Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Ο Γ.Νταλάρας στον Μελωδία

147 posts in this topic

Λοιπόν, εμένα με ειδοπειήσαν στις 2:20 αλλά πάνω στην έκπληξή μου ξέχασα να ρωτήσω πού είναι ο σταθμός.Θα ψάξω τώρα στο ίντερνετ για να το βρω αλλά αν κανένα μέλος ξέρει διεύθυνση η ενημέρωση θα ήταν καλοδεχούμενη.Τώρα για τις ερωτήσεις,ευτυχώς που η Νταλαρόφιλη τις κωδικοποίησε και έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να ξεχάσω καμμία.Αυτό που φοβάμαι όμως είναι ότι λόγω των 40 ατόμων δεν ξέρω αν θα προλάβω να τις ρωτήσω όλες.Μάλλον θα πάρω μια βαθιά ανάσα και θα τις κάνω με τη μία πριν προλάβει να με διακόψει ο Ιωάννου γιατί αλλιώς δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.Αν έχει κληρωθεί και κάποιος άλλος ας το πει για να τις μοιράσουμε ώστε να λάβουμε σίγουρα απαντήσεις. :huh::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν η διεύθυνση του Μελωδία είναι:Εθνάρχου Μακαρίου και Φαληρέως 2 Ν.Φάληρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα,Νεφέλη, να πάρεις λίστα ερωτήσεων μαζί σου. Υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουν κάποιες παρεμφερείς ερωτήσεις, οπότε αρχίζεις να διαγράφεις ή και να προσθέτεις(εξαρτάται και από την εξέλιξη της συνέντευξης). Να απολαύσεις την συνέντευξη! :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία άλλη ερώτηση για τον Γιώργο. Έχουμε και λέμε:

Paco De Lucia

Al Di Meola

Sting

Jethro Tull

Bregovic

Dulce Pontes

Emma Shapplin

Eddy Napoli

Grzegorz Turnau

Herbert Gronemeyer & Cheb Mami

Deborah Myers

Joan Faulkner

Jocelyn B.Smith

Ποιος διεθνούς φήμης καλλιτέχνης θα είναι η επόμενη συνεργασία του; Με άλλα λόγια.. ποιος θα είναι ο επόμενος διάσημος στην λίστα?? :huh::blush::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, πολύ καλή ερώτηση...

Παιδιά, μην την ξεχάσετε αυτή!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

My question doesnt concern the new CD and no future plans, but I really like to know: Why did he (or them) change the lyrics in the song στα τραγούδια που σου γράφω in the repackaging edition??

And why didnt they tell about these new lyrics in the booklet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κι άλλο μέλος του forum που έχει κληρωθεί , αλλά από σεμνότητα προς το παρόν θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του ;):razz:

Το σεβόμαστε και περιμένουμε με ανυπομονησία το απόγευμα. ;)

(Υ.Γ.:Εγώ δεν είμαι πάντως)

Share this post


Link to post
Share on other sites
My question doesnt concern the new CD and no future plans, but I really like to know: Why did he (or them) change the lyrics in the song στα τραγούδια που σου γράφω in the repackaging edition??

And why didnt they tell about these new lyrics in the booklet?

;) Και τί ήταν αυτό που έγινε με την 1η έκδοση του "Στα τραγούδια που σου γράφω" που στη μία λέει στο τέλος "δεν είσαι εδώ" ενώ στην άλλη όχι. Αν και νομίζω ότι ξέρω, αλλά άν μας το πει ο ίδιος θα είμαστε 100% σίγουροι... ;)

Οπότε γενικώς η ερώτηση είναι τί συμβαίνει μ' αυτό το τραγούδι!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλά να περάσετε όσοι θα πάνε (μην αφήστε το τρακ να σας πάρει....), και καλή ακρόαση στους υπόλοιπους!

Share this post


Link to post
Share on other sites

den 3ero an auth i erotisi exei ipothi alla mporei kapoios na ton rotisei kapoios <<an exei kourasti me auto pou kanei h an tha aposirthei kapote apo to tragoudi?

(elpizooume oxi) giati eine san to palio kalo krasi oso megalonei toso kaliteros ginete (op prepei na to xo pei 3ana auto ;))

pite tou tipota kai gia to forum lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μέλος του forum Vivian μόλις ρώτησε για το αν μέσα από τη συνεργασία με τον Ρέμο υπήρχε το όφελος του να ακούσει και να μάθει και το κοινό του Ρέμου παλιότερα τραγούδια του Νταλάρα, όπως το "Κάπου νυχτώνει".Ο Νταλάρας φυσικά απάντησε θετικά.

Μέχρι στιγμής η κοινότητά μας εκπροσωπείται επάξια.Μπράβο... ;);):razz:

(Η "πλάκα" είναι ότι μέχρι τις 6:45 η σελίδα του ραδιοφώνου δεν άνοιγε στο cafe που βρίσκομαι.Μόλις άνοιξε "έπεσε" η ερώτηση.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΚΟΥΣΤΕ , ΑΚΟΥΣΤΕ!!!!!!!!

ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΤΟ JOHN BARCLEYCORN , ΓΙΑ ΤΟ INTERNET.

ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕ ΠΑΛΙ ΟΛΑ....MΠΡΑΒΟ.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΣΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ , ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΟΝ "ΜΕΛΩΔΙΑ"

ΝΑ ΚΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ....ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙ....

(Συγχωρήστε μου τον ενθουσιασμό, αλλά έχω πάθει την πλάκα μου) :razz::razz::razz::music::D:D:razz::razz::D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέφερε το internet μία - δύο φορές ως τώρα. Καλό αυτό, παίρνουμε δύναμη να συνεχίζουμε ... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

h pio moufa sinenteu3h pou akousa pote mou.aporo pos sas arese .

to mono pou ekane htan <<kirigma>> poiotita kai oi polioi oti nane emeis perimenoume na mas pei gia tis nees tou doulies kai leei otinane mono merika komatia e3izan ap'thn sinaulia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο φίλε Μάνθο. Ως προς το αν συμφωνούμε με τα λεγόμενά του ή όχι, ο καθένας έχει μπορεί να έχει τη δική του άποψη, αλλά πρέπει να γνωρίζουμε ότι πρόκειται για συνέντευξη - και στη συνέντευξη τον πρώτο λόγο έχει ο προσκεκλημένος - και όχι για δελτίο τύπου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Σιγά που νόμιζα πως θα κάνουμε διαφημίση στον δίσκο.........» λέει... και τέλειωσε.

Ο Οδυσέας έχει δίκιο, είναι δυστυχισμένος ο Νταλάρας. Αλλά και ο Νταλάρας έχει δίκιο που λέει πως πετάει από την ευτυχία του. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους μας, αλλά υπαρχουν αυτοί που μπορούν να είναι βαθιά δυστυχισμένοι και πανευτυχισμένοι ταυτόχρονα.

Και κάτι άλλο... πριν από πόσα χρόνια ήταν που ζητουσε του Αϊ Βασίλη να του φέρει μέρα 28 ωρων αντί για 24;

έχει δίκιο; πάντα τα ίδια λέει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διαδικασια ηταν εκπληκτικη. Εγω παντως αισθανομαι δικαιωμενος για τις αγαπες μου. Πολλα συγχαρητηρια στα παιδια που ηταν στο studio. Οι ερωτησεις ηταν καταπληκτικες και απιστευτης ωριμοτητας. Δικαιωση και για το σταθμο και για τον καλεσμενο. Κατα τα αλλα.......πολυ γουσταρω οταν τα χωνει. Και οταν ειναι και ο Οδυσσεας εκει για να τον επαναφερει και να καταληγουν να τα χωνουνε μαζι......ονειρο. Μπορεις και ταυτιζεσαι. Ετσι μετριεται το να σ' αρεσει κατι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akrivos!! Ki emena m'aresei otan ta xonei...Einai o Giorgos pou kseroume... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμένα μ' αρεσει, αλλα από την άλλη ήταν λίγο κρίμα που ηρθε έτσι «πιεσμένος», γιατί ηταν «ο δικός του κόσμος» εκεί και νομίζω πως χάσαμε αρκετές καλές ερωτήσεις...

ποτέ δεν μου φάνηκαν τόσο ενοχλιτικά τα διαφημιστικά :music: (γκρινιάρα δεν είμαι; είμαι...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιος καλλιτέχνης κορυφαίος -όπως ο Νταλάρας- έχει τα κότσια να τα λέει με αυτόν τον εκπληκτικό τρόπο; Ποιος έχει την δύναμη να προχωρά σε αποκαλύψεις ουσίας και να απογυμνώνει το παρασκήνιο της δισκογραφίας; Ποιος ,ενώ είναι 40 χρόνια στη διαδικασία της μουσικής, συμπεριφέρεται ως ρομαντικός εραστής του τραγουδιού (κι ας τον λένε επαγγελματία); Ποιος, αντί να διαφημίσει τον δίσκο του(θεμιτό και φυσιολογικό) ξεστομίζει τέτοιες αλήθειες που νιώθεις να σου τρυπάνε τα κόκαλλα; Μπορεί να ακούγεται σε κάποιους ως κήρυγμα, αλλά ΑΥΤΟΣ ο καλλιτέχνης έχει το δικαίωμα να κάνει κι αυτό -αν χρειαστεί! Και πιστεύω πως το χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ! Οι περισσότεροι λουφάξανε. Δεν τολμάνε να εκφραστούν. Εγώ, αγαπητή Geske, πιστεύω πως είναι ένας άνθρωπος ευτυχισμένος, αλλά όχι εφησυχασμένος ή ναρκωμένος. Αυτό -μάλλον- εννοείς κι εσύ...Να είσαι καλά Γ.Νταλάρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά τι συνέντευξη ήταν αυτή; Μοναδική! Συγκλονιστική! Δεν μπορώ ακόμα να συνέλθω...! Δεν ξέρω, αλλά από όσα ειπώθηκαν μου έμεινε μια γλυκόπικρη γεύση...

Δεν είπε σχεδόν τίποτα για το νέο cd και καλά έκανε! Δεν το χρειάζεται, μιλάει η μουσική η ίδια...

Ήταν χείμαρρος και για τα περσινά(Ρέμος, Αρένα) και για τα τερτίπια των δισκογραφικών εταιρειών και την όλη κατάσταση της νεοελληνικής υποκουλτούρας.

Γούσταρα την επικοδομητική "κόντρα" με τον Οδυσσέα Ιωάννου.

Οι ερωτήσεις ήταν πολύ καλές, χαίρομαι που πέρα από εμάς εδώ στο φόρουμ υπάρχουν και άλλοι φίλοι ψαγμένοι που ξέρουν να αγαπούν ουσιαστικά και να σέβονται τον Νταλάρα. Ήταν τυχεροί όσοι ήταν στο στούντιο! Ζηλεύω τη Βιβή και τη Νεφέλη.

Μια "ερώτηση" : Ο Νταλάρας δεν είναι ευτυχισμένος ; Γιατί επέμενε ο Ιωάννου; Γιατί στο τέλος ο Νταλάρας του ζήτησε να τον κοιτάξει στα μάτια και του τόνισε ότι είναι ευτυχισμένος;!

Και μια προσωπική ευαίσθητη στιγμή μου : προς το τέλος η συνέντευξη με βρήκε πνιγμένο στα κλάματα!

Σε κάποια ερώτηση για το πότε θα αποσυρθεί απάντησε λέγοντας :

"Βοηθήστε με! Μη μου ζητάτε όλο και περισσότερα πράγματα...Εγώ πρέπει να φύγω με το κεφάλι ψηλά!!!"

Έσπασα! Δεν άντεξα! Ίσως και να είναι εγωϊστικό αυτό, γιατί έχω συνδέσει την μέχρι τώρα ζωή μου, σε όλες της τις στιγμές καλές και κακές, με τον Νταλάρα, την προσωπικότητά του, τη φωνή του και τα τραγούδια του... Είναι ένα πρόσωπο της δικής μου μυθολογίας και τον θεωρώ μέλος της οικογένειάς μου, σαν τον μεγάλο μου αδερφό!

Την ώρα που άκουγα αυτά τα συγκεκριμένα λόγια του, με πλημμύρισαν εικόνες και αναμνήσεις από συναυλίες ,από περιστατικά της ζωής μου και τρόμαξα ότι όλα αυτά θα χαθούν... Έκλαιγα από φόβο κι από συγκίνηση. :music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0