Sign in to follow this  
Followers 0
marochr

ΤΟ ΒΗΜΑ

20 posts in this topic

Ένα από τα καλά της Αθήνας είναι ότι κατά τις 6 το απόγευμα, πριν καλά-καλά διαβάσεις την Σαββατιάτικη εφημερίδα σου, μπορείς να αγοράσεις τις Κυριακάτικες. Κάτι τέτοιο, βέβαια, το συνηθίζω μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όπως ήταν και η σημερινή!

Το cd λοιπόν της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ είναι το θέμα μας.

Τι περιέχει:

1. ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ (live)

2. ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ (live)

3. AGRIGENTO (live

4. ΚΛΗΡΩΘΗΚΑ (ive)

5. ΒΗΜΑRADIO

To τελευταίο, όπως καταλαβαίνετε είναι και το πιο ενδιαφέρον! Ο Γιώργος Νταλάρας μιλάει με τον Θανάση Λάλα, σε μία συνέντευξη-παρουσίαση του δίσκου "ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ". Η συζήτησή τους περιστρέφεται γύρω από τη ΜΕΣΟΓΕΙΟ, αλλά φυσικά δε μένουν εκεί. Να σημειώσω ότι ο Νταλάρας έχει στα χέρια του την κιθάρα, την οποία συχνά "δοκιμάζει". :wow:

Οι δυο τους λένε και το "Ένας κόμπος η χαρά μου" μαζί (καθότι ο Λάλας έχει το "ψώνιο" -με την καλή έννοια πάντα!)

Το νέο που μάθαμε (τουλάχιστον εγώ δεν το γνώριζα), είναι ότι ο Νταλάρας είχε γράψει για την Αμάλια Ροντρίγκεζ ένα τραγούδι πάνω σε δικούς της στίχους, αλλά λόγω του θανάτου της δε βγήκε ποτέ. Ο Νταλάρας μας δίνει μια γεύση με την κιθάρα του. :music:

Και μια αποκλειστικότητα της συνέντευξης είναι η "επί τόπου" σύνθεση του Νταλάρα σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου! :confused:

Δε λέω περισσότερα... Ακούστε το... Είναι απολαυστικός... ;)

Και κάτι που ξέχασα... Το εξώφυλλο:

Φωτογραφία του Νταλάρα με την κιθάρα του, λογικά από το στούντιο όπου ηχογραφήθηκε η συνομιλία με τον Λάλα.

Είχε γραφτεί πως του ζήτησε η Αμάλια Ροντρίγκεζ να της γράψει τραγούδια. Υπάρχουν φωτογραφίες τους από την συναυλία της στην Αθήνα, τον Σεπτέμβριο του 1991.

Για μένα η συνέντευξη -πέρα από τα γνωστά-αξίζει πιο πολύ για την αυθόρμητη , άμεση και ειλικρινή απάντηση του Γιώργου στην τελευταία ερώτηση του Λάλα. Απάντησε απνευστί!!! :wow: Γιατί πέρα και πάνω από όλα-καριέρες κτλ-δεν πρέπει να ξεχνάμε τη γήινη και ανθρώπινη πλευρά μας! Γιώργο με συγκίνησες!....

ΥΓ προς κ.Λάλα : Μπορείτε τις ...μουσικές σας φωνητικές :blink: αναζητήσεις , να τις κρατάτε στο σαλόνι, άντε και στο μπάνιο του σπιτιού σας; Εμείς τι φταίμε; :music:

Παιδιά εγώ άυτή τη θεωρώ ως μια από τις ωραιότερες, ανθρώπινες, μεστές και γεμάτες ουσιαστικό πολιτικό λόγο συνεντεύξεις.Μπράβο και στον Λάλα αλλά και στον Νταλάρα που για πολλοστή φορά μας απέδειξε ότι υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος που ασχολούμαστε μαζί του και προσπαθούμε να τον μάθουμε και να διδαχτούμε από αυτόν.Να'ναι πάντα καλά!!!

Κώστα, θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με τις μουσικές αναζητήσεις του Λάλα, αλλά νομίζω ότι ακόμη κι αυτό είναι μια ιδιαίτερη στιγμή της συνέντευξης. Ιδιαίτερη, αν σκεφτείς ότι ο Νταλάρας προσπαθεί να διορθώσει τα..αδιόρθωτα! :lol: Το πιο εκνευριστικό είναι όταν μπαίνει νωρίτερα ο Λάλας στο δεύτερο στίχο του κουπλέ! Αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει τόσο πολύ! Φανταστείτε να ήμουνα και μουσικός! :wow:

Θεωρώ ότι η συνέντευξη αυτή είναι πλήρης. Ακούμε έναν Γιώργο Νταλάρα να μιλά για τη δουλειά του, κάτι που φανταζόμουνα να ακούσω στον Μελωδία. Ακούμε έναν Γιώργο Νταλάρα να μιλά για πολιτική. Ακούμε έναν Γιώργο Νταλάρα να ξετυλίγει τις ανθρώπινες πλευρές του με τόσο συγκινητικό τρόπο. :music:

Ακούμε έναν Γιώργο Νταλάρα έτσι όπως τον ξέρουμε και μας έχει μάθει. Εύχομαι να'ναι καλά να τον ακούμε και να τον βλέπουμε πάντα έτσι...

That's a great privilege for those who cad find and buy To BHMA with this CD, but for those who can't find it in other country, can somebody, please, download/ post , this interview (if not today maybe next week so nobody will say we acted unfair to the selling of the newspaper) ?

In mean not the song but only the onterview with Dalaras and Lalas ?

I would like very much to hear it but I can't find TO BHMA in Bucharest....

Thank you very much,

Εξαιρετικός!Θα συμφωνήσω με τον Κώστα σε σχέση με την τελευταία ερώτηση του Λάλα.

Εξαιρετική συνέντευξη και συγκινητική η τελευταία απάντηση. ’ξια λόγου και η αναφορά σε πολιτικούς όπως ο Κύρκος, ο Ηλιού, ο Γλέζος κ.α. και τι σημαίνει να είσαι αριστερός σήμερα.

Συναρπαστικό ν' ακούς τον Νταλάρα ν' ασχολείται με την κιθάρα κατά την διάρκεια της συνέντευξης και να παίζει δικές του συνθέσεις.Παρεπιπτόντως και τα 2 τραγούδια του φαίνοντα να έχουν ωραίες μελωδίες.

Εξαιρετική η συνέντευξη και πολύ πιο εξαιρετικά τα ψαξίματα του Νταλάρα στην κιθάρα του.Ακόμη πιο εξαιρετικά τα αποσπάσματα από τα τραγούδια που ακούστηκαν.Ειδικά το τραγούδι με τους στίχους του Λευτέρη.... B);););)

Υ.Γ:Αποστόλη αυτά μπαίνουν στην επίσημη δισκογραφία; :blush:

Το πιό τρομερό απ' όλα ήταν το τραγούδι που είπε στο τέλος σε ποίηση Λευτέρη Παπαδόπουλου! Είναι καταπληκτικό! Όταν το άκουσα συγκινήθηκα πάρα πολύ σε βαθμό που βούρκωσα... B) Είναι φοβερός! Τόσο απλά έφτιαξε μια καταπληκτική μουσική κι έγινε ένα καταπληκτικό τραγούδι! Κι ύστερα σου λέει ότι δε του αρέσουν αυτά που γράφει! ;) Μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτείτε κύριε Νταλάρα; ;)

Υ.Γ:Αποστόλη αυτά μπαίνουν στην επίσημη δισκογραφία; :blush:

Θανάση, το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ όταν άκουγα τη συνέντευξη...! Επειδή ούτε εγώ μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να μπουν στην επίσημη δισκογραφία.. Μήπως να κάνουμε μία δημοσκόπηση;; ;););)B)

B) εγώ πάντως λέω να μπεί στην επίσημη. Αφού είναι τραγούδι που περιέχεται σε επίσημο cd... ;)

Εγώ θα έλεγα να μπουν στην επίσημη δισκογραφία μόνο δίσκοι που αγοράζονται (ή αγοράζονταν...) σε κανονικά δισκοπωλεία. Να μην μπουν δηλαδή ούτε αυτό, ούτε το δισκάκι με την Shapplin που είχε μια εφημερίδα πριν απο μερικά χρόνια, ούτε η πρώτη έκδοση του «ό,τι κι αν πω» που δώθηκε σε συναυλία αλλά δεν κυκλοφώρησε κανονικά.

Βασικά βλέπω 3 κατιγορίες: τα επίσημα που μόλις είπα, τα σκορπιά που ακούστηκαν στο ραδιόφωνο, στην τηλεόραση ή σ' ένα δίσκο έκτος κανονικής κυκλοφορίας, και τα "απαγορευμένα" που γράφονται στα κασσετοφωνάκια και στην παράνομες βιντεοκαμερες κλπ.

Ντρέπομαι όμως να μιλάω γι' αυτά τα πράγματα, γιατί συλλεκτής εγώ σίγουρα δεν είμαι, το my music στο σκλυρο δικσο εδω είναι ΧΑΟΣ.... B)

Εσείς οι ειδικοί, θα μα πείτε πόσα είναι τα τραγούδια; ή πόσα μετράτε εσείς, τουλάχιστον;;;

Εγώ σαν επίσημη δισκογραφία θεωρώ ότι έχει εκδοθεί είτε σε δίσκο ή cd είτε σε dvd ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο πωλείται.Ανεξάρτητα δηλαδή απ'το αν πωλείται σε δισκοπωλείο ή σε εφημερίδα ή περιοδικό κλπ.

Όσον αφορά στο τραγούδι του Λ.Παπαδόπουλου σε μουσική του Γ.Νταλάρα, ίσως ετοιμάζεται για να ενταχθεί στις συναυλίες-αφιέρωμα στο Μέγαρο. ;)B) Το βρήκα πολύ ωραίο.

Το τραγούδι λοιπόν αυτό δεν είναι άλλο , παρά ένα τετράστιχο με το οποίο ανοίγει το βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου "100 ανέκδοτα τραγούδια".

"Τα λόγια που'ναι έξω απ'τα τραγούδια

κρυώνουνε τα βράδια και φοβούνται

και βρίσκουν καταφύγιο στα λουλούδια

και σ'όσες , σαν και σένα , αγαπιούνται".

(Σκέφτομαι ένα νέο topic μ'αυτά τα τραγούδια. ;)B)

Όσον αφορά στο τραγούδι του Λ.Παπαδόπουλου σε μουσική του Γ.Νταλάρα, ίσως ετοιμάζεται για να ενταχθεί στις συναυλίες-αφιέρωμα στο Μέγαρο. :blush::music: Το βρήκα πολύ ωραίο.

Πω πωωω...Ακούστε τι μου ήρθε τώρα στο μυαλό...

-_- Εισαγωγή της συναυλίας. Tα φώτα της σκηνής σβηστά.Ο Νταλάρας μόνος του με την κιθάρα κι ένα φως μόνο πάνω του, παίζει αυτό το τετράστιχο , όπως ακούγεται στο cd. -_-

Mόλις τελειώνει το τετράστιχο η ορχήστρα βάζει δυναμικά το

"΄Ησουνα φεγγάρι" έτσι ακριβώς όπως μπαίνει στο cd του Σταυριανού.Τα φώτα ανάβουν και η συναυλία ξεκινά...

B);):wow: (Ύστερα ξύπνησα... :pity:

Το φανταζεστε όμως; ;)

Πάρα μα πάρα πολύ καλό!!! :wow: Φαντάζεσαι να το διαβάσει αυτό ο θείος Γιώργος και να το κάνει στ' αλήθεια;; ;)B):music:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0