Sign in to follow this  
Followers 0
Νταλαρόφιλη

Δάκρυ στο γυαλί (Εστουδιαντίνα)

96 posts in this topic

Έχοντας ακούσει για τρεις μέρες πλέον το cd, μπορώ να πω και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι αποτελεί ίσως την πιο ολοκληρωμένη δουλειά των τελευταίων χρόνων... Εξαιρετικές μουσικές, εξαιρετικοί στίχοι και φυσικά εξαιρετικές ενορχηστρώσεις! Οι φωνές που προικίζουν αυτό το δίσκο είναι μοναδικές! Αρχίζοντας από τις καταπληκτικές ερμηνείες του Νταλάρα στα: 'Δάκρυ στο γυαλί', 'Κερύνεια', 'Μόλις βραδιάσει', θα έβαζα δεύτερη την Ελεονώρα Ζουγανέλη, της οποίας η φωνή δένει πολύ όμορφα με του Νταλάρα! Το ίδιο ωραία ακούγεται και ο συνδυασμός του τελευταίου με τη Μπάμπαλη! Ο Θαλασσινός στην 'Κερύνεια' είναι κατά την άποψή μου ακόμα πιο ταιριαστός από το Νταλάρα, ίσως επειδή είναι δικό του τραγούδι! Αν έπρεπε να επιλέξω τα καλύτερα κομμάτια, θα τα επέλεγα όλα... Ξεχωρίζω όμως πιο πολύ το 'Μόλις βραδιάσει' συμφωνώντας με τον Τάσο για τις προφανέστατες επιρροές από Τσιτσάνη και συμπληρώνοντας ως ιδανικό ερμηνευτή πέρα από το Νταλάρα τον Πάριο της δεκαετίας του 80'.. Τέλος, το 'Μια του κλέφτη' είναι καταπληκτικό κομμάτι και αναδεικνύει περισσότερο τις φωνές του Νταλάρα(αν και δε χρειάζεται και απόδειξη) και της Ζουγανέλη, σε σχέση με το 'Όταν πέφτει το βράδυ'! :razz::razz:

....And i've been addicted to "DAKRI STO GIALI"-i can't stop listening to it!!

Όπως συμβαίνει συνήθως στις περισσότερες περιπτώσεις έκδοσης ενός νέου δίσκου, η αρχή ανήκει στο ένα ή στα δύο ή σε περισσότερα τραγούδια ή μουσικά κομμάτια που θα συγκινήσουν τον ακροατή. Ακούει κανείς και ξαναακούει πολλές φορές τα κομμάτια που τον άγγιξαν ιδιαίτερα. Να πω την αμαρτία μου αφού άκουσα το cd την πρώτη φορά, αδίκησα πολλά κομμάτια, άκουσα ελάχιστα ακόμη και αυτό το υπέροχο "Μόλις βραδυάσει" μιας και το player του αυτοκινήτου μου είχε κολλήσει στο ν. 3, στο ομώνυμο κομμάτι, ξανά και ξανά. Μόλις όμως καταλαγιάσουν τα πρώτα συναισθήματα, έρχεται η ώρα για μία πιο ολοκληρωμένη ακρόαση. Έτσι νιώθω την ανάγκη να σημειώσω μερικά πράγματα ακόμη για τη δουλειά αυτή, κατά την προσωπική μου πάντοτε άποψη.

Έχω ακούσει ολόκληρο το cd πλέον, πολλές φορές. Μοναδικό σκοτεινό σημείο αυτό το τεχνικό σφάλμα, το "πηδηματάκι" στο 4ο τραγούδι, στο οποίο αρχικά δεν έδωσα σημασία αλλά που πλέον με ενοχλεί αφάνταστα, καθώς συμβαίνει σε ένα υπέροχο τραγούδι. Δυστυχώς, η αντιγραφή προς χρήση είναι αναπόφευκτη. Ξεκινώντας από αυτό το τραγούδι, το Όταν πέφτει το βράδυ, το οποίο δε χορταίνω να το ακούω, θα παρατηρήσω ότι η παραδοσιακή Εστουδιαντίνα ντύνει πολύ όμορφα ένα σύγχρονο μουσικά και στιχουργικά κομμάτι. Να λοιπόν που και όμορφα και σύγχρονα τραγούδια γράφονται, αρκεί να υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη την οποία έχω παρακολουθήσει ελάχιστα, μου άρεσε πάρα πολύ. Και σε αυτό το τραγούδι και στο δεύτερο, χρησιμοποιεί τη φωνή της αλλά και το συναίσθημα και το μεταδίδει. Είναι φοβερό να ακους κάποιον να τραγουδά ραδιοφωνικά και η ερμηνεία να σε κάνει να τον φαντάζεσαι να τραγουδά, να τον βλέπεις μπροστά σου, κάτι που πάντα συνέβαινε με το Γιώργο. Νομίζω πως το μέλλον της ανήκει -με τις κατάλληλες επιλογές πάντα.

Πολύ όμορφο και το τραγούδι όπως και η ερμηνεία του Δημήτρη Μπάση. Ένα κλασικό λαϊκό τραγούδι. Το ανέφερε και ο Τάσος στο δικό του σχόλιο, η ερμηνεία του είναι πολύ διαφορετική, πολύ πιο ευαίσθητη από αυτό που συνήθως μας προσφέρει. Εγώ δεν έβλεπα το όνομά του στο cd και άκουγα το τραγούδι, ίσως και να μη τον γνώριζα. Σε αντίστοιχους δοκιμασμένους δρόμους το τραγούδι και η ερμηνεία της Γλυκερίας. Δοκιμασμένο ντουέτο αυτό της Γλυκερίας και του Νταλάρα στο τραγούδι Δύο τραγούδια. Προσέξατε όμως το τράβηγμα της φωνής και από τους δύο στο τελείωμα του ρεφρέν (.. όσο με κοιτάς και κλαις); Καταπληκτικό.

Δύσκολο δρόμο έχει διαλέξει και η Αρετή, αλλά προς το παρόν βαδίζει πολύ σταθερά σε αυτά τα "μονοπάτια". Έχει πολλά υποσχόμενη φωνή η οποία γίνεται όλο και καλύτερη όσο ωριμάζει. Πολύ όμορφο τραγούδι τα Μονοπάτια. Όσο για το Μόλις βραδυάσει αλλά και το ομώνυμο περιμένω πως και πως να τα ακούσω ζωντανά ... :razz: Η ερμηνεία του Θαλασσινού στην Κερύνεια είναι απόλυτα αισθαντική, πανέμορφη. Πιο χαμηλών τόνων η ερμηνεία του Νταλάρα εδώ, αλλά πολύ ταιριαστή. Υπέροχο το ρεφρέν, υπέροχο το ορχηστρικό στο τέλος του.

Εγώ προσωπικά έχω πολύ καιρό να ακούσω έναν τόσο πολυσυλλεκτικό δίσκο όσον αφορά τους ρυθμούς, τα είδη των τραγουδιών ή τις ερμηνείες, το μοίρασμα οργανικών και φωνητικών κομματιών. ’ξια η προσπάθεια της Εστουδιαντίνας Ν. Ιωνίας, πραγματική όαση. Αν διαβάζουν τις απόψεις μας, ας κάνουν το παν για να είναι εδώ και να παίζουν μουσική. Τους χρειαζόμαστε σε αυτούς τους λίγο άγονους καιρούς. Ελπίζω ο δίσκος να πάει καλά. Ας φροντίσουν οι υπεύθυνοι να διορθώσουν το συντομότερο το τεχνικό πρόβλημα που έχει προκύψει, ώστε να μη σταθεί τροχοπέδη στις πωλήσεις του cd. Θα είναι κρίμα, διότι πρόκειται για ένα σπουδαίο δίσκο.

Για το τέλος, αφήνω το Γιώργο Νταλάρα. Δεν ξέρω πόσο έχει αλλοιωθεί ή όχι η φωνή του τα τελευταία χρόνια, πόσο ίδια ή διαφορετική είναι πια, πόσο χαμηλή ή ψηλή, πόσο δυνατή ή αδύναμη δεν είναι του παρόντος. Έτσι κι αλλιώς καμμία φωνή και κανείς μας δε μπορεί να ξεφύγει από το πέρασμα του χρόνου. Αυτή όμως την ώριμη φωνή, τη μεστή, τη γεμάτη ευαισθησία και τρυφερότητα, εγώ την έχω λατρέψει ... :razz:

Ακουσα το δακρυ στο γυαλι με την πιο τελεια ορχηστρα που υπαρχει αυτη την στιγμη στην Ελλαδα.Μια ορχηστρα με χρωμα , μουσικη καταρτιση με ευαισθησια.Τωρα...η ερμηνεια στο συγκεκριμενο τραγουδι με αφησε αφωνη.Ανατριχιασα κ' μουδιασα ακουγοντας τον ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ.Πηγα πολυ πισω.Χαλαλι σου αγορι μου που σε ακολουθω τοσα χρονια.Χαλαλι σου που περιμενω με τις ωρες εξω απο τους συναυλιακους χωρους.Χαλαλι σου που περιμενω εστω κ' ενα τραγουδι σπανιο αρκετο καιρο να ακουσω. Τετοια συγκινηση ειχα καιρο να νιωσω.ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.

Θα μπορούσα να πω ότι προβληματίζομαι αρκετά από το γεγονός ότι αυτός ο δίσκος δεν τυγχάνει της ανάλογης υποστήριξης συγκριτικά με τον προηγούμενο της Εστουδιαντίνας.Και δεν εννοώ τα ραδιόφωνα (όπου παίζονται αρκετά συχνά τα τραγούδια) αλλά και τον έντυπο τύπο.Έχει περάσει αρκετός καιρός από την έκδοσή του και δεν βλέπω καθόλου δισκοκριτικές για τον θαυμάσιο αυτό δίσκο.Για την τηλεόραση ούτε που το συζητάμε.Ο Νταλάρας είναι σε περιοδεία, ο Κατσιγιάννης στον στρατό (όπως έγραψε κάποιος εδώ που δεν θυμάμαι) οπότε ποιός θα τον προωθήσει;Ελπίζω όταν γυρίσει ο Νταλάρας να κάνει κάτι.Θα είναι αληθινά μεγάλο κρίμα να περάσει στο "ντούκου" ο φανταστικός αυτός δίσκος.

Αν δεν υπάρξει συν.τύπου, αν δεν μοιραστούν δωρεάν cd στους ανθρώπους του τύπου, αν δεν προωθήσει τον υπέροχο αυτόν δίσκο η εταιρία, πάλι ο Νταλάρας θα πρέπει να σώσει την κατάσταση. Ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμη. Θα δούμε.

Μπορεί να μην έχουν αποφασίσει ακόμα η MINOS και τα ΜΜΕ να ασχοληθούν με την "ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ", εμείς όμως συνεχίζουμε τις ακροάσεις αυτής της φανταστικής δουλειάς! :)

Επανέρχομαι λοιπόν με κάποιες "λεπτομέρειες", μετά από δεκάδες ακροάσεις! Ας γράψουν κι άλλοι τη γνώμη τους, ώστε να μας δίνεται, κάθε φορά, η δυνατότητα να ακούμε την όλη δουλειά από διαφορετικό πρίσμα.

Λοιπόν(κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα) :

-Το κομμάτι "Δάκρυ στο γυαλί" είναι, στιχουργικά, το αρτιότερο. Ο Ηλίας Κατσούλης δίνει μαθήματα. Όσο για την ερμηνεία του Νταλάρα, το ξαναέγραψα, ιδιαίτερα στα κουπλέ είναι μαγικός. Στιβαρή ερμηνεία!

-Το τραγούδι του Κουμπιού "Όταν πέφετι το βράδυ" είναι αριστούργημα! Το πιο "ποιητικό" κομμάτι του CD.

-Στο ορχηστρικό "ADAZAR FUSION", το "χεράκι" που 'χει βάλει ο Νταλάρας στην ενορχήστρωση το 'χει κάνει το "θαύμα" του! Το κομμάτι "πετάει" και ξεχειλίζει από νεύρο και πάθος!

-Η "Κερύνεια" είναι από τα πιο συγκινητικά τραγούδια που'χω ακούσει τελευταία. Οι διαφορετικές ερμηνείες του Νταλάρα και του Θαλασσινού αλληλοσυμπληρώνονται. Ο πρώτος το ερμηνεύει αισθαντικά κι ο δεύτερος "γεμάτα".

-Στο κομμάτι "Δυο τραγούδια" υπάρχει ένας "ευγενής ανταγωνισμός" μεταξύ Νταλάρα και Γλυκερίας! Κερδισμένο φυσικά είναι το τραγούδι!

-Το "Μόλις βραδιάσει" είναι ακραιφνώς "νταλαρικό". Ένας φίλος μου είπε πως ο Νταλάρας, πέρα από το "Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου", χρειαζόταν κι αυτήν την "δική" του καντάδα!

-Τέλος, ένα, ξεχωριστό κεφάλαιο είναι "οι δεύτερες φωνές του Νταλάρα". Τα τραγούδια : "Όταν πέφτει το βράδυ", "Εκείνα που δεν έχω" και "Μια του κλέφτη" τα στολίζει ,στην κάθε τους λεπτομέρεια, με τις αριστοτεχνικές δεύτερες φωνές του. Χωρίς αυτές θα ήταν γυμνά! Ειδικά στο "Μια του κλέφτη" ακούστε προσεκτικά τι κάνει με τη φωνή του στο στίχο "όλοι σολάρουμε στην μπάντα" και πιο πολύ στη λέξη "σολάρουμε", στο "λα" / σο - (λα) - ρουμε ! :)

Μου φαίνεται ότι αυτό το CD θα πρέπει να διδάσκεται στα ωδεία...

Αν δεν υπάρξει συν.τύπου, αν δεν μοιραστούν δωρεάν cd στους ανθρώπους του τύπου, αν δεν προωθήσει τον υπέροχο αυτόν δίσκο η εταιρία, πάλι ο Νταλάρας θα πρέπει να σώσει την κατάσταση. Ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμη. Θα δούμε.

Είναι όντως λίγο νωρίς ακόμη ..Όλο και κάτι θα γίνει σύμφωνα με το δάσκαλό μου τις επόμενες ημέρες :)

Στα Μetropolis έφτασε η καινούργια παρτίδα του cd..... Το ανταλλάξαμε και το πρόβλημα στο 4ο τραγούδι έχει διορθωθεί!!! :)

Δάκρυ στο γυαλί

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...naSch/00-11.jpg

Photo taken while I went by train from Frankfurt to Cologne on my way home from Canada, listening to this song and looking out of the window

Btw. an extraordinary CD!! And did you notice who wrote the music for the song Areti is singing? Seems all Dalaras accordion player are very talented.

And a wonderful photograph.

And did you notice who wrote the music for the song Areti is singing? Seems all Dalaras accordion player are very talented.

You bet! I'm a fan of hers :pity:

Does anyone share my feeling that maybe Dalaras is "talent-scouting" ("head-hunting"?) new talent in the "composition" department?

Anna, where's Dalaras... I can't find him, in the picture?! :pity: :lol:

:rolleyes: he was high above, in the plane to Athens ...

my zoom didn't get him :pity:

Και στη Θεσσαλονίκη είπαν ότι έφεραν τη νέα παρτίδα , αλλά κάποιος φίλος που το αγόρασε (από τη νέα παρτίδα), αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα... :rolleyes::rolleyes:

Εγώ είχα αγοράσει το cd από ένα μαγαζί στην Ερυθραία! Είχε φυσικά το γνωστό πρόβλημα! Το αντάλλαξα προχθές με κομμάτι της νέας παρτίδας αλλά είναι πάλι προβληματικό! Βέβαια, όταν ξαναπήρα το μαγαζί, μου είπαν ότι τελικά ήταν η παλιά παρτίδα και να ξαναπεράσω για να το αλλάξω πάλι! Αυτό που ξέρω από όλη την ιστορία είναι ότι μέχρι τώρα κοστίζει ακριβά στις πωλήσεις του δίσκου και ως ένα σημείο μειώνει την παραγωγή του! :rolleyes:

Εγώ μόλις χτές κατάφερα και άκουσα ολόκληρο τον δίσκο, ο οποίος δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα στο παίξιμο.

Στο σύνολό της είναι μια αξιόλογη δουλειά για τα σημερινά μουσικά δεδομένα, αυτή η ορχήστρα είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.

Τα περισσότερα τα γράψατε παραπάνω , εγώ θέλω να σταθώ ιδιαίτερα στο τραγούδι της μικρής Αρετής όπου με ενθουσιασε ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο τραγουδάει.

Αυτό το κοριτσάκι δείχνει για μια ακόμη φορά πόσο καλά έχει μελετήσει τις λαικές και κυρίως τις δημοτικές τραγουδίστριες, μπράβο του με ενθουσίασε ιδιαιτέρως.

Μου άρεσαν ιδιαίτερα το πρώτο τραγούδι του Χαρούλη, το ΄΄Δάκρυ στο Γυαλί΄΄ το οποίο ερμηνεύει με το μοναδικό του τρόπο ο Νταλάρας, και η καλύτερη στιγμή του δίσκου για μένα είναι το ΄΄Μόλις βραδυάζει΄΄ ένα εξαιρετικό τραγούδι από όλες της απόψεις και με έναν Νταλάρα που είχα χρόνια να ακούσω , ένα τραγούδι μιας άλλης εποχής που κυριολέκτικά το απογειώνει.

Υ.Σ Πάντα έλεγα ότι ο Μπάσης είναι η καλύτερη φωνή της γενιάς του, ωστόσο είχε στην ερμηνεία του μια υπερβολική εξωστρέφεια όπως την λέω εγώ, με αποτέλεσμα να κάνει επίδειξη φωνής και όχι ερμημεία [άσχετα από το ρεπερτόριο που έχει ]. Ο Νταλάρας εδώ τον βάζει να προσεγγίσει διαφορετικά το τραγούδι, εύχομαι αυτό στην πορεία του να έχει συνέχεια.

Και στη Θεσσαλονίκη είπαν ότι έφεραν τη νέα παρτίδα , αλλά κάποιος φίλος που το αγόρασε (από τη νέα παρτίδα), αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα... :D:huh:

Ο ίδιος φίλος ξαναάλλαξε το cd και ξανααντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα.

Πρόβλημα επίσης αντιμετώπισε με το cd και άλλος πελάτης που βρισκόταν την ίδια στιγμή στο κατάστημα.

Τελικά και η 2η παρτίδα στη Θεσ/νίκη ήταν ελαττωματική. :)

Αυτά τα φαινόμενα μόνο κακό στο cd κάνουν! :D Κρίμα! Δεν αξίζει η συγκεκριμένη δουλειά τέτοιας αντιμετώπισης από την εταιρία.

Εγώ πάντως, ζήτησα να το τεστάρουν στο Metropolis και ήταν εντάξει. Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο.

Και στη Θεσσαλονίκη είπαν ότι έφεραν τη νέα παρτίδα , αλλά κάποιος φίλος που το αγόρασε (από τη νέα παρτίδα), αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα... :huh:  :confused:

Ο ίδιος φίλος ξαναάλλαξε το cd και ξανααντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα.

Πρόβλημα επίσης αντιμετώπισε με το cd και άλλος πελάτης που βρισκόταν την ίδια στιγμή στο κατάστημα.

Τελικά και η 2η παρτίδα στη Θεσ/νίκη ήταν ελαττωματική. :mad:

Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Πήγα χθες (περιμένοντας να έρθει η νέα παρτίδα) στα Metropolis (Θεσσαλονίκης) και ρώτησα αν το cd είναι απο την πρώτη έκδοση που κολλούσε το 4ο κομμάτι ή απο την δεύτερη. Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι απο τη δεύτερη...αλλά...φευ!!!

ούτε εδώ παίζει το 4ο κομμάτι.

Ευτυχώς που μου υποσχέθηκε πως μπορώ να το αλλάξω :mad::mad:

Υ.Γ: Ο Γιώργος δεν έχει αλλάξει δισκογραφική εταιρία;;;;;

Τι είναι αυτό το ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ στην πλάτη του cd;;; ;););)

Ο δίσκος βρίσκεται στη 2η θέση του TOP-50 της IFPI! :music:

http://www.ifpi.gr/chart05.htm

:huh: ? Στο TOP-30 του Music corner το δείχνει 3ο...

http://www.musiccorner.gr/top/top30ifpi.html

Μάλλον της IFPI θά 'ναι απ' την προηγούμενη εβδομάδα...

Από το μηνιαίο περιοδικό πολιτισμού "ως 3"(διατίθεται δωρεάν στα ΜETROPOLIS), τεύχος 55(Μάης 2006), σελ. 16.

Από τη στήλη CDομογραφίες του Χρήστου Παπαμιχάλη :

"Δάκρυ στο γυαλί" - ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ ΙΙ - ΕΜΙ

"Η Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας, αυτή η πολυμελής ορχήστρα από τον Βόλο, κατάφερε με το πρώτο album της το σχεδόν ακατόρθωτο. Όχι μόνο να πουλήσει πάνω από 30.000 αντίτυπα, αλλά να συγκινήσει πραγματικά. Εκεί βέβαια υπήρχε το συναισθηματικό φορτίο που λέγεται "Σμύρνη". Εδώ, στη δεύτερη δουλειά, δεν υπάρχει αυτό, υπάρχουν όμως ολοκαίνουρια εξαιρετικά τραγούδια. Και σπουδαίες φωνές : Γιώργος Νταλάρας, Γλυκερία, Παντελής Θαλασσινός, Δημήτρης Μπάσης και οι μικρότεροι που νομίζω ότι κλέβουν την παράσταση : Ελεονόρα Ζουγανέλη, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Γιάννης Χαρούλης και Αρετή Κετιμέ".

Από τα σημερινά(13/5/2006) "ΝΕΑ"("ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΟ") :

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ

Με βάση την παράδοση

"Δεν υπάρχει καλύτερο κριτήριο για την αποδοχή ενός δίσκου, από το να τον ακούσεις, από την αρχή μέχρι το τέλος και μετά να μην ξέρεις τι απ' όλα σε γοήτευσε περισσότερο : Η "Εστουδιαντίνα ΙΙ : Δάκρυ στο γυαλί"(Minos Emi) ενώ βασίζεται, σταθερά, στον παραδοσιακό ήχο - με τον οποίο μας συστήθηκε - δοκιμάζει την αντοχή της και στο "σύγχρονο" ελληνικό τραγούδι και σε οργανικά κομμάτια και φαίνεται ότι τα καταφέρνει, το ίδιο καλά. Εκείνο που προσέχει αμέσως το αυτί, είναι ο ήχος της ορχήστρας και το γενικότερο κλίμα που δημιουργεί. Ένα "γεμάτο" τοπίο και μια αίσθηση ισορροπίας που σε βγάζει πάραυτα από τα... τετριμμένα της καθημερινότητας. Και το "κάστινγκ" των φωνών, επίσης μελετημένο : Από τον Γιώργο Νταλάρα, τη Γλυκερία, τον Παντελή Θαλασσινό(κ.ά.) μέχρι την Ανδριάνα Μπάμπαλη και τους νεώτερους Γιάννη Χαρούλη και Ελεονώρα Ζουγανέλη.".

Χ.Π.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0