Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γεράσιμος Ανδρεάτος

98 posts in this topic

Η εταιρεία Lyra κυκλοφόρησε μια συλλογή από τις ζωντανές εμφανίσεις του Γεράσιμου Ανδρεάτου τα τελευταία 10 χρόνια.Προφανώς απ'οτι φαίνεται από τα τραγούδια πρόκειται για συλλογή από τραγούδια-συμμετοχές του Ανδρεάτου σε ζωντανούς δίσκους άλλων καλλιτεχνών.

Aπό το www.musical.gr:

" Μεγάλες επιτυχίες από ζωντανές εμφανίσεις του Γεράσιμου Ανδρεάτου τα τελευταία 10 χρόνια.

Τραγούδια -σταθμοί στην καριέρα του Γεράσιμου όπως: «Η σκέψη της τρελής», «Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια», «Ο γκρεμός». Συμμετέχουν στον δίσκο ο Γιώργος Νταλάρας με το «Μη μου λέτε για αυτή» , ο Παντελής Θαλασσινός με το «Καράβια στη στεριά» και ο Γρηγόρης Γρ. Μπιθικώτσης (Υιός) με το «Φραγκοσυριανή».

Κλασικά, διαχρονικά τραγούδια των Μ.Χατζιδάκι, Β.Τσιτσάνη, Μ. Βαμβακάρη, Χ. Νικολόπουλου, Π. Κορακάκη, Απ. Καλδάρα ερμηνευμένα από την σπάνια λαϊκή φωνή του Γεράσιμου Ανδρεάτου.

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ

2 ΘΑΛΑΣΣΕΣ

3 ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΗ (Συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας)

4 ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ

5 ΚΑΡΑΒΙΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ (Συμμετέχει ο Παντελής Θαλασσινός)

6 Ο ΓΚΡΕΜΟΣ

7 ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΩΡΑΙΟ

8 ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

9 ΤΟ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ

10 ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ

11 ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ

12 ΠΟΥ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ Τ' ΟΝΕΙΡΟ

13 ΠΕΡΙΦΡΟΝΑ ΜΕ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ

14 ΜΗ Μ' ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΟΥ

15 ΜΕ ΠΑΡΕΣΥΡΕ ΤΟ ΡΕΜΑ

16 ΣΕΡΣΕ ΛΑ ΦΑΜ

17 ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΕΝΑ ΔΕΙΛΙΝΟ

18 ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ (Συμμετέχει ο Γρηγόρης Γρηγορίου Μπιθικώτσης)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η παραπάνω συλλογή !!!! :)

έχεις to cd??? το έχεις ακούσει ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προφανώς απ'οτι φαίνεται από τα τραγούδια πρόκειται για συλλογή από τραγούδια-συμμετοχές του Ανδρεάτου σε ζωντανούς δίσκους άλλων καλλιτεχνών.

Όχι ακόμα , αλλά έχω σκοπό να το ακούσω πολύ σύντομα... :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι μεγάλες επιτυχίες του Γεράσιμου Ανδρεάτου από ζωντανές ηχογραφήσεις των τελευταίων 10 χρόνων.

Τραγούδια - σταθμοί στην καριέρα του Γεράσιμου όπως τα «Η σκέψη της τρελής», «Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια», «Ο γκρεμός» αλλά και τα «Μη μου λέτε για αυτή» με τον Γιώργο Νταλάρα,

«Καράβια στη στεριά» με τον Παντελή Θαλασσινό, αναδεικνύονται με τη θερμή συμμετοχή του κόσμου.

Κλασικά, διαχρονικά τραγούδια των Χατζιδάκι, Τσιτσάνη, Βαμβακάρη, Νικολόπουλου, Πάνου, Κορακάκη, Καλδάρα ερμηνευμένα από την σπάνια λαϊκή φωνή του Γεράσιμου Ανδρεάτου σε ένα cd με νέα ψηφιακή επεξεργασία (digital remastered).

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ MUSIC CORNER

Πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή με προσεγμένες επιλογές από καλά λαϊκά τραγούδια. Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις, καθώς έχει ξεχωρίσει στο χώρο για την ιδιαίτερα στιβαρή και απόλυτα λαϊκή φωνή του, αλλά και τα εξαιρετικά live που καταφέρνει να κάνει.

Τα τραγούδια δένουν απόλυτα σαν υλικό με αποτέλεσμα τα cd να έχει φυσική συνέχεια μέχρι το τελευταίο track. Πολύ καλός είναι και ο ήχος.

HIGHLIGHTS:

... Η συμμετοχή των Γιώργου Νταλάρα, Παντελή Θαλασσινού και Γρηγόρη Μπιθικώτση ...

ΕΝΘΕΤΟ CD:

Το εξώφυλλο ακολουθεί τη συνηθισμένη συνταγή για live δίσκους με τη φωτογραφία του καλλιτέχνη από το κέντρο. Στο μικρό ένθετο υπάρχουν ακόμα κάποιες φωτογραφίες του καλλιτέχνη από ζωντανά προγράμματα, καθώς και απλή αναφορά στους τίτλους και τους συντελεστές των τραγουδιών.

Τα τραγούδια του cd

01. Στη σκέψη της τρελής

02. Θάλασσες

03. Μη μου λέτε γι' αυτή (συμμετέχει ο Γ. Νταλάρας)

04. Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια

05. Καράβια στη στεριά (συμμετέχει ο Παντελής Θαλασσινός)

06. Ο γκρεμός

07. Ότι αρχίζει ωραίο

08. Να είχα το κουράγιο

09. Το αγριολούλουδο

10. Στο σταυροδρόμι

11. Χτες βράδυ στη ταβέρνα

12. Που να χωρέσει τ' όνειρο

13. Περιφρόνα με γλυκιά μου

14. Μη μ' αφήνεις μόνο μου

15. Με παρέσυρε το ρέμα

16. Σερσέ λα φαμ

17. Χωρίσαμε ένα δειλινό

18. Φραγκοσυριανή (συμμετέχει ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόσπασμα της συνέντευξης του Γεράσιμου Ανδρεάτου στη Ραδιοτηλεόραση:

Ερ.:"Πήρατε ένα ξεχασμένο τραγούδι του Μάνου Χατζιδάκι (Ο γκρεμός) και το κάνατε μεγάλη επιτυχία.Να περιμένουμε κι άλλα τέτοια;"

Γ.Α.: "Είναι πολύ γοητευτικό μέσα στα χρόνια να ανακαλύπτεις ξεχασμένα διαμάντια που μπορεί να μην έλαμψαν ποτέ όσο τους άξιζε.Είναι απίστευτο πόσο μεγάλη δυναμική μπορεί να έχει ένα τόσο παλιό τραγούδι στο σήμερα.Είναι καθοριστικό, βέβαια, να υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες για να συμβεί, όπως με τον Γκρεμό, που το παρουσίασα μέσα από ένα πολύ φροντισμένο και επιτυχημένο πρόγραμμα στο "Χάραμα" με τη Γαλάνη, την Τσαλιγοπούλου και τον Αλκίνοο Ιωαννίδη. Πιστεύω ότι θα ξαναβρεθούν κι άλλες τέτοιες ευκαιρίες που κάποια τραγούδια του παρελθόντος θα συναντηθούν με το ευρύ κοινό.Ελπίζω να είμαι κι εγώ εκεί".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος συνεχίζει τις εμφανίσεις του με τη Μαρία Σπυροπούλου στο "Συρμό" σ'ένα πρόγραμμα που επιμελείται ο Μιχάλης Κουμπιός.

http://www.musiccorner.gr/news/2007/0030.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

16. june, Saturday : ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ....

Δείτε σήμερα:

Δημοτικά τραγούδια απ όλη την Ελλάδα θα απολαύσουν οι τηλεθεατές.

Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, ο Λάκης Χαλκιάς, η Νάντια Καραγιάννη, ο Χρυσόστομος Μητροπάνος και ο Χρήστος Σίκκης μας χαρίζουν - με τη συμμετοχή της ορχήστρας παραδοσιακής μουσικής του δήμου Ασπροπύργου αγαπημένα τραγούδια της πατρίδας μας.

Μαζί τους, ο Γιώργος Σούρλας, ο Απόστολος Κατσιφάρας, ο Γιώργος Κασαπίδης, ο Βασίλης Τόγιας, η Σύλβια Δεληκούρα, ο Κώστας Φλωκατούλας και η Ιωάννα Παλαιοπάνου απολαμβάνουν μελωδίες από κάθε γωνιά της χώρας και τιμούν την παράδοσή μας.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΠΙΟ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Ο Βαγγέλης Κορακάκης είναι ένας από τους ελάχιστους σήμερα συνθέτες που καταφέρνουν να εμπνευστούν και να γράψουν στη φόρμα του κλασσικού λαϊκού τραγουδιού.

Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, εξαιρετικός και ιδιαίτερα αγαπητός λαϊκός τραγουδιστής, έχει στο παρελθόν τραγουδήσει μεγάλες επιτυχίες του Βαγγέλη Κορακάκη. Στο άλμπουμ «ο πιο δικός μου άνθρωπος» η συνεργασία των δύο καλλιτεχνών κορυφώνεται, αφού τα κομμάτια ερωτικά και κοινωνικά, όλα βασισμένα στους λαϊκούς ρυθμούς: ζεϊμπέκικα, χασάπικα, χασαποσέρβικα κτλ. είναι ειδικά γραμμένα για τη φωνή του τραγουδιστή.

ΤΙΤΛΟΣ: Ο ΠΙΟ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Κατηγορία: ΛΑΪΚΑ

Ερμηνευτής: ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΑΝΔΡΕΑΤΟΣ

Συνθέτης: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ

Στιχουργός: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ

Εταιρεία: MUSIC BOX

Κυκλοφορία: 25/06/2008

1 ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

2 ΠΑΛΙ ΧΑΜΕΝΟΣ

3 ΕΝΑ ΔΙΝΕΙΣ, ΧΙΛΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

4 ΑΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΔΩ

5 ΝΥΧΤΑ, ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΜΑΝΑ

6 ΤΡΕΛΟ ΜΕΡΑΚΙ

7 ΔΥΟ ΞΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

8 ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ

9 ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΨΩ

10 Ο ΠΙΟ ΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

11 ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΟΜΜΑΤΙΑ

12 ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΡΘΩ, ΑΓΑΠΗ, ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ

13 ΑΠ' ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΥΡΙΖΩ ΜΟΝΟΣ

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...482732508&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Thanasi, why on earth would they give this album

a different name???

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Απλός, φιλικός, προσιτός, ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, ο Μάκης για τους φίλους του, ατόφιος λαικός καλλιτέχνης, σπουδαίος λαικός τραγουδιστής , με συνεργασίες με τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού τραγουδιού, περιγράφει, με χιούμορ πολλές φορές, την μέχρι τώρα πορεία του, ενώ παράλληλα μοιράζεται μαζί μας τις σκέψεις, τις ανησυχίες και τα όνειρά του για το μέλλονΣυχνά σιγοτραγουδώντας"

Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος συζητά με το Θανάση Γιώγλου για το «Μουσικόραμα».

http://mousikorama.gr/andreatos_gerasimos.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Αλλη μια πολύ ωραία συνέντευξη.Μπράβο Θανάση!!!

Μήπως είπε ο Ανδρεάτος με ποιους θα συμπράξει στο σχήμα στην Αθήνα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε!!! Φοβερή συνέντευξη!! Όντως... η πιο νταλαρική συνέντευξη που έχεις πάρει ως τώρα (εκτός βέβαια από την ίδια την συνέντευξη στον Γ.Νταλάρα)!! :D:D

Πολύ την χάρηκα την συνέντευξη... ειδικά εκεί που τον ρωτάς ποια τραγούδια είπε ο Νταλάρας στην σκηνή και τον διόρθωσες για τον κατάδικο!

Ωραία στιγμή ήταν που του είπες και για το "Από βυθό σ'άλλο βυθό"!! :music:

Και πάλι μπράβο ρε συ!!! Πάντα τέτοια!! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μήπως είπε ο Ανδρεάτος με ποιους θα συμπράξει στο σχήμα στην Αθήνα;

Με το Βασίλη Σκουλά και το Λάκη Χαλκιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολύ την χάρηκα την συνέντευξη... ειδικά εκεί που τον ρωτάς ποια τραγούδια είπε ο Νταλάρας στην σκηνή και τον διόρθωσες για τον κατάδικο!

Αποστόλη, εκείνη τη στιγμή να ξέρεις πως εσύ ήρθες στο μυαλό μου... :D

Ξέρεις σαν τα συννεφάκια που έχουν τα κινούμενα σχέδια.

Ένα σύννεφο με τη φάτσα σου να φωνάζει:

"Τον Κατάδικο ρε, πες του για τον Κατάδικο". :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Είμαι σίγουρος!!! :lol: :lol: :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Θάνο μου,μας έφτιαξες.

Αλλά μιά ερώτηση:

Πως γίνεται και σε όλους μας αρέσουν τα ίδια τραγούδια μέχρι τρέλλας,όπως είναι "Ο Κατάδικος","Από βυθό σ'άλλο βυθό";

Απάντηση:

Επικοινωνία,επικοινωνία,επικοινωνία.

Κάποιες αγάπες δεν τελειώνουν ποτέ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και πολύ ωραία απάντηση.Θα είναι πολύ ωραίο σχήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρα πολυ ωραία συνέντευξη!! :music::D:D

Την καταφχαριστήθηκα! Χορταστική, έτσι όπως μας αρέσει! :D:D

Μπράβο Θάνο!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα άκουγα για το Γεράσιμο καλά λόγια...Ότι είναι πολύ καλό παιδί κλπ...

Νιώθω την ανάγκη να καταθέσω και μια προσωπική εμπειρία που δείχνει τελικά τι παιδί είναι ο Γεράσιμος, σε αντίθεση με πολλούς άλλους "star" του χώρου...

Όπως διαβάσατε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης έγινε αναφορά στο τραγούδι του Γιάννη Παξιμαδάκη "Του μάγκα" , το οποίο ερμηνεύει ο Γεράσιμος και δεν το ήξερα....Τελειώνοντας η κουβέντα μας , μου πρότεινε να πάμε σε κάποιο δισκάδικο της Θεσ/νίκης για να δούμε αν υπάρχει αυτό το cd. Στο πρώτο που πήγαμε δεν υπήρχε σε αντίθεση με το δεύτερο. Ο Γεράσιμος το πήρε, το πλήρωσε και ζήτησε από την ταμία να το τυλίξει σε συσκευασία δώρου.

Και στη συνέχεια μου το έδωσε λέγοντάς μου "Αυτό για σένα"...

Αυτός είναι ο Γεράσιμος...Ο Μάκης...

Το αναφέρω απλά και μόνο γιατί πιστεύω πως τα καλά πράγματα πρέπει να λέγονται και να επισημαίνονται για όλους, χωρίς δεύτερη σκέψη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος μαζί με το Λάκη Χαλκιά και το Βασίλη Σκουλά θα εμφανίζονται από τις 21 Νοεμβρίου στο "Δίπλα στο ποτάμι", κάθε Παρασκευή και Σάββατο.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...06/0001-115.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0