ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Νότης Μαυρουδής

93 posts in this topic

Αύριο (29/11) είναι η τελευταία παράσταση στο "Μετρό"!

(και σήμερα 28/11 η προτελευταία)

Επίσης, θα εμφανιστούν στις 12/12 στην Κόρινθο και (να το γράψω επιτέλους στο σωστό topic) στις 15/12 στον Ιανό! :D

http://www.ianos.gr/index.asp?park=ev&cat=...2&dopt=&key=348

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο Δεύτερο μεταδίδει το πρόγραμμα απ' το Μετρό από την τελευταία παράσταση (29/11)

Συγνώμη για την καθυστερημένη ενημέρωση :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι Μαυρουδής-Μάργαρης-Μουτσάτσου-Αβαράκης θα εμφανιστούν:

2 & 3 Ιανουαρίου στην Αίγλη στη Θεσσαλονίκη

16/1 στην Κόρινθο

22 & 23/1 στον Ιανό της Αθήνας (http://www.ianos.gr/index.asp?park=ev&cat=...2&dopt=&key=404)

27 & 28/1 στην Κύπρο (http://www.tar.gr/content/content.php?id=1630)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα έμαθα πως τελικά οι παραστάσεις στην Αίγλη ματαιώθηκαν... :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Το πηγάδι του κρίνου"

Ο Νότης Μαυρουδής και ο Λουδοβίκος των Ανωγείων σε μια βραδιά πρόταση!

Ο Λουδοβίκος των Ανωγείων αφηγείται τα μικρά του παραμύθια για μεγάλους και ο Νότης Μαυρουδής με την κιθάρα του συνοδεύει αυτοσχεδιάζοντας.

Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου, ώρα 21.00

Black Duck Multiplarte | Χρήστου Λαδά 9Α, Τηλ. 2103234760

http://img136.imageshack.us/img136/2647/22...lackduckbt3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή 15/3/2009, ώρα 20:00

"Ο Νότης Μαυρουδής συναντά το Μάνο Χατζιδάκι"

Συναυλία με τους Νότη Μαυρουδή, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Αναστασία Μουτσάτσου.

Μαζί τους οι σολίστες:

Παναγιώτης Μάργαρης, κιθάρα

Τάκης Φαραζής, πιάνο

Μάνος Αβαράκης, πνευστά

Στην παράσταση - αφιέρωμα θα ακούσουμε αγαπημένα τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι, αλλά και τα γνωστά, αγαπημένα τραγούδια του Νότη Μαυρουδή, διασκευασμένα με το μοναδικό τρόπο των Νότη Μαυρουδή και Παναγιώτη Μάργαρη.

(Αίθουσα διαλέξεων 3ου Ενιαίου Λυκείου Νέας Φιλαδέλφειας - Θεσσαλονίκης & Λαχανά)

http://www.tar.gr/content/content.php?id=1760

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ-Οικολόγοι Πράσινοι

10.2.09

Ο Νότης Μαυρουδής εξηγεί γιατί στηρίζει τους Οικολόγους Πράσινους

Στην πρώτη του συνέντευξη μετά την ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του στο Ευρωψηφοδέλτιο των Οικολόγων Πράσινων, στον FLASH 96 FM, ο γνωστός συνθέτης και κιθαριστής Νότης Μαυρουδής εξέφρασε τον ενθουσιασμό του για την πολιτική του ένταξη στους ΟΠ και εξήγησε τους λόγους που τον έκαναν να συστρατευτεί με τους Έλληνες Πράσινους.

Ο πολυσυλλεκτικός χαρακτήρας του κόμματος, η αντίθεσή του σε μονολιθικές αντιλήψεις, η πλήρης απουσία εκπροσώπων πολιτικών τζακιών και βέβαια το πολυσύνθετο πολιτικό όραμα, που πέρα από τα κεντρικά ζητήματα της προστασίας του περιβάλλοντος, αναδεικνύει την πράσινη ανάπτυξη, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τον πολιτισμό, στην ευρύτερη και στενότερη έννοιά του, είναι τα στοιχεία που τον συνέγειραν, τόνισε ο σημαντικός συνθέτης και πνευματικός άνθρωπος Νότης Μαυρουδής, που εδώ και δεκαετίες καταθέτει το πολιτικό και πολιτιστικό του στίγμα στην ελληνική κοινωνία, μέσα από το χώρο της σκεπτόμενης και αυτοκριτικής Αριστεράς.

Σε ερώτηση αν τα υψηλά δημοσκοπικά ποσοστά που καταγράφουν οι Οικολόγοι Πράσινοι και τα οποία τους βάζουν στην επόμενη Βουλή οφείλονται σε ψήφο διαμαρτυρίας ή συνείδησης, ο Νότης Μαυρουδής απάντησε: «και στο ένα και το άλλο, όμως πρέπει να δούμε αυτό το φαινόμενο σοβαρά και να μην το προσπερνάμε».

Κλείνοντας, εξέφρασε την ανησυχία του για τη συνεχιζόμενη καταστροφή των οικοσυστημάτων και για τους κινδύνους που αυτό συνεπάγεται για το περιβάλλον και τη ζωή στον πλανήτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η πρώτη δισκογραφική παραγωγή του TaR «Έλληνες κιθαριστές ερμηνεύουν Έλληνες συνθέτες»! :blush:

Η παρουσίαση θα γίνει το Σάββτο 9 Μαΐου στις 12μ.μ στο Σπίτι του ΕΣΚΒΕΤ (Ελληνικό Συμβούλιο Βιοτεχνίας & Εφαρμοσμένων Τεχνών) (οδός Βρυσακίου 17, και Ποικίλης, στη στοά του Αττάλου στην Πλάκα).

Πεερισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ:

http://www.tar.gr/content/content.php?id=1974

:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει μια αλλαγή στην ώρα της παρουσίασης:

η παρουσίαση θα αρχίσει στις 4μ.μ, θα ακολουθήσει συναυλία 8 κιθαριστών και συνόλων, ενώ στον ίδιο χώρο θα λειτουργεί εικαστική έκθεση από τις 12μ.μ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυκλοφόρησε ο καινούριος δίσκος του Νότη Μαυρουδή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Με την Παιδική Χορωδία Νίκαιας, τραγούδια πάνω σε ποίηση του Δημήτρη Μανθόπουλου, συμμετέχουν Αναστασία Μουτσάτσου, Μανώλης Μητσιάς Μαριώ!

(περισσότερες πληροφορίες αύριο, γιατί τώρα είναι αργάμιση... :razz: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τί αργάμιση και ξε-αργάμιση... Να όλες οι πληροφορίες που αναγράφονται στο δίσκο:

"Κλόουν"

Μουσική: Νότης Μαυρουδής

Στίχοι: Δημήτρης Μανθόπουλος

Παιδική Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας

Συμμετέχουν: Μανώλης Μητσιάς, Αναστασία Μουτσάτσου, Μαριώ

Τραγούδια:

Αιγαιοπελαγίτικο

Χάρτινο μπρατσέρα

Γέροι ναυτικοί (Μανώλης Μητσιάς, Χορωδία)

Καινούριες λέξεις

Η μηλιά της χαράς

Το τσίρκο

Ιστορική θύμηση (Αναστασία Μουτσάτσου, Χορωδία)

Καλοκαιριάτικη νύχτα

Το σκιάχτρο

Νανούρισμα (Μαριώ, Χορωδία)

Μη και Πρέπει (Χαρά Κορομπίλη, Αντιγόνη Κουγιουμτζόγλου, Κατερίνα Χαλδούμπη, Βιβή Συκιώτη, Ιωάννα Λαδοπούλου)

Ένα σκιάχτρο μα τι σκιάχτρο

Το κακό παιδί (Τάσος Αρβανιτίδης, Χορωδία)

Ο βοριάς (Διαβάζει ο Νότης Μαυρουδής)

Καλλιτεχνική παραγωγή και οργάνωση: Νότης Μαυρουδής

Μουσική, ενορχήστρωση: Νότης Μαυρουδής

Στίχοι: Δημήτρης Μανθόπουλος

Έπαιξαν οι μουσικοί:

Νότης Μαυρουδής, Παναγιώτης Μάργαρης: κιθάρα

Θανάσης Θάνος: πιάνο, ακορντεόν, synths, ντέφι

Μάνος Αβαράκης: φυσαρμόνικα

Σταύρος Καβαλιεράτος: κοντραμπάσο

Στέλλα Τσάνη: βιολί

Φώφη Καρούντζου: μαντολίνο

Διδασκαλία, διεύθυνση, εναρμόνιση Χορωδίας: Θανάσης Μιχαλόπουλος

Την Παιδική Χορωδία του Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας αποτελούν:

Αγγελική Αρβανιτίδου, Τάσος Αρβανιτίδης, Νίκος Γαζής, Δήμητρα Ευαγγέλου, Ελένη Θεοδωροπούλου, Ελισάβετ Θεοδωροπούλου, Μαρίνα Θεοδωροπούλου, Δημήτρης Καραβόπουλος, Κλειώ Καραμπάση, Βασιλική Κρητικού, ’ντα Κοντοδήμου, Χαρά Κορομπλή, Αντιγόνη Κουγιουμτζόγλου, Ιωάννα Λαδοπούλου, Ροζάνα Λάτση, Μαργαρίτα Μαλό, Μαριάννα Μαλό, Ναταλία Μέλνικ, Ειρήνη Μεταλίδου, Ηλιάνα Μούκα, Στέλλα Μούκα, Αλεξάνδρα Μπάμπουλη, Σωτήρης Νιάρχος, Δήμητρα Παπαδημητρίου, Δήμητρα Πολιά, Ιοκάστη Σταγάκη, Βιβή Συκιώτη, Νίκος Φωλίδης, Κατερίνα Χαλδούπη, Μυρτώ Χρηστάκη

Σολίστες στα τραγούδια

«Το κακό παιδί»: Τάσος Αρβανιτίδης, Χορωδία

«Μη και Πρέπει»: Χαρά Κορομπίλη, Αντιγόνη Κουγιουμτζόγλου, Κατερίνα Χαλδούμπη, Βιβή Συκιώτη, Ιωάννα Λαδοπούλου

Όλα τα ποιήματα των τραγουδιών είναι από το βιβλίο του Δημήτρη Μανθόπουλου «Με των στίχων τα φτερά» (εκδ. Διάπλαση, 2007)

Στο τραγούδι «Καινούριες λέξεις» υπάρχουν λέξεις που "ξεπήδησαν" από το παγκόσμιο σοκ του ατυχήματος στο πυρηνικό εργοστάσιο του Τσέρνομπιλ, το 1986.

Ηχογράφηση: Βαγγέλης Σαπουνάς, Studio Subways

Remix: Βαγγέλης Σαπουνάς, Νότης Μαυρουδής

Digital Mastering: Θοδωρής Χρυσανθόπουλος, Fabelsound

Φωτογράφηση: Μανώλης Χιώτης

Παραγωγός: LYRA - ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ Α.Ε.

Μάλλον θα με απασχολήσουν και στο μέλλον τα τραγούδια με τις παιδικές χορωδίες. Από το 1995, που ξεκίνησα μια τέτοια δισκογραφική σκέψη (Χάρτινο καράβι), δε σταμάτησα να επανέρχομαι κατά διαστήματα και να «γεφυρώνω» την ενηλικίωσή μου με την ανάγκη παιδικής αθωότητας, που όσο περνάει ο χρόνος ολοένα και μεγαλώνει.

Αυτή τη φορά, η Παιδική Χορωδία του Δημοτικού Ωδείου της Νίκαιας, του επίμονου μαέστρου της Θανάση Μιχαλόπουλου, είναι το όχημα, και τα καινούρια τραγούδια για τον «Κλόουν», γι αυτή τη χορωδία τα έγραψα. Από το βιβλίο του εξαιρετικού λογοτέχνη και συγγραφέα Δημήτρη Μανθόπουλου επέλεξα ό,τι προκαλεί την προσωπική μου «παιδική αθωότητα», παίζοντας κι εγώ με λέξεις, συνειρμούς, συμβολισμούς, μελωδίες και νοήματα, που δεν αφορούν αποκλειστικά και μόνο τα παιδιά της μικρής ηλικίας. Στο μέτρο και της δικής μου «παιδικότητας» έφτιαξα ξανά το δικό μου ιδεατό κόσμο ενός διαφορετικού χρόνου (όχι κατ ανάγκη παλαιότερου) και συνδέθηκα με τα παιδιά της Νίκαιας για να πορευτούμε δισκογραφικά.

Μαζί με την παιδική χορωδία φιλοξενήθηκαν γνωστοί και σεβαστοί τραγουδιστές του ελληνικού τραγουδιού, η Μαριώ, ο Μανώλης Μητσιάς και η Αναστασία Μουτσάτσου, για να ζεστάνουν ακόμη περισσότερο το δικό μας τοπίο

Θέλω να τους ευχαριστήσω από καρδιάς γιατί και αυτοί, με τον τρόπο τους, έδωσαν στα τραγούδια ουσία και προσωπική σφραγίδα, στοιχεία που από χρόνια έχουν καταθέσει στο μετερίζι του ελληνικού τραγουδιού και έχουν «βραβευτεί» από τη συλλογική αποδοχή.

Τέλος, μαζί με το μαέστρο-δημιουργό της χορωδίας Θανάση Μιχαλόπουλο, θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για το κέφι και την προσπάθεια που κατέβαλαν, καθώς και τον πρόεδρο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Νίκαιας Σταύρο Κορομπίλη, που παραχώρησε τη χορωδία, αλλά και τον αεικίνητο δήμαρχο Στέλιο Μπενετάτο για την εμπιστοσύνη τους στο πρόσωπό μου.

Ο Κλόουν, αυτό το συμπαθέστατο σύμβολο της χαρμολύπης, θα αναζητά ακατάπαυστα τα συναισθήματα των ανθρώπων, μικρών ή μεγάλων, σε όλες τις εποχές και τους χρόνους, είτε σε δύσκολες, είτε σε εύκολες συνθήκες, μέσα από τα τραγούδια μας

Νότης Μαυρουδής

Αθήνα, Μάρτιος 2009

Νιώθω την ανάγκη τα τραγούδια του δίσκου να τα αφιερώσω στα πλασματάκια Ιάσονα, Αριάδνη, Έλλη και Οδυσσέα.

Στα «εγγονάκια μου»!

Ν.Μ.

:D:D:D:D:D:razz:

Μετά από την πρώτη ακρόαση του δίσκου, έχω να δηλώσω πως είναι υπέροχος!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θανάσης Θάνος: πιάνο, ακορντεόν, synths, ντέφι

:D:D:D Ωραίο όνομα... :lol:

Πέρα απ'την πλάκα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρων δίσκος. Χρύσα θα σπεύσω να τον τιμήσω... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην το ξεχάσω: ο Νότης Μαυρουδής και ο Παναγιώτης Μάργαρης θα παίξουν την Πέμπτη 28 Μαΐου στις 22:00, στο Black Duck Multiplarte (Χρήστου Λαδά 9Α, κέντρο)

Πληροφορίες: http://www.tar.gr/content/content.php?id=2086

Και επανέρχομαι στο δίσκο. Κατ' αρχάς για τη μουσική δε χρειάζεται να πω κάτι, ο Μαυρουδής είναι εγγύηση! :D

Μερικά τραγούδια και στίχοι που με άγγιξαν με το πρώτο άκουσμα:

"Χάρτινη μρατσέρα":

στην πρώτη στροφή περιγράφει:

"Στου λουτρού μας την μπανιέρα αρμενίζει μια μπρατσέρα

Μια μπρατσέρα ζηλευτή καμωμένη με χαρτί"

Στις επόμενες δύο περιγράφει φανταστικά ταξίδια:

"Καπετάνιος στο κατάρτι δίχως μπούσουλα και χάρτη

Βάζω ρότα βιαστικά για λιμάνια εξωτικά

Έχω πρίμα τον αγέρα κι ούτε κάβος ούτε ξέρα

Μπρος ξανοίγεται όλο φως σμαραγδένιος ο γιαλός"

και κλείνει:

"Κι όμως, τρέμω με τη σκέψη η μπρατσέρα μη μουσκέψει

Όνειρο γλυκό, γιατί να σε φτιάξω από χαρτί;

"Καινούριες λέξεις"

*Στο τραγούδι «Καινούριες λέξεις» υπάρχουν λέξεις που "ξεπήδησαν" από το παγκόσμιο σοκ του ατυχήματος στο πυρηνικό εργοστάσιο του Τσέρνομπιλ, το 1986.

Στα ρεφρέν αλλάζει μόνο μία λέξη κι ένα σημείο στίξης, και αλλάζει όλο το νόημα:

"Μπεκερέλ και μιλερέμ, φα μι ρε και τερερέμ,

στρόντιο και καίσιο, να 'χεις βίον αίσιο..."

"Μπεκερέλ και μιλερέμ, φα μι ρε και τερερέμ,

στρόντιο και καίσιο, θα 'χεις βίον αίσιο;"

"Το τσίρκο"

κλείνει με τον εξής στίχο:

"Τσίρκο κι η ζωή, μυστήριο

μπαίνεις δίχως εισιτήριο..."

"Νανούρισμα"

Ολόκληρο το τραγούδι έχει πολύ δυνατά νοήματα. Θα ξεχωρίσω απλών μερικούς στίχους:

"Σιγήστε τανκς και πύραυλοι σ' Ανατολή και Δύση

κοιμάται το παιδάκι μου και τρέμνω μην ξυπνήσει"

"Ύπνε που παίρνεις τα μωρά πάρε και το δικό μου

μα μην το πας στις γειτονιές του πόνου και του τρόμου"

"Μη μου το παε στις λαγκαδιές που πρασινίζαν δάση

και δει καμένα τα δεντρά και τ' όνειρο χαλάσει"

Τα τρία τελευταία τραγούδια του δίσκου, μπορώ να πω πως "τα πήρα λίγο προσωπικά", μου θύμισαν πράγματα από τα δικά μου παιδικά (και όχι μόνο) χρόνια... :D

"ΜΗ και ΠΡΕΠΕΙ"

"Τη μαμά μου λένε ΜΗ, ΠΡΕΠΕΙ λένε τον πατέρα

κι η μεγάλη τους στοργή με κουράζει νύχτα μέρα"

"Ίδια στο σχολείο κι άλλα -θα 'ναι βλέπεις τυχερό μου-

ΠΡΕΠΕΙ λένε τη δασκάλα, κύριο ΜΗ το δάσκαλό μου"

Το "Ένα σκιάχτρο μα τι σκιάχτρο" μου θύμισε το "Όνειρο του σκιάχτρου", του Ευγένιου Τριβιζά, το οποίο το είχε ανεβάσει η θεατρική ομάδα της τάξης του αδερφού μου (ο οποίος ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών) στο Δημοτικό (1995) :D

"Το κακό παιδί"

που ο τελευταίος στίχος λέει:

"Αχ, κακός ας γίνω λίγο

μα τι κρίμα, δεν μπορώ!

Πόσες φορές δεν μας είχαν/έχουν εκμεταλλευτεί επειδή είμαστε "καλά παιδιά"; Πόσες φορές δεν έχουμε πει ότι θα θέλαμε να γίνουμε και λίγο "κακά παιδιά" για να πάρουμε το αίμα μας πίσω; Κι όμως, τελικά όλο το λέμε και το φανταζόμαστε, αλλά ποτέ δεν μπορούμε να γίνουμε...

Και τέλος στον "Βοριά" σε αφήγηση του Νότη Μαυρουδή, χθες το βράδυ/σήμερα το πρωί (τα 'χω μπερδέψει λίγο... :D ) είχα μια καταπληκτική ακρόαση:

Στο βάθος ακούγεται ήχος θύελλας, και εγώ είχα αναμένο στη μεγάλη ταχύτητα τον ανεμιστήρα οροφής του δωματίου μου, οπότε ανέμιζαν διάφορα πράγματα στο χώρο και το εφέ ήταν τέλειο! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτό που μ'αρέσει στο Νότη Μαυρουδή είναι πως, σε αντίθεση με άλλους ομοτέχνους του που ανήκουν στην ίδια γενιά του '60, είναι δραστήριος, δημιουργικός και παραγωγικός και κάνει πολύ ωραίες δουλειές.Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι δίσκοι "Στην ηχώ του έρωτα", "Carte Postale" και "Λούνα Παρκ". Ενώ κάποιοι της γενιάς του προτιμούν να κάθονται αραχτοί στους καναπέδες τους και να μιζεριάζουν κατηγορώντας την κοινωνία, τα μέσα, τους τραγουδιστές κλπ, κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ΜΟΥσικη ΣΥντροφια Παν/μιου Ιωαννινων

παρουσιάζει το

Νότη Μαυρουδή

μαζι του η Αναστασία Μουτσάτσου

και ο Παναγιώτης Μάργαρης

σε μια ξεχωριστή μουσική βραδιά, το Σάββατο, 23 Μαϊου 2009, και ώρα 9 το βράδυ στην αίθουσα Λόγου & Τέχνης, στην Πανεπιστημιούπολη.

είσοδος ελεύθερη

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη Δευτέρα θα γίνει η παρουσίαση του καινούριου δίσκου του Νότη Μαυρουδή! :rolleyes:

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του 1ου Παιδικού Φεστιβάλ Πολιτισμού που διοργανώνει το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Νίκαιας, την Δευτέρα 1 Ιουνίου 2009 & ώρα 9 μ.μ. στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Μάνος Λοΐζος» (Θηβών 245 - Νίκαια).

Ο μουσικοσυνθέτης Νότης Μαυρουδής θα παρουσιάσει την χορωδία του Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας, η οποία συμμετέχει στον νέο του δίσκου με τίτλο «Κλόουν». Θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα με τη συμμετοχή της Αναστασίας Μουτσάτσου.

Ο Πρόεδρος του Π.Κ.Δ.Ν., Σταύρος Κορομπίλης

Ο Δήμαρχος Νίκαιας, Στέλιος Μπενετάτος

* * *

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΗΣ «ΚΛΟΟΥΝ» ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΟΤΗ ΜΑΥΡΟΥΔΗ

Tο 1ο Παιδικό Φεστιβάλ Πολιτισμού διοργανώνει ο Δήμος Νίκαιας και το Πνευματικό Κέντρο στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Μάνος Λοΐζος» (Θηβών 245) το πρώτο δεκαήμερο του Ιούνη, όπου θα φιλοξενηθούν εκδηλώσεις πολιτισμού για τα παιδιά, με άξονα την έκθεση ζωγραφικής του τμήματος Παιδικής Τέχνης του Π.Κ.Δ.Ν.

Η έναρξη του φεστιβάλ θα γίνει με τη Χορωδία του Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας τη Δευτέρα 1η Ιουνίου και ώρα 9.00 μ.μ. που θα την παρουσιάσει ο μουσικοσυνθέτης Νότης Μαυρουδής και παράλληλα θα ακουστούν τραγούδια από τον πρώτο της δίσκο με τίτλο «Κλόουν» σε στίχους Δ. Μανθόπουλου με τον μαέστρο Θανάση Μιχαλόπουλο. Η χορωδία του Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας μέσα από τα τραγούδια του Νότη Μαυρουδή θα στείλει μηνύματα πανανθρώπινης αγάπης και ειρήνης στα παιδιά όλου του κόσμου!. Γιαυτή τη βραδιά συμμετέχει φιλικά η Αναστασία Μουτσάτου.

Ο Δήμαρχος Νίκαιας κ. Στέλιος Μπενετάτος επισημαίνει: «Έχει σημειολογική σημασία ότι η Κοκκινιά των αγώνων και των θυσιών αφιερώνει αυτές τις γιορτές στα παιδιά του Παλαιστινιακού λαού που αγωνίζεται και ματώνει, χρόνια τώρα και γίνονται αγώνας για τη ζωή, την ειρήνη και τη χαρά». Ο Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Νίκαιας τονίζει μεταξύ άλλων: « Στόχος αυτού του πρώτου παιδικού φεστιβάλ είναι οι εκδηλώσεις πολιτισμού να ενθαρρύνουν παράλληλα και τη συμμετοχή των παιδιών. Μουσικοκινητικά δρώμενα, κατασκευές, παιδικές παραστάσεις, συζητήσεις με σκηνοθέτες, εκθέσεις παιδικού βιβλίου σκοπεύουν στην ανάπτυξη της καλλιτεχνικής δημιουργίας των παιδιών».

Η Παιδική χορωδία του Δημοτικού Ωδείου της Νίκαιας είναι το όχημα και τα καινούργια τραγούδια για τον Κλόουν, γι αυτή τη χορωδία τα έγραψε ο Νότης Μαυρουδής. Από το βιβλίο του λογοτέχνη και συγγραφέα Δημήτρη Μανθόπουλου, επέλεξε ό,τι προκαλεί την προσωπική του «παιδική αθωότητα» παίζοντας και εκείνος με λέξεις, συνειρμούς, συμβολισμούς, μελωδίες και νοήματα, που δεν αφορούν αποκλειστικά και μόνο τα παιδιά της μικρής ηλικίας. Στο μέτρο και της δικής του «παιδικότητας» έφτιαξε ξανά το δικό του ιδεατό κόσμο ενός διαφορετικού χρόνου (όχι κατ ανάγκη παλαιότερου) και συνδέθηκε με τα παιδιά της Νίκαιας για να πορευτεί μαζί τους δισκογραφικά. Ο Νότης Μαυρουδής αναφέρει: «Μάλλον θα με απασχολήσουν και στο μέλλον τα τραγούδια με τις παιδικές χορωδίες. Από το 1995 που ξεκίνησα μια τέτοια δισκογραφική σκέψη (Χάρτινο καράβι), δε σταμάτησα να επανέρχομαι κατά διαστήματα και να «γεφυρώνω» την ενηλικίωσή μου, με την ανάγκη παιδικής αθωότητας, που όσο περνάει ο χρόνος ολοένα και μεγαλώνει. Μαζί με τον μαέστρο δημιουργό της χορωδίας Θανάση Μιχαλόπουλο. θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για το κέφι και την προσπάθεια που κατέβαλαν, καθώς και τον Πρόεδρο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Νίκαιας Σταύρο Κορομπίλη, που παραχώρησε τη χορωδία, αλλά και τον αεικίνητο δήμαρχο Στέλιο Μπενετάτο, για την εμπιστοσύνη τους στο πρόσωπό μου Θέλω ακόμη να ευχαριστήσω τους τραγουδιστές που συμμετείχαν στον δίσκο και έδωσαν στα τραγούδια ουσία και προσωπική σφραγίδα, στοιχεία που από χρόνια έχουν καταθέσει στο μετερίζι του ελληνικού τραγουδιού και έχουν «βραβευτεί» από την συλλογική αποδοχή». Πιο συγκεκριμένα στο δίσκο «Κλόουν» συμμετέχουν οι σεβαστοί τραγουδιστές: η Μαριώ, ο Μανώλης Μητσιάς και η Αναστασία Μουτσάτσου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΓΕΝ.Δ/ΝΣΗ ΠΕΡ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΔΗΜΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

http://notismavroudis.gr/nea.php?subaction...t_from&ucat=34&

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την εκπομπή "Μουσική βραδιά" του Γιώργου Παπαστεφάνου:

:mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα Παρασκευή 3 Ιουλίου, στις 23:00

Στην εκπομπή του Παναγιώτη Θεοδοσίου

"Το Κάλλος του Ήχου"

από τον Ραδιοφωνικό Σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος

(89,5 FM Stereo ή www.ecclesia.gr).

Ένα αφιέρωμα στην 1η δισκογραφική παραγωγή του διαδυκτιακού περιοδικού TaR, www.tar.gr

"Έλληνες κιθαριστές ερμηνεύουν Έλληνες συνθέτες".

Ξεναγός στους θαυμαστούς ήχους του ξεχωριστού αυτού cd ο Κώστας Γρηγορέας.

Η ανακοίνωση στις "ΚονTaRομαχίες" (forum) του TaR:

http://tar.gr/forum/viewtopic.php?p=4783#4783

Η σελίδα του Σταθμού της Εκκλησίας της Ελλάδος:

http://www.ecclesia.gr/greek/ecclesiaradio/index.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσεχείς συναυλίες:

Κυριακή 26 Ιουλίου

Νότης Μαυρουδής - Παναγιώτης Μάργαρης: "Cafe de l' art"

Κηποθέατρο "Μάνος Χατζιδάκις" - Ηράκλειο Κρήτης

Αφίσα

Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου

Νότης Μαυρουδής - Παναγιώτης Μάργαρης: "Cafe de l' art"

Μεγάλη συναυλία στο Θέατρο Βράχων - Βύρωνας

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Συναυλία - Αφιέρωμα στον Μιχάλη Μπουρμπούλη

με τους: Μελίνα Κανά, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Γεράσιμο Ανδρεάτο, Πέτρο Γαϊτάνο, Μαριώ, Νότη Μαυρουδή, Αναστασία Μουτσάτσου, Παναγιώτη Μάργαρη

Βεάκειο - Πειραιάς

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

’λλη μία συναυλία:

Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου

«Από τον Μαυρουδή στον Χατζιδάκι»

Νότης Μαυρουδής - Αναστασία Μουτσάτσου - Παναγιώτης Μάργαρης

Αττικό ’λσος - Δήμος Αθηναίων

* Στη συναυλία του Θεάτρου Βράχων συμμετέχουν και οι:

Αναστασία Μουτσάτσου, Ηρώ, Χρήστος Θηβαίος, Διονύσης Τσακνής

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναλυτικότερες πληροφορίες για τις συναυλίες του Σεπτέμβρη:

Τετάρτη 9

«Ο Νότης Μαυρουδής συναντά τον Μάνο Χατζιδάκι»

Θέατρο Αττικού ’λσους

Συμμετέχουν: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Αναστασία Μουτσάτσου,

Παναγιώτης Μάργαρης (κιθάρα), Μάνος Αβαράκης (φυσαρμόνικα)

Ώρα: 20:30

Εισιτήριο: 10

Προπώληση εισιτηρίων:

Προπώληση εισιτηρίων γίνεται στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων (Ακαδημίας 50) Δευτέρα έως Παρασκευή 10:00 - 17:00 (τηλ. 210 3612920) και στην Τεχνόπολις (Πειραιώς 100) 10: π.μ. έως 10 μ.μ.

Στο Θέατρο του Αττικού ’λσους θα γίνεται πώληση εισιτηρίων μόνο για την παράσταση της ημέρας 19:00 - 21:00.

Πρόσβαση στο θέατρο: http://www.attiko-prasino.gr/Default.aspx?tabid=555&language=el-GR

-----------

Πέμπτη 10

Νότης Μαυρουδής & Παναγιώτης Μάργαρης: 10 ΧΡΟΝΙΑ Cafe de l art

Θέατρο Βράχων "Μελίνα Μερκούρη"

Συμμετέχουν: Σόνια Θεοδωρίδου, Ηρώ, Αναστασία Μουτσάτσου, Χρήστος Θηβαίος, Διονύσης Τσακνής, David Lynch (σαξόφωνο)

Συμμετέχουν οι μουσικοί: Μάνος Αβαράκης (φυσαρμίνικες-φλάουτα), Σταύρος Καβαλιεράτος (κοντραμπάσο), Θανάσης Θάνος (πλήκτρα)

Ώρα: 20:30

Εισιτήριο: 20 / 15

Προπώληση εισιτηρίων & πρόσβαση στο θέατρο: http://www.festivalbyrona.gr/article.php?cat=4

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΑΦΙΣΑ: http://notismavroudis.gr/sinavlies-content.php?subaction=showfull&id=1250193400&archive=&start_from=&ucat=32&show_cat=32

----------

Δευτέρα 21

Συναυλία - Αφιέρωμα στον στιχουργό Μιχάλη Μπουρμπούλη

Βεάκειο Θέατρο

Συναυλίαυναυλία - Αφιέρωμα στον στιχουργό Μιχάλη Μπουρμπούλη Αφιέρωμα στον στιχουργό Μιχάλη Μπουρμπούλη

με τους Μελίνα Κανά, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Γεράσιμο Ανδρεάτο, Πέτρο Γαϊτάνο, Μαριώ, Νότη Μαυρουδή, Αναστασία Μουτσάτσου, Παναγιώτη Μάργαρη,

από τη Νομαρχία Πειραιά.

Ώρα: 8:30

Ελεύθερη είσοδος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύο βίντεο από τη χθεσινή συναυλία (ή μάλλον συναυλιάρα!) στο Θέατρο Βράχων!

(φλάουτα: Μάνος Αβαράκης)

(Σαξόφωνο: David Lynch)

Στη συναυλία ακούστηκαν τα:

Milonga (Jorge Cardoso)

La vita e bella (Nicola Piovani)

O' Pastor (Magalhaes, Gomes, Leao, Salgueiro, Reibero)

Κεμάλ (Μάνος Χατζιδάκις)

Λατίνος εραστής (Νότης Μαυρουδής-Ηλίας Κατσούλης) - Διονύσης Τσακνής

Την πόρτα ανοίγω το βράδυ (Μίκης Θεοδωράκης-Τάσος Λειβαδίτης) - Διονύσης Τσακνής

Πρωινό τσιγάρο (Νότης Μαυρουδής-’λκης Αλκαίος)

Ξημερώνει και βραδιάζει (Βασίλης Τσιτσάνης)

Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά (Μάρκος Βαμβακάρης)

Θέατρο Σκιών (Παραδοσιακό Μικράς Ασίας)

Αχάριστη (Βασίλης Τσιτσάνης) - Σόνια Θεοδωρίδου

Youkali (Kurt Weill-Roger Fernay) - Σόνια Θεοδωρίδου

Libertango (Astor Piazzolla)

Το βαλς του γάμου (Ελένη Καραΐνδρου)

Tango to Evora (Loreena McKennitt)

Ζωές από μετάξι (Νότης Μαυρουδής-Τάσος Σαμαρτζής) - Αναστασία Μουτσάτσου

Ο εφιάλτης της Περσεφόνης (Μάνος Χατζιδάκις-Νίκος Γκάτσος) - Αναστασία Μουτσάτσου

Por una cabeza (Carlos Gardel-Alfredo Le Pera)

The concert (Μάνος Χατζιδάκις)

Ο κήπος έμπαινε στη θάλασσα (Μίκης Θεοδωράκης-Οδυσσέας Ελύτης) - Ηρώ

Μαρίνα (Μίκης Θεοδωράκης-Οδυσσέας Ελύτης) - Ηρώ

Struggle for pleasure (Wim Mertens) - Σαξόφωνο: David Lynch

Litanie des saints (Louis Moreau Gottschalk-Mac Rebennack)

El condor pasa (Daniel Alomia Robles) - Φλάουτα: Μάνος Αβαράκης

Χαρταετοί (Μίκης Θεοδωράκης)

Top kapi (Μάνος Χατζιδάκις)

Η συναυλία ήταν ΥΠΕΡΟΧΗ, νομίζω πως δεν χρειάζεται να πω πολλά, ο Νότης Μαυρουδής με τον Παναγιώτη Μάργαρη είναι εγγύηση! Κάνουν καταπληκτικά πράγματα με τις κιθάρες τους! Όποιος τους έχει ακούσει/δει live έστω και μία φορά καταλαβαίνει τί εννοώ! :D

Το μόνο κακό ήταν ότι δεν ευνόησε καθόλου ο καιρός που ήταν βροχερός, είχε κρύο, κι έτσι το θέατρο δεν γέμισε (ήταν περίπου στα 3/4 αν είδα καλά) αλλά το κλίμα της συναυλίας ήταν πολύ ζεστό και ο κόσμος εμφανώς ενθουσιασμένος με αυτό που άκουγε! Ευτυχώς το ψιλόβροχο άρχισε στο τέλος της συναυλίας, στα 2 τελευταία κομμάτια.

Επόμενες συναυλίες τους:

15/9 στο Περιστέρι (Θέατρο Φοίνικα) με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα

17/9 στον ’λιμο (Λόφος Πανί) με την Αναστασία Μουτσάτσου

21/9 στο Βεάκειο (Πειραιάς) Αφιέρωμα στον Μιχάλη Μπουρμπούλη

Καιρού επιτρέποντος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cafe de l art στο Θέατρο Βράχων

http://www.cosmo.gr/Music/Hellas/249663.html

Στο άρθρο υπάρχουν άλλα δύο βίντεο

("Λατίνος εραστής" και "Ζωές από μετάξι")

:D

Επίσης, δύο άλλα ενδιαφέροντα άρθρα που βρήκα (βραδινό φύτεμα στο ίντερνετ... :blink: )

«Ζητείται ελπίς» στο θέατρο ελπίς

http://www.apogevmatini.gr/?p=43455

[...]Τη θεατρική απόδοση του έργου έκανε η Ειρήνη Φ. Κουτσαύτη, τη μουσική έγραψε ο Νότης Μαυρουδής, τα σκηνικά και τα κοστούμια φιλοτέχνησε η Πέννυ Αμπλά, τους φωτισμούς επιμελήθηκε ο Αντώνης Παναγιωτόπουλος, ενώ παίζουν οι ηθοποιοί Μαίρη Ιγγλέση, Γιάννης Τσιώμου, Ηρώ Χατζηανδρέου, Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος.[...]

ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ - ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 3o ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ:

ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ - ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

http://www.poiein.gr/poiein/nea.php?new_id=253

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βίντεο από την εκπομπή "Έχει γούστο" στις 23/10/2008.

Κιθάρες: Νότης Μαυρουδής & Παναγιώτης Μάργαρης

Φυσαρμόνικα-Φλογέρες: Μάνος Αβαράκης

[deleted]

:):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...