EKOSTEL

Συναυλίες στην Φλώρινα

39 posts in this topic

Όταν μαθαίνουμε πως ο Γ.Νταλάρας θα πραγματοποιήσει συναυλίες, μόνο χαρά θα πρέπει να αισθανόμαστε. Προσωπικά, η χαρά υπερισχύει κι αυτή την φορά. Δεν νιώθω ,όμως, ενθουσιασμό με την πληροφόρηση της επιλογής των συνεργατών. Ασλανίδου-για μια ακόμη φορά(νόμιζα πως εξαντλήθηκε το θέμα της μεταξύ τους συνεργασίας και πως θα αναζητήσει άλλη φωνή- γιατί όχι μια ευκαιρία στην γλυκύτατη Ζουγανέλη). Τον τελευταίο καιρό δε, όποια πέτρα- συγγνώμη συναυλία- από κάτω την Ασλανίδου θα βρεις.. Ολυμπίου- θα δούμε και θα κρίνουμε- μακάρι να δοκιμάσει και άλλα πράγματα σε σχέση με όσα ,έως τώρα, τραγούδησε. Τζουγανάκης- ίσως το μοναδικό ενδιαφέρον πρόσωπο από την φετινή επιλογή συνεργατών. Θα περίμενα δηλαδή ή λιγότερους συνεργάτες για να μπορέσουμε να τον απολαύσουμε περισσότερο ή άλλους που δεν έχουν χιλιοδοκιμαστεί σε αναρίθμητες συνεργασίες μαζί του. Ελπίζω να μην σκέφτεται ανάλογη συνεργασία και για τον χειμώνα. Βέβαια, αυτοί είναι κάποιοι προβληματισμοί. Μακάρι να αποζημιωθούμε από την δομή του προγράμματος. Θα δούμε...

Εμένα μου αρέσει που συνεχίζει να συνεργάζεται με την Μελίνα Ασλανίδου. Πρώτα απ'ολα δείχνει οτι πιστεύει στην φωνή της και οτι δεν την "εκμεταλεύτηκε" μόνο την περίοδο της τρέλας του "Τι σου κανα και πίνεις". Από την άλλη μου αρέσει πολύ η φωνή της Μελίνας και την θεωρώ και αυτήν, όπως και την Ζουγανέλη, γλυκύτατη. Τέλος, όταν τους βλέπω μαζί (Νταλάρα και Μελίνα) μου έρχονται στην μνήμη όμορφες αναμνήσεις από τις παραστάσεις στο Ζυγό.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!! :pity::wacko:

Κι εγω! Ιδιαιτερα διαφωτιστικες (και πολυτιμες) οι πληροφοριες για τα δρομολογια... :pity::wacko: Μηπως ξερεις τι ωρα το μεσημερι εχει δρομολογιο;(πολλα ζηταω,το ξερω :mad: )

Γιατί παιδί μου ταλαιπωρείς το forum και δε με παίρνεις ένα τηλέφωνο να σου λύσω τις απορίες σου; Σε έχει πειράξει ο ήλιος;;;

'Ασε που μπορεί να σου δώσω και άμεση λύση για το πως θα πας εκεί που θέλεις χωρίς ΚΤΕΛ και σχετικά!

:pity::wacko::mad:

Αποστόλη, δεν λέω πως δεν έχει καλή φωνή η Μ.Ασλανίδου. Λέω ,απλώς, πως υπάρχουν κι άλλες καλές φωνές. Που δεν έχουν ,κάθε τρεις και λίγο, πρόσβαση και συμμετοχή παντού. Δεν πρόκειται για περίπτωση κορυφαίας ερμηνεύτριας, όπου η συμμετοχή της σε εκδηλώσεις θα θεωρείτο ουσιώδης. Σε αυτό το σημείο εστιάζεται ο προβληματισμός μου, καθώς και στην πεποίθηση πως δεν προσφέρει κάτι καινούργιο η επανάληψη συνεργασιών. Και τονίζω πως είναι πολλοί οι τρεις συνεργάτες, ως συμμετοχή, γιατί θα ''κλέψουν'' πρόγραμμα.

Εξακολουθώ να ελπίζω στην ουσία της δομής του προγράμματος. Η επιμέλεια του προγράμματος μπορεί να αμβλύνει τις πρώτες εντυπώσεις.

Και τονίζω πως είναι πολλοί οι τρεις συνεργάτες, ως συμμετοχή, γιατί θα ''κλέψουν'' πρόγραμμα.

.

Συμφωνώ κι επαυξάνω Ελίνα!!! Θέλουμε επιτέλους να τον απολαύσουμε -αν όχι μόνο του - έστω μ' έναν συνεργάτη ή μιά συνεργάτιδα. Οταν συμμετέχουν περισσότεροι, στο τέλος της συναυλίας φεύγουμε πάντα με την αίσθηση ότι τραγούδησε λίγο :blush: !!! :rolleyes:

Καλημέρα!! :rolleyes:

Από το ΚΤΕΛ της Φλώρινας μου είπαν ότι έχει δρομολόγιο κατά τις τρεις το μεσημέρι. Όμως Θα πάρω πάλι τηλέφωνο για να σιγουρευτώ. Όταν έχω σίγουρα νέα θα σας πω!!1 :blush:

Αποστόλη, δεν λέω πως δεν έχει καλή φωνή η Μ.Ασλανίδου. Λέω ,απλώς, πως υπάρχουν κι άλλες καλές φωνές. Που δεν έχουν ,κάθε τρεις και λίγο, πρόσβαση και συμμετοχή παντού. Δεν πρόκειται για περίπτωση κορυφαίας ερμηνεύτριας, όπου η συμμετοχή της σε εκδηλώσεις θα θεωρείτο ουσιώδης. Σε αυτό το σημείο εστιάζεται ο προβληματισμός μου, καθώς και στην πεποίθηση πως δεν προσφέρει κάτι καινούργιο η επανάληψη συνεργασιών. Και τονίζω πως είναι πολλοί οι τρεις συνεργάτες, ως συμμετοχή, γιατί θα ''κλέψουν'' πρόγραμμα.

Εξακολουθώ να ελπίζω στην ουσία της δομής του προγράμματος. Η επιμέλεια του προγράμματος μπορεί να αμβλύνει τις πρώτες εντυπώσεις.

Ελίνα , συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μ' αυτά που γράφεις! Καλή η Ασλανίδου, αλλά ΩΣ ΕΚΕΙ! Συνεργάστηκε μαζί της αρκετές φορές. Οι αλλαγές δεν βλάπτουν, μάλλον ανανεώνουν! Η Ζουγανέλη θα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! Αλλά και άλλα πρόσωπα -καινούρια-που δεν τα γνωρίζουμε ,θα ήταν ωραίο να μας τα συστήσει!

Τώρα για το πρόγραμμα...Θα τον δούμε λιγότερο στη σκηνή κι αυτό από μόνο του είναι μείον :blush::rolleyes:

Είμαι στο γραφείο,σχετικά χαλαρά, ενημερώνομαι από το μεσημεριανό δελτίο της ΕΤ3 για τις συνέπειες της φωτιάς της Χαλκιδικής. Αργότερα πήρα φωτιά εγώ...Εξακολουθώ να παρακολουθώ ΕΤ3. Ανακοινώνει ο παρουσιαστής πως θα συνδεθούμε με την ανταποκρίτρια μας στην Φλώρινα και θα ενημερωθούμε για τις εκδηλώσεις στις Πρέσπες. Η ανταποκρίτρια κάνει αναφορά στους επισήμους που αναμένονται, στην συναυλία της ’λκ.Πρωτοψάλτη την Παρασκευή και ο παρουσιαστής την διακόπτει. Και λέει πως η κεντρική συναυλία είναι το Σάββατο, όπου στο α' μέρος θα τραγουδήσουν η Μ.Δημητριάδη και το Τρίφωνο σε έργα του Οδ.Ελύτη μελοποιημένα από τον Μ.Θεοδωράκη. Στο β' μέρος θα παρουσιαστεί το ''’ξιον εστί''. Τελεία. Ποιος θα είναι ο λαϊκός τραγουδιστής, σαϊνια μου; Μήπως τον λένε Γ.Νταλάρα; Δεν ξέρετε; Να φροντίσετε να μάθετε! Θέλω να πιστεύω πως η παράλειψη έγινε εκ παραδρομής, γιατί έλλειψη χρόνου δεν προφασίστηκαν.

Φωτιά!!! :blink: ;)

«Θεσμός εθνικών διαστάσεων»

Αφιερωμένο στον Οδυσσέα Ελύτη το πρόγραμμα εκδηλώσεων για τα 17α Πρέσπεια

Για 17η συνεχή χρονιά διοργανώνονται και φέτος τα Πρέσπεια, «ένα σύνολο εκδηλώσεων με αναμφισβήτητο κύρος πάνω από κομματικές διαστάσεις», όπως χαρακτηριστικά τόνισε ο υπουργός Πολιτισμού Γιώργος Βουλγαράκης, σε συνέντευξη Τύπου την Πέμπτη για την παρουσίαση του προγράμματος.

Οι φετινές εκδηλώσεις είναι αφιερωμένες στο νομπελίστα ποιητή Οδυσσέα Ελύτη, με αφορμή τη συμπλήρωση 10 ετών από τον θάνατό του.

Ο κ. Βουλγαράκης έκανε λόγο για την «εθνική διάσταση του θεσμού» και αναφέρθηκε στους πολύ σημαντικούς καλλιτέχνες που συμμετέχουν κάθε χρονιά, όχι μόνο από την Ελλάδα, αλλά και την ΠΓΔΜ και την Αλβανία.

Η έναρξη των εκδηλώσεων θα γίνει με τα εγκαίνια μεγάλης έκθεσης χαρακτικών και σχεδίων του Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα, αφιερωμένη στον Οδυσσέα Ελύτη. Αμέσως μετά, στο κτίριο Εξάρχου, θα δοθεί η συναυλία «Από τη Σαπφώ στον Ελύτη», όπου θα πάρουν μέρος η ποιήτρια Ιουλίτα Ηλιοπούλου, ο Γιώργος Κουρουπός και ο Σπύρος Σακκάς.

Στις 25 Αυγούστου, στον Αγιο Αχίλλειο θα δοθεί συναυλία σε δυο μέρη. Στο πρώτο μέρος ο Ηλίας Ανδριόπουλος με την Ορχήστρα και τη χορωδία της ΕΡΤ θα παρουσιάσει το έργο του «Προσανατολισμοί» σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη. Στο δεύτερο μέρος, η Αλκηστη Πρωτοψάλτη θα παρουσιάσει a capella δύο τραγούδια από το «Μονόγραμμα» του Ελύτη και στην συνέχεια έναν κύκλο τραγουδιών από το μεγάλο ρεπερτόριο της.

Στις 26 Αυγούστου, στον Αγιο Αχίλλειο, η Ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης, η ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής της ΕΡΤ και η Χορωδία της ΕΡΤ με σολίστ τον Γιώργο Νταλάρα και ψάλτη τον Ανδρέα Κουλουμπή, θα παρουσιάσουν το «Αξιον εστί»του Μίκη Θεοδωράκη, με αφηγητή τον Γρηγόρη Βαλτινό.

Τέλος, την Κυριακή 27 Αυγούστου, στο χωριό Κέλλη, σε υψόμετρο 1.100 μέτρων, ο Γ.Νταλάρα θα δώσει συμβολική συναυλία με θέμα το νέο του έργο που έχει τον τίτλο τα «Έρημα Χωριά» σε μουσική του Αλβανού συνθέτη Ντάσο Κούρτι, ενώ οι εκδηλώσεις θα ολοκληρωθούν με τον Κώστα Μακεδόνα, τη Δευτέρα 28 Αυγούστου, όπου θα δώσει μεγάλη λαϊκή συναυλία.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...26&lngDtrID=253

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...