HARDET

Χάρις Αλεξίου

928 posts in this topic

Κατά τη γνώμη μου , πρέπει καθένας να διαχωρίσει μέσα του το " θέλω" από το "πρέπει". Εξηγούμαι! Όταν θαυμάζω έναν καλλιτέχνη-τραγουδιστή, θαυμάζω ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ τη φωνή που τον κάνει ξεχωριστό! Από κει και πέρα υπάρχει και η ερμηνεία, το ρεπερτόριο, η σκηνική παρουσία....Νομίζω ότι έχουμε παρερμηνεύσει -ορισμένοι-τον όρο "τραγουδιστής". Πρώτα και κύρια ο τραγουδιστής ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ και μετά όλα τα άλλα...Αλλιώς δεν είναι τραγουδιστής αλλά κομφερασιέ.

Τώρα πρέπει να μάθουμε να διαχωρίζουμε την αγάπη που νιώθουμε για κάποιον καλλιτέχνη. Αν αγαπάμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τον καλλιτέχνη όταν βλέπουμε ότι αρχίζει η φθορά να φαίνεται -που είναι κάτι φυσικό-πρέπει να προσευχόμαστε να βρει τη δύναμη -γιατί θέλει δύναμη-να αποσυρθεί για να διατηρήσει το μύθο και την ιστορία του!

Πήγα στον Βύρωνα για να θαυμάσω τη Χαρούλα! Τη θαύμασα! Αλλά επειδή την αγαπάω και άκουσα τη φωνή της ,πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσει να το σκέφτεται! Δεν της αξίζει η κατηφόρα(φωνητικά μιλάω)! Πιστεύω ότι είναι στο χρυσό όριο. Προσωπικά , βέβαια , όπως και πολλοί άλλοι φίλοι θα θέλαμε να μας τραγουδάει μέχρι τα 100 της...Ο χρόνος όμως έχει άλλη άποψη :D Βέβαια ότι και να πούμε εμείς η απόφαση είναι ΜΟΝΟ της Χαρούλας. Εμείς σκέψεις εκφράζουμε, διαφωνούμε, συμφωνούμε, αλλά σίγουρα την αγαπάμε για όσα μας έχει προσφέρει με τη φωνή της! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
σιγά μη δεχθεί ο Νταλάρας,

να μπει τώρα το 2006,

δεύτερο όνομα μετά την Αλεξίου.

ξεχάστε το :D

Δεν νομίζω ότι καλλιτέχνες αυτού του μεγέθους κοιτάνε ποιος θα μπει και ποιος όχι πρώτο όνομα...... αν γίνει μια τέτοια συνεργασία θα γίνει από την αγάπη και τον σεβασμό που τρέφει ο έναν προς το πρόσωπο του άλλου ..... δεν νομίζω ότι χωράνε τέτοιες μικρότητες μεταξύ τους!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειδικά ο Νταλάρας....καθόλου δεν τα κοιτάει αυτά :D

kostasp

και εγώ τη θαύμασα όταν προχθές στη ραδιοφωνική συνέντευξη στο μελωδία,

ερμήνευσε acapella συγκινητικά "τούτο το καλοκαιράκι"

Share this post


Link to post
Share on other sites
kostasp

και εγώ τη θαύμασα όταν προχθές στη ραδιοφωνική συνέντευξη στο μελωδία,

ερμήνευσε acapella συγκινητικά "τούτο το καλοκαιράκι"

Ούτε λόγος! ΥΠΕΡΟΧΗ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά και ήταν υπέροχη.. ήταν ΜΑΓΙΚΗ!!!!!!! στο ΄΄Καλοκαιράκι΄΄

Θεωρώ όμως ότι είμαστε λίγο άδικη στα τις φωνής της Χαρούλας.

Μην το προσωποποιούμε τόσο για την Χαρούλα γιατί όπως έχω ξαναγράψει ΚΑΝΕΝΑΣ τραγουδιστής από την θρυλική γενιά του 70 δεν τραγουδάει όπως παλιά.

Σε όλους υπάρχουν αλλιώσεις στην φωνή τους σε άλλους περισότερο σε άλλους λιγότερο, και είναι φυσικό αυτό.

Τέλος κατά την προσωπική μου άποψη τον τραγουδιστή δύο πράγματα τον ξεχωρίζουν .. η φωνή, και τα εκφραστικά του μέσα, και σε αυτά η Χαρούλα είναι ευλογημένη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
σιγά μη δεχθεί ο Νταλάρας,

να μπει τώρα το 2006,

δεύτερο όνομα μετά την Αλεξίου.

ξεχάστε το :D

Όταν τόση ώρα προσπαθούν τόσοι άνθρωποι να εκθέσουν με σοβαρά και τρανταχτά επιχειρήματα την άποψή τους κι επειδή τυχαίνει η άποψη αυτή πάνω-κάτω να συγκλίνει και ως απάντηση έρχονται τέτοιου τύπου σχόλια, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να συνεχιστεί η κουβέντα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ  όμως  ότι  είμαστε  λίγο  άδικη   στα  τις  φωνής  της  Χαρούλας.

Μην  το  προσωποποιούμε   τόσο  για  την  Χαρούλα  γιατί  όπως  έχω  ξαναγράψει  ΚΑΝΕΝΑΣ   τραγουδιστής   από την  θρυλική  γενιά  του  70 δεν   τραγουδάει  όπως  παλιά.

Σε  όλους  υπάρχουν  αλλιώσεις  στην φωνή  τους   σε  άλλους  περισότερο  σε  άλλους  λιγότερο,  και  είναι    φυσικό  αυτό.

Αυτό ξαναπές το!

Το θέμα είναι πόσο μας αρέσει η φθορά που έχει η φωνή του κάθε τραγουδιστή!Φθορά έχει και η Γαλάνη(αυτή και αν έχει!) αλλά μ'αρέσεει πολύ!Φθορά έχει και η Αρβανιτάκη...Και ο Νταλάρας...Το θέμα είναι και πόσο καλά μπορούν και οι ίδιοι να χειριστούν το θέμα!Γιατί όχι να κατεβάσουν και τον τόνο!Και τι έγινε????

Αν αυτό που ακούς σε χτυπάει στη καρδιά,στη ψυχή ας ακούσω ένα τραγούδι 2 τόνους πιο κάτω!!!Αφήστε που από την άλλη ακούς και ένα παλιό τραγούδι μ'ένα ίσως πιο καινούριο τρόπο!(Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πώ!)

Στο τούτο το καλοκαιράκι,μιας και ήμουν εκεί, ήταν πραγματικά υπεροχη!Τότε ένιωσα πραγματικά τυχερή που κληρώθηκα!!!΄΄Αρα εδώ δεν μιλαμε για άσχημη φθορά της Χαρούλας!

Και επειδή κάποιος είπε για "αποχώρηση" και κάτι τέτοιο, αν κατάλαβα καλά έννοει για πιο περιορισμένες εμφανίσεις και ειδικές παραστάσεις...Πράγμα το οποίο εύχομαι!Αν και έμεσα το είπε."Τέρμα με τους Βοτανικούς!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

GIANNHS,

an ekriva ta nicks k diavaza ta posts

de tha mporoysa me th kamia na pistepsw

oti eisai to idio atomo,se olo ta apestalmena posts toy.

telos na pw,oti xairomai pou iparxoun k fwnes ths logikhs edw mesa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το νέο τεύχος του Διφώνου περιλαμβάνει ολοσέλιδη,εκτενέστατη και αντικειμενοκότατη κριτική για το νέο cd της Χαρούλας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

telos na pw,oti xairomai pou iparxoun k fwnes ths logikhs edw mesa. :)

granazi, η έννοια της "λογικής" όπως την ορίζει καθένας είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποκειμενική και όπως κάθε φορά ΣΥΜΦΕΡΕΙ τον καθένα, γι' αυτό....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όμως granazi είμαι το ίδιο άτομο. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τις προθέσεις μου, και το νόημα των όσων γράφω. Νομίζω ότι έχεις καταλάβει την αγάπη και τον σεβασμό που έχω για τη Χαρούλα.

Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να είμαι και αντικειμενικός όχι μόνο για την Χαρούλα αλλά για όλους. Όταν έναν άνθρωπο τον αγαπάμε πρέπει να λέμε την αλήθεια και όχι να λειτουργούμε κάτω από το καθεστώς της φανατίλας. Σαφέστατα και εννοούσα να κάνει περιορισμένες εμφανίσεις, από το να ξοδεύετε σε τρίμηνα και τετράμηνα στο Βοτανικό. Αυτό πρόσεξε το ξαναλέω ... αφορά και άλλους και τον Νταλάρα. Υπάρχουν στιγμές που με απογειώνει η Χαρούλα όπως στο ΄΄Καλοκαιρακι΄΄, η στο Βύρωνα στο ΄΄Ανεστακι΄΄ και υπάρχουν στιγμές που λέω όχι δεν έπρεπε να το πει αυτό , γιατί έχοντας στο νου τις παλιότερες ερμηνείες της μοιραία γίνετε η σύγκριση, είτε το θέλω είτε όχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se ayto exeis apolyto dikio...

efoson px thn exeis parakoloythisei as poyme ston mparmpagiannakakh prin apo 20 xronia,

einai fysiko na erxetai sygkrish amesws sto noy.

me sygxwreis,parakshghsa tote tis protheseis twn legomenwn sou.

an ennoeis na kanei periorismenes epilektikes emfaniseis,

symfwnw apolyta.

eksalou k h idia to dhlwse ksekathara oti terma oi votanikoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανήκω και ΄γω σε αυτούς που πιστεύουν ότι μια συνεργασία Χαρούλας Γιώργου είναι ευπρόσδεκτη.Ανήκω σε μια γενιά που δεν είχε τη χαρά να τους δει μαζί πάνω στη σκηνή.Ας με συγχωρήσουν και οι δυό τους, αλλά, είναι ένα από τα ελάχιστα πράγματα που ΟΦΕΙΛΟΥΝ στο κοινό τους.Το δικαιούνται οι νεότερες γενιές και οι κοινοί θαυμαστές τους.Και υποθέτω ότι το νοσταλγούν και οι παλαιότεροι,που είχαν τη χαρά(μάλλον ευλογία) να τους δουν μαζί, και μάλλιστα στα πρώτα τους βήματα. Όσο για τη φωνή της Χαρούλας...ΠΟΤΕ δεν ξεχώριζε για τους υψηλούς της τόνους,όσο για τον απίστευτο και ανυπέρβλητο αισθησιασμό της.Αυτό σε συνδυασμό με τον τρόπο που "ζει" τα τραγούδια 'οταν τα ερμηνεύει και η αμεσότητά της με το κοινό την κατατάσουν στις κορυφαίες ερμηνεύτριες όλων των εποχών στο παγκόσμιο στερέωμα.Όπως επίσης και το Γιώργο.Και όταν διαβάζω ότι μια τέτοια συνεργασία θα ήταν περιττή και ενδεχομένως ανούσια,πραγματικά θλίβομαι.Πραγματικά απορώ.Πραγματικά θυμώνω.Πραγματικά επαναστατώ.Πραματικά αμύνομαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

telos na symplhrwsw oti kalo tha itan na eimaste oso to dinato prosektikoi sta logia mas gia toso megaloys kallitexnes,toylaxiston,oxi apolytoi.

Giati gnwrizw poly kosmo poy elege,elege gia th Xaroyla,

k "katapian th glwssa toys" akougontas th Xaroyla na skepazei kata kratos th Megalh Kyria,sto ntoyeto "Pera apo th thalassa" apo to cd afierwma gia th Vicky Mosxoliou.Osoi htan parontes sth synavlia,alla akomh k osoi exoyn to cd,katalavainoun poly kala ti ennow.

na kai kati prosfato(2004-2005)

http://www.freewebs.com/xaroula2/live5.mp3

Kalh akroash! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Giati gnwrizw poly kosmo poy elege,elege gia th Xaroyla,

k "katapian th glwssa toys" akougontas th Xaroyla na skepazei kata kratos th Megalh Kyria,sto ntoyeto "Pera apo th thalassa" apo to cd afierwma gia th Vicky Mosxoliou.Osoi htan parontes sth synavlia,alla akomh k osoi exoyn to cd,katalavainoun poly kala ti ennow.

Εδώ granazi θα διαφωνίσω ΚΑΘΕΤΑ! Ήμουν παρών στη συναυλία-δεν ξέρω αν ήσουν εσύ, μάλλον δεν φαίνεται να ήσουν...Το cd δεν έχει καμιά μα καμιά σχέση με την πραγματική συναυλία! Το ποιος σκέπαζε ποιον -αν αυτό είναι το ζήτημα-δωσε μου e-mail με pm να σου το αποδείξω περίτρανα! Τώρα γιατί στο cd έγινε αυτό...αυτές το ξέρουν κι ο ηχολήπτης!

Εσύ το είπες ! Όταν μιλάμε για μεγάλους καλλιτέχνες να προσέχουμε! Όχι, για να αποδείξουμε-σε ποιους άραγε;-ότι η Χαρούλα είναι φωνητικά μια χαρά να γράφουμε ΄τέτοιου είδους σχόλια αβασάνιστα....Εξάλλου, καλύτερη φωνή είναι αυτή που "φωνάζει " περισσότερο; Οι χαμηλόφωνες δηλ είναι ¨δεύτερες" φωνές; Μα η Χαρούλα διέπρεψε και διαπρέπει στην μπαλάντα. Ένα είδος που κάθε άλλο παρά να φωνάζει θέλει τον καλλιτέχνη...Η Χαρούλα όμως είναι υπέροχη, όπως και η Αρλέτα, η Βενετσάνου, η Νταντωνάκη.....

Ειλικρινά, δεν σε καταλαβαίνω....Με το ζόρι, ν΄αποδείξεις τι και σε ποιους; Αφού εσένα σ' αρέσει όπως είναι ,όλα τα άλλα είναι περιττά!

Αυτά, και δεν θα επανέρθω γιατί απλά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση...εκτός αν συντηρείται από σένα έτσι για να συντηρείται, γιατί για μένα έχει χάσει πια το νόημά της....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξάλλου, καλύτερη φωνή είναι αυτή που "φωνάζει " περισσότερο;

symfwnw apolyta me afto!!!

sorry pou den emfanizei to hxhtiko apospasma poy parethesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράδοση άνευ... όρων

*ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ: ΒΥΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΝΕΡΑΝΤΖΙ

ΠΑΡΑΓΩΓΗ: HARIS PRODUCTION / ESTIA/ ΕΜΙ

Η μόδα της επιστροφής στην παράδοση δεν άφησε ασυγκίνητη τη Χαρούλα Αλεξίου. Δεν είναι και λίγοι οι καλλιτέχνες της δισκογραφίας που ένας ένας «επιστρέφουν» στην παράδοση, με την ιδέα ότι αποτελεί σίγουρη κίνηση στη δύσκολη εποχή που περνούν οι δίσκοι. Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, ο Γιώργος Νταλάρας, η Εστουδιαντίνα του Βόλου, ο Μανώλης Λιδάκης, για να μην αναφέρουμε τον Νίκο Χατζόπουλο και τον Βαγγέλη Κονιτόπουλο που κυκλοφόρησαν κι αυτοί μοντέρνα και μπιτάτα τουριστικά νησιώτικα. Βέβαια, αυτοί που μιλούν περί «επιστροφής στην παράδοση» δεν διευκρινίζουν τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Ισως το ότι στα «καινούργια» τραγούδια υπάρχουν δύο-τρία παραδοσιακά όργανα, κι... ένας-δύο δημοτικοί χοροί.

Αλλά ποιος απ' όλους όσοι τώρα «επιστρέφουν» στην παράδοση ήταν ποτέ εκεί; Ούτε ένας δεν είναι γνήσιος εκπρόσωπος της παραδοσιακής μουσικής, εκτός κι αν εννοούν ότι επειδή ίσως τραγούδησαν ένα-δύο δημοτικά τραγούδια δικαιούνται και... πτυχίο δημοτικού τραγουδιστή. Δημοτικοί τραγουδιστές, για να εξηγούμεθα, είναι π.χ. η Τασία Βέρρα, ο Σάββας Σιάτρας, ο Χρόνης Αηδονίδης, ο μακαρίτης Γιώργος Μεϊντανάς κ.ά. Ας αφήσουμε λοιπόν κατά μέρος τις επιστροφές και τα αστεία με την παράδοση. Η κρίση που περνά το ελληνικό τραγούδι, η έσχατη ένδεια στο δημιουργικό τομέα φαίνεται ότι... «τέχνας κατεργάζεται». Και σ' αυτήν την αμηχανία η παράδοση φαντάζει ως λύση.

Πριν από πολλά χρόνια κάποιοι είχαν προβλέψει πως όταν ξεκοκαλιστούν πλήρως τα παλιά λαϊκά και τα ρεμπέτικα (ως ρεπερτόριο, ως στιλ και ως απομίμηση) θ' αρχίσουν να μπαίνουν στο «μενού» τα δημοτικά. Αλλά τα δημοτικά δεν είναι σαν τα, σχετικώς απλά, ρεμπέτικα. Μια εποχή, ένα-δύο στιλ, κι ένα, κατ' αναλογίαν, ολιγάριθμο ρεπερτόριο. Η μουσική παράδοση είναι ένα απύθμενο πηγάδι, και όποιος κάνει τον έξυπνο μ' αυτό το υλικό κινδυνεύει να γελοιοποιηθεί.

Ο δίσκος «Βύσσινο και Νεράντζι» περιλαμβάνει δεκατέσσερα τραγούδια που υπογράφουν δυο μουσικοί (συνθέτες), ο Θόδωρος Παπαδόπουλος (το βύσσινο μάλλον) και ο Μάκης Σεβίογλου (το νεράντζι), ενώ τις ενορχηστρώσεις υπογράφει ένας προικισμένος μουσικός, ο Θωμάς Κωνσταντίνου. Με κάποια δυσκολία, ομολογώ, μπορώ να φανταστώ νεαρούς μουσικούς να «διδάσκουν» τη Χαρούλα Αλεξίου πώς να... τραγουδήσει τα τραγούδια τους! Αλλά ακόμα κι αν φταίει η δική μου φαντασία, η ίδια η Χάρις, σε συνέντευξή της, φρόντισε να ξεκαθαρίσει ποιος είναι δημιουργός και ποιος αφεντικό: «Γιατί να μη δώσω την ευκαιρία σ' ένα νέο παιδί; Ηξερα τη δουλειά του από τους Τακίμ, ήμασταν και όλοι μαζί στο στούντιο... Κι έπειτα, τα τραγούδια αυτά βγήκαν χωρίς το άγχος να τα πάρω και να τα κάνω αλλιώς... Πολύ χαλαρά... Γιατί "μιλούσαν" από μόνα τους...». («Νέα», 7 Ιουνίου 2006).

Θα μείνουμε με την απορία για το αν οι δημιουργοί των τραγουδιών θεώρησαν τα παραπάνω λόγια προσβλητικά ή έκφραση μεγαλοψυχίας του κατεστημένου απέναντι σε νέους που υπηρετούν την τέχνη!

Σχετικά τώρα με την παράδοση, φαίνεται ότι ο Μάκης Σεβίογλου έχει περισσότερες σχέσεις μαζί της απ' ό,τι ο Θοδωρής Παπαδόπουλος. Για την ακρίβεια ο δεύτερος δεν έχει καθόλου σχέσεις με τα δημοτικά. Τα τραγούδια που έβαλε εδώ (τάχα ως οχήματα επιστροφής στην παράδοση) είναι όμοια και παρόμοια με άλλα που γράφει ο ίδιος και άλλοι θηρευτές του σουξέ και της «επιτυχίας». Εφαρμογές τύπων και συνταγών του συρμού. Αισθητική φθηνού τηλεοπτικού μελό για μαζική κατανάλωση, μουσική συναισθηματολογία, παραθέσεις στερεότυπων μελωδικών δομών και μοτίβων.

Αν και σχετικότερος με τα δημοτικά ο Μάκης Σεβίογλου την ίδια περίπου οδό ακολουθεί. Απλώς «κλέβει» και μεταποιεί από άλλη δεξαμενή, χωρίς πάντως να αλλάζει το γενικό κλίμα που επικρατεί, χωρίς να αμβλύνει την εντύπωση πως όλα έχουν ξαναειπωθεί, όλα είναι προβλέψιμα και αρκούντως βαρετά: πώς θα κινηθεί η μελωδία, πώς θα ανέβει στο ρεφρέν, πώς θα καταλήξει, πότε θα «λιγωθεί» η φωνή, πότε θα βάλει «πάθος» και γιατί.

Τι απομένει να θαυμάσουμε; Τι ωραία που παίζει βιόλα ο Θάνος Γκιουλετζής, τι θαυμάσια κλαρίνα ο Αρκαδόπουλος κι ο Αχαλινωτόπουλος, αφήστε πια τον Ηρακλή Βαβάτσικα, τον Γιώργο Μαρινάκη και τους άλλους. Τι καλή ηχογράφηση, και μπράβο στη Χαρούλα που διατηρεί ακέραια τη φωνή της. Τι κρίμα όμως, οι πιο καλοί μουσικοί που υπάρχουν να παίζουν ασήμαντα έργα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/07/2006

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...&a=&id=46615020

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το νέο τεύχος του ELLE περιέχει συνέντευξη της Αλεξίου με τίτλο

"Χόρτασα τους έρωτες".

Noίζω η συνέντευξη αυτή δίνει πολλές απαντήσεις στα όσα λέχθηκαν τις προηγουμενες μέρες εδώ μέσα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just found out that Haris Alexiou will be appearing in London on 12 September this year.

The latest news from Trehantiri is that it might be the 12 September...or it might be 1 October..and it might be at the Albert Hall or it might not......

Also today I finally bought 'Βύσσινο και νεράντζι'. Ι΄d put this off, for some reason, but in the last two weeks kept hearing - and loving - 'Με ξέχασε η αγάπη μου' on the radio. Apologies that I haven't been able to follow the discussion here. Personally, I love this CD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου, η Χαρούλα Αλεξίου, ο Σωκράτης Μάλαμας και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης θα ερμηνεύσουν μοναδικές επιτυχίες τους για το κοινό που θα βρεθεί στο Θέατρο του Λυκαβηττού.

http://news.pathfinder.gr/culture/news/334065.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου, η Χαρούλα Αλεξίου, ο Σωκράτης Μάλαμας και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης θα ερμηνεύσουν μοναδικές επιτυχίες τους για το κοινό που θα βρεθεί στο Θέατρο του Λυκαβηττού.

http://news.pathfinder.gr/culture/news/334065.html

Σύμφωνα με ΤΑ ΝΕΑ...

"’ρχισε η προπώληση των εισιτηρίων για τη συναυλία των Σωκράτη Μάλαμα, Αλκίνοο Ιωαννίδη και Χαρούλας Αλεξίου. Αυτή τη συναυλία διοργανώνει ο Μελωδία 99,2 για να γιορτάσει τα 15 του χρόνια στον αέρα. Μέσα από τις εκπομπές του σταθμού θα δοθούν και προσκλήσεις."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...