Ziogos_Vangelis

Οι κιθάρες του Γιώργου...

193 posts in this topic

τι διάολο; γιατί φαίνεται σαν ένα ποστ, ενώ είναι τρία;

Ενοποιούνται αυτόματα τα ποστ οταν είναι αλεπάλληλα από ένα μέλος (χωρίς να μεσολαβουν ποστ άλλου μέλους) και έχουν γίνει με μικρή διαφορά ώρας (νομιζω μεσα σε ένα μισάωρο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως ξέρεται την περιοδο κυκλοφοριας (δηλ. από πότε μέχρι πότε) των ovation adamas w2097 και ovation adamas w597;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τα δυο μοντέλα έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια.

Η 597 είναι του Νταλάρα, κατασκευαζόταν από το '99 ως το 2005 νομίζω

Η 2097 άρχισε να παράγεται από τη στιγμή που σταμάησε η πρώτη. Ήρθε με τα LX μοντέλα. Είναι παρόμοια, απλά δεν έχει μουστάκια στις επολέτες και έχει contour body. Έχει σταματήσει να παράγεται πριν το 2009. Μπορεί να έχει και τίποτα άλλες μικροδιαφορές, αλλά είναι από τα μοντέλα που πέρασαν και δεν τα θυμάται κανείς

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι οι ovation collectors series;; Μπορώ να αγοράσω μία ή δεν πουλιούνται πλέον;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι collectors είναι επετειακές κιθάρες. Έβγαινε μία κάθε χρονιά από το 1982 ως το 2008. Ο αριθμός τους ήταν περιορισμένος, αλλά κάθε χρονιά διαφορετικός. Απ' όσο ξέρω δεν ξεπέρασαν ποτέ τα 1800 κομμάτια, ενώ κάποιες φορές βγήκαν και λιγότερα από 600.

Ο Νταλάρας έχει την 1994 και την 1997.

Ο Βαρδής την 1986. Ο Λιδάκης σε ένα βίντεο με την Κορομηλά παίζει με την 1988, δεν ξέρω αν του ανήκει κιόλας. Γενικώς όσοι κλέβανε κάτι από το στιλ του Νταλάρα έπαιζαν με ovation, όπως και ο Μακεδόνας. 

Collectors θα βρεις - μεταχειρισμένες φυσικά - στο ebay σε καλές τιμές.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν μετονομάσει πολλά, έχουν βαφτίσει balladeer κάποιες applause, έχουν σταματήσει και κάποια από τα καινούργια μοντέλα. Για παράδειγμα από τις  EliteT έχει μείνει μόνο η D-Scale και μια με μονοκόμματη epaulet....

Το χειρότερο είναι πως είτε σταμάτησαν, είτε ξέχασαν να βάλουν τα καινούργια αμερικάνικα μοντέλα με το παλιό lyrachord. Από τις "καινούργιες" αμερικάνες έχουν μείνει οι καινούργιες viper του Malmsteen. Πετράκη γιατί δεν παίρνεις την artist viper;;;;; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Πάντως από πρεζεντέησον καλά πάμε. Κάνα όργανο της προκοπής δε βλέπουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είσαι παρελθοντολάτρης και συντηρητικός, δες εδώ οργανάρα μπουαχαχα

http://ovationguitars.com/series/applause-balladeer/applause-balladeer-acoustic-mid-depth-natural/

 

δε θυμάσαι τι σου είπε ο φίλος σου; "βαλ' της μια τάπα σιλικόνης και είσαι μάγκας".

Βαψ' την και μπλε και πέτα τη στη θάλασσα. Να δούμε αν θα κάνει για βάρκα, με το μπόουλ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laugh: :laugh: :laugh:

 

Εντάξει, τα καινούρια τους όργανα δεν έχουν να πουν πολλά, κυρίως γιατί αδυνατούν να ξεπεράσουν την - αξεπέραστη - προϊστορία τους... που παρήγαγε ιστορικά - πλέον - μοντέλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laugh: :laugh: :laugh:

 

...κυρίως γιατί αδυνατούν να ξεπεράσουν την - αξεπέραστη - προϊστορία τους... που παρήγαγε ιστορικά - πλέον - μοντέλα.

 

τότε που οι άνθρωποι ήταν καλύτεροι και το ψωμί ήταν πιο γλυκό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εβρέθη και πωλείται Ovation Classic 1763, κατασκευής 1995, σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση (ενδεικτικά: http://www.ovationtribute.com/Acoustic%20Series/Classic/1763_Classic/1763_Classic.html)

 

Όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω πληροφορίες, τεχνικές ή μη, ας μου στείλει pm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία! Πρόκειται για αυτήν με cutaway. Βολεύει πολύ περισσότερο. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τελευταίες που έπιασε ήταν η συγκεκριμένη νάιλον και η Adamas...

 

Η ειρωνεία είναι ότι την τελευταία φορά (μέχρι στιγμής) που έπαιξε επί σκηνής με κιθάρα Ovation, δεν κράτησε κανένα από τα 4-5 σύγχρονα μοντέλα που χρησιμοποιούσε την περασμένη δεκαετία. Αντίθετα έπαιξε με την ιστορική Adamas της δεκαετίας του '80.

 

 

Η 6773 από την άλλη ΔΕΝ είναι κλασική κιθάρα, αλλά ακουστική με νάυλον χορδές. Το ηχείο ξεκινά στο 14ο τάστο και το μανίκι της είναι λεπτό, περίπου όσο στις ακουστικές. Είναι η μετεξέλιξη της 1624, την οποία κρατούσε στις συναυλίες μέχρι το 1993, οπότε την αντικατέστησε με την Bucarino. Tην Buscarino την αντικατέστησε το 2006 με την 6773, αλλά αυτή την τελευταία τη χρησιμοποίησε μόνο δυο-τρία χρόνια γιατί πλέον χρησιμοποιεί την κλασική Taylor.

 

Νομίζω πως η πρώτη φορά που έπαιξε επί σκηνής με την Ovation 6773, ήταν στο ΜΜΑ, Ιούνιος 2004. Δηλαδή πριν τις "μεσογειακές" συναυλίες που πρωταγωνιστούσε η Buscarino.

Ωστόσο δεν έχω πρόσβαση στο προσωπικό αρχείο αυτή την περίοδο για να το επιβεβαιώσω, & οι φωτογραφίες στο ανάλογο topic δεν υπάρχουν πια.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την 1687 την κράτησε κατ' εξαίρεση στη συναυλία του Μακεδόνα, όχι γιατί τη χρησιμοποιούσε. Ποιος ξέρει τώρα για ποιο λόγο...

 

Τον Ιούνιο του 2004 με τον Χατζηγιάννη κρατούσε την 6773; Δεν ήμουν εκεί και δεν έχω δει παραδόξως ούτε φωτογραφίες, δεν ξέρω.

Είχα υπόψη μου πως τη χρησιμοποίησε πρώτη φορά στην Αμερική το 2006 (πάλι με τον Χατζηγιάννη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι Θοδωρή, την είχε και τότε.

 

Nutaualphalambdaalpharhoalphasigmaf-Chia

 

Η φωτό είχε αναρτηθεί παλαιότερα εδώ στο φόρουμ - συγνώμη, δεν θυμάμαι όμως όνομα μέλους, λόγω του ότι έχουν περάσει και δέκα χρόνια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α, ρε πού είναι η Buscarino...

Ποτε την έπαιξε τελευταία φορα? Στην υγεια μας με Dulce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α, ρε πού είναι η Buscarino...

Ποτε την έπαιξε τελευταία φορα? Στην υγεια μας με Dulce?

 

Παίζει...

Την αντικατέστησε μόνιμα στις συναυλίες της Αμερικής με Χατζηγιάννη. Ανάμεσα στην εκπομπή αυτή και τις συναυλίες της Αμερικής μεσολαβούν ελάχιστοι μήνες. Απ' ό,τι μας είπε ο Αντώνης και μας έδειξε και ο Πέτρος,  είχε εμφανίσει την αντικαταστάτρια 6773 για μια μόνο φορά στο αίθριο του Μεγάρου δυο χρόνια πριν. Το έχει ξανακάνει και με άλλες.

Η Buscarino λοιπόν μετράει εμφανίσεις 13 συναπτών ετών. Είναι και το ρεκόρ νομίζω. Η 1624 που "παροπλίστηκε" το 1993 είναι μεν η μακροβιότερη αλλά μετά τις μπουάτ και μέχρι τα λάτιν δεν εμφανιζόταν (ή σπάνια εμφανιζόταν) σε συναυλίες, μόνο στην τηλεόραση. Άρα, Buscarinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θυμάμαι μια φωτό απο το Βήμα, παρμένη στο Αίθριο των Μουσών που κρατά την collectors του 94 και όχι την Buscarino.



Μακροβιότερη όλων Θοδωρή νομίζω πως είναι η Larrivee. Απο το 1983, που την πρωτοθυμάμαι στον Κοκκινόβραχο, "παίζει" μέχρι και το 2011, στην "Τέχνη της κιθάρας", στο ΜΜΑ. Δλδ 28 χρόνια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αναφερόμουν όμως στις crossover.

 

Όσο για την '94, την ξανακράτησε στη συναυλία του Βύρωνα με την Εστουδιαντίνα τρεις μήνες αργότερα, αυτό ήταν και το διάλειμμα από την CVT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...