Sign in to follow this  
Followers 0
HARDET

TRIBUTE TO LEFTERIS PAPADOPOULOS

141 posts in this topic

Καλημέρα σε όλους.

Χωρίς καμία διάθεση να υπερασπιστώ το ΜΜΑ δεν την έχει ανάγκη εξάλλου- θα ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις σε κάποια σχόλια μελών που διάβασα στο site. Και αυτό όχι για να αποκαταστήσω το Μέγαρο στα μάτια σας, ούτε για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους, απλά για να σας μεταφέρω και τις δικές μου απόψεις.

* Οι εκδηλώσεις του Μεγάρου είναι όντως κλειστές για το πλατύ κοινό!!

Λάθος! Ποτέ δεν ήταν ούτε και είναι κλειστές για το πλατύ κοινό. Μόνο που για τις «εκδηλώσεις» του Μεγάρου, το «πλατύ κοινό» είναι παγερά αδιάφορο. Υπάρχουν θαυμάσιες παραστάσεις κλασσικής μουσικής ή όπερας στις οποίες εκατοντάδες καθίσματα είναι άδεια. Και δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός ότι το Μέγαρο δημιουργήθηκε για ένα συγκεκριμένο καταστατικό σκοπό.

* Ακόμα και τώρα βλέπω αφίσες να διαφημίζουν τις συναυλίες του Μεγάρου και γελάω.. νομίζω και την τελευταία φορά με το Θεοδωράκη, είδα διαφήμιση στην τηλεόραση λίγες μέρες πριν τη συναυλία .

Η συναυλία Μ. Θεοδωράκη, δεν ήταν εκδήλωση του Μεγάρου. Οργανώθηκε από την κυρία Γέλη Αγγελοπούλου και το Σύλλογο του οποίου είναι πρόεδρος. ’ρα την ευθύνη προβολής της παράστασης την έχει αποκλειστικά ο διοργανωτής και όχι το Μέγαρο. Αντίθετα, το Μέγαρο, ανακοινώνει ένα χρόνο πριν τις παραστάσεις του και στις αρχές κάθε τριμήνου τις επικυρώνει με αναλυτικό πρόγραμμα. Το αφιέρωμα στο Λευτέρη Παπαδόπουλου το ξέραμε από πέρυσι. Είχε δημοσιευτεί στον Τύπο όπως συμβαίνει πάντα. Αρχικά είχε ανακοινωθεί ότι θα πραγματοποιηθεί τον Απρίλιο με τη συμμετοχή της Αλεξίου, στην πορεία τα πράγματα άλλαξαν. Αλλά και πάλι ανακοινώθηκε έγκαιρα ότι θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Ιουνίου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το αφιέρωμα στο Ρεμπέτικο που θα γίνει το 2007!!!

* η προπώληση για τους συνδρομητές του μεγάρου που είχε ξεκινήσει 1 εβδομάδα πριν......

Όντως, ξεκίνησε στις 4 Μαίου. Μα ακριβώς γι αυτό άλλωστε πληρώνουν ετήσια συνδρομή. Για να έχουν προτεραιότητα στην αγορά εισιτηρίων. Κανένας δεν σας εμποδίζει να το κάνετε κι εσείς. Αν όμως το ενδιαφέρον μας εξαντλείται σε μια παράσταση του Γ. Νταλάρα όντως δεν συμφέρει η ετήσια συνδρομή.

* και τους χορηγούς, που κρατάνε πολλά από τα εισιτήρια.

Πράγματι ο χορηγός έχει δικαίωμα 100 ή 200 εισιτηρίων ανάλογα με το ύψος της χορηγίας. Αναλογιστήκατε όμως το πόσα εκατομμύρια του στοίχισαν; Στην ουσία τα έχει χρυσοπληρώσει. Επίσης σκεφτήκατε πως αν δεν υπήρχαν χορηγοί και το Μέγαρο, παραστάσεις όπως π.χ. το Και με φως και με θάνατον ακαταπαύστως (για να αναφερθώ σε μια γνωστή σε όλους) δεν θα ήταν δυνατό να οργανωθούν; Γνωρίζετε πως μόνο το ενοίκιο για μια βραδιά στην Αίθουσα Φίλων Μουσικής φθάνει τα 100.000 ευρώ;

* Δεν μπορεί να μας διαβεβαιώνουν στο Μέγαρο την Παρασκευή πως οι συνδρομητές έχουν πρόσβαση ΜΟΝΟ στην Διακεκριμένη και Α' Ζώνη και σήμερα το πρωί με το άνοιγμα 1ο άτομο στην σειρά να ζητάει εισιτήριο της Β Ζώνης και να μην βρίσκει εκεί που θέλει ....!!!! Από ποιους κλείστηκαν δηλαδή ????

Μα από ανθρώπους που έρχονται από την επαρχία και κλείνουν τα εισιτήρια τηλεφωνικά με πιστωτική κάρτα. Και για αυτούς η προπώληση άρχισε χθες το πρωί.

* Δεν υπάρχει καμία μέριμνα για τους εκτός Αθηνών και είναι λυπηρό.

Υπάρχει! η αγορά εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα από το σπίτι τους και μάλιστα κατά προτεραιότητα αφού για τους Αθηναίους που θέλουν να πάρουν εισιτήρια με κάρτα η πώληση αρχίζει ΣΗΜΕΡΑ.

* Δεν υπάρχει μόνο το Μέγαρο Μουσικής σε αυτή τη χώρα. Ούτε μόνο το Ηρώδειο. Υπάρχουν κι άλλοι χώροι. Κι αν δεν υπάρχουν, να βρούμε, να φτιάξουμε. Αυτές οι έρημες οι εγκαταστάσεις των Ολυμπιακών Αγώνων ρημάζουν, αφημένες στο έλεος της τύχης τους, κάθε λεπτό που περνάει. Υπάρχουν περιοχές της Αθήνας ή της Αττικής (και αλλού φαντάζομαι) όμορφες και αγνές, αλλά πάντα υποβαθμισμένες. Γιατί να μην τις αναβαθμίσουμε με τέτοιου είδους καλλιτεχνικές εκδηλώσεις;

Συμφωνώ. Απόλυτα. Όμως δεν έβαλε το Μέγαρο καμιά θηλιά στο λαιμό του Νταλάρα για να τραγουδήσει ντε και καλά εκεί. Δεν τον υποχρέωσε κανείς. Δική του επιλογή ήταν. Και είναι προφανείς οι λόγοι που το κάνει. Εκείνος δεν επέλεξε την "οδό Αριστοτέλους", η το "Σκοπευτήριο" στην Καισαριανή, άρα δεν θα πρέπει να κατηγορούμε μια ιδιωτική και εξόχως πολυδάπανη επιχείρηση για τις επιλογές του Γ. Νταλάρα.

*Σιγά μην πάει το Κολωνάκι στα χαλάσματα.

Δε νομίζω ότι το Κολωνάκι είναι αυτό που γεμίζει το Μέγαρο είτε σε παραστάσεις του Νταλάρα είτε στις υπόλοιπες. Σαφώς υπάρχει ένα κοινό και από το Κολωνάκι και από άλλες sic εντός ή εκτός εισαγωγικών συνοικίες αλλά το κοινό του Μεγάρου δεν προέρχεται αποκλειστικά από αυτές. Τα νεαρά παιδιά που αγαπούν την κλασσική μουσική και κατακλύζουν το Μέγαρο, δεν αποκλειστικά και μόνο οι γόνοι πλουσίων οικογενειών αλλά φοιτητές, σπουδαστές Ωδείων κ.λπ.

* συν τις προσκλήσεις που δίνονται αφειδώς.

Καμία απολύτως πρόσκληση δεν έχει δοθεί. Καμία απολύτως! Και είμαι σε θέση να το γνωρίζω άριστα. Δωρεάν εισιτήρια δίνουν μόνο οι χορηγοί.

.

* Εγώ πάντα πίστευα ότι ο Νταλάρας έπρεπε να τραγουδάει στην Κοκκινιά (Κατράκειο) και γενικά στα ανοιχτά και κλειστά θέατρα που απευθύνονται στο Λαό μ' ένα προσιτό εισιτήριο γύρω στα 15-20 ευρώ. Έτσι τον έμαθα και τον αγάπησα εξάλλου από τις αρχές του '80.

Εκείνος συμφωνεί; Έκτοτε πέρασαν αρκετά χρόνια και το κόστος κάθε συναυλίας έχει φτάσει στα ουράνια. Μόνο αν αναλογιστεί κανείς τα ποσά που απαιτούνται για φωτισμό, ήχο και αμοιβές μουσικών θα καταλάβει γιατί δεν μπορεί να γίνουν συναυλίες με προσιτό εισιτήριο. Από την άλλη, ποιος θα αφαιρέσει το δικαίωμα στους ανθρώπους που δεν αρέσκονται στην κακή ποιότητα του ήχου και την ταλαιπωρία των άβολων καθισμάτων να ακούσουν έναν καλλιτέχνη που αγαπούν σε ένα χώρο που τους παρέχει τέλεια ακουστική και άνεση; Από τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος ο Νταλάρας ΕΠΙΛΕΓΕΙ να παρουσιάσει τη δουλειά του στο ΜΜΑ.

Καλημέρα και λυπάμαι για όσους δεν θα μπορέσουν να παραβρεθούν.

Γιάννα

* Δεν μπορεί να μας διαβεβαιώνουν στο Μέγαρο την Παρασκευή πως οι συνδρομητές έχουν πρόσβαση ΜΟΝΟ στην Διακεκριμένη και Α' Ζώνη και σήμερα το πρωί με το άνοιγμα 1ο άτομο στην σειρά να ζητάει εισιτήριο της Β Ζώνης και να μην βρίσκει εκεί που θέλει ....!!!! Από ποιους κλείστηκαν δηλαδή ????

Μα από ανθρώπους που έρχονται από την επαρχία και κλείνουν τα εισιτήρια τηλεφωνικά με πιστωτική κάρτα. Και για αυτούς η προπώληση άρχισε χθες το πρωί.

* Δεν υπάρχει καμία μέριμνα για τους εκτός Αθηνών και είναι λυπηρό.

Υπάρχει! η αγορά εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα από το σπίτι τους και μάλιστα κατά προτεραιότητα αφού για τους Αθηναίους που θέλουν να πάρουν εισιτήρια με κάρτα η πώληση αρχίζει ΣΗΜΕΡΑ.

Γιάννα λογικά τα περισσότερα απο τα επιχειρήματα σου. Σε κάποια σημεία όμως μου αφήνεις κάποια κενα.... και όταν λέω κενά εννοώ πως απλά παραθέτεις πως έχουν τα πράγματα χωρίς αυτό να δικαιολογεί όμως και κάποιες καταστάσεις.

Για να καταλάβω 8 και ένα λεπτό που ξεκίνησε η προπώληση πουλήθηκαν 2 ολόκληρες σειρές εισητηρίων της Β ζώνης απο το τηλέφωνό ??? :D :blink: εδω για να βγάλεις γραμμή και προσπαθείς πόση ώρα και μέσα σε 1 με 2 λεπτά είχαν καλέσει ενδιαφερόμενοι απο την επαρχία ή και το εξωτερικό ακόμα και είχαν κλείσει και το εισητήριο κιόλας ..... συγγνώμη καλή η προσπάθεια αλλά δεν με πείθει :D

εδω υπάρχουν άνθρωποι και μάλιστα μέλη αυτού του forum που δεν είναι απο Αθήνα και βασίστηκαν στο να καλέσουν τηλεφωνικά για να κλείσουν εισητήρια σε παλαιότερη παράσταση του Μεγάρου και έμειναν εκτός γιατί δεν κατάφερνα ποτέ να βγάλουν γραμμή !!!! και αυτό μπορούν αν θέλουν να το διαβεβαιώσουν και οι ίδιοι....

όσο για την μέριμνα για τους εκτός Αθηνών ενδιαφερόμενους είναι όλη κ όλη η αγορά εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα μέσω τηλεφώνου ???? ε τότε τι να πω !!!! θα πρέπει να κοιμούνται ήσυχοι οι άνθρωποι πως αν θέλουν να παρακολουθήσουν μια παράσταση θα βρούν σίγουρα εισιτήριο !!!! Μέριμνα πάνω σε ρεαλιστική βάση δεν μπορώ να πω.......

Αν και ταλαιπωρήθηκα με το θρίλερ που εξελίχθηκε εχτές, θα τονίσω με όλη την δύναμη της ψυχής μου πως οι εμφανίσεις του Νταλάρα στο Μέγαρο είναι από τις πιο όμορφες και ολοκληρωμένες που έχω παρακολουθήσει. Τα αφιερώματα που έχουν γίνει ,μόνο σε χώρους με υποδομή σαν αυτή του Μεγάρου μπορούσαν να πραγματοποιηθούν. Επιπλέον, δεν με ''χαλάει'' καθόλου σαν χώρος. Το αντίθετο ,θα έλεγα.

Έχουν γίνει αρκετά αφιερώματα στον Λ.Παπαδόπουλο -σε όλων των ειδών τους χώρους. Αυτό που ετοιμάζεται από τον Γιώργο αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και είναι ένα αφιέρωμα σε ένα ζωντανό ,φωτεινό παράδειγμα του τραγουδιού. Δεν καθιερώνεται ο Παπαδόπουλος στο Μέγαρο-δεν έχει τέτοια ανάγκη. Τιμάται όμως η προσφορά αυτού του ανθρώπου, με τον καλύτερο τρόπο. Θεωρώ ,λοιπόν, πως ήταν σωστή η επιλογή του Μεγάρου. Το πρόβλημα εστιάζεται στα πρακτικά ζητήματα που ανακύπτουν.

Να κλείσω , απευθυνόμενη στην Γιάννα. Ήμουν συνδρομήτρια και στο Μέγαρο Αθηνών και στο Θεσσαλονίκης. Δεν με εξυπηρέτησε η συνδρομή και δεν φταίει το Μέγαρο αλλά οι συνθήκες. Προχτές επικοινώνησα με άνθρωπο του Μεγάρου, του εξήγησα πως είμαι από Θεσσαλονίκη και ρώτησα αν υπήρχε η δυνατότητα της κράτησης εισιτηρίων μέσω πιστωτικής κάρτας την 11η Μαίου. Η απάντηση ήταν αρνητική. ''Μόνο από την επομένη μέσω πιστωτικής'', μου είπε συγκεκριμένα. Επομένως, θεωρώ πως δεν υπάρχει μέριμνα για τους εκτός Αθηνών. Εκτός κι αν δεν γνώριζε και απάντησε εν πλήρη άγνοια. Με την κατανόηση και την συμπάθειά μου σε όσους δεν μπόρεσαν να βρουν εισιτήριο. Ένιωσα κι εγώ την απογοήτευση-έστω και για λίγη ώρα, γιατί τελικά με βοήθησε η τύχη.

:D

Μου φαίνεται πως αυτά που γράφει η Γιάννα ισχύουν... όμως στην εφαρμογή είναι αλλάζουν λίγο, ιδιαίτερα όσον αφορά στο ποίος παίρνει πόσα εισιτήρια και με ποιο τρόπο. Αυτά που πάνε στους χοριγούς, ιδιαίτερα, καταλίγουν συχνά σε αντρώπους που έρχονται στο ΜΜΑ όχι για να βλέπουν (την παρασταση) αλλά να βλέπονται εκεί, και αυτό τουλάχιστον είναι κρίμα. Δεν περιορίζεται όμως στο ΜΜΑ, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην μουσική.

Αυτό που θα γράψω στο Μέγαρο είναι ότι εγώ που είμαι έτοιμη να πάρω αεροπλάνο μόνο και μόνο για να παραβρεθώ σε μια συναυλία, δεν μπορώ να το κάνω αν δεν έχω στην Αθηνα φίλος ή φίλη που να πάει χαράματα η ώρα τρεις να μου κόψει εισητήριο.

Κατά τ' άλλα το θέτικό είναι ότι οι συναυλίες είναι εκ των πρωτέρον μεγάλη επιτυχία. Δεν φταίει το Μέγαρο αν είναι μικρό να χωράει όσους θέλουν να δουν τον Νταλάρα να τραγουδάει Παπαδόπουλο :D

Προχτές επικοινώνησα με άνθρωπο του Μεγάρου, του εξήγησα πως είμαι από Θεσσαλονίκη και ρώτησα αν υπήρχε η δυνατότητα της κράτησης εισιτηρίων μέσω πιστωτικής κάρτας την 11η Μαίου. Η απάντηση ήταν αρνητική. ''Μόνο από την επομένη μέσω πιστωτικής'', μου είπε συγκεκριμένα.

Tι να πω; Προφανώς έπεσες σε ufo! Πάντως χθές το πρωί, εξασφάλισα 6εισιτήρια για φίλους που δεν μπορούσαν να στηθούν στις ουρές από δύο συναδέλφους που μένουν η μια στην Καλαμάτα και η άλλη στα Γιάννενα και αγόρασαν εισιτήρια μέσω πιστωτικής κάρτας. Εδώ και χρόνια ΙΣΧΥΕΙ το συγκεκριμένο καθεστώς. Ίσως ο κύριος που σου απάντησε να μην ήταν στα ταμεία. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Το κάνω σε πολλές παραστάσεις που θέλω να βρω επιπλέον εισιτήρια και υπάρχει πρόβλημα.

Το Μέγαρο έχει σύστημα αναγνώρισης κλήσης από την επαρχία και όντως δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις εισιτήρια με πιστωτική μια μέρα πριν αρχίσει η αγορά με πιστωτική από κατοίκους των Αθηνών.

Όσο για την απορία της Vivian το πως εξαντλήθηκαν τα εισιτήρια της Β Ζώνης, ίσως μια απάντηση είναι ότι σε αρκετούς συνδρομητές έδωσαν εισιτήρια των 50 ευρώ γιατί δεν υπήρχαν θέσεις των 70 στην πλατεία όπου έχουν δικαίωμα πρόσβασης. Συνέβη στην πρώτη μου εξαδέλφη. Οπότε...

Γιάννα.

Ο Τάσος έγραψε:

Αλλά την ποιότητα του ήχου, για την ηχογράφηση ενός CD, μπορείς να την βρεις και στο στούντιο. Τη συναυλία την κάνεις για να επικοινωνήσεις και να καταθέσεις την τέχνη σου στο ευρύ κοινό, στο Λαό.

H Hardet έγραψε:

Από την άλλη ο καθένας επιλέγει μία συναυλία για το γεγονός καθ΄ αυτό και όχι για το πόσο καλό ή πόσο κακό θα είναι το cd της συναυλίας όταν εκδοθεί. Έτσι, καλή είναι η ποιότητα της ηχογράφησης μιας συναυλίας, αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει η ίδια η συναυλία.

Εδώ θα διαφωνήσω, και θα πω ότι η ποιότητα του ήχου του Μεγάρου προφανώς δεν παίζει ρόλο μόνο στην ηχόγραφηση, αλλά -κυρίως- στην απόλαυση της ίδιας της συναυλίας, τη στιγμή της συναυλίας! Προσωπικά, μια συναυλία με κακό ήχο -ακόμα και με τα καλύτερα τραγούδια- θα με δυσαρεστήσει και δεν θα περάσω καλά... όπως π.χ. δεν μπορώ να πω ότι ευχαριστήθηκα τις συναυλία της "Μικράς Ασίας" στο Ηρώδειο το 2003 ή τη συναυλία με τραγούδια του Θεοδωράκη, στα Εξαμίλια το ίδιο έτος... :D:D

Πάντως, το Μέγαρο (η αίθουσα φίλων Μουσικής χωράει 2000 θεατές, η Τριάντη 1750) όντως δεν είναι ο μοναδικός χώρος κατάλληλος για συναυλίες στην Αθήνα! Φυσικά υπάρχει και το ΣΕΦ (14.000 θεατές) που ανέφερε η Geeske, όπως επίσης και το κλειστό του ΟΑΚΑ (~19.000 θεατές) όπου έγινε η συναυλία για το Τσουνάμι, και θα φιλοξενήσει την Eurovision. Και δεν ανέφερα τα αρκετά ακόμα κλειστά που κτίστηκαν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (Α. Λιόσια, Φάληρο, Γαλάτσι, Ελληνικό κτλ...)

Όσο για την απορία της Vivian το πως εξαντλήθηκαν τα εισιτήρια της Β Ζώνης, ίσως μια απάντηση είναι ότι σε αρκετούς συνδρομητές έδωσαν εισιτήρια των 50 ευρώ γιατί δεν υπήρχαν θέσεις των 70 στην πλατεία όπου έχουν δικαίωμα πρόσβασης. Συνέβη στην πρώτη μου εξαδέλφη. Οπότε...

Γιάννα.

Ούτε αυτή είναι δικαιολογία........γιατι η ζώνη Β' είναι των 35 και όχι των 50 ...... Που σημαίνει ότι στην Β' Ζώνη δεν έχουν δικαίωμα οι συνδρομητές!!!!

Στον "Δίεση' άκουσα σήμερα διαφήμιση στο Αφιέρωμα στον Λ. Παπαδόπουλο στο Μέγαρο........ :blink:

Το διαφήμιζαν σήμερα....... που τα εισιτήρια έχουν ήδη εξαντηθεί!!!! :blink: :D :blink:

Αν κάποιος δηλ δεν εχει άλλον τρόπο να ενημερωθεί πέρα από το ραδιόφωνο..... είναι χαμένος......Θα φάει μεγάλη απογοήτευση!!! ;):D

"επίσης και το κλειστό του ΟΑΚΑ (~19.000 θεατές) "

Προσωπικά θεωρώ ότι αν υπάρχει ένας χώρος όπου ΔΕΝ πρέπει να γίνονται μουσικές παραστάσεις είναι αυτός.Καταρχήν η ακουστική είναι άθλια.Ακόμα και στη Vanessa Mei όταν μίλαγαν από τα μικρόφωνα δεν άκουγες τίποτα.Επιπλέον τα στάδιο αυτό είναι έτσι διαρυθμισμένο που η οπτική επαφή με τους καλλιτέχνες από το 80% του σταδίου είναι εξαιρετικά άσχημη.Το μόνο που βλέπεις είναι κάτι φιγούρες και μετα βίας ξεχωρίζεις και τα πρόσωπα.Η μόνη λύση είναι τα βιντέογουολ.Αλλά αν είναι να πας σε μια συναυλία και να βλέπεις από το βιντεογουολ τότε καλύτερα από το σπίτι σου.Και ανάλογο πρόβλημα υπάρχει πιστεύω και σε όλα τα κλειστά γήπεδα διότι πολύ απλά δεν είναι φιταγμένα για αυτό το σκοπό.Μόνο τα θέατρα για εμένα κάνουν για συναυλίες.

...Θα επαναφέρω κάτι,που είχε τονίσει η Geske...Αθηνών Αρένα:Γιατί όχι εκεί και τις τρεις μέρες,που θα ήταν το αφιέρωμα θα διαμορφώνοταν κατάλληλα(ούτως,ή άλλως δε χρειάζεται πολλά-πολλά...).Εδώ ο Al Di Meola,θα παίξει στο Club 22...Γιατί όχι στο Λυκαβηττό;;;Η στο Κατράκειο,που και λόγω συναισθηματικής σύνδεσης,θα έβγαινε κάτι πιο αυθόρμητο,πιο αυθεντικό και κοντινό στη φύση των τραγουδιών και του συνθέτη...Εκτός και αν επίκειται ηχογράφηση της παράστασης,γιατί τότε τα πράγματα αλλάζουν και ο χώρος του Μεγάρου είναι ο καταλληλότερος.Ξέρουμε κάτι πάνω σε αυτό;

These are the Papadopoulos songs that I could find from the discography. If anyone wants a more elaborate version with links let me know and I'll send it by e mail.

Αντίο φίλε (Χρήστος Νικολόπουλος)

Αχ και να 'μουνα το παλικάρι (Απόστολος Καλδάρας)

Αχ ο μπαγλαμάς (Απόστολος Καλδάρας)

Αχ χελιδόνι μου (Μάνος Λοίζος)

Βρέχει φωτιά στη στράτα μου (Μίμης Πλέσσας)

Για πάρε μάνα (Απόστολος Καλδάρας)

Για πιάσε γύφτο σφυρί κι αμόνι (Απόστολος Καλδάρας)

Δε φταίω (Γιάννης Σπανός)

Δέκα παλικάρια (Μάνος Λοίζος)

Δεν ξέρω ο Θεός που κάνει πιάτσα (Χρήστος Νικολόπουλος)

Είμαστε το φτωχολόι (Απόστολος Καλδάρας)

Είχα ένα όνομα (Χρήστος Νικολόπουλος)

Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή (Απόστολος Καλδάρας)

Ελισσώ (Μάνος Λοίζος)

Εσύ το τσιφτετέλι σου (Χρήστος Νικολόπουλος)

Έχω ένα καφενέ (Μάνος Λοίζος)

Η δουλειά κάνει τους άντρες (Μάνος Λοίζος)

Η μαντόνα η Σαλονικιά (Μίνωας Μάτσας)

Ήθελα να σ' αντάμωνα (Χρήστος Νικολόπουλος)

Ήλιε μου σε παρακαλώ (Μάνος Λοίζος)

Ήσουνα φεγγάρι (Γιώργος Σταυριανός)

Ήταν οχτώ εννιά (Μάνος Λοίζος

Θα πιω απόψε το φεγγάρι (Μίμης Πλέσσας)

Θυμήσου (Αντώνης Βαρδής)

Καληνύχτα (Χρήστος Νικολόπουλος)

Κάποιος χτύπησε την πόρτα (Σταύρος Κουγιουμτζής)

Κάπου χαράζει (Απόστολος Καλδάρας)

Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια (Σταύρος Ξαρχάκος)

Μαγνητοφώνησα απόψε το φεγγάρι (Χρήστος Νικολόπουλος)

Μάνα δε φυτέψαμε (Μάνος Λοίζος)

Μάνα μου αλλιώς μου τα 'πες (Στέλιος Βαμβακάρης)

Με βρήκε ο χάρος (Απόστολος Καλδάρας)

Μη γυρίζεις πια (Χρήστος Νικολόπουλος)

Μη μιλάς μη γελάς κινδυνεύει η Ελλάς (Χρήστος Νικολόπουλος)

Μην ακούς (Μιχάλης Τερζής)

Να 'μαι από καμιά μεριά (Στέλιος Βαμβακάρης)

Ξεκινάει τ' αρχοντολόι (Στέλιος Βαμβακάρης)

Ξένος για σένανε κι εχθρός (Χρήστος Νικολόπουλος)

Ο λιόντας (Μάνος Λοίζος)

Παναγιά (Απόστολος Καλδάρας)

Πάνε να πεις (Μάνος Λοίζος)

Πιάσε το ζουρνά (Μάνος Λοίζος)

Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Σταύρος Ξαρχάκος)

Σαν το μετανάστη (Zulfi Livaneli)

Σεβάχ ο Θαλασσινός (Μάνος Λοίζος)

Στα ψηλά τα παραθύρια (Σταύρος Κουγιουμτζής)

Στην αλάνα (Γιάννης Σπανός)

Στην Ανατολή στη Δύση (Μιχάλης Τερζής)

Τα βουρκωμένα μάτια μου (Ελένη Καραίνδρου)

Τα βυζαντινά σου μάτια (Στέλιος Βαμβακάρης)

Τα μαλλάκια σου κυρά μου (Στέλιος Βαμβακάρης)

Το ΄πες (Χρήστος Νικολόπουλος)

Το τραγούδι της Υακίνθης (Δημήτρης Λάγιος)

Φωτιά χιονίζει ο ουρανός (Χρήστος Νικολόπουλος)

Χελιδονάκι (Αντώνης Βαρδής)

Αχ και να 'μουνα το παλικάρι  (Απόστολος  Καλδάρας)

Δε φταίω (Γιάννης  Σπανός)

Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή  (Απόστολος  Καλδάρας)

Ελισσώ (Μάνος  Λοίζος)

Η δουλειά κάνει τους άντρες (Μάνος  Λοίζος)

Ήταν οχτώ εννιά  (Μάνος  Λοίζος

Καληνύχτα (Χρήστος  Νικολόπουλος)

Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια (Σταύρος  Ξαρχάκος)

Ο λιόντας (Μάνος  Λοίζος)

Πάνε να πεις (Μάνος  Λοίζος)

Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Σταύρος  Ξαρχάκος)

Στην αλάνα (Γιάννης  Σπανός)

Στην Ανατολή στη Δύση (Μιχάλης  Τερζής)

Το τραγούδι της Υακίνθης  (Δημήτρης  Λάγιος)

:( έτσι και τα πεί αυτά (και ειδικά τα τονισμένα) θα του ανάψω λαμπάδα στο μπόι του soc!!! :(

Τώρα που'πες λαμπάδα... Τι θα γινόταν αν ανάβαμε στο μέγαρο...fire sticks?????? :( :blink: Το δοκιμάζουμε??? :lol:

Τώρα που'πες λαμπάδα... Τι θα γινόταν αν ανάβαμε στο μέγαρο...fire sticks?????? :( :blink: Το δοκιμάζουμε??? :lol:

Μάρω το επόμενο στάδιο είναι να προτείνεις και μπαλόνια :blink:

άκου που σου λέω .... έτσι πάει η σειρά της εξέλιξης :(

Τώρα που'πες λαμπάδα... Τι θα γινόταν αν ανάβαμε στο μέγαρο...fire sticks??????  :(  :blink:  Το δοκιμάζουμε???  :lol:

Μάρω το επόμενο στάδιο είναι να προτείνεις και μπαλόνια :blink:

άκου που σου λέω .... έτσι πάει η σειρά της εξέλιξης :(

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τώρα που'πες λαμπάδα... Τι θα γινόταν αν ανάβαμε στο μέγαρο...fire sticks??????  :(  :blink:  Το δοκιμάζουμε???  :lol:

Θ' ακούσουμε ελαφρώς τα σχολιανά μας, αλλά δεν πειράζει, τό 'χουμε συνηθίσει... απ' τις προπωλήσεις, έτσι; :wow::music::(

Τώρα που'πες λαμπάδα... Τι θα γινόταν αν ανάβαμε στο μέγαρο...fire sticks?????? :wow: :blink: Το δοκιμάζουμε??? :lol:

Χμμ!! μου'χουν μεινει μερικα απο την Αρενα... :music:

Αλλα μαλλον θα μας την πεσουν με τους πυροσβεστηρες.... :(:(

...Ε,ρε γλέντια!!! :music::rolleyes: :lol: :blush::pity: Ερώτηση...:Ελπίζω για μας,που δε θα παραβρεθούμε κάποιοι καλοί άγγελοι και νεράιδες,να βάλουν τα δυνατά τους για μια δυναμική ηχογράφηση(βιντεοσκόπηση:huh:...Ε;;;Ας είναι και με φτερά τσαλαπετεινού και πούπουλα δρυοκολάπτη...Γωγώ!!! ;) :lol: :music:

Εκει που θα καθομαι η βιντεοσκοπηση....χλωμη!!! :music: Οσα...φτερα και να βαλω για καμουφλαζ :lol: το ξυλο δεν το γλιτωνω!! :lol: :rolleyes:

..."Ξα σας!",Γωγούλα,όπως λέμε στο Λασίθι!Δηλαδή κάντε ό,τι καλύτερο μπορείτε παιδιά του...ψωμιού και της φωτιάς...!Ναι; :rolleyes:

Ναι,μην ανησυχεις!! :lol: :rolleyes::music:

Λες να γίνει έρευνα πριν την είσοδο μας στην Τριάντη!

Όπως στα γήπεδα ένα πράγμα; ’ντε με το καλό να εισάγετε νέα ήθη στο ΜΜΑ!

Γιάννα

Λες να γίνει έρευνα πριν την είσοδο μας στην Τριάντη!

Όπως στα γήπεδα ένα πράγμα; ’ντε με το καλό να εισάγετε νέα ήθη στο ΜΜΑ!

Γιάννα

Νομίζω πως πάντα γίνεται... :rolleyes:

:lol: :lol: :lol: Έλα μη μου πεις!!! Σε χάχνουνε Θανάση;

Μάλλον είσαι σεσημασμένος Νταλαροτρομοκράτης και βασανιστής και σε έχουν αρχειοθετήσει!

Λες να είναι δουλειά του θείου;

Πάντως ότι θες να περάσεις δώστο σε μένα που έχω ελευθέρας!

Γιάννα :rolleyes:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0