Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γιάννης Ντουνιάς

8 posts in this topic

Ένας εξαιρετικός λαικός δίσκος κυκλοφόρησε πρόσφατα.

"Γλυκοχαράματα" ο τίτλος του .Η μουσική και οι στίχοι είναι του Βαγγέλη Κορακάκη και τραγουδά ο Γιάννης Ντουνιάς.

Μεταφέρω ένα μικρό απόσπασμα από το www.cdstore.gr:

"Ο Βαγγέλης Κορακάκης και ο Γιάννης Ντουνιάς συναντήθηκαν για πρώτη φορά για να μας γνωρίσουν 12 καινούρια καθαρά λαϊκά τραγούδια. Ο Γιάννης επανέρχεται στη δισκογραφία μετά από 15 χρόνια «σιωπής» γιατί όπως είπε «τώρα υπάρχει λόγος». Ο Βαγγέλης πάντα στη μουσική και στους στίχους, εδώ θυμίζει, παλιές καλές εποχές. Η ενορχήστρωση έγινε από τον Αλέξη Βάκη και στα μπουζούκια είναι ο Βαγγέλης Κορακάκης και ο Μανώλης Πάππος. Ο δίσκος είναι αφιερωμένος από όλους τους συντελεστές στη μνήμη του «ακριβού» μας φίλου ΠΑΝΟΥ ΓΕΡΑΜΑΝΗ που τόσο λείπει".

Έχω ξαναπεί ότι ο Κορακάκης, χωρίς να διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, είναι ίσως ο μόνος συνθέτης σήμερα που γράφει καθαρά λαικά τραγούδια .Τραγούδια που σε μεταφέρουν σε μιαν άλλη εποχή.Τραγούδια που δεν θυμίζουν τίποτα από το σημερινό συνοθύλευμα που μας έχει κατακλύσει.Τραγούδια που τελικά έχουν λόγο ύπαρξης.

Εξαιρετικός επίσης και ο Γιάννης Ντουνιάς.Με μια φωνή με πολλά αποθέματα , νομίζω, ότι επιτέλους τραγούδησε αυτά που αξίζουν στη φωνή του.

Νομίζω ότι όποιος αγαπά το καλό λαικό τραγούδι θα πρέπει να ακούσει αυτόν τον δίσκο.

Τον δίσκο αυτόν δεν τον άκουσα ακόμα αλλά θέλω να γράψω ότι ακούγοντας το αφιέρωμα του Σπύρου Παπαδόπουλου προ ημερών στον Ακη Πάνου,πρέπει να πω ότι ο Γιάννης Ντουνιάς με εξέπληξε ευχάριστα, με την φωνή του και με τις ερμηνείες του, κρίμα που αυτός ο τραγουδιστής πέρασε έτσι.... όπως και τόσοι άλλοι...

"Γλυκοχαράματα" ο τίτλος του .Η μουσική και οι στίχοι είναι του Βαγγέλη Κορακάκη και τραγουδά ο Γιάννης Ντουνιάς.

Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΟΥΝΙΑΣ ΣΤΟ Β ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 103,7

Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2006, 6 με 8 το απόγευμα, στην εκπομπή «ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΣΟΛ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΛΑΪΚΑ»,συναντώνται σε μια ζωντανή ραδιοφωνική συναυλία δυο γενιές του λαϊκού τραγουδιού. Ο Βαγγέλης Κορακάκης, χαρακτηριστικός λαϊκός δημιουργός και σολίστας της τελευταίας εικοσαετίας και ο Γιάννης Ντουνιάς, παλαίμαχος τραγουδιστής με αφετηρία τα πρώτα χρόνια του 70. Συναντώνται για να παίξουν μαζί, όχι τα τραγούδια του δίσκου «Γλυκοχαράματα» που έκαναν μαζί πρόσφατα, αλλά λαϊκά που τους αρέσουν και θεωρούν ότι έχουν σημαδέψει την έκφρασή τους όλα αυτά τα χρόνια.

Επιμέλεια : Γιώργος Τσάμπρας, Σιδερής Πρίντεζης.

Πολύ ευχάριστα νέα! ;)

Αν και τα διαβάζω με ... μικρή καθυστέρηση δύο μηνών: Σ ευχαριστώ, Θανάση. :D

H Universal εγκαινίασε μια σειρά δίσκων με τίτλο Ελληνικό τραγούδι.

Περιέχει 12 cd με τραγουδιστές του Ελαφρού τραγουδιού, 12 του Δημοτικού και 12 του λαικού.Κάποια απ'αυτά περιέχουν μερικά πολύ ενδιαφέροντα τραγούδια και κάποια που δεν έχουν ξανακυκλοφορήσει σε lp ή cd.

Ένα απ'αυτά τα cd είναι αυτό με 20 τραγούδια που ερμηνεύει ο Γιάννης Ντουνιάς.Ο Γιάννης Ντουνιάς , ο οποίος, κατά τη γνώμη μου δεν τραγούδησε ότι άξιζε να τραγουδήσει με την πολύ καλή λαική φωνή του.Σ'αυτό το cd υπάρχουν μερικά πολύ σημαντικά τραγούδια, ειδικότερα κάποια του Ζαμπέτα , που δεν έχουν ξανακυκλοφορήσει.

1)Έμπαινε Γιώργο, έμπαινε (Γ.Καραμπεσίνη)

2)Στης Πλάκας της ανηφοριές (Γ.Καραμπεσίνη)

3)’σε με ζωή (’κη Πάνου)

4)Το κρασί είναι γιατρός μου (Ν.Καρανικόλα-Γ.Λευκαδίτη)

5)Έτσι είναι κι έτσι πάει (Γ.Ζαμπέτα-Δ.Καραμπεσίνη)

6)Μια Κυριακή στο Γιουσουρούμ (Γ.Ζαμπέτα-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

7)Αλήτισσα καρδιά μου (Τ.Μουσαφίρη)

8)Βρέθηκες μπροστά μου πάλι (Ν.Καρανικόλα-Β.Γκίκα)

9)Ο Ταρζάν (Γ.Μαρκόπουλου)

10)Κρίμα μου και κρίμα σου (Χ.Νικολόπουλου-Πυθαγόρα)

11)Ο διαβάτης (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

12)Ο Σερίφης (Δολλάριο, δολλάριο)(Γ.Μαρκόπουλου-Κ.Μύρη)

13)Η μουρμούρα (Γ.Κατσαρού-Πυθαγόρα)

14)Τον καιρό του Βενιζέλου (Χ.Νικολόπουλου-Η.Λυμπερόπουλου)

15)Τα νεύρα μου με πιάσανε (Ζ.Ιακωβίδη-Τζ.Βικάτου)

Γ.Ντουνιάς-Μπ.Διαμαντοπούλου

16)Του Γιάννη ο καυμός (Ν.Καρανικόλα)

17)Ανεβαίνω και δεν φτάνω (Γ.Ζαμπέτα-Δ.Χριστοδούλου)

18)Όλο χαλάς (’κη Πάνου)

19)Του άντρα του πολλά βαρύ (Γ.Μαρκόπουλου-Ερ.Θαλασσινού)

20)Νύχτα ονειρομάνα (Γ.Ζαμπέτα-Ξ.Φιλέρη)

Πολύ Καλή παρουσίαση απο τον Θανάση,για ένα cd πραγματικά υπέροχο,λαϊκό και διαχρονικό.

Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι τα λαϊκά τραγούδια θα επιβιώσουν και θα περάσουν.Αυτά που γίνονται με μεράκι και πάθος.

Ο Ντουνιάς είναι ένας τραγουδιστής σπουδαίος και έχει αυτό που λέμε πάθος για το τραγούδι.

Μου αρέσουν πολύ "Τα παντελόνια" και ο "Θαλασσοκαφενές".

«Ο Γιάννης ξέρεις τι τραγουδιστής είναι; Ο Γιάννης δεν είναι καλός τραγουδιστής, είναι "Α’ Εθνική" τραγουδιστής», μου είχε πει ο Βαγγέλης Κορακάκης, όταν, στο πλαίσιο μιας μεγάλης συνέντευξης, αναφέρθηκε στον Γιάννη Ντουνιά...
«Ο σεβντάς» είναι ένας ατόφιος λαϊκός δίσκος, που κυκλοφόρησε στα τέλη του 2009, με τραγούδια που έγραψαν πέντε μπουζουξήδες κι ένας «μποέμ τραγουδοποιός»...

«Ο σεβντάς» του Γιάννη Ντουνιά με 15 λαϊκά τραγούδια και ταξίμια
4/11/2020
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ
Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/o-sevntas-tou-gianni-dounia-me-15-laika-tragoydia-kai-taksimia

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0