kostasp

Ξεχασμένα 45άρια & 78άρια

542 posts in this topic

Thanasis or Kostas

I wonder whether you could help me find the CD or CD's where there is a song from Marinella called "Se thelo apopse" (or something like that). I am a big fan of Marinella. :naughty: Thank you very much in advance.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Thanasis or Kostas

I wonder whether you could help me find the CD or CD's where there is a song from Marinella called "Se thelo apopse" (or something like that). I am a big fan of Marinella. :) Thank you very much in advance.

Ναταλί , το τραγούδι στο οποίο αναφέρεσαι λέγεται "Απόψε σε θέλω" .Η μουσική είναι του Μίμη Πλέσσα και οι στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου.Εκδόθηκε πρώτη φορά στο μεγάλο δίσκο της Μαρινέλλας "Όταν σημάνει εσπερινός" (1969) .Στη συνέχεια συμπεριλήφθηκε σε πολλές συλλογές τόσο της Μαρινέλλας όσο και του Πλέσσα.

Μια νέα ηχογράφηση του τραγουδιού βρίσκεται στο cd "Ιωβηλαίον" που κυκλοφόρησε το 2002 και αποτελεί την ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας του Μίμη Πλέσσα στο Ηρώδειο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για σήμερα αφού δεν έχουμε γεννέθλια μουσικών , κι αφού και ο ΜΑΚΑΑΥ ρώτησε στο quiz για το τραγούδι "Η μάγισσα της αραπιάς" ας γράψω δυο λόγια για την ιστορία του.

Το 1939 λοιπόν κυκλοφόρησε ένας δίσκος 78 στροφών His masters Voice με δυο σπουδαία τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη.

1)Η μάγισσα της αραπιάς

2)Μια βίλα 'γω θα σου'χτιζα

Και τα δυο τραγούδια ερμηνεύουν ο Στράτος Παγιουμτζής με τον Τσιτσάνη.

Το πρώτο τραγούδι είναι πασίγνωστο.Αυτή η πρώτη εκτέλεσή του εκδόθηκε πρώτη φορά σε μεγάλο δίσκο το 1983 στη συλλογή "40 χρόνια Τσιτσάνης-Νο 2" (μόνο σε lp).

To τραγούδι ξαναηχογραφήθηκε το 1961 με την Καίτη Γκρέυ και τον Τσιτσάνη σε δίσκο 45 στροφών extended play (με την πράσινη ετικέτα).Συμπεριλήφθηκε αργότερα στον μεγάλο δίσκο "Τσιτσάνης" (το εξώφυλλο με τα κλειδιά).

Το δεύτερο τραγούδι είναι ένα εξαιρετικό ζειμπέκικο το οποίο συμπεριλήφθηκε το 1994 στη συλλογή τραγουδιών του Τσιτσάνη "Τα προπολεμικά"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Thanasis or Kostas

I wonder whether you could help me find the CD or CD's where there is a song from Marinella called "Se thelo apopse" (or something like that). I am a big fan of Marinella.  :) Thank you very much in advance.

Ναταλί , το τραγούδι στο οποίο αναφέρεσαι λέγεται "Απόψε σε θέλω" .Η μουσική είναι του Μίμη Πλέσσα και οι στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου.Εκδόθηκε πρώτη φορά στο μεγάλο δίσκο της Μαρινέλλας "Όταν σημάνει εσπερινός" (1969) .Στη συνέχεια συμπεριλήφθηκε σε πολλές συλλογές τόσο της Μαρινέλλας όσο και του Πλέσσα.

Μια νέα ηχογράφηση του τραγουδιού βρίσκεται στο cd "Ιωβηλαίον" που κυκλοφόρησε το 2002 και αποτελεί την ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας του Μίμη Πλέσσα στο Ηρώδειο.

Natali, the song that you mentioned called "Apopse se thelo". Songsmith: Mimis Plessas, lyricist: Leyteris Papadopoulos. The first issue was in Marinellas album "Otan simanei esperinos" (1969). Later on was included in many collections of Marinellas as well as Plessas.

A new recording of the song you could find in "Iovilaion" cd that it was issued in 2002 and is the live performance of Mimis Plessa in Irodio.

Βιβή ευχαριστούμε για την μετάφραση.

Thanks Vivian for the translation :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you so much for the info, Thanasis, and Vivian, for the translation. :):rolleyes:

I have spent a lot of time to look to find this song. I have never heard it, someone has recommended it to me. ;) I will try to find the CD of Marinella, as I don't know Mimi Plessa at all. Well, while searching for the CD, I will take a look to see who she is, maybe I will like her too. :D

Thank you both again for your help. I really appreciate it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αυριανή συνάντηση μου φέρνει στο μυαλό (κι αφού ο Νίκος Ξυδάκης που έχει σήμερα γεννέθλια , δεν έχει δισκογραφία στις 45 στροφές), ένα τραγούδι του Κώστα Καπλάνη

Φέρε μας κάπελα κρασί

Οι στίχοι είναι του Χ.Βασιλειάδη και η καλύτερη κατά τη γνώμη μου εκτέλεσή του, κυκλοφόρησε το 1961 σε δίσκο 45 στροφών με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση

Ο δίσκος από την άλλη πλευρά έχει ένα άλλο κλασσικό τραγούδι του Κώστα Καπλάνη το

"Όμορφη Πειραιώτισσα"

πάλι με τον Μπιθικώτση .Β'φωνή και στα δυο τραγούδια κάνει η Λ.Ζήκα.

Εξαιρετικά ζειμπέκικα , μεγάλες επιτυχίες και τα δυο , επανεκδόθηκαν αργότερα σε διάφορες συλλογές (lp και cd) με τραγούδια του Μπιθικώτση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα έφυγε το 1996 στην Αθήνα, ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες ποιητές ο Οδυσσέας Ελύτης. Ο Ελύτης είχε γεννηθεί στις 2/11/1911 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Το 1964 κυκλοφόρησε από την Columbia ένα από τα μεγαλύτερα μουσικά έργα της Νεότερης Ελληνικής μουσικής , σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και ποίηση του Ελύτη , "Το ’ξιον Εστί" .Κάποια από τα μέρη αυτού του έργου κυκλοφόρησαν και σε μικρά δισκάκια 45 στροφών.

1)Ένα το χελιδόνι

2)Με το λύχνο του άστρου

(Γρηγόρης Μπιθικώτσης-Χορωδία)

Επίσης

1)Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ

2)Της αγάπης αίματα

(Γρηγόρης Μπιθικώτσης-Χορωδία)

Και ακόμη

1)Ανοίγω το στόμα μου

(Γρηγόρης Μπιθικώτσης-Χορωδία)

(Αυτό το τρίτο επειδή δεν το έχω στη συλλογή μου, εικάζω ότι από την άλλη πλευρά πρέπει να έχει το "Ναοί στο σχήμα τ'ουρανού"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο τραγούδια του Γιώργου Κόρου φιλοξενούνται σήμερα στα "Ξεχασμένα 45άρια & 78άρια".Σε μικρό δίσκο Columbia το 1961 κυκλοφόρησαν ένα τραγούδι κι ένα ορχηστρικό.

1)Κλαίει απόψε ο ουρανός

(στίχοι Π.Κοκκινόπουλου)

Στέλιος Καζαντζίδης

2)Τσιφτετέλι ορχηστρικό

Πολύ όμορφο τσιφτετέλι το πρώτο ερμηνευμένο μοναδικά από τον Στέλιο Καζαντζίδη (κυκλοφόρησε και στο cd "Τραγούδια από τις 45 στροφές Νο 1").

Δείγμα της τεράστιας δεξιοτεχνίας του Γιώργου Κόρου το δεύτερο ορχηστρικό τσιφτετέλι που υπάρχει στο δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο κινηματογραφικά τραγούδια για σήμερα!

ΠΛΕΥΡΑ Α : ΤΙ ΚΡΙΜΑ (Ν.Πετρίδης-Γ.Βρούβας) Δούκισσα

ΠΛΕΥΡΑ Β : ΤΟ ΘΛΙΜΕΝΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ (Ν.Πετρίδης-Ν.Ιασονίδης) Δούκισσα

Τα τραγούδια ακούστηκαν στην ταινία "ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ" το 1969.

Η Δούκισσα ερμηνεύει τα τραγούδια με την ευπρέπεια που πάντα τη διέκρινε. Ο Νάκης Πετρίδης-το 'χω ξαναγράψει-δεν έχει εκτιμηθεί όσο θα του άξιζε ! Έγραψε δυο μοναδικά λαϊκά τραγούδια για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες της ταινίας αλλά τα τραγούδια αυτά μπορούν και να λειτουργήσουν και από μόνα τους! Δεν έκαναν όμως την επιτυχία που θα περίμενε κανείς, τότε... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα το 1970 ο Μανώλης Χιώτης έφυγε για του Παραδείσου τα μπουζούκια.14 χρόνια πριν, το 1956 , έδωσε δυο τραγούδια σε στίχους Χρήστου Κολοκοτρώνη στον Στέλιο Καζαντζίδη.

1)Θεσσαλονίκη μου

2)Αν ήξερες ποιος είμαι εγώ

Τα τραγούδια κυκλοφόρησαν σε δίσκο 78 στροφών Columbia.

Στο πρώτο τραγούδι β'φωνή στον Στέλιο Καζαντζίδη κάνει ο ίδιος ο Χιώτης.Το τραγούδι αυτό έμελλε να γίνει τεράστια επιτυχία και τραγουδιέται ανελλιπώς μέχρι σήμερα.Έχει γίνει (μαζί με την "Όμορφη Θεσαλονίκη" του Τσιτσάνη) κάτι σαν ύμνος της πόλης μας.

Υπέροχο όμως είναι και το δεύτερο ζειμπέκικο , μ'έναν Καζαντζίδη να τραγουδά μ'έναν τελείως διαφορετικό τρόπο απ'αυτόν που τον έχουμε συνηθίσει.Ώρες ώρες νιώθω ακούγοντάς τον, ότι αυτός ο άνθρωπος είχε μέσα του πολλές φωνές και χρησιμοποιούσε κάθε φορά αυτήν που ταίριαζε στο εκάστοτε τραγούδι.

Αν ακούσετε για παράδειγμα το τραγούδι "Η κοινωνία" του 1955 με το τραγούδι "Έξω απ'άδικο" που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του ίδιου δίσκου θα νομίσετε ότι τραγουδά άλλος τραγουδιστής.

Ξέφυγα όμως από το θέμα μας που είναι ο Μανώλης Χιώτης.Αφού θυμήθηκα όμως αυτά τα δυο καταπληκτικά τραγούδια , θα γράψω αύριο περισσότερα γι'αυτά. :razz:

Και τα δυο τραγούδια για τα οποία έγραψα σήμερα έχουν συμπεριληφθεί σε συλλογές τόσο του Χιώτη όσο και του Καζαντζίδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζοντας το μικρό αφιέρωμα στον Μανώλη Χιώτη μια και σήμερα συμπληρώνονται 86 χρόνια από τη γέννησή του θα γράψω για δυο μεγάλα τραγούδια για τα οποία αναφέρθηκα χθες σ'αυτό το topic και ερμήνευσε το 1955 σε δίσκο 78 στροφών His master's voice ο Στέλιος Καζαντζίδης

1)Η κοινωνία

2)Έξω απ'άδικο

(β'φωνή Ζωή Νάχη-Μ.Χιώτης)

Το πρώτο τραγούδι έχει καταχωρηθεί σε διάφορες εκδόσεις και συλλογές τραγουδιών στις οποίες έχει κυκλοφορήσει τόσο σαν σύνθεση του Μπ.Θεσσαλού, όσο και του Χ.Κολοκοτρώνη.Έχει καταγραφεί επίσης και στο όνομα του Μανώλη Χιώτη.Το μόνο σίγουρο είναι, σύμφωνα με αφήγηση του ίδιου του Καζαντζίδη ότι η καταπληκτική είσαγωγή είναι του Μανώλη Χιώτη.Εδώ ακούμε έναν Καζαντζίδη, τελείως διαφορετικό από τον Καζαντζίδη με τη βαρειά φωνή εκείνης της εποχής που ακούγεται στα περισσότερα τραγούδια.Νομίζεις ότι τραγουδά ένας άγγελος.Εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω ακούγοντας αυτό το τραγούδι.

Και το δεύτερο τραγούδι όμως έχει καταγραφεί τόσο σαν σύνθεση του Χρήστου Κολοκοτρώνη , όσο-σε άλλο δίσκο-του Μανώλη Χιώτη σε στίχους του Κολοκοτρώνη.Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα καταπληκτικό ζειμπέκικο στο οποίο ο Καζαντζίδης τραγουδά τελείως διαφορετικά , έχοντας από πίσω τις υπέροχες β'φωνές του Μανώλη Χιώτη και της τότε συζύγου του Ζωής Νάχη.

"...μα δεν πειράζει καλή καρδιά

έξω απ'άδικο κι εβίβα βρε παιδιά..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1937 στο Αγρίνιο ένας από τους πιο σημαντικούς τραγουδιστές στο έντεχνο και λαικό τραγούδι ο Σταμάτης Κόκοτας.

Το 1971 κυκλοφόρησε στην Columbia ένας δίσκος 45 στροφών με δυο εξαιρετικά τραγούδια σε μουσική Αντώνη Κατινάρη και στίχους Ηρακλή Παπασιδέρη

1)Ο Παντελής

2)Η γειτονιά μου

Ζειμπέκικο το πρώτο , λαικό βαλσάκι το δεύτερο, ερμηνευμένα και τα δυο εξαιρετικά , από τον Σταμάτη Κόκοτα.’λλα δυο τραγούδια που ακούγοντάς τα ο ακροατής απορεί για μια ακόμη φορά, γιατί όλα αυτά τα τραγούδια έμειναν άγνωστα στο ευρύ κοινό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα δεν έχουμε γεννέθλια μουσικών.Κι αφού στα "Διαμάντια" έβαλα τη "συνέχεια" του χθεσινού δίσκου του Κόκοτα , ας γράψω σήμερα για ένα 45άρι που κυκλοφόρησε το 1968 από την His masters voice με δυο καταπληκτικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη

1)Το παιδί απ'το λιμάνι

2)Ψιλή βροχή στα μάτια σου

Tραγουδά και στα δυο ο Σταμάτης Κόκοτας.

Το πρώτο τραγούδι έγινε μεγάλη επιτυχία και αρκετά χρόνια αργότερα κυκλοφόρησε και στη συλλογή τραγουδιών του Κόκοτα "Αξέχαστες επιτυχίες"

Εξαιρετικό το δεύτερο τραγούδι, αλλά τελείως άγνωστο .Ηχογραφήθηκε το 1965 , αλλά για άγνωστους λόγους κυκλοφόρησε σε δίσκο το 1968.

Συμπεριλήφθηκε, μόλις πριν λίγα χρόνια στο cd "Βασίλης Τσιτσάνης-Τραγούδια από τις 45 στροφές"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτές τις μέρες γίνεται πολύς λόγος για τη EUROVISION! Σήμερα θα γράψω για το 45άρι που περιέχει την 1η ελληνική συμμετοχή στο διαγωνισμό.(1974)

ΠΛΕΥΡΑ Α : ΚΡΑΣΙ, ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ Τ' ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ (Γ.Κατσαρός - Πυθαγόρας) Μαρινέλλα

ΠΛΕΥΡΑ Β΄: ΞΥΠΝΑ ΦΕΓΓΑΡΙ ΜΟΥ (Γ.Κατσαρός-Πυθαγόρας) Μαρινέλλα

Το "Κρασί, θάλασσα & τ' αγόρι μου" πήγε στον διαγωνισμό και κατέλαβε την 11η θέση! Ο τίτλος έγινε σλόγκαν και λέγεται μέχρι σήμερα. Το τραγούδι πολύ ακούστηκε στα ραδιόφωνα και γνώρισε κυκλοφορίες εκτός Ελλάδος. Στα χέρια μου έχω -εκτός της ελληνικής έκδοσης-την ολλανδική, την πορτογαλική , την ισραηλίτικη και την γιουγκοσλαβική έκδοση με τα αντίστοιχα εξώφυλλα. Η ίδια η Μαρινέλλα στη συνέντευξή της στο LOVE RADIO είπε ότι οι στίχοι του Πυθαγόρα δεν ήταν και οι καλύτεροι που είχε γράψει..

Το "Ξύπνα φεγγάρι μου" είναι ένα υπέροχο τραγούδι με βοκαλισμούς στην αρχή και στίχους με σαφείς υπαινιγμούς για την πολιτική κατάσταση της εποχής! Το τραγούδι αυτό δεν εκδόθηκε ποτέ σε μεγάλο δίσκο είτε cd ! :wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεχίζοντας την αναφορά μου στον ξεχασμένο λαικό συνθέτη Βασίλη Καραπατάκη σήμερα θα γράψω για ένα δίσκο 78 στροφών που κυκλοφόρησε το 1958 από την His master's voice σε μουσική δική του και στίχους Χρήστου Κολοκοτρώνη.

1)Ο παράνομος δρόμος

2)Έλα κορίτσι μου

Και τα δυο τραγούδια ερμηνεύονται μοναδικά από τον Στέλιο Καζαντζίδη. Εξαιρετικό ζειμπέκικο το πρώτο , πολύ όμορφο τσιφτετέλι-διάλογος το δεύτερο , ντουέτο με την λαική και χωρίς ιδιαίτερα μεγάλης καριέρας τραγουδίστρια Πίτσα Νέγκρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1975. Γ.Χατζηνάσιος & οι Ν.Γκάτσος & Μ.Ελευθερίου. Ερμηνεύτρια η Χριστιάνα!

Δίσκος 45 στροφών

ΠΛΕΥΡΑ Α : ΓΙΑΡΕΜ (Γ.Χατζηνάσιος-Ν.Γκάτσος) Χριστιάνα

ΠΛΕΥΡΑ Β : ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗ (Γ.Χατζηνάσιος-Μ.Ελευθερίου) Χριστιάνα

Και τα δυο τραγούδια είναι μοναδικά! Το ΓΙΑΡΕΜ έγινε επιτυχία και ξανακούστηκε πολύ από την Ν.Μούσχουρη στην ΕΝΔΕΚΑΤΗ ΕΝΤΟΛΗ! Το΄ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗ δεν ακούστηκε ιδιαίτερα-άδικα! Είναι μεγάλο τραγούδι! Η Χριστιάνα είναι πολύ καλή ερμηνευτικά! Η εταιρεία είχε στηρίξει το δισκάκι αφού το είχε κυκλοφορήσει και με εξωφυλλο. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα από τα τραγούδια τα οποία συμπεριλαμβάνονται στο δίσκο της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου που βρίσκεται στα σημερινά "Ξεχασμένα διαμάντια" είναι το "Τι να την κάνω τη χαρά" σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και στίχους Νότη Περγιάλη από την "Μαγική Πόλη" .Το τραγούδι αυτό ηχογραφήθηκε σε δίσκο 45 στροφών σε δυο εκτελέσεις με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση . Την πρώτη φορά το 1963 ήταν μαζί με το "Αυτούς που βλέπεις" σε ποίηση Μιχάλη Κατσαρού.

Τη δεύτερη φορά ηχογραφήθηκε το 1964 σε δίσκο 45 στροφών μαζί με το "Έίχα φυτέψει μια καρδιά" σε στίχους Ν.Γεωργίου (ψευδώνυμο του Ν.Γκάτσου) που είχε πρωτοηχογραφηθεί το 1960 για τον κύκλο τραγουδιών "Αρχιπέλαγος".

Και τα δυο τραγούδια ξαναηχογραφήθηκαν σε μια τελείως διαφορετική εκδοχή με χορωδία και με τον Μπιθικώτση όπως πάντα αξεπέραστο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεννέθλια για τον Κώστα Βίρβο λοιπόν σήμερα και να θυμηθούμε δυο υπέροχα τραγούδια που κυκλοφόρησαν το 1965 σε δίσκο 45 στροφών Οdeon σε μουσική του Θόδωρου Δερβενιώτη.

1)Ένα τραγούδι για τη μάνα

2)Σβήσε το φως

Τραγουδούν ο Στέλιος Καζαντζίδης και η Μαρινέλλα.

Ένα από τα ωραιότερα τραγούδια για τη μάνα , απ'αυτά που τραγούδησε ο Καζαντζίδης.Ξεκινά με μια πρόζα και συνεχίζει με ένα υπέροχο μελωδικό χασάπικο με το ανεπανάληπτο σεγόντο της Μαρινέλλας.Οι στίχοι του Βίρβου, όπως και η μουσική του Δερβενιώτη μοναδικές.

Όπως επίσης και στο τελείως διαφορετικό τραγούδι που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του δίσκου,ένα καμηλιέρικο ζειμπέκικο, ερωτικού περιεχομένου αυτή τη φορά.

Και τα δυο τραγούδια κυκλοφόρησαν αργότερα σε συλλογές με τραγούδια του Καζαντζίδη από τις 45 στροφές.Το πρώτο στο cd "Tραγούδια από τις 45 στροφές Νο1" και το δεύτερο στο δίσκο "Τα καλύτερα μου τραγούδια Νο 1" και στο cd "Τραγούδια από τις 45 στροφές Νο 2".

Share this post


Link to post
Share on other sites
1)Ένα τραγούδι για τη μάνα

.........................

Ένα από τα ωραιότερα τραγούδια για τη μάνα , απ'αυτά που τραγούδησε ο Καζαντζίδης.

Μήπως μπορείς να γράψεις τους στίχους;

Share this post


Link to post
Share on other sites
1)Ένα τραγούδι για τη μάνα

.........................

Ένα από τα ωραιότερα τραγούδια για τη μάνα , απ'αυτά που τραγούδησε ο Καζαντζίδης.

Μήπως μπορείς να γράψεις τους στίχους;

"Ένα τραγούδι για τη μάνα"

Πρόζα:

Τη μάνα του όποιος έχασε

και ζει μες στην ορφάνια

μοιάζει σαν έρημο δεντρί

πλοίο χωρίς λιμάνια

Τραγούδι:

Ότι κι αν είμαι σήμερα

κι όσο ψηλά κι αν πάω

τον ίσιο δρόμο στη ζωή

και την καλή μου προκοπή

σε σένα μάνα τα χρωστάω

Μάνα που με μεγάλωσες

με χίλιες δυο στερήσεις

σου εύχομαι σαν τα βουνά

μανούλα μου , μανούλα μου να ζήσεις.

Κι αν κάποτε σε γέμισα

βάσανα κι αγωνία

τά'χεις ξεχάσει όλα πια

γιατί ποια μάνα στα παιδιά

κρατάει μίσος και κακία

Μάνα που με μεγάλωσες

με χίλιες δυο στερήσεις

σου εύχομαι σαν τα βουνά

μανούλα μου , μανούλα μου να ζήσεις.

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:D Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Έχεις δίκιο όταν λες ότι είναι απ' τα καλύτερα τραγούδια για τη μάνα! :D

Μια ερώτηση: "Πρόζα" σημαίνει ότι είναι σαν αφήγηση όπως στο "Τί να θυμηθώ τί να ξεχάσω"; :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια ερώτηση: "Πρόζα" σημαίνει ότι είναι σαν αφήγηση όπως στο "Τί να θυμηθώ τί να ξεχάσω"; :D

Ακριβώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα έχει γεννέθλια η Μαριώ.Δυστυχώς δεν βρήκα και δεν ξέρω καν αν υπάρχει δισκογραφία της στις 45 στροφές.

Συνεχίζοντας λοιπόν από χθες διάλεξα ένα δίσκο 45 στροφών σε μουσική Θόδωρου Δερβενιώτη και στίχους Κώστα Βίρβου Κυκλοφόρησε το 1961 από την His master's voice.

1)Τρεις αγάπες

2)Βροντούν οι πόρτες οι βαρειές

Τραγουδά ο Στέλιος Καζαντζίδης

Β'φωνή στο πρώτο τραγούδι κάνει η Γιώτα Λύδια

Το πρώτο τραγούδι είναι σε ρυθμό καλαματιανό ενώ ξεκινά με μια πρόζα από τον Καζαντζίδη.Αναφέρεται στην ξενιτιά και στο μείζον πρόβλημα της μετανάστευσης το οποίο βρισκόταν σε έξαρση εκείνη την εποχή.Κι όπως τραγούδησε τη μάνα και την ξενιτιά ο Καζαντζίδης , νομίζω πως δεν την τραγούδησε κανείς άλλος.Το συγκεκριμένο τραγούδι ηχογραφήθηκε εκείνη την εποχή δύο φορές από τον Καζαντζίδη.

Το δεύτερο τραγούδι είναι ένα συνταρακτικό ζειμπέκικο γραμμένο για κάποιον φυλακισμένο, ερμηνευμένο με τον σπαρακτικό τρόπο του Στέλιου.

Πραγματικά ένα μεγάλο τραγούδι.Δυστυχώς με εξαίρεση την εποχή που γράφτηκαν αυτά τα τραγούδια, δεν ακούστηκαν σχεδόν καθόλου, αν και στη συνέχεια κυκλοφόρησαν στην κασετίνα 10 δίσκων του Καζαντζίδη.

Για το ραδιόφωνο δεν συζητάμε...

Ένας Γεραμάνης τα έβαζε κι αυτός έφυγε .... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...