χριστοπούλου, Στέλιο Βαμβακάρη)

Εφουμέρναμε ένα βράδυ (Στέλιος Βαμβακάρης) || (Β φωνή μαζί με τη Χρυσούλα Χριστοπούλου

Μπουζούκι μου διπλόχορδο (Θοδωρής Παπαδόπουλος) || (Β φωνή μαζί με τη Χρυσούλα Χριστοπούλου

Τα τραγούδια απ το δίσκο "Μαζί" (Γιώργος Νταλάρας & Μαρινέλλα) - 2003, μπορούν να θεωρηθούν ως ντουέτα. Ωστόσο στα παρακάτω ακούγεται ξεκάθαρα ότι ο Νταλάρας τραγουδά μόνο τη Β φωνή:

Αφού το θες (Μαρινέλλα)

Δεν ξέρω πόσο σ αγαπώ (Μαρινέλλα)

Η πρώτη αγάπη σου (Μαρινέλλα)

Με το Βοριά (Μαρινέλλα)

Στα χρόνια της υπομονής (Μαρινέλλα)

Σταλιά - σταλιά (Μαρινέλλα)

Και τέλος, είναι άλλο ένα τραγούδι στο οποίο δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα αν όντως τραγουδά ο Νταλάρας:

1985 - "Τι να μας κάνει μια ζωή"

Πιο τρελλή κι απ' τους τρελλούς (Πόλυ Πάνου)

Τα τελευταία τραγούδια είναι 15

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στη Χρύσα και στον Θανάση.Σχεδόν τα μισά τα αγνοούσα.Μ'αρέσει να ανακαλύπτω πολλές φορές εδώ μέσα, πόσα κενά έχω στη "Νταλαρολογία"...Ενώ μέχρι πρότεινος, είχα την εντύπωση, ότι είχα πάρει το διδακτορικό μου και είχα αποκτήσει και BACELOR.....

Έτσι τουλάχιστον έλεγα στους γνωστούς μου.

Ξέρετε όμως κάτι παιδιά; Χαίρομαι που συνεχίζω να ανακαλύπτω και να μαθαίνω μέρα με τη μέρα.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ.

Και δε νομίζω ότι υπάρχει μέλος εδώ μέσα που να μην εκτιμά τη δουλειά που κάνετε.

Ούτε νομίζω ότι υπάρχει μέλος που να μη ζηλεύει...την προσπάθειά σας και όχι μόνο.

Θέλω να σας ευχαριστήσω εκ μέρους όλων.Αν μου δίνουν δηλαδή την εξουσιοδότηση..... μερικοί....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βεβαίως και σου τη δίνουμε και να πω και εγώ με τη σειρά μου ένα τεράστιο Μπράβο για την προσπάθειά σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πιο ωραίες όμως είναι (για μένα...) οι β' φωνές που κάνει στον εαυτό του.

Ξανακούω τώρα «Του κάτω κόσμου τα πουλιά» και........

Ξέρω ότι το έκανε αρκετες φορές στους τότε ιδιαίτερα στους δίσκους του Κουγιουμτζη, αλλά λίστα δεν θα ήξερα να σας πω :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά από ένα καλό ψάξιμο στην επίσημη δισκογραφία του Νταλάρα, αντιλήφθηκα πως υπάρχουν και κάποια ακόμα τραγούδια που δεν είχαμε συμπεριλάβει, καθώς επίσης και κάποια που κυκλοφόρησαν μετά απ αυτή τη συζήτησή μας

Αφού λοιπόν ευχαριστήσω τον Θανάση τον Πολυμήχανο για την πολύτιμη βοήθειά του, παραθέτω συγκεντρωμένα όλα τα τραγούδια:

Σ' αυτή τη μεγάλη λίστα θα προστεθεί τώρα και το τραγούδι "’ρρωστος καιρός" απ' το καινούριο CD με τίτλο "Σπάει το ρόδι, "που θα κυκλοφορήσει σύντομα... Τραγουδάει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και ο Νταλάρας Β' φωνή. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τραγουδάει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και ο Νταλάρας Β' φωνή.  :music:

Τελικά όντως τραγουδά ο Νταλάρας σε αυτό το τραγούδι? Από αυτό που έχω ακούσει μου φαίνεται πως η β' φωνή είναι και πάλι του Β. Παπακωνσταντίνου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τραγουδάει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και ο Νταλάρας Β' φωνή.  :D

Τελικά όντως τραγουδά ο Νταλάρας σε αυτό το τραγούδι? Από αυτό που έχω ακούσει μου φαίνεται πως η β' φωνή είναι και πάλι του Β. Παπακωνσταντίνου!

Έτσι μου είπαν και απ' το Μελωδία και απ' το Δεύτερο... Και το είπε μετά και η παραγωγός στο τέλος του τραγουδιού... Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, αυτό θα πρέπει να το δούμε μετά στο cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο καινούριο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου με ις ιστορίες των τραγουδιών, στο τέλος έχει τα τραγούδια που θα συμπεριληφθούν στο καινούριο cd. Στον "’ρρωστο καιρό" αναφέρει ως ερμηνευτή τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου μόνο. :) Για να πω την αλήθεια δεν κοίταξα σε άλλα τραγούδια να δω αν γράφει τις δεύτερες φωνές...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαίνεται πως επιβεβαιώνεται η εντύπωση που είχαμε πως ο Νταλάρας δεν συμμετέχει τελικά στο συγκεκριμένο τραγούδι. Πιθανότατα έγινε λάθος από τον ραδιοφωνικό σταθμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0