Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Η απόκρυφη ιστορία", Ελένη Αρβελέρ - DVD

6 posts in this topic

Το dvd ξεκινά με συγκλονιστικό τρόπο και τον Νταλάρα να τραγουδά a capella και σε πιο ψηλό τόνο την εισαγωγή από το τραγούδι "Ιστοριογραφία".

Κρατά γύρω στα 25 λεπτά και περιέχει τρία τραγούδια με τον Νταλάρα από την παράσταση στο REX τα "Ιστοριογραφία", "1204-Πρώτη άλωση" και "Προς Κωνσταντινούπολη".Υπάρχει ένα ακόμα μικρό απόσπασμα (νομίζω ξαναγραμμένο, όχι από τη συναυλία) με την Αρετή Κετιμέ και κάποια αποσπάσματα από τη συζήτηση της Μέμης Σπυράτου με την Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ.

Από το τραγούδι "1204-Πρώτη ’λωση" έχει αφαιρεθεί η β'φωνή του Νίκου Πλάτανου, ενώ το dvd τελειώνει με τον Νταλάρα να λέει στον κόσμο "Θέλετε να σας πω άλλο ένα τραγούδι;" ή κάτι τέτοιο. :D

Και αφού λέει αυτή την ατάκα, τελειώνει.....

Ελπίζω οι υπεύθυνοι του περιοδικού , μόλις διαπιστώσουν την αύξηση των πωλήσεων που σίγουρα θα έχουν , να το σκεφτούν σοβαρότερα και να επιχειρήσουν μια δεύτερη έκδοση που θα περιέχει και τα υπόλοιπα θαυμάσια τραγούδια που ακούστηκαν στη συναυλία. :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
....Ελπίζω οι υπεύθυνοι του περιοδικού , μόλις διαπιστώσουν την αύξηση των πωλήσεων που σίγουρα θα έχουν , να το σκεφτούν σοβαρότερα και να επιχειρήσουν μια δεύτερη έκδοση που θα περιέχει και τα υπόλοιπα θαυμάσια τραγούδια που ακούστηκαν στη συναυλία. :D:D

Εννοείται , Θανάση, πως όλοι θα μείνουμε με τις προσδοκίες! Καμία 2η έκδοση δε θα γίνει :wow: . Ας αρκεστούμε σε αυτή! :wow::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τελικά το βρήκα κι εγώ χθες το περιοδικό! :D Δύο πράγματα έχω να πώ μόνο:

Δόξα τω Θεώ που βγήκε αυτό το DVD, έστω και ελλειπές! Σε όσους δεν είχαμε τη χαρά να παρευρεθούμε στην εκδήλωση, μας μετέφερε όλη τη μαγεία της βραδιάς! :D

Μόνο ένα μικρό παράπονο: Στο τέλος βγαίνει ο Νταλάρας και ρωτάει αν θέλουμε να πεί κι άλλο τραγούδι! Και μετά το κόβει!! Ας έδειχνε το τραγούδι ή τουλάχιστον ας έκοβε εντελώς την ατάκα! :D Εκτός άν αυτό υποδηλώνει κάποια συνέχεια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συνεχεια ηταν ''τα παραπονεμενα λογια'' (αν θυμαμαι καλα, γιατι εχει περασει κι εναμισης χρονος και που να τρεχω τωρα να ψαχνω κασσετες... :D:D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιβεβαιώνεται -για μια ακόμη φορά- η άποψη πως αυτά τα τραγούδια πρέπει να εκδοθούν άμεσα! Μπορεί η ποίηση να αποτελεί κάτι πιο δυσνόητο για τους πολλούς, αλλά αξίζει να διεισδύσει κάποιος. Μόνο όφελος θα έχει. Η μουσική ταιριάζει απόλυτα με το αντικείμενο που πραγματεύονται οι στίχοι και η ενορχήστρωση των τραγουδιών -κατά την ταπεινή μου γνώμη- ιδανική. Για την ερμηνεία, ό,τι και να πω θα είναι λίγο και θα αδικήσει τον Νταλάρα. Πρόκειται για εκπληκτικά ''εμπνευσμένη'' ερμηνεία. Έστω κι αυτό το μικρό δείγμα ήταν ευλογία. Αναμένουμε περισσότερα. Αμφιβάλλω όμως αν θελήσει κάποια εταιρία να προβεί στην κυκλοφορία των συγκεκριμένων τραγουδιών. Όσο ζει ο άνθρωπος μπορεί να ελπίζει... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το dvd ξεκινά με συγκλονιστικό τρόπο και τον Νταλάρα να τραγουδά a capella και σε πιο ψηλό τόνο την εισαγωγή από το τραγούδι "Ιστοριογραφία".

Έτσι, πράγματι είναι! Εγώ μόλις έβαλα το DVD κι άκουσα τη ,συγκεκριμένη, έναρξη, συγκλονίστικα, ανατρίχιασα! :)

Και σ' αυτό το κομμάτι("Ιστοριογραφία") πιστεύω βρίσκεται ο πυρήνας όλης της ποίησης της Αρβελέρ, αλλά και της συγκεκριμένης δουλειάς("Η απόκρυφη ιστορία"). Κι ιδιαίτερα στο δίστιχο :

"Ποιος θα μας πει που νάναι οι λέξεις κι οι φωνές

που μεσ' στις γλώσσες τις νεκρές μείνανε ζωντανές".

Η Αρβελέρ καταθέτει ιστορικές αλήθειες με έναν τρόπο ποιητικό, ο Πλάτανος μελοποιεί μοναδικά αυτά τα ποιήματα, με μελωδίες που πατάνε πάνω στην βυζαντινή αλλά και στη νεοελληνική παράδοση κι ο Νταλάρας τα ερμηνεύει, για άλλη μια φορά, συγκλονιστικά. Νομίζω ότι είναι γραμμένα ειδικά για την φωνή του και τις εκφραστικές ικανότητές του.Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τα πει άλλος.

Τώρα γιατί δεν βγήκαν και τα έξι(6) κομμάτια που ερμήνευσε ζωντανά στη συναυλία στο "ΡΕΞ"(15/11/2004), δεν το ξέρω, μπορεί να υπάρχουν πολλοί και διάφοροι λόγοι.

Το ζητούμενο όμως είναι να εκδοθεί οπωσδήποτε, σε CD, ολοκληρωμένη(και τα 15 μελοποιημένα ποιήματα) η δουλειά αυτή που αποτελεί "απάντηση" στην εποχή του "everything" και στην Ελλάδα του χαβαλέ που προσπαθούν να μας επιβάλλουν από "άνωθεν"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0