Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Αντώνης Βαρδής - Συναυλία στο ΣΕΦ

59 posts in this topic

Σήμερα είδα στον δρόμο διαφημιστικές αφίσες για μία συναυλία στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας γύρω στις 20 Μαρτίου (αν θυμάμαι καλά). Η συναυλία είναι αφιερωμένη στον Αντώνη Βαρδή και συμμετέχουν: Γιώργος Νταλάρας, Λ.Μαχαιρίτσας, Β.Παπακωνσταντίνου, Γ.Πάριος, Αντώνης Ρέμος και άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.

Τα εισιτήρια προπωλούντε και στο Metropolis. :):(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Αντώνης Βαρδής γιορτάζει με μια μεγάλη συναυλία

Σε λίγες μέρες ο Αντώνης Βαρδής θα γιορτάσει τα 30 του χρόνια στην ελληνική δισκογραφία, με μια συναυλία στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τη συμμετοχή μερικών από τους μεγαλύτερους Έλληνες τραγουδιστές.

Ξεκίνησε γράφοντας τραγούδια για καλλιτέχνες όπως ο Γιάννης Πουλόπουλος, ο Γιάννης Πάριος, η Δήμητρα Γαλάνη, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Γιώργος Νταλάρας, η Χάρις Αλεξίου, ο Μανώλης Λιδάκης, ο Μανώλης Μητσιάς και πολλοί άλλοι.

Το 1980 κυκλοφόρησε τον πρώτο του δίσκο ως ερμηνευτής και από τότε μέχρι σήμερα έχει κυκλοφορήσει πάνω από 10 προσωπικά studio albums, συνεχίζοντας πάντα να γράφει τραγούδια για άλλους καλλιτέχνες - στις πιο πρόσφατες συνεργασίες του, περιλαμβάνονται αυτές με την Ελευθερία Αρβανιτάκη, την Χαρούλα Αλεξίου αλλά και τον Κώστα Καραφώτη, για τους οποίους έγραψε μερικά από τις μεγαλύτερες επιτυχίες των τελευταίων χρόνων.

Η συναυλία-γιορτή του Αντώνη Βαρδή και της μουσικής του θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Δευτέρα 20 Μαρτίου, ενώ παρόντες για να τιμήσουν τον Αντώνη Βαρδή και να γιορτάσουν μαζί του θα είναι πολλοί φίλοι και συνεργάτες τους.

Συγκεκριμένα, στη συναυλία θα τραγουδήσουν οι Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Μελίνα Ασλανίδου, Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Γιάννης Πάριος, Αντώνης Ρέμος, Πασχάλης Τερζής αλλά και ο γιος του Αντώνη Βαρδή, Γιάννης Βαρδής.

Οι έξι τελευταίοι, μάλιστα, ερμηνεύουν μαζί το ολοκαίνουριο κομμάτι "Μια Συναυλία Ακόμα", που ο Αντώνης Βαρδής έγραψε και ενορχήστρωσε ειδικά για τη συναυλία (σε στίχους του Βασίλη Γιαννόπουλου).

http://www.mad.tv/news/?id=20390

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα νέα και για το νέο τραγούδι με όλες αυτές τις ωραίες φωνές!!

Έτσι λοιπόν φτιάχτηκε αυτό το τραγούδι, αφιερωμένο σ' αυτή τη συναυλία, σε αυτές που έγιναν, σε αυτές που θα γίνουν. "Μια συναυλία ακόμα" ο τίτλος του, σε στίχους Βασίλη Γιαννόπουλου, μουσική και ενορχήστρωση Αντώνη Βαρδή, ερμηνευμένο μοναδικά από τον ίδιο και τους Βασίλη Παπακωνσταντίνου, Γιώργο Νταλάρα, Γιάννη Πάριο, Αντώνη Ρέμο, Πασχάλη Τερζή και Γιάννη Βαρδή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο στο ticket Shop στο τηλέφωνο που έχει το site του musiccorner και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα για αυτη τη συναυλία :blink: :blink: :blink: :blink: Τους ανέφερα ότι υπάρχουν αφίσες στους δρόμους και ότι έχει γίνει αναφορά στο ιντερνετ σε δυο σελίδες κ μου ζήτησαν να τους πω που το είδα στο ιντερνετ για να κοιτάξουν μηπως και μάθουν από ποιον διοργανώνεται :blink: :) και να μπορέσουν να ου πουν πότε αρχίζει η προπώληση !!!! :mad: :blink: :( :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aς σημειώσουμε συνολικά και τα υποψήφια προς ακρόαση τραγούδια:

1)Πόσο πολύ σ'αγάπησα

2)’μα δε σε δω

3)Κάτω απ'την κληματαριά

4)Χελιδονάκι

5)Θυμήσου

6)Μυστικά

7)Το προαίσθημα

8)Σωπάσαν οι φωνές

9)Μαρτύριο μυστήριο

10)’λλη μια φορά

11)Στα τραγούδια που σου γράφω

12)Μια ζωή τα ίδια λέμε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aς σημειώσουμε συνολικά και τα υποψήφια προς ακρόαση τραγούδια:

1)Πόσο πολύ σ'αγάπησα

2)’μα δε σε δω

3)Κάτω απ'την κληματαριά

4)Χελιδονάκι

5)Θυμήσου

6)Μυστικά

7)Το προαίσθημα

8)Σωπάσαν οι φωνές

9)Μαρτύριο μυστήριο

10)’λλη μια φορά

11)Στα τραγούδια που σου γράφω

12)Μια ζωή τα ίδια λέμε

Από αυτά που γράφεις Θανάση, μάλλον πρέπει να περιμένουμε τα τελευταία της λίστας κ όχι τα πρώτα..... :(

Κατά τ' άλλα, το νέο είναι υπέροχο!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά, πραγματικά, είναι ευχάριστα ανοιξιάτικα νέα! :)

Εύχομαι και ελπίζω να είναι μια υπέροχη συναυλία και με τόσα ονόματα που συμμετέχουν(Νταλάρας, Πάριος ,Παπακωνσταντίνου κ.τ.λ) να θυμίζει, έστω και λίγο, το μοναδικό κλίμα ανάλογων συναυλιών της δεκαετίας του '80! Έχω πολύ δυνατές αναμνήσεις κι έχω ζήσει πολύ όμορφες στιγμές από αρκετές συναυλίες που έγιναν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '80. Στις περισσότερες δε απ' αυτές συμμετείχε κι ο Νταλάρας. Δημιουργείται μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ, λόγω του είναι μεν κλειστό, αλλά χωράει γύρω στους 15.000 θεατές!

Θα το ζήσουμε, αφού θα είμαστε όλοι εκεί!!!

Τώρα όσον αφορά τη συμμετοχή του Νταλάρα, πολύ καλά έκανε ο Θανάσης κι έβαλε τη λίστα με τα τραγούδια του Βαρδή που 'χει τραγουδήσει στις δισκογραφικές συνεργασίες τους("Οι Μάηδες οι ήλιοι μου"-1978 & "Στα τραγούδια που σου γράφω"-2004/5) ο Νταλάρας. Ας ελπίσουμε, εκτός από τα "αναμενόμενα", όπως σημείωσε και η Μάρω, να ερμηνεύσει ο Νταλάρας κάποια "διαμαντάκια", όπως : "Κάτω απ' την κληματαριά", "Χελιδονάκι" κι ιδιαίτερα το, συγκλονιστικό, "Θυμήσου"(σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου). Κι από τη νέα "σοδειά", εκτός από το να πει "Το προαίσθημα", ας απογειώσει(αφού δεν το έκανε στο CD),όπως εκείνος ξέρει και ΜΠΟΡΕΙ, το "Σωπάσαν οι φωνές"!

Και, τέλος, να σας εκμυστηρευτώ κι ένα όνειρό μου :

Υπάρχει ένα τραγούδι του Βαρδή, που το θεωρώ εφάμιλλο με το "Ξημερώνει" που ερμηνεύει μοναδικά η Χαρούλα. Πρόκειται για το τραγούδι "Θάλασσες"(σε στίχους του ίδιου του Βαρδή)!

Αυτήν την τραγουδάρα, για όσους δεν το ξέρουν, κι από όσο γνωρίζω, ο Βαρδής την είχε γράψει για τον Νταλάρα! Κι όμως, η συγκυρία το έφερε, το τραγούδι να το ηχογραφήσει ο Ηλίας Κλωναρίδης, ο οποίος το είπε πολύ καλά. Εγώ όμως θα ήθελα να το άκουγα από τη φωνή του ΓΙΩΡΓΟΥ.

Φανταστείτε, μάλιστα, η συγκεκριμένη συναυλία, λόγω του επετειακού της χαρακτήρα(30 χρονα Βαρδή στο τραγούδι), να ηχογραφηθεί και να κυκλοφορήσει και κανένα live!...

Αλήθεια, Θανάση, έχεις ακούσει ποτέ τον Νταλάρα να 'χει τραγουδήσει τις "Θάλασσες" ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχουν αρχίσει να προπωλούνται τα εισητήρια από τα Metropolis;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ticketshop πουλάνε on line.Οπότε λογικά θα έχει αρχίσει η προπώληση και στα metropolis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλήθεια, Θανάση, έχεις ακούσει ποτέ τον Νταλάρα να 'χει τραγουδήσει τις "Θάλασσες" ;

Τάσο , δεν το έχω ακούσει ποτέ και ομολογώ ότι θα το ήθελα, όπως επίσης και θα ήθελα να ακούσω ερμηνευμένα από τον Νταλάρα πολλά ακόμη τραγούδια που έχει γράψει ο Βαρδής... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
... θα ήθελα να ακούσω ερμηνευμένα από τον Νταλάρα πολλά ακόμη τραγούδια που έχει γράψει ο Βαρδής... :rolleyes:
Ένα πολύ όμορφο τραγούδι που νομίζω πως ταιριάζει στο Νταλάρα είναι το "Φεύγουν καράβια" που πρωτοείπε ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέρει κανείς αν έχουν αρχίσει να προπωλούνται τα εισητήρια από τα Metropolis;

Σημερα το πρωι πηγα στο Μετροπολις και πηρα τα εισιτηρια μου.... :wow::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω επειδή δεν το έχουμε αναφέρει ότι τα εισιτήρια κοστίζουν 20 euro (15 euro τα φοιτητικά).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη χάσετε στο επόμενο "ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ"

την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2006

Τον Αντώνη Βαρδή

Η Μπήλιω Τσουκαλά υποδέχεται τον Αντώνη Βαρδή στο πλατώ του «Εχει Γούστο».

Ο Αντώνης Βαρδής τραγουδά ζωντανά τις μεγάλες επιτυχίες του και μιλά στην Μπήλιω Τσουκαλά για τη συναυλία με την οποία γιορτάζει τα τριαντάχρονά του στην ελληνική μουσική, στις 20 Μαρτίου, στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας και για τους φίλους που θα μοιραστούν μαζί του εκείνο το βράδυ τη σκηνή τον Γιώργο Νταλάρα , τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, τον Γιάννη Πάριο, τον Αντώνη Ρέμο, τον Πασχάλη Τερζή.

Γυρίζοντας πίσω στο χρόνο, ο Αντώνης Βαρδής θυμάται το συγκρότημα που δημιούργησε ως έφηβος, τις μπουάτ της Πλάκας όπου εργάστηκε μια δεκαετία ως μουσικός, ενώ μιλά για τις ιστορίες των τραγουδιών του που τραγούδησε είτε ο ίδιος, είτε μερικοί από τους πιο σημαντικούς τραγουδιστές της γενιάς του «Φεύγουν καράβια στο γυαλό», «Κουράστηκα να υποκρίνομαι», «Θα προχωράμε μαζί», «Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλλα», «Μη μιλάς», «Μ αγαπούσες θυμάμαι» και άλλα πολλά.

Τραγουδούν μαζί του η Μελίνα Ασλανίδου και ο γιος του, Γιάννης Βαρδής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μη χάσετε στο επόμενο "ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ"

........

μήπως θέλει κανείς παρέα;

........θα είμαι Αθήνα χωρίς τηλεόραση την Παρασκευεί :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mεταφέρω ακριβώς sms της Νταλαρόφιλης που μου έστειλε προ πενταλέπτου:

"Kαλημέρα!Θα μου κάνεις μια χάρη; Τελικά στο ΣΕΦ δε θα έρθω γιατί έπρεπε να επιλέξω μια συναυλία!Μπορείς να γράψεις μέσα ότι έχω 1 περισσευούμενο εισιτήριο των 15 e;Επειδή εγώ θα μπω μετά τις 12 , ας μη χαθούν αυτές οι ώρες.."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mεταφέρω ακριβώς sms της Νταλαρόφιλης που μου έστειλε προ πενταλέπτου:

"Kαλημέρα!Θα μου κάνεις μια χάρη; Τελικά στο ΣΕΦ δε θα έρθω γιατί έπρεπε να επιλέξω μια συναυλία!Μπορείς να γράψεις μέσα ότι έχω 1 περισσευούμενο εισιτήριο των 15 e;Επειδή εγώ θα μπω μετά τις 12 , ας μη χαθούν αυτές οι ώρες.."

Το εισητήριο το έκελεισε ο Αποστόλης :rolleyes:

Ευχαριστώ Θανάση! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 2ο (103,7) πρόγραμμα δίνει προσκλήσεις για την συναυλία της Δευτέρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΡΔΗΣ

"30 χρόνια τραγούδια", in concert

Μια μεγάλη συναυλία στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. "Μια συναυλία ακόμα", όπως είναι ο τίτλος. Και ο λόγος της;

Είναι μια ιδέα που είχα εδώ και πολλά χρόνια. Είχα σκεφτεί να κάνω μια μεγάλη συναυλία όταν έκλεισα τα είσοσι και τα εικοσιπέντε χρόνια πορείας, αλλά πάντα το ανέβαλα. Από τη μια, πίστευα ότι ίσως δεν ήμουν έτοιμος από άποψη ρεπερτορίου και από την άλλη είχα κάποιες αναστολές να ζητήσω απο τους τραγουδιστές να συμμετέχουν σε μια συναυλία. Δεν με έκαναν οι τραγουδιστές που έχω συνεργαστεί να νοιώθω έτσι, εγώ ήμουν διστακτικός. Τελικά το πήρα απόφαση να γίνει τώρα που γιορταζω τα 30 χρόνια στο τραγούδι.

Ποιοί θα τραγουδήσουν;

Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Γιώργος Νταλάρας, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Γιάννης Πάριος, ο Αντώνης Ρέμος, ο Πασχάλης Τερζής, ο Γιάννης Βαρδής και η Μελίνα Ασλανίδου

Συμμετέχει μόνο μια γυναίκα - άρα πρόκειται για μια "αντρική υπόθεση";

Οι περισσότερες ερμηνεύτριες που έχουν πει τραγούδια μου θα έλειπαν εκείνες τις μέρες στο εξωτερικό, οπότε είπα η συναυλία να γίνει κυρίως με άντρες και ίσως αργότερα κάνω και μια συναυλία αποκλειστικά με γυναικείες φωνές. Ένας επιπλέον λόγος που σκέφτηκα να εξελιχθεί σε "αντρική υπόθεση" είναι επειδή πιστεύω πως θα έρθουν περισσότερες γυναίκες! (γέλια)

Τον τελευταίο καιρό έχεις κυκλοφορήσει πολλούς δίσκους ως συνθέτης. Πότε θα παρουσιάσεις ένα νέο δίσκο ως τραγουδιστής;

Σύντομα και μάλλον θα είναι ο τελευταίος. Θα κάνω άλλον έναν δίσκο ως τραγουδιστή μιας και εκκρεμεί ως υποχρέωση στο συμβόλαιο που έχω με τη Heaven και έπειτα θα συνεχίσω περισσότερο με συνθετική δουλειά. Πήρα αυτή την απόφαση γιατι θεωρώ ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε αυτά που χρειάζονται όταν κυκλοφορείς ένα δίσκο. Εννοώ τις εμφανίσεις σε κέντρα καιόλο το τρέξιμο για το promo του δίσκου.

Τι τίτλο θα έβαζες σε αυτά τα τριάντα σου χρόνια στο τραγούδι;

"Ο πιο τυχερός συνθέτης". Επειδή συνεργάτηκα με όλους τους μεγάλους τραγουδιστές και όλους εκείνους που ονειρευόμουν να πούνε τραγούδια μου.

Πωσειδώνας Γιαννόπουλος

Περιοδικό "Down Town"

16-22 Μαρτίου 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μη χάσετε στο επόμενο "ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ"

την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2006

Τον Αντώνη Βαρδή

Η Μπήλιω Τσουκαλά υποδέχεται τον Αντώνη Βαρδή στο πλατώ του «Εχει Γούστο».

Ο Αντώνης Βαρδής τραγουδά ζωντανά τις μεγάλες επιτυχίες του και μιλά στην Μπήλιω Τσουκαλά για τη συναυλία με την οποία γιορτάζει τα τριαντάχρονά του στην ελληνική μουσική, στις 20 Μαρτίου, στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας και για τους φίλους που θα μοιραστούν μαζί του εκείνο το βράδυ τη σκηνή τον Γιώργο Νταλάρα , τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, τον Γιάννη Πάριο, τον Αντώνη Ρέμο, τον Πασχάλη Τερζή.

Γυρίζοντας πίσω στο χρόνο, ο Αντώνης Βαρδής θυμάται το συγκρότημα που δημιούργησε ως έφηβος, τις μπουάτ της Πλάκας όπου εργάστηκε μια δεκαετία ως μουσικός, ενώ μιλά για τις ιστορίες των τραγουδιών του που τραγούδησε είτε ο ίδιος, είτε μερικοί από τους πιο σημαντικούς τραγουδιστές της γενιάς του «Φεύγουν καράβια στο γυαλό», «Κουράστηκα να υποκρίνομαι», «Θα προχωράμε μαζί», «Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλλα», «Μη μιλάς», «Μ αγαπούσες θυμάμαι» και άλλα πολλά.

Τραγουδούν μαζί του η Μελίνα Ασλανίδου και ο γιος του, Γιάννης Βαρδής.

Τελικά το καλύτερο μας το φύλαξαν για το τέλος της εκπομπής. :music:

Έδειξαν αποσπάσματα, από την ηχογράφηση στο στούντιο :pity: του νέου τραγουδιού του Αντώνη Βαρδή "Μια συναυλία ακόμα". Το τραγούδι αυτό θα παρουσιστεί, ολόκληρο, για πρώτη φορά, στη συναυλία της Δευτέρας(20/3) τραγουδισμένο απ' όλους τους τραγουδιστές που συμμετέχουν στη συναυλία. :pity:

Πάντως το τηλεοπτικό απόσπασμα το "άνοιξε" πρώτος ο Γιώργος Νταλάρας! :pity:

Μου φαίνεται ότι αυτή η συναυλία σύντομα θα κυκλοφορήσει σε CD! :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μου φαίνεται ότι αυτή η συναυλία σύντομα θα κυκλοφορήσει σε CD! :pity:

Ε τότε ας ελπίσουμε να πει στην συναυλία κάποιο σπάνιο τραγούδι ή και κάποιο τραγούδι του Βαρδή που δεν έχει ξαναπεί ποτέ!! :music:

Γιατί αν βγει το "Στα τραγούδια που σου γράφω" (το τραγούδι) σε live θα πέσω σε μελαγχολία... Το τραγούδι αυτό κυκλοφορεί ήδη σε 3 studio εκτελέσεις... ας μην βγει και live... :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0