Sign in to follow this  
Followers 0
Νταλαρόφιλη

Δίσκοι - Albums

17 posts in this topic

Δίσκοι - Albums (σε χρονολογική σειρά - in chronological order)

1967-1969
(1968)/00 Ο σταθμός (O stathmos): Ο Σταθμός
(1969)/00 Συνάντηση (Sinandisi): "Ζει;" και "Συνάντηση"

1970-1979
(1970/10) Θαλασσογραφίες (Thalassografies): Θαλασσογραφίες - Thalassografies
(1970)/00 Να 'τανε το 21 (Na 'tane to 21): Να 'τανε το 21
(1971)/00 Ο Σταμούλης ο λοχίας (O Stamoulis o lohias): Ο Σταμούλης ο λοχίας
(1971)/00 Ζει; (Zi?): Ζει; και Συνάντηση
(1971/03) Ο Γ. Νταλάρας τραγουδά Απόστολο Καλδάρα (George Dalaras sings Apostolo Kaldara): Ο Γ. Νταλάρας τραγουδά Απόστολο Καλδάρα
(1972)/00 Μικρά Ασία (Mikra Asia): Μικρά Ασία, Μικρά Ασία - Βυζαντινός Εσπερινός
(1972/12) Να χαμε τι να χαμε (Na hame ti na hame): Να χαμε τι να χαμε
(1973)/00 Ηλιοσκόπιο (Ilioskopio): Ηλιοσκόπιο
(1973/10) Βυζαντινός Εσπερινός (Vizantinos Esperinos): Μικρά Ασία - Βυζαντινός Εσπερινός
(1974/08) 18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας (18 lianotragouda tis pikris patridas): 18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας
(1974)/00 Μικρές Πολιτείες (Mikres polities): Μικρές Πολιτείες
(1974)/00 Νιάτα (Niata): Νιάτα
(1975/04) Στα ψηλά τα παραθύρια (Sta psila ta parathyria: Στα ψηλά τα παραθύρια, Παραμύθι Ξεχασμένο (Στα ψηλά τα παραθύρια)
(1975/10) 50 χρόνια ρεμπέτικο (50 years Rebetika songs): 50 χρόνια ρεμπέτικο
(1975)/00 Υπάρχω (Yparho): "Υπάρχω"
(1976/10) Τα τραγούδια μας (Ta tragoudia mas): Τα τραγούδια μας
(1978)/00 Περιοδεία πρώτη (Periodia proti): Γιάννης Μαρκόπουλος Περιοδεία Πρώτη
(1978)/00 The Best Of Dalaras Vol. 1 (Peters International): The Best of Dalaras Vol.1
(1978)/00 Ο Γ. Νταλάρας τραγουδάει Ρεμπέτικα (George Dalaras Sings Rebetika): Ο Γ.Νταλάρας τραγουδάει Ρεμπέτικα
(1978/09) Οι Μάηδες οι ήλιοι μου (I Maides I ilii mou): Οι Μάηδες οι ήλιοι μου, Οι Μάηδες οι ήλιοι μου
(1979/07) Σεργιάνι στον κόσμο (Sergiani ston kosmo): Σεργιάνι στον κόσμο

1980-1989
(1980)/00 Ρεμπέτικα της Κατοχής (Rembetika tis katohis): Ρεμπέτικα της Κατοχής
(1981)/00 Ραντάρ (Radar): Ραντάρ
(1981)/00 Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει (I kivernisis peftoune ma i agapi meni): Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει
(1982/03) Θέλω να τα πω (Thelo na ta po): Θέλω να τα πω
(1982/11) Ο ήλιος ο ηλιάτορας (O ilios o iliatoras): Ο ήλιος ο ηλιάτορας
(1983/02) Τα τραγούδια μου (Ta tragoudia mou): Τα τραγούδια μου
(1983/10) Ο τραγουδιστής (O tragoudistis): Ο τραγουδιστής
(1984/09) Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε (Oli ti mousiki mes stin agape vale): Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε
(1984)/00 Ταξίδι στα Κύθηρα (Taksidi sta Kithira): Ταξίδι στα Κύθηρα
(1984/12) Καλημέρα κυρία Λύδια (Kalimera kiria Lidia): Καλημέρα κυρία Λύδια
(1985/09) Μάνος Λοΐζος - Αφιέρωμα (Manos Loizos - Tribute): 1985, Μάνος Λοΐζος, Αφιέρωμα - Ηχογραφιση στο ΟΑΚΑ
(1986)/00 Η αγάπη είναι ζάλη (I agapi ine zali): Η αγάπη είναι ζάλη
(1986)/00 Τραγούδια για τους φίλους μου (Tragoudia gia tous filous mou): "Τραγούδια για τους φίλους μου"
(1986)/00 Μελισσοκόμος (Melissokomos): Μελισσοκόμος (1986)
(1987/07) Latin (Λάτιν): Latin
(1988/10) Σταύρος Ξαρχάκος - Συναυλία (Stavros Xarhakos - Sinavlia): Ξαρχακος - Συναυλια στο Παλλάς
(1988/11) Νυχτερινή κυβέρνηση (Nihterini kivernisi): Νυχτερινή κυβέρνηση, Νυχτερινή κυβέρνηση
(1988/12) Το ’ξιον Εστί (To Axion Esti): ’ξιον Εστί
(1988)/00 Το ελληνικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα (The Greek face of George Dalaras): Το ελληνικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα
(1989/12) Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς (Mi milas, kindinevi I Ellas): Μη μιλάς, μη γελάς
(1989)/00 Misa Criolla: Misa Criolla

1990-1999
(1991/01) Ζωντανή ηχογράφηση στο Αττικόν (Live recording from Attikon): 1991 - Ζωντανή ηχογράφηση στο Αττικόν
(1991)/00 Γραμμές των οριζόντων (Grames ton orizonton): Γραμμές των οριζόντων
(1991)/00 The Greek Voice: The Greek Voice
(1991)/00 Ερωτική πρόβα (Erotiki prova): Ερωτική πρόβα - 1991 (Δημήτρης Λάγιος)
(1991)/00 Τα κατά Μάρκον (Ta kata Markon): ]Τα κατά Μάρκον
(1992)/00 Ίνα τι (Ina ti): Δημήτρης Λάγιος - Ίνα τι
(1992)/00 Ο κήπος στην ταράτσα (O kipos stin taratsa): Ο κήπος στην ταράτσα
(1992/04) Μακρινές αποστάσεις (Makrines apostasies): Θανάσης Μπίκος - Μακρινές αποστάσεις
(1993/03) Βαμμένα κόκκινα μαλλιά (Vamena kokina malia): Βαμμένα κόκκινα μαλλιά
(1993)/00 Παραμύθι ξεχασμένο - Στα ψηλά τα παραθύρια (Paramithi Hehasmeno - Sta psila ta parathiria): Παραμύθι Ξεχασμένο (Στα ψηλά τα παραθύρια)
(1994)/00 The Greek Spirit: The Greek Spirit
(1994)/00 Τα λόγια του Κεραμεικού (Ta logia tou Keramikou): Τα λόγια του Κεραμεικού
(1995/03) Στην Ελλάδα κάνει κρύο (Stin Ellada kani krio): Στην Ελλάδα κάνει κρύο
(1997/04) Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό (Live recording at Iera Odos): Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό
(1997/06) Μουσικό κουτί (Mousiko Kouti): Μουσικό Κουτί
(1997/12) Θεσσαλονίκη-Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα: Θεσσαλονίκη-Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα
(1998/03) Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων (Imni agelon se rithmous anthropon): Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων
(1998/07) Live & Unplugged: Live & Unplugged
(1998/11) Λούνα Παρκ: Λούνα Παρκ
(1999/04) George Dalaras & The Israel Philarmonic Orchestra (Γ. Νταλάρας & Η συμφωνική ορχήστρα του Ισραήλ): George Dalaras & The Israel Philarmonic Orchestra
(1999)/00 Τα χρώματα του χρόνου (Ta hromata tou hronou): Τα χρώματα του χρόνου

2000-2009
(2000/12) Έβρεχε ο κόσμος (Evrehe o kosmos): Έβρεχε ο κόσμος
(2001/03) Η άσφαλτος που τρέχει (I asfaltos pou trehi): Η άσφαλτος που τρέχει
(2002/06) Από καρδιάς - Ζωντανή ηχογράφηση στο Ζυγό (Apo kardias - Live from Zigos): Από καρδιάς - Ζωντανή ηχογράφηση στον Ζυγό
(2002/06) Κάτω απ την Ακρόπολη (Kato apo tin Akropoli): Κάτω απ την Ακρόπολη
(2003/03) Μαζί (Mazi): Μαζί
(2003/07) Ό,τι έχω στο χαρίζω (Oti eho sto harizo): Ότι έχω στο χαρίζω
(2003/09) Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη (Tribute to Markos Vamvakaris): Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη
(2003/12) Smyrne (Εστουδιαντίνα): Smyrne
(2004)/00 Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία - DVD (Tribute to Mikra Asia - DVD): Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία - DVD
(2004/01) Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ - Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη (Tribute to Vasilis Tsitsanis): Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ - Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη
(2004/03) Ανεμόπτερο (Anemoptero): Ανεμόπτερο
(2004/03) Μελίνα Μερκούρη - Η αιώνια Ελληνίδα - DVD (Melina Merkouri - DVD): Μελίνα Μερκούρη - Η αιώνια Ελληνίδα - DVD
(2004/11) Bordel: Bordel
(2004/12) Στα τραγούδια που σου γράφω (Sta tragoudia pou sou grafo): Στα τραγούδια που σου γράφω, Οι εκδόσεις του Στα τραγούδια που σου γράφω
(2004/12) Πυξ-Λαξ - Τέλος (Pyx-Lax - Telos): Πυξ Λαξ - Τέλος
(2005/06) Ώρες μου χρωματιστές (Ores mou hromatistes): Ώρες μου χρωματιστές
(2005/10) Στα τραγούδια που σου γράφω - New Edidion (Sta tragoudia pou sou grafo - New Edition): Στα τραγούδια που σου γράφω-Νέα έκδοση, Οι εκδόσεις του Στα τραγούδια που σου γράφω
(2005/12) Μεσόγειος - 30ος - 40ος Παράλληλος (Mediterranean, 30th - 40th Parallel): Μεσόγειος - 30ος - 40ος Παράλληλος
(2005/12) Όχι, δεν είναι χίμαιρα (No, it is no chimera): Όχι, δεν είναι χίμαιρα
(2006/03) Η απόκρυφη Ιστορία - DVD (The sevret story - DVD): Η απόκρυφη ιστορία, Ελένη Αρβελέρ - DVD
(2006/03) Δάκρυ στο γυαλί (Sakri sto yiali): Δάκρυ στο γυαλί (Εστουδιαντίνα), Estoudiantina II
(2006/05) Έρημα χωριά (Erima horia): Έρημα χωριά
(2006/11) Σπάει το ρόδι (Spai to rodi): Σπάει το ρόδι (Spai to rodi)
(2006/11) Τα τραγούδια της επανάστασης των γαρυφάλλων (25 de Abril): Τα τραγούδια της επανάστασης των γαρυφάλλων
(2006/12) Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί (Romiosini - Axion Esti): Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί (Romiosini - Axion Esti)
(2007/02) Η σιωπή είναι δρόμος παλιός (I siopi ine dromos palios): Δίφωνο - Η σιωπή είναι δρόμος παλιός
(2007/03) Αχ χελιδόνι μου (Ach helidoni mou): Αχ χελιδόνι μου - Ach helidoni mou
(2007/06) Με το 'να πόδι στ' άστρα... (Me to ena podi sta astra...): Με το 'να πόδι στ΄ 'αστρα...
(2007/12) Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου (I trovadouri tis kardias mou): ’λκης Αλκαίος - Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου
(2008/05) Με το 'να πόδι στ' άστρα - Συλλεκτική Έκδοση (Me to 'na podi st' astra - Special Edition): "Με το 'να πόδι στ' άστρα" - Συλλεκτική Έκδοση
(2008/06) Η εξαφάνιση (I exafanisi): Η εξαφάνιση
(2008/06) Τραγούδια με ουσίες (Tragoudia me ousies): Τραγούδια με ουσίες: Ζωντανή Ηχογράφηση
(2008/06) Επτά και να προσέχεις (Epta ke na prosehis): Ελένη Βιτάλη "Επτά και να προσέχεις"
(2008/07) Athens Bar 2: Αthens Bar 2
(2008/09) Πάντα κάτι μένει (Panta kati meni): Πάντα κάτι μένει - Μάνος Ελευθερίου (’ξιος Λόγος)
(2008/09) Τα θεμέλια μου στα βουνά (Ta themelia mou sta vouna): "Τα θεμέλια μου στα βουνά"
(2008/09) 15 χρόνια Eros (15 years Eros): 15 ΧΡΟΝΙΑ EROS
(2008/09) Θα πιω απόψε το φεγγάρι (Tha pio apopse to feggari): "Θα πιω απόψε το φεγγάρι"
(2008/11) Ματωμένα χώματα (Matomena Homata): Βασίλης Δημητρίου "Ματωμένα χώματα"
(2008/11) Το φίλτρο (To filtro): Το φίλτρο (CD/DVD)
(2009/01) Οι γενιές της σιωπής (I genies tis siopis): "Οι γενιές της σιωπής" Κώστας Κακογιάννης
(2009/02) Τα τελευταία χρόνια (Ta teleftea hronia): Τα τελευταία χρόνια (ΘΕΜΑ)
(2009/03) Music for films: Mίνως Μάτσας "Music for films"
(2009/04) Σαν τραγούδι μαγεμένο (San tragoudi magemeno):
(2009/05) Χορεύεις με το διάβολο (Horevis me to diavolo): Megavat "Χορεύεις με το διάβολο"
(2009/05) Οδύσσεια (Odissia): "Oδύσσεια" του Ευγένιου Σπαθάρη
(2009/07) Momentos: Dulce Pontes - Momentos (2009)
(2009/07) The soundtrack of Israel: The soundtrack of Israel
(2009/11) Live + τα μεγάλα τραγούδια επι σκηνής: Live + τα μεγάλα τραγούδια επι σκηνής (ΘΕΜΑ)
(2009/11) Τόσα χρόνια μια συναυλία (Tosa hronia mia sinavlia): Λαυρέντης Μαχαιρίτσας "Τόσα χρόνια μια συναυλία"
(2009/12) Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι (Gi' afto iparhoune i fili): Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι
(2009/12) Να τα πούμε; (Na ta poume?): "Να τα πούμε;" με την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

2010+ :)
(2010/01) Iστορία του λαϊκού τραγουδιού , Βιβλίο & dvd: Iστορία του λαϊκού τραγουδιού



Συζητήσεις για Δίσκους - Discussion about Albums
Επίσημη Δισκογραφία του Γιώργου Νταλάρα: Dalaras Official Discography
Δίσκοι 45 στροφών (45 r.p.m. discs): Τα 45άρια του Γ.Νταλάρα
Διεθνείς κυκλοφορίες (International versions): International Versions of Dalaras albums
Επανεκδόσεις Remasters: Τα remasters του Γ. Νταλάρα, Remasters No 2
Promo CDs: Τα promo CDs του Γ.Νταλάρα
Συλλογές (Compilations): Συλλογές με συμμετοχή του Γ.Νταλάρα
Οι κασέτες του Γ. Νταλάρα (Audio cassette releases): Επίσημες κασετες του Γ. Νταλάρα (Official releases), "Πειρατικές" κασέτες του Γ. Νταλάρα ("Pirate" cassettes)
2 LPs σε 1 CD: 2 LP σε 1 CD - Series
Επίσημα Βίντεο: Official Dalaras video releases
Εξώφυλλα δίσκων (Album covers): Εξώφυλλα δίσκων


Υπόλοιπες Συζητήσεις - Other Topics
Οι μουσικοί των παλιών δίσκων
How many CDS since 2000 (Counting, keeping log of Dalaras on CD)
Το πιο καλό αφιέρωμα
’ξιος λόγος
Which Dalaras CD would you wish for? (Completing your collection)
Purchase Sales from Studio & Live Cds (Sales Decriptions - Profits & Expences)
The pros and cons of live recording (and can there be too much of it?)
Dalaras's discography... ("No longer in stock" or "deleted")
Σχόλια για δίσκους
Dalaras albums on CD: (Hard to find for lack of existence?)
Η εξαφάνιση των δίσκων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Χρύσα καταπληκτική δουλειά και επίσης εκπληκτικά χρήσιμη!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το στυγκεκριμένο Lp , είναι maxi single και δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε cd.

Τα τρία τραγούδια που περιλαμβάνει (Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων, το ταξίδι στα κύθηρα και το με τελείωσες) συμπεριλήφθηκαν αργότερα στο άλμπουμ "Ζωντανές ηχογραφήσεις"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα τρία τραγούδια που περιλαμβάνει (Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων, το ταξίδι στα κύθηρα και το με τελείωσες) συμπεριλήφθηκαν αργότερα στο άλμπουμ "Ζωντανές ηχογραφήσεις"

Σε διαφορετικές εκτελέσεις όμως... :rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωπα; Επειδή ο Hristaki έσβησε το post του, σε ποιό δίσκο αναφέρεστε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanash, se diaforetikh ektelesh einai mono h Mpalanta. To Me teleioses einai to idio sto single mexri thn teleftaia epanalhpsh tou refrain, opou ginetai ena xalia desimo kai teleionei diaforetika. Exo xronia na to akouso..., To de taxidi sta Kythhra einai kai auto to idio, apla sto single exei to taximi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες έκανα ένα φρεσκάρισμα στη μνήμη μου και ξανάκουσα όλες τις συλλογές που περιέχουν τα τρία τραγούδια που βρίσκονται στο maxi-single " Στο Περοκέ" και κατέληξα στα εξής:

H εκτέλεση από την "Mπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων" που υπάρχει στο maxi-single βρίσκεται και στη συλλογή "Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του Γιώργου Νταλάρα" (MCD 15007).Σε όλες τις άλλες συλλογές υπάρχει η εκτέλεση που βρίσκεται και στο δίσκο "Ζωντανές ηχογραφήσεις".

Στο ίδιο cd ("Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του Γ.Ντ." δηλαδή)υπάρχει και το "Με τελείωσες.Εδώ συμβαίνει το εξής "περίεργο".Το κομμάτι στην εκτέλεση που υπάρχει στο maxi ακούγεται το ίδιο με την εκτέλεση που βρίσκεται στο "Ζωντανές ηχογραφήσεις"(με το χαρακτηριστικό "Νά'τος ο άλλος" που αναφωνεί ο Νταλάρας όταν ξεκινά το σόλο ο Νικολόπουλος) μέχρι το τελευταίο refrain .Tο τελευταίο refrain είναι τελείως διαφορετικό.Φαίνεται καθαρά στα γυρίσματα της φωνής του Νταλάρα.Το κομμάτι , όπως βρίσκεται στο maxi υπάρχει και στο cd που προανέφερα ("Οι μεγαλύτερες επιτυχίες").

Το "Με τελείωσες" υπάρχει επίσης (στην εκτέλεση του "Ζωντανές ηχογραφήσεις") και στη συλλογή "Τα χρώματα του χρόνου΄" (στο κόκκινο cd) αλλά χωρίς τα ενδιάμεσα σόλο (διαρκεί μόνο τρία λεπτά και κάτι).

Για το "Ταξίδι στα Κύθηρα" ισχύει αυτό που έγραψε ο Kapetanios.Η εκτέλεση που υπάρχει στο maxi είναι η ίδια μ'αυτήν που υπάρχει και στο "Ζωντανές ηχογραφήσεις" χωρίς όμως το καταπληκτικό σόλο στο μπουζούκι.

Αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χθες έκανα ένα φρεσκάρισμα στη μνήμη μου και ξανάκουσα όλες τις συλλογές που περιέχουν τα τρία τραγούδια που βρίσκονται στο maxi-single " Στο Περοκέ" και κατέληξα στα εξής:

H εκτέλεση από την "Mπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων" που υπάρχει στο maxi-single βρίσκεται και στη συλλογή "Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του Γιώργου Νταλάρα" (MCD 15007).Σε όλες τις άλλες συλλογές υπάρχει η εκτέλεση που βρίσκεται και στο δίσκο "Ζωντανές ηχογραφήσεις".

Στο ίδιο cd ("Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του Γ.Ντ." δηλαδή)υπάρχει και το "Με τελείωσες.Εδώ συμβαίνει το εξής "περίεργο".Το κομμάτι στην εκτέλεση που υπάρχει στο maxi ακούγεται το ίδιο με την εκτέλεση που βρίσκεται στο "Ζωντανές ηχογραφήσεις"(με το χαρακτηριστικό "Νά'τος ο άλλος" που αναφωνεί ο Νταλάρας όταν ξεκινά το σόλο ο Νικολόπουλος) μέχρι το τελευταίο refrain .Tο τελευταίο refrain είναι τελείως διαφορετικό.Φαίνεται καθαρά στα γυρίσματα της φωνής του Νταλάρα.Το κομμάτι , όπως βρίσκεται στο maxi υπάρχει και στο cd που προανέφερα ("Οι μεγαλύτερες επιτυχίες").

Το "Με τελείωσες" υπάρχει επίσης (στην εκτέλεση του "Ζωντανές ηχογραφήσεις") και στη συλλογή "Τα χρώματα του χρόνου΄" (στο κόκκινο cd) αλλά χωρίς τα ενδιάμεσα σόλο (διαρκεί μόνο τρία λεπτά και κάτι).

Για το "Ταξίδι στα Κύθηρα" ισχύει αυτό που έγραψε ο Kapetanios.Η εκτέλεση που υπάρχει στο maxi είναι η ίδια μ'αυτήν που υπάρχει και στο "Ζωντανές ηχογραφήσεις" χωρίς όμως το καταπληκτικό σόλο στο μπουζούκι.

Αυτά...

Το σχολιο σου Θανο το ειχα δει απο τοτε που το ειχες αναρτησει,αλλα τωρα

τεκμηριωμενα μπορω να σου πω-αν σ ενδιαφερει-και η δικη μου αποψη για το κομματι "Με τελειωσες" στο συγκεκριμενο cd που αναφερεις(οι μεγαλυτερες επιτυχιες..) μιας και προσφατα βρεθηκε στα χερια μου η αυθεντικη συλλογη..

Εχεις οντως δικιο..

Το κομματι μεχρι την φραση του ¨θειου" :Να τος κι αλλος" (εννοωντας τον Χ.Νικολοπουλο..)ειναι ιδιο απο εκει κι υστερα ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι ο ηχος της ηχογραφησης αλλαζει..

Χωρις να ξερω πολλα απο μουσικη αλλα προσπαθωντας να καταλαβω δι ακοης το βιολι του Λ.Ζερβα ακουγεται εντελως διαφορετικα απο τον μεστο και ¨στουντιακο ηχο" του μπουζουκιου του Νικολοπουλου..

Ακουγεται το διαφορετικο σολο -στο ιδιο ακριβως χρονο- με την ηχογραφηση του maxi single και με το που τελειωνει το σολο ακουγεται-οχι τοσο φανερα βεβαια..αλλα καλυτερα με ενα σετ ακουστικων..η τεχνητη εναλλαγη απο την κονσολα του ηχοληπτη στην ηχογραφηση απο το maxi single..

Αρα η περισσοτερες ενδειξεις συγκλινουν-αγνωστο γιατι-οτι προκειται για μια συλλογη του Νταλαρα με αυτο το διαφορετικο ταξιμι του Νικολοπουλου!

Ευχαριστουμε -και παλι- για την επισημανση- Θανο! :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το παραθέτω εδώ.Είναι μιά λίστα που έφτιαξα εγώ,η επιλογή είναι καθαρά προσωπική.

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΣΕ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

1.ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ-από τον Ορφέα

2.ΜΑΝΟΣ ΛΟΪΖΟΣ ΑΦΙΕΡΩΜΑ-(συμμετοχή)από το Ολυμπιακό Στάδιο

(η πρώτη φορά που είδα τον Γιώργο Νταλάρα ζωντανά επί σκηνής,η συγκίνηση μεγάλη και η στιγμή φυλαγμένη στις στιγμές ζωής)

3.ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ "ΜΑΖΙ"_από το Μέγαρο μουσικής Αθηνών

4.ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ-ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ(ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ)-από το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

5.GEORGE DALARAS+the Israel philarmonic orchestra-Mann Auditorium(Israel)

6.ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕ ΣΕ ΞΕΧΝΩ(Αφιέρωμα στον ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ)_από το Μέγαρο μουσικής Αθηνών(με αξεπέραστη συγκίνηση!)

7.ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΟΥΣΙΕΣ_από το Ηρώδειο

8.ΘΑ ΠΙΩ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ(Αφιέρωμα στον ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ)-από το μέγαρο μουσικής Αθηνών

9.ΣΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΑΓΕΜΕΝΟ-από το Μέγαρο μουσικής Αθηνών

(μετά τις παραστάσεις για τον Τσιτσάνη είχα προβλέψει σε φίλους ότι επιθυμία μου είναι να τραγουδήσει ο Γιώργος Νταλάρας στο Μέγαρο τραγούδια των Χατζηχρήστου,Μητσάκη,και Παπαϊωάννου.Και επαληθεύτηκα!)

10.Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ_από το Ηρώδειο.(τα τραγούδια της ζωής μου,πολίτιμα και αγιασμένα)

Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις δικές σας πολίτιμες ηχογραφήσεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0