HARDET

Χάρις Αλεξίου

911 posts in this topic

Η Χάρις Αλεξίου θα εμφανίζεται στο Παλλάς απο τις 23 Ιανουαρίου κ για περιορισμένες παραστάσεις. (πληροφορία απο το ένθετο Κ της Καθημερινής 1.11.09)

Το εξώφυλλο του νέου cd που κυκλοφορεί στις 9 Νοεμβρίου :

http://i246.photobucket.com/albums/gg82/xr...686673_3082.jpg

Οκ - η αγάπη θα μας βρει όπου κ να είμαστε.

Την Χαρούλα γιατί δεν την... βρίσκουμε στο εξώφυλλο;;;

Οκ - η αγάπη θα μας βρει όπου κ να είμαστε.

Την Χαρούλα γιατί δεν την... βρίσκουμε στο εξώφυλλο;;;

Έλα ντε!! B)B)

Εγώ την βλέπω ρε παιδιά...

Ή μήπως εννοείτε κάτι άλλο...

Tι βλέπεις δλδ;;; Μια μύτη, ένα μισάνοιχτο στόμα κ μια τούφα μαλλιά - εξώφυλλο είναι αυτό;; Σόρρυ κιόλας, αλλά δν μου άρεσε...

ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ

Ο άνθρωπός μου

Το πρώτο τραγούδι του δίσκου που έγινε εικόνα είναι μία τρυφερή επιθυμία για τον τέλειο άνθρωπο. Ο γνωστός και εμπνευσμένος σκηνοθέτης

Ευάγγελος Καλαϊτζής μάς παραχώρησε τα πιο αντιπροσωπευτικά στιγμιότυπα και το σενάριο από τη νέα του δουλειά.

Η ταινία ξεκινά με ένα χέρι γυναικείο που βάζει έναν δίσκο βινυλίου να παίξει.

Η βελόνα ακουμπά τον δίσκο και η μουσική ξεκινά.

Το ίδιο χέρι παίρνει κάποιες φωτογραφίες και τις ξεφυλλίζει.

Μέσα από τις φωτογραφίες μεταφερόμαστε στην παλιά πόλη και τις φτωχογειτονιές της Λισαβόνας (Alfama district), σκηνές στις γειτονιές όπου η πόλη ξυπνά (φωνές, γέλια, παιδιά).

Ανεβασμένοι σ' ένα παλιό τραμ που ταξιδεύει με τον ρυθμό και τη νοσταλγία του ακορντεόν συναντάμε τον άνθρωπό μας:

ανάλαφρος και χαρούμενος μ' ένα μικρό ακορντεόν στην πλάτη του, ανεβαίνει στο τραμ. Ταξιδεύουμε μαζί του.

Τον ακολουθούμε στην πόλη όπου κάτι ψάχνει. Κάποια στιγμή μπαίνει σ' ένα παλιό οργανοποιείο. Βλέπουμε τη φιλική σχέση του με τον κατασκευαστή ακορντεόν.

Ο άνθρωπός μας δίνει το μικρό ακορντεόν να του το επιδιορθώσει.

Σε λίγο είναι και πάλι στους δρόμους της πόλης, παίζοντας το επιδιορθωμένο του ακορντεόν, χαρούμενος.

Μετά τον βρίσκουμε σε ένα παλιό δισκοπωλείο να ψάχνει τα βινύλια. Βρίσκει ένα δίσκο που του κάνει εντύπωση (μπορεί να είναι ο δικός μας σε βινύλιο) και τον αγοράζει.

Έχει επιστρέψει στη γειτονιά του, όπου χαιρετά τους γείτονές του με καλοσύνη, παίζοντας το ακορντεόν του, φλερτάρει την κοπέλα στο παράθυρο, κλέβει ένα φρούτο από

τον μανάβη της γειτονιάς γελώντας, ο μανάβης τον χαιρετά συγχωρώντας τον.

Γενικά, βλέπουμε έναν άνθρωπο που χαίρεται την απλή του ζωή.

Στο δωμάτιό του, τώρα, έχει τελειώσει το φαγητό του και βάζει να ακούσει τον δίσκο που πήρε. Καθισμένος στην άκρη του παραθύρου, το μυαλό του

φεύγει ακούγοντας τη μελωδία. Ξαφνικά το κουδούνισμα του τηλεφώνου τον βγάζει από τις σκέψεις. Μιλάει με κάποιον και κανονίζει ένα ραντεβού.

Κοιτάζει την ώρα, μαζεύει λίγα πράγματα και φεύγει παίρνοντας μαζί του το ακορντεόν.

Ανεβαίνει σ' ένα λεωφορείο και ταξιδεύει προς την ύπαιθρο, αμέτρητα τοπία περνούν από μπροστά του. Το λεωφορείο τον αφήνει σ' ένα ερημικό ψαροχώρι. Ο άνθρωπός μας

περπατά στους αγρούς και χαίρεται τη φύση. Ενώ περπατά σε μια παραλία παίζοντας με τους γλάρους, βλέπει ένα παραθαλάσσιο ταβερνάκι εγκαταλελειμμένο και φθαρμένο από την αλμύρα.

Είναι το σημείο του ραντεβού.

Σ' αυτό το σημείο θα 'θελα να αναφέρω ότι παράλληλα με τη δράση που έχει ο άνθρωπός μας, η Χαρούλα βρίσκεται σ' ένα δωμάτιο και τραγουδά αναπολώντας. Και από τη μέση του τραγουδιού

η Χαρούλα βρίσκεται σ' ένα αυτοκίνητο όπου ταξιδεύει και τραγουδά, παράλληλα με το ταξίδι που κάνει ο άνθρωπός μας προς τη θάλασσα.

Έτσι, στο σημείο του τραγουδιού (φινάλε), όπου η φωνή της Χαρούλας και το ακορντεόν συναντιούνται, έχουμε μια συνάντηση με εικόνες που μπλέκονται μεταξύ τους.

Δηλαδή της Χαρούλας που μονολογεί και του ακορντεόν που παίζει ο άνθρωπός μας.

Το τελευταίο πλάνο της ταινίας είναι όπως βλέπουμε από το πίσω τζάμι του αυτοκινήτου να απομακρύνεται, αφήνοντας τον χωμάτινο δρόμο και τον άνθρωπό μας να χαιρετά χαμογελώντας, μέχρι που χάνεται από την απόσταση και τη σκόνη.

http://lifo.gr/mag/features/1837

Πάντως παιδιά , στο site του musical.gr αναφέρεται

ότι ο δίσκος κυκλοφορεί σήμερα 6 Νοεμβρίου!

To τραγούδι "Ο άνθρωπός μου" που απ'ό,τι κατάλαβα ακούγεται ως promo του νέου cd της Αλεξίου, μου φαίνεται πολυακουσμένο, σαν ήχος. Περιμένω και το υπόλοιπο. Αλλά περίμενα κάτι που να με προϊδεάζει για κατι καλύτερο. B)

Την Κυριακή η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία έχει συνέντευξη της Χαρούλας Αλεξίου και τη Δευτέρα κυκλοφορεί το CD της.

Χτες η Ελευθεροτυπία δημοσίευσε συνεντευξη της Χάρις Αλεξίου στο Φώτη Απέργη:

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=0...1/2009&id=99402

Επίσης, στις 23 Νοεμβρίου, η Χαρούλα θα δώσει μία ραδιοφωνική συνέντευξη στους φοιτητές του Παντείου πανεπιστημίου με συντονιστές τον Οδυσσέα Ιωάννου και την Μαργαρίτα Μυτηληναίου. Ώρα 18.00-20.00.

ραδιοφωνική συνέντευξη στους φοιτητές του Παντείου πανεπιστημίου

Δηλαδή; :razz:

Στις 23 Νοεμβρίου, 6-8 το απόγευμα, θα γίνει η συνέντευξη στα ραδιοφωνικά στούντιο του Παντείου Πανεπιστημίου με συμμετοχή φοιτητών του Τμήματος Επικοινωνίας. Θα μεταδοθεί από το Δεύτερο πρόγραμμα και τον Μελωδία.

http://i.imagehost.org/0271/xarisalexiouha...na_saifront.jpg

http://i.imagehost.org/0313/xarisalexiouha...ina_saiback.jpg

======

Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΙ

Το album της κυρίας Αλεξίου κυκλοφόρησε, είναι διαθέσιμο

Η Χάρις Αλεξίου κάνει τις στιγμές της τραγούδια. Διαλέγει μια σειρά από ασπρόμαυρες φωτογραφίες από το προσωπικό της album, στιγμές που έχουν αποτυπωθεί στο προσωπικό της film και τις κάνει τραγούδια. Και τις κάνει αγάπη. Την αγάπη που θα σε βρει όπου και να πας.

Ενα album με μελωδίες της Χάρις Αλεξίου, αλλά και άλλες που ήρθαν και την βρήκαν από διάφορα σημεία του πλανήτη, από την Αργεντινή του Gustavo Alfredo Santaolalla, από το βραβευμένο με oscar soundtrack που έγραψε για την ταινία «Ημερολόγια Μοτοσικλέτας», από την Γαλλία, του Bruno Coulais και του Philippe Fragione, από την Γερμανία, του Dirk Michaelis, αλλά και το τραγούδι που είχε ερμηνεύσει η Χάρις Αλεξίου μαζί με τους Κορσικανούς I Muvrini που για το καινούριο της album ηχογραφήθηκε ξανά με ελληνικούς στίχους.

Ενα album γεμάτο με μουσικά στιγμιότυπα της ζωής της που μοιράζεται μαζί μας, τρία χρόνια μετά το τελευταίο studio album της «Βύσσινο και Νεράντζι». Τα τραγούδια έρχονται το ένα μετά το άλλο και έχεις την αίσθηση ότι αλλάζεις σελίδες σ ένα album ζωής. Η Χάρις Αλεξίου να γράφει μουσικές, να γράφει στίχους, να ακούει μουσικές που την συγκινούν, να κάθεται παρέα με τον Παναγιώτη Τσεβά και να γράφουν μουσική για ένα τραγούδι, να ακούει το τραγούδι του νέου δημιουργού Μιχάλη Τούμπουρου και να αποφασίζει να το συμπεριλάβει στα προσωπικά της στιγμιότυπα.

Μ αυτό το album έχουμε ξανά την αίσθηση 15 σχεδόν χρόνια μετά το «Οδός Νεφέλης 88» ότι η Χάρις Αλεξίου μας ανοίγει και πάλι τις πόρτες του σπιτιού της, τις πόρτες της ψυχής της και μας προσκαλεί να μοιραστούμε τον κόσμο της.

Ανοίξτε τις πόρτες σας, ανοίξτε την ψυχή σας και γεμίστε εικόνες από 10 μουσικά στιγμιότυπα γεμάτα από τον κόσμο της Χάρις Αλεξίου. Γεμάτα αγάπη. Γιατί «Η αγάπη θα σε βρει όπου και να σαι»

Συνοδεύεται από πολυτελές ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών στα Ελληνικά και Αγγλικά καθώς και τους συντελεστές.

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΙ

Κατηγορία: ΕΝΤΕΧΝΟ - ΕΛΛ. ΣΥΝΘΕΤΕΣ , ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ

Ερμηνευτής: ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ

Συνθέτης: ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ, GUSTAVO A. SANTAOLALLA, DIRK MICHAELIS, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΒΑΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΟΥΜΠΟΥΡΟΣ, MARIO CASTIGLIA, BRUNO COULAIS

Στιχουργός: ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ, JOELLE KOPF, DIRK MICHAELIS, ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΟΥΜΠΟΥΡΟΣ

Εταιρεία: ESTIA - EMI

1 Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ (4.59)

2 ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΑΙΩ ΑΥΡΙΟ ΓΕΛΩ (4.02)

3 ΠΩΣ ΝΑ ΠΩ, ΠΩΣ ΔΕΝ Σ' ΑΓΑΠΗΣΑ (4.02)

4 ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ (3.41)

5 ΓΥΡΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ (3.16)

6 ΜΕΓΑΛΩΣΑ (6.54)

7 ΕΦΥΓΑ (3.42)

8 ΡΑΝΤΕΒΟΥ (4.54)

9 ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ (3.01)

10 ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ (4.26)

11 ΜΕΓΑΛΩΣΑ (radio version 3.56)

Στο αποψινό Αλ Τσαντήρι εμφανίστηκε η Χάρις Αλεξίου.

Εκτός από το ύφος της και το συνεχές χαμόγελο της που έδειχναν μη νηφάλιο άτομο (εκτός κι αν μόνο εμένα μου φάνηκε έτσι), άλλη μια φορά ανεπαρκής φωνητικά...

Επιπλέον, ανακοινώθηκε ότι θα κάνουν μαζί (Αλεξίου - Λαζόπουλος) περιοδεία στην Αμερική και τον Καναδά, χωρίς όμως να προσδιοριστεί χρονικά αυτή η περιοδεία. Και χωρίς να αποκλειστεί η μεταφορά αυτών των κοινών τους εμφανίσεων και εντός Ελλαδικού χώρου.

:pity::pity::pity::blush:

Εκτός από το ύφος της και το συνεχές χαμόγελο της που έδειχναν μη νηφάλιο άτομο (εκτός κι αν μόνο εμένα μου φάνηκε έτσι), άλλη μια φορά ανεπαρκής φωνητικά...

Δεν νομίζω να νομίζει κανείς ότι πήγε εκεί για να (απο)δείξει κάτι φωνητικά. ’λλος ήταν ο λόγος παρουσίας της εκεί. Κι εγώ χαμογελούσα συνέχεια όσο την έβλεπα στην TV, ήταν τέλεια η τηλεπικοινωνία με τα χαμόγελα. Έλαμπε κυριολεκτικά. Το CD πώς σας φάνηκε?

Περισσότερο μου αρέσουν - εκτός από το "Μεγάλωσα" που χωράει πολλή συζήτηση - τα τραγούδια "Μυστικό" και "Ραντεβού" για το δίπτυχο στίχοι - μουσική και τα "Έφυγα" και "Ο άνθρωπός μου" για τη μουσική τους. Επίσης το "Κρυμμένη αγάπη".

Την άλλη Τρίτη στις 1 Δεκεμβρίου στις 20.30 θα παρουσιάσει το νέο CD της στο Metropolis.

Το CD πώς σας φάνηκε?

Μάλλον θέλει πολύ άκουσμα για να γράψεις μια εμπεριστατωμένη άποψη...Βέβαια δεν είναι εντελώς καινούργια όλα τα κομμάτια. Υπάρχει το "Ραντεβού" με το οποίο συμμετείχε πρόσφατα στο cd του Μιχάλη Τούμπουρου, υπάρχει "Το μυστικό" το οποίο είχε βγει στην ευρωπαϊκή έκδοση του "Ανθολογίου" με γαλλικούς στίχους και ακόμη το "Γύρνα εκεί που αγαπάς" που είχε κυκλοφορήσει σε cd single στο εξωτερικό και ξαναηχογραφήθηκε για την παρούσα έκδοση. Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης προς τι η δεύτερη εκδοχή του "Μεγάλωσα" στο τέλος του cd...Για να γεμίσει ο δίσκος; Για να προωθηθεί το συγκεκριμένο τραγούδι;

Γενικά έχω πολλά ερωτήματα γι'αυτό τον δίσκο....

Θα σταθώ μόνο στο σχόλιο που κάνει ο "λαϊκός" σε μια από τις πρώτες σελίδες του προηγούμενου τεύχους του περιοδικού "Όασις" αναφερόμενος στην Αλεξίου...

"Χαρούλα έλα κοντά μας"....

Δεν έχω το τεύχος αυτή τη στιγμή μπροστά μου,κάπως έτσι το γράφει, εννοώντας φυσικά να αφήσει τους διάφορους πειραματισμούς και να επιστρέψει στο λαϊκό τραγούδι....Και έχει δίκιο....

Όσο για τη χθεσινή εκπομπή, περίμενα πολλά περισσότερα από 4 τραγούδια, ειδικά από τη στιγμή που η εκπομπή επί 2-3 εβδομάδες ήταν στην πρώτη διάταξη των διαφημιστικών του σταθμού....

Αυτά....

Δεν νομίζω να νομίζει κανείς ότι πήγε εκεί για να (απο)δείξει κάτι φωνητικά. ’λλος ήταν ο λόγος παρουσίας της εκεί.

Τι θα πει αλλος ηταν ο ρολος της εκει?

Καταλαβαινω οτι κυριως πηγε για την προωθηση του δισκου αλλα αυτο τι σημαινει?

Δλδ δεν πηγε να τραγουδησει?

Γιατι μονο αυτο δεν εκανε χθες.

Ειδικα στο "Οι φιλοι μου χαραματα" ηταν να βαζεις τα κλαμματα απ΄τη φωνητικη της ανεπαρκεια.

Μια οκταβα κατω και στα "ψηλα" το πασαρε στον κοσμο.Και μη μου μιλησει κανεις για "ψυχη" και "ερμηνεια".

Καλα ειναι κι αυτα αλλα αν δεν μπορεις να ανταποκριθεις ουτε καν στοιχειωδως στις φωνητικες απαιτησεις ενος τραγουδιου,αυτα δεν αρκουν.

Απολυτα σεβαστη η τεραστια ιστορια της αλλα φοβαμαι οτι το παρον της την εκθετει.Και αυτο ειναι λυπηρο.

κριμα ..αφου οταν την ακουγα τσαντιστικα τοσο πολυ και εβαλα να ακουσω κατι απο τα παλια της ΤΙ ΦΩΝΑΡΑ ΕΙΧΕ!

Το ξερω εχει περασει πολλα η Αλεξιου

Τα λογια των τραγουδιων της -απο οσο μπορεσα να ακουσω ηταν υπεροχα και πιστευω οτι αν τα εμπιστευοταν σε καποια αλλη φωνη (λεω γω τωρα..Βιταλη)

θα ειχαν ενα σαφως καλυτερο αποτελεσμα.

Τωρα απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω πως θα αντεξει να βγαλει και περιοδεια που προανειγγειλε στο εξωτερικο.. :blink: :blink:

:pity:

Το ''Κ'' της εφημερίδας ''Καθημερινή'' φιλοξενεί συνέντευξη της Αλεξίου με τον γιο της(και στο εξώφυλλο), διανθισμένο από κοινές τους φωτογραφίες.

Για το ''HELLO'' που κυκλοφορεί φωτογραφίζεται η Χ.Αλεξίου μαζί με την μελοντική βαπτιστήρα της και την μαμά αυτής Calioppe(φωτογράφο).

διαβασα πιο πριν και εχω διαβασει πολλες φορες για διαδοχους.....πιστευω οτι στην τεχνη δεν υπαρχουν διαδοχοι.....υπαρχουν απλα συνεχιστες της παραδοσης που εχουν δημιουργησει ηδη καποιοι φτασμενοι καλλιτεχνες......μην το περιοριζουμε σε φωνες το θεμα....μπορει καποτε να βγει μια φωνη καλυτερη της Αλεξιου η της Μοσχολιου η του Νταλαρα....το θεμα ειναι αν αυτη η φωνη θα μπορεσει να δημιουργησει εργο αξιολογο, οπως δημιουργησαν αυτοι που σημερα θεωρουμε πια κλασσικους, αξεπεραστους.....καποτε πιστευαν οτι οι μεγαλοι τραγουδιστες βγηκαν στην περιοδο 1930-1960.....αποδειχτηκε οτι οι μεγαλυτερες φωνες βγηκαν στην περιοδο 1960-1970 κι ας το αρνουνται καποιοι για λογους υποκειμενικους......η Αλεξιου αντικειμενικα ειναι μια απο τις 3 μεγαλυτερες γυναικειες φωνες παγκοσμια.......ποσο ευκολο ειναι να βρεθει φωνη στο μελλον που θα μπορεσει να επισκιασει ενα τετοιο τεραστιο μεγεθος, που θα βρει να τραγουδησει μεγαλυτερα τραγουδια? πολυ χλωμο το βλεπω.......

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...