Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Ο Γ.Νταλάρας στον Μελωδία

147 posts in this topic

Τάσο, δεν έκλαιγες μόνος σου...

Ελίνα, αυτό που εννοούσα είναι ότι η δυστυχία του για την συμπεριφορα τον εταιρίων και της τηλεορασης, για τα κακα τραγουδια κλπ, κλπ... ειναι αληθινή δυστυχία. Το νιώθει, το νιώθει βαθιά. Μα δεν εννοούσα καθόλου ότι είναι γενικά «δυστυχισμένος ανθροπως» - τι, να πω εγώ ένα τέτοιο πράγμα;;;

Λέει: «εμένα η ζωή μου είναι σαν παραμύθη... η σταχτοπούτα, αν ήτανε αγόρι, θα είχε την δική μου - περίπου - διαδρομή...»

Όποιος θέλει να την ξανακούσει, θα έχω τα mp3 έτοιμα σε λίγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα όταν ακούμε τον Γιώργο σε μια συνέντευξη λέμε, από τις καλύτερες συνεντεύξεις του.Και πάντα στην επόμενη μας διαψεύδει με μια ακόμη καλύτερη.

Ηταν απλά συγκλονιστικός!

Τυχερά τα παιδιά που βρέθηκαν εκεί.

Με εντυπωσίσε και ο Οδυσσέας Ιωάννου, που έπαιξε πολύ καλά το ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...προς το τέλος η συνέντευξη με βρήκε πνιγμένο στα κλάματα!

Σε κάποια ερώτηση για το πότε θα αποσυρθεί απάντησε λέγοντας :

"Βοηθήστε με! Μη μου ζητάτε όλο και περισσότερα πράγματα...Εγώ πρέπει να φύγω με το κεφάλι ψηλά!!!"

Έσπασα! Δεν άντεξα!...

Τάσο... έτσι ακριβώς αισθανθήκαμε όλοι φαντάζομαι στο άκουσμα αυτό! Και εμένα με λυπεί αφάνταστα που θα σταματήσει... Εγώ όμως αισθάνομαι αδικημένος... γιατί εσύ (όπως και πολλοί άλλοι) συμπορεύτηκες στην ζωή σου με τον Γιώργο Νταλάρα... ενώ εγώ (και αρκετοί άλλοι συνομήλικοι μου) θα έχω μόνο αναμνήσεις λίγων χρόνων και παλιά τραγούδια και θα ξέρω ότι δεν πρόκειται να ξανακούσω νέο τραγούδι από τον Γιώργο Νταλάρα.

Με άλλα λόγια, εμένα δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να συντροφεύσω την ζωή μου με νέα τραγούδια του... Δεν πειράζει ... θα μας αφήσει μία πλούσια παρακαταθήκη. Ένα ανυπολόγιστης αξίας θησαυρό τραγουδιών που πλέον ξεπέρασαν τα 1000 (με βάση τους υπολογισμούς του Θανάση... :music: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ πάνω σ' αυτό!

Ο Νταλάρας έκανε μια ΜΕΓΑΛΗ και ΟΝΕΙΡΙΚΗ καριέρα-που δύσκολα θα μπορέσει να κάνει τραγουδιστής! Μοιραία, κάποια στιγμή, θα πρέπει να φύγει με το κεφάλι ψηλα!Και έτσι του πρέπει!

Ευτυχώς , θα μας "ταλαιπωρεί" χρόνια ακόμα! Υπάρχουν τόσες ανέκδοτες ηχογραφήσεις του από συναυλίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ιδιωτικές που δεν ξέρω άμα φτάνει μια ζωή ακόμα για να εκδοθούν! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιαδιά ότι και να πω είναι λίγο.Είναι συγκονιστικός και στα off the record συγκλονιστικότερος!Κούναγε χέρια πόδια και ήταν έτοιμος αν είχε μπροστά του όλους αυτούς που σκεφτότανε να τους αρχίσει στις μπουνιές.Έξυπνες και ευθείες απαντήσεις προς όλους και για όλα.Να 'ναι καλά και να μην κουλάρει καθόλου παρά τις αντίθετες συμβουλές του Οδυσσέα που συνέβαλλε καθοριστικά σε αυτό με τις τσιμπημένες ερωτήσεις του.Πραγματικά μια από τις ωραιότερες συνεντεύξεις.Τάσο και εγώ βούρκωσα λίγο προς το τέλος αλλά αυτοσυγκρατήθηκα.Και πάλι να'να καλά και να συνεχίζει ακάθεκτος!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος να συνοψίσει αυτά που ειπώθηκαν στην συνέντευξή και για μας που δεν μπορέσαμε να την παρακολουθήσουμε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέτοια ατυχία....Σας ζηλεύω πολύ ρε παιδιά....

Ήθελα τόσο πολύ να την ακούσω αλλα είχα μάθημα εκείνη την ώρα.. :music::D

Τα mp3 θα αργήσουν;;; :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:music: You mean its not possible to post here a single question and the answer Giorgos gave to this question??

Share this post


Link to post
Share on other sites

He's asking for a Zusammenfassung - which is, imho, impossible (sorry I can't think of the English word).

But for anyone who wants to listen to it, I've cut it into not-too-big mp3 files, cut out the (few) songs and the (few) publicity blocks, and uploaded it to yousendit.

I refuse to post the links in public (it would be unfair to Odysseas) but anyone who wants them can ask me by PM. I also would like to type out the full text and translate it, the way I did for that memorable interview with Rarakos, but that will take some time.

Να το επαναλαμβάνω στα Ελληνικά: όποιος θέλει να την (ξαν)ακούσει, στείλε μου PM και θα σου δώσω τα λινκ για τα 4 αρχεία zip που ανέβαζα στο γνωστό μας yousendit πριν από λίγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι κάτι στιγμές στη ζωή σου που δεν ξεχνάς ποτέ. Κάτι μεγαλειώδεις στιγμές, μετρημένες στα δάχτυλα.

Απόψε το βράδυ έζησα την πρώτη μου... Παρέα με 4 φίλες από το φόρουμ, καμιά 35αριά ακόμη ακροατές τους Μελωδία και τον Γιώργο Νταλάρα απέναντί μου.

Δεν ήμουνα στην τυχερή λίστα, αλλά η τύχη καμιά φορά σου χαμογελάει εκεί που δεν το περιμένεις... Κι εμένα μου χαμογέλασε σήμερα το απόγευμα...

Κάθε λεπτό χαραγμένο στη μνήμη μου, που όσο κι αν ξεθωριάζει με τα χρόνια, ξέρω ότι αυτές τις 2+ ώρες δε θα τις σβήσει ποτέ...

Για μία ακόμη φορά τα είπε όπως έπρεπε, έτσι όπως τον ξέρουμε. Και δε θέλουμε -σε καμία περίπτωση- να "κουλάρει" όπως κάποιοι του λέγανε. Εμείς τον αγαπάμε γι' αυτο που είναι. Τον αγαπάμε γιατί τα χώνει σε μια εκπομπή που είναι η πρώτη του λίγες ώρες μετά την έκδοση δίσκου. Απίστευτος.....μοναδικός.....μάγκας ....

Θέλω να γυρίσω το χρόνο πίσω... αλλά δεν μπορώ. Θέλω να τον δω πάλι μπροστά μου... αλλά πάλι δεν μπορώ.

Α, ρε χρόνε αλήτη...

Είναι βράδυ, κι ακόμη δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω τι έχει συμβεί.

Αύριο πρωί θα ψάχνω τι είναι αλήθεια και τι όχι.

Πού ξεκινάει το όνειρο και πού η πραγματικότητα.

Ξέρω ότι την απάντηση δε θα τη βρω ποτέ. Γιατί ο Νταλάρας είναι απλά ΟΝΕΙΡΟ που δε θες ποτέ να τελειώσει. :D

Και αυτό που έκανε σήμερα να το κάνει συχνά. Να έρθει ακόμη πιο κοντά στον κόσμο. Ζήσαμε -και μαζί μας έζησε κι αυτός- μια πρωτόγνωρη εμπειρία (γι'αυτό και η σχετική συζήτηση-κόντρα στο πρώτο μισάωρο της εκπομπής). Πιστεύω ότι την ευχαριστήθηκε όσο κι εμείς...

Εύχομαι ξανά...και ξανά... και ξανά... να είναι πάντα γερός και ευτυχισμένος. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα πιο...πρακτικά ζητήματα θα σας ενημερώσει η Vivian το πρωί. Κι όταν λέω πρακτικά, εννοώ πχ τα Δημοτικά.

Ή για την Αρβελέρ, που μας είπε ότι θα βγει σε cd και θα κυκλοφορήσει με κάποια εφημερίδα.

Μάθαμε ότι τώρα είναι στο στούντιο με τον Π. Λαλεζα και την Εστουδιαντίνα και ηχογραφούν.

Τι άλλο........ :music: Vivian? Νταλαρόφιλη?

Εσείς τα υπόλοιπα και τις λεπτομέρειες... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποσπάσματα από την χθεσινή συνέντευξη στον Μελωδία θα μεταδοθούν ή αυτό ή το άλλο Σάββατο στην εκπομπή ¨BackStage¨...... ενώ φωτογραφικό υλικό θα υπάρχει στην ¨Καθημερινή¨ (ποιάς μέρας όμως δεν γνωρίζω :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πω ? Οτι και να πω καταλαβαίνετε ότι είναι λίγο ..... είναι απο τα γεγονότα που συμβαίνουν στην ζωή σου και τα κατατάσσεις με δυο λόγια ως "Εμπειρία ζωής" ....

Αυτό που θέλω να καταθέσω εδώ είναι ότι τελικά ο Γιώργος Νταλάρας δεν σε πορώνει (ας μου επιτραπεί η έκφραση) τελικά μόνο με τα τραγούδια του και την ερμηνεία του αλλά και με τον λόγο του και τα επιχειρήματα του..... και πόσο μάλλον να τον βλέπεις μπροστά σου να μιλάει όπως μιλούσε χθες με ψυχή πραγματικά !!!!! Όσα και να σας γράψω (θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες περιγράφοντας τον) δυστυχώς δεν θα μπορέσω και πάλι να σας μεταφέρω 100% την εικόνα της χθεσινής βραδιάς......

Η ώρα ήταν 6 παρά όταν τον είδαμε να μπαίνει μέσα στο στούντιο, μας χαιρέτησε απλός όπως πάντα και κάθισε μπροστά μας στο τραπέζι απέναντι απο τον Οδυσσέα Ιωάννου. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι τον διέκρινε αν όχι αμηχανία κάτι σαν άγχος να το πω ??? Μου έκανε εντύπωση πραγματικά γιατί σκέφτηκα μα δεν θα δώσει συναυλία .... μια συν/ξη είναι .... τέλος πάντων .... φαίνεται ξέχασα προς στιγμή ποιόν είχα απέναντι μου, έναν άνθρωπο σωστό επαγγελματία σε όλα του! Κάτι ακόμα που αναρωτήθηκα και μου έκανε εντύπωση είναι ότι είχε απέναντι του 40 ανθρώπους άγνωστους τόσο για τον ίδιο όσο και για τον Ο.Ιωάννου και ούτε καν μπήκαν στην διαδικασία να ρωτήσουν απο πριν τι ερωτήσεις περίπου θα γίνουν!

Ξεκινάει λοιπόν η εκπομπή ..... το θέμα της συζήτησης προσανατολίστηκε στην περσινή συνεργασία με τον Ρέμο. Η "κόντρα" αισθητή, τον προκαλούσε αρκετά μπορώ να πω ο Ο.Ιωάννου, ο Γ.Νταλάρας όμως εκεί με όλο του το πάθος να υπερασπίζει τις απόψεις του (τις οποίες και δεν αναφέρω εδώ άλλωστε είναι γνωστές σε όλους μας) μέχρι τέλους. Εκεί λοιπόν μου έρχεται αυθόρμητα στο μυαλό μια ερώτηση, καλά λέω όλα αυτά που μας λέει, ότι ήθελε να πάει να δει ο ίδιος απο κοντά και απο μέσα τι γίνεται σε αυτά τα μαγαζιά και το πως διασκεδάζει ο κόσμος κλπ αλλά όλα αυτά είναι ισχυρότερα κίνητρα να τον κάνουν να πάρει μια τέτοια απόφαση για μια τέτοια συνεργασία απο την εκδοχή, του να πλησιάσει και νεότερο κόσμο μέσα απο τον κοινό του Ρέμου? να μεταλαμπαδεύσει με αυτό τον τρόπο το καλό τραγούδι? να τους ξυπνήσει λίγο το ενδιαφέρον και για κάτι που ίσως και να μην είχαν ασχοληθεί απο μόνοι τους να ανακαλύψουν???

Και έτσι παίρνω την μεγάλη απόφαση να τον ρωτήσω..... Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν ήταν μέσα στις ερωτήσεις που είχα πρόθεση να του κάνω όταν μου δινόταν η ευκαιρία . Η ερώτηση έγινε στο διαφημιστικό διάλειμμα αλλά την στιγμή που θα μου απαντούσε έπρεπε να βγούμε στον αέρα οπότε έτσι προέκυψε και η πρώτη ερώτηση... και μου ζητήθηκε εκείνη την στιγμή να την επαναλάβω και στον αέρα .....ε την συνέχεια την ακούσατε .....

Καλά μέχρι εδώ, αλλά εκεί τόσο εγώ όσο και η Νεφέλη, είχαμε μια ευθύνη απέναντι σας, είχατε δηλώσει το ενδιαφέρον σας με κάποιες ερωτήσεις που θέλατε να γίνουν και οι ευκαιρίες η αλήθεια είναι πως δεν είναι και πολλές να έχεις απέναντί σου τον Γ.Νταλάρα και να μπορείς να τον ρωτάς άμεσα και να σου απαντάει.....

Μόλις λοιπόν συνειδητοποίησα τι είχε γίνει, ε εκεί μπορώ να σας πω πως με έφαγε το άγχος! Σκέφτηκα ... τι έκανα τώρα ????? χαράμισα μια ερώτηση έτσι ? και αν δεν μου δοθεί ξανά η ευκαιρία να τον ρωτήσω και τα υπόλοιπα, τι γίνεται???? δεν ήμασταν μόνο εγώ και η Νεφέλη στο στούντιο τόσα άτομα περίμεναν....

Όσα λοιπόν αναφέρθηκαν στον αέρα τα ακούσατε .... πάμε λοιπόν σε αυτά που ειπώθηκαν εκτός αέρα....

Στο αμέσως επόμενο διάλειμμα ο κ.Νταλάρας σηκώθηκε απο την θέση του ήρθε κοντά μας και συνέχισε να μας απαντάει σε όσα τον ρωτούσαμε.

Σε ερώτηση που του έκανα πότε θα κυκλοφορήσει επιτέλους αυτόν τον δίσκο με τα τραγούδια του Θεοδωράκη είπε πως ναι τον ετοιμάζω 2,5 χρόνια τώρα αλλά προς το παρόν έχει σταματήσει ...θα τον βγάλω όμως . Για τα Δημοτικά , ναι έχετε δίκιο θα βγουν και αυτά..... για τα τραγούδια της Αλβελερ θα κυκλοφορήσουν κάποια απο αυτά με κάποια εφημερίδα ούτε όμως ποια ούτε πότε μας είπε.

Τον ρώτησα εκεί επίσης : "Δεν πιστεύω κ. Νταλάρα οι κυκλοφορίες των παραπάνω δίσκων να σημαίνουν και την παύση της ενεργής συμμετοχής σας στην μουσική σκήνη??? Δηλαδή το ένα να αναιρεί το άλλο ??? " Εκεί μου απάντησε πως σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει και αυτό δεν μπορεί να τραγουδάει για πάντα ήδη τραγουδάει πολλά χρόνια κλπ προσπάθησα να του πω πως κατά την ταπεινή μας γνώμη ακόμα τον χρειαζόμαστε τον θέλουμε και έχει πολλά να μας δώσει.....κάποια απο αυτά τα είπε βέβαια και μετά στον αέρα....

Το δυσάρεστο νέο είναι ότι δυστυχώς τον Απρίλιο στο αφιέρωμα για τον Λ.Παπαδόπουλο δεν θα συμμετέχει η κ.Αλεξίου !!!! Το αφιέρωμα θα γίνει όπως μας είπε ο κ.Νταλάρας με την δική του συμμετοχή και κάποιον άλλων καλλιτεχνών. Μόλις λοιπόν φάγαμε αυτή την απογοήτευση πως να τολμήσουμε να τον ρωτήσουμε για περαιτέρω εμφανίσεις και πιθανή συνεργασία......

Επίσης σχετικά με την 1η έκδοση του "Στα τραγούδια που σου γράφω" που στη μία λέει στο τέλος "δεν είσαι εδώ" ενώ στην άλλη όχι η υπεύθυνη της Minοs υποστήριξε πως ήταν λάθος στην παραγωγή στο εργοστάσιο που βγαίνουν τα cd.

Κλείνοντας θα ήθελα να ζητήσω ένα συγγνώμη απο τα παιδιά που δεν καλύφθηκαν απο τις ερωτήσεις που είχαν κάνει εδώ και ενδεχομένως δεν πρόλαβα έστω και εκτός αέρα να ρωτήσω τον κ.Νταλάρα ....

Ας ελπίσουμε τέτοιες πρωτοβουλίες όπως αυτή του Μελωδία να επαναληφθούν και να χαρίσουν σε όλους εσάς τέτοιες αξέχαστες εμπειρίες!!!!

:rolleyes::D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κλείνοντας θα ήθελα να ζητήσω ένα συγγνώμη απο τα παιδιά που δεν καλύφθηκαν απο τις ερωτήσεις που είχαν κάνει εδώ και ενδεχομένως δεν πρόλαβα έστω και εκτός αέρα να ρωτήσω τον κ.Νταλάρα ....
Τι άλλο να ζητήσουμε βρε Βιβή. Σας ευχαριστούμε, μόνο, μέσα από την καρδιά μας ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εμένα η συνέντευξη μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση.

Η απαντήσεις του Νταλάρα λιγο πολύ αναμενόμενες για κάποιον που τον παρακολουθεί χρόνια, αλλά πιστεύω ότι ο Οδυσσέας έπραξε όπως έπρεπε, και μπράβο του.

Αυτό που με χάλασε λίγο ήταν ότι κάποιες ερωτήσεις του τύπου ΄΄ήσασταν ζωηρό παιδί στο σχολείο΄΄ θα μπορούσαν και να λείπουν αλλά......

Πάντως κάποιο παιδί από το κοινό του έκανε μια πολύ καλή ερώτηση ΄΄αν πρόκειτε να επιστρέψει στους μικρούς χώρους, με προσιτό εισιτήριο ΄΄ και απέφυγε να απαντήσει ο Νταλάρας.

Πάντως όπως και να ΄΄εχει είναι μαγεία να ακούς αυτόν το άνθρωπο να μιλάει για την μουσική.

Τελειώνοντας[με όλο το σεβασμό ] θα ήθελα να του πω να αποδευσμευτεί από τα μεγάλα συμβόλαια με την δισκογραφική του και να κάνει αυτό που πραγματικά γουστάρει, και να κάνει ένα LINE με τίτλο ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, με σπάνια διαμαντάκια όπως εκείνος ξέρει, μόνο για τους φίλους του που τον αγαπούν πραγματικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
.... και να κάνει ένα LIVE με τίτλο ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, με σπάνια διαμαντάκια όπως εκείνος ξέρει, μόνο για τους φίλους του που τον αγαπούν πραγματικά.

Καλά, αυτό Γιάννη θα ήταν ΤΟ ΔΩΡΟ !!! :D

Αλλά ποτέ δε ξέρεις! Νταλάρας΄είναι αυτός! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ότι και να πώ είναι λίγο!!! Τα είπατε όλα! Αλλά το πιό συγκλονιστικό ήταν αυτά που μας έλεγε εκτός αέρα! Να τον βλέπατε με τί ένταση μιλούσε!

Το "κακό" με τον Γιώργο είναι ότι μιλάει στο ραδιόφωνο σα να μιλάει στην τηλεόραση. Εκφράζεται πάρα πολύ με κινήσεις των χεριών και σίγουρα κάποιοι που δε τον ξέρουν πολύ καλά τον παρεξήγησαν! Έπρεπε να τον βλέπατε!

Το ποιό απλό παράδειγμα: που είπε σε μια στιγμή ο Γιώργος "τούτος" και λέει μετά από λίγο ο Ιωάννου "εγώ είμαι ο τούτος"... Και όντως όταν το έιπε αυτό ο Γιώργος έδειξε τον Ιωάννου με το χέρι... Όσοι είμασταν εκεί το είδαμε...

Κάτι ακόμα που έγινε πρίν τη συνέντευξη: Επειδή εγώ δεν είχα κληρωθεί (χάρη στη Βιβή και τη Νεφέλη μπήκα μέσα - σας ευχαριστώ πολύ!) είχα πάει νωρίτερα μήπως πετύχω τον Γιώργο απ' έξω, γιατί ήταν κάτι που έπρεπε οπωσδήποτε να του πω. Και επειδή αρχικά δεν ήλπιζα να μπω μέσα, ούτε να μπορέσω να κάτσω μέχρι το τέλος της εκπομπής (λόγω προβλημάτων με το σπίτι) πήγα νωρίτερα. Έλα όμως που από άγχος κλπ έκανα λάθος υπολογισμό στο χρόμο και έφτασα εκεί... 3 (!) :blink: ώρες νωρίτερα! Και επειδή δεν ξέρω τίποτα στον Πειραιά, δεν είχα να πάω κάπου να κάτσω κλπ. Οπότε αναγκαστικά περίμενα απ' έξω και... όρθια! (Έκανα παρέα στον φύλακα! :lol: Αλλά πραγματικά άξιζε!!!

(Το ανεκδοτάκι: Μου είπαν απ' το Μελωδία ότι θα με προσλάβουν για φύλακα!!! :lol: :lol: )

Το μόνο κακό ήταν ότι κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, επειδή δεν ήξερα ο φωτογράφος και η κάμερα που ήταν μέσα πού θα τα δείξουν αυτά είχα όλη την ώρα στο νού μου να... κρύβομαι απ' τη φωτογραφία και την κάμερα... :pity: Τί να κάνω κι εγώ... Ευτυχώς οι φωτογραφίες θα δημοσιευτούν μόνο στην Καθημερινή (που δεν την παίρνουν οι γονείς μου) και στο Backstage του Mega (που δε το βλέπουν) Δόξα το Θεό!!! :rolleyes:

Και κάτι τελευταίο, αλήθεια ρε παιδιά ήταν η πρώτη φορά που κατάφερα να του μιλήσω ανθρώπινα, χωρίς να αρχίσουν να τρέμουν τα πόδια μου κλπ! Και κάτι που ξέχασα να πώ: Αφού είχε τελειώσει η εκπομπή, κάποιος τον ρώτησε τί θα γίνει με τα τραγούδια που έχει γράψει ο ίδιος. Και εκείνος είπε ότι τα ακούει και δε του αρέσουν, και ότι λέει "μα τί είναι αυτό τώρα..." Κι εγώ παρενέβησα και του είπα το εξής: "Διάβαζα πρόσφατα στο βιβλίο του κυρίου Κουγιουμτζή που έλεγε ότι δε του άρεσε το "Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυό" όταν το είχε γράψει. Που είναι ένα καταπληκτικό τραγούδι!" Και μου είπε: "Ίσως ο συνθέτης είναι πολύ αυστηρός κριτής του έργου του..." Πάντως έδειξε να το ξανασκέφτηκε... :rolleyes:

Και επίσης για το "Στα τραγούδια που σου γράφω" με τις 3 εκτελέσεις:

(ήταν μαζί με τον Γιώργο και μία απ' τη ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ)

Ρωτάμε τον Γιώργο γι' αυτό το πράγμα και μας λέει: " :blink: Ωχ; Για πείτε μου... Δε το ξέρω αυτό..." Αρχίζουμε εμείς να αναλύουμε "η μία εκτέλεση είναι έτσι, ενώ η άλλη γιουβέτσι, στη μία λέει αυτό, στην άλλη λέει το άλλο..." κλπ... Οπότε πετάγεται πανικόβλητη η κοπέλα της ΜΙΝΟΣ (που σημειοτέον είναι η σύζυγος του Λάκη Παπαδόπουλου με τα ψηλά ρεβέρ) και μας λέει κάπως χαμηλόφωνα (και ενώ απασχόλησαν τον Γιώργο κάποιοι άλλοι με ερωτήσεις): Μας εξήγησε ότι΄πράγματι ήταν λάθος. Η κανονική εκτέλεση είναι αυτή που έχει και στο videoclip του τραγουδιού. Οι άλλες εκτελέσεις ήταν που είχαν ηχογραφήσει και του Γιώργου δε του άρεσαν οπότε το ξανάγραψαν. Στις 2 λάθος εκτελέσεις έκανε λάθος το στούντιο κι έδωσε αυτές, κι έτσι μπήκαν στα διακάκια. Και μας λέει: " :D Αφήστε προσπαθούμε να του το κρύψουμε γιατί θα μας σκοτώσει! Κι εμείς όταν το ανακαλύψαμε αυτό τραλαθήκαμε!" Οπότε λέμε εμείς: " :confused: Ωχ... σας κάψαμε τώρα..." Και μας είπε ότι αυτό ήταν μεγάλη ζημιά στην παραγωγή γιατί έπρεπε να αποσύρουν όλα τα cd με το λάθος και να τα ξαναεκδόσουν! Και τελικά απ' ότι φαίνεται δεν έχουν καταφέρει να αποδύρουν όλα τα Cd με τις λάθος εκτλέσεις... Πάντως αυτά με το λάθος είναι συλλεκτικά... :rolleyes::)

Αυτά προς το παρόν, αν δε θυμηθώ στη συνέχεια και τίποτα άλλο... Και συγνώμη που τα γράφω τόσο ανακατεμένα. Μου βγήκαν εντελώς αυθόρμητα! :blush::music:

Μια συμπλήρωση:

Να τον βλέπατε με τί ένταση μιλούσε!

Την πρώτη φορά, στην 1η διακοπή για τίτλους ειδήσεων, όταν ξαν' άρχισε η εκπομπή με ένα τραγούδι, όσο έπαιζε το τραγούδι και ήταν κλειστά τα μικρόφωνα του στούντιο, έλεγε ο Γιώργος στον Ιωάννου "μα τί το βάζεις τώρα αυτό" και κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και του λέει ο Ιωάννου, " Έχεις πολύ ένταση. Ηρέμισε λίγο, κάτσε να τελειώσει το τραγούδι και θα συνεχίσουμε" Και λέει ο Γιώργος "τί να ηρεμίσω; ήτεμος είμαι..." (κάπως έτσι τέλος πάτντων, δε θυμάμαι ακριβώς τους διαλόγους, εδώ ένα "Χρύσα" και με δυσκολία το θυμάμαι συτή τη στιγμή...

Επίσης κάθε φορά που τελείωνε ένα τραγούδι, ο Γιώργος μιλο΄σε μέχρι την τελευταία στιγμή! Και του έλεγε ο Ιωάννου " :rolleyes::music: κάτσε γιατί τελειώνει το τραγούδι!!!"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σημειώσω εγώ εδώ κάτι που έκανε αίσθηση σε εμένα. Του έγινε κάποια στιγμή ερώτηση περί της μόδας των επανεκδόσεων των δίσκων με άλλη μορφή και ίσως με άλλο περιεχόμενο (cd + bonus tracks, cd + dvd, κ.τ.λ.). με αποτέλεσμα οι αγοραστές να αναγκάζονται να αγοράσουν τον ίδιο δίσκο, μόνο για το κάτι παραπάνω που περιέχει. Συμφώνησε και είπε πως συνήθως είναι αντίθετος με τέτοιου είδους τεχνικές. Μίλησε και για την πολύ κακή κατάσταση των δισκογραφικών εταιριών, "φυτοζωούν" όπως είπε.

Υπάρχει όμως πάντα και η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Είπε πως ήταν αντίθετος στην έκδοση της ζωντανής ηχογράφησης από τον Ορφέα, θεωρώντας ότι η ποιότητα δεν ήταν αρχικά καλή και μάλλον έκανε λάθος. Δέχθηκε την έκδοση του δίσκου μετά από πιέσεις και το αποτέλεσμα το γνωρίζουμε όλοι, είναι μία από τις πιο επιτυχημένες εκδόσεις και μαζί ένα ντοκουμέντο. Για ανάλογους λόγους, όπως είπε, δεν επέτρεψε την έκδοση της ηχογράφησης της παράστασης "Και με φως ..." από το Μέγαρο Μουσικής. Ήταν λάθος του, όπως είπε, και εδώ νομίζω πως συμφωνούμε όλοι ... :D

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Let me make a note of the following. He was asked about the album's re-issueing which has come into fashion these last months (cd + bonus tracks, cd + dvd, etc). He replied that he does not always agree with such a procedure. He mentioned the music companies' very bad economical situation. Still, there is another aspect of this fact. He mentioned that he was completely negative to Orfeas live recording release, since he considered the recording quality not high enough. He was forced to accept the album release and we agree it was a right thing to do, as we all have this diamond in our record-case. He also said he refused to release "Me fos kai me thanaton ... " live recording from Athens Concert Hall. "I was wrong" he admitted and I think we all agree to that ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για ανάλογους λόγους, όπως είπε, δεν επέτρεψε την έκδοση της ηχογράφησης της παράστασης "Και με φως ..." από το Μέγαρο Μουσικής. Ήταν λάθος του, όπως είπε, και εδώ νομίζω πως συμφωνούμε όλοι ... :)

Καλά όταν είπε ότι δεν ήθελε να βγεί σε δίσκο ο Ορφέας έμεινα έτσι: :D :blink: :rolleyes: :blink: :music:

Και όσο για το "Και με φως...." συμφωνώ κι επαυξάνω!

Όσον αφορά αυτό που είπαν για τις διακογραφικές κλπ απ' ότι φάνηκε εκείνη τη στιγμή ο Γιώργος εξέθεσε λίγο τη ΜΙΝΟΣ γιατί μετά η εκπρόσωπος, μας απήντησε σ' αυτό το θέμα γιατί συμβαίνει, αλλά εκτός αέρα, και όταν τελείωσε η εκπομπή, έδειξε φανερά δυσαρεστημένη που δεν ακούστηκε αυτό στον αέρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α και μια άλλη πλροφορία την οποία ψαρέψαμε.Τον Γενάρη θα κάνει μια ευρωπαϊκή περιοδεία με πρόγραμμα ανάλογο με αυτό της Βιέννης.Και όταν τον ρωτήσαμε αν θα το παρουσιάσει και στην Ελλάδα κάποια στιγμή έιπε:"Μα εσείς δεν τα θέλετε αυτά".Και μετά τη θυέλλα διαμαρτυριών γέλσε και είπε "Τσιμπήσατε ψαράκια επίτηδες το είπα" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τον Γενάρη θα κάνει μια ευρωπαϊκή περιοδεία με πρόγραμμα ανάλογο με αυτό της Βιέννης.

Σπουδαίο νέο αυτό. Μακάρι να γίνει ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, ένα παιδί ο Νίκος (που έκανε την ερώτηση σχετικά με το άν θα ξαναδούμε κάτι ανάλογο όπως Νταλάρας-Παπακωνσταντίνου και Πλάκα κλπ) έβγαζε κάποιες φωτογραφίες, και του έδωσα το mail μου να μου τις στείλει... Ελπίζω να με θυμηθεί! :rolleyes:

Επίσης: αυτό για όλους!!!: Ο φωτογράφος που έβγαζε μέσα στο στούντιο είναι και για το αρχείο του Μελωδία. Ρωτήσαμε τον Ιωάννου αν μπορούμε να έχουμε αυτές τις φωτογραφίες ή άν γίνεται να τις ανεβάσουν στο site του Μελωδία, αλλά μας είπε ότι λόγω χωρητικότητας δε γίνεται και ότι θα βαρύνει πολύ το site. Αλλά είπε, ότι από βδομάδα μπορούμε να πάρουμε τηλέφωνο το Μελωδία (στο 210-4800190) και να αφήσουμε τα mail μας για να μας τις στείλουν! :music::)

’ντε. ένα-ένα τα θυμάμαι! Νομίζω πως δικαιολογούμαι, ε; :D:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’!!!! Και κάτι άλλο που θυμήθηκα! Όταν συζητούσαμε (στο τέλος της εκπομπής) με την απ' τη ΜΙΝΟΣ, τη ρωτήσαμε τί γίνεται με το site της ΜΙΝΟΣ και με του Γιώργου, και μας είπε ότι της ΜΙΝΟΣ θα ανοίξει σε λίγες εβδομάδες, και του Γιώργου ότι θα το ενημερώσουν σύντομα, αλλά ότι έχει μείνει έτσι γιατί δεν προλαβαίνουν, τρέχουν και δε φτάνουν. Επίσης με το επίσημο site του Γιώργου, τον ρώτησα σχετικά με τα mail αν τα λαβαίνει, και μου είπε ότι τα κοιτάζει η γραμματέας του.

Και επίσης όπως λέγαμε με την εκπρόσωπο απ΄τη ΜΙΝΟΣ για τα λάθη στα cd κλπ, μας έλεγε ότι επειδή αυτά τα φτιάχνουν άνθρωποι, είναι πολύ εύκολο να γίνει το λάθος και να μη το προσέξουν, και μετά που το ανακαλύπτουν τρελαίνονται κι εκείνοι! Οπότε της είπε η Αγνή περί του φόρουμ μας, και πρότεινε να μας δίνουν πρώτα εμάς μια κόπια, να τα ελέγχουμε, να διορθώνουν τα τυχόν λάθη, και μετά να τα εκδίδουν! Σωστή!!!! :D:rolleyes: :lol: :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0