HARDET

Χάρις Αλεξίου

923 posts in this topic

Αν και κάτι άλλο είχα στο μυαλό μου,

Agelica σε υπερευχαριστούμε πολύ... ;)  ;)

Όπως???

:confused:

Κάποιο άλλο άτομο που το είχε κι έκανε "την πάπια" ή "τον Κινέζο"... :confused:

Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι... :pity:

ααα!Πες το έτσι!

Νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος σ'αυτά που έστειλα...

Οκ!Αφού το είχα γιατί να μεην τα δώσω σιγά!

Μinos Metropolis ταυτίζονται ως πολιτική μιας και η δισκογραφική έχει μετοχές στο κατάστημα

Συμφωνα με πληροφοριες(του σταθμου μας! :lol: ) η Χαρουλα χθες ηταν στον Ζυγο,και μαλιστα καποια στιγμη τραγουδησε μαζι με τον Αλκινοο :)

Συμφωνα με πληροφοριες(του σταθμου μας! :lol: ) η Χαρουλα χθες ηταν στον Ζυγο,και μαλιστα καποια στιγμη τραγουδησε μαζι με τον Αλκινοο :D

Περισσότερες πληροφορίες????

Τι τραγούδια είπε?

Δυστυχως δεν εχω περισσοτερες πληροφοριες.... ;)

Εχω ομως μια αλλη πληροφορια... :)

Την επομενη Παρασκευη 20 του μηνα,η Χαρουλα,Ο Αλκινοος Ιωανιδης και ο Σωκρατης Μαλαμας στον Μελωδια.Στην εκπομπη του Οδυσσεα Ιωαννου,6-8 το απογευμα :razz:

Δεν έχω κανένα νέο.Απλώς έχω ένα Aλεξίου custom cd και το βάζω εδώ.

"Η Χάρις Αλεξίου τραγουδάει Μάνο Λοίζο"

"Όλα σε θυμίζουν"

cd 1)"Tα τραγούδια της Χαρούλας" (1-12)

cd 2)

1)Mια καλημέρα

2)Με φάρο το φεγγάρι

3)Ποιος το ξέρει

4)Τι να το κάνεις το κορμί

5)Ο αρχηγός

6)Συρματοπλέγματα

7)Τζαμάικα (με τη Δ.Γαλάνη)

8)Ο δρόμος (με τη Δ.Γαλάνη)

9)Το παλιό ρολόι (με τη Δ.Γαλάνη)

10)Παποράκι (από το live στον Κεραμεικό)

11)Δεν θα ξαναγαπήσω

12)Αχ χελιδόνι μου

13)Σ'αγαπώ σ'αγαπώ (με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη)

14)Μη με ρωτάς

15)Θα κλείσω το παράθυρο

16)Το ακορντεόν (από το Live στο Ολυμπιακό Στάδιο)

17)Καλημέρα ήλιε (από το ίδιο Live)

έχω ένα Aλεξίου custom cd

"Η Χάρις Αλεξίου τραγουδάει Μάνο Λοίζο"

"Όλα σε θυμίζουν"

Συμπληρώνω και το τραγούδι από τους τίτλους της ταινίας-ντοκυμαντέρ "Μαύρο άσπρο" στο οποίο τραγουδά η Χάρις Αλεξίου σε μουσική Μάνου Λοίζου.

Περισσότερες πληροφορίες στο topic του Μάνου Λοίζου.

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=1...=20entry69800

Η Χαρούλα θα είναι καλεσμένη στο σταθμό Δίεση, την Κυριακή 29 Απριλίου στις 9 το βράδυ.

Αυτήν την Κυριακή, στην εκπομπή ''Πρωταγωνιστές'' του Στ.Θεοδωράκη(Mega, 13.00μ.μ), φιλοξενείται και η Χ.Αλεξίου.

Η Χαρούλα θα είναι καλεσμένη στο σταθμό Δίεση, την Κυριακή 29 Απριλίου στις 9 το βράδυ.

Σε επανάληψη η εκπομπή σήμερα, Σάββατο στις 7.00!

Σε επανάληψη η εκπομπή σήμερα, Σάββατο στις 7.00!

Νόμιζα ότι είχα πατήσει το rec αλλά -φυσικά- δεν το είχα πατήσει! :vlakas::( Το ανακάλυψα στο πρώτο μισάωρο. Αν το έχει κανείς μπορεί να ανεβάσει την πρώτη μισή ώρα? Thanks! :music:

Στις 14 & 15 Ιουνίου οι συναυλίες της Χ.Αλεξίου για το Μάνο Λοίζο στο Ηρώδειο.

Συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου

http://www.greekfestival.gr/athens_fest/sh...how_event?id=13

Το νέο τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης φιλοξενεί κοινή συνέντευξη και εξώφυλο της Χάρις Αλεξίου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου με τίτλο

"Το τραγούδι σήμερα είναι επιφανειακό".

Η Χάρις Αλεξίου στις 26 Μαίου αλλά και στις 2 Ιουνίου καλεσμένη στην Εκπομπή του Λευτέρη Παπαδόπουλου "ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ"

ΕΡΤ1

Συναυλίες σε όλη την Ελλάδα

14,15/6: Ωδείο Ηρώδου Αττικού (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)

18,19/6: Θεσσαλονίκη Θέατρο Γης (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)

2/7: Πετρούπολη Θέατρο Πέτρας

4/7: Βόλος Δημοτικό Θέατρο

5/7: Λάρισα Δημοτικό Θέατρο

6/7: Πτολεμαίδα Δημοτικό Στάδιο

7/7: Μουδανιά Χαλκιδικής Δημοτικό Θέατρο

22/7: Ελευσίνα Εργοστάσιο Ελαιουργικής

28/7: Ρόδος Παραλία Κιοτάρι (Αρχάγγελος)

31/7: Πάτρα Αρχαίο Ωδείο

1/8: Ζάκυνθος Δημοτικό Θέατρο

3/8: Φεστιβάλ Ολύμπου Αρχαίο Θέατρο Δίου

4/8: Καβάλα - Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων

8/8: Ηράκλειο Παγκρήτειο Στάδιο

9/8: Χανιά - Θέατρο Ανατολικής Τάφρου

12/8: Πάρος Δημοτικό Στάδιο

18/8: Σαντορίνη - Καλντέρα Φηρών

6/9: Βύρωνας Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...0817&gotolast=1

Η Χάρις Αλεξίου επέλεξε το Τρίφωνο (Ερωφίλη, Νίκος Κουρουπάκης, Δημήτρης Υφαντής) για να τη συντροφεύσει σε ένα μουσικό ταξίδι αφιέρωμα στο μεγάλο Μάνο Λοϊζο.

Το αφιέρωμα «Όλα σε θυμίζουν» περιλαμβάνει τραγούδια που την ακολουθούν σε όλη της την πορεία, σε στίχους, κυρίως, του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Μανώλη Ρασούλη, αλλά και του Δημ. Χριστοδούλου, της Κωστούλας Μητροπούλου, του Φώντα Λάδη.

Μαζί τους 13 εξαίρετοι μουσικοί που παίζουν ακουστική και κλασική κιθάρα, μπουζούκι, τζουρά, μαντολίνο, ακορντεόν, ακουστικό και ηλεκτρικό μπάσο, φλογέρα, φλάουτο, βιολί, βιολοντσέλο, κλασικό και ηλεκτρικό πιάνο, πλήκτρα, τύμπανα, κρουστά και σαντούρι.

14 & 15/6/07 ΘΕΑΤΡΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

18 & 19/6/07 ΘΕΣ/ΚΗ ΘΕΑΤΡΟ ΓΗΣ

2/7/07 ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΤΡΑΣ

5/7/07 ΛΑΡΙΣΑ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΑΛΚΑΖΑΡ

28/7/07 ΡΟΔΟΣ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΙΟΤΑΡΙ

31/7/07 ΠΑΤΡΑ ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ

1/8/07 ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

4/8/07 ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΩΝ

7/8/07 ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΑΣΤΡΟ ΦΟΡΤΕΤΖΑ

8/8/07 ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΠΑΓΚΡΗΤΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

9/8/07 ΧΑΝΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΑΤ. ΤΑΦΡΟΥ

6/9/07 ΒΥΡΩΝΑΣ «ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ»

Παράλληλα με τις περιοδείες, το ΤΡΙΦΩΝΟ ολοκληρώνει την ηχογράφηση της νέας του δισκογραφικής δουλειάς σε στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου, που θα κυκλοφορήσει το Σεπτέμβριο από την ΜΒΙ.

http://www.loveradio.gr/showbiz/index.php?id=751#ndt

Λόγω μεγάλης ζήτησης των εισιτηρίων για τις συναυλίες στο Ηρώδειο με την Αλεξίου, προστίθεται και άλλη μια μέρα.

Έτσι όσοι θέλουν μπορούν να εξασφαλίσουν εισιτήριο και για την Τετάρτη 13 Ιουνίου, όπου θα γίνει μια επιπλέον συναυλία.

Αγόρασα την νέα κασετίνα με τα 2 CD + 1 DVD "Γυρίζοντας τον κόσμο & Ένα φιλί του κόσμου".

Εντυπωσιακή παραγωγή, όπως αξίζει σε μία τόσο μεγάλη καλλιτέχνιδα! :D:razz: Το DVD πάρα πολύ καλό με πλούσιο υλικό! :razz:

Το προτείνω ανεπιφύλακτα! :D

Πέρα από το Ηρώδειο προστέθηκαν και κάποιες ακόμα συναυλίες!

UPDATE

13,14,15/6: Ωδείο Ηρώδου Αττικού (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)

18,19/6: Θεσσαλονίκη Θέατρο Γης (συμμετέχει ο Νίκος Πορτοκάλογλου)

30/6: Κιάτο - Λιμάνι

2/7: Πετρούπολη Θέατρο Πέτρας

4/7: Βόλος Δημοτικό Θέατρο

5/7: Λάρισα Δημοτικό Θέατρο

6/7: Έδεσσα Θέατρο Γκαβαλιώτισσας

7/7: Μουδανιά Χαλκιδικής Δημοτικό Θέατρο

13/7: Κύπρος Παττίχειο Δημοτικό Αμφιθέατρο Λάρνακας

14/7: Κύπρος Δημοτικό Κηποθέατρο Λεμεσού

16/7: Κύπρος Προεδρικό Μέγαρο

20/7: «Πρέσπεια 2007» - ’γιος Αχίλλειος Πρεσπών

22/7: Ελευσίνα Εργοστάσιο Ελαιουργικής

25/7: Λέσβος Δημοτικό Στάδιο Καλλονής

28/7: Ρόδος Παραλία Κιοτάρι (Αρχάγγελος)

31/7: Πάτρα Αρχαίο Ωδείο

1/8: Ζάκυνθος Δημοτικό Θέατρο

3/8: Φεστιβάλ Ολύμπου Αρχαίο Θέατρο Δίου

4/8: Καβάλα - Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων

7/8: Ρέθυμνο Κάστρο Φορτέτζα

8/8: Ηράκλειο Παγκρήτειο Στάδιο

9/8: Χανιά - Θέατρο Ανατολικής Τάφρου

12/8: Πάρος Δημοτικό Στάδιο

18/8: Σαντορίνη - Καλντέρα Φηρών

6/9: Βύρωνας Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»

Ολα τον θυμίζουν...

Της ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

«Συχνά παλιώνουν μέσα μας τα πράγματα γιατί ο λόγος τους παύει να μας αφορά. Αυτό δεν συμβαίνει με τα τραγούδια του Λοΐζου. Ούτε με τον ίδιο».

Φορτισμένη η Χαρούλα Αλεξίου. Δεν γίνεται κι αλλιώς. Εχει πολλά να θυμηθεί από τον Μάνο Λοΐζο. Και περισσότερα να τραγουδήσει. Τα τραγούδια (κυρίως τα λαϊκά του και λιγότερο τα πολιτικά) θα τα πει στις 13, 14 και 15 Ιουνίου στο Ηρώδειο σε τρεις συναυλίες οι οποίες, με τη συμμετοχή του Νίκου Πορτοκάλογλου και του Τριφώνου, εντάσσονται τόσο στο Φεστιβάλ Αθηνών όσο και στο μεγάλο αφιέρωμα (για τα 70 χρόνια από τη γέννησή του και τα 25 από το θάνατο του Λοΐζου) που ετοίμασε και μοιράστηκε φέτος η αφρόκρεμα του ελληνικού τραγουδιού. Τις αναμνήσεις της πάλι, μας τις λέει τώρα. Από την αρχή της γνωριμίας τους μέχρι το τέλος κι ακόμα πιο πέρα...

**«Θαλασσογραφίες» (Μ. Λοΐζου - Λ. Παπαδόπουλου. Πρώτη κυκλοφορία 1970): «Δεν είχα γνωρίσει τον Λοΐζο ακόμα. Ούτε τον Λευτέρη. Αλλά αυτός ήταν ο πρώτος δίσκος που πήρα ποτέ δώρο. Μου τον χάρισε ο αδελφός μου».

**«Παποράκι του Μπουρνόβα» (από τον δίσκο «Να 'χαμε τι να 'χαμε» των Μ. Λοΐζου - Λ. Παπαδόπουλου, που πρωτοκυκλοφόρησε το 1972 με ερμηνευτή τον Γιάννη Καλατζή): «Πολύ νεαρή τραγουδίστρια -είχα μόλις υπογράψει συμβόλαιο με τη Minos- έκανα σεκόντα στον Καζαντζίδη, στον Νταλάρα, σε πολλούς. Ετσι με φώναξε κι ο Μάνος, μέσω της εταιρείας και του Αχιλλέα Θεοφίλου που ήταν αδελφικός φίλος του, να κάνω σεκόντο στον Καλατζή για το "Παποράκι". Τότε, στο στούντιο μ' άκουσε ο Λοΐζος για πρώτη φορά...».

**«Καλημέρα Ηλιε» (ο ομώνυμος δίσκος των Μ. Λοΐζου - Δ. Χριστοδούλου κυκλοφόρησε το 1974, με ερμηνευτές τον Κώστα Σμοκοβίτη, την Αλέκα Αλιμπέρτη και τη Χαρούλα Αλεξίου στα τραγούδια «Μια καλημέρα», «Με ήλιο το φεγγάρι», «Ποιος το ξέρει», «Τι να το κάνεις το κορμί»): «Το ομώνυμο τραγούδι το 'χα πει με άλλους στίχους ("βγήκαμε κάποτε στο δρόμο κι ήμασταν δυο") για την ταινία "Μαύρο-Ασπρο" του Θανάση Ρεντζή και του Νίκου Ζερβού. Η μελωδία έγινε βέβαια αργότερα πασίγνωστη με τους στίχους του ίδιου του Λοΐζου. Τέλος πάντων, ήμουν στην Κύπρο και τραγουδούσα -πριν από την εισβολή- όταν μου τηλεφώνησαν από την εταιρεία για να μου πουν ότι με θέλει ο Λοΐζος για το "Καλημέρα Ηλιε". Τρελάθηκα απ' τη χαρά μου...

Οταν γύρισα αρχίσαμε τις πρόβες. Κουβαλούσα κάθε μέρα στο στούντιο μαζί μου ένα κασετοφωνάκι: γράφαμε τότε σε πολυκάναλα και καθώς δεν υπήρχε η δυνατότητα αντιγραφής ώστε να πάρουμε μια κόπια μαζί μας, ηχογραφούσα εξωτερικά και κρατούσα τις ηχογραφήσεις. Οι πρόβες συνεχίστηκαν και τις μέρες του Πολυτεχνείου με τον Μάνο "παράνομο", να κρύβεται στο σπίτι της μάνας μου. Παραμονή της εισβολής των τανκς, βρέθηκα στη Στουρνάρη. Πάτησα το κασετόφωνο κι έγραψα ό,τι γινόταν: η μισή κασέτα είχε ηχογραφήσεις από τις πρόβες κι η άλλη μισή φωνές και συνθήματα. Υστερα η Αστυνομία άρχισε να κυνηγάει και να δέρνει τον κόσμο κι έφυγα κι εγώ και γύρισα στο σπίτι μου -έμενα τότε πίσω από το Φιξ- με τα πόδια. Το επόμενο βράδυ της 17ης Νοεμβρίου ο Μάνος που ανησυχούσε θέλησε να επιστρέψει στο σπίτι του στο Χολαργό και τον συνέλαβαν...».

**Μεταπολίτευση-περιοδεία στη Σουηδία: «Δεν είχαμε κάνει μαζί πολλές συναυλίες. Πήγαμε όμως στη Σουηδία. Μεταπολίτευση πια κι όμως ακόμα ήταν βαθιά ριζωμένος ο κομματισμός. Οι Ελληνες φοιτητές ή ομογενείς ήταν χωρισμένοι σε πολιτικές παρατάξεις κι έτσι έρχονταν και στις συναυλίες. Στη συνάντησή του με την ομοσπονδία των ελληνικών κοινοτήτων ο Μάνος τούς είχε κατσαδιάσει γερά. "Είναι απαράδεκτο", τους είχε πει, "να 'ρχονται καλλιτέχνες από την Ελλάδα κι εσείς να είστε χωρισμένοι..."».

**«Τα Τραγούδια της Χαρούλας» (ο ομώνυμος δίσκος σε στίχους Μ. Ρασούλη και Πυθαγόρα κυκλοφόρησε το 1979. Μεταξύ των τραγουδιών τα «Γύφτισσα τον εβύζαξε», «Πες μου πώς γίνεται», «Σε πέντε ώρες ξημερώνει Κυριακή», «Τίποτα δεν πάει χαμένο» κ.ά.): «Και γι' αυτόν το δίσκο ο Λοΐζος ψαχνόταν πολύ: δοκίμαζε δεκάδες εκδοχές πάνω σε ένα στίχο, έγραφε μουσικές, ζητούσε κι από το στιχουργό αλλαγές. Εγώ περίμενα να με φωνάξει για πρόβα. Μια μέρα ήρθε και μου έπαιξε το "Σε πέντε ώρες ξημερώνει Κυριακή". Οχι όλο το τραγούδι, μόνον αυτή τη φράση. "Σου αρέσει;", με ρωτάει. Εγώ περίμενα τη συνέχεια. "Τη συνέχεια", μου λέει εκείνος, "δεν την έχω. Θα τη φτιάξω. Σου αρέσει όμως;". Υστερα απ' αυτόν το δίσκο έγινα για όλο τον κόσμο "Χαρούλα". Ξαναπήρα τ' όνομα που με φώναζαν στο σπίτι μου».

***«Ολα σε θυμίζουν» (από τον ίδιο δίσκο): «Αυτό το τραγούδι μάς στοίχειωσε όλους μας...».

***Ο «Ινδιάνος»: «Ο Μάνος ήταν ένας καλλιτέχνης που δεν συμβιβαζόταν ποτέ, δεν επέτρεπε καμία παρέμβαση. Ηταν φλογερός άνθρωπος, με καταλυτικό ήθος. Διάβαζε πολύ κι είχε βαθύτατη πολιτική σκέψη. Για όλα αυτά κι επειδή πραγματικά είχε τους δικούς του χρόνους, τον φώναζα "Ινδιάνο"...».

***«Α ρε Λαυρέντη»: «Θύμωνε. Φυσικά θύμωνε πολύ. Και γελούσε πολύ. Είχε χιούμορ κι ένα φοβερό αυτοσαρκασμό. Με τον Αχιλλέα, μόλις έβλεπαν κανέναν τύπο με συμπεριφορά "δήθεν", αντάλλασσαν μια συνωμοτική φράση: "Α ρε Λαυρέντη, μόνο εγώ ήξερα τι κάθαρμα είσαι". Ηταν από ποίημα του Αναγνωστάκη που το αγαπούσαν κι οι δυο».

***Τρεις μπλούζες και δύο κοτλέ: «Ηταν ταυτόχρονα διανοούμενος και λαϊκός. Κι απλός. Μπορούσε να κάνει παρέα το ίδιο άνετα με έναν ποιητή και με ένα μεροκαματιάρη. Το ίδιο απλά ζούσε. Φορούσε εναλλάξ τρία μπλουζάκια ξεθωριασμένα, ένα μοβ, ένα πράσινο κι ένα άσπρο, κι ένα λαδί ή ένα καφέ κοτλέ σακκάκι. Μ' αυτά τον θυμάμαι πάντα».

**Αν...: «Εμοιαζε να μη φοβάται, να μην ενδιαφέρεται για την αρρώστια του. Κι εγώ που ήμουν τόσο μέσα στην παρέα, μέχρι να γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα, δεν είχα πάρει είδηση ότι είναι άρρωστος. Αν ζούσε δεν πιστεύω με τίποτα ότι θα είχε οπισθοχωρήσει λόγω εποχής ο Λοΐζος. Ακόμα αριστουργήματα θα 'γραφε».

***Οταν τον ζωγραφίζω στη μνήμη μου: «Τον φαντάζομαι αραχτό σε ένα καΐκι, κρατώντας την κιθάρα του, δίπλα στο τασάκι να καίει μόνιμα ένα τσιγάρο κι εκείνος να κοιτάει τον ορίζοντα με βλέμμα χαμένο. Το συνήθιζε να κοιτάει έτσι. Σταύρωνε τα χέρια στο στήθος και κοίταζε πέρα σαν να ονειρεύεται κάτι...».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 06/06/2007

Πωπω... Αυτή δεν είναι περιοδεία!! Αυτό είναι εκστρατεία!!! :D:razz: Μπράβο στην Χαρούλα!! :razz::D:razz:

Αφιέρωμα στη Χάρις Αλεξίου στο νέο τεύχος του περιοδικού "Αυλαία της Θεσσαλονίκης".

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/Alexiou1.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/Alexiou2.jpg

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...