Christo

Ποιό είναι αυτό το τραγούδι? Βοήθεια!

47 posts in this topic

Να συμπληρώσω ότι ο δίσκος με ερμηνευτή τον Μαρκετάκη βγήκε το 1978. Το 1985 έκανε 2η ανάγνωση του έργου ο Χατζιδάκις με ερμηνεύτρια τη Μαρία Δημητριάδη! Ο τίτλος είναι : "ΜΑΓΚΑΣ ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ ΕΝΝΙΑ" :(

Και οι δυο δίσκοι κυκλοφόρησαν σε cd! Προσωπικά θεωρώ την ερμηνεία της Δημητριάδη ιδανική!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ψάχνω ένα παραδοσιακό τραγούδι,λέγεται "Το τρεχαντηράκι",το έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας με κάποια χορωδία.Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το βρω????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι λέγεται "Ένα τρεχαντηράκι"

Το έχει πει στην Αυλαία το 1994.

Στο "Και με φως και με θάνατον" το 1994, υπάρχει το τραγούδι αλλά δεν το λέει ο Γιώργος, το λένε μόνο τα παιδιά,

Επίσης το έχει πει ως μέλος χορωδίας στην εκπομπή "Κοιτά τι έκανες" της Σεμίνας Διγενή με την Εστουδιαντίνα το 2003.

Στη χορωδία συμμετείχαν Ο Χρίστος Τσιαμούλης, Η Σοφία Παπάζογλου, ο Γιώργος Νταλάρας, ο Μπάμπης Τσέρτος, νομίζω επίσης και η Μαριώ και η Ελένη Βιτάλη!

Πάντως ο Νταλάρας δεν ακούγεται και πολύ καλα σε αυτή την έκδοση!

Αυτά θυμάμαι εγω, μπορεί να υπάρχουν και άλλα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To είχε πει επίσης και στην εκπομπή της ΕΡΤ 1 "Ψιλό γαζί" την οποία παρουσίαζαν ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης με την Έλενα Κουντουρά τα Χριστούγεννα του 1995.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις άκουσα στο ραδιόφωνο ένα τραγούδι του Νταλάρα που μου φάνηκε καινούριο :

Ας ήμουν εγώ θνητός να ήσουν εσύ θεός

Μίλα μου μου,γέλα μου έλα και φίλησε με.....

γιατί έτσι νιώθω πως ζω

Δε μοιάζω με κανέναν

με σένα γίνομαι ένα

Δε νομίζω να το έχω ξανακούσει.Αυτά είναι ότι πρόλαβα να συγκρατήσω από στίχους!!Μπορεί κανελις να βοηθήσει??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλαίρη πρόκειται για το τραγούδι "Δεν είμαι ποιητής" με το οποίο ο Γιώργος Νταλάρας συμμετέχει στο cd των "Megavat" "Χορεύεις με τον διάβολο".

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...6725abb82e983cb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α ναι, είναι το καινούριο "Δεν είμαι ποιητής", απ' το δίσκο των Megavat "Χορεύεις με το διάβολο".

Υπάρχει τόπικ εδώ: http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...5afe05fb769d57b :razz:

Θάνο πιάσε κόκκινο :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλαιρη, αν θελεις το τραγουδι του Νταλαρα '' Τρεχαντηρακι '' εγω το εχω και θα στο δωσω , απλως γραψε μου στο μειλ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι λέγεται 'Ο δραπέτης'.Κυκλοφόρησε στο δίσκο 'έβρεχε ο κόσμος' το 2000.Τους στίχους έχει γράψει ο Λάζαρος Ανδρέου και τη μουσική Σταύρος Κουγιουμτζής :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ωραίο τραγούδι? :)

Απο το "Εβρεχε ο κόσμος" αν δεν κάνω λάθος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smyrne - Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

Παραδοσιακά και σμυρναίικα τραγούδια που αντέχουν στο χρόνο, βρήκαν την ιδανική απόδοση τους από τους μουσικούς της Εστουδιαντίνας υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Ανδρέα Κατσιγιάννη.

Η ορχήστρα Εστουδιαντίνα αποτελείται από νέους μουσικούς πού παίζουν κυρίως νυκτά έγχορδα και ξύλινα πνευστά. Το ρεπερτόριο της είναι μουσική της Σμύρνης και της Κωνσταντινούπολης, των αστικών κέντρων της υπόδουλης και ελεύθερης Ελλάδας την εποχή της ακμής του ελληνισμού, της Αμερικής της μετανάστευσης και γενικότερα από το χώρο της Μικράς Ασίας, Προποντίδας Βοσπόρου και Πόντου.

Η πεντάχρονη πορεία της Εστουδιαντίνας καταγράφεται στο cd SMYRNE, που περιλαμβάνει γνωστά παραδοσιακά και σμυρνέικα τραγούδια.

Περιέχομενα

1. Εμβατήριο Σμύρνης (οργανικό)

2. Μάνες της καληνυχτιάς

3. Δεν σε θέλω πια

4. Μάτια μου

5. Η Μαρίτσα η Σμυρνιά

6. Κατεργάρα Ειρήνη

7. Αγιοθοδωρίτισσα

8. Ο Μανώλης

9. Ζουρλοπαινεμένης γέννα

10. Εμβατήριο Φλόγα

11. Σαν της Σμύρνης το γιαγκίνι

12. Μην ορκίζεσαι βρε ψεύτρα

13. Τικ-Τακ

14. Πασαλιμανιώτισσα

15. Το σαλβάρι του Κιορογλου

16. Μανταλένα

17. Καροτσέρης

18. Σουλτανι Γεγκιαχ

19. Ο στεναγμός της Σμύρνης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eντάξει δεν είναι και τίποτα συνταρακτικό. Από τη συναυλία για την ΕΑΣ στο γήπεδο της ΑΕΚ το 1992.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...