Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

"Σπάει το ρόδι" - Νέα τραγούδια του Λ.Παπαδόπουλου

108 posts in this topic

Το cd θα παρουσιαστει απο τον Λευτερη Παπαδοπουλο στις 26 Οκτωβριου στο Δευτερο προγραμμα στην εκπομπη της Μαργαριτας Μυτιληναιου,10 με 12 το πρωι :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα γράφει σήμερα ο Ν.ΜωραΪτης στο ''ΘΕΜΑ'':

Δώδεκα συνθέτες: Βαγιόπουλος, Γκρους, Θαλασσινός, Καζαντζής, Καλαντζόπουλος, Κατσιγιάννης, Κουμπιός, Μακρίδης, Νικολούδης, Νταλάρας, Σέμσης.

Τραγουδάνε: ''Τα παιδιά του προέδρου''- Γ.Νταλάρας, Χ.Αλεξίου, Β.Παπακωνσταντίνου αλλά και οι Δ.Μπάσης, Μπ.Στόκας και Μπ.Τσέρτος.

Η έκπληξη: ένα τρίο Νταλάρα-Μητροπάνου-Τερζή κι ένα ντουέτο Νταλάρα-Αλεξίου.

Τίτλος: ''Σπάει το ρόδι''.

Τέτοια ευχάριστα πάντα!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την περασμένη Τετάρτη παρουσιάστηκε στο βιβλιοπωλείο ΙΑΝΟΣ της Θεσ/νίκης το νέο cd του συνθέτη Γιώργου Καζαντζή με τίτλο "Faux Bijoux".Στο δελτίο τύπου που διανεμήθηκε μαζί με το cd υπάρχει και βιογραφικό του συνθέτη το οποίο μεταξύ άλλων αναφέρει:

"Μελλοντικές συμμετοχές:

Τον Σεπτέμβριο κυκλοφορεί από την εταιρία «ΚΑΜΠΑΝΑ» του Γιώργου Νταλάρα ένας δίσκος σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου, αφιέρωμα στον μεγάλο στιχουργό, όπου συμμετέχει με το «Μαχαιρωμένο τραγούδι» που τραγουδά ο Δημήτρης Μπάσης και αναφέρεται στην Καλαμαριά.

αυτό τον καιρό συνθέτει τραγούδια σε στίχους Μιχάλη Γκανά για συμμετοχή στον δίσκο αφιέρωμα στον στιχουργό, με κύριο ερμηνευτή τον Γιώργο Νταλάρα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλεια! Αυτά είναι φανταστικά νέα παιδιά! :):music: Μακάρι να γίνει και καμιά συναυλία με Νταλάρα-Αλεξίου! :) Επίσης χάρηκα πολύ που συμμετέχει και ο Μπάμπης Τσέρτος ο οποίος μου αρέσει πολύ. Βέβαια θα ήθελα να άκουγα κι ένα ντουέτο με Νταλάρα-Τσέρτο... :) Εν πάσει περιπτώσει τα νέα είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!! :rolleyes:;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Λευτέρης Παπαδόπουλος με καινούργια τραγούδια; Μάλιστα. Μέχρι το τέλος του μηνός θα κυκλοφορήσει (από την Universal) ένα βιβλίο-cd με τα ολοκαίνουργια τραγούδια του, που μελοποίησαν μερικοί από τους σημαντικότερους συνθέτες της νεότερης γενιάς και ερμηνεύουν οι Γ. Νταλάρας, Χ. Αλεξίου, Δ. Μητροπάνος, Β. Παπακωνσταντίνου, Π. Τερζής, Δ. Μπάσης, Μπ. Στόκας. Συστράτευση μεγάλων, υπέρ του διαχρονικού λόγου τού Παπαδόπουλου. Να κι ένα δείγμα: «Συνθηματολόγοι στις οθόνες και πυροτεχνήματα σωρό. Λόγια, μόνο λόγια δυο αιώνες κι ύστερα μια τρύπα στο νερό». Ανυπομονούμε.

Ν.ΧΑΤΖ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 09/10/2006

Copyright © 2006 Χ. Κ. Τεγόπουλος Εκδόσεις Α.Ε.

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...&a=&id=29457588

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κανείς αν και πότε θα γίνει παρουσίαση του cd για τους δημοσιογράφους;

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθές άκουσα στο Δεύτερο Πρόγραμμα ένα τραγούδι από το καινούργιο cd, στο οποίο τραγουδάει η Αλεξίου! Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ωστόσο ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσω στίχους του Παπαδόπουλου με μια πιο μοντέρνα μουσική και ενορχήστρωση... Αναμένουμε το cd με αγωνία! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

«’ξιος λόγος» με άξονα τον στίχο

Γράφει όπως ανασαίνει, λέει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος. «Το μολύβι μου είναι η προέκταση του χεριού μου», λέει και βέβαια δεν αναφέρεται στο παρελθόν. Στίχοι σημερινοί, καίριοι, στίχοι που μιλάνε με αμεσότητα για τη σημερινή εποχή, για τον έρωτα, δώδεκα νέα τραγούδια του δόθηκαν σε διαφορετικούς συνθέτες, στη συνέχεια επιστρατεύθηκαν μεγάλες φωνές και η ιστορία ολοκληρώθηκε στο στούντιο. Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος αναμένεται στα τέλη Οκτωβρίου μέσα από ένα βιβλίο-CD «Σπάει Ρόδι», το πρώτο της σειράς «’ξιος λόγος» που επιμελούνται ο Γιώργος Νταλάρας και ο Μιχάλης Κουμπιός και θα κυκλοφορήσει από το νέο label που έφτιαξαν («Καμπανάκι») σε διανομή της Universal. Πρόκειται για μία σειρά όπου πρωταγωνιστές θα είναι κορυφαίοι στιχουργοί, παλαιοί και νεώτεροι.

«Με αφορμή τους στίχους των σημαντικότερων Ελλήνων στιχουργών επιδιώκουμε να δημιουργηθούν καινούργια τραγούδια άξια λογού και να συνυπάρξουν οι άνθρωποι του τραγουδιού σε ένα τεράστιο δημιουργικό "Εμείς"», λένε ο Γιώργος Νταλάρας και ο Μιχάλης Κουμπιός. Οι στίχοι του Λευτέρη Παπαδόπουλου μελοποιήθηκαν από μια ομάδα σημαντικών συνθετών: Πέτρος Βαγιόπουλος, Τάσος Γκρους, Παντελής Θαλασσινός, Γιώργος Καζαντζής, Παναγιώτης Καλαντζόπουλος, Ανδρέας Κατσιγιάννης, Μιχάλης Κουμπιός, Σπύρος Κουρκουνάκης, Ηλίας Μακρίδης, Αντώνης Μιτζέλος, Μιχάλης Νικολούδης, Στάμος Σέμσης. Ένα τραγούδι μελοποίησε και ο Γιώργος Νταλάρας (και το τραγουδάει με τη Χαρούλα Αλεξίου). Οι φωνές, πρωτοκλασάτες επίσης: Χάρις Αλεξίου, Γιώργος Νταλάρας, Δημήτρης Μητροπάνος, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Πασχάλης Τερζής, Μπάμπης Στόκας, Δημήτρης Μπάσης, Μπάμπης Τσέρτος, Αρετή Κετιμέ, Σοφία Τσέρου και η πρωτοεμφανιζόμενη Σαββέρια Μαριολά. Ενδιαφέρουσα στιγμή, το τραγούδι που μοιράζονται ο Δημήτρης Μητροπάνος, ο Πασχάλης Τερζής και ο Γιώργος Νταλάρας.

ΤΑ ΝΕΑ , 11/10/2006 , Σελ.: P24

Κωδικός άρθρου: A18662P243

ID: 540634

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=6...E=02&f=2&t=3066

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουσα πριν λίγο ένα νέο τραγούδι με τον Γιώργο Νταλάρα. Πιθανότατα λέγεται "Σ'αγαπω και σε θέλω" και πιθανότατα να είναι από το νέο CD με τραγούδια του Λευτέρη. Καλό τραγούδι μου φάνηκε.. αλλά δεν κατάφερα να το ακούσω καλά λόγω του θορύβου του δρόμου (το άκουσα στο λεωφορείο).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα εκδοθούν συνολικά 12 βιβλία-cd για στιχουργούς όπως ο Λ.Παπαδόπουλος, ’λ.Αλκαίος, Κ.Τριπολίτης, Μ.Ελευθερίου, Μιχ.Γκανάς και άλλοι. Θα κυκλοφορήσουν όλα με την ετικέτα ''Καμπανάκι'' και διανομή της Universal.

Το τραγούδι που ανέφερε ο Αποστόλης πρέπει να είναι από το βιβλίο ''100 ανέκδοτα τραγούδια''. Οι στίχοι του:

Του έρωτά μου τα πράσινα φύλλα

τη γυμνή ομορφιά σου αγκαλιάζουν.

Κύλ' αγάπη μου, μάτια μου, κύλα

όπου οι δρόμοι της νύχτας σε βγάζουν.

Σ' αγαπώ, σ' αγαπώ και σε θέλω

δίχως μέτρο και δίχως πυξίδα.

Στο δικό σου το βλέμμ' ανατέλλω.

Το κορμί σου η δική μου πατρίδα.

Πόσα χρόνια σε πρόσμενα, πόσα

να 'ρθεις, ξάφνου, τον κόσμο ν' αλλάξεις!

Της καρδιάς να μου μάθεις τη γλώσσα

και τον ήλιο βαθιά μου να στάξεις!

(''Η δική μου πατρίδα'')

Λ.Παπαδόπουλος, ο πατριάρχης του ελληνικού στίχου! Τι γράφει ο άνθρωπος!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο!! Αυτοί πρέπει να ήταν οι στίχοι!! :music::wow:

Θυμάμαι την φράση "δίχως μέτρο και δίχως πυξίδα" .. αλλά νομίζω οτι άκουσα και την λέξη "βυθός" 2-3 φορές... μπορεί να κάνω και λάθος.. δεν είμαι σίγουρος! :music::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κανείς αν και πότε θα γίνει παρουσίαση του cd για τους δημοσιογράφους;

Ευχαριστώ

Ξέρουμε :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
’κουσα πριν λίγο ένα νέο τραγούδι με τον Γιώργο Νταλάρα. Πιθανότατα λέγεται "Σ'αγαπω και σε θέλω"[...]

Σε ποιό σταθμό;;; :)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
’κουσα πριν λίγο ένα νέο τραγούδι με τον Γιώργο Νταλάρα. Πιθανότατα λέγεται "Σ'αγαπω και σε θέλω"[...]

Σε ποιό σταθμό;;; :)B)

"Στο σταθμό του Μονάχου"(Διονυσίου) :D :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
’κουσα πριν λίγο ένα νέο τραγούδι με τον Γιώργο Νταλάρα. Πιθανότατα λέγεται "Σ'αγαπω και σε θέλω"[...]

Σε ποιό σταθμό;;; :rolleyes:B)

"Στο σταθμό του Μονάχου"(Διονυσίου) :rolleyes: :lol:

:lol: :lol: :lol: :):D

Χρύσα,.. δεν ξέρω ποιος σταθμός ήταν.. Ήμουν στο λεωφορείο.. έπρεπε να πάω να ρωτήσω τον οδηγό.. αλλά.. τρέχα γύρευε!! :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κανείς αν και πότε θα γίνει παρουσίαση του cd για τους δημοσιογράφους;

Ευχαριστώ

Aκόμη δεν έχει οριστεί τίποτα.

Το μόνο σίγουρο ή σχεδόν σίγουρο είναι πως το cd θα κυκλοφορήσει τέλος του μηνός.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε ποιό σταθμό;;; :D:D

Το τραγούδι μεταδίδεται ήδη σε διάφορες μουσικές εκπομπές από το Β' Πρόγραμμα της ΕΡΤ που θα είναι και χορηγός επικοινωνίας για το νέο cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με νέες πληροφορίες:

Το Β Πρόγραμμα παίζει το τραγούδι που λέει η Χαρούλα.

Ο Μελωδία παίζει το "’ρρωστος καιρός" που λέει ο Παπακωνσταντίνου με Β' φωνή του Νταλάρα

Το τραγούδι που λέει μόνος του ο Νταλάρας το έχει ο Dirty FM που απ' ότι είδα μόλις τώρα στο google είναι στη συχνότητα 98,6.

Το τραγούδι με Νταλάρα-Τερζή δεν ξέρω ποιός σταθμός το έχει.

Αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ρρωστος καιρός

Μουσική: Αντώνης Μιτζέλος

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

’ρρωστος καιρός σακατεμένος

κι όλα πουλημένα μ' έναν παρά

Λεύτερος και αλυσοδεμένος

στέκομαι στου κόσμου την ουρά

Συνθηματολόγοι στις οθόνες

και πυροτεχνήματα σωρό

Λόγια, μόνο λόγια δυο αιώνες

κι ύστερα μια τρύπα στο νερό

Λόγια, λόγια, λόγια

Λόγια, μόνο λόγια

Έλιωσε η βροχή κάποιαν αφίσα

που για αγώνες πάλι μας καλεί

’ρρωστος καιρός κι η νύχτα γκρίζα

μίλια μακριά η ανατολή

Συνθηματολόγοι στις οθόνες

και πυροτεχνήματα σωρό

Λόγια, μόνο λόγια δυο αιώνες

κι ύστερα μια τρύπα στο νερό

Λόγια, λόγια, λόγια

Λόγια, μόνο λόγια

*τα σημεία που είναι με "italic" είναι εκεί που ακούγεται η Β' φωνή του Νταλάρα

Υ.Γ: Συγνώμη, δε θυμόμουν ότι είχε γράψει πιο πριν τους στίχους ο Τάσος... :blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα.

Μήπως ξέρει κανείς αν και πότε θα γίνει παρουσίαση του cd για τους δημοσιογράφους;

Ευχαριστώ

Aκόμη δεν έχει οριστεί τίποτα.

Το μόνο σίγουρο ή σχεδόν σίγουρο είναι πως το cd θα κυκλοφορήσει τέλος του μηνός.

Κάτι μου λέει (κι αυτό είναι τελείως προσωπική εκτίμηση), ότι μπορεί να έχουμε παρουσίαση του νέου cd στις 8 Νοεμβρίου στον Ιανό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το cd θα παρουσιαστει απο τον Λευτερη Παπαδοπουλο στις 26 Οκτωβριου στο Δευτερο προγραμμα στην εκπομπη της Μαργαριτας Μυτιληναιου,10 με 12 το πρωι :D

Χμμ... :razz:

Δεν ειναι και τοσο σιγουρο τελικα αυτο... ;) μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κατι σχετικο στο Δευτερο.... :razz::confused::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

δίκτυο

Η ώρα των στιχουργών

Χ.Π.

Δώδεκα CD - βιβλία, με επίκεντρο το έργο στιχουργών, φιλοδοξεί να βγάλει το νέο label (Καμπανάκι) που έφτιαξαν ο Γιώργος Νταλάρας και ο Μιχάλης Κουμπιός και το οποίο διανέμεται από την Universal. To πρώτο θα είναι του Λευτέρη Παπαδόπουλου («Σπάει ρόδι») και θα ακολουθήσουν του ’λκη Αλκαίου, του Κώστα Τριπολίτη, του Μάνου Ελευθερίου κ.ά. Το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι με αφορμή τους στίχους θα γραφτούν νέα τραγούδια και ότι θα δοθεί η ευκαιρία σε νέους συνθέτες αλλά και σε νέες φωνές (η πρωτοεμφανιζόμενη φωνή στο «Σπάει ρόδι» είναι η Σαββέρια Μαριολά). Ακόμη, ότι η όλη ιστορία ξεκινάει από ανθρώπους που ξέρουν τον χώρο και έχουν άποψη για τα πράγματα. Και σίγουρα την ικανότητα να στηρίξουν την ιστορία. Μακάρι να πάει καλά το εγχείρημα.

13/10/2006

Απο τα ΝΕΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό, επιτέλους διαβάσα και κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον! :D

Τελικά κυκλοφόρησε το CD;;;;

Εδώ δεν έχω ακούσει ακόμα κανένα τραγούδι εκτός από αυτό του Παπακωνσταντίνου που μου έστειλε η Νταλαρόφιλη και μάλλον θα συντονιστώ στο ραδιόφωνο μέσω Internet, γιατί με τρώει η περιέργια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά κυκλοφόρησε το CD;;;;

no, not yet!

From Ethnos 27.10.2006:

Tο σύνολο σχεδόν των καλύτερων στιχουργών, από τον Λευτέρη Παπαδόπουλο και τον Mανόλη Pασούλη έως τη Λίνα Nικολακοπούλου, και ένα πλήθος ερμηνευτών που συνδέθηκαν μαζί τους, από τον Γιώργο Nταλάρα έως τον Xρήστο Θηβαίο, θα συναντηθούν στη «σκηνή» του βιβλιοπωλείου «Iανός» και θα πάρουν μέρος σε μίνι συζητήσεις και μίνι συναυλίες που θα μεταδοθούν ζωντανά από το Δεύτερο Πρόγραμμα, τους 19 περιφερειακούς σταθμούς της Pαδιοφωνίας και την EPA-5, τη Φωνή της Eλλάδας. Kάθε βραδάκι Tετάρτης, στις 7.30, από τις 8 Nοεμβρίου έως το τέλος Mαρτίου του 2007.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=550...d=2&pubid=70495

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0