Sign in to follow this  
Followers 0
GIANNHS

ΑΛΕΞΙΟΥ-ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

32 posts in this topic

Αυτό τον καιρό στο στούντιο βρίσκετε η Χαρούλα Αλεξίου όπου ηχογραφεί τον καινούργιο της δίσκο.

Τα τραγούδια έχουν έντονο παραδοσιακό ύφος, ακούγονται κρητικές λύρες, κλαρίνα βιολιά, και τα έχουν γράψει ο Θοδωρής Παπαδόπουλος, και ο Μάκης Σεβίλογλου. Έχουν επιστρατευτεί καλοί μουσικοί και το ευχάριστο είναι πως στον δίσκο παίζουν και μαθητές από διάφορες σχολές και Ωδεία.

Τα τραγούδια γράφονται αυτόματα δηλαδή μουσική και φωνή γράφονται ταυτόχρονα.

Πολύ επιστροφή στις ρίζες έπεσε τώρα τελευταία.... όλοι μαζί λες και είναι συννενοημένη ξάφνου ανακάλυψαν την παράδοση.

Τέλος πάντων το προτιμώ χίλιες φορές από της βλακείες που μας κατακλύζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καινούργιος δίσκος της Χαρούλας κινείται, όπως έγραψε και ο Γιάννης σε παραδοσιακούς δρόμους και έχει τίτλο Βύσσινο και νεράντζι. Περιλαμβάνει 13 τραγούδια των Θοδωρή Παπαδόπουλου, Σμαρώς Παπαδοπούλου και Μάκη Σεβίλογλου. Χθες έγινε η ακρόαση του δίσκου από τους δημοσιογράφους. Το cd κυκλοφορεί πολύ σύντομα από τις εταιρίες Εστία / ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ σε δύο εκδόσεις, η μία εκ των οποίων θα περιλαμβάνει πολυσέλιδο βιβλιαράκι.

Το σημερινό φύλλο της εφημερίδας "Το Βήμα" φιλοξενεί σχετικές πληροφορίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα νέα τραγούδια της Χαρούλας παίζονται ήδη αποκλειστικά στο ραδιόφωνο του Antenna, 97.2 FM ή http://radio.antenna.gr. Το νέο cd έχει ένα πολύ όμορφο εξώφυλλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα κάτι στίχους σήμερα στην Ελευθεροτυπία [ από την χθεσινή προακρόαση που έγινε για τους ανθρώπους των ΜΜΕ ] από τον καινούργιο δίσκο και κυριολεκτικά έπαθα. Πολύ καλοί στίχοι μπράβο τους !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα νέα τραγούδια της Χαρούλας παίζονται ήδη αποκλειστικά στο ραδιόφωνο του Antenna, 97.2 FM

Χθες άκουσα το πρώτο τραγούδι που παίζεται στο ραδιόφωνο από το νέο δίσκο και έχει τίτλο Ήλθα ξανά. Νομίζω πως ήδη πρέπει να παίζεται και ένα ακόμη. Είναι ένα όμορφο παραδοσιακό τραγούδι. Εμένα προσωπικά μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις. Η ενορχήστρωση του συγκεκριμένου τραγουδιού θυμίζει λίγο αυτή των τραγουδιών στο δίσκο "Ο δρόμος με τα χάλκινα".

Και οι στίχοι του τραγουδιού(ελπίζω πως είναι κάπως έτσι, διότι η ακρόαση δεν ήταν πολύ καλή)

Ήλθα ξανά νύχτα μη με πάρουνε χαμπάρι

ήλθα ξανά κι από ψηλά φώτιζε το δρόμο το φεγγάρι

Ήλθα ξανά δρόμος η χαρά να σ' ανταμώσω

ήλθα ξανά και βιάζομαι πριν προλάβω και το μετανιώσω

Πες μου πες μου πριν διαβούν οι ομορφιές μου

πες μου πες μου η ματιά σου ακόμα μου τρυπάει σωθικά, καρδιά και σώμα

Ήλθα ξανά πέρασε η ζωή σα να ΄ταν ψέμα

ήλθα και μπρος τη χάρη σου πνίγομαι στο πιο ρηχό το ρέμα

Ήλθα ξανά κι άλλη μια φορά να σ΄αγαπήσω

ήλθα ξανά που χώρια σου δεν είν' η ζωή μου να τη ζήσω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βύσσινο & Νεράντζι

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Στου νου το καραβάκι με της μνήμης μου τα πανιά

'κει που τα βάθη φτάνουν ότι βάζει ο θεός ψηλά

μπαίνω μια νύχτα

να βρω αλήθεια που κρύβει η καρδιά

Γιασεμιού αέρας μια ανάσα μου βαθειά

και η βροχή της μέρας

να πλένει ρούχα και κορμιά.

Βύσσινο και νεράντζι, του κουταλιού γλυκό

Βρύση του χρόνου στάζεις στα μάτια το πιο πικρό νερό

Στου νου το ταξιδάκι με της μνήμης μου τα κουπιά

φέρνω κοντά μου πάλι ότι πήρε ο καιρός μακριά

Βρίσκω σημάδια

γεμίζω τα άδεια κι ανάβω την φωτιά.

**************

Βάσανα γλυκά δεμένα

Μουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

Στα παλιά στα πεταμένα και στη στάχτη απ' τη φωτιά

πέταξα τα περασμένα κι είπα δεν με νοιάζει πια

Βάσανα γλυκά δεμένα στης αγάπης την κλωστή

μες της λησμονιάς τα τρένα νόμιζα είχαν ξεχαστεί

Μα στου ονείρου μου την πόρτα πρόβαλες χαράματα

και τα κλάματα με πνίγουν

σαν τις μάνες που ανοίγουν των παιδιών τα γράμματα

Τα παλιά τα έχω θάψει κι έχτισα μια εκκλησιά

το κεράκι σου έχει κάψει μα η καρδούλα μου χτυπά

**************

Οι Μαστόροι

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Είναι οι έρωτες μαστόροι

άγγελοι και διαβόλοι

Σου χτίζουνε κορμιά το βράδι

από φιλί και χάδι

Κι από βαθειά θα πας ψηλά .αμάν-αμάν

Είναι οι έρωτες μαστόροι

πουλιά αγγελιοφόροι

Σου χτίζουνε φωλιές λημέρια

με λόγια σαν μαχαίρια

Κι από βαθειά θα πας ψηλά .αμάν-αμάν

Είναι οι έρωτες μαστόροι

αγάπες μασκοφόροι

Χτίζοντας σε γκρεμίζουν πάλι

από θυμό και ζάλη

Κι από ψηλά θα πας βαθειά..αμάν - αμάν

***********************

Τα σταφυλάκια

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Στα χείλη να καρπίσουνε τα φιλάκια

σαν τα σταφυλάκια

και στης καρδιάς τον αμπελώνα

τρίγυσέ μου χρόνια

Με κόκκινο κρασί να βάψω τα λόγια

που φοβάμαι να σου πω

να μεθύσω να φωνάξω

πόσο σ' αγαπώ

Σ' όλους θα το πω -πόσο σ' αγαπώ

Πόσο λαχτάρησα για σένα -αχ έλα να σε δω

Στα μάτια να δακρύσουνε φυλλοκάρδια

γέμισέ μου τ' άδεια

και της αγάπης το χαλάζι

να λιώνει και να στάζει

Να μην χαλάσει ο καιρός την σοδειά μου

’ιντε Παναγιά μου

Να μεθύσω, να φωνάξω τα μυστικά μου

Σ' όλους θα το πω -πόσο σ' αγαπώ

Πόσο λαχτάρησα για σένα -αχ έλα να σε δω

********************

Είναι αρρώστια ν'αγαπώ

Μουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

Θα ψάξω θάλασσα βαθειά να ρίξω την καρδιά μου

να την κοιτώ να πνίγεται θα στέκομαι από πάνω

και με άλλα μάτια άλλο κορμί θα πίνω στην υγειά μου

Ξέρω αγάπησα πολύ κι αντέχω κι άλλο τόσο

Μα είναι αρρώστια να αγαπώ και θέλω να γλυτώσω

Θα ψάξω κι άλλα βλέφαρα φιλιά να τους χαρίσω

Το δάκρυ από τα μάτια τους για πάντα να το σβήσω

Φωνή να βγάλω δυνατή καθώς ξαναγεννιέμαι

Που αγάπη πάλι απ' την αρχή θα βρω να τυραννιέμαι

********************

Ήρθα ξανά

Μουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

Ήρθα ξανά

νύχτα μη με πάρουνε χαμπάρι

Ήρθα ξανά κι από ψηλά

φώτιζε το δρόμο το φεγγάρι

Ήρθα ξανά

δρόμος η χαρά να σε ανταμώσω

Ήρθα ξανά και βιάζομαι

πριν προλάβω και το μετανιώσω

Πες μου, πες μου

πριν διαβούν οι ομορφιές μου

Πες μου, πες μου

κι η ματιά σου ακόμα

μου τρυπάει σωθικά, καρδιά και σώμα

Ήρθα ξανά

πέρασε η ζωή σα να 'ταν ψέμα

Ήρθα και μπρος στην χάρη σου

πνίγομαι στο πιο ρηχό το ρέμα

Ήρθα ξανά

άλλη μια φορά να σε αγαπήσω

Ήρθα ξανά που χώρια σου

δεν είναι ζωή μου να τη ζήσω

********************

Ίσως

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Κάτι στον έρωτα μένει κρυφό

Ίσως να είναι της μοίρας γραφτό

Ή μήπως πάλι εκεί που κοιτώ , φταίω εγώ

Ζωή μου ποιος να 'χει το φταίξιμο αυτό

και πόνο δεν νιώθω να ξέρω πώς ζω

Μια κόντρα δεν είχα για την μοναξιά

για φίλη την πήρα πριν χρόνια αγκαλιά

Δρόμος η αγάπη χωρίς τελειωμό

Ίσως να φεύγει ή ν' αρχίζει από εδώ

ή μήπως ψάχνω για να αγαπηθώ

Σε ότι μισώ

********************

Αν ήξερες

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Αν ήξερες πόσο με καίει βαθειά

το βράδυ αυτό

Το σώμα, φυτίλι κι αρπάζει φωτιά

από το μυαλό

Τι κι αν κρατάει μια στιγμή

Για μια στιγμή δεν είσαι εδώ

Για αυτήν πονώ και τραγουδώ

Αν ήξερες πόσο πονά το χαρτί

σαν είναι λευκό

Κρατάει μελάνι και γράφει η ψυχή

για τον χωρισμό

********************

Δάκρυ μου

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Δάκρυ μου ταξίδι άγιο στα βάθη της ψυχής μου

μια καρδιά πάνω στον βράχο για σένα χάραξα

Ένας τόπος δεν χωράει όλα τα κρίματά μου

μα το μυαλό γεμίζει θάλασσα

Ποιά σύνορα σου φτιάχνουν χάρτες ζωή μου

τα χρόνια ή τα λάθη απ' το κορμί μου

Απ' άκρη σ' άκρη μου ζαλίζεις τη σκέψη

μα τη σιωπή ταξιδευτή έχω θρέψει

Δάκρυ μου ταξίδι άγιο στα βάθη της ψυχής μου

το όνειρο μου πάνω κάτω μόνη περπάτησα

Ένας κόσμος δεν χωράει όλο τον έρωτά μου

γι' αυτό και μια για πάντα δάκρυσα.

***************************

Καρδιά που πρωτοσάλεψες

Μουσική: Θοδωρής Παπαδόπουλος

Στίχοι: Σμαρώ Παπαδοπούλου

Καρδιά που πρωτοσάλεψες, αχ βαθειά

μέσα στα σωθικά μου

Με τα θεριά που πάλεψες, μόνη σου

μέσα στην ερημιά μου

Από ποιον κόσμο να 'ρχεσαι;

Κι ότι σε ρώτησα αρχόντισσα μ' απαντάς

Δεν έχεις χέρια να κρατάς

μάτια για να κλάψεις

Μόνο ένα σώμα να κρυφτείς λίγο πριν πετάξεις

Καρδιά που πρωτοσάλεψες, την ψυχή

με έρωτα στα στήθια

Και σε κρεβάτια πλάγιασες για να ακούς

το αχ τα παραμύθια

Από ποιον κόσμο να 'ρχεσαι;

***********************

Αχ θα μαζέψω δύναμη

Μουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

’ιντε μια πίκρα κι άλλη μια

κι είναι να πάρω τα βουνά - πώς βάρυνε η καρδούλα μου

Τούτος ο κόσμος βάσανο

με ψέμα ζει με χάχανο - πώς χάλασε μανούλα μου

Αει θα μαζέψω δύναμη σε ένα γερό μεθύσι

Και η ψυχή μου στο χορό το σώμα μου θα αφήσει

’ιντε την ρίζα μου να βρω

με την γενιά μου όλη να πιω - να ταξιδέψω πίσω

Έτσι που ο χρόνος τα 'φερε

τι είναι καλό και τι κακό πώς να το ξεχωρίσω

******************

Με ξέχασε η αγάπη μου

Μουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

’κουσα απόψε μια φωνή

να μου μιλάει με δύναμη

που αλάφρωνε τα στήθια της

απ' την πικρή αλήθεια της να κλαίει

’κουσα απόψε ένα πουλί

που έκρυβε μέλι στην φωνή

να τραγουδάει τον πόνο του

που το ξεχάσαν μόνο του να λέει

Με ξέχασε η αγάπη μου

και πέτρωσε το δάκρυ μου

Οι προσευχές μου τέλειωσαν

και τα φτερά μου έλιωσαν

Μόνο τραγούδια έχω να πω

για όσο ακόμα θα αγαπώ

Θόλωσε απόψε το μυαλό

με το πιοτό με τον καπνό

κι ο στεναγμός στα στήθια μου

μου μάτωσε τη νύχτα μου και κλαίω

Στόλισα την καρδούλα μου

προικιά απ' τα μπαούλα μου

κι απ' το σεντούκι το παλιό

έβγαλα αναστεναγμό και λέω

****************************

Είμαι στο μόλο

Mουσική, στίχοι: Μάκης Σεβίλογλου

Με ματόκλαδα που λάμπουν

και τραγούδια απ΄ τα παλιά γλυκονανούριζα

κάθε αγάπη μου καινούργια

που απ΄ τις άλλες πάντα την ξεχώριζα

Μα όπως κύλαγαν οι μέρες

έτσι φεύγανε κι αυτές και με αφήνανε

Ταξιδιάρικες γαλέρες

που ποτέ τους σε λιμάνι δεν ξεμείνανε

Κι είμαι στο μόλο και μετρώ

βαρκούλες άλλες χίλιες δυο

που μοιάζουνε με μένα

με τα πανιά σκισμένα

Με ματόκλαδα που λάμπουν

Κυριακές συννεφιασμένες οι αγάπες μου

βρήκαν πέρασμα για να μπουν

και αφήσαν στο κορμί μου τις ανάσες τους

Και ανοίξαν τα φτερά τους

οι αγάπες μου πουλάκια διαβατάρικα

λέω άιντε στην υγειά τους

Για τα χρόνια που με τα φιλιά τους χάρηκα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίοι στίχοι.Πιο πολύ μου αρέσουν:

Βύσσινο και νεράτζι

Οι μαστόροι

Ειν' αρρώστια να αγαπώ

Παντώς πρέπει να είναι μια πολύ ωραία δουλειά αν κρίνουμε από τους στίχους της.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο τραγούδι το ομώνυμο, το "Βύσσινο και νεράντζι". Υπέροχο! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ακόμα κάποιο τραγούδι! Αυτό που έχω να πω όμως είναι ότι προσωπικά το στοίχημα αυτού του δίσκου και της επιλογής της Χαρούλας να τραγουδήσει παραδοσιακά, κατά την άποψή μου δεν είναι ούτε οι στίχοι, ούτε η μουσική, ούτε η ενορχήστρωση, αλλά η ίδια η Χαρούλα! Προσωπικά, με βάση τις φορές που την έχω ακούσει ζωντανά τα τελευταία χρόνια, δεν την θεωρώ ως ικανή να στηρίξει πλέον με τον καλύτερο τρόπο ερμηνευτικά, παραδοσιακά τραγούδια.. Στα 'Τραγούδια της γης μας' είναι καταπληκτική, αλλά μου φαίνεται ότι η φωνή της δεν μπορεί να ανταποκριθεί πλέον σε ένα είδος τόσο δύσκολο όσο τα παραδοσιακά... Μακάρι να διαψευστώ και να είναι τόσο καλή όσο εκεί.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το νέο δίσκο της Χαρούλας (ΑΥΡΙΟ ΣΤΑ ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΑ!) αλλά και για τις επερχόμενες συναυλίες της κάντε ένα κλικ

Haris Alexiou Community

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια πολύ καλή συνέντευξη έχει δώσει η Χαρούλα στον Στάθη Τσαγκαρουσιάνο στην εφημερίδα ΄΄LIFO΄΄ αυτής της εβδομάδας .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλαρίνο εσύ μυριόκλωνο

Mode Plagual, Εστουδιαντίνα, Λιδάκης, Πυροβολάκης, «Παλίρροια», Χαρούλης, «Χαΐνηδες». Με «πειραγμένο» ή όχι το παραδοσιακό ηχόχρωμα κι αυτοί κι άλλοι καλλιτέχνες στράφηκαν για λίγο ή και για πάντα στη μουσική μας παράδοση -με εμφανές το προβάδισμα της Κρήτης. Αλλοι, όπως ο Τζουγανάκης, αναδείχτηκαν ως φρέσκοι ερμηνευτές μιας πλούσιας κληρονομιάς. Κίνημα «αντιδραστικής» επιστροφής στις ρίζες, σωσίβια λέμβος σε περιόδους τραγουδοποιητικής αμηχανίας ή όλα μαζί;

Αν, όμως, μέχρι τώρα αυτό εκφραζόταν στη σύγχρονη δισκογραφία μάλλον περιφερειακά, τώρα ξαφνικά το υποστηρίζουν και οι καινούργιοι δίσκοι δύο κορυφαίων: η Χαρούλα Αλεξίου στο «Βύσσινο και Νεράντζι» (κυκλοφορεί στις 26/6) και ο Γιώργος Νταλάρας στα «Ερημα Χωριά» φλερτάρουν με την Ηπειρο, τα νησιά ή, γενικότερα, τα Βαλκάνια.

Η μεταπολίτευση έφερε την εξωστρέφεια και τη μαζικότητα του πολιτικού τραγουδιού και ως αντίδραση την εσωστρέφεια και τον εκλεκτικισμό τού έντεχνου. Πολλά είχαν να ειπωθούν. Και ειπώθηκαν. Μετά; Ο καθένας έψαξε τον δρόμο του. Μήπως ήταν απέναντι; Η «άλλη όχθη» δάνεισε στην Αλεξίου και στον Νταλάρα έναν-δυο από τους καλύτερούς της, όπως τον Γιώργο Θεοφάνους. Πάει κι αυτό.

Και τώρα; Η δισκογραφία αγκαλιάζει το «κίνημα» επιστροφής στις ρίζες και ταυτόχρονα η νύχτα, όσο «απεχθής» κι αν είναι, αποδεικνύει ότι ο κόσμος είναι πρόθυμος για πανηγύρι, ακόμα κι αν αυτό δεν έχει τίποτα το αυθεντικό.

Το πεδίο τού παραδοσιακού ήταν γνωστό και στην Αλεξίου και στον Νταλάρα. Εκείνη έκανε το κέφι της. Και μαζί με τους συνεργάτες της έφτιαξαν -με τον τρόπο της παράδοσης- καινούργια, ωραία τραγούδια που χορεύονται και γλεντιούνται. Εκείνος, πάλι, με αυτό το ζιζάνιο του μουσικού εξερευνητή, πήρε από τον Αλβανό μουσικό Ντάσο Κούρτι οικείες μας μελωδίες του -κυρίως αποδόσεις δημοτικών αλβανικών που πολλά είναι ίδια ηπειρώτικα. Και με τους δικούς του συνεργάτες έφτιαξαν επίσης και καινούργια «παραδοσιακά», στην ερμηνεία των οποίων μετείχε και η ιέρεια του είδους, Ελένη Βιτάλη.

Επιπλέον, Αλεξίου και Νταλάρας ηχογράφησαν τους δίσκους τους με την παραδοσιακή μέθοδο του πολυκάναλου, που απαιτεί την παρουσία όλων των μουσικών στο στούντιο. Ακόμα κι αν γι' αυτούς η επιλογή είναι προσωρινή, η «έθνικ» πρόταση είναι ευδιάκριτη και ιστορικά... συνεπής: συχνά η λύση για το ελληνικό τραγούδι βρέθηκε στο ίδιο του το κοίτασμα.

ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/06/2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν καταλαβα γιατι επρεπε να περασουν 15-20 χρονια για να θυμηθουν τον παραδοσιακο ηχο κ' τον καλο στιχο Νταλαρας Αλεξιου.Λιγο αργα νομιζω.Οταν ηταν στις μεγαλες φωνητικες φορμες επρεπε να εχουν βαλει αυτα τα τραγουδια κατω κ' να τα πατησουν.Να δειξουν τι σημαινει ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ Κ' ΤΙ ΕΡΜΗΝΕΥΩ.Για ερημα χωρια εχω γραψει.Για το βυσσινο και νερατσι νομιζω απο τα δυο τραγουδια που ακουσα ψιλοκαλο.Η φωνη της τραγουδιστριας θελει αλλα δεν μπορει.Την χαρουλα την ακουω ειμαι φανατικη ακροατρια αλλα πλεον συντηρει τον μυθο της.Κριμα γιατι πριν χρονια αυτοι οι δισκοι θα μεναν ως καλοι.Τωρα ισως περασουν κ' απαρατηρητοι.Κριμα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ αυτή τη δουλειά της Χαρούλας (με εξαίρεση την "Οδό Νεφέλης") ότι καλύτερο έχει κάνει τα τελευταία 15 χρόνια , από τότε δηλαδή που έφυγε από τη Minos.

Μπορεί η φωνή της να μην έχει τη φρεσκάδα που είχε τη δεκαετία του '80, τραγουδάει όμως στα "χωράφια της" ενώ σε πολλές στιγμές στο δίσκο , φαίνεται πόσο μεγάλη τραγουδίστρια είναι.

Ίσως ο δίσκος να μην έχει ΤΟ μεγάλο τραγούδι, αν και προσωπικά θεωρώ το προτελευταίο τραγούδι του δίσκου , το "Με ξέχασε η αγάπη μου " ένα μικρό αριστούργημα....Ίσως να είναι και καλύτερα έτσι.Η δουλειά αυτή έχει ενιαίο ύφος , δεν ακροβατεί δηλαδή από το λαικό στο pop ή σε μπαλάντες με λούπες, όπως συνέβαινε στον προηγούμενο.

Πιστεύω πως τα συγκεκριμένα τραγούδια θα ακουστούν στον ίδιο βαθμό, χωρίς να ξεχωρίσει κάποιο ιδιαίτερα....Κι αυτό είναι πολύ σημαντικό...

:)B):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν έχω ακούσει όλο το δίσκο γιατί δεν πρόλαβα, θέλω να σταθώ σε ένα τραγούδι που πραγματικά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και είναι το ΄΄Καρδιά που πρωτοσάλεψες΄΄ .

Αυτό το τραγόυδι το άκουσα στο ραδιόφωνο και νομίζω πως άκουγα τη Χαρούλα του 80 στα ΄΄Τραγούδια της γης μου΄΄ όχι φωνητικά ,αλλά εκφραστικά , η Χαρούλα γνωρίζει πολύ καλά τα του δημοτικού τραγουδιού μιας και είναι από τη Θήβα.

Τώρα όσο αφορα την φωνή θα πρέπει να πούμε ότι κανένας από την γενιά των 50άρηδων δεν τραγουδάει όπως παλιά όλοι τους έχουν χαμηλώσει αρκετά τα τραγούδια, και αυτό είναι γνωστό, ίσως η Χαρούλα περισσότερο από όλους.

Πάντως πιστεύω ότι η δουλειά της Χαρούλας θα πάει και θα ακουστεί περισσότερο από του Νταλάρα για πολλούς λόγους...

Τέλος συμφωνώ και γω με αυτό που έγραψε παραπάνω η Δροσοσταλίδα , ότι έπρεπε να είχαν βγει νωρίτερα αυτές οι δουλειές ..

Όταν ακούσω όλο το δίσκο θα επανέλθω..... πάντως το συγκεκριμένο τραγούδι έγραψε μέσα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα και η ενορχήστρωση στο συγκεκριμένο τραγούδι που είναι όπως και σε όλο το δίσκο του Θωμά Κωνσταντίνου ενός ιδιαίτερα ταλαντούχου ανθρώπου ο οποίος είναι μέλος των ΤΑΚΙΜ ενός εξαιρετικού συγκροτήματος που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις πέρυσι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθές το βράδυ παρουσιάστηκε από την ΜΙΝΟΣ ΕΜΙ η καινούργια δουλειά της Χαρούλας.

Σ΄ έναν υπέροχο κήπο μαζεύτηκε πάρα πολύς κόσμος φίλοι αλλά και άνθρωποι των ΜΜΕ για να της ευχηθούν.

Η Χαρούλα πολύ απλή και ανθρώπινη μιλούσε με όλους και αστειεύοταν συχνά. Μάλιστα κάποια στιγμή - μετά το τυπικό της βραδυάς - μαζί με τέσσερις πέντε μουσικούς τραγούδησε και μερικά τραγούδια ζωντανά και ήταν απόλαυση. Το CD που παραλάβαμε συνοδευοταν και από δύο βαζάκια με γλυκά του κουταλιού Σαραντής, που παρασκευάζονται στη Χίο.

Πολλοί συνάδελφοι της Χαρούλας έσπευσαν , και μου έκανε εντύπωσει που είδα τον Κώστα Καράλη, την Λιζέτα Νικολάου, τον Δήμο Μούτση[κάτι πρέπει να ετοιμάζουν], την Λίτσα Διαμάντη.... βέβαια ήταν εκεί και ο Νταλάρας και ο Μητροπάνος, η Γλυκερία, ο Μάριος Τόκας,

και πολλοί άλλοι που προς στιγμή δεν θυμάμαι.

Μάλιστα ένας φίλος της Χαρούλας είχε έρθει από τα Χανιά και είχε διαμορφώσει κατάλληλα τον χώρο κρεμόντας διάφορα φρούτα της εποχής από τα δέντρα δημιουργώντα ς μια ιδανική ατμόσφαιρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θελουμε να ειμαστε αυστηροι με το βυσσινο θα του εβαζα 5 ερμηνεια 8 στο στιχο κ' 5 στις μελωδιες.Αν ομως θελουμε να χαιδευουμε τους λατρεμενους μας καλλιτεχνες θα εβαζα 8,5. Κυρια Αλεξιου στην Θηβα γεννηθηκατε με ακουσματα απο τα πανηγυρια.Γιατι αποποιηθηκατε τις ριζες σας/ Την χαρουλα την ξερουμε με λαικακ' παραδοσιακα τραγουδια.Οχι με ενα πιανο στο ημιφως κανοντας την Εντιθ Πιαφ.Ετσι χασατε την μπαλα κ' τον κοσμο απο τα μαγαζια.Τωρα ξανα θυμηθηκατε το καλο Ελληνικο ποιοτικο τραγουδι.Λιγο ψαξιμο χρειαζοταν.Θα κλεισω με μια ευχη-προτροπη.Εστω κ' τωρα να ψαξουν τα καλα τραγουδια.Γιατι υπαρχουν ακομη αρκει να τα αναζητησουν.Οτι εγραψα ηταν με καλη διαθεση γιατι η Χαρουλα ειναι ετσι κ' αλλιως ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν θελουμε να ειμαστε αυστηροι με το βυσσινο θα του εβαζα 5 ερμηνεια 8 στο στιχο κ' 5 στις μελωδιες.Αν ομως θελουμε να χαιδευουμε τους λατρεμενους μας καλλιτεχνες θα εβαζα 8,5. Κυρια Αλεξιου στην Θηβα γεννηθηκατε με ακουσματα απο τα πανηγυρια.Γιατι αποποιηθηκατε τις ριζες σας/ Την χαρουλα την ξερουμε με λαικακ' παραδοσιακα τραγουδια.Οχι με ενα πιανο στο ημιφως κανοντας την Εντιθ Πιαφ.Ετσι χασατε την μπαλα κ' τον κοσμο απο τα μαγαζια.Τωρα ξανα θυμηθηκατε το καλο Ελληνικο ποιοτικο τραγουδι.Λιγο ψαξιμο χρειαζοταν.Θα κλεισω με μια ευχη-προτροπη.Εστω κ' τωρα να ψαξουν τα καλα τραγουδια.Γιατι υπαρχουν ακομη αρκει να τα αναζητησουν.Οτι εγραψα ηταν με καλη διαθεση γιατι η Χαρουλα ειναι ετσι κ' αλλιως ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ.

Να κάτι τέτοια διαβάζω....

Αγαπητέ,

η μουσική δεν είναι ούτε αριθμητική,ούτε fame story,να βάζουμε βαθμούς...

είναι τελείως χαζό.

άσε που είναι κ θέμα γούστου...

τώρα όσων αφορά τις επαγελματικές επιλογές της Χάρης Αλεξίου,

δημοκρατία έχουμε.

εγώ γνωρίζω κόσμο που αγαπάει τη Χαρούλα σε αυτά τα τραγούδια,κ όχι στα πανυγηρτζίδικα..

μία συμβουλή=>γίνεσαι τόσο γραφικός...λίγη ευθύτητα δε βλάπτει,τόσο χαζούς μας έχεις.. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0