Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Μεσόγειος - 30ος - 40ος Παράλληλος

76 posts in this topic

Καλημέρα σε όλους!

Επανέρχομαι με το θέμα του προβληματικού CD Μεσόγειος..

Το πρώτο που πήρα δεν έπαιζε σε SONY CD Player, ούτε σε SONY Mp3 player αυτοκινήτου. Μου το άλλαξαν από το METROPOLIS με ένα άλλο CD Μεσόγειος, διαβεβαιώνοντάς με ότι θα παίζει σίγουρα! αλλά πού!! το ίδιο ακριβώς! δεν παίζει στο CD μου ούτε στο αυτοκίνητο...

Και οι υπάλληλοι του METROPOLIS αρνούνται να γίνει αλλαγή με άλλο CD, ή να επιστραφούν τα χρήματα.. μόνο με το ίδιο CD μου το αλλάζουν, αλλά γιατί πιστεύω ότι πάλι δε θα παίζει;

Μπορεί κανείς να δώσει καμιά εξήγηση; ασυμβατότητα συσκευής;; αλλά γιατί;; κάποιο κλείδωμα στο CD;; πρώτη φορά μου συμβαίνει..

Υπάρχει κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα; άλλος με SONY CD Player που όμως το διαβάζει;;

Να είστε καλά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vassiliki, έχω το πρόβλημα αυτό με αρκετά από τα παλιότερα cd, που παίζουν στο κομπιούτερ αλλά όχι στο κανονικό στερεοφωνικό μου (που είναι πολύ καλό μηχάνιμα αλλά κάπως υπερευαίσθητο). Η λύση που πετύχει μέχρι τώρα είναι να αντιγράψω το cd (μέσο υπολογιστή) και να παίξω το copy. Ούτως ή άλλως στο αυτοκίνητο πάντα έχω μόνο αντιγραφές, αφού εκεί μέσα ένα cd χαλάει μέσα σ' ένα μήνα το πολύ (όχι στο player - αλλά αφού τα αφήνω στα καθήσματα και στο πάτωμα κλπ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δοκίμασα και δουλεύει! Το αντίγραφο παίζει κανονικά!!!

Πρώτη φορά συναντώ τέτοιο πρόβλημα!

Και μετά σου λένε οι εταιρείες ότι απαγορεύεται η αντιγραφή! τώρα φταίμε εμείς που τα πρωτότυπα δεν παίζουν και τα αντίγραφα τους βάζουν τα γυαλιά;;;

Μετά σου λένε φταίει ο φονιάς!

Ευχαριστώ πολύ!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ότι από τη μία με ενθουσίασε το cd από άποψη τραγουδιών, ερμηνειών, ενορχηστρώσεων αλλά και αισθητικής, από την άλλη όμως είμαι πολύ δυσαρεστημένος από τον αριθμό των τραγουδιών! Περίμενα ότι μέσα από 4 συναυλίες(οι περσινές και οι φετινές) το cd θα ήταν οπωσδήποτε διπλό και μάλιστα με πολλά κομμάτια! Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει μόνο 18 τραγούδια! Μέχρι να το βάλω, το βγάζω.. :xmas: Όσον αφορά το ερμηνευτικό μέρος θα ήθελα να πω ότι όλοι οι τραγουδιστές είναι πάρα πολύ καλοί, και φυσικά κι ο Γιώργος! Αυτή όμως που με εξέπληξε είναι η Dulce Pontes ή αλλιώς το...Dulcaki μας ;) !!! Με τις ερμηνείες της, και ειδικά στο Cancao de mar, με τρέλανε τελείως! Αφήστε που στα ελληνικά κομμάτια και ειδικά στο 'Όμορφη πόλη', έκανε το Νταλάρα να μοιάζει 'μικρός'! Φυσικά και η ερμηνεία του στο συγκεκριμένο τραγούδι είναι καταπληκτική και 'παραδοσιακή' πλέον! Όμως η Pontes έδωσε ένα άλλο ύφος στο τραγούδι που μου άρεσε πολύ! Ό,τι και να πω πάντως το παράπονό μου είναι ο αριθμός των τραγουδιών, για τον οποίο είμαι και λίγο εκνευρισμένος... Ελπίζω το DVD να έχει περισσότερα κομμάτια! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου Bithidalara αλλά θα διαφωνήσω στα της Dulce.Δεν αρνούμαι ότι είναι μια σπάνια φωνή αλλά στο χάρτινο το φεγγαράκι δεν μου άρεσε.Για την ακρίβεια σε ορισμένα σημεία μου θύμισε την Μούσχουρη η οποία δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου (κι ας θεωρείται από μερικούς μια από τις μεγαλύτερες τραγουδίστριες που υπάρχουν).Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ ότι συμφωνώ απόλυτα πως είναι μια κατά τα άλλα σουδαία φωνή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν απέκτησα κι εγώ το CD!! Επιτέλους!!!! Συγνώμμη για την έκφραση αλλά είναι "...και γ...ώ τα CD"!!! Απ' τα καλύτερα LIVE!

Μ' άρεσαν πολλά τραγούδια μα πιο πολύ το "IS ORIA MU" που δεν το είχα ξανακούσει. Αλλά και η ερμηνεία στο "Corsica" εκπληκτική.

Καλά για τους μουσικούς και την ενορχήστρωση ούτε λόγος. Κάτι παραπάνω απο καταπληκτική. Όχι ότι δεν το περίμενα.

Η μόνη μου ένσταση είναι η έλλειψη ενός καθαρά ισπανικού τραγουδιού(που είναι και απ' τα αγαπημένα μου της Μεσογείου). Αν δεν κάνω λάθος στην συναυλία συμμετείχε κι ένα Ισπανικό συγκρότημα και ειπώθηκαν το "Una moneda le di" το "Historia de un amor" το "Amor amor" και το "Σάλα-σάλα" σε έκδοση flamenco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά τραγούδια ακουστήκαν στις συναυλίες που δεν μπήκαν στο CD. Δεν είναι ένα ούτε δύο... Εγώ στενοχωρήθηκα και για το ya habibi, για το καραντί (από την 2η βραδιά) αλλά και για ένα υπέροχο τραγούδι μόνο με την φωνή της Dulce και με τον μπαγλαμά (ή τζουρά) του Νταλάρα. ;):huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά , στη συνέντευξη Τύπου που δόθηκε προς τις εφημερίδες και γενικά τα ΜΜΕ, με αφορμή την κυκλοφορία του cd "ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ", ο ίδιος ο Νταλάρας είπε τα εξής : "...Το αποτέλεσμα δεν είναι ολοκληρωμένο. Έχω αφήσει για το μέλλον κομμάτια της μεσογειακής παράδοσης όπως το φλαμένγκο ή τη μουσική της Βόρειας Αφρικής.".(Εφημ. "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ", 1-12-2005, σελ. 47).

Οπότε, αγαπητοί Αποστόλη και Vaso, μη στενοχωριόσαστε, τα τραγούδια που ζητάτε θα υπάρχουν στο επόμενο CD που υποσχέθηκε ο ΓΙΩΡΓΟΣ! ;):huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω αφήσει για το μέλλον κομμάτια της μεσογειακής παράδοσης όπως το φλαμένγκο ή τη μουσική της Βόρειας Αφρικής."

Οι μουσικές από αυτές τις περιοχές της Μεσογείου, ουσιαστικά δεν εκπροσωπήθηκαν σχεδόν καθόλου σ' αυτές τις συναυλίες (λόγω των απουσιών των 2 εκπροσώπων αυτών των ειδών -της ισπανής Reyes Martin* και του αλγερινού Cheb Mami-. Οπότε μάλλον, κάτι θα έχει στο μυαλό του, για νέα -πιο πλήρη- συναυλία στο μέλλον. :huh:

*Αντί γι'αυτήν, σε 2-3 τραγούδια πλαισίωσε τον Νταλάρα, το συγκρότημα "Ronda Al Alba" που είχαμε δει μαζί του και στον Ζυγό. :huh:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μικρό ασημένιο δελφινάκι κρεμασμένο σε μπλε κλωστή, συνόδευσε την αποστολή του δίσκου του Γιώργου Νταλάρα στα δημοσιογραφικά γραφεία. Μία καλοκαιρινή νότα αισιοδοξίας μέσα στην καρδιά του χειμώνα. Αντίστοιχα συναισθήματα αποπνέει και το περιεχόμενο του δίσκου ζωντανή ηχογράφηση στο Ηρώδειο με τη συμμετοχή της Dulce Pontes. Ωραίες ερμηνείες, ιδιαίτερες ενορχηστρώσεις, διαχρονικά τραγούδια.

Εφημερίδα "Το Βήμα"

-------------------------------------------------------------------------------------------

From the newspaper "To Vima": A small silver dolphin hanged from a blue string, joined the copy of George Dalaras' new cd sent to the press and media. A sign of hopefullness in the middle of the winter. The same feelings we had while listening the album's songs. Beautiful performances, special orchestrations, everlasting songs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: δηλαδή το dvd έχει 14 τραγούδια και το cd 18.

Δε θέλω να πιστεύω πως το σκέτο dvd που θα βγει, η μόνη του διαφορά θα είναι ότι θα έχει και τα 4 τραγούδια που λείπουν από το ήδη υπάρχον;;;;; :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blush:B);););) :blink: ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
η μόνη του διαφορά θα είναι ότι θα έχει και τα 4 τραγούδια που λείπουν από το ήδη υπάρχον;;;;; :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blush:B);););) :blink: ;)

Αυτό δεν γίνεται, γιατί τα 4 τραγούδια που δεν μπήκαν είναι αυτά που προέρχονται από τη συναυλία του 2005, που απ' ότι θυμάμαι, δεν υπήρχε εκτεταμένη τηλεοπτική κάλυψη με πολλές κάμερες, όπως το 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια... παρατήρηση: μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρονται οι μουσικοί που έπαιξαν το 2004, με αποτέλεσμα να παραληφθούν κάποιοι. "Ψιλά γράμματα", θα μου πείτε... Αξίζει όμως να αναφέρω οτι στο dvd, τύμπανα παίζει ο Ανδρέας Μουζάκης, και όχι ο Γρηγόρης Συντρίδης, όπως αναγράφεται...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι και ο Τσεμπερούλης που δεν πρέπει να ξεχνάμε!! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και μια... παρατήρηση: μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρονται οι μουσικοί που έπαιξαν το 2004, με αποτέλεσμα να παραληφθούν κάποιοι. "Ψιλά γράμματα", θα μου πείτε...

Αχ...τελικά μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά, νομίζω ότι υπάρχουν βασικά πράγματα που δε γράφονται στο cd-dvd... Όπως για παράδειγμα πληροφορίες για το κάθε τραγούδι, προέλευση, πρώτες εκτελέσεις, χρονολογίες... Στοιχεία που έχουν ενδιαφέρον όχι μόνο για μουσικούς, επαγγελματίες ή ερασιτέχνες, αλλά και για απλούς ακροατές.

Έχω την αίσθηση ότι μερικοί από εμάς θα μπορούσαν να εργαστούν πολύ πιο αποτελεσματικά στις δισκογραφικές εταιρίες! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω την αίσθηση ότι μερικοί από εμάς θα μπορούσαν να εργαστούν πολύ πιο αποτελεσματικά στις δισκογραφικές εταιρίες! ;)

Όπως πολύ σωστά είπε η Αγνή στην εκπρόσωπο της ΜΙΝΟΣ στο Μελωδία:

"Πριν βγάλετε τα CD δώστε πρώτα μια κόπια σ' εμάς να τα ελέγξουμε..." :wow:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω την αίσθηση ότι μερικοί από εμάς θα μπορούσαν να εργαστούν πολύ πιο αποτελεσματικά στις δισκογραφικές εταιρίες! ;)

:wow::music::pity:

Αυτό κάπου το'χω ξανακούσει... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γενικά, νομίζω ότι υπάρχουν βασικά πράγματα που δε γράφονται στο cd-dvd... Όπως για παράδειγμα πληροφορίες για το κάθε τραγούδι, προέλευση, πρώτες εκτελέσεις, χρονολογίες... Στοιχεία που έχουν ενδιαφέρον όχι μόνο για μουσικούς, επαγγελματίες ή ερασιτέχνες, αλλά και για απλούς ακροατές.

Έχω την αίσθηση ότι μερικοί από εμάς θα μπορούσαν να εργαστούν πολύ πιο αποτελεσματικά στις δισκογραφικές εταιρίες! B)

Αυτό όμως σημαίνει επιπλέον χρόνο (για ψάξιμο κτλ), περισσότερα χρήματα, και οι "φτωχές" εταιρίες δεν είναι για τέτοια πράγματα... Όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα. ΑΡΠΑ, ΚΟΛΛΑ! Τις προσεγμένες εκδόσεις, τις κάνουν σε ΕΠΕΤΕΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ, (50, 100, 200, 300 χρόνων!), που πουλάνε καλύτερα! (και φυσικά κοστίζουν ακριβότερα)!!

Ας κοιτάξουνε και λίγο προς τα έξω... Καλό θα τους κάνει.

Όσο για το "μερικούς απο εμάς", όντως είναι έτσι. Αλλά, δεν θα μας άντεχε το... σύστημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απέκτησα κι εγώ τον δίσκο επιτέλους, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος. Απ' τα ωραιότερα live των τελευταίων χρόνων, ένας δίσκος που αξίζει να υπάρχει στην ελληνική δισκογραφία κι ελπίζω να πάει πάρα πολύ καλά.

Δεν έχω τί να πρωτοπώ για αυτή την μοναδική εμπειρία κι αυτούς τους υπέροχους ήχους.

’κουσα όλα τα τραγούδια με μεγάλη προσοχή.

Το πρώτο κομμάτι του δίσκου -που είναι τρία μαζί- σε βάζει στο κλίμα αμέσως, ειδικά το τί είναι αυτό που μας ενώνει πολύ όμορφη έμπνευση με τον τρόπο που μπαίνει.

Το Is-Oria-Mu πανέμορφο, είναι συγκινητικό το πώς η Ελλάδα των παλιών χρόνων έρχεται ξαφνικά και σε συναντάει από κάποιο μέρος που σχεδόν τίποτα δεν μαρτυρά πια ότι ζούσαν κάποτε Έλληνες εκεί.

Όλα τα τραγούδια με τον Eddy Napoli πάρα πολύ ωραία. Latin ρυθμοί με τον Εddy Napoli να τραγουδάει με αυτόν τον παλιό τρόπο και το χρώμα που τραγουδούσαν οι παλιότεροι τραγουδιστές. Πάρα πολύ ευχάριστα και οικεία ακούσματα. Ξεχωρίζω και το ντουέτο "ποιος ταχυδρόμος". Πολύ ωραίο ρεφραίν και ο Γιώργος έχει μια απαλή καθαρή φωνή που γεμίζει υπέροχα το κομμάτι.

H Dulce Pontes έχει καταπληκτική φωνή, καταπληκτικές δυνατότητες, αλλά...εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί με κουράζει και την βρίσω αρκετά νευρική. Ωστόσο η συνάντηση στο Havana είναι γι άλλη μια φορά πάρα πολύ δυνατή.

Γενικά ο Κορκολής έπαιξε πάρα πολύ όμορφα σε αυτόν τον δίσκο.

Οι άλλοι δύο τραγουδιστές με άφησαν λιγάκι αδιάφορο, όχι πως δεν μου άρεσαν, αλλά με τράβηξαν περισσότερο τα υπόλοιπα τραγούδια. Το Σαν τον μετανάστη ακούγεται πολύ "λίγο" όταν μπαίνει η ξένη γλώσσα (αν δεν κάνω λάθος Τούρκικα) κι έχω την αίσθηση ότι δεν ταίριαζε ιδιαίτερα σαν ήχος...

Αυτά είναι τα μόνα αρνητικά που έχω να πω...

Το Να με Θυμάσαι ΠΟΛΥ καλύτερο με αυτήν την ενορχήστρωση απ' ότι με τα ηλεκτρονικά κρουστά του original. Επιτέλους παίχτηκε το κομμάτι όπως έπρεπε.

Πολύ καλά έκανε λοιπόν ο Γιώργος που το συμπεριέλαβε σε αυτήν την συλλογή γιατί πρέπει να υπάρχει έτσι στην δισκογραφία.

Μια θάλασσα μικρή: αν και υπάρχουν σημεία κούρασης η ερμηνεία του είναι άψογη και είναι πολύ όμορφος ο διάλογος με τον Κορκολή.

Και τώρα έρχομαι στο σημείο που με συγκλόνισε.

Η μεγαλύτερη ερμηνεία που έχω ακούσει ποτέ στο συγκεκριμένο τραγούδι: Θάλασσα Πλατιά.

Μια ερμηνεία η οποία σου επιτρέπει να κάνεις μόνο δύο πράγματα: Είτε να βάλεις τα κλάματα, είτε να ανατριχιάσεις. Εγώ συγκρατήθηκα λίγο παραπάνω και έκανα το δεύτερο και συνεχίζω να το κάνω κάθε φορά που το ακούω, αλλά πού θα πάει κάποια στιγμή θα λυγίσω.

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να ξανακούσω εκτέλεση του συγκεκριμένου τραγουδιού από άλλον καλλιτέχνη. Η απόλυτη ερμηνεία. Ο τραγουδιστής που κλαίει γιατί κλαίει και το τραγούδι. Το τραγούδι που γίνεται ευτυχισμένο γιατί τραγουδιέται επιτέλους όπως του αξίζει. Ένα ρεφραίν ξέσπασμα για τον πόνο όλου του κόσμου και ένα κουπλέ που δροσίζεται ανάμεσα σε δάκρυα.

Τέτοιες στιγμές είναι ο λόγος που αγαπάω τον Γιώργο Νταλάρα, τίποτ' άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το cd-dvd.Είμαι το ίδιο ενθουσιασμένη και προσπαθώ να αντιληφθώ την αρμόσφαιρα εκείνου του καλοκαιριού(Δεν ήμουν το 2004).

Τα τέσσερα τελευταία τραγούδια είναι αυτά που με συγκίνησαν περισσότερο.

Η εκτέλεση του " Να με θυμάσαι "είναι εκπληκτική ....Το Μια Θάλασσα Μικρή με ταξιδεύει ..το Θάλασσα Πλατιά προκαλεί αναμνήσεις ...ακολουθεί το

Χάρτινο το Φεγγαράκι με την συγκλονιστική ερμηνεία το οποίο με αγγίζει , με ηρεμεί...

και τέλος το Όμορφη Πόλη είναι ο επίλογος αυτού του ονείρου , του μαγικού ταξιδιού....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμφωνήσω κι εγώ, ότι η ερμηνεία στο "Θάλασσα πλατιά" είναι από τις κορυφαίες στιγμές του δίσκου... (βέβαια τα συναισθήματα που μου άφησε το τραγούδι ζωντανά στο Ηρώδειο δεν συγκρίνονται με την εκτέλεση που μπήκε τελικά στο cd!) Μέσα στα υπόλοιπα τραγούδια που ξεχωρίζω συγκαταλέγονται τα "Να με θυμάσαι" και το "Ποιος ταχυδρόμος". Υπήρχαν κι άλλες στιγμές των υπόλοιπων καλλιτεχνών που θα άξιζε να αποτυπωθούν στο cd, και ελπίζω να υπάρχουν στο ολοκληρωμένο dvd. Για την Dulce Pontes, να προσθέσω πως είναι μια "οπτικοακουστική" τραγουδίστρια και σίγουρα τα συναισθήματα που μεταδίδει η -μεγάλη- φωνή της ζωντάνα, δεν συγκρίνονται με αυτό που τελικά πέρασε στο cd... :)

Να παραθέσω και την καθιερωμένη κριτική της Γεωργίτσας ;-)

====================================================

Γιώργος Νταλάρας: Μεσόγειος (Universal)

26/12/2005 7:46:30 μμ

Ένας δίσκος λίγες λέξεις

Τι ακριβώς καλούμαι να γράψω για αυτό το Cd δεν ξέρω.

Να γράψω για την εξαιρετική Dulce Ponte, για τη μοναδική Mira Anwar Awad τον Eddy Napoli και τον Halil Moustafa;

ΟΚ.

Να γράψω ότι είναι όλοι πάρα πολύ καλοί.

Να γράψω και για τους μουσικούς και την καλοκουρδισμένη ορχήστρα που (όπως πάντα) συνοδεύει το Γιώργο Νταλάρα και τους υπόλοιπους ερμηνευτές;

Το έγραψα κι αυτό.

Και τώρα τι πρέπει να κάνω;

Να ξεχάσω τις δηλώσεις Νταλάρα και να παραστήσω ότι ζω σε άλλον πλανήτη κι ότι ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με το έργο του;

Να παραστήσω ότι είμαι από άλλο ανέκδοτο και ότι δεν έχω να πω τίποτα σε σχέση με όλα αυτά τα (πραγματικά καθόλου απαραίτητα για το ελληνικό τραγούδι) που συμβαίνουν;

Τα άσχετα με τη μουσική και δια τηλεοράσεως εκσφενδονιζόμενα μπινελίκια που ανάθεμά με κι αν κατάλαβα για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ έγιναν όλα αυτά;

Δεν ήξερε ο Γιώργος Νταλάρας ποιος είναι ο Αντώνης Ρέμος και σε ποιο μαγαζί εργάζεται όταν συμφώνησε να πάει να δουλέψει μαζί του;

Τι του έχει κάνει του κυρίου Νταλάρα ο Λάκης Λαζόπουλος και του την έπεσε (κεραυνός εν αιθρία) στα καλά του καθουμένου?!

Και γιατί όλα αυτά;

Μια χαρά θα είχε κυκλοφορήσει αυτός ο δίσκος και θα είχε πάρει και αυτός τη θέση που του αρμόζει στην ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας, όλα τα υπόλοιπα προς τι;

Δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι βγήκε ο Ρέμος στις τηλεοράσεις και "καθάρισε" τον "αγνώμονα" συνεργάτη που ενώ τον πήρε στο μαγαζί του και τον τίμησε εκείνος τώρα βγαίνει και τον κατηγορεί και λέει ότι δεν πέρασε καλά μαζί του.

Και ήταν και ευγενέστατος ο Αντώνης το "καλό παιδί" και μια χαρά μας είπε ότι έχει τραγουδήσει "και ανοησίες" (εκείνο το "και" με σκότωσε) κι έκανε και την αυτοκριτική του κι έβαλε και τον Νταλάρα στη θέση του.

Ο οποίος Νταλάρας είχε βγει από τη θέση του μόνος του και χωρίς να τον υποχρεώσει κανείς.

Μα τω Θεώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Οπότε επιστρέφω στο δισκάκι το οποίο περιλαμβάνει ζωντανές ηχογραφήσεις που έγιναν στο Ηρώδειο το 2004 & το 2005 και πολύ ωραίες βραδιές ήταν, και εξαιρετικές και οι ορχήστρες, και εκφραστικότατη η συμπαθέστατη Dulce Pontes με τη μεγάλη φωνή και όλα τέλεια.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς ντροπή και κρίμα.

Στιχάκια..

"Σαν τον μετανάστη στη δική σου γη

μέρα νύχτα λύνεις, δένεις την πληγή

κι όλα γύρω ξένα κι όλα πετρωμένα

και δεν ξημερώνει να 'ρθει η χαραυγή"

["Σαν τον Μετανάστη" του Ζιλφί Λιβανελί σε ελληνικούς στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου]

Δυο τρία πράγματα που ξέρω...

Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι: www.dalaras.gr

CD το οποίο...

περιέχει αυτά που σου είπα

Τελικά να το αγοράσω;

και να είσαι φαν του Νταλάρα φαντάζομαι ότι θα το αγοράσεις διότι και μια χαρά τραγούδια περιέχει και καλές ερμηνείες από τους φιλοξενούμενους καλλιτέχνες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλώ ας αημερώσει κάποιος γιατι έχω μπερδευτεί

Σε πόσες εκδόσεις κυκλοφορεί η Μεσόγειος αυτή τη στιγμή;

Τι θα πεί cd με bonus dvd;;;

Δηλαδή εμείς που πήραμε το cd απο την πρώτη μέρα ηλίθιοι ήμασταν;;

Θα πρέπει να "αγόράσουμε" και το dvd;;; :xmas::mad::confused::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0