kostasp

Ξεχασμένα 45άρια & 78άρια

542 posts in this topic

Πρόκειται για για ένα maxi single (μεγάλος δίσκος 45 στροφών) με δυο τραγούδια στο πνεύμα των ημερών.Αν δεν απατώμαι δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην αγορά.Εκδόθηκε από την εταιρεία ΑΚΤΗ πριν από 16 χρόνια και διανεμήθηκε στους ραδιοφωνικούς σταθμούς.Περιέχει τα

"Κάλαντα Χριστουγέννων"

"Κάλαντα Πρωτοχρονιάς"

και τραγουδούν οι Ελένη Βιτάλη, Κώστας Γανωτής, Ορφέας Περίδης, Ελένη Τσαλιγοπούλου και ο Σταμάτης Κραουνάκης. .

Πρόκειται για μια ηχογράφηση με φυσικά όργανα , ενώ οι τραγουδιστές λένε τα κάλαντα σαν μια παρέα, όπως θα τα λέγαμε σπίτι μας.

Μια εξαιρετική ηχογράφηση ντοκουμέντο θα έλεγα...

:DB):rolleyes:

Και τα δυο τραγούδια σε πολύ λίγο στα "rare songs from various artists" :D

Δυο πολύ ωραία τραγούδια ηχογράφησε ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης το 1962 σε δίσκο 45 στροφών στην Columbia.

Στην τσέπη την απ'έξω

Χαμένη αγάπη

Ένα γρήγορο ζειμπέκικο κι ένα γρήγορο χασάπικο σε μουσική δική του και στίχους του Π.Γιαννακού το πρώτο και του μπουζουξή και λαικού συνθέτη Νίκου Καρανικόλα το δεύτερο.Και στα δυο τραγούδια β'φωνή κάνει η Βούλα Γκίκα, η τραγουδίστρια με τα περισσότερα , ίσως, σεκόντα στην ιστορία του λαικού τραγουδιού.

Και τα δυο τραγούδια επανεκδόθηκαν αργότερα σε cd's.Το πρώτο υπάρχει και σε μεγάλο δίσκο στη συλλογή "Γ.Μπιθικώτσης-Β.Μοσχολιού-Τραγούδια από τις 45 στροφές".

Μια σειρά από εξαιρετικά τραγούδια σε μουσική και στίχους του ’κη Πάνου και με ερμηνευτή τον Γρηγόρη Μπιθικώτση κυκλοφόρησαν σε δίσκους 45 στροφών Columbia από το 1964 ως το 1968.

1)Έχω μια βάρκα με κουπιά 1964

(’κη Πάνου-Γρ.Μπιθικώτση)

β'φωνή Β.Γκίκα-Αν.Κλειδωνιάρης

2)Σπασμένα τριαντάφυλλα 1964

(Γ.Μπιθικώτση-Κ.Σιμόπουλου)

β'φωνή Β.Γκίκα

1)Καρδιά μου μην παραπονιέσαι 1965

β'φωνή Β.Γκίκα

2)Απ'τη ζωή σου χάθηκα 1965

β'φωνή Β.Γκίκα

1)Δεν θά'σαι το φινάλε 1965

β'φωνή Β.Γκίκα

2)Πληγωμένο πουλί 1965

β'φωνή Β.Γκίκα

1)Μη μου λες εμένα τέτοια1967

2)Θα κλείσω τα μάτια 1967

β'φωνή Χ.Λαμπράκη

Το τραγούδι αυτό λογοκρίθηκε , λόγω των στίχων του και στη συνέχεια ηχογραφήθηκε με άλλους στίχους και ερμηνεύτρια τη Βίκυ Μοσχολιού

1)Μοίρα μου γιατί μ'αφήνεις 1967

2)Ρολόι κομπολόι 1967

1)Τώρα με μονή ταρίφα 1968

β'φωνή Β.Γκίκα

2)Όταν σημάνει η ώρα 1968

β'φωνή Β.Γκίκα

Μεγάλα λαικά τραγούδια που κάποια απ'αυτά έγιναν μεγάλες και διαχρονικές επιτυχίες και τραγουδιούνται μέχρι σήμερα ενώ κάποια άλλα δεν ακούστηκαν και τόσο.

Όλα τα τραγούδια κυκλοφόρησαν σε μεγάλους δίσκους και cd τόσο του ’κη Πάνου όσο και του Γρ.Μπιθικώτση.

Σαν σήμερα έφυγαν από τη ζωή τόσο ο ’κης Πάνου το 2000, όσο και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης το 2005....

Επαναφέρω τη συγκεκριμένη καταγραφή της συνεργασίας τους....

...έτσι για τη μνήμη τους....

Σήμερα θα γράψω για ένα "περίεργο" cd single.Και λέω περίεργο γιατί φαίνεται σαν promo αλλά δεν είναι.Δεν κυκλοφόρησε όμως ούτε στην αγορά.Είχα ακούσει για την ύπαρξή του και τελικά το βρήκα τυχαία.

Το 1999 κυκλοφόρησε από την Universal ένα cd με 12 διασκευές τραγουδιών του Διονύση Σαββόπουλου με τίτλο "Τραγούδια έγραψα για φίλους". Στο cd αυτό τραγουδούν 12 διαφορετικοί καλλιτέχνες, μεταξύ άλλων η Αλεξίου, ο Πάριος , ο Κότσιρας, ο Αλ.Ιωαννίδης, η Γαλάνη κ.α.

Εκτός από τα 12 τραγούδια του cd ηχογραφήθηκαν κι άλλα δυο τα οποία τελικά για άγνωστους λόγους, δεν συμπεριλήφθηκαν σ'αυτό.Εκδόθηκαν σ'ένα cd single το οποίο , όπως προανέφερα , δεν κυκλοφόρησε στην αγορά.

Τα δυο αυτά τραγούδια είναι:

1)Tα παιδιά που χάθηκαν

2)Η παράγκα

Στο πρώτο τραγουδούν ο Χάρης και ο Πάνος Κατσιμίχας και στο δεύτερο ένα συγκρότημα με τίτλο Ομήρου Απόγονοι.

Πρόκειται για δυο εξαιρετικές διασκευές, ειδικά η πρώτη είναι μοναδική , και είναι κρίμα που δεν ακούστηκαν καθόλου.

Για την ιστορία να αναφέρω πως το πρώτο τραγούδι πρωτοηχογραφήθηκε από το Σαββόπουλο στο δίσκο "Το περιβόλι του τρελλού" ενώ το δεύτερο στο "Δέκα χρόνια κομμάτια".

Tι μαθαίνει κανείς όταν ακούει ραδιόφωνο!!!....

Πριν από λίγο ο Σιδερής Πρίντεζης στην εκπομπή του στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ έβαλε το τραγούδι "Τα παιδιά που χάθηκαν" με τον Χάρη και τον Πάνο Κατσιμίχα...Και ανέφερε πως το cd "Τραγούδια έγραψα για φίλους" κυκλοφόρησε σε δυο εκδόσεις που , εκ πρώτης όψεως, δεν διέφεραν σε τίποτα μεταξύ τους. Στη δεύτερη όμως υπήρχε , σαν bonus, αυτό το cd single με αυτά τα δυο τραγούδια, "Τα παιδιά που χάθηκαν" και την "Παράγκα".

ΠΛΕΥΡΑ Α : ΚΑΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΘΩ

ΠΛΕΥΡΑ Β : ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΣΣΑ

Συνθέτης : Αλ.Αναστασιάδης

Στιχουργός : Α.Δασκαλόπουλος

Ερμηνεία : Αλ. Αναστασιάδης - Ρένα Κουμιώτη

Δυο άγνωστα τραγούδια (ένα χασαπο-ζεϊμπέκικο και μια bossa nova), από έναν συνθέτη και τραγουδιστή που έμεινε κι αυτός άγνωστος. Τα τραγούδια δεν καθόλου άσχημα. Κινούνται στο ύφος του τραγουδιού της δεκαετίας του '60. Οι στίχοι ανήκουν στον σημαντικό ’κο Δασκαλόπουλο. Στις δεύτερες φωνές η εξαίρετη Ρένα Κουμιώτη. :D

Ψάχνοντας σ'αυτή την ενότητα ανακάλυψα μια μεγάλη μου παράλειψη.Πως τόσον καιρό δεν είχα γράψει για ένα μικρό δίσκο με δυο μοναδικά τραγούδια.

"Από βυθό σ'άλλο βυθό"

"Φως της αυγής"

Και τα δυο τραγούδια είναι γραμμένα από το Σταύρο Ξαρχάκο πάνω σε στίχους των Βαγγέλη Γκούφα και Βασίλη Ανδρεόπουλου. Τα τραγούδια ακούστηκαν στο θεατρικό έργο "Μην πατάτε τη χλόη" το 1965 και ηχογραφήθηκαν εκείνη τη χρονιά στην Columbia με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση. Δεύτερες φωνές κάνει ένας τραγουδιστής με μεγάλη καριέρα στα σεγόντα αλλά πολύ μικρή δισκογραφία σαν πρώτη φωνή. Ο Αντώνης Κλειδωνιάρης. Το πρώτο τραγούδι είναι ένα υπέροχο ζειμπέκικο.Αν δεν κάνω λάθος , ο ήχος του μπουζουκιού παραπέμπει αρκετά στον Γιώργο Ζαμπέτα. Το 1999 το ηχογράφησε και ο Μπάμπης Τσέρτος στο δίσκο του "Το μερακλίδικο πουλί".

Το δεύτερο τραγούδι είναι γραμμένο σε ρυθμό 5/8 και είναι και αυτό που έγινε πιο γνωστό.Αν δεν απατώμαι το τραγουδά και η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην κινηματογραφική ταινία "Διπλοπενιές".

Και τα δυο τραγούδια εντάχθηκαν το 1985 στη συλλογή τραγουδιών του Σταύρου Ξαρχάκου με τίτλο "Τα θεατρικά", ενώ αργότερα συμπεριλήφθηκαν σε κάποιες άλλες συλλογές του Ξαρχάκου και του Μπιθικώτση.

Βρήκα το άρθρο αυτό του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Το βάζω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού ταιριάζει καλύτερα.

Τα 45άρια

Ο κορυφαίος ποιητής Λευτέρης Παπαδόπουλος βάζει στο πικάπ του βινύλια 45 στροφών και σιγοτραγουδώντας κάποια μυθικά τραγούδια καταγγέλλει τις δισκογραφικές εταιρείες επειδή τα οδήγησαν σε αφανισμό.

Η βιομηχανία των δίσκων μηχανεύεται, συνεχώς, καινούργια κόλπα, για να τρώει τα λεφτά του κόσμου, χωρίς να ενδιαφέρεται -εκτός από κάποιες ειδικές περιπτώσεις- για την ποιότητα των τραγουδιών. Κλασικά παραδείγματα, οι δίσκοι 45 στροφών. Τα «σαρανταπεντάρια» έχουν δυο τραγούδια. Ένα σε κάθε όψη. Για να έχει επιτυχία ο δίσκος, έπρεπε και τα δυο αυτά τραγούδια να είναι δυνατά.

Αλλά και το ένα να ήταν «δυνατό», ο δίσκος μπορούσε να «τραβήξει», να πουλήσει. Οι δισκογραφικές εταιρείες, σκέφτηκαν με ποιο τρόπο, προσφέροντας λιγότερα καλά τραγούδια, θα εισπράξουνε περισσότερα χρήματα. Κατέληξαν στον δίσκο LP, που περιείχε δώδεκα τραγούδια.

Αυτός ο δίσκος, για να κινηθεί στην αγορά, δε χρειαζόταν δώδεκα ισχυρά τραγούδια. Έκαναν τη δουλειά τους και με ένα δύο σουξέ. Αυτά τα σουξέ ήταν η μηχανή που τράβαγε πίσω της τα δέκα βαγόνια. Και, βέβαια, απέδιδε πολύ περισσότερο χρήμα στους «δισκάδες». Ένα πρώτο, λοιπόν, συμπέρασμα: με ένα δυο καλά τραγούδια, ο δίσκος πουλούσε δέκα σκάρτα ή μέτρια τραγούδια.

Συγχρόνως, με διάφορες προσθαφαιρέσεις, διαιρέσεις κ.λπ., πλήρωνε για πνευματικά δικαιώματα στους συγγραφείς και τους συνθέτες, λιγότερα χρήματα. Δεν επαρκεί ο χώρος, για να εξηγήσω αναλυτικά, αυτή την ιστορία. Τούτο, μόνο, θέλω να τονίσω: σε κάθε περίπτωση, η βιομηχανία των δίσκων, «δαγκώνει» οικονομικά τους δημιουργούς. Αφενός: στο δίσκο LP, οι βιομήχανοι βάζουνε εξώφυλλο. Το εξώφυλλο αυτό, που χρησιμοποιείτο στη «βιτρίνα» του δίσκου, επιβάρυνε ποσοστιαία τους δημιουργούς!

Και αν ήταν ένα ωραίο εξώφυλλο, με έργο του Τσαρούχη ή του Μόραλη, κανείς δημιουργός δεν θα είχε, πιθανόν, αντίρρηση. Αλλά ένα εξώφυλλο με τη φάτσα ενός τραγουδιστή, που το κόστος του ήταν μηδαμινό, γιατί να πληρώνεται από τον συνθέτη; Κανονικά, επειδή τα περισσότερα απ' αυτά τα εξώφυλλα ήταν κιτσαρία του κερατά, οι συνθέτες και οι δημιουργοί έπρεπε να παίρνουν και ένα είδος αποζημίωσης!

Συνέβαινε, όμως, ως προς το LP και τούτο το φαινόμενο: το σουξέ άφηνε στην άκρη, όλα τα καλά τραγούδια, που ενδεχομένως είχε ο δίσκος. Αποτέλεσμα: αυτά τα τραγούδια εξαφανιζόντουσαν.

Ένα προσωπικό παράδειγμα: σε ένα δίσκο που κάναμε με τον Χρ. Νικολόπουλο (τραγούδι ο Νταλάρας), το «Μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς», υπάρχουν τρία τέσσερα εξαιρετικά, κατά τη γνώμη μου, τραγούδια: « Μη γυρίσεις πια», «Μαγνητοφώνησα απόψε το φεγγάρι», «Το 'πες», «Εσύ το τσιφτετέλι σου κι εγώ τον στεναγμό μου». Η δύναμη, όμως, που έχουν το «Μη μιλάς» και «Ο ξένος», έσπρωξαν μεν σε πωλήσεις τον δίσκο, αλλά εξαφάνισαν τα τέσσερα τραγούδια που ανέφερα.

Τέλος θα ήθελα να ξαναγυρίσω στα «σαρανταπεντάρια», αυτά μου άνοιξαν το δρόμο στη δημιουργία. Το πρώτο δισκάκι μου (μουσική Στ. Ξαρχάκος, ερμηνεία Μπιθικώτσης), είχε από τη μια όψη την «Απονη ζωή» και από την άλλη τη «Φτωχωλογιά».

Από τα αναρίθμητα «σαρανταπεντάρια» μου που είχαν μεγάλη επιτυχία, θέλω να αναφέρω έναν δίσκο με τον Καζαντζίδη (μουσική Μ. Λοΐζος), με τα τραγούδια «Το μερτικό μου απ' τη χαρά» και «Όταν βλέπετε να κλαίω». Αλλά αυτό το δισκάκι, αντίθετα από το «Απονη ζωή», άργησε να πάρει φόρα.

Αναδημοσίευση από το περιοδικό Momento

Πηγή: http://www.culturenow.gr/index.php?module=...&articleid=2055

Mια μικρη ερωτηση:

Οι δισκοι 78 στροφων (γραμμοφωνου) μπορουν να παιξουν στο πικ-απ οπου παιζουμε και τα 33αρια η 45αρια;;;; :confused:

Κάποια παλιά πικάπ έχουν και στροφόμετρο για 78 στροφές.Τα περισσότερα όμως , ειδικά τα τελευταίας τεχνολογίας, δεν έχουν.

Ενα αρθρο στο περιοδικο ΒΗΜΑGAZINO (14-09-08 Νο 413) για εναν συλλέκτη δισκων γραμμοφωνου(και γενικοτερα ξεχασμενων διαμαντιών..)που αξιζει-πιστευω- ν'αναφερθει εδω:

Απο το γραμμοφωνο στον υπολογιστη (Κλίφορντ Μπόλινγκ)

Για ένα 45άρι με τον μεγάλο Στέλιο Καζαντζίδη θα γράψω σήμερα...

ΠΛΕΥΡΑ Α :ΤΟ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ (Χρ.Νικολόπουλου-Πυθαγόρα) Στέλιος-Π.Παπαδοπούλου

ΠΛΕΥΡΑ Β: ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ (Χρ.Νικολόπουλου-Πυθαγόρα) Στέλιος-Π.Παπαδοπούλου.

Για το 1ο τραγούδι δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα...Το τραγουδάμε όλοι στις παρέες και το ακούμε συχνά σε συναυλίες....Το 2ο όμως δε νομίζω ότι το ξέρουν πολλοί-αν κι είναι εξίσου καλό....Η Πίτσα Παπαδοπούλου κάνει υπέροχα σεγόντα κι ο Στέλιος στη "χρυσή" του ερμηνευτική ωριμότητα απογειώνει τα τραγούδια!

Ο Νικολόπουλος στην αρχή της μεγάλης καριέρας του κι ο Πυθαγόρας για ακόμα μια φορά  μας δείχνει πόσο μεγάλος στιχουργός υπήρξε! :D

I have been listening this beautiful song "File mou kale" on Disk nr. 8 of the THIS COLLECTION and I was wandering if it is the voice of

Pitsa Papadopoulou as you mentioned or Litsa Diamanti as they mentioned here: 386. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ (ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΕΡΗ ΚΑΡΔΙΑ) [Καζαντζίδης Στ. - Διαμάντη Λίτσα]

Do you know on which year this 45 album was released?

THANKS!!!

Alona this 45 album was released on 1970.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/0001-164.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/0002-98.jpg

These two songs were included in the Lp "Η στεναχώρια μου", that was released on 1970 too.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...006/8344872.jpg

Thank you so much Thanasi, I wonder why they mentioned it was Litsa Diamanti. Is it possible they there is a second recording of this song?

No there is no new recording...

May be they mentioned it was Litsa Diamanti because she was singing the backing vocals with Stelios Kazantzidis that time (1966-1973).

Thank you Thanasi, I will correct it in the song properties. :rolleyes:

Ο πρώτος δίσκος (78 στρ.) του Μάρκου Βαμβακάρη:

Απ' τη μία πλευρά έχει το «Καραντουζένι» (Έπρεπε να ρχόσουνα μάγκα μες στον τεκέ μας) και από την άλλη μεριά ένα σόλο ζεϊμπέκικο με τίτλο «Αράπ»

(Δίσκος 78 στρ. Odeon , 1933)

ευχαριστω πολλυ

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...