Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

"Σπάει το ρόδι" - Νέα τραγούδια του Λ.Παπαδόπουλου

108 posts in this topic

Φίλος που παρακολούθησε την χτεσινή(14/2) εκπομπή "ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ"(ΕΤ-1), μου είπε ότι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος,που ήταν καλεσμένος της Μπ. Τσουκαλά, ανακοίνωσε ότι : ο Γιώργος Νταλάρας θα είναι ο παραγωγός στο νέο του CD που θα περιλαμβάνει 12 νέα του(ανέκδοτα) ποιήματα, μελοποιημένα από νέους συνθέτες και ερμηνευμένα από νέους τραγουδιστές!

Αν είναι όντως έτσι(όποιος φίλος παρακολούθησε την εκπομπή ας το επιβεβαιώσει), τότε, νομίζω,ότι αυτή η δουλειά θα εντάσσεται στη νέα ετικέτα της UNIVERSAL, την οποία θα διευθύνει ο Νταλάρας και μέσω της οποίας θα εκδίδει έργα ποιητών και σημαντικών στιχουργών μελοποιημένα από νέους συνθέτες και ερμηνευμένα από νέους τραγουδιστές. Μάλλον η, καλή, αρχή θα γίνει με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο.

’ραγε θα ερμηνεύει κι ο Νταλάρας κάποια απ' τα τραγούδια ή θα είναι μόνο παραγωγός;

Share this post


Link to post
Share on other sites

A short briefing in English:

As Tasos mentioned, lyricist Lefteris Papadopoulos said during a tv broadcast yesterday, that George Dalaras is going to produce a new album including Papadopoulos' new, unreleased poems, set to music by young composers and performed by young artists. He did not mention whether George Dalaras is also going to be a performer, or just the producer of the new album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω,όπως θα ελπίζουμε όλοι μας άλλωστε ο Γιώργαρος μας να βρει στη νέα του δισκογραφική εταιρεία,όχι απλά ένα "δημιουργικό ορμητήριο",μα κι ένα χώρο μουσικών αναζητήσεων και υπερβάσεων,αφού ανέκαθεν δεν έπαψαν να "κυλούν" στο αίμα του(βλέπε Latin,ροκ "φύση" στις συνεργασίες του με το Βασίλη,με τους Πυξ-Λαξ,με το Μαχαιρίτσα στο "Διδυμότειχο" κόκ...)Η φωνή του είναι πιο ώριμη και πιο δυνατή από ποτέ(το Σάββατο απ'ότι μας προϊδέασε από τα διαφημιστικά αποσπάσματα,μας επιφυλάσσει μια μαγική βραδιά,με "εκτελέσεις ψυχής",σαν εκείνες της "Αυλαίας" στην τότε ΕΤ2,θυμάστε...; ).

Καλό ταξίδι Καπετάν-Γιώργη,στη νέα αυτή θάλασσα...Ας είναι πιο γαλανή από ποτέ...

Σημ:’ραγε θα γίνει κάποια στιγμή η συναυλία αφιέρωμα στον πολυαγαπημένο μας,Σταύρο Κουγιουμτζή;;;Και μέχρι να γίνει,θα προβάλλει η ΕΡΤ,εκείνη της Θεσσαλονίκης,στο θέατρο Γης;;;Καλό βράδυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 νέα του(ανέκδοτα) ποιήματα

Τα ποιήματα είναι απο το βιβλίο "100 ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ" (ή κάπως ετσι...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι είναι από αυτό το βιβλίο! Ελπίζω μόνο να μην συμπεριλαμβάνεται στο δίσκο ένα ποίημα με τον τίτλο 'Ακυβέρνητο τιμόνι', το οποίο υπάρχει σε αυτό το βιβλίο, γιατί το έχω μελοποιήσει... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είδα κι εγώ το "¨Εχει γούστο". όντως ο Λευτέρης "έβγαλε" την είδηση ότι ο Νταλάρας θα κάνει την παραγωγή σε δίσκους που θα κυκλοφορήσουν με ανέκδοτα τραγούδια του Παπαδόπουλου και άλλων στιχουργών μελοποιημένα από νέους συνθέτες.

Στην εκπομπή της ΕΤ2 "Αυλαία που ανέφερε κάποιος τι ακριβώς είχε γίνει μπορείτε να μου πείτε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Η "Αυλαία",εκπομπή του παραγωγού,Γιώργου Κύβελου,είχε μεταδοθεί τότε παραμονή Χριστουγέννων,ή ανήμερα...1994 προς 1995,αν δεν απατούμαι.Ήταν μια μαγική εκπομπή...Ακόμα θυμάμαι την χαρακτηριστική ατάκα του Γιώργου,για τις εκπομπές της τηλεόρασης,που μας έχουν καταντήσει "μπανιστηρτζήδες"..!!!Είπε με τοοόσο συναίσθημα το "Σταυρό του Νότου",το "Τώρα που θα φύγεις",το "Πεπρωμένο",το "Αργά,είναι πια αργά",το "Σιγανοψιχάλισμα"...Μας ξαναθύμησε με μια σπαρακτική ερμηνεία-ντουέτο με την Τσαλιγοπούλου-το "Μη νομίζεις πως κι εγώ σε ξεχνάω"...Είπε το "Πάρε τα χνάρια",μα και τα "Αγκάθια" μαζί με τον Τάκη Μπουρμά,με τον τόσο ιδιαίτερο στίχο..."’σε λοιπόν τ'αγκάθια ν'αγκυλώνουν,κάνε την ήσυχη ψυχή σου μαξιλάρι και να θυμάσαι πάνω στης τίγρης το κουφάρι,κάτι μικρόψυχα ζωάκια καμαρώνουν"...Μίλησε από τότε,12 χρόνια πριν,για την ανάγκη να τιμηθεί ο Μάρκος Βαμβακάρης,λέγοντας χαρακτηριστικά,ότι πολλοί έφυγαν από τη ζωή,όχι μόνο χωρίς τιμές,αλλά χωρίς να έχουν καν νιώσει την "επιβεβαίωση της ψυχής τους"...Έκλεισε με ένα τραγούδι αφιερωμένο στην Κύπρο,το "Την πόρτα ανοίγω το βράδυ"....Ήταν μια πολύ συναισθηματική εκπομπή,με εκτελέσεις βγαλμένες από τα παλιά,μη "μηχανοποιημένες",αγνές,απευθείας μέσα από την ψυχούλα του και μια από τις τελευταίες,του σπουδαίου Κώστα Γανωσέλη,ως μαέστρου του Γιώργου live στην τηλεόραση...Είθε και η αυριανή να'χει κάτι από εκείνη σε συναίσθημα,που σίγουρα θα είχε μια εκπομπή αφιερωμένη στον αγγελικό μας,Σταύρο Κουγιουμτζή...Καλό βράδυ παιδιά,καλή ακρόαση αύριο..!!Σε 19.15΄... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tην είχα γράψει σε βιντεοκασέτα και τη βλέπω κάπου κάπου για να θυμάμαι τα παλιά καλά τραγούδια... Τι κρίμα, μόνο τη μισή από το "Πάρε τα χνάρια"... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι :) : Τελικά αυτό το CD έχει κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσει;; :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχω καταλάβει κάτι :music: : Τελικά αυτό το CD έχει κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσει;;  :blink:

Θα...

:):blush::blush: :blink: :blink: Καλά ντε... Μη φωνάζεις... :(:mad::wow::wow::wow: .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχω καταλάβει κάτι :music: : Τελικά αυτό το CD έχει κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσει;;  :blink:

Θα...

:):blush::blush: :blink: :blink: Καλά ντε... Μη φωνάζεις... :(:mad::wow::wow::wow: .....

Δεν φωναζει,εμφαση δινει.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες ο δίσκος θα περιέχει μουσικές των

Τάσου Γκρούς, Μιχάλη Κουμπιού, Αντώνη Μιτζέλου, Βάσως Αλαγιάννη, και Παναγιώτη Καλαντζόπουλου, την ενορχήστρωση θα κάνει ο Ηρακλής Βαβάτσικας, και εκτός του Γιώργου Νταλάρα θα συμμετέχει η Χαρούλα, και ο Μπάσης.

Ο Νταλάρας θα πει δύο με τρία τραγούδια, το ένα είναι χασάπικο σε μουσική δική του , και το άλλο μάλλον σε μουσική του Καλατζόπουλου και είναι ζειμπέκικο.

Έτσι έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είναι ευχής έργον να ευοδωθεί αυτή η δουλειά μ'όλα αυτά τα ονόματα.Πιστεύω πως θα είναι ένας δίσκος που θα παραπέμπει τον ακροατή στις παλιές εποχές του Ελληνικού τραγουδιού...

Μακάρι... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα  με  έγκυρες  πληροφορίες  ο  δίσκος  θα  περιέχει μουσικές  των  

Τάσου Γκρούς, Μιχάλη  Κουμπιού, Αντώνη  Μιτζέλου, Βάσως Αλαγιάννη, και  Παναγιώτη  Καλαντζόπουλου,  την  ενορχήστρωση  θα  κάνει  ο Ηρακλής  Βαβάτσικας,  και  εκτός  του Γιώργου  Νταλάρα  θα  συμμετέχει   η Χαρούλα,  και ο Μπάσης.

Ο  Νταλάρας θα  πει  δύο  με  τρία  τραγούδια, το  ένα  είναι χασάπικο  σε  μουσική  δική του ,  και το άλλο μάλλον  σε  μουσική  του Καλατζόπουλου και  είναι ζειμπέκικο.

Έτσι   έχουν  τα  πράγματα μέχρι  στιγμής...

Ωραία νέα! Γιάννη, όλο ωραίες ειδήσεις μας έχεις τις τελευταίες μέρες! :D

An english traslation: According to what is known so far from a trustworthy source, the new Lefteris Papadopoulos' cd will contain songs composed by Tasos Grous, Mihalis Koubios, Antonis Mitzelos, Vaso Alagiani and Panagiotis Kalatzopoulos. Besides George's participation, Haris Alexiou and Dimitris Basis will also participate. Dalaras will perform two or three songs a "chasapiko" composed by him and a "zeibekiko" composed by Kalatzopoulos.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ωραία νέα είναι αυτά,Γιάννη!! Αναμένουμε με αγωνία! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες ο δίσκος θα περιέχει μουσικές των

Τάσου Γκρούς, Μιχάλη Κουμπιού, Αντώνη Μιτζέλου, Βάσως Αλαγιάννη, και Παναγιώτη Καλαντζόπουλου, την ενορχήστρωση θα κάνει ο Ηρακλής Βαβάτσικας, και εκτός του Γιώργου Νταλάρα θα συμμετέχει η Χαρούλα, και ο Μπάσης.

Ο Νταλάρας θα πει δύο με τρία τραγούδια, το ένα είναι χασάπικο σε μουσική δική του , και το άλλο μάλλον σε μουσική του Καλατζόπουλου και είναι ζειμπέκικο.

Έτσι έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής...

Επιβεβαιώνω κι εγώ την πληροφορία του Γιάννη, σε σχέση με τη συμμετοχή του Μιχάλη Κουμπιού.

Είναι σίγουρο 100%, από έγκυρη πηγή, ότι ο ποιοτικός συνθέτης συνεργάζεται με τον Νταλάρα. Δεν ξέρω όμως, ακόμα, αν η συνεργασία τους αυτή εξαντλείται, μόνο στο συγκεκριμένοCD - αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια φρέσκα νέα:

Ο Νταλάρας πρόκειται να κυκλοφορήσει μακροπρόθεσμα γύρω στα 6 CD, κάθε ένα από τα οποία θα περιλαμβάνει τραγούδια ενός στιχουργού, σε μουσική συνθετών με τους οποίους ο συγκεκριμένος στιχουργός δεν έχει ξανασυνεργαστεί.

Ένας από αυτούς θα είναι και ο Ηλίας Κατσούλης, με τον οποίο ο Γιώργος είναι σε καθημερινή τηλεφωνική επαφή...

Περισσότερα σε λίγες μέρες :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες το βράδυ συναντήθηκα με έναν καλό μου φίλο από τον καλλιτεχνικό χώρο. Η κουβέντα μας, που ακολούθησε, επιφύλασσε ένα ευχάριστο μουσικό νέο!

Μου είπε λοιπόν ότι πρόσφατα είχε την χαρά να ακούσει ένα εκπληκτικά πανέμορφο κομμάτι σε μουσική Μιχάλη Κουμπιού και σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Το τραγούδι ερμήνευαν, σε ντουέτο, ο Γιώργος Νταλάρας με τη Χαρούλα Αλεξίου!

Θα περιλαμβάνεται στο cd - αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που θα κυκλοφορήσει, σε παραγωγή του Γιώργου Νταλάρα, μάλλον, τον Σεπτέμβρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μου είπε λοιπόν ότι πρόσφατα είχε την χαρά να ακούσει ένα εκπληκτικά πανέμορφο κομμάτι σε μουσική Μιχάλη Κουμπιού και σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Το τραγούδι ερμήνευαν, σε ντουέτο, ο Γιώργος Νταλάρας με τη Χαρούλα Αλεξίου!

Θα περιλαμβάνεται στο cd - αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που θα κυκλοφορήσει, σε παραγωγή του Γιώργου Νταλάρα, μάλλον, τον Σεπτέμβρη.

Τάσο σε ευχαριστούμε για τα καταπληκτικά νέα..... :):):(:rolleyes:

Αν συμμετείχε και η Χαρούλα στο Μέγαρο για το αφιέρωμα στον Λ. Παπαδόπουλο μπορεί και να το ακούγαμε!!!! :pity:

Κρίμα :pity:

Υπομονή λοιπόν μέχρι τον Σεπτέμβρη! :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μου είπε λοιπόν ότι πρόσφατα είχε την χαρά να ακούσει ένα εκπληκτικά πανέμορφο κομμάτι σε μουσική Μιχάλη Κουμπιού και σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Το τραγούδι ερμήνευαν, σε ντουέτο, ο Γιώργος Νταλάρας με τη Χαρούλα Αλεξίου!

:D:pity: ΤΕΛΕΙΑ!! B):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Θα πιω απόψε το φεγγάρι": Οι μαγευτικοί στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Ενα συναρπαστικό μουσικό ταξίδι με άξονα τον ποιητικό λόγο του Λευτέρη Παπαδόπουλου και συνοδοιπόρους τον Γιώργο Νταλάρα, την Μαρινέλλα, την Γλυκερία, τον Κώστα Μακεδόνα, την Μελίνα Ασλανίδου και το συγκρότημα των Οναρ, πραγματοποιείται στο Μέγαρο Μουσικής στις 1, 2 και 3 Ιουνίου (Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη). Πρόκειται για τρεις ξεχωριστές συναυλίες γεμάτες από τη δύναμη και την ευαισθησία των διαχρονικών τραγουδιών του σπουδαίου στιχουργού, που σφράγισαν την ελληνική δισκογραφία. Η μουσική αυτή περιπλάνηση δανείζεται το όνομά της από τον τίτλο του χιλιο- τραγουδισμένου στίχου του "Θα πιω απόψε το φεγγάρι".

Ο διάλογος με το έργο του Λευτέρη Παπαδόπουλου είναι διαρκής κι ας περνάνε τα χρόνια και οι μόδες, κι ας έχει μετατοπιστεί το κέντρο βάρους του ελληνικού μας τραγουδιού. Τα εκατοντάδες τραγούδια του, που ταυτίζονται με τις μισές σχεδόν, διαχρονικές επιτυχίες της ελληνικής δισκογραφίας, σφύζουν από γνήσιο λαϊκό αίσθημα και όσο απομακρύνονται από τη γέννησή τους τόσο επιβεβαιώνουν την αξία τους.

Καλλιτέχνες που λίγο-πολύ συνέδεσαν το όνομα και τη λάμψη τους με την ερμηνεία των γεμάτων τρυφερά αισθήματα και μνήμες, στίχων του, συμμετέχουν στη μουσική εκδήλωση. Ο Γιώργος Νταλάρας, που υπογράφει και την καλλιτεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης, με την ισχυρή, χαρισματική σκηνική του παρουσία, κρατά βασικό ρόλο στις τρεις συναυλίες, ενώ μοιράζεται τη σκηνή με τη Μαρινέλλα (τιμητική συμμετοχή), την αδιαφιλονίκητη "μεγάλη κυρία" του ελληνικού πενταγράμμου.

Η Γλυκερία, μια σπουδαία φωνή με δυνατότητες ερμηνευτικές, ικανές να στηρίξουν το ίδιο καλά ένα ζεϊμπέκικο όσο και μια μπαλάντα έντεχνου ύφους και ο Κώστας Μακεδόνας που διακρίνεται για την πηγαία λαϊκότητα της φωνής του. Η νεότερη Μελίνα Ασλανίδου, που το 2001 έγινε γνωστή στο πανελλήνιο, μέσα από την ανανεωμένη ερμηνεία του "Τι σού' κανα και πίνεις" των Λ.Παπαδόπουλου-Μ. Πλέσσα και το συγκρότημα των Οναρ (Λευτέρης Πλιάτσικας, Πέννυ Ραμαντάνη).

Ο γνήσια λυρικός λόγος του Λευτέρη Παπαδόπουλου ξετυλίγεται μέσα από τα αναρίθμητα τραγούδια του που ακούγονται στις δύο συναυλίες, στίχοι που γέννησαν διαμάντια της ελληνικής δισκογραφίας σε μουσική Ξαρχάκου, Σπανού, Λοϊζου, Θεοδωράκη, Νικολόπουλου, Πλέσσα, Κουγιουμτζή, Μούτση, Καλδάρα, Λιβανελί κ.ά.

Τη σκηνοθετική επιμέλεια της εκδήλωσης έχει ο Πάνος Παπαδόπουλος, την ενορχήστρωση έχει κάνει ο Κώστας Γανωσέλης, τον σχεδιασμό ήχου και ηχοληψίας ο Βαγγέλης Κουλούρης και τους φωτισμούς ο Δημήτρης Παπαδόπουλος.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το ρεπερτόριο της βραδιάς.

Λευτέρης Παπαδόπουλος

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1935 από γονείς πρόσφυγες. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας αλλά εγκατέλειψε τις σπουδές του γιατί τον απορρόφησε η δημοσιογραφία. Από το 1959 εργάζεται, χωρίς διακοπή, στην εφημερίδα "Τα ΝΕΑ". Εκτός από τη δημοσιογραφία, έχει γράψει 14 βιβλία, τρία θεατρικά έργα ενώ έχει οργανώσει και παρουσιάσει αναρίθμητες εκπομπές για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση.

Με το τραγούδι άρχισε να ασχολείται από το 1963 οπότε μαζί με το Σταύρο Ξαρχάκο έγραψαν την "Απονη ζωή" και τη "Φτωχολογιά" που τους καθιέρωσαν. Εχει συνεργαστεί με όλους σχεδόν τους σημαντικούς έλληνες συνθέτες (Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, Λοϊζος, Σπανός, Λεοντής, Κουγιουμτζής, Μούτσης, Νικολόπουλος, Κηλαηδόνης, Γλέζος, Καραϊνδρου, Πλέσσας, Πολυκανδριώτης, Χατζηνάσιος, Καλδάρας, Στ. Βαμβακάρης κ.ά.).

Τα τραγούδια του - που υπολογίζονται γύρω στα 1200 - έχουν ερμηνεύσει μεγάλες φωνές του λαϊκού και έντεχνου ελληνικού τραγουδιού (Στέλιος Καζαντζίδης, Γρηγόρης Μπιθικώτσης, Γιώργος Νταλάρας, Χάρις Αλεξίου, Βίκυ Μοσχολιού, Στράτος Διονυσίου, Γιάννης Πάριος, Μαρινέλλα, Δήμητρα Γαλάνη, Γιάννης Καλατζής, Τόλης Βοσκόπουλος, Μανώλης Μητσιάς, Μαρία Φαραντούρη, Γιάννης Πουλόπουλος, Σταμάτης Κόκοτας, Ρένα Κουμιώτη, Μαρίζα Κωχ κ.ά.).

M.M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τώρα θα πάθετε πλάκα!! Το πρόγραμμα της συναυλίας!!!

Τα τραγούδια: Ξύπνησε η πόλη σε μουσική Γιάννη Σπανού, Στα χέρια σου μεγάλωσαν και Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι του Σταύρου Ξαρχάκου καθώς και Τζαμάϊκα του Μάνου Λοϊζου, που θα ερμηνεύσουν όλοι μαζί οι καλλιτέχνες, θα μας εισάγουν στο γιορτινό κλίμα της συναυλίας, η οποία χωρίζεται σε τρία μέρη.

Στη συνέχεια ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει τα: Κάποτε θαρθουν (Μ.Θεοδωράκη), Αχ Χελιδόνι μου, Ο Λιόντας, Μη με ρωτάς (Μ.Λοϊζου), Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Σ.Ξαρχάκου) και Στην αλάνα (Γ.Σπανού).

Η Γλυκερία θα ανέβει στη σκηνή, αμέσως μετά, για να τραγουδήσει: τον Αρχηγό (Μ.Λοϊζου), Χρόνια χελιδόνια και Ολες του κόσμου οι Κυριακές (Χ.Νικολόπουλου), Ανεστάκι (Ν.Τάτση), Τί γλυκό να σ αγαπούν (Γ.Ζαμπέτα) και την Οδό Αριστοτέλους (Γ.Σπανού).

Ακολουθεί ο Κώστας Μακεδόνας με τα: Πού ναβρω ένα ζεϊμπέκικο και Ο τρελός (Γ.Σπανού), Το άγαλμα και Οι γειτονιές του κόσμου (Μ.Πλέσσα), Η γοργόνα-Δελφίνι δελφινάκι και Παποράκι του Μπουρνόβα-Σεβάχ ο θαλασσινός (Μ.Λοϊζου).

Το πρώτο μέρος θα κλείσει με τον Γιώργο Νταλάρα στα: Εχω έναν καφενέ, Μάνα δε φυτέψανε και Ηλιε μου σε παρακαλώ (Μ.Λοϊζου), Κάποιος χτύπησε την πόρτα (Μ.Κουγιουμτζή) και Σαν το μετανάστη (Ζ.Λιβανελί).

Οι Οναρ με τους οποίους ξεκινά το δεύτερο μέρος της συναυλίας, αποδίδουν με τη φρέσκια τους ματιά τα: Ελισσώ (Μ.Λοϊζου) και Τις Κυριακές στην Κατερίνη (Γ.Σπανού) ενώ η Μελίνα Ασλανίδου αποδίδει τέσσερα τραγούδια του λαϊκού ποιητή: Ούτε ένα ευχαριστώ (Σ.Ξαρχάκου), Δώσε μου το στόμα σου, Πρώτη φορά και Τσιγάρο στο τσιγάρο (Μ.Πλέσσα).

Ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδά: Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου και Καμαρούλα μια σταλιά (Μ.Πλέσσα) και δίνει τη θέση του στην ανεπανάληπτη Μαρινέλλα. Με μια φωνή κυριολεκτικά σαν το παλιό κρασί, την ατσάλινη τεχνική και την κατακτημένη πείρα, ανεβαίνει στη σκηνή για να ερμηνεύσει: Απόψε σε θέλω, Αμα δείτε το φεγγάρι και το Ανοιξε πέτρα σε μουσική Μίμη Πλέσσα αλλά και τα Μια Κυριακή και Πες πως μ αντάμωσες του Γ.Σπανού.

Ο Γιώργος Νταλάρας επιστρέφει στη σκηνή για να ερμηνεύσει: Θα πιω απόψε το φεγγάρι και Επεφτε βαθιά σιωπή (Μ.Πλέσσα) και σε ντουέτο με τη Γλυκερία Τα χέρια του Γ. Σπανού και Αυτά τα χέρια του Δήμου Μούτση.

Ένα τελευταίο απάνθισμα τραγουδιών του κορυφαίου έλληνα στιχουργού περιλαμβάνει το τρίτο και τελευταίο μέρος της συναυλίας: Στα ψηλά τα παραθύρια, Μάτια μου μάτια μου (Σ.Κουγιουμτζή), Ακου πως κλαίει ο μπαγλαμάς (Γ.Σπανού), Παραμυθάκι μου, Δέκα παλικάρια, Όταν βλέπετε να κλαίω, Η δουλειά κάνει τους άντρες, Δεν θα ξαναγαπήσω (Μ.Λοϊζου), Ξημερώνει Κυριακή, Ποιά νύχτα σ έκλεψε, Μην του μιλάτε του παιδιού, Βρέχει φωτιά στη στράτα μου (Μ.Πλέσσα), Αχ ο μπαγλαμάς, Βάρα νταγερέ, Για πάρε γύφτο σφυρί κι αμόνι (Α.Καλδάρα), Ο Σαλονικιός, Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα, Ο ξένος, Μη γυρίζεις πια, Αγάπησέ με, Καληνύχτα (Χ.Νικολόπουλου) και Απονη ζωή (Σ.Ξαρχάκου). Με τη συνοδεία ορχήστρας, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να πάρει ενεργό μέρος στη μουσική αυτή γιορτή ενώνοντας τη φωνή του με κείνη των γνωστών καλλιτεχνών.

URL: http://www.cultureguide.gr/images/events/f...iles/papado.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0