Sign in to follow this  
Followers 0
neck

Al Di Meola

29 posts in this topic

Χθες πηγαίνοντας για δουλειά το πρωί είδα τις αφίσες στον Κηφισό....Δεν μπόρεσα να διαβάσω ημερομηνία και τόπο δυστυχώς..Όποιος ξέρει λεπτομέρειες ας τις παραθέσει...Πόσο δε,αν υπάρχει περίπτωση συμμετοχής Νταλάρα!!! ;););)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως είναι την Τρίτη 16-5 -2006 στην Σφεντόνα. Οι αφίσες δεν αναφέρουν τίποτα για guests.

Εγώ ψήνομαι να παω. Πήγα και πέρυσι και ήταν φοβερός. Σταθερή αξία! Θρύλος!! ;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Al Di Meola στην Ελλάδα

Δευτέρα 15 Μαΐου - Principal Club, Θεσσαλονίκη

Τρίτη 16 Μαΐου - Club 22, Αθήνα

Δεν υπάρχει άλλος τζαζ (αν και ο όρος μάλλον περιορίζει το εύρος των μουσικών με τις οποίες έχει ασχοληθεί) κιθαρίστας στον κόσμο με περισσότερες διακρίσεις από αυτές του AL DI MEOLA. Φυσικά κάτι τέτοιο μόνο τυχαίο δεν είναι αφού μιλάμε γιά έναν από τους χαρισματικότερους κιθαρίστες των τελευταίων τριάντα ετών.

Μπορεί να ξεκίνησε με βάση την jazz, γρήγορα όμως διεύρυνε τον μουσικό του ορίζοντα με συνεργασίες που έχουν μείνει ιστορικές. Αποκορύφωμα το ιστορικό τρίο Di Meola/ Mc Laughlin / De Lucia (γνωστοί και ως The Guitar Trio), ενώ δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητοι οι πειραματισμοί του με την παραδοσιακή μουσική της Βραζιλίας στα albums Cielo E Terra και Soaring Through A Dream και τα φανερά επηρεασμένα από το tango World Symphonia και World Symphonia II-Heart Of The Immigrants.

Ο Di Meola εξακολουθεί την πορεία του, δημιουργώντας σύγχρονη μουσική η οποία αντέχει στον χρόνο και εξακολουθεί να προσελκύει ένα κοινό πιστό το οποίο γνωρίζει καλά πως κάθε του εμφάνιση εξελίσσεται σε μουσική πανδαισία.

Στην επίσκεψή του στην Ελλάδα ο Di Meola θα συνοδεύται από τους :

Mario Parmisano - Piano

Gumbi Ortiz - Percussion

Anthony Jackson - Bass

Ernie Adams - Drums

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ : 50 (ΠΛΑΤΕΙΑ), 40 (ΕΞΩΣΤΗΣ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ : TICKETHOUSE, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ, TICKETSHOP

http://entertainment.flash.gr/music/concer...6/4/17/20363id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την τελευταία φορά που παρακολούθησα συναυλία του Al Di Meola στην οποία συμμετείχε ο Νταλάρας ήταν τον Ιούλη του 2000 στον Λυκαβηττό.

Απ' ότι θυμάμαι ο ΓΙΩΡΓΟΣ τραγούδησε τα :

-Περασμένες μου αγάπες

-Τι σου ΄κανα και μ' εγκατέλειψες

-Σε μαγικά νησιά :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink:

I went to Al Dimeolas website

and couldnt find his website on this

:)

I was curious to see if this was European Tour and what other cities

he would be touring giving concerts and no info mentioned.

Maybe Dalaras if guest starring will sing

"Haste Siempre" with him or "Cyprus"

has Dimeola is using a bevy of International Musicians

that he had helped him to record his "Orange and Blue"

recorded 12 years ago.

then again Dimeola being of Italian Descent

may tour in Italy and have a guest star perform wih him too

such as an Italian singer has he had featured a singer from Italy in the past on previous recordings.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Τρίτη 16 Μαϊου, στη "Σφεντόνα", θα εμφανιστεί για μια συναυλία ο βιρτουόζος της κιθάρας Al Di Meola.

O διακεκριμένος και ένας από τους χαρισματικότερους κιθαρίστες των τελευταίων τριάντα ετών, μπορεί να ξεκίνησε με βάση την jazz, γρήγορα όμως διεύρυνε τον μουσικό του ορίζοντα με συνεργασίες που έχουν μείνει ιστορικές.

Αποκορύφωμα το ιστορικό τρίο Di Meola/ Mc Laughlin / De Lucia (γνωστοί και ως The Guitar Trio), ενώ δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητοι οι πειραματισμοί του με την παραδοσιακή μουσική της Βραζιλίας στα albums Cielo E Terra και Soaring Through A Dream και τα φανερά επηρεασμένα από το tango World Symphonia και Worls Symphonia II-Heart Of The Immigrants.

Ο Di Meola σε πείσμα των καιρών εξακολουθεί την πορεία του, δημιουργώντας σύγχρονη μουσική η οποία αντέχει στον χρόνο και εξακολουθεί να προσελκύει ένα κοινό πιστό το οποίο γνωρίζει καλά πως κάθε του εμφάνιση εξελίσσεται σε μουσική πανδαισία.

Παίζουν μαζί του οι μουσικοί:

Mario Parmisano - Piano

Gumbi Ortiz - Percussion

Anthony Jackson - Bass

Ernie Adams - Drums

Τηλ. 210 8253991-2

http://www.in.gr/ath/mscenes/article3891.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites
[

I just figured it out, Christo, you went to an "impersonators" website!

It's Al Di Meola... not Al Dimeolas. (I think you wanna turn him into a Greek)!!! :) :lol: :lol: :lol: :lol: :D

Thanks Hristaki

maybe I was half asleep

as was my computer

:lol:

so without further adue

buddy

what is the Official Website

please?

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok so does anyone know how the Concerts went with Di Meola and his Orchestra? Did Giorgio make a special guest appearance with him at all? which show? & what did he sing?

curious minds are awaiting please share

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

p.s.

Still waiting to hear all about it

Did Giorgio play an instrument or just sing

how many songs why not both shows?

who else accompanied him?

was it a Success meaning Sell out?

any Encores or how many for that matter

with or without Dalaras?

well we're still anxiously awaiting

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

AL DI MEOLA

Ο μάγος της κιθάρας

ΠΕΜΠΤΗ 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

«Μουσική είναι όταν μια καλοκουρδισμένη καρδιά, χτυπάει σε έναν συγκεκριμένο ρυθμό και δίνει εντολή στο σώμα να παίξει κάτι καλό!»

Δεν υπάρχει άλλος τζαζ (αν και ο όρος μάλλον περιορίζει το εύρος των μουσικών με τις οποίες έχει ασχοληθεί) κιθαρίστας στον κόσμο με περισσότερες διακρίσεις .Ειναι ενας από τους πιο χαρισματικούς κιθαρίστες των τελευταίων τριάντα ετών!

Ο Al Di Meola, μπορεί να ξεκίνησε με βάση την τζαζ γρήγορα όμως διεύρυνε τον μουσικό του ορίζοντα με συνεργασίες που έχουν μείνει στην ιστορία. Το αποκορύφωμα ήταν το τρίο Di Meola/ Mc Lauaghlin / De Lucia, γνωστοί και ως The Guitar Trio.

Ο ιταλικής καταγωγής κιθαρίστας από το Νιου Τζέρσεϊ περνούσε τον χρόνο του κάνοντας μαθήματα κλασσικής μουσικής και άκουγε όμως πολύ και την σάλσα άλλωστε γι΄αυτό και αργότερα έκανε και πολλούς πειραματισμούς πάνω στην παραδοσιακή μουσική της Βραζιλίας ( στα αλμπουμ «Cielo e Terra» και «Soaring Through a Dream» )

Al di Meola εγινε πολύ γρήγορα περιζήτητος μουσικός και ετσι έγινε και μέλος του γκρουπ του Chick Corea

Σήμερα έπειτα από 21 άλμπουμ, 3 χρυσούς δίσκους, αμέτρητα βραβεία και πωλήσεις δίσκων που ξεπερνούν τα 6 εκατομμύρια , θεωρείτε εδώ και τρεις δεκαετίες ένας από τους πιο διαπρεπής βιρτουόζους της σύγχρονης μουσικής.

Ο Al Di Meola έχει συνεργαστεί με πολύ μεγάλους καλλιτέχνες όπως τον Pavarotti, τον Paco De Lucia, τον Paul Simon, τον Stevie Wonder, Phil Collins, Santana, Frank Zappa, Steve Winwood...

Ακολουθεί πάντα την πορεία του δημιουργώντας σύγχρονη μουσική η οποία αντέχει στον χρόνο και εξακολουθεί να προσελκύει μεγάλο αριθμό κοινού γιατί είναι γνωστό πως σε κάθε του εμφάνιση η μουσική του ενθουσιάζει τους πάντες και εξελίσσεται σε μουσική πανδαισία.

Όπως έγραψαν και μερικές πρόσφατες κριτικές, Δεν είναι υπερβολικό να αποκαλούμε πλέον τον Di Meola τον Chick Corea της κιθάρας., Έχει πετύχει κάτι που ελάχιστοι έχουν κατορθώσει στην καριέρα τους-έχει γίνει θρύλος-ένα ταλέντο με απεριόριστες δυνατότητες και αλάνθαστο γούστο.

AL DI MEOLA: ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ, ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΠΕΜΠΤΗ 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 20.30.

ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:

Στα ταμεία του Μεγάρου, στο εκδοτήριο Ομήρου 8 στο Σύνταγμα Δευτέρα με Παρασκεύη 10 το πρωί με 4 το απόγευμα και τηλεφωνικά με πιστωτική στο 210-7282333 ή ηλεκτρονικά στο www.megaron.gr

Διοργάνωση : INTERSHOW (www.intershow.eu)

Πληροφορίες : 2310 968909

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...9509&gotolast=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 20 Νοεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, ο Μεολα θα εμφανιστεί κ στο Ράδιο Σίτυ στην Θεσσαλονίκη. Τηλ επικ 2310-819153.

(*ψήνεται κανείς; :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω ποιοί θα πάνε στη συναυλία στο Μέγαρο; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό τον Αγγελιοφόρο: http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=...=14&artid=12955

Συνέντευξη στον Αλέξανδρο Σαλαμέ, asalames@ekdotiki.gr.

Τι θα περιλαμβάνει η συναυλία σας στη Θεσσαλονίκη;

Ενα καλλιτεχνικό μείγμα από μουσικές της Νότιας Αμερικής «δεμένες» με τζαζ και τάνγκο ηχοχρώματα. Και όλα αυτά δοσμένα με μία ακουστική ενορχήστρωση που θα αναδείξει τη δύναμη, αλλά και την ομορφιά που μπορούν να δημιουργήσουν συνθέσεις βασισμένες σε δύο κιθάρες.

Ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο θεωρείτε ότι το guitar trio, του οποίου ήσασταν μέλος έμεινε στην ιστορία;

Γιατί ήταν η πρώτη φορά που ένα τρίο του οποίου ο κάθε μουσικός θεωρούνταν από τον κόσμο εξαιρετικός και με το δικό του ξεχωριστό στυλ. Από την άλλη και από την πλευρά μας και οι τρεις γνωρίζαμε πολύ καλά τις δυνατότητές μας και την επιρροή που είχαμε ανά τον κόσμο. Ηταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική περίοδος της ζωής μου, η οποία δεν θα επαναληφθεί.

Ως καλλιτέχνης με σπουδές στη μουσική, σας ενοχλεί όταν βλέπετε συναδέλφους σας χωρίς μουσικές γνώσεις να γνωρίζουν επιτυχία;

Για να είμαι ειλικρινής, εκνευρίζομαι πολύ. Ειδικά με τη ραπ μουσική. Από εκεί και πέρα δεν είναι θέμα μόρφωσης. Και οι Beatles μουσικά είναιαμόρφωτοι, αλλά ως μπάντα με συγκλονίζουν όποτε τους ακούω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Τα νέα παιδιά δεν καταλαβαίνω. Πώς μπορούν να ακολουθούν καλλιτέχνες όπως ο Jay Z, ο οποίος δεν έχει καν μουσική στα τραγούδια του. Νιώθω ότι ακολουθούν απλά μια εικόνα ενός έγχρωμου μέσα σε ένα τεράστιο αμάξι ο οποίος φοράει πανάκριβα κοσμήματα. Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω σε ποιο βαθμό τους εμπνέει κάτι τέτοιο.

Από τις συνεργασίες σας ποια ήταν η πιο ενδιαφέρουσα;

Με δυσκολία, καθώς ήταν πολλές, θα πω τον Carlos Santan, τον οποίο συνόδευσα σε μία από τις πολλές περιοδείες του το 1980. Ηταν μια συνεργασία που με πήγε πολύ μπροστά ως καλλιτέχνη και ως άνθρωπο. Ενιωσα σαν να περνάω επίπεδο σε σχέση με τους συνομηλίκους μου καλλιτέχνες.

Εχετε συνεργαστεί μεταξύ άλλων και με το Γιώργο Νταλάρα.

Ναι και είμαι πολύ περήφανος που τον γνώρισα. Ο Γιώργος πραγματικά εκπροσωπεί την ελληνική μουσική. Οποτε σκέφτομαι τη χώρα σας ο νους μου πηγαίνει κατευθείαν σε αυτόν. Πρέπει να είστε πολύ περήφανοι ως χώρα που εκπροσωπείστε από έναν τέτοιο καλλιτέχνη. Δεν έχουν πολλές χώρες αυτή την τιμή.

Εχετε στιγμές που θεωρείτε μοναδικές στα χρόνια που ασχολείστε με τη μουσική;

Δεν μπορώ να σου μιλήσω για στιγμές, όσο για τα πρόσωπα που συνοδεύουν αυτές τις στιγμές. Zucchero, Luciano Pavarotti και ένα σωρό άλλοι καλλιτέχνες με τους οποίους βρεθήκαμε μαζί ανεβασμένοι στη σκηνή παρατηρώντας στο τέλος της κάθε συναυλίας τις αντιδράσεις του πλήθους. Τέτοιες εικόνες δεν απομονώνονται. Μόνο καταγράφονται και τις επαναφέρεις άτακτα, όποτε σε καταβάλει η κούραση και η καθημερινότητα.

Η ζωή μακριά από το στούντιο ή το stage πώς είναι;

Δεν έχω ιδέα πραγματικά! (γέλια) Είναι τόσο μεγάλη η αφοσίωσή μου σε αυτό που ονομάζεται μουσική, που δεν απομακρύνομαι ποτέ, ούτε από το στούντιο αλλά ούτε και από το stage. Ο,τι με ολοκληρώνει και με κάνει καλύτερο άνθρωπο, απλά το αγκαλιάζω.

Ευχαριστώ τον Βασίλη (Vasos) που το ανέβασε στο Facebook και το μετέφερα εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνω δεύτερο post γιατί αφορά κάτι άλλο. Αφορά τις εντυπωσεις μου που από τη χθεσινή συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής της Αθήνας, οι οποίες συνοψίζονται στα εξής:

ΑΨΟΓΟΣ!!! Κι ο ίδιος και η μπάντα του!! Ακούσαμε φοβερά πράγματα! Η κιθάρα στα χέρια του Al Di Meola φαντάζει παιχνιδάκι...δύσκολο παιχνιδάκι για τους υπόλοιπους. Αλλά για τον ίδιο όλα φαίνονται τόσο μα τόσο απλά. B)

Το ότι είδα αυτόν τον κιθαρίστα τόσο κοντά μου, το ότι είδα αυτά τα δάχτυλα να τρέχουν και να κεντάνε πάνω στα τάστα, θα το θυμάμαι νομίζω για πάντα. Όπως θα θυμόμουνα τον Τσιτσάνη ή τον Χιώτη ή τον Ζαμπέτα...αν και αυτούς μάλλον θα τους θυμόμουνα και...μετά θάνατον! :razz:

Να πω ότι μου άρεσε πολύ που τον είδα στο τέλος μαζί με τον κόσμο να υπογράφει, να βγάζει φωτογραφίες, να μιλάει...τόσο προσιττός και τόσο ευγενικός.

Ελπίζω να τον ξαναδούμε σύντομα σε πιο latin ήχους, γιατί αυτό σίγουρα θα μου άρεσε πιο πολύ. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/05/2011 στο κανάλι "Πρίσμα"

00:25 ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛ ΝΤΙ ΜΕΟΛΑ

AL DI MEOLA Best of AVO SESSION

Σάλσα, τάνγκο ή φλαμένγκο, όλα τα είδη λάτιν μουσικής αναμιγνύονται στο μεγαλείο του μουσικού Αλ Ντι Μέολα. Οι συνεργασίες του με προσωπικότητες όπως ο Τσικ Κορέα, ’στορ Πιατσόλα και Πάκο ντε Λουτσία, μας απέδειξαν μέχρι που θα μπορούσε να φτάσει η τζαζ. Στη συναυλία αυτή, ο Μέολα εμφανίζεται με τους γνωστούς συνεργάτες του (Ορτίθ ’νταμς Παρμιζάνο Βάσιελακ) αποκαλύπτοντας τις νέες μουσικές ανησυχίες του, που στρέφονται προς την ποπ και την R&B.

http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3314626&chid=4

Προσοχή: Όταν λέει Κυριακή 29.5.11 εννοεί Σάββατο βράδυ προς Κυριακή πρωί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0