Sign in to follow this  
Followers 0
jimis

Νταλάρας-Dulce Pontes

21 posts in this topic

Την προσεχή Κυριακή 16 Απριλίου 22.00-23.30 η ΝΕΤ θα μεταδόσει τη συναυλία του Νταλάρα με την Dulce Pontes από το Ηρώδειο που δόθηκε πέρυσι στις 31-5 και 1-6.Αντιγράφω από το site της ΕΡΤ:

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/04/2006

22.00-23.30

Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ DULCE PONTES

Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που πραγματοποιήθηκε στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού στις 31 Μαΐου και 1η Ιουνίου 2005.

Ο Γιώργος Νταλάρας και η Dulce Pontes συναντήθηκαν στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού τον περασμένο χρόνο. Οι δύο λαμπροί ερμηνευτές μοιράστηκαν τη σκηνή για να ερμηνεύσουν - με οδηγό το ταλέντο, τις μουσικές γνώσεις, την αγάπη και το σεβασμό στην παράδοση, αλλά και την αγωνία της αναζήτησης σε καινούργιους ήχους - τα fado, αλλά και τα ρεμπέτικα, τα blues και τα flamenco, τη φλόγα της ανατολικής Μεσογείου και το πάθος της δυτικής. Συνέπραξε η Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ υπό τον μαέστρο Λουκά Καρυτινό, και Λαϊκή Ορχήστρα που συνθέτουν εξαιρετικοί σολίστες. Ο Κώστας Γανωσέλης σε συνεργασία με τον Γιώργο Νταλάρα έκαναν τις ενορχηστρώσεις, ενώ τη σκηνοθετική επιμέλεια υπογράφει ο Π. Παπαδόπουλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να και ένα ακόμα ωραίο νέο!!

Επιτέλους θα δούμε την συναυλία με live ήχο και όχι playback από το CD.

ΕΡΤ θέλοντoς... θα δούμε (ακούσουμε) και κανένα τραγούδι που δεν μπήκε στο CD όπως το Ya habibi! :)B):wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να και ένα ακόμα ωραίο νέο!!

Επιτέλους θα δούμε την συναυλία με live ήχο και όχι playback από το CD.

ΕΡΤ θέλοντoς... θα δούμε (ακούσουμε) και κανένα τραγούδι που δεν μπήκε στο CD όπως το Ya habibi! :)B):wow:

Αποστόλη , περίμενε πρώτα να την δούμε... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Ελπίσω μόνο να μην είναι πάλι το γνωστό Dvd όπως ήτανε στο Mega... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το DVD που κυκλοφόρησε από την EMI περιέχει 7 τραγούδια από την παράσταση του 2005(31/5-1/6) "Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ".

Οπότε, ένα πρόγραμμα διάρκειας 1,5 ώρας(22.00 - 23.30), "λογικά" θα περιλαμβάνει ευρύτερα αποσπάσματα από τις συγκεκριμένες παραστάσεις!

Ας ενώσουμε λοιπόν τις ευχές μας, μαζί μ' αυτήν του Αποστόλη, ώστε να απολαύσουμε τα αποσπάσματα των παραστάσεων με live ήχο! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ότι έδειξε σε σποτ στο συγκεκριμένο κανάλι περιμένουμε κάτι διαφορετικό και όχι το περιεχόμενο του dvd ;):confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτα απ όλα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΡΤ για την άριστη παραγωγή της. Ο ήχος και η εικόνα ήταν φοβεροί! Μπράβο!! Μόνο μία φορά δεν κρατήθηκαν και την έκαναν την μ στο θάλασσα πλατιά / χάρτινο το φεγγαράκι που βάλανε το playback από το υπέροχο DVD της ΜΙΝΟΣ.

Δεύτερον να πω ότι η ΜΙΝΟΣ τον παίρνει. Το λέω ωμά, όπως ωμά μας κοροϊδεύει και αυτή. Όπως φάνηκε από την παραγωγή της ΕΡΤ, ολόκληρο το υλικό υπάρχει σε εικόνα με live ήχο. Φάνηκε καθαρά και ξάστερα στα τραγούδια όπως «Όμορφη πόλη» και «Να με θυμάσαι». Αν κάποιος από την ΜΙΝΟΣ διαβάζει αυτό το post και τον ενοχλούν τα λόγια μου, ας επικοινωνήσει μαζί μου να τα πούμε και προσωπικά.

Τέλος απλά λυπάμαι που δεν βάλανε το wa habibi, αλλά χαίρομαι για όλα τα υπόλοιπα που δείξανε και δεν τα περίμενα, όπως το της αγάπης μαχαιριά, στο πα και στο ξαναλέω, τα βεγγαλικά σου μάτια, Avre tu Puerta Cerrada κλπ. Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην ΕΡΤ. Με την παραγωγή της ΕΡΤ πραγματικά ξαναέζησα της μαγικές στιγμές των συναυλιών του Ηρωδείου!! :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ΕΡΤ μας έκρυβε κάτι πολύ καλό τελικά! Πολλά ΜΠΡΑΒΟ και από μένα για την ΕΡΤ που ξέρει να κάνει μεγάλες παραγωγές..... Αν εξαιρέσουμε το «Θάλασσα πλατειά» που μας θύμισε την πικρή εμπειρία του dvd, όλα τα άλλα ήταν ανέλπιστο δώρο. Μαγεία.....

Βέβαια, για μία ακόμη φορά δε μου έφτασε η κασέτα!!! Αλλά κάθε φορά που παθαίνω κάτι τέτοιο, αυτό που γράφω είναι κάτι πολύ πολύ καλό (βλ. ΔΡΟΜΟΙ στην ΕΤ1). Οπότε, HARDET, καταλαβαίνεις ;)

Και κάτι τελευταίο: ο Πάνος Παπαδόπουλος (που είχε τη σκηνοθετική επιμέλεια) μήπως είναι από το φόρουμ; :confused:

Αποστόλη, αν επικοινωνήσει μαζί σου η ΜΙΝΟΣ δώσε και τα δικά μου στοιχεία. Και όλων μας εδώ μέσα! Όλο και κάτι θα έχουμε να τους πούμε!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά, συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Αποστόλης. Κι επαυξάνω στα σχετικά με την ΜΙΝΟΣ. :) Είναι πολλά τα μαζεμένα μπινελίκια που χρωστάμε στα σαίνια της συγκεκριμένης εταιρίας. Τον στοιχειώδη σεβασμό σε καλλιτέχνες σαν τον Νταλάρα, θα τους συμβούλευα! Ακόμα κι αν αποφάσισε να τους ''εγκαταλείψει''! Με κάτι τέτοιες ''χοντράδες'' που κάνανε τί περίμεναν... :)

Συγχαρητήρια κι από εμένα στην ΕΡΤ. Στον προγραμματισμό μας τα χάλασε λίγο: 12 την νύχτα τελείωσε η μετάδοση, 11.30 είχαν ανακοινώσει. Με ώρα έναρξης 22.00. Καλά που είμασταν -οι περισσότεροι-προνοητικοί. :confused:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγω παντως δεν εχω να τους πω απολυτως τιποτα :) Αφου δεν ιδρωνει τ'αυτι τους οτι κι αν πουμε :) η σιωπη μου προς απαντηση τους :):rolleyes:

Κατα τ'αλλα, μπραβο στην ΕΡΤ. :confused: Αποψε πραγματι ξαναεζησα την μαγεια των 2 συναυλιων του Ηρωδειου ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο στη ΝΕΤ! Έτσι, με live ήχο, ναι! Ευχαριστηθήκαμε(ξανά) τη συναυλία! :)

Τώρα για τη ΜΙΝΩΣ τι να πει κανείς ... Εδώ πληρώνονται όλα ! :D

Εμένα Αποστόλη, εκτός από το "Καληνύχτα"(Wa habibi), μου έλειψε και το "El emigrante"... :)

Πάντως μας "αποζημίωσαν" όλους, πιστεύω, τα υπέροχα κοντινά πλάνα... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τον στοιχειώδη σεβασμό σε καλλιτέχνες σαν τον Νταλάρα, θα τους συμβούλευα! Ακόμα κι αν αποφάσισε να τους ''εγκαταλείψει''! Με κάτι τέτοιες ''χοντράδες'' που κάνανε τί περίμεναν...  :)

Η Θάλασσα (της ΜΙΝΟΣ) κι εμείς!!!!!!

Το DVD που έφτιαξα από τη χθεσινοβραδινή εκπομπή είναι καλύτερο από αυτό που μας πουλάει στα ράφια!

Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά τα πράγματα.

Η ΕΡΤ είχε καλύτερο συγχρονισμό ήχου και εικόνας από το DVD που πουλάει η ΜΙΝΟΣ.Αφήστε τα κοντινά πλάνα....

Καλύτερη δουλειά,αλλά κι ελλιπής (μου έλειψε το Wa habibi).Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ηχογραφήσεις.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ωραία η δουλειά της ΕΡΤ.Μοναδικό πρόβλημα το αιώνιο απρογραμμάτιστο της ελληνικής τηλεόρασης.Χαλάλι όμως.Μπράβο σε όλο το επιτελείο της ΕΡΤ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλύτερη δουλειά,αλλά κι ελλιπής (μου έλειψε το Wa habibi).Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ηχογραφήσεις.

-John

Γιάννη, περιμένουμε!!!

Ευχάριστη έκπληξη η χθεσινή... Μπράβο στην ΕΡΤ!

Φανταστείτε τι υλικό υπάρχει, και δεν το μαρτυράνε!

Αποστόλη, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά, όπως και να το κάνουμε, όσο και να φωνάξουμε, πάλι τα ίδια θα κάνουνε! Δυστυχώς!

Πάντως, και το O mαre e tu στην αρχή, όπως και το cancao do mar, μαζί με τα υπόλοιπα που ήδη αναφέρατε, ήταν απο το cd... Τι να πώ;; Κρίμα;;;

:):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιέργως πολύ καλή η χθεσινή μετάδοση... Μετά από καιρό μεταδόθηκε επιτέλους μια πραγματικά live συναυλία του Νταλάρα. :):)

Δυστυχώς, δεν το πήρα πολύ στα σοβαρά, και δεν κάθησα να το γράψω... :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρώτα απ όλα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΡΤ για την άριστη παραγωγή της. Ο ήχος και η εικόνα ήταν φοβεροί! Μπράβο!! Μόνο μία φορά δεν κρατήθηκαν και την έκαναν την μ στο θάλασσα πλατιά / χάρτινο το φεγγαράκι που βάλανε το playback από το υπέροχο DVD της ΜΙΝΟΣ.

Δεύτερον να πω ότι η ΜΙΝΟΣ τον παίρνει. Το λέω ωμά, όπως ωμά μας κοροϊδεύει και αυτή. Όπως φάνηκε από την παραγωγή της ΕΡΤ, ολόκληρο το υλικό υπάρχει σε εικόνα με live ήχο. Φάνηκε καθαρά και ξάστερα στα τραγούδια όπως «Όμορφη πόλη» και «Να με θυμάσαι». Αν κάποιος από την ΜΙΝΟΣ διαβάζει αυτό το post και τον ενοχλούν τα λόγια μου, ας επικοινωνήσει μαζί μου να τα πούμε και προσωπικά.

Τέλος απλά λυπάμαι που δεν βάλανε το wa habibi, αλλά χαίρομαι για όλα τα υπόλοιπα που δείξανε και δεν τα περίμενα, όπως το της αγάπης μαχαιριά, στο πα και στο ξαναλέω, τα βεγγαλικά σου μάτια, Avre tu Puerta Cerrada κλπ. Και πάλι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην ΕΡΤ. Με την παραγωγή της ΕΡΤ πραγματικά ξαναέζησα της μαγικές στιγμές των συναυλιών του Ηρωδείου!!  :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν έχω να πω τίποτα άλλο...

Απλά συμφωνώ κάτα γράμμα με όσα έγραψες...

Πραγματικά έγραψες... :):):D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ κι επαυξάνω! Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΡΤ και άλλο ένα σ' εσένα Αποστόλη! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0