Ziogos_Vangelis

Οι κιθάρες του Γιώργου...

193 posts in this topic

Απο όσο ξέρω, όχι. Είχε όμως μια Camps που την έσπασαν στην περσινή συναυλία στη Δάφνη. Καλό οργανάκι, "ακούει".

αν γινει ειδικη παραγγελια στην ovation δεν μπορουν να ξαναφτιαξουν μια 6773.... ασχέτως απο το κόστος;; ή έστω μια custom made αμερικανικη με παρομοια χαρακτηριστικα; οι μεταχειρισμενες δεν μου γεμιζουν το ματι....

Δεν ξέρω... νομίζω πως δέχονται custom made παραγγελίες, αλλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους και να σε ενημερώσουν.

Παράκληση: πες μου πόσο κόστισε τελικά.

αν τελικα την αγορασω... θα σας πω... πάντος απ' όσο ξέρω θέλουν το λιγότερο ένα εξαμηνο για να παραδόσουν μια custom made κιθάρα...

http://www.ovationguitars.com/custom_shop

εκτός από μια custom made παντος, ελπίζω να γινεται να φτιαξουν μια 6773....

Εφόσον μιλάμε για παραγωγή μοντέλου που είναι discontinued, μιλάμε ήδη για custom made...

Ο Πέτρος έχει δίκιο.

Πρέπει να σου κάνει στο χέρι. Πρέπει πρώτα να τη δοκιμάσεις.

Μου έχει τύχει να ακούσω από πολύ κόσμο πως δεν μπορούν να παίξουν με Ovation. Είτε λόγω "φτωχότερου" ακουστικού ήχου, είτε λόγω στρογγυλού ηχείου που "ενοχλεί" ή "γλιστράει".

Σίγουρα όμως όλοι όσοι τις έχουν δοκιμάσει παραδέχονται πως ανετότερο μανίκι δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ. Μόνο οι Taylor ανταγωνίζονται τις Ovation σε αυτόν τον τομέα.

Σκέψου λοιπόν καλά πρώτα πρώτα γιατί θέλεις αυτήν την κιθάρα. Αν δεν την "κουμπώσεις" δεν την ακούς. Έχεις όμως έναν ενδιαφέροντα ακουστικό ήχο. Ηλεκτρικό ήχο έχεις κορυφαίο, λίγο ιδιαίτερο, όχι συνηθισμένο. Και σίγουρα έχεις την ανετότερη κιθάρα στο χέρι. Στο σώμα σου, στην κοιλιά σου δηλαδή, θα δεις όταν την πιάσεις.

Διαφωνώ με τον Πέτρο μόνο στο κομμάτι των φθηνών οργάνων. Επιμένω πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Θέλω το όργανο που θα πάρω, τουλάχιστον στην άνεση του μανικιού, να είναι βούτυρο. Αλλιώς δεν το παίρνω. Και αυτό γιατί θέλω να με βοηθάει μια και δεν είμαι καμιά παιχτούρα. Ο Πέτρος δε δίνει σημασία σε αυτό γιατί και φτυάρι να του δώσω, πάλι θα σολάρει και δεν καταλαβαίνει από αυτή τη δυσκολία.

Πέραν της άνεσης στο μανίκι που θα σου δώσει μια καλή, άρα ακριβή κιθάρα, έχουμε και την πιστότητα της απόδοσης των φθόγκων, που πάλι σε μια ακριβή κιθάρα θα βρεις εγγυημένα. Να ξέρεις πως ένα αρνητικό στοιχείο της 1773ΑΧ - σύμφωνα με τις κριτικές- είναι η μη πιστή απόδοση των φθόγκων όσο κατεβαίνεις το μανίκι. Μετά πρέπει να ξέρεις πως με 400, 500, 600 και 700 € δε θα βρεις μασίφ ξύλα. Μασίφ είναι μόνο το καπάκι. Τα πλαϊνά και τα πίσω είναι HPL, πλαστικό δηλαδή βαμμένο σε χρώμα ξύλου. Αυτό έχει άμεση σχέση με τον ήχο σου. Η Camps που του έσπασαν πέρσι στη Δάφνη και η Martin της παραπάνω φωτογραφίας είναι τέτοιες φθηνοκιθάρες, αλλά μην ανοίξουμε τώρα την κουβέντα για ποιο λόγο τις κρατάει στα λάιβ του.

Μια καλή (και ακριβή) κιθάρα μπορεί να τη βρεις μεταχειρισμένη στο ήμισυ ή και λιγότερο της αξίας της. Ειδικά Ovation που χρόνια τώρα δεν είναι καθόλου στη μόδα - το αντίθετο μάλιστα, θεωρούνται και λίγο βλάχικες - μπορείς να τη βρεις από 600 ως 1000. Μια κιθάρα δηλαδή που κόστιζε 1700 ως 2200. Και σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση.

Εδώ τα 600, 700, 800 έχουν πιάσει τόπο, έχεις πάρει οργανάρα, ακούγεται και βλέπεται. Εγώ προσωπικά μια Ibanez με 450 δε θα την έπαιρνα, τη δοκίμασα και δεν ακουγόταν. 

Όσο για τις custom made, πράγματι μπορείς να παραγγείλεις στην Οvation ό,τι γουστάρεις. Πες τους μια 6773 και θα σου τη φτιάξουν. Επειδή όμως είναι custom  made, νομίζω - χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά - πως θα σου ζητήσουν πολλά λεφτά. Το εργοστασιο της Αμερικής αυτή τη στιγμή βγάζει μόνο Adamas, ADII5, και κάποια ελάχιστα νέα μοντέλα, όλα από διχίλιαρο και πάνω. Tα custom made φαντάζομαι θα κοστίζουν αναλόγως.

1 person likes this

Συμφωνω με αυτα που λέτε και ευχαριστώ για τις συμβουλες. Σημαντικό ρόλο για εμένα εκτός απο την απόδοση μιας κιθαρας παίζει και η εμφάνισή της. Γι' αυτό εξάλλου μεταξύ της Taylor και της Ovation κατέληξα τελικα στις Ovation μετά από πολύ σκέψη. (κατά την άποψη μου είναι από τις πιο όμορφες κιθάρες).

Όμως αυτό που δεν ήξερα μιας και δεν έχει τυχει να παίξω με ovation είναι αυτό που λες με το φτωχότερο ακουστικό τους ήχο. Οι περισσότερες κριτικές που έχω ακούσει και διαβάσει για τις ovation κάνουν λόγω για εξαιρετικες κιθάρες με ηχο μακράν καλύτερο απο τις υπόλοιπες, προφανώς λόγω του στρογγυλού ηχειου τους.

Λίγες ήταν οι φορές που είδα αρνητικά σχόλια για ovation. Φυσικά πάντα εξαρτάται από την κιθάρα, αλλά σε γενικές γραμμές έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια και τις είχα πρώτες στη λίστα επιλογών μου.

Υστερούν όντος σε ακουστικό ήχο;

Πράγματι, υστερούν όταν δεν είναι στο καλώδιο. Αυτό το έχει αποδείξει η εμπειρία όλων, το λέει όμως και η λογική. Κανείς δεν έχει ισχυριστεί πως έχουν καλύτερο ήχο λόγω σχήματος. Αντιθέτως το σχήμα υποστηρίζει λίγο τη φτηνή κατασκευή του ηχείου. Όσο για την ιδέα του σχήματος και την ακριβή σύσταση του ηχείου μόνο θρύλους θα συναντήσεις και ποτέ ακριβείς πληροφορίες.

Όταν δεν έχεις νορμάλ ξύλινο ηχείο και έχεις πλαστικό, εννοείται πως δε θα έχεις τον ίδιο όγκο στον ήχο σου όπως με μια κανονική κιθάρα.

Έχεις μεν ιδιαίτερο ήχο λόγω κατασκευής, αλλά  φτωχότερο σε όγκο.

Αν την κουμπώσεις σε καλό ενισχυτή για ακουστικές κιθάρες τότε έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα. Όχι σε μικρούς για ηλεκτρικές όπως Marshall και Fender. Αυτές οι κιθάρες κατασκευάστηκαν για λάιβ. Εκεί είναι που λόγω τεχνολογίας υπρτερούσαν από τις άλλες. Στα στούντιο, που χρησιμοποιείς περισσότερο μικρόφωνα για να ηχογραφήσεις, δεν τις προτιμούσαν. Προτιμούσαν καλές ξύλινες, για να έχουν όσο το δυνατόν πιο γεμάτο ήχο.

Ο ήχος κάποιον μοντέλων Ovation πλησιάζει σε όγκο τις καλές ξύλινες αν και δεν τις ξεπερνά ποτέ (μιλάμε πάντα για unplugged). Πρόκειται για τα πιο ακριβά μοντέλα όπως custom legend και custom elite καθώς και κάποια μοντέλα της collectors series. Τα καπάκια αυτών των μοντέλων είναι ΑΑΑ έλατο και η απόδοσή τους εκπληκτική για Ovation. Το τονίζω ξανά, για Ovation. Διότι ξαναλέω έχεις πλαστικό ηχείο και ποτέ δε θα έχεις τον όγκο μιας καλής ξύλινης.

Και για να καταλάβεις πόσο σύνθετα είναι τα πράγματα θα σου δώσω και ακόμα δυο πληροφορίες. Η ADII5, το signature model του Al di Meola, ανήκει στις custom legend. Έχει όμως βαθύ ηχείο, το μόνο ακριβό μοντέλο (εκτός της Adamas που είναι άλλη ιστορία) που κατασκευάζεται σήμερα με βαθύ ηχείο. Ο ήχος της είναι πιο γεμάτος από τις άλλες custom legend.

Επίσης οι προ του 1979-1980 κατασκευές είχαν άλλη σύσταση στο ηχείο. Το ηχείο ονομαζόταν τότε lyrachord και ήταν κατασκευασμένο μεταξύ άλλων και από υαλοβάμβακα. Εκείνα τα μοντέλα είχαν πιο πλούσιο ακουστικό ήχο από τα σημερινά. Γι' αυτό και η Ovation έβγαλε ξανά κάποια μοντέλα με το vintage lyrachord (όπως το ονομάζει) ηχείο. Για παράδειγμα http://www.ovationguitars.com/guitars/product/1627vl_4

Τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί αλλάξανε μετά το 1980 το παλιό lyrachord και χαλάσανε τον ήχο τους; Το έκαναν επειδή η καινούργια σύνθεση του ηχείου αφαιρούσε λίγο από το βάρος και έκανε την κιθάρα πιο ελαφριά. Την κρατούσες όρθιος με τη ζώνη πάνω στη σκηνή και δε σε βάραινε καθόλου. Διότι αυτή η κιθάρα ήταν για να παίζεται λάιβ, με ενισχύσεις. Σου ξαναλέω, η Ovation έδινε ιδιαίτερη βαρύτητα στον ηλεκτρικό ήχο και είχε τις πιο πρωτοποριακές προενισχύσεις. Είναι οι πρώτοι που έβαλαν πίεζο σε κιθάρα, οι πρώτοι που χρησιμοποίησαν προενίσχυση, μετά όταν έβαλαν και οι άλλοι κατασκευαστές προενισχύσεις, η Ovation χρησιμοποίησε πρώτη τα εκουαλάιζερ στις προενισχύσεις πριν από τριάντα χρόνια, χρησιμοποίησαν πρώτοι τα κουρδιστήρια και τα φιλτρα αντηχήσεων προ εικοσαετίας όταν οι άλλοι τα πρόσθεσαν στις προενισχύσεις τους πρόπερσι. Για όλα αυτά και για το πιο μαλακό μανίκι έγινε αγαπητή η Ovation. Και για τις πολλές τρύπες βέβαια, αλλά αυτό έχει να κάνει με την εμφάνιση. Από τότε όμως που 'αρχισαν να βγαίνουν καλές προενισχύσεις και από άλλους κατασκευαστές, η Ovation έπεσε πολύ. Γιατί τη χτυπήσανε εκεί που υπερτερούσε. Βλέπεις πλέον πως όλοι παίζουν με Fishman στις ξύλινες κιθάρες τους έχοντας τέλειο ακουστικό (λόγω οργάνου) και ηλεκτρικό (λόγω Fishman) ήχο. Εδώ και δέκα χρόνια βλέπεις όλο και πιο σπάνια Ovation στις ορχήστρες. Οι μουσικοί δεν τις χρειάζονται πια. Χώρια που δεν είναι πια στη μόδα όπως στα '80s. Διότι και η κιθάρα ακολουθεί τη μόδα. Σήμερα είναι στα πάνω της η Martin, πριν από δέκα χρόνια η Takamine... Πες μου έναν που παίζει με Οvation σήμερα...

Θα σου ξανατονίσω επίσης πως ο Πέτρος έχει πολύ μεγάλο δίκιο όταν λέει πως πρέπει να δοκιμάσεις το όργανο ο ίδιος. Δυστυχώς όμως, πλέον τα καταστήματα είναι λίγα και με πολύ λίγα όργανα. Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Δουλεύει πλέον περισσότερο η αγορά μέσω διαδικτύου. Επομένως περιορίζεσαι αρκετά στο να τσεκάρεις από κοντά τις δυνατότητες αλλά και την εμφάνιση του οργάνου.

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ό,τι γουστάρεις και η πορεία θα δείξει αν ήταν καλή επιλογή. Αν αντιληφθείς πως το όργανο δε σου κάνει για τους χ ψ λόγους, το βγάζεις στο ebay και το πουλάς. Απλά πράματα... Οι πολλές πληροφορίες σε μπερδεύουν και χρειάζεσαι πολύ καιρό και αρκετό περαιτέρω ψάξιμο για να τις αφομοιώσεις

1 person likes this

Δηλαδή η υστέρηση της ovation στον ηχο οφείλεται στο πλαστικό ηχειο και όχι στο στρογγυλό ηχειο αν κατάλαβα καλά... Γιατί όμως όταν είναι πανω σε ΚΑΛΟ ενισχυτη ακούγονται ΚΑΛΥΤΕΡΑ (τι αλλάζει δηλαδή) αλλα και πάλι δεν φτανουν τις ξύλινες;;.... Δηλαδή ο μοναδικός λόγος ύπαρξης τους ειναι το οτι ειναι βολικες στα λαιβ....

Κοντολογίς, (γιατί έγραψα μία μία τις καινοτομίες της Ovation και στη συνέχεια πάτησα κάτι κατα λάθος, βγήκα από τη σελίδα και έχασα ένα κείμενο είκοσι γραμμών γαμώτο) την Ovation την προτιμούσαν για τους εξής λόγους:

1. Μαλακό μανίκι. Τόσο μαλακό όσο μιας ηλεκτρικής. Αυτή ήταν από τις πρώτες καινοτομίες της.

2. Προενισχύσεις. Οι πρώτες κιθάρες που έβαλαν πίεζο και προενίσχυση, οι πρώτες ακουστικές που μπήκαν στην πρίζα. Όλες οι άλλες καθυστέρησαν πολλά χρόνια. Επίσης είναι οι πρώτες που χρησιμοποίησαν εκουαλάιζερ, όλοι οι άλλοι καθυστέρησαν μια δεκαετία. Είναι οι πρώτες που πρόσθεσαν κουρδιστήρι και φίλτρα αντηχήσεων στην προενίσχυση, όλες οι άλλες δεκαπέντε χρόνια αργότερα. Είναι οι πρώτες κιθάρες που έβγαλαν σε μαζική παραγωγή υβρίδια σαν την country artist που σου αρέσει, ήδη από το 1972. Όλες οι άλλες τριανταπέντε χρόνια αργότερα.

Όπως προανέφερα, το πλαστικό ηχείο ΔΕΝ επιτρέπει στον ήχο να είναι τόσο γεμάτος, δεν έχει τόσο όγκο όσο μιας ξύλινης. Όσο καλό κι αν είναι το καπάκι σου, ο φυσικός ήχος μιας Gibson, Martin, Taylor, Takamine, αλλά και πολλών άλλων ίσης χρηματικής αξίας ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΣΕ ΟΓΚΟ. 

Επίσης, όπως σου προανέφερα, για την ιδέα του σχήματος μόνο θρύλους θα ακούσεις και όχι σταράτες κουβέντες. Έλεγε εκεί ο Τσαρλυ ο Κάμαν πως εμπνεύστηκε το ηχείο από τα ελικόπτερα που παλιά σχεδίαζε και κατασκεύαζε και άλλα τέτοια νόστιμα. Τώρα τι ίσχυει και τι όχι, παρ' τ' αυγό και κούρευ' το... Η λογική λέει πως αν φτιάξεις πλαστικό ηχείο, κάν' το καλύτερα στρογγυλό, λαουτοειδές, για να αντηχει από παντού στην τρύπα.

Το αποτέλεσμα το αξιολογεί ο καθένας σύμφωνα με το γούστο του. Είναι όμως κοινά αποδεκτό πως ο ήχος αυτός ΔΕΝ έχει όγκο όταν δεν είναι στην πρίζα

Γιατί όμως όταν είναι πανω σε ΚΑΛΟ ενισχυτη ακούγονται ΚΑΛΥΤΕΡΑ (τι αλλάζει δηλαδή) αλλα και πάλι δεν φτανουν τις ξύλινες;;....

Δεν είπα αυτό. Είπα αυτό: Ο ήχος κάποιον μοντέλων Ovation πλησιάζει σε όγκο τις καλές ξύλινες αν και δεν τις ξεπερνά ποτέ (μιλάμε πάντα για unplugged).

Δηλαδή ο μοναδικός λόγος ύπαρξης τους ειναι το οτι ειναι βολικες στα λαιβ....

ΌΧΙ.

Απλά όπως σου έγραψα παραπάνω για να αφομοιώσεις όλες αυτές τις πληροφορίες που σου δίνουμε με τον Πέτρο πρέπει να κοιτάξεις μοντέλα, να δοκιμάσεις όργανα και να περάσει καιρός. Τότε προσμετρώντας όλα τα θετικά και αρνητικά της συγκεκριμένης μάρκας, θα διαπιστώσεις μόνος σου αν σου πηγαίνει στο χέρι, αν σε ικανοποιεί ο ήχος της, αν σου αρέσει σαν όργανο εμφανισιακά, αν, αν....

Επιγραμματικά:

- Τέλειος ήχος σε καλό ενισχυτή. Αυτό όμως το βρίσκεις ΣΗΜΕΡΑ και σε άλλες κιθάρες με καλή προενίσχυση πάνω.

- Ιδιαίτερος, ξεχωριστός ήχος unplugged λόγω κατασκευής. Σύμφωνα με τη γενική άποψη φτωχότερος σε όγκο από τις κανονικές.

- Άψογη κατασκευή μανικιού. Άνεση, μαλακή σαν βούτυρο, σαν ηλεκτρική κιθάρα. Σκευρώνει δύσκολα πάλι λόγω άψογης κατασκευής. Τα μανίκια των "καλών" μοντέλων αποτελούνται από πέντε φέτες ξύλου.

- Η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσουν πολύ, αλλά νομίζω πως ρώτησες για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και εν τέλει έχουν εξίσου αν όχι μεγαλύτερη σημασία. Έστω, έχουν την ίδια σημασία. 

Αν θέλεις να ανέβεις στη σκηνή με αυτήν την κιθάρα, τότε ένα καλό μοντέλο είναι ό,τι πρέπει. Σε συνδυασμό με την εμφάνισή της που σου αρέσει πολύ, θα σε βολέψει και θα τη λατρέψεις. Να ξέρεις όμως πως ΠΛΕΟΝ ΣΗΜΕΡΑ, που δεν είναι 80's, υπάρχει πλήθος άλλων οργάνων με τέλειες προενισχύσεις που είναι και άψογες unplugged. Και στο τελευταίο οι Ovation υστερούν.

Αν τη θέλεις για το δωμάτιό σου αλλά και έχεις απαιτήσεις για τον ήχο της, τότε θα βρεις πολλές καλύτερες σε άλλες μάρκες.

Αν είσαι τρελός οβεησονάκιας την παίρνεις και δε σε νοιάζει τίποτε άλλο.

Αυτά, προσπάθησα λίγο να σου τα μαζέψω, ελπίζω να καλύφθηκες.

1 person likes this

τρελός οβεησονάκιας δεν ειμαι αλλά μάλλον για ovation το βλεπω...... για να καταλάβω πραγματικά την υστερηση της σε ηχο πρεπει να τη δοκιμασω πρωτα πιστευω.... και συμφωνω απολυτα με το οτι αν δεν τη δοκιμασω δεν μπορω να ξερω αν μου κανει.... Ευχαριστώ και πάλι..

Λίγη σημασία έχει η δική μου γνώμη, αφού έγραψαν οι ειδικοί, αλλά έτσι για να υπάρχει ένα "+1" λέω πως τα γράφουν πολύ σωστά.

π.χ. κι εγώ γουστάρω οπτικά τις ovation, αλλά με το που έπιασα κάποτε την Elite του Πετράκη, ενώ μου άρεσε το μανίκι, τα βρήκα σκούρα με την κοιλιά της απέναντι στην - διόλου ευκαταφρόνητου μεγέθους τότε - κοιλιά μου, καθώς και με τον ήχο που ένοιωθα να φεύγει μπροστά και όχι προς τα μένα.  :razz:

Όταν μιλάμε για υστέρηση στον ήχο μην φανταστείς τρελές διαφορές... απλά δεν έχουν τον όγκο που αποδίδουν τα ξύλινα όργανα - μπαούλα, κάτι αναμενόμενο...

Διαφωνώ με τον Πέτρο μόνο στο κομμάτι των φθηνών οργάνων. Επιμένω πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Θέλω το όργανο που θα πάρω, τουλάχιστον στην άνεση του μανικιού, να είναι βούτυρο. Αλλιώς δεν το παίρνω. Και αυτό γιατί θέλω να με βοηθάει μια και δεν είμαι καμιά παιχτούρα.

Το καλό όργανο, είναι πάντοτε ελκυστικό για έναν αρχάριο, γιατί θα τον "παροτρύνει" να ασχολείται μαζί του. Τα κόστη όμως καθορίζουν τις επιλογές μας.

Σήμερα, που η τεχνολογία των ηλεκτρονικών έχει προχωρήσει πάρα πολύ, πίστεψε με, αν δεν έχει εμμονή με συγκεκριμένη μάρκα, μπορείς να βολευτείς και με φτηνά μοντέλα. Η σπασμένη Camps, στον τομέα αυτό εξυπηρετούσε και τον Γιώργο Νταλάρα. Όπως και η απλή Martin, φωτό της οποίας ανέβασε η Αλόνα μερικά ποστ πιο πριν και έγινε βούτυρο απο τον Γιώργο Μάτσικα.

Γνώμη μου: ΔΟΚΙΜΑΣΕ! Και αν σου κάτσει και το φτηνό, μην κολλάς.

Στα όσα τεχνικά ανεφέρθηκαν να προσθέσω πως το κοίλο ηχείο επιλέχθηκε α) γιατί περιόριζε αισθητά το πρόβλημα των αντιχήσεων (μεγάλες εντάσεις --> ανάκλαση ήχου στο σώμα της κιθάρας --> συντονισμός --> βουητά) και β) γιατί σε unplugged καταστάσεις, εξομάλυνε (κάπως) το μειονέκτημα του χαμένου, ηχητικά, όγκου.

Σε κάθε περίπτωση, εξαρτάται τι θέλεις: να παίζεις σπίτι, να παίζεις σε live, να παίζεις σε studio? Αν πας σε live, η Ovation είναι μια καλή, αλλά πλέον ξεπερασμένη (ηλεκτροτεχνικά κυρίως) λύση. Godin, Taylor, Martin, έχουν περάσει μπροστά. Γενικά, ότι διαθέτει Fishman... Οπότε στρέφεσαι αλλού, με βάση την αίσθηση που αποκομίζεις σε εμφάνιση, ήχο κτλ. Πάντως, μανίκι αμερικάνας Ovation, δύσκολα θα βρεις αλλού - και μιλάω εκ πείρας.

Αν όμως θέλεις να πάρεις Ovation, προτείνω το εξής: βρες ένα made in US μοντέλο (στις τιμές που είπε ο Θοδωρής) και δώσε άλλα 300, 400 ή (ταβάνι) 500€ να πάρεις ένα πεταλάκι (πχ το AD-8 της BOSS), ώστε να κάνεις πιο πλούσιο τον ήχο σου. Εγώ αυτό έχω και είμαι υπερικανοποιημένος. Έτσι παίρνεις το όργανο που θέλεις, σε τιμή στο 1/3 του ανταγωνισμού και με κάτι παραπάνω ολοκληρώνεσαι και ηχητικά.

Να θυμάσαι πως σε κάθε σου επιλογή, πάντοτε κάτι κερδίζεις, πάντοτε κάτι χάνεις.

1 person likes this

Έτσι ακριβώς.

Δοκίμασε, πάρε ένα όργανο κι αν δε σου αρέσει σπρώχνεται πίσω στην αγορά άνετα.

Αν το πάρεις καινούργιο απ' τον Thomann, μπορείς να το στείλεις πίσω σε 30 μέρες και να πάρεις τα λεφτά σου.

Αν το αγοράσεις μεταχειρισμένο από το ίντερνετ, μπορείς εύκολα να το "σπρώξεις" πάλι μέσω αυτού.

Αν πάρεις Ovation, διάλεξε αμερικάνα. Μεταχειρισμένες στο ίντερνετ βρίσκεις συνέχεια σε καλή ή και τέλεια κατάσταση.

Και να θυμάσαι αυτό που λέει και ο Πέτρος. Πως αν είσαι αρχάριος το καλό όργανο, το ευκολόπαιχτο σαν την αμερικάνα Ovation, θα σε κάνει να ασχολείσαι όλο και περισσότερο γιατί είναι πολύ ελκυστικό.

Μια Ayers (DSR νομίζω) του Μάτσικα, που την έπαιξε ο Νταλάρας πρώτη φορά σ' εκείνες τις δυο συναυλίες του Κουγιουμτζή, είχε προβλήματα συνέχεια και από τότε δεν την ξανάπιασε  :laugh:

Ayers, βιετναμέζικη

α! είχε απαντηθεί

τι διάολο; γιατί φαίνεται σαν ένα ποστ, ενώ είναι τρία;

Γιατί, ποιός άλλος;

Ο Διαμαντής

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...