HARDET

Χάρις Αλεξίου

928 posts in this topic

Είμαι λίγο διχασμένη γι' αυτή την επιλογή της Χαρούλας.. Δεν μπορώ να εκθέσω πλήρως τη σκέψη μου, αλλά είμαι 50-50 και κλείνω ελάχιστα προς το ότι δεν μου αρέσει αυτή η επιλογή της. Ίσως να είναι και λίγο...ζήλεια, που η Χαρούλα τόσα χρόνια μιλούσε λίγο, κρατούσε αποστάσεις, έβγαζε συναίσθημα μόνο (το οποίο αρκετοί ξέρετε ότι κι εγώ το αποδέχομαι), επιλογές που τώρα όμως της δίνουν την πολυτέλεια να τραγουδήσει εκεί, της χαρίζουν το δικαίωμα της απόλυτης αποδοχής από το πλήθος. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα για τις καθαρίστριες;Δεν λέω, έχουν δίκιο. Δεν είναι οι μόνες απολυμένες όμως. Δεν είναι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλά είναι οι μόνες που αγωνίζονται με τόση συνέπεια και επιμονή για να πάρουν πίσω αυτά που δικαιούνται. Και αντί να της κρίνουμε θα ήταν καλύτερα να ακολουθούσαμε το παράδειγμά τους.  Και επίσης η συναυλία αφορά και όλους τους διαθέσιμους. Αναφορικά δε με τη συμμετοχή της Αλεξίου, το δικαίωμα της "απόλυτης αποδοχής" το κέρδισε. Δεν της το χάρισε κάποιος. Εγώ θεωρώ εξαιρετική και την πρωτοβουλία και χάρηκα που δέχτηκε και η Αλεξίου. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά μπορούν να ειπωθούν για όσα ανέφερες,Νεφέλη. Καλή επιτυχία στη συναυλία! Όσα ανέφερα είναι επειδή -κατά καιρούς- βλέπω ρεπορτάζ με άλλους απολυμένους για τους οποίους δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα κάποιος. Οι καθαρίστριες είναι εκεί όντως με τη ντουντούκα και ίσως πιο κεντρικά από τους υπόλοιπους...

 

ΥΓ Υπεράνω κριτικής δεν θα είναι κανένας εφόσον άλλοι ήταν μονίμως στην κριτική για πολύ περισσότερα που έκαναν και χωρίς κομματικό καπέλο για να προστατεύονται (από μένα τουλάχιστον αυτή είναι η οπτική).

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.avgi.gr/article/3484410/-tha-eimaste-oloi-ekei-

 

Υπογραφές συμπαράστασης. Μεταξύ των υπογραφών και αυτή του Νταλάρα. Ελπίζω να μην θεωρήσουν στο ΥΠΟΙΚ εχθρική πράξη τις υπογραφές κι αρχίσουν τις συνήθεις προβοκάτσιες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλεξίου-Τσανακλίδου : Μετά τη συναυλία στο Θέατρο Δάσους που ακυρώθηκε λόγω έντονης βροχής ανακοινώθηκε σήμερα για Τετάρτη 15 Οκτωβρίου στο Παλαί ντε Σπορ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.facebook.com/events/716987898382937/?ref_newsfeed_story_type=regular

 

Με αφορμή την κυκλοφορία της νέας δισκογραφικής δουλειάς «Τα όνειρα γίνονται πάλι», η Χάρις Αλεξίου θα βρεθεί στο Public Τσιμισκή, την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου στις 19:00, για να υπογράψει αντίτυπα του νέου album και να μιλήσει από κοντά με το κοινό.

«Τα όνειρα γίνονται πάλι» είναι ο τίτλος τoυ νέου album της Χάρις Αλεξίου που κυκλοφορεί στα δισκοπωλεία στις 13 Οκτωβρίου από τη Heaven.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τώρα για να καταλάβω.... αυτό είναι τραγούδι; Είναι ερμηνεία; Εμένα πιο πολυ για "μαζευτήκαμε μια παρέα δίπλα στο τζάκι και πήρα την κιθάρα να σιγανομουρμουρίσω ένα τραγούδι" μου φαίνεται...

Edited by Theodore

Share this post


Link to post
Share on other sites

H άποψη μου για τον δίσκο (τον άκουσα 2 φορές βέβαια, όχι παραπάνω) είναι η εξής: Ωραία φωτογράφιση! Αυτό. 

Και για να μιλήσω και λίγο πιο σοβαρά (όσο μπορώ), ξεχώρισα 2 κομμάτια και ένα ρεφραίν. Κι αυτά με επιείκεια. Κι όλα αυτά τα λέω απογοητευμένη... 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν τον έχω ακούσει ακόμα το δίσκο αλλά θα το κάνω,όμως ξέρω ότι δεν είναι η Αλεξίου των τραγουδιών 'Όλα μου τα καράβια,χρόνια χελιδόνια,Εσένανε θα διάλεγα...

Που είναι τα λαϊκά τραγούδια της που λυγίζανε σίδερα,τα κατέρριψε με ελαφρες μπαλάντες και μπερδεμένα λόγια;

Όταν έγραφε για αυτήν ο Λευτέρης Παπαδόπουλος η γλώσσα της λυνόταν και ο κόσμος έλιωνε με τη φωνή της,όλοι μας.Ο Νίκος ο Μωραΐτης είναι καλός στιχουργός,μιά άλλη ώθηση πιο λαϊκή θα έπρεπε στα δυό τραγούδια που άκουσα λίγο από τις πρώτες παρουσιάσεις.

Αλλά μόνο όταν ακούει κανείς όλο τον δίσκο με τα τραγούδια μπαίνει στο πνεύμα.Τραγούδια από δω κι από εκεί τι ακρη να βγαλουν...

Μου άρεσε πολύ το εξώφυλλο,δε χορταίνω τα το βλέπω.Αλλά η Αλεξίου είναι πάντα η Χαρούλα.

Εσένανε θα διάλεγα κι ας έχω πέσει έξω...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς πολλά λόγια, η χαρά και η τιμή να συνομιλείς με έναν από τους ανθρώπους που σου κάνουν παρέα από τα παιδικά σου χρόνια, μέχρι σήμερα, είναι ανυπολόγιστη....

 

Η Χάρις Αλεξίου στο Ogdoo.gr

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Παρασκευή, 17 Οκτωβρίου 2014

 

 

http://www.ogdoo.gr/prosopa/synenteykseis/i-xaris-aleksiou-sto-ogdoo-gr

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ωραίο που εσύ σκαλίζεις -και ορθώς- αλλά η Χαρούλα -δυστυχώς- δεν θέλει ούτε λαϊκά ούτε τα ακυκλοφόρητα. Δεν μπορώ να είμαι στο μυαλό των καλλιτεχνών ή στο όραμά τους. Δεν μπορώ και δεν θέλω να είμαι αντίθετη σε νέες συνεργασίες γιατί αυτές αναγεννούν τους καλλιτέχνες κάποιες φορές. Μπορώ όμως να επιθυμώ!Ωραία συνέντευξη,Θάνο!Συνέχισε να ρωτάς!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο συγχαρητήρια! Περιεκτική συζήτηση... Και η Χαρούλα υπέροχη! Δείχνει να σε έχει μαγέψει...  :rolleyes:

 

Όσον αφορά το δίσκο, είμαι στο ψάξιμο ακόμα... H ανάλυση του Αραβανή στο musicpaper με ψιλοκαλύπτει, ωστόσο μετά από περισσότερα ακούσματα αναθεωρώ -λίγο- την αρχική μου αυστηρή άποψη. 

http://www.musicpaper.gr/editorial/item/5584-haris-alexiou-heaven-diskos

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα! Και πάλι μπράβο Θοδωρή για τις υπέροχες φωτογραφίες

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο συγχαρητήρια! Περιεκτική συζήτηση... Και η Χαρούλα υπέροχη! Δείχνει να σε έχει μαγέψει...  :rolleyes:

 

Συγκινημένος περισσότερο... "Τρακαρισμένος" ίσως (από τρακ, όχι από τράκα)....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο συγχαρητηρια κι απο μενα!Συγκινημενος..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη Βασιλεύουσα

:wacko:  :huh:  :wacko:  :wallf:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη Βασιλεύουσα

:wacko:  :huh:  :wacko:  :wallf:

Μπορεί στο ρεπερτόριο να συμπεριλαμβανόταν και ο "Μαρμαρωμένος βασιλιάς"...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς πολλά λόγια, η χαρά και η τιμή να συνομιλείς με έναν από τους ανθρώπους που σου κάνουν παρέα από τα παιδικά σου χρόνια, μέχρι σήμερα, είναι ανυπολόγιστη....

 

Η Χάρις Αλεξίου στο Ogdoo.gr

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Παρασκευή, 17 Οκτωβρίου 2014

 

 

http://www.ogdoo.gr/prosopa/synenteykseis/i-xaris-aleksiou-sto-ogdoo-gr

 

Η ίδια συνέντευξη απομαγνητοφωνημένη στο νέο τεύχος του "Πολίτη Κ" του Δήμου Καλαμαριάς

 

Epsiloniotakappa3CC0nualpha4_zps4e0d3996

 

Epsiloniotakappa3CC0nualpha5_zps8b4b120f

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε αφορμή τα γενέθλια της σπουδαίας ερμηνεύτριας, ένας από τους πιο "περίεργους" και πιο άγνωστους δίσκους, στον οποίο συμμετείχε στην αρχή της καριέρας της....

 

Ο άγνωστος ψαλμός της Χάρις Αλεξίου!

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Σάββατο, 27 Δεκεμβρίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/spania-ntokoumenta/o-agnostos-psalmos-tis-xaris-aleksiou

 

 

 

 

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετάρτη βράδυ στο Εθελοντικό Ραδιόφωνο του Δήμου Θεσσαλονίκης, παρέα με τραγούδια που δεν ανήκουν στις μεγάλες επιτυχίες της ερμηνεύτριας...Ξεχωριστές στιγμές που ανεξάρτητα από την καλλιτεχνική τους αξία, δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα, ή έκαναν κάποια αίσθηση στην εποχή τους και στη συνέχεια χάθηκαν στο χρόνο…

 

Tα «ξεχασμένα» λαϊκά της Χαρούλας στους 100,6 fm (27/5)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Τρίτη, 26 Μαΐου 2015

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/ta-ksexasmena-laika-tis-xaroylas-stous-100-6-fm-27-5

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολόκληρη η εκπομπή της περασμένης Τετάρτης για τα 45 χρόνια της Χαρούλας στη δισκογραφία, με ξεχωριστές στιγμές που δεν ακούστηκαν ιδιαίτερα, ή έκαναν κάποια αίσθηση στην εποχή τους και στη συνέχεια χάθηκαν στο χρόνο...

 

 

Tα «ξεχασμένα» λαϊκά της Χαρούλας στους 100,6 fm

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Κυριακή, 31 Μαΐου 2015

 

 

 

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/ta-ksexasmena-laika-tis-xaroylas-stous-100-6-fm

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δημοσιογράφος Ηλίας Ηλιόπουλος σε μια συνέντευξη με τη Χαρούλα Αλεξίου το 1978.

(Τip Μες την μινι Πασχαλιατικη συνεντευξη αυτη μαθαινουμε κ σχετικες ημερομηνίες που ή Χαρουλα είχε περιοδευσει σε Καναδα κ Αμερικη)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...