Sign in to follow this  
Followers 0
marochr

Όχι, δεν είναι χίμαιρα (CD single)

23 posts in this topic

Μεταφέρουμε εδώ λοιπόν τις εντυπώσεις μας από το cd single "ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΙΜΑΙΡΑ"...

Επαναλαμβάνω ότι το τραγούδι μου άρεσε και φυσικά με την ερμηνεία του Νταλάρα θεωρώ ότι είναι ακόμη καλύτερο...

Και το ερώτημα που συνεχίζει να με απασχολεί:

Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί όταν παίζω το cd στον υπολογιστή μου βγάζει τα παρακάτω στοιχεία;

Title: Not what I need

Artist: Badger

Composer: Børge Figenschau

Genre: Pop

:) :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω, για τα τεχνικά θέματα ας απαντήσουν άλλοι πιο ειδικοί από εμένα.

Να μεταφέρω κι εδώ τις εντυπώσεις μου. Πρόκειται για πολύ όμορφο τραγούδι και για πολύ αισθαντική ερμηνεία από τον Γ.Νταλάρα. Μεταδόθηκε και απόσπασμα ,σε εκπομπή του Antenna, του video clip του τραγουδιού. Καλογυρισμένο και ιδιαίτερα συγκινητικό. Το τραγούδι- σύμφωνα με το σημείωμα του cd- γράφτηκε για να ακουστεί στην τελετή λήξης των Παραολυμπιακών Αγώνων, αλλά τελικά ματαιώθηκε . Να εκφράσω -και πάλι τα συγχαρητήρια για την ωραία πρωτοβουλία. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφο τραγούδι, όντως... Απλό και λιτό, όπως αρμόζει άλλωστε. Με ξάφνιασε ευχάριστα. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτικό τραγούδι από όλες τις απόψεις(ποίηση Σικελιανού, ερμηνεία Νταλάρα, σκοπός έκδοσης). Ιδιαίτερα θα σταθώ στην μουσική του Κώστα Γανωτή και στην ενορχήστρωση του τραγουδιού που ταιριάζουν απόλυτα στο ρόλο που προοριζόταν να παίξει το τραγούδι(θα πρωτοακουγόταν στην επίσημη τελετή λήξης των Παραολυμπιακών Αγώνων και αναβλήθηκε για τους γνωστούς τραγικούς λόγους...).

Τώρα για την ερμηνεία του Νταλάρα τι να πει κανείς; Τέτοια δύναμη, τέτοια εκφραστικότητα, κυριολεκτική κατάθεση φωνής και ψυχής. Για άλλη μια φορά ο Νταλάρας ήταν άψογος κι υπέροχος, υποκλίνομαι στο μεγαλείο του καλλιτέχνη. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι όλοι οι συνθέτες όταν γράφουν ένα τραγούδι που απαιτεί από τον ερμηνευτή μεγάλες φωνητικές κι ερμηνευτικές δυνατότητες, απευθύνονται, πάντα, στον Νταλάρα! Κι ας μην πει κανείς ότι το κάνουν επειδή είναι ο πιο δημοφιλής, υπάρχουν άλλοι πιο δημοφιλείς, σήμερα, με την αυστηρά εμπορική έννοια της λέξης, κι όμως δεν απευθύνονται σ' αυτούς, γιατί, πολύ απλά, δεν μπορούν να τα πουν!

Εξάλλου επειδή, λόγω δουλειάς, έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς νέους συνθέτες έχω διαπιστώσει πως όλοι, ακόμα και αυτοί που κριτικάρουν, ακόμα και κακοπροαίρετα, για πολλά τον Νταλάρα, όταν φτάσουμε στο διά ταύτα, δεν μπορούν πλέον να κρύψουν ότι είναι διακαής πόθος τους μια συνεργασία τους μαζί του... Όλοι θέλουν να ερμηνεύσει ο Νταλάρας έστω κι ένα τραγούδι τους...

Και τώρα και λίγη γκρίνια που οφείλεται στην τελειομανία μου :

-Θα έπρεπε μαζί με το cd να υπάρχει ένθετο με τους στίχους και τα ονόματα των μουσικών.

-Σημειώματα των βασικών συντελεστών(Νταλάρα, Γανωτή) για το σκοπό της όλης προσπάθειας.

-Μίνι συνεντεύξεις τους στις οποίες να αναφερόταν το ιστορικό της συνεργασίας(πως έγινε η επιλογή του συγκεκριμένου ποιήματος του Σικελιανού από τον Γανωτή, τι του έδωσε την έμπνευση, πως έγραψε τη μουσική, πως επέλεξε τον Νταλάρα, τις σκέψεις του Νταλάρα για το τραγούδι , για το ποίημα του Σικελιανού και τόσα άλλα...).

Μπορεί για τα μέλη του φόρουμ όλα αυτά να είναι κι αυτονόητα και, ίσως, και περιττά ,αλλά για τον πολύ κόσμο, που βομβαρδίζεται από σαχλοτράγουδα, θα ωφελούσε πολλαπλά να του γίνει γνωστή όλη η διαδικασία δημιουργίας αυτής της συγκεκριμένης δουλειάς. Θα φαινόταν η διαφορά και στο κίνητρο και στη διαδικασία και στο σκοπό.

Α, και κάτι τελευταίο, ακούστε το τραγούδι πολύ δυνατά... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Mega Star πρόβαλε ολόκληρο το video clip του τραγουδιού!! :) Πολύ ωραίο τραγούδι! Εξαιρετικό! Μπράβο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα, πήγα πρωί πρωί και πήρα την εφημερίδα. Επέστρεψα στο σπίτι αλλά δεν το άκουσα. Προετοίμασα τα πάντα στο σπίτι και πριν από λίγο, όταν όλα ήταν έτοιμα, το έβαλα στο cd player. Είναι ένα πάρα πολύ όμορφο τραγούδι. Απλό και γεμάτο συναίσθημα. Η ερμηνεία του Γιώργου είναι εξαιρετική και φυσικά όταν ο Νταλάρας τραγουδά ένα μελοποιημένο ποίημα του Σικελιανού είναι κάτι πολύ σπουδαίο.

Όπως είπε και ο Τάσος, ήταν να ακουστεί στην τελετή λήξης των Παραολυμπιακών Αγώνων, κάτι που δεν έγινε. Όπως και το Canto General στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών. Οι αγώνες φάνηκαν άρτιοι στο εξωτερικό, η πικρή αλήθεια είναι όμως ότι έγιναν όλα στο άρπα κόλα και η τύχη βοήθησε που πήγαν όλα καλά.

Κλείνω την παρένθεση και επιστρέφω στο τραγούδι. Για μένα, άλλη μία πολύ όμορφη στιγμή που μας χαρίζει ο Γιώργος. Για άλλη μία φορά δείχνει ο Νταλάρας πόσο πρόθυμος είναι να συμβάλλει βοηθητικά σε κάθε πτυχή και σε κάθε πρόβλημα της κοινωνίας μας. Η σύνθεση του Κώστα Γανωτή είναι πολύ όμορφη όπως και η ενορχήστρωση. Όσο, για τη συσκευασία του cd περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, όπως αρμόζει και στο τραγούδι αλλά και στη σημασία της σημερινής ημέρας.

------------------------------------------------

I bought the newspaper first thing in the morning. I did not listen to the song, until I had my housework totally completed. I did so, a little while ago. It is a beautiful song. George Dalaras' performance is excellent as well. The song was supposed to close the Athens Special Olympics Closing Ceremony but it did not. As Canto General was supposed to close Athens Olympics Closing Ceremony. George Dalaras proves how

willing he is to offer his artistic assistance when requested to. A Sikelianos poem set to music performed by Dalaras is a great moment indeed. Ganotis music and orchestration is very good. As for the cd's cover, I was not satisfied with this one. Anyway, the music is what matters here and the truth is we have a beautiful song by George Dalaras.

Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί όταν παίζω το cd στον υπολογιστή μου βγάζει τα παρακάτω στοιχεία;

Title: Not what I need

Artist: Badger

Composer: Børge Figenschau

Genre: Pop

:)  :blink:

Όσο για την ερώτηση της Μάρως, μάλλον έχουμε να κάνουμε με ερασιτεχνισμό. Όταν δημιουργείς ένα cd μέσω κάποιου ειδικού software, συνήθως θα δεις προτεινόμενες τις πληροφορίες (τίτλος, καλλιτέχνης, είδος) που είχε το προηγούμενο cd που έφτιαξες ή κάποιες προεπιλεγμένες, και τις οποίες πρέπει φυσικά να αλλάξεις. Μάλλον εδώ ξεχάστηκε η συγκεκριμένη ενέργεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το Mega Star πρόβαλε ολόκληρο το video clip του τραγουδιού!! :) Πολύ ωραίο τραγούδι! Εξαιρετικό! Μπράβο!

Όχι ρε γμτ!!! :)

Το έχει κανείς σε ηλεκτρονική μορφή ή είναι ακόμη νωρίς; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τάσο, μια πιθανή εξήγηση στην σωστή παρατήρησή σου για κάποιες παραπάνω πληροφορίες όσον αφορά στην δημιουργία του τραγουδιού, ίσως είναι η λογική να λειτουργήσει το τραγούδι βοηθητικά και να δοθεί το ιδιαίτερο βάρος στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Ίσως. Πάντως είναι γεγονός πως κι εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω σε σχέση με την δημιουργία του τραγουδιού το οποίο λειτουργεί εξαιρετικά σε σχέση με τον σκοπό για τον οποίο γράφτηκε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σχετικά με ότι το τραγούδι είναι πάρα πολύ ωραίο! Η αλήθεια είναι ότι όταν το άκουγα χθες διαβάζοντας το άρθρο της εφημερίδας συγκινήθηκα! Ειδικά στο σημείο όπου μπαίνει ο Νταλάρας με το 'να να να......' είναι καταπληκτικό! Θεωρώ ότι το τραγούδι αυτό θα μπορούσε να γίνει σύμβολο αυτής της ημέρας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

It is a great song!!

Οχι δεν είναι χίμαιρα

να καβαλάμε το όνειρο την θεία ετούτη μέρα

που όλα ορατά και αόρατα και εμείς

οι ήρωες και οι θεοί

στην ίδια ορμάμε μέσα αιώνια σφαίρα

http://www.disabled.gr/portal/modules.php?...rticle&sid=5538

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ''όχι δεν είναι χίμαιρα, να καβαλάμε το όνειρο...''. Στο άρθρο του περιοδικού μεταφέρεται λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Thank you! Yes, its καβαλάμε not κουβαλάμε.

Giorgos pronunciation is very clear, but I wasnt sure :music: (now I edited my post)

And btw. Tasos is right, you should hear it very loud!

Share this post


Link to post
Share on other sites

With many thanks to Apostolis!

Όχι, δεν είναι χίμαιρα_____||_____ No, it is no chimera

Μουσική: Κώστας Γανωτής_____||_____ Music: Kostas Ganotis

Ποίημα: ’γγελος Σικελιανός _____||_____ Poem: Angelos Sikelianos

Όχι, δεν είναι χίμαιρα_____||_____ No, it is no chimera

να καβαλάμε τ' όνειρο _____||_____ for us to ride the dream

τη θείαν ετούτη μέρα_____||_____ on this divine day

που όλα _____||_____ when all things

ορατά κι αόρατα_____||_____ visible and unseen

και εμείς κι οι ήρωες και οι θεοί_____||_____ and we and the heroes and the gods

στην ίδια ορμάμε μέσα_____||_____ burst into the same

αιώνια σφαίρα_____||_____ sphere of eternity

Share this post


Link to post
Share on other sites

To τραγούδι είναι εξαιρετικό απ'όλες τις απόψεις.

Θα συμφωνήσω επίσης με τον Τάσο σε όσα γράφει σχετικά με το εξώφυλο του cd και τις πληροφορίες που αναγράφονται , ή καλύτερα που δεν αναγράφονται σ'αυτό, σχετικά με το τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το τραγούδι είναι εξαιρετικό! Μόνο που το ακούς, σε γεμίζει απέραντη αισιοδοξία! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ένα περιστατικό που έγινε όταν πήγα να πάρω την εφημερίδα:

Πηγαίνω στο μαγαζάκι της γειτονιάς μας (πρωί πρωί...) και λέω:

Νταλαρόφιλη: "Καλημέρα σας. Έχετε την Ελευθεροτυπία;"

Ο περιπτεράς (που σημειωτέον τον λένε Γιώργο) κοιτάζει λίγο και μου λέει:

"Μόλις τώρα ( :blink: )τις ανοίγει το παιδί"

Νταλαρόφιλη (με εντελώς φυσιολογικό ύφος, σα να μην τρέχει τίποτα): "Ωραία. Θέλω 4(!)" :blink: (πήρα μερικές παραπάνω για να είμαστε καλυμμένοι αν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο δε μπόρεσε να πάρει... :confused: )

Κ. Γιώργος: " :blink: :blink: :blink: 4;;; :music: Μα τί έχει η Ελευθεροτυπία;;"

Νταλαρόφιλη: "Ένα CD του Νταλάρα"

Κ. Γιώργος: " :D:rolleyes: Κι εμείς με τον Νταλάρα μεγαλώσαμε... Η αδερφή μου είχε πάντα τη φωτογραφία του κάτω απ' το μαξιλάρι της :blink: , εγώ δεν κοιμόμουν το βράδυ άν δεν άκουγα πρώτα Νταλάρα... ;) . Αλλά... καλά εμείς που ήταν της εποχής μας... Εσύ πώς;;"

Νταλαρόφιλη: "Ο Νταλάρας δεν έχει εποχές. Είναι μέγας και παντοτινός! :confused: "

Κ. Γιώργος: "Ακριβώς έτσι! Πόσες γενιές θα μεγαλώσει αυτός ο Νταλάρας!"

Νταλαρόφιλη: "Ας τον έχει ο Θεός καλά και ας μεγαλώσουν μαζί του πολλές γενιές ακόμα... :confused: "

Share this post


Link to post
Share on other sites

To exei t' onoma... :wacko: Opou Giorgos kai malama, pou leei kai to tragoudi! :confused::confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρόκειται για πολύ όμορφο τραγούδι και για πολύ αισθαντική ερμηνεία από τον Γ.Νταλάρα. Μεταδόθηκε και απόσπασμα ,σε εκπομπή του Antenna, του video clip του τραγουδιού

If I understand correctly, EKOSTEL mentions there is a clip for "Oxi,

den einai Ximaira" but I could not find it in the video-list in the upload section.

Is the clip somewhere in this forum? may I get a link?

Many thanks

Alona

Share this post


Link to post
Share on other sites
If I understand correctly, EKOSTEL mentions there is a clip for "Oxi,

den einai Ximaira" but I could not find it in the video-list in the upload section.

Is the clip somewhere in this forum? may I get a link?

In the topic Τα video clips του Γ.Νταλάρα (G.Dalaras' video clips), this song is concluded in Apostolis' list. We haven't found this video in the internet yet. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Xrysa,

we'll have to have a word with Apostoli's sergeant.. :wow:

Alona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω το video clip. Το είχα δει στο Mega Star όταν το είχε προβάλει, αλλά δεν είχα προλάβει να το γράψω. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0