Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Γ.Νταλάρας - Θόδωρος Δερβενιώτης

5 posts in this topic

Στον "ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ" της περασμένης Κυριακής(4/12/05) υπήρχε μικρό αφιέρωμα στον λαϊκό συνθέτη Θόδωρο Δερβενιώτη, με αφορμή τον ένα χρόνο(4/12/04) από το θάνατό του.

Μεταξύ των ερμηνευτών που έχουν τραγουδήσει τραγούδια του στη δισκογραφία, αναφερόταν κι ο Γιώργος Νταλάρας.

Από ένα γρήγορο ψάξιμο στη δισκοθήκη μου βρήκα τα εξής :

-"ΤΑ ΔΥΟ ΦΕΓΓΑΡΙΑ"(1971 - CD : "ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ")

-"ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟΥ ΤΟ ΡΟΛΟϊ"(1971 - CD : "ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ")

-"ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ"(1975 - CD : "50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ" & 1983 - CD : "ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ / ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ").

Έχω δυο ερωτήματα :

1. Υπάρχει άλλο τραγούδι του Δερβενιώτη ερμηνευμένο από τον Νταλάρα στη δισκογραφία;

2. Έχει ερμηνεύσει ο Νταλάρας σε live εμφάνιση άλλο τραγούδι του Δερβενιώτη, πέρα από τα παραπάνω ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόχειρα θυμάμαι το "Πάρε τα χνάρια μου" (στην εκπομπή "Αυλαία" το 1994)και το "Ένα σφάλμα έκανα" στο οποίο έκανε β'φωνή στην Ε.Τσαλιγοπούλου στις παραστάσεις στο "Αττικόν το 1989-90 και σε μια χριστουγεννιάτικη εκπομπή το 1989.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Τώρα με έβαλες να ψάχνω παλιό υλικό στο αρχείο μου...

Παρεμπιπτόντως, τώρα μου ήρθε, αυτό το : "Θάνο συνέχισε να μας βασανίζεις..." που σου έγραψε ο Νταλάρας είναι πολύ ψαγμένο. Κρύβει αγάπη! Θυμήθηκα μια παλιά φιλενάδα μου που μου έλεγε πως : "όποιος αγαπάει παιδεύει"! Και μου ζητούσε να την... "παιδεύω"!

Κάτι ξέρει κι ο Νταλάρας, γι' αυτό και ζητά να τον "βασανίζουν" δημιουργικά αυτοί που ειλικρινά τον αγαπούν κι αυτόν και το έργο του.

Όπως εσύ, όπως όλοι μας εδώ μέσα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Re Thanash!

Pou sou egrapse O Ntalaras synexise na mas basanizeis?

Parempiptontos na se ksanaeuxaristhso kai apo edo gia to an htane na s'arnhtho!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kapetanie, αναζήτησε την απάντηση στο ερώτημά σου στη ''γενική συζήτηση'' και ειδικότερα στο topic ''Ένας χρόνος στο forum''. Θα λυθεί η απορία σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0