neck

Τι συμβαίνει με το Θηβαίο;;

31 posts in this topic

Λοιπόν...Την εβδομάδα,που κατέβηκα Κρήτη πληροφορήθηκα από 100% αξιόπιστη πηγή το εξής και το θέτω προς συζήτηση...: Στη μουσική σκηνή "’στρο" στο Ρέθυμνο τραγούδησε πριν 20 μέρες ο Χρήστος Θηβαίος.Σε ένα από τα πολλά του σαρκαστικά σχόλια,ως είθισται,χαρακτήρισε το βουλευτή Γεωργιάδη της ΝΔ(ήταν εκείνος,που μίλησε περι ανάγκης επιστράτευσης,στις πριν καιρό απεργιακές κινητοποιήσεις των λιμενεργατών...),"ΝΤΑΛΑΡΟΕΙΔΕΣ"...Τι έγινε ρε παιδιά;;;

Σημ:Δεν είχε δώσει καμμία απάντηση στο μήνυμα-πρόσκληση,που του είχαμε αποστείλει,να παραυρεθεί στη "συμμάζωξή" μας στην "Ωραία Πεντέλη"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίταξε υπάρχουν πολλές εκδοχές γι'αυτό.

Ίσως ο "AMSTEL της Σελήνης", όπως πολύ εύστοχα τον έχει αποκαλέσει ο Θάνος Μικρούτσικος, να ήπιε περισσότερες μπύρες απ'αυτές που πίνει κανονικά και να έχασε τον έλεγχο...

Ίσως να έχει επηρρεαστεί και από τις "κακές" παρέες που κάνει τον τελευταίο καιρό (βλ.Κότσιρας, Μικρούτσικος κλπ)...

Και να μην ξεχνάμε ότι τελευταία και πολύ περισσότερο από τότε που ακολούθησε σόλο καριέρα κι έγινε το πρώτο όνομα, μπορεί να λέει απροκάλυπτα και δημόσια ότι σκέφτεται οπότε... :D

Υ.Γ:Κάτι ήξερα και το τελευταίο cd του (σε μουσική του Γ.Ανδρέου) το πήρα από πλανόδιο, γιατί τελικά μου βγήκε και φόλα...Δε βαριέσαι , 5 euro, τι ψυχή έχουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό αν πραγματικά συμβαίνει είναι πολύ λυπηρό , γιατί θέλω να πιστεύω πως ο Θηβαίος είναι έξυπνος άνθρωπος και δεν πέφτει θύμα των συναναστροφών του, εξάλλου μην ξεχνάει ότι πριν λίγα χρόνια τραγουδούσε μαζί του, και αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι ήταν ιδιαίτερα γοητευμένος από την συνεργασία του αυτή.

Αν πραγματικά όμως συνέβει αυτό τότε τι να πω.. κρίμα σημεία των καιρών και αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι αλήθεια, λυπάμαι πάρα πολύ!

Ο Θηβαίος ανήκει σ' αυτούς που έχουν ευεργετηθεί από τον Νταλάρα!

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς : "Ιερά Οδός", συναυλίες και περιοδείες, συμμετοχές σε cd κ.τ.λ.

Θα πρέπει να τα σέβεται όλα αυτά!

Για να μην πω για την "μισή πατρίδα" που του χάρισε ο Νταλάρας, βάζοντάς τον δίπλα του, ως ερμηνευτή, σ' ένα τραγούδι με απαιτήσεις...

Και κάτι άλλο, οι απόψεις του Νταλάρα δε έχουν αλλάξει εδώ και δεκαετίες ! Τώρα ανακάλυψε ο Θηβαίος το ... "νταλαροειδές" ; ! ...

Τι να πει κανείς ! ’βυσσος η ψυχή του κάθε ανθρώπου!

Λυπάμαι!

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για να μην πω για την "μισή πατρίδα" που του χάρισε ο Νταλάρας, βάζοντάς τον δίπλα του, ως ερμηνευτή, σ' ένα τραγούδι με απαιτήσεις...

Ok νομίζω πως αυτό ακούγεται λίγο υπερβολικό. Εξάλλου το τραγούδι ήταν του Παντελή Θεοχαρίδη, και η εκτέλεση των Νταλάρα-Θηβαίου ήρθε αργότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εκτέλεση των Νταλάρα - Θηβαίου μπορεί να είναι η δεύτερη εκτέλεση του τραγουδιού, αλλά, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, είναι σαφώς καλύτερη! Αντκειμενικά όμως, το τραγούδι "Μικρή πατρίδα" έγινε ευρύτερα γνωστό, όχι από την πρώτη του εκτέλεση(1996), αλλά απ΄' αυτήν την δεύτερη του Νταλάρα και του Θηβαίου.

Τώρα όσον αφορά, αυτό που είπα, ότι "ο Νταλάρας χάρισε στον Θηβαίο τη μισή ερμηνεία του τραγουδιού", επιμένω.

Όποιος θέλει να συγκρίνει, ας πάει στα rare songs, να ακούσει την εκτέλεση που έχουν ανεβάσει εκεί, όπου ο Νταλάρας ερμηνεύει μόνος του ολόκληρο το τραγούδι(η συγκεκριμένη ερμηνεία προέρχεται από cd που κυκλοφόρησε μόνο στο εξωτερικό) και θα καταλάβει τι εννοώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε! χάσαμε τον έλεγχο, Χρηστάκη; :blink: Καλά που υπάρχει κι ο Νταλάρας και σας κάνει γνωστούς και μετά βγάζετε μια γλώσσα, ναααααααα! ’ντε, πια! Μην τα πάρω πιο άσχημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ε! χάσαμε τον έλεγχο, Χρηστάκη;  :blink: Καλά που υπάρχει κι ο Νταλάρας και σας κάνει γνωστούς και μετά βγάζετε μια γλώσσα, ναααααααα! ’ντε, πια! Μην τα πάρω πιο άσχημα...

:D:razz::):huh::D

Ακόμα και να υπάρχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα ή αρνητική πλευρά του Γιώργου Νταλάρα (όλοι άνθρωποι είμαστε)

δε χρειάζεται να αντιδρούν με αυτό το τρόπο .

Ελπίζω ο Χρήστος Θηβαίος να το είπε μεταφορικά και να παρεξηγήθηκε.! Μου φαίνεται παράξενο... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:huh: Ουδείς αγνωμωνέστερος του ευεργετηθέντος! Φαντάζομαι πως το ξέρετε όλοι και πολλοί από μας το έχουμε βιώσει κατ επανάληψη στη ζωή μας. Όσο για το Νταλάρα, μήπως είναι η πρώτη φορά που εισέπραξε ανάλογες συμπεριφορές από άτομα που δεν θα τα ήξερε ούτε η μάνα τους αν δεν τους είχε δώσει εκείνος τις ευκαιρίες; Μάλλον η πολλοστή είναι. Το χάρηκα πάντως εκείνο το Μισή πατρίδα. Και χάρηκα ακόμα περισσότερο όταν στα rare songs εμφανίστηκε Ολόκληρη η Πατρίδα τραγουδισμένη αποκλειστικά από το θείο Γιώργο. Χωρίς τις παραφωνίες του Θηβαίου που μόλις και μετά βίας τον ανεχόμουν στην Ιερά Οδό. Σιγά μην κάτσω να τον δικαιολογήσω κι από πάνω! Χαράς τον τραγουδιστή. Από τους κατημάδες που υποχρεώνεσαι -κυριολεκτικά- να ακούσεις κάποιες φορές όταν μοναδική σου επιθυμία είναι να ανέβει ο Νταλάρας στη σκηνή και να παραμείνει εκεί ΜΟΝΟΣ να μας ταξιδεύει όπως εκείνος ξέρει, χωρίς να μας ξενερώνουν οι διάφοροι δήθεν!

Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Κατά τη γνώμη μου,

είναι απαράδεκτο ένας καλλιτέχνης να εκφράζεται έτσι δημόσια για συνάδελφό του,πόσο μάλλον για το Γιώργο Νταλάρα που τόσα έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι,πόσο μάλλον-ξανά- για το Γιώργο Νταλάρα που έχει στηρίξει τόσο τον ίδιο το Χρήστο Θηβαίο.

Όμως,

να μη ξεχνιόμαστε.Η μικρή πατρίδα είναι ερμηνευμένη συγκλονιστικά από τον Παντελή Θεοχαρίδη,κ προσωπικά εγώ,κ πάρα πολλοί άλλοι,από εκείνον τη μάθαμε.

Το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας,όπυ μυριστεί το συνδυασμό έντεχνο τραγούδι-μεγάλη επιτυχία,το παίρνει κ το βάζει στα live του,είναι άλλο καπέλο.

Επίσης,όσων αφορά τις παραφωνίες και την ερμηνευτική δεινότητα του Χρήστου Θηβαίου,πολύ θα χαιρόμουν,αν ο κ. Νταλάρας ως ερμηνευτής,τον άγκιζε τον κ.Θηβαίο έστω στο 1/5 των ερμηνειών του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με συγχωρείτε που επεμβαίνω πάλι, αλλά η "Μικρή πατρίδα" δεν είναι ούτε του Νταλάρα, ούτε του Θηβαίου, ούτε του Θεοχαρίδη...

Είναι του Γιώργου Ανδρέου και του Παρασκευά Καρασούλου. :huh::confused:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα και από μένα.

Κατά τη γνώμη μου,

είναι απαράδεκτο ένας καλλιτέχνης να εκφράζεται έτσι δημόσια για συνάδελφό του,πόσο μάλλον για το Γιώργο Νταλάρα που τόσα έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι,πόσο μάλλον-ξανά- για το Γιώργο Νταλάρα που έχει στηρίξει τόσο τον ίδιο το Χρήστο Θηβαίο.

Όμως,

να μη ξεχνιόμαστε.Η μικρή πατρίδα είναι ερμηνευμένη συγκλονιστικά από τον Παντελή Θεοχαρίδη,κ προσωπικά εγώ,κ πάρα πολλοί άλλοι,από εκείνον τη μάθαμε.

Το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας,όπυ μυριστεί το συνδυασμό έντεχνο τραγούδι-μεγάλη επιτυχία,το παίρνει κ το βάζει στα live του,είναι άλλο καπέλο.

Επίσης,όσων αφορά τις παραφωνίες και την ερμηνευτική δεινότητα του Χρήστου Θηβαίου,πολύ θα χαιρόμουν,αν ο κ. Νταλάρας ως ερμηνευτής,τον άγκιζε τον κ.Θηβαίο έστω στο 1/5 των ερμηνειών του.

Τι καπέλο δηλαδή ας πούμε?Το οτι δόυλευει στο τραγούδι και του δίνει άλλη διάσταση.Το οτι πολλές δυτερες εκτελεσεις κομματιών που γίναν από τον νταλάρα είναι σαφώς ανώτερες και αρτιότερς από τις πρώτες?Και όσο για το μέγάλη επιτυχία νομίζω οτί για να γίνει ένα τραγουδι επιυχία δεν φτάνουν μόνο οι νότες και οι στίχοι αλλα και η άποψη που έχει ο καλλιτέχνης και ο τρόπος με τον οποίο θα το αποδωσει.

Οσο για την ερμηνευτική δεινότητα διαφωνω και πιστεύω οτι ισχύει το ανάποδο.’λωστε δε νομίζω οτι ο Θηβαίος έχει κάτι εξαιρετικό σε ερμηνέια.Το μόνο που πιστέυω οτι έχει ενα ιδιέταιρο ηχοχρωμα στη φωνή του και τίποτα παραπάνω.

Τελος, για τα σχόλια που έκανε ο κ.Θηβαίος δημοκρατία έχουμε. Οπως καθένας μπορέι να λέει τι γνώμη του ελέυθερα περι το "νταλαροειδές" του πράγματος έτσι και ο καθένας μπορεί να κρίνει ελέυθερα το κατα πόσο ο Θηβαός φαλτσάρει , το πόσο καλή/κακή είναι η ερμηνεία του στο Μικρή πατρίδα, το πόσο η αχαριστία και η έλλειψη σεβασμού ως προς το μέτρο μπόρει να οδηγήσει έναν άνθρωπο στο να συμπεριφέρεται γελοία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα και από μένα.

Κατά τη γνώμη μου,

είναι απαράδεκτο ένας καλλιτέχνης να εκφράζεται έτσι δημόσια για συνάδελφό του,πόσο μάλλον για το Γιώργο Νταλάρα που τόσα έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι,πόσο μάλλον-ξανά- για το Γιώργο Νταλάρα που έχει στηρίξει τόσο τον ίδιο το Χρήστο Θηβαίο.

Όμως,

να μη ξεχνιόμαστε.Η μικρή πατρίδα είναι ερμηνευμένη συγκλονιστικά από τον Παντελή Θεοχαρίδη,κ προσωπικά εγώ,κ πάρα πολλοί άλλοι,από εκείνον τη μάθαμε.

Το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας,όπυ μυριστεί το συνδυασμό έντεχνο τραγούδι-μεγάλη επιτυχία,το παίρνει κ το βάζει στα live του,είναι άλλο καπέλο.

Επίσης,όσων αφορά τις παραφωνίες και την ερμηνευτική δεινότητα του Χρήστου Θηβαίου,πολύ θα χαιρόμουν,αν ο κ. Νταλάρας ως ερμηνευτής,τον άγκιζε τον κ.Θηβαίο έστω στο 1/5 των ερμηνειών του.

:huh: Εμένα πάλι γιατί μου προξενεί φρίκη και μόνο η ιδέα πως ο συγκεκριμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ που όλοι γνωρίζουμε τις απίστευτες φωνητικές ΚΑΙ ερμηνευτικές του δυνατότητες, θα "ερμήνευε" όπως ο κάθε τυχόν Θηβαίος. Ο παραφωνίδης που μας άλλαξε τα ώτα στην Ιερά Οδό.

Ρε άντε μη πω τίποτα περισσότερο! Γιατί κάτι τέτοιες συγκρίσεις με συγχίζουν και δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου.

Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι είναι των Ανδρέου, Καρασούλου. Σωστά διόρθωσε ο Θάνος. Τραγουδήθηκε ,πρώτη εκτέλεση, από τον Θεοχαρίδη. Πολύ λίγοι άνθρωποι γνώριζαν την συγκεκριμένη εκτέλεση. Προσωπικά, αγόρασα τον δίσκο, όπου περιεχόταν η ''πρώτη'' εκτέλεση λόγω της συμμετοχής Νταλάρα στο δύσκολο τραγούδι Ελλοπία.

Για μένα, ήταν ένα πολύ ωραίο τραγούδι χωρίς δύναμη και μεταδοτικότητα στην ερμηνεία του Θεοχαρίδη.

Το τραγούδι ερμηνεύτηκε από τον Νταλάρα και τον Θηβαίο κι έγινε επιτυχία και γνωστό σε όλη την Ελλάδα. Τι να κάνουμε, τώρα; Φταίει ο Νταλάρας που κάνει επιτυχίες τατραγούδια ή δίνει άλλη διάσταση;

Και μετά oi πολλοί μαθαίνουν την εκτέλεση του Θεοχαρίδη και τον Θεοχαρίδη;

Όλοι έχουμε απόψεις και τις εκφράζουμε ευθαρσώς! Και ο Θηβαίος, φυσικά! Μόνο που με ενοχλεί που όταν αντικρύζουν τον Νταλάρα αυτός και κάποιοι άλλοι, αρχίζουν τα κολακευτικότατα λόγια και τις αγκαλιές. Όσο για εκείνον, τους αντιμετωπίζει με περισσή αγάπη και ζέση. Διαπιστωμένο. Ίσως λάθος πράττει . Παραγνωρίζονται οι άνθρωποι στην Ελλάδα και νομίζουν πως όλοι είναι ίδιοι και ισάξιοι. Αυτά και σταματώ εδώ. Αρκετά ασχοληθήκαμε. Κι αν δεν πλήρωνα το εκκαθαριστικό της Εφορίας σήμερα-ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!- και δεν είχα τα νεύρα μου, ούτε που θα συνέχιζα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα και από μένα.

Κατά τη γνώμη μου,

είναι απαράδεκτο ένας καλλιτέχνης να εκφράζεται έτσι δημόσια για συνάδελφό του,πόσο μάλλον για το Γιώργο Νταλάρα που τόσα έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι,πόσο μάλλον-ξανά- για το Γιώργο Νταλάρα που έχει στηρίξει τόσο τον ίδιο το Χρήστο Θηβαίο.

Όμως,

να μη ξεχνιόμαστε.Η μικρή πατρίδα είναι ερμηνευμένη συγκλονιστικά από τον Παντελή Θεοχαρίδη,κ προσωπικά εγώ,κ πάρα πολλοί άλλοι,από εκείνον τη μάθαμε.

Το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας,όπυ μυριστεί το συνδυασμό έντεχνο τραγούδι-μεγάλη επιτυχία,το παίρνει κ το βάζει στα live του,είναι άλλο καπέλο.

Επίσης,όσων αφορά τις παραφωνίες και την ερμηνευτική δεινότητα του Χρήστου Θηβαίου,πολύ θα χαιρόμουν,αν ο κ. Νταλάρας ως ερμηνευτής,τον άγκιζε τον κ.Θηβαίο έστω στο 1/5 των ερμηνειών του.

Τι καπέλο δηλαδή ας πούμε?Το οτι δόυλευει στο τραγούδι και του δίνει άλλη διάσταση.Το οτι πολλές δυτερες εκτελεσεις κομματιών που γίναν από τον νταλάρα είναι σαφώς ανώτερες και αρτιότερς από τις πρώτες?Και όσο για το μέγάλη επιτυχία νομίζω οτί για να γίνει ένα τραγουδι επιυχία δεν φτάνουν μόνο οι νότες και οι στίχοι αλλα και η άποψη που έχει ο καλλιτέχνης και ο τρόπος με τον οποίο θα το αποδωσει.

Οσο για την ερμηνευτική δεινότητα διαφωνω και πιστεύω οτι ισχύει το ανάποδο.’λωστε δε νομίζω οτι ο Θηβαίος έχει κάτι εξαιρετικό σε ερμηνέια.Το μόνο που πιστέυω οτι έχει ενα ιδιέταιρο ηχοχρωμα στη φωνή του και τίποτα παραπάνω.

Τελος, για τα σχόλια που έκανε ο κ.Θηβαίος δημοκρατία έχουμε. Οπως καθένας μπορέι να λέει τι γνώμη του ελέυθερα περι το "νταλαροειδές" του πράγματος έτσι και ο καθένας μπορεί να κρίνει ελέυθερα το κατα πόσο ο Θηβαός φαλτσάρει , το πόσο καλή/κακή είναι η ερμηνεία του στο Μικρή πατρίδα, το πόσο η αχαριστία και η έλλειψη σεβασμού ως προς το μέτρο μπόρει να οδηγήσει έναν άνθρωπο στο να συμπεριφέρεται γελοία.

Σοβαρά??

μέχρι κ το τι σου κανα κ πίνεις έβαλε.. :razz:

ήθελα να ξερα τι διάσταση έδωσε ας πούμε σε τραγούδια,όπως το Θεός αν είναι... :rolleyes: :blink: :music:

τέλοσπάντων,όταν αποφασίσει να σταματήσει να "φωνάζει" στις ερμηνείες του,για να μας δείχνει ποοοόσο μεγάλη φωνή είναι,κ όταν επιστρέψει σε ερμηνείες ψυχής,ανάλογες με εκείνες που έκανε τη δεκαετία 70,τότε τα ξαναλέμε ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αυτά που λες τα εννοείς τότε μου φαίνεται ότι σου έχει φύγει κάποιο.....γρανάζι! :razz::music: ! Ο Θηβαίος είναι πράγματι ένας πολύ καλός τραγουδιστής, προσωπικά θεωρώ ότι έχει καταπληκτικό ηχόχρωμα, καταπληκτικό vibrato και αρκετά μεγάλη έκταση! Εμένα τουλάχιστον, μου αρέσει πάρα πολύ όπου κι αν τον έχω ακούσει! Και στη Μικρή πατρίδα είναι πάρα πολύ καλός! Αλλά με συγχωρείς, ο Νταλάρας δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που περιγράφεις! Σε όλους τομείς υπερτερεί όχι μόνο σε σχέση με το Θηβαίο, αλλά και σε σχέση με κάθε άλλο Έλληνα τραγουδιστή! Ακόμα και στη χροιά, για την οποία πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, είναι επίσης ανώτερος, γιατί διαθέτει ένα ηχόχρωμα που του επιτρέπει να ερμηνεύει μεγάλη ποικιλία τραγουδιών, από ρεμπέτικα μέχρι latin! Σκέψου το Θηβαίο να τραγουδά 'Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι', σκέψου τον Πάριο και τη Χαρούλα να τραγουδάνε 'Historia d' un amor'... Δεν υπάρχει σύγκριση! Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι 'φωνάζει', τι να σου πώ;;;; :blink: ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν αυτά που λες τα εννοείς τότε μου φαίνεται ότι σου έχει φύγει κάποιο.....γρανάζι! :razz::music: ! Ο Θηβαίος είναι πράγματι ένας πολύ καλός τραγουδιστής, προσωπικά θεωρώ ότι έχει καταπληκτικό ηχόχρωμα, καταπληκτικό vibrato και αρκετά μεγάλη έκταση! Εμένα τουλάχιστον, μου αρέσει πάρα πολύ όπου κι αν τον έχω ακούσει! Και στη Μικρή πατρίδα είναι πάρα πολύ καλός! Αλλά με συγχωρείς, ο Νταλάρας δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που περιγράφεις! Σε όλους τομείς υπερτερεί όχι μόνο σε σχέση με το Θηβαίο, αλλά και σε σχέση με κάθε άλλο Έλληνα τραγουδιστή! Ακόμα και στη χροιά, για την οποία πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, είναι επίσης ανώτερος, γιατί διαθέτει ένα ηχόχρωμα που του επιτρέπει να ερμηνεύει μεγάλη ποικιλία τραγουδιών, από ρεμπέτικα μέχρι latin! Σκέψου το Θηβαίο να τραγουδά 'Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι', σκέψου τον Πάριο και τη Χαρούλα να τραγουδάνε 'Historia d' un amor'... Δεν υπάρχει σύγκριση! Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι 'φωνάζει', τι να σου πώ;;;; :blink: ..

Bithidalaras,

θεωρώ ότι είσαι κάπως αυστηρός με το Γιώργο μας...

Ανέφερες κάπου ότι υπερτερεί σε σχέση με κάθε άλλο Έλληνα τραγουστή!

Μόνο Έλληνα???

Δηλ τι,οι ξένοι μας τρώνε για λάχανο,τον Γιωργάκο μας??

Το δίχως άλλο,μιλάμε για τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του πλανήτη Γη!!!

Και είμαι σίγουρος,ότι αν αποφασίσει να πάει κ στον ’ρη,θα διαπρέψει κ εκεί!!!

’ρα,μιλάμε για τό μεγαλύτερο τραγουδιστή στο σύμπαν!!!!!!!!!!!!!!!

.....Και μόνο που το σκέπτομαι,συγκινούμαι....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, ψυχραιμία! :music:

Νομίζω ότι πρέπει να αποφεύγουμε ειρωνίες και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς σε προσωπικό -και όχι μόνο-επίπεδο...

Πέρασε το Πάσχα και οι άγιες μέρες και αρχίσαμε τις παρεκτροπές μου φαίνεται, ε; :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα δανειστώ την τόσο χαρακτηριστική και αλησμόνητη έκφραση,του Σπ.Παπαδόπουλου,στους "Απαράδεκτους"...:ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;;;

Την είδηση προς συζήτηση την έθεσα,όχι προς κοκορομαχία...Γιάννα,μπορεί να προκαλείσαι από το ειρωνικό ύφος του granazi,όπως και οι περισσότεροί μας άλλωστε,όμως....Ψυχραιμία!!!Ούτε η αποκαθήλωση του Θηβαίου είναι σωστή,ούτε ο εξεφτελισμός του με εκφράσεις σαν τις παραπάνω...Την είδηση την έδωσα,θεωρώντας και ο ίδιος,ότι ο Χρήστος είναι και πολύ καλός τραγουδιστής με ξεχωριστό ηχόχρωμα(ποιος δε συγκινήθηκε και συγκινείται μέχρι σήμερα ακούγοντας το "Αγάπη"; )και πολύ αξιόλογος άνθρωπος,από προσωπική γνωριμία...Το ότι περεκτρέπεται όταν τραγουδά σε μικρούς χώρους,με τα πολιτικά και όχι μόνο σχόλια,που κάνει το γνωρίζουμε...Τώρα τι τον έπιασε και τα έβαλε με έναν άνθρωπο και πολύ φίλο του και κατά μια έννοια μουσικό "ευεργέτη" του...Υπόσχομαι να μάθω νεότερα και να τα παραθέσω άμεσαΩς τότε ψυχραιμία!

:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:razz: Καλώς ή κακώς όταν όταν αισθάνομαι ότι προκαλούμαι απαντώ. Και αυτό έκανα. Και δεν το μετανοιώνω. Όσο για τα περί αποκαθήλωσης δεν νομίζω ότι με αφορούν αγαπητέ neck. Όπως ξέρουμε άπαντες το να σου πηγαίνει ή όχι το "ηχόχρωμα" κάποιου είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Και εμένα προσωπικά η φωνή του συγκεκριμένου ερμηνευτή ή όπως αλλιώς θέλεις πες τον είτε με αφήνει παντελώς αδιάφορη (αν δεν της δώσω σημασία) είτε με ενοχλεί (αν κάνω το λάθος και την προσέξω). Αντίθετα με σένα δεν τον θεωρώ "πολύ καλός τραγουδιστής " ούτε και συγκινήθηκα με το "Αγάπη". Αν δε είναι ή όχι αξιόλογος άνθρωπος, ουδόλως με αφορά. Και η ξαδέρφη μου η Γιούλη αξιολογότατη είναι αλλά αν ανοίξει το στόμα της κάνεις αυτόματα μυοκτονία! Τι να κάνουμε; Εν κατακλείδι, εκείνο που με ενόχλησε ήταν οι ειρωνίες του τύπου ο καλύτερος τραγουδιστής στο σύμπαν κλπ. Ο συγκεκριμένος το έκανε για να προκαλέσει. Ε, εισέπραξε ότι του αξίζει και δεν έχω κανάνα λόγο να ανακαλέσω. Μάλλον λίγα είπα.

Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννα...

Δε διαφωνώ κι ούτε κρίνω αρνητικά την αντίδρασή σου,απέναντι σ'ένα μέλος του forum,που είναι εξαρχής προκλητικότατος.Δεν είμαστε ο δικαστής Dred και τον κρίνουμε "εκ των ουκ άνευ".Την αντίθεση και τη θέλουμε και την επιζητούμε,γιατί έτσι προάγεται ο διάλογος και η άμιλλα..Η άμιλλα και ο διάλογος όμως granazi,όχι η ειρωνία και η προκλητικότητα...Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί,ένθεν και ένθεν... Μετά πάντως από επικοινωνία,που είχα το απόγευμα με κοινό μας φίλο,εμού και του Θηβαίου,μου είπε ότι δεν έχει συμβεί κάτι μεταξύ,Χρήστου και Γιώργου...Απ'ότι φαίνεται,η έκφραση του Θηβαίου,έχει ρίζες στον...Amstel της Σελήνης,δηλ.στο ποτό,που καταναλώνει όταν τραγουδάει αρκετές φορές ο Χρήστος και παρεκτρέπεται,επηρεασμένος από την κοινωνιολογική του μεταπτυχιακή παιδεία,που του δημιουργούν ώρες-ώρες,ένα υπερβολικό λεκτικό επαναστατισμό και δυστυχώς μια "πανουσήτιδα"...Όλ'αυτό όμως δεν τον δικαιολογεί...Τους φίλους τους προσέχουμε... Κι όταν πρόκειται για τέτοιους φίλους,οφείλουμε να είμαστε καθόλα προσεκτικοί...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ να κάνω μία ερώτηση, εν μέρει άσχετη, εν μέρει σχετική? Αυτή η περιβόητη Μικρή πατρίδα...εσάς σας αρέσει ως τραγούδι??? Αντικειμενικά, και αν δεν την είχε πει ο Νταλάρας...Διότι εμένα δεν μ' αρέσει...ανήκει σ' εκείνα τα έντεχνα που μου σπάνε τα νεύρα και μου φέρνουν νύστα....Και όμως όλοι το θεωρούν κουρφαίο τραγούδι...αλλά εμένα δεν μου προκαλεί καμία συγκίνηση, οπότε όποιος κι αν το πει, το ίδιο μου κάνει...έχω πρόβλημα λέτε???? :razz:

Τον Θηβαίο εγώ τον πήρα είδηση απ' το τραγούδι του Μεγάλου θυμού, και τον θεωρώ πάρα πολύ καλό ερμηνευτή, με υπέροχη και ιδιόμορφη φωνή...Μου άρεσε στον Αμλετ της σελήνης και στο Μόνο νερο στη ρίζα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτή η περιβόητη Μικρή πατρίδα...εσάς σας αρέσει ως τραγούδι??? Αντικειμενικά, και αν δεν την είχε πει ο Νταλάρας...Διότι εμένα δεν μ' αρέσει...ανήκει σ' εκείνα τα έντεχνα που μου σπάνε τα νεύρα και μου φέρνουν νύστα....Και όμως όλοι το θεωρούν κουρφαίο τραγούδι...αλλά εμένα δεν μου προκαλεί καμία συγκίνηση, οπότε όποιος κι αν το πει, το ίδιο μου κάνει...

Μπράβο (για το κουράγιο σου να το πεις). Ακριβώς την ίδια γνώμη την έχω κι εγώ (τόσο για αυτό το τραγούδι όσο και για αρκετά άλλα παρόμοιου στυλ που φημίζονται για τον δήθεν ποιοτικό τους χαρακτήρα). Η πλήξη έγινε ... σήμα κατατεθέν στον χώρο της "έντεχνης" (; ) μουσικής στη διάρκεια των τελευταίων 10 - 20 χρόνων.

έχω πρόβλημα λέτε???? :huh:

Εγώ νομίζω πως δεν έχουμε ... :lol:

Τον Θηβαίο εγώ τον πήρα είδηση απ' το τραγούδι του Μεγάλου θυμού, και τον θεωρώ πάρα πολύ καλό ερμηνευτή, με υπέροχη και ιδιόμορφη φωνή...

Σε αυτό το σημείο δεν συμφωνώ καθόλου. :music: (Γνωρίζω τη φωνή του μόνο από τη "Μικρή πατρίδα", αλλά αυτό μου αρκεί να την θεωρώ κάθε άλλο παρά υπέροχη.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα και από μένα.

Κατά τη γνώμη μου,

είναι απαράδεκτο ένας καλλιτέχνης να εκφράζεται έτσι δημόσια για συνάδελφό του,πόσο μάλλον για το Γιώργο Νταλάρα που τόσα έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι,πόσο μάλλον-ξανά- για το Γιώργο Νταλάρα που έχει στηρίξει τόσο τον ίδιο το Χρήστο Θηβαίο.

Όμως,

να μη ξεχνιόμαστε.Η μικρή πατρίδα είναι ερμηνευμένη συγκλονιστικά από τον Παντελή Θεοχαρίδη,κ προσωπικά εγώ,κ πάρα πολλοί άλλοι,από εκείνον τη μάθαμε.

Το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας,όπυ μυριστεί το συνδυασμό έντεχνο τραγούδι-μεγάλη επιτυχία,το παίρνει κ το βάζει στα live του,είναι άλλο καπέλο.

Επίσης,όσων αφορά τις παραφωνίες και την ερμηνευτική δεινότητα του Χρήστου Θηβαίου,πολύ θα χαιρόμουν,αν ο κ. Νταλάρας ως ερμηνευτής,τον άγκιζε τον κ.Θηβαίο έστω στο 1/5 των ερμηνειών του.

Τι καπέλο δηλαδή ας πούμε?Το οτι δόυλευει στο τραγούδι και του δίνει άλλη διάσταση.Το οτι πολλές δυτερες εκτελεσεις κομματιών που γίναν από τον νταλάρα είναι σαφώς ανώτερες και αρτιότερς από τις πρώτες?Και όσο για το μέγάλη επιτυχία νομίζω οτί για να γίνει ένα τραγουδι επιυχία δεν φτάνουν μόνο οι νότες και οι στίχοι αλλα και η άποψη που έχει ο καλλιτέχνης και ο τρόπος με τον οποίο θα το αποδωσει.

Οσο για την ερμηνευτική δεινότητα διαφωνω και πιστεύω οτι ισχύει το ανάποδο.’λωστε δε νομίζω οτι ο Θηβαίος έχει κάτι εξαιρετικό σε ερμηνέια.Το μόνο που πιστέυω οτι έχει ενα ιδιέταιρο ηχοχρωμα στη φωνή του και τίποτα παραπάνω.

Τελος, για τα σχόλια που έκανε ο κ.Θηβαίος δημοκρατία έχουμε. Οπως καθένας μπορέι να λέει τι γνώμη του ελέυθερα περι το "νταλαροειδές" του πράγματος έτσι και ο καθένας μπορεί να κρίνει ελέυθερα το κατα πόσο ο Θηβαός φαλτσάρει , το πόσο καλή/κακή είναι η ερμηνεία του στο Μικρή πατρίδα, το πόσο η αχαριστία και η έλλειψη σεβασμού ως προς το μέτρο μπόρει να οδηγήσει έναν άνθρωπο στο να συμπεριφέρεται γελοία.

Σοβαρά??

μέχρι κ το τι σου κανα κ πίνεις έβαλε.. :huh:

ήθελα να ξερα τι διάσταση έδωσε ας πούμε σε τραγούδια,όπως το Θεός αν είναι... :wow: :blink: :razz:

τέλοσπάντων,όταν αποφασίσει να σταματήσει να "φωνάζει" στις ερμηνείες του,για να μας δείχνει ποοοόσο μεγάλη φωνή είναι,κ όταν επιστρέψει σε ερμηνείες ψυχής,ανάλογες με εκείνες που έκανε τη δεκαετία 70,τότε τα ξαναλέμε B)

κοιταξε φιλε

άμα είναι να πιάσουμε τραγούδι τραγούδι και να αναλυσουμε την διάσταση που του έδωσε ή πιο τραγουδι διαλέγει για να βάλει στο πρόγραμμά του ευχαρίστως αλλα σε άλλο τόπικ και με την συμμετοχή περισσότερων φίλων. και με ανάλυση σε βάθος.

Είναι όμως γενικά παραδεκτό οτι έχει αφήσει το στίγμα του σαν μουσικός ,ενορχηστρωτής και ερμηνέυτης σε πολλές επανεκτελεσεις και διασκευές τραγουδιών και θα σε παρακαλούσα να μήν το αρνηθείς.

Επίσης κάνε ξανά μια βόλτα στις σελίδες του φόρουμ και ψάξε να βρείς γιατί "φωνάζει" όπως λές και πώς ερμηνέυεται αυτο με βάση τις τεχνικές της φωνητικής.

Και άν το θέτεις έτσι θα σου πώ και το άλλο. Από όλους αυτους που "φωνάζουνε" όπως λές έιναι αυτός που φωνάζει τουλάχιστον τα τελευταία 40 χρόνια πιό σωστά και πιο κουρδίσμένα.Αυτο για μένα είναι παραπάνω από οποιοδήποτε ηχόχρωμα -δώρο της φύσης -ταλέντο πες το όπως θες- γιατί φανερώνει δουλειά και αφιέρωση.

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδη οποτε οι κεραιες μου πιανουν εναν ερπων φασισμο, οποιουδηποτε ειδους, αυτοματα μεταδιδουν μια δερματοπαθεια σε ολο μου το κορμι, θελω να πω δυο κουβεντες. Καταρχην εννοειται οτι δε συμφωνω με τον υπαινιγμο του Θηβαιου, ο οποιος αν ισχυει οπως μας μεταφερθηκε, ειναι τουλαχιστον ατυχης, ειδικα οταν αναφερεται στο θεμα της επιστρατευσης απεργων. Επομενως, αυτο το post μου δεν εχει να κανει καθολου με τα λεγομενα ή με τον υπαινιγμο με τον οποιο εξ' αρχης ολοι μας διαφωνουμε. Αρα αν καποιος διαλεξει να απαντησει σ' αυτο ας μην κανει τον κοπο γιατι βαριεμαι. Εχει ομως να κανει με το δικαιωμα καθε ανθρωπου επωνυμου η ανωνυμου να λεει αυτο που πιστευει και να εκφραζει τη θεση του.

Εγινε μια φορα με τον Κοτσιρα και ξαναγινεται με το Θηβαιο. Αυτες ειναι οι φορες που αυτη εδω η παρεα αντεδρασε. Αυτοι που εχουν λιγο καλυτερη μνημη, θα μπορουσαν να ειχαν ανττιδρασει και σε καποια λεγομενα του Πανου Κατσιμηχα, του Θανου Μικρουτσικου, και παλιοτερα και αλλων. Να θυμησω τον Καζαντζιδη, το Λιδακη (α, και δω υπηρξε αντιδραση, οποτε τρεις οι περιπτωσεις) τον ιδιο το Χατζιδακι παλιοτερα τον Ακη Πανου, το Ζαμπετα κλπ κλπ.

Αν ρωτησουμε δεκα μελη, αλλοι θα πουν οτι ειχαν ολοι αδικο, αλλοι θα πουν οτι αλοι ειχαν δικιο και αλλοι αδικο κλπ κλπ. Ας κατσουμε κατω ολοι μας και ας θυμηθουμε κατι. Αυτο το αγριμι, που βρεθηκε απο τα προσφυγοσπιτα στα σαλονια, που δεν τρελλαθηκε ουτε απο τη φημη, ουτε απο τη δοξα ουτε απο τα λεφτα, που γεμισε σταδια σε ολον τον κοσμο και που στο κατω κατω εχει την ιδιαιτεροτητα να μπορει να με κανει να ανατριχιαζω, εχει υπαρξει συνεπεστατος σε ενα πραγμα. Σιγουρα και σε αλλα, αλλα εδω ενα με ενδιαφερει.

Δεν καταπιε τη γλωσσα του ποτε. Εκρινε αυτους που νομιζε πως επρεπε να κρινει, εκραξε αυτους που νομιζε πως επρεπε να κραξει και τα χωσε σ' αυτους που πιστευε πως επρεπε να τα χωσει. Σωστα ή λαθος δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι οταν ο Νταλαρας δε συμφωνουσε με καποιον το ελεγε. Οταν καποιος προεβαινε σε μια ενεργεια με την οποια δεν ηταν συμφωνος το ελεγε. Και σοβαρα και σατιρικα πολλες φορες. Παραδειγματα υπαρχουν πολλα. Δεν τα αναφερω για να μην ξεφυγουμε απο το ζητημα, το οποιο ειναι το δικαιωμα να λες αυτο που πιστευεις και να εκφραζεις τη γνωμη σου.

Για ονομα του Θεου (η οποιουδηποτε αλλουνου πιστευετε), εμεις εδω φτασαμε στο σημειο να τα χωνουμε στη χαρουλα, επειδη ξεραμε οτι κατι τρεχει μεταξυ τους. Δεν ειναι υγιες αυτο. Και δεν ειναι υγιες γιατι δε δειχνει απλα πορωση. Αν εδειχνε πορωση μια χαρα θα ημασταν και γω μαζι σας. Δειχνει ερπων φασισμο. Με την ελαχιστη εξαιρεση του ακατανομαστου, για λογους που ειναι ευνοητοι, ο καθενας εχει το δικαιωμα, οταν δε συμφωνει με κατι να το καυτηριαζει.

Και μεις κραξαμε το glamour τσιρκο της Αρενας. Και μεις κραξαμε τραγουδια. Και μεις κραξαμε επιλογες. Δεν ειχαμε το δικαιωμα? Φυσικα και το ειχαμε. Αυτο ειναι που μας κανει νοημονες ανθρωπους.

Και επειδη η πηγη των δεδομενων που εχουμε ειναι τουλαχιστον ασαφης (αυτο δεν ειναι υπαινιγμος στους φιλους του Νεκταριου αλλα μαλλον μια υπενυθμιση οτι τα τηλεφωνα σπανε ευκολα), θελω να σας θυμησω κατι. Οταν εγινε η τελευταια φασαρια με το Λαζοπουλο, η φημη που κυκλοφορουσε (εμενα με ρωτησαν τουλαχιστον δεκα ατομα) ηταν οτι ο Νταλαρας ειχε γινει ξαφνικα μη ανεκτικος οσον αφορα τους ομοφυλοφιλους κλπ κλπ, οταν η πραγματικοτητα ηταν διαμετρικα αντιθετα διαφορετικη και αυτο που ειχε πει ο ανθρωπος, και το οποιο παρολο που ηταν καυστικο, δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που του καταλογισαν. Μεχρι λοιπον να γινουμε αυτηκοοι μαρτυρες του τι λεει ο καθενας καλα θα ειναι να κραταμε και καμια πισινη.

Τωρα, οσον αφορα την ποιοτητα και το εργο και την αξια του Θηβαιου θα προτιμουσα αυτη να την κριναμε (οπως και του Κοτσιρα και της Χαρουλας και του Μικρουτσικου, και του Ακη Πανου και του Ζαμπετα και και και) σε ουδετερο χρονο και οχι οταν υπαρχει μια διενεξη με εναν ανθρωπο που αγαπαμε. Φανταστειτε αυτο το υπεροχο που κυκλοφορει διασπαρτο στους απαιδευτα ανοητους. Οτι καλος μωρε εινα ο Νταλαρας αλλα δεν τον γουσταρω σαν ανθρωπο για αυτο και δεν τον ακουω καθολου. Λες και σου ζητησαμε να τον παντρευτεις η να βαλεις τιποτα παραπανω σπιτι σου εκτος απο τη φωνη του.

Αφαιρει αντικειμενικοτητα αυτη η διψα μας για αφορισμο. Και ξερετε ποιοι αφοριζουν? Η εκκλησια και οι φασιστες. Και γω φευγω τρεχοντας μακρια και απο τα δυο. Και επειδη αυτο το forum με ολη τη μαλακια που το χει δειρει κατα καιρους, και ολα τα ευτραπελα που το συνοδευουν, ειναι ενας απιστευτος τοπος ανταλλαγης αποψεων, λογων, αγαπης για τη μουσικη, και αποτελει παραδειγμα προς μιμηση για το πως πρεπει να οργανωνονται, παρεες, φιλιες, κοινωνιες, καλα θα ηταν οποιεσδηποτε τετοιες τασεις εμφανιζονται, να τις εντοπιζουμε, να τις συζηταμε και να τις στελνουμε απο κει που ηρθαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...