EKOSTEL

Λάκης Λαζόπουλος

80 posts in this topic

Μ'αρέσει όταν ανάβουν τα αίματα!!!

Το ότι ο Λαζόπουλος πάντως, λαικίζει έντονα το είχα παρατηρήσει απο την αρχή αυτου του τηλεοπτικού πανηγυριού.

Που θα πάει, θα ξεφτίσει και αυτό...Πόσο θα αντέξει.

Μην ξεχνάτε πως λέει οτι θα σταματήσει απο τα Χριστούγεννα, αλλα φαίνεται πως το κανάλι γλυκάθηκε πολύ και πιέζει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρήκα μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για τον Λάκη Λαζόπουλο απο τον Χρήστο Χωμενίδη στον Ταχυδρόμο του Σαββάτου...

http://picasaweb.google.com/lh/photo/SZacd...feat=directlink

Αυτό είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Θυμάστε τότε με την Ιστορία της Ρεπούση τι έλεγε ο Λαζόπουλος; Ότι εμείς την ιστορία μας θέλουμε να τη μαθαίνουμε μέσα από τις διηγήσεις των παππούδων μας.

Εγώ δεν λέω αυτό. Καμία σχέση. Η ιστορία γράφεται με ορθολογικά κριτήρια και είναι τόσο επιστήμη όσο και η ιατρική. Αν ο Λαζόπουλος έχει τέτοια άποψη για την ιστορία, να πάει αύριο σε έναν γιατρό και να του πει «δεν έκανες καλά τη δουλειά» και να πάω εγώ μετά ντυμένος χήρα Μήτση και να τον χειρουργήσω. O Λαζόπουλος είναι πληγή για τη δημόσια ζωή.

Πληγή;

Εμ, βέβαια. Είναι ένας άνθρωπος ο οποίος, ενώ ξεκίνησε σαν καλός κωμικός, ξαφνικά θεώρησε ότι είναι η συνείδηση των Ελλήνων. Όταν τον βλέπω στην τηλεόραση, μου θυμίζει κάτι Αμερικανούς ιεροκήρυκες οι οποίοι ουρλιάζουνε κι από κάτω το πλήθος γουστάρει. Και το χειρότερο είναι πως πια δεν είναι κωμικός. O stand up comedian δεν κολακεύει, αλλά βρίζει το κοινό του. O Λένι ο βρομόστομος δεν έβριζε την εξουσία κολακεύοντας τον απλό άνθρωπο. Του έλεγε «εσύ είσαι o διεφθαρμένος και μαλάκας που ανέχεσαι. Εσύ που κάθεσαι στην πολυθρονίτσα και περιμένεις από μένα να βρίσω τον Νίξον είσαι σαν τον Νίξον». O Λαζόπουλος κολακεύει τον κόσμο και ιδίως τους νέους. Τους αποδίδει το αλάθητο, λες και δεν συμβαίνει αυτό που έλεγε ο Χατζιδάκις, ότι ανάμεσα στους νέους βρίσκονται και οι αυριανοί χαφιέδες και οι αυριανοί χασάπηδες και απατεώνες. Εν πάση περιπτώσει, η εξουσία του Λαζόπουλου δείχνει αυτό που έλεγα προηγουμένως. Την έλλειψη ενός καλού αφηγητή.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=8...4&artid=4519314

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα περιλάβει και τον Χωμενίδη τώρα ο κ.Λαζόπουλος στην

-αυτοαποκαλούμενη- σάτυρά του. Δεν θα του αρέσουν καθόλου όσα του καταμαρτυρά σε αυτή τη συνέντευξη.

Τελευταία -μέσω της εκπομπής του- παίρνει θέση υπέρ των οικολόγων. Δικαίωμά του ,αλλά όχι μέσω της εκπομπής που -υποτίθεται- έχει άλλο περιεχόμενο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου το μετέφεραν αλλά θεωρώ έγκυρη την πηγή.

Ο κ.Λαζόπουλος στην χτεσινή εκπομπή του για να απαντήσει στις κριτικές ή επιθέσεις που δέχεται χρησιμοποίησε την παρακάτω φράση: ''Είμαι εξαιρετικά ταλαντούχος κι εξαιρετικά δημοφιλής γι αυτό είμαι κι εξαιρετικά επικίνδυνος''.

Τα σχόλια τα δικά μου περιττά. Να τον χαιρόμαστε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

να απαντήσω και εγώ στον κ. Λαζόπουλο με την δική του φράση, για την συνεχή ενασχόλησή του με κάποια άτομα, ονόματα δεν λέμε???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μου το μετέφεραν αλλά θεωρώ έγκυρη την πηγή.

Ο κ.Λαζόπουλος στην χτεσινή εκπομπή του για να απαντήσει στις κριτικές ή επιθέσεις που δέχεται χρησιμοποίησε την παρακάτω φράση: ''Είμαι εξαιρετικά ταλαντούχος κι εξαιρετικά δημοφιλής γι αυτό είμαι κι εξαιρετικά επικίνδυνος''.

Τα σχόλια τα δικά μου περιττά. Να τον χαιρόμαστε!

οχι δεν το είπε αυτός .. ο ’δωνης Γεωργιάδης το είπε στην εκπομπή του και απλά ο λαζόπουλος το ανέφερε

Share this post


Link to post
Share on other sites
ο ’δωνης Γεωργιάδης το είπε

άλλος από 'κει... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το «κόμμα» του κ. Λάκη Λαζόπουλου

Tου Κωστα Λεονταριδη

Oι «Νεφέλες» του Αριστοφάνη προανήγγειλαν την καταδίκη του Σωκράτη. Ο σατιρικός ποιητής νίκησε τον φιλόσοφο που ήπιε το κώνειο, επιλέγοντας να μην διαφύγει, σεβόμενος τους νόμους. Ο Σωκράτης στην απολογία του μίλησε για τις διαστρεβλωτικές επιπτώσεις των κωμωδιοποιών, αναφερόμενος στην επίθεση που του είχε εξαπολύσει ο Αριστοφάνης με την εξαρθρωτική, λαοφιλή σάτιρά του. Οι ίδιοι Αθηναίοι που πίκραναν μέχρι θανάτου τον φιλόσοφο, λάτρευαν τον ποιητή, τον έστεψαν με θαλλό από την ιερή ελιά-ύψιστη τιμή. Τι ειρωνεία: νωρίτερα, ο Σωκράτης είχε επιτεθεί στον Περικλή, εκτιμώντας πώς ο δημιουργός του χρυσού αιώνα, έκανε χειρότερους τους Αθηναίους από ό,τι τους παρέλαβε. Ενας πολιτικός, ένας φιλόσοφος, ένας σατιρικός ποιητής. Θα στοιχημάτιζα πως εάν γινόταν σήμερα δημοσκόπηση στη αγορά της πόλης -εκεί που χτυπά ο σφυγμός της κοινωνίας- τα exit polls θα έβγαζαν νικητή τον Αριστοφάνη.

Η σάτιρα, ξυπόλυτο αδελφάκι του «ποιοτικού» αδελφοκτόνου χιούμορ των σαλονιών, είναι ασφαλές λαϊκό καταφύγιο, με προμήθειες από τον επάνω κόσμο που φτάνουν για μια ζωή. Είμαι από αυτούς που ζηλεύουν (γι αυτό και δεν συμπαθώ) τον κ. Λάκη Λαζόπουλo, σατιριστή νεοελληνικής κοπής που ακολούθησε το νεύμα του ταλέντου του και αντί να υποταχθεί στις σπουδές του -θα γινόταν αμίμητος δικηγόρος- δίνει δείγματα φαντασίας στο θέατρο, στη συγγραφή, στην κοινωνική διείσδυση. Πολλοί χειροκροτητές του, έχοντας προφανώς άποψη για το έργο του στρατευμένου ολιγαρχικού, βωμολόχου και απογυμνωτή Αριστοφάνη, βάφτισαν τον κ. Λαζόπουλο νέο Αριστοφάνη, και ο ίδιος δείχνει να το πιστεύει.

Στο «Αλ τσαντίρι νιουζ», η αποχή νικήθηκε κατά κράτος, εκεί συστεγάζεται ο κυρίαρχος λαός, στέλνοντας μήνυμα μέσω τηλεθέασης, απολαμβάνοντας τον νέο Αριστοφάνη να αποδομεί τους πάντες με τη βοήθεια και τεχνικών μέσων (εκεί σίγουρα υπερτερεί του προγόνου του).

Η καλλιτεχνική δημαγωγία πετυχαίνει διάνα. Με όχημα το γάργαρο γέλιο των θεατών, η γελοιοποίηση δημόσιων προσώπων γίνεται πανεύκολα και θα γινόταν ακόμα πιο ερεθιστική πράξη αν το ρεπερτόριο δεν συμπεριλάμβανε και κάποιους εμφανώς ολιγαρκείς στο πνεύμα, ανυπεράσπιστους. Αλλά όταν ακουμπήσεις την παλάμη στο ευαγγέλιο της σάτιρας, δεν ξεκολλάει με τίποτα. Σε αυτό ορκίζονται και οι ανώνυμοι θαυμαστές του νέου Αριστοφάνη και επώνυμοι καναλάρχες που επιθυμούν -όπως γράφεται- να εντάξουν τη σάτιρά του στη δύναμή τους. Ο κ. Λαζόπουλος είναι εκών-άκων, «παράγοντας» της πολιτικής ζωής.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../06/2009_318485

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συντάκτη της Καθημερινής αλλά και με το φίλο

μου το Χωμε(ι)νίδη που ως γνήσιος Αγιατολάχ τα έχωσε χοντρά

στο Λαζόπουλο με το δήθεν χιούμορ και τη φτηνή έως εκχυδαϊσμένη σάτιρα.

Ουδέποτε κατάλαβα την υπεροχή του σε ότι αφορά τη διακωμώδηση ή καλύτερα τον ευτελισμό των πάντων.

Όμως, έχω αναρρωτηθεί πολλές φορές, αν κάποιοι φίλοι του συγκεκριμένου forum θα κρατούσαν την ίδια στάση αν ο συγκεκριμένος καραγκιόζης θαύμαζε το Νταλάρα

ή τον καλούσε να τραγουδήσει live στην εκπομπή του, Τα ίδια θα έλεγαν ή τότε

ο Λαλάκης θα ήταν Θεός;;; Δεν θέλω απάντηση. Το 'χω! Απλά αναλογιστείτε...

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν κάποιοι φίλοι του συγκεκριμένου forum θα κρατούσαν την ίδια στάση αν ο συγκεκριμένος καραγκιόζης θαύμαζε το Νταλάρα

ή τον καλούσε να τραγουδήσει live στην εκπομπή του, Τα ίδια θα έλεγαν ή τότε

Κι αν η γιαγιά μου είχε α@χίδι@ θα ήταν παππούς... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι αν η γιαγιά μου είχε α@χίδι@ θα ήταν παππούς... :music:

Ευχαριστώ για την ποιοτική απάντηση. Με κάλυψες, αλλά όμως όπως επεσήμανα στο post μου δεν θέλω απάντηση. Τη γνωρίζω.

Όσο για την προικισμένη γιαγιά σου δεν είναι απαραίτητο να την έλεγες παππού αν το άλλαζε το τσάμικο στη διάρκεια της ζωής της! Τους gay π.χ. δεν τους φωνάζει κανείς με γυναικεία ονόματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!

Μερικοί εδώ μέσα ζούν για να προκαλούν ....δεν βαρεθήκατε ακόμα..???...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μερικοί εδώ μέσα ζούν για να προκαλούν ....

Kαι πολύ καλά κάνουν...

Αφού αυτοί που έφτιαξαν κι αυτοί που διαχειρίζονται αυτή τη σελίδα, ανέχονται αυτούς που στο παρελθόν με άλλα ψευδώνυμα και διπλο-τριπλο εγγραφές (ονόματα δε λέμε) έκαναν μπάχαλο αυτόν εδώ τον χώρο, καλά κάνουν και προκαλούν και έχουν και υφάκι, μαγκιά τους....

Αει σιχτήρ από δω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ο Λαλάκης θα ήταν Θεός;;; Δεν θέλω απάντηση. Το 'χω! Απλά αναλογιστείτε...

Όχι δεν το έχεις και κάνεις και λάθος.

Πάρε για παράδειγμα τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο, και τον θαυμάζει και στην εκπομπή του τον κάλεσε, αλλά σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει κανένας ποτέ που να εκθείασε τον Τριανταφυλλόπουλο ως δημοσιογράφο.

Ας σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε και ας μην γράφουμε μπούρδες μόνο και μόνο για να δυναμιτίσουμε τα πνεύματα...

Και αμα θέλεις να μην εκνευριζόμαστε με αυτά που γράφεις και να μην είμαστε καχύποπτοι και να τα παίρνουμε στην πλάκα όπως κάνουμε με τα άλλα παιδιά, ΕΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΗΝΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ, να μιλήσουμε να γίνουμε φίλοι και τότε κάνε όση πλάκα θέλεις...Απρόσωπα και πίσω απο nickname ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΑΚΕΣ! Έγινα κατανοητος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί τι έχει ο Μάκης που τα ξέρει όλα;;; B)

Και για την κ. Ντόρα Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κούβελα κλπ κλπ κλπ.... έχει πει κατι καλα καποια στιγμη και τότε με τους πρόσφυγες νομίζω, αλλα δε θέλετε να μάθετε την άποψή μου για εκείνη.... :lol:

Γενικά πάντως, από την περιήγησή μου στον ιστότοπο, έχω να πω πως το συγκεκριμένο φόρουμ είναι από τα λίγα που αποθεώνει τόσο λίγο τον καλλιτέχνη για τον οποίο φτιάχτηκε.

Και για να επαναφέρουμε το τόπικ στα σωστά του... Υπάρχει κι ένα καλό άρθρο του Κοσμά Βίδου στο ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ, ο Θοδωρής ίσως το βρει και το βάλει.

Πολύ κρίμα πάντως να "καίγονται" έτσι κάποιοι ταλαντούχοι άνθρωποι όπως ο Λαζόπουλος, κ το λέω εγώ που ξέρετε ορισμένοι ότι τον κατατάσσω στα μεγάλα ταλέντα που πέρασαν από το θέατρο και τη γραφή. Και για να διευκρινίσω, για να μην παρεξηγηθώ, δεν επηρεάζομαι μόνο από την πολιτική του άποψη και τον τρόπο που αντιμετωπίζει τον Παπανδρέου. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μερικά άτομα έχουν υπαρξιακά προβλήματα, έχουν ψυχολογικά, έχουν θέματα με τη ζωή τους. Κάτι τέτοια άτομα ας κάτσουν καλύτερα να τα λύσουν αυτά τα προβλήματα μόνοι τους και ας μην γράφουν σε δημόσια μέρη αφού αυτά που έχουν να πουν είναι μ@λ@κίες. Είναι εκνευριστικό για όλους (το πιο ήπιο που μπορώ να πω) όποτε σας έρθει να πετάτε βλακείες και να προκαλείτε. Το φόρουμ δεν είναι χώρος για να βγάζετε τα υπαρξιακά σας και τα κόμπλεξ που κουβαλάτε. Το φόρουμ είναι χώρος για συζήτηση γύρω από τον Νταλάρα και την ελληνική μουσική, καθώς και χώρος για υγιή συναναστροφή μεταξύ των μελών του, και ευτυχώς έχει αυτός ο χώρος πολύ αξιόλογα άτομα. Έχει όμως και κάποιους καραγκιόζηδες για να μην εκφραστώ χειρότερα. Τζάστε λοιπόν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλώνω αδυναμία να καταλάβω ορισμένα πράγματα.

Δεν χρειάστηκα ποτέ ψυχανάλυση, ίσως αποκτήσαμε τον ψυχαναλυτή μας. Ευχαριστώ για την δωρεάν συνεδρία!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστώ για την δωρεάν συνεδρία!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γεια σου Ελίνα!! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΑΚΗΣ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΣΕΠΕΣ!

Γράφει η Μαρία Μαστρογιάννη

Κάποιος είπε κάποτε ότι "στην Ελλάδα, το πιο προσοδοφόρο επάγγελμα είναι να το παίζεις αριστερός". Αν πιστέψουμε τη σημερινή Ελευθεροτυπία, οι διαπραγματεύσεις που κάνει ο μέγας Αριστερός και υπερασπιστής των απανταχού φτωχών Λάκης Λαζόπουλος με τον Alpha έχουν ως εξής:

Ζητάει για τη νέα σεζόν 5.100.000 ευρώ για 30 εκπομπές. Δηλαδή 170.000 ευρώ ανά εκπομπή. Με δεδομένο ότι ο καθαρός χρόνος (εκτός διαφημίσεων) είναι περίπου 2 ώρες, αυτό σημαίνει ότι το "ταλέντο" Λάκη του Αριστερούλη εκτιμάται από τον ίδιο σε 1.416 ευρώ ανά λεπτό! Χωρίς να υπολογίζεται το added value και τα "παράπλευρα έσοδα" όπως π.χ. η τζάμπα διαφήμιση του θεάτρου του, ή οι πωλήσεις δικαιωμάτων. Υπενθυμίζεται ότι πρόσφατα ο Λάκης ο Αριστερούλης πούλησε τα δικαιώματα προηγουμένων εκπομπών σε εκδοτικό οίκο για ...μόλις 7.000.000 (επτά εκατομμύρια ευρώ!!!).

Υ.Γ.: Κι εσύ Ελληνα κάθεσαι και βλέπεις το "φίλο" του λαού και τη προπαγάνδα του... και το χειρότερο όλων τον πιστεύεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ έχω αντιρρήσεις στον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται και κάνει την εκπομπή του ο Λαζόπουλος. Τις έχω δηλώσει κι εδώ.

Αλλά νομίζω πως έχουμε ξεκαθαρίσει με αφορμή τον Νταλάρα ότι με το να είσαι αριστερός δε σημαίνει οτι πρέπει να έχεις LADA και να μένεις σε εργατικές πολυκατοικίες. Ούτε οτι πρέπει να ζητάς μισθούς πείνας επειδή πεινάνε οι εργάτες.... Με την ίδια λογική και ο Νταλάρας που είναι αριστερός γιατί να παίρνει κάτι χιλιάδες ευρώ (δεν ξέρω πόσα αλλά σίγουρα δεν είναι κάτω απο 1000) σε κάθε συναυλία που κάνει ;;;;;;;;;

Κάνω λάθος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά δεν νομίζω πως ο Λαζόπουλος είναι αριστερός. Όπου λάχει είναι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω αυτόματα ένα post σε άλλο topic, όπως πχ στο mail inbox γίνεται αυτόματη μεταφορά mail από folder σε folder?

Ή ξαναγράφω από την αρχή το μήνυμα και σβήνω το παλιό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...