Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Θεοδωράκης-Νταλάρας (Ανέκδοτα)

27 posts in this topic

Ακολουθεί μια κατάσταση με κάποια τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη που κατά καιρούς έχει ερμηνεύσει ζωντανά (και έχω ακούσει) ο Γιώργος Νταλάρας και ΔΕΝ έχουν εκδοθεί σε κάποιο δίσκο.Νομίζω πως δεν υπάρχει μια τέτοια συνοπτική κατάσταση.

(Η σειρά είναι τυχαία).

1)Αυτά τα δέντρα (Γ.Ρίτσου)

2)Όλοι διψάνε (Γ.Ρίτσου)

3)Όταν σφίγγουν το χέρι (Γ.Ρίτσου)

4)Τόσα χρόνια (Γ.Ρίτσου)

5)Μπήκαν στα σίδερα (Γ.Ρίτσου)

6)Δέντρο το δέντρο (Γ.Ρίτσου)

7)Ποιος να το πει (Γ.Ρίτσου)

8)Θα σημάνουν οι καμπάνες (Γ.Ρίτσου)

9)Τραβήξανε ψηλά (Γ.Ρίτσου)

10)Το "’ξιον Εστί" (Οδ.Ελύτη)

(όπως το είπε πέρυσι στο Ηρώδειο και στην Κύπρο)

11)Μέρα μαγιού μου μίσεψες (Γ.Ρίτσου)

12)’ρνηση (Στο περιγιάλι το κρυφό) (Γ.Σεφέρη)

13)Κράτησα τη ζωή μου (Γ.Σεφέρη)

14)’νθη της πέτρας (Γ.Σεφέρη)

15)Μέσα στις θαλασσινές σπηλιές (Γ.Σεφέρη)

16)Κράτησα τη ζωή μου (Επιφάνια "Αβέρωφ") (Γ.Σεφέρη)

17)Η Μαργαρίτα η Μαργαρώ (Μ.Θεοδωράκη)

18)Ο καημός (Δ.Χριστοδούλου)

(έχει δισκογραφηθεί με τη φωνή του Μίκη και δεύτερη φωνή του Νταλάρα).

19)Βράχο βράχο τον καημό μου (Δ.Χριστοδούλου)

20)Σαββατόβραδο (Τ.Λειβαδίτη)

21)Έχω μια αγάπη (Τ.Λειβαδίτη)

22)Δραπετσώνα (Τ.Λειβαδίτη)

23)Βραδιάζει (Δ.Χριστοδούλου)

24)Γωνιά γωνιά (Δ.Χριστοδούλου)

25)Το τραγούδι της ξενιτιάς (Ερ.Θαλασσινού)

26)Μανούλα μου ο γιόκας σου (Μ.Θεοδωράκη)

27)Φέρτε μου τη θάλασσα (Ν.Γκάτσου)

28)Το όνειρο (Μ.Θεοδωράκη)

29)Ένα δειλινό (Μ.Θεοδωράκη)

30)Η αλυσίδα (Μ.Θεοδωράκη)

31)Στα περβόλια (Μ.Θεοδωράκη)

32)Τα παραθύρια ορθάνοιχτα (Μ.Κακογιάννη)

33)Ω βουνά (Μ.Θεοδωράκη)

34)Μιλώ (Μ.Θεοδωράκη)

35)Μέσα σε κήπο κάθησα (Μ.Ελευθερίου)

36)Του χάρου η μάνα (Μ.Ελευθερίου)

37)Το ναυάγιο (Μ.Αναγνωστάκη)

38)Την πόρτα ανοίγω το βράδυ (Τ.Λειβαδίτη)

39)Μακρυά πολύ μακρυά

(από την "Κατάσταση Πολιορκίας")(Ρένας Χατζηδάκη ή Μαρίνας)

40)Απόσπασμα Νο 4 από την "Κατάσταση Πολιορκίας"

(από την "Κατάσταση Πολιορκίας")(Ρένας Χατζηδάκη ή Μαρίνας)

41)Ο επιζών (Τάκη Σινόπουλου)

42)Ήρθαν τα βάσανα (Μ.Ελευθερίου)

43)Κόσμε άσωτε (Μ.Ελευθερίου)

44)Στο μπαρ (Μ.Ελευθερίου)

45)Ήταν κάποτε δυο φίλοι (Τ.Λειβαδίτη)

46)Μια μέρα θα στο πω (Τ.Λειβαδίτη)

47)Νύχτα μαγικιά (απόσπασμα) (Γ.Θεοδωράκη)

48)Κάποτε θά'ρθουν (Λ.Παπαδόπουλου)

49)Στρώσε το στρώμα σου (Ι.Καμπανέλλη)

(συμμετοχή με τους υπόλοιπους συντελεστές στις συναυλίες στα Χανιά-Ιούλιος 2005 και στο Ηρώδειο-Μάιος 2005)

50)Ποιος δε μιλά για τη λαμπρή (Μπρένταμ Μπήαμ-μτφ Β.Ρώτα)

51)Αν θυμηθείς τ'όνειρό μου (Ν.Γκάτσου)

(Έχει δισκογραφηθεί μόνο με β'φωνή στην Ελ.Δήμου)

52)Ο ήλιος κοίταξε τη γη (Μ.Κακογιάννη)

53-57)Πέντε αποσπάσματα από την όπερα "Λυσιστράτη"

Επειδή μού'ρχονται ένα-ένα στο μυαλό, αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι κάτι άλλο.Αν έχω ξεχάσει κάτι συμπληρώστε το.

:pity::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο! Ήθελα να κάνω αυτή τη λίστα εδώ και καιρό.

Να προσθέσω μία ακόμα λίστα. Όλες οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα (συμμετοχή ή προσωπική συναυλία) με τραγούδια αποκλειστικά του Μίκη Θεοδωράκη:

1981 - Περιοδεία στην Ισπανία

1982 - Νταμάρια Νίκαιας

1988 - ’ξιον Εστί (Ηρώδειο)

1990 - Ευρωπαϊκή περιοδεία

1995 - Tribute to Mikis Theodorakis (Metropole Orchestra) (Ηρώδειο)

1997 - ’ξιον Εστί, Πνευματικό Εμβατήριο (ΜΜΑ - 22/6/1997)

1997 - Τραγούδια της θάλασσας (Πειραιάς - 20/9/1997)

1997 - Θάλασσα και τέχνη (Πάτρα - 19/10/1997)

1998 - Εγκαίνια ανοιχτού θεάτρου "Μίκης Θεοδωράκης" Αγ.Ι. Ρέντη Πειραιάς(27/5/1998)

1998 - Φεστιβάλ Κασσάνδρας (27/6/1998)

1998 - Old Mutual Hall - Νότιος Αφρική (18 - 19/11/1998)

1999 - Αφιέρωμα στους Γρηγόρη Λαμπράκη, Βασίλη Βασιλικό, Κώστα Γαβρά και Μίκη Θεοδωράκη (Μαρούσι Αττικής - 30/5/1999)

1999 - Ποίηση και μουσική εν αιθρία (Στοά του Βιβλίου - 15 - 16/6/1999)

2001 - Δελφοί (Ossipov Russion Orchestra)

2002 - Συναυλία Αλληλεγγύης του Παλαιστινιακού λαού (Σύνταγμα - 10/4/2002)

2002 - τραγούδια για τα παιδιά της Παλαιστίνης (Κατράκειο - 14/6/2002)

2002 - Λυσιστράτη (Όπερα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

2003 - Δημητσάνα (16/8/2003), Εξαμίλια Κορινθίας (17/8/2003)

2004 - Συναυλία εγκαίνια για την Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου με τραγούδια του Μίκη (7/8/2004)

2005 - Στάδιο Χανίων (31/7/2005)

2005 - Τα συμφωνικά (Ηρώδειο 9/10/2005)

2005 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη - Λευκωσία (11/10/2005)

2005 - Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί (10 - 11/11/2005 - ΜΜΑ)

Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλές συναυλίες ακόμα. Πολλές είναι και οι συναυλίες που δεν γνωρίζω καν την ύπαρξή τους. Όποιος ξέρει κι' άλλες, παρακαλώ να συμπληρώσει την λίστα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη το 1998 δεν τραγούδησε στη Σίβηρη στη συναυλία για τον Θεοδωράκη, αν και είχε ανακοινωθεί και είχαν βγει και οι αφίσες με τ'όνομά του.

Πρόχειρα θυμάμαι τις παραστάσεις με "Το τραγούδι του νεκρού αδερφού" (το 1981 νομίζω), τη συναυλία στην Πάτρα το 1988, τις μεγάλες συναυλίες στο Καραισκάκη το 1974 και την πιο πρόσφατη συναυλία στο Κολλέγιο Αθηνών στις 21-22 Μαρτίου 2006.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε έχουμε:

1974 - Νοέμβριος - Στάδιο Καραισκάκη

1981 - Ιούλιος & Αύγουστος - Περιοδεία στην Κούβα και στη Νικαράγουα.

1981 - - - Το τραγούδι του νεκρού αδερφού

1981 - 19/9/1981 - Συναυλία "μαμμούθ" 3,5 ωρών με τραγούδια του Μίκη. (Γήπεδο Χαριλάου, Θεσσαλονίκη)

1982 - Αύγουστος - Νταμάρια Νίκαιας

1988 - 29/6/1988 - Αρχαίο Ωδείο Πάτρας

1988 - Σεπτέμβριος - ’ξιον Εστί (Ηρώδειο), (Κατράκειο Θέατρο, Νίκαια)

1990 - ’νοιξη - Περιοδεία στην Ευρώπη με τα μετασυμφωvικά έργα τoυ Μίκη Θεοδωράκη.

1995 - 2-3/9/1995 - Αφιέρωμα στα 70 χρόνια του Μίκη Θεοδωράκη με τα κινηματογραφικά του. (Metropole Orchestra - Ηρώδειο)

1995 - 18/9/1995 - Συναυλία - γιορτή για τα 70 χρόνια του Μίκη Θεοδωράκη. (Παναθηναϊκό Στάδιο)

1997 - 22/6/1997 - Συναυλία για τον Ανδρέα Παπανδρέου (’ξιον Εστί - ΜΜΑ)

1997 - 20/9/1997 - Τραγούδια της θάλασσας (Πειραιάς)

1997 - 19/10/1997 - Θάλασσα και τέχνη (Πάτρα)

1998 - 27/5/1998 - Εγκαίνια ανοιχτού θεάτρου "Μίκης Θεοδωράκης" (Ρέντη, Πειραιάς)

1998 - 15/6/1998 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. (Στοά του Βιβλίου)

1998 - 27/6/1998 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. (Φεστιβάλ Κασσάνδρας - Θέατρο Κασσάνδρας)

1998 - 18-19/11/1998 - Old Mutual Hall - Νότιος Αφρική

1999 - 30/5/1999 - Αφιέρωμα στους Γρηγόρη Λαμπράκη, Βασίλη Βασιλικό, Κώστα Γαβρά και Μίκη Θεοδωράκη (Μαρούσι Αττικής)

1999 - 15-16/6/1999 - Ποίηση και μουσική εν αιθρία (Στοά του Βιβλίου)

2001 - 23/6/2001 - Πρώτη Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων. (Ossipov Russion Orchestra - Αρχαίο Στάδιο των Δελφών).

2002 - 10/4/2002 - Συναυλία Αλληλεγγύης του Παλαιστινιακού λαού (Σύνταγμα)

2002 - 14/6/2002 - Τραγούδια για τα παιδιά της Παλαιστίνης (Κατράκειο)

2002 - Απρίλιος - Λυσιστράτη (Όπερα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

2003 - 16-17/8/2003 - Δημητσάνα, Εξαμίλια Κορινθίας

2003 - 30-11-2003 - Κινηματογραφικά Κρατικά Βραβεία Ποιότητας 2003 (ΜΜΘ)

2004 - 7/8/2004 - Συναυλία εγκαίνια για την Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου με τραγούδια του Μίκη

2005 - 31/7/2005 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. (Στάδιο Χανίων)

2005 - 9/10/2005 - Τα συμφωνικά του Μίκη. (Ηρώδειο)

2005 - 11/10/2005 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. (Λευκωσία - Τάφρος Ντ' Αβίλα)

2005 - 10-11/11/2005 - Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί (ΜΜΑ)

2006 - 21-22/3/2006 - Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. (Κολλέγιο Αθηνών)

2006 - 26/8/2006 - ’ξιον Εστί (’γιο Αχίλλειος - Πρέσπες)

2007 - 7/3/2007 - Τελετή ανακήρυξης των Πρεσβευτών του Ελληνισμού 2007 από τη Νομαρχία Αθηνών (Ρωμιοσύνη - ΜΜΑ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Το "’ξιον Εστί", τον Σεπτέμβρη του 1988, εκτός από το Ηρώδειο παρουσιάστηκε και στο Κατράκειο της Κοκκινιάς. Είχα την τύχη να παρακολουθήσω αυτήν την μαγευτική συναυλία.

-Στη "Στοά του Βιβλίου", στο αίθριο, εμφανίστηκε και τον Ιούνη του 1998-στο αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη- ερμηνεύοντας τα εξής : "Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις", "Αυτά τα δέντρα" και "Όταν σφίγγουν το χέρι"(απ' ότι θυμάμαι το έδειξε απευθείας και η ΤV).

-Επίσης συμμετείχε και στη "συναυλία μαμμούθ" του Μίκη Θεοδωράκη(όπως χαρακτηρίστηκε από τον Τύπο)-διάρκεις 3,5 ωρών - που δόθηκε το Σάββατο 19 Σεπτέμβρη 1981 στο γήπεδο Χαριλάου της Θεσσαλονίκης.Γράφει, συγκεκριμένα, το "ΕΘΝΟΣ" της εποχής(δημοσίευμα προηγούμενης μέρας : Παρασκευή 18/9/1981) :

"Συναυλία μαμμούθ τρισήμισυ ωρών θα δώσει ο Μίκης Θεοδωράκης, αύριο Σάββατο στις 9.30 το βράδι στο γήπεδο Χαριλάου της Θεσσαλονίκης.

Με ερμηνευτές το Γιώργο Νταλάρα, τη Δήμητρα Γαλάνη και Αντώνη Καλογιάννη θα παρουσιάσει σε πρώτη ζωντανή εκτέλεση στο κοινό δύο νέους κύκλους τραγουδιών καθώς και παλιά τραγούδια.

Ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει το "Ραντάρ" έναν κύκλο 12 ερωτικών - λαϊκών τραγουδιών σε στίχους Κώστα Τριπολίτη.

Η Δήμητρα Γαλάνη θα ερμηνεύσει τους "Χαιρετισμούς" κύκλο λυρικών ερωτικών τραγουδιών σε στίχους Ελευθερίου - Παπαδόπουλου-Κεσίσογλου-Θεοδωράκη.

Ο Αντώνης Καλογιάννης θα ερμηνεύσει αντιπροσωπευτικά τραγούδια από όλο το έργο του Μ. Θεοδωράκη όπως "Ρωμιοσύνη", "Πολιτεία", "Ήλιος και χρόνος".

Η συναυλία οργανώνεται στα πλαίσια του διεθνούς "'Έτους του αναπήρου και σπαστικού παιδιού". Ο Μίκης Θεοδωράκης και οι τραγουδιστές προσφέρθηκαν αφιλοκερδώς για να ενισχύσουν τους σκοπούς της ελληνικής εταιρίας Αποκαταστήσεως Αναπήρων παιδιών Θεσσαλονίκης.

Τα εισιτήρια προπωλούνται στα ταμεία της έκθεσης προς 300 και 200 δραχμές. Την ημέρα της συναυλίας θα πωλούνται στις εισόδους του γηπέδου".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να προσθέσω μία ακόμα λίστα. Όλες οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα (συμμετοχή ή προσωπική συναυλία) με τραγούδια αποκλειστικά του Μίκη Θεοδωράκη
Το 1995 επίσης, συμμετείχε και στη γιορτή για τα 70χρονα του Μίκη Θεοδωράκη στο Παναθηναϊκό Στάδιο ερμηνεύοντας το "Μαργαρίτα Μαργαρώ".

Share this post


Link to post
Share on other sites
:naughty: !!Μπράβο ρε παιδιά! Φανταστικό topic!!! :rolleyes::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το καλοκαίρι του 1981 περιοδεία στην Νικαράγουα και στην Κούβα, όπου και η γνωριμία με τον Φιντέλ.Και μια αφήγηση του δημοσιογράφου Δ.Γκιώνη για το ταξίδι στην Κούβα(''Έτσι κι αλλιώς'',Δ.Γκιώνη, εκδόσεις Καστανιώτη):

...''Ο Θεοδωράκης έχει τα γενέθλιά του και του έχει ετοιμαστεί μια μεγάλη τούρτα μ΄ένα κερί, που το σβήνουν εναλλάξ Θεοδωράκης-Κάστρο. Και μετά και οι δυο μαζί, κάτω από χειροκροτήματα. Από τα κομμάτια που κόβονται υπάρχει κι ένα για τον Μαρξ.

Ο Κάστρο είναι ιδιαίτερα περιποιητικός στις γυναίκες, που συνωστίζονται ποια να τον πρωτοπλησιάσει. Τους λέει αστεία, κοπλιμέντα. Πειράζει έναν κοντούλη πενηντάρη διευθυντή μουσείου και την όμορφη νεαρή γυναίκα του:

-Μα τι είναι αυτά;Κάθε φορά που σε βλέπω με νέα γυναίκα. Πόσες φορές έχεις παντρευτεί;

-Τρεις.

-Να μη σε δω με τέταρτη! Αυτή είναι η καλύτερη! Και σε εκείνη:

-Μα τι του βρήκες;

Γελάνε.

Βλέπει την ’ννα Ραγκούση(τη μνηστή τότε και κατοπινή σύζυγο του Γιώργου Νταλάρα) μόνη.

-Πού είναι ο άντρας σου;

-Εκεί-και τον δείχνει.

Τον φωνάζει.

-Γιατί αφήνεις τη γυναίκα σου μόνη;

Ο Νταλάρας βρίσκει την ευκαιρία να του πει δυο λόγια, που δεν έχουν σχέση με την ερώτηση:

-Θα' θελα να σας ευχηθώ να είστε πάντα έτσι όπως είστε απόψε και να μην πάψετε να αγωνίζεστε...

-Ευχαριστώ, αλλά μην αφήνεις την γυναίκα σου μόνη!

Ο Κάστρο ζητάει από τον Νταλάρα να του πει ένα τραγούδι κι εκείνος λέει το ''Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι'' του Καλδάρα, ενώ ο Λάκης Καρνέζης παίζει στη συνέχεια με το μπουζούκι του τον ''Ζορμπά''. Η συνάντηση κράτησε κάπου τέσσερις ώρες(και τι καλά αν ήταν και ο Τσε!).''

Η ιδιωτική συνάντηση έγινε σε ένα σπίτι με θαυμάσιο κήπο με τά από την συναυλία που δόθηκε στην πλατεία της Αβάνας, που παρακολούθησε και ο Κάστρο. Και το χαριτωμένο απόσπασμα της αφήγησης του Γκιώνη το παραθέτω και με μια άλλη αφορμή, αυτή της δοκιμασίας της υγείας του Φ.Κάστρο αυτήν την περίοδο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και το χαριτωμένο απόσπασμα της αφήγησης του Γκιώνη το παραθέτω και με μια άλλη αφορμή, αυτή της δοκιμασίας της υγείας του Φ.Κάστρο αυτήν την περίοδο.

Ας ελπίσουμε κι ας ευχηθούμε, ό,τι κι αν γίνει, τελικά, με τον Κάστρο, το ηρωϊκό νησί της Κούβας και ο υπερήφανος Λαός του, να μην καταλήξουν να γίνουν-ξανά- το πορνείο και το χαρτοπάιγνιο της, τρισκατάρατης, Αμερικής...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Τάσο με δυο μεστές κουβέντες λες όλη την αλήθεια, που όλοι ξέρουν, για αυτή τη χώρα που νομίζει ότι όλη η γη είναι τσιφλίκι της.....

Πάντα θα υπάρχουν αγωνιστές, σαν τον Φιντέλ Κάστρο, όσο υπάρχει διψα για ελευθερία και δικαιοσύνη...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και το καλοκαίρι του 1981 περιοδεία στην Νικαράγουα και στην Κούβα

Από τη συνέντευξη του Λάκη Καρνέζη που δημοσιεύεται στο νέο τεύχος του περιοδικού ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.

"1981: Πήγαμε στην Κούβα και στη Νικαράγουα.Παρουσιάσαμε πάλι το Canto General με τον Π.Πανδή την Μ.Φαραντούρη και με χορωδία από την Κούβα.Ήταν μαζί μας και ο Γ.Νταλάρας που τραγουδούσε το λαικό ρεπερτόριο του Μίκη".

Η ίδια πληροφορία επίσης υπάρχει και στις αφηγήσεις του Μίκη σε ένα από τα 59 cd's που βρίσκονται στο "’ξιος Εστί".Επίσης αναφέρεται πως στη συγκεκριμένη περιοδεία γυρίστηκε κι ένα video-ντοκυμαντέρ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... τις μεγάλες συναυλίες στο Καραισκάκη το 1974.

Στο Μουσικό Κουτί, στο βιβλιαράκι του "’σε με πάλι να σου πω" έχει μία διαφήμιση των τριών συναυλιών. 7,8 και 9 Οκτωβρίου. Γράφει οτι έγιναν στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Ξαναείδα και το DVD με τα τραγούδια της φωτιάς.

Έχω την εντύπωση οτι:

1) Στις συναυλίες στο Καραισκάκη ο Θεοδωράκης δεν συμμετείχε. Έγιναν τέλη Νοεμβρίου.

2) Οι συναυλίες στο Παναθηναϊκό Στάδιο έγιναν από τον Θεοδωράκη στον Οκτώβριο. Ακούστηκαν μόνο τραγούδια του Μίκη.

Αν έχω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apostolh, sta "Tragoudia ths fotias perilambanontaidyo synaulies, opos sosta exeis diapistosei.

-H mia sto Karaiskakh me to Theodorakh, Ntalara, Farantourh, Kalogiannh kai de thymamai poion allo. MONO me tragoudia tou Theodorakh.

- H deuterh OXI sto Panathhnaiko stadio, alla sto ghpedo ths Leoforou, ghpedo Panathhnaikou, me diaforous synthetes, Loizo, Markopoulo, tragoudaei Ntalaras, Xalkias, Garganourakhs, Kox, Merkourh, Loizos, kai apo ena plano pernaei kai oSabbopulos, den ksero an symmeteixe tragoudontas, sthn tainia omos den ton deixnei na tragoudaei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Μουσικό Κουτί, στο βιβλιαράκι του "’σε με πάλι να σου πω" έχει μία διαφήμιση των τριών συναυλιών του Μίκη. 7,8 και 9 Οκτωβρίου. Γράφει οτι έγιναν στο Γήπεδο του Παναθηναϊκού.

Όχι στο Καραισκάκη!

Αυτό θέλω να πω! Μήπως είναι ανάποδα (σε σχέση με αυτά που λες)?

Δηλαδή, 1) στο γήπεδο του Παναθηναϊκού οι συναυλίες του Μίκη, μόνο με δικά του τραγούδια και 2) στο Καραισκάκη οι συναυλίες του Λοϊζου και Μαρκόπουλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παλι, γιατι εκεινη την εποχη θυμαμαι συναυλιες και στο γηπεδο του Πανιωνιου; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oxi Apostolh, einai apolyta bebaio auto pou sou egrapsa gia ta tragoudia ths fotias. Me to Theodorakh einai sto Karaiskakh kai fainetai kathara to ghpedo...

Opos epishs stis synaulies me tous allous synthetes pou einai sth Leoforo fainetai kai ekei kathara to ghpedo. O pinakas me to roloi pano apo to petalo (htan ekei mexri thn anakainish tou ghpedou apo ton Filppidh), kai piso apo to petalo oi fylakes Averof...

Tora ti na sou po... autes oi afises pou les, mporei na aforoun synaulies alles ekeinh thn periodo, den kinhmatografhthhkan alloste oles oi synaulies ths epoxhs apo ton Koundouro... Tha xreiazotan milia film!

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK μάλλον έχεις δίκιο! Η διαφήμιση που υπάρχει στο Μουσικό Κουτί προφανώς αναφέρεται σε επόμενες συναυλίες. Σε ευχαριστώ! :razz::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως ο Γιώργος Νταλάρας έχει τραγουδήσει κάποια τραγούδια από ένα από τα μεγαλύτερα έργα της Ελληνικής μουσικής ιστορίας.Το έργο "Επιτάφιος" σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και ποίηση Γιάννη Ρίτσου. 'Ενα έργο που άλλαξε το ρου της Ελληνικής μουσικής.

Ήταν Μάης του 1989 στη Θεσσαλονίκη και στα πλαίσια του εορτασμού της Εργατικής Πρωτομαγιάς, το Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης οργάνωσε εκδήλωση στο Α.Π.Θ. στην οποία , παρουσία του συνθέτη, ακούστηκε το συγκεκριμένο έργο.Τραγούδησαν ο Γιώργος Νταλάρας με την Αφροδίτη Μάνου.Οι δυο τους εκείνη την εποχή εμφανίζονταν στο REX της Θεσσαλονίκης.

Στην εκδήλωση ακούστηκαν τα 7 από τα 8 τραγούδια του έργου και έκλεισε με το "Μάνα μου και Παναγιά" σε ποίηση Τάσου Λειβαδίτη.

1)Πού πέταξε τ'αγόρι μου (Αφ.Μάνου)

2)Χείλι μου μοσχομύριστο (Αφ.Μάνου)

3)Μέρα Μαγιού μου μίσεψες (Γ.Νταλάρας)

4)Βασίλεψες αστέρι μου (Γ.Νταλάρας-Αφ.Μάνου)

5)Ήσουν καλός κι ήσουν γλυκός (Γ.Νταλάρας)

6)Στο παραθύρι στέκοσουν (Αφ.Μάνου-Γ.Νταλάρας)

7)Νά'χα τ'αθάνατο νερό (Αφ.Μάνου-Γ.Νταλάρας)

8)Μάνα μου και Παναγιά (Γ.Νταλάρας-Αφ.Μάνου)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι όμως ο Γιώργος Νταλάρας έχει τραγουδήσει κάποια τραγούδια από ένα από τα μεγαλύτερα έργα της Ελληνικής μουσικής ιστορίας.Το έργο "Επιτάφιος" σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και ποίηση Γιάννη Ρίτσου. 'Ενα έργο που άλλαξε το ρου της Ελληνικής μουσικής.

Ήταν Μάης του 1989 στη Θεσσαλονίκη και στα πλαίσια του εορτασμού της Εργατικής Πρωτομαγιάς, το Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης οργάνωσε εκδήλωση στο Α.Π.Θ. στην οποία , παρουσία του συνθέτη, ακούστηκε το συγκεκριμένο έργο.Τραγούδησαν ο Γιώργος Νταλάρας με την Αφροδίτη Μάνου.Οι δυο τους εκείνη την εποχή εμφανίζονταν στο REX της Θεσσαλονίκης.

Στην εκδήλωση ακούστηκαν τα 7 από τα 8 τραγούδια του έργου και έκλεισε με το "Μάνα μου και Παναγιά" σε ποίηση Τάσου Λειβαδίτη.

Οπότε... για να συνοψίσουμε. Ο Γ.Νταλάρας, από έργα του Μίκη Θεοδωράκη έχει πει:

1) Τα 18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας (δισκογραφικά - 1974)

2) Το ραντάρ (δισκογραφικά - 1981)

3) Το τραγούδι του νεκρού αδερφού (Παραστάσεις το 1981)

4) ’ξιον Εστί (Στο Ηρώδειο & δισκογραφικά το 1988. Δισκογραφικά και το 2006)

5) Επιτάφιος (Συναυλία το 1989 στο Α.Π.Θ με την Αφροδίτη Μάνου)

6) Κατάσταση πολιορκίας (Με την Μαρία Δημητριάδη από την περιοδεία του 1990)

7) Επιφάνια (Στην TV, με την συμμετοχή της Μαρίας Δημητριάδη, στην εκπομπή της ΕΤ-2 «Η περιπέτεια ενός ποιήματος» το 1990)

8) Λυσιστράτη (Στο ΜΜΑ το 2002)

9) Ρωμιοσύνη (Στο ΜΜΑ το 2005 & δισκογραφικά το 2006)

Σημ: Αναφέρομαι στα έργα που ακούστηκαν ολόκληρα και όχι 1-2 σκόρπια τραγούδια ενός έργου.

Ξεχνάω κάποιο έργο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια συλλογή από τα τραγούδια του κύκλου "Πολιτεία Α'" , αφού τα περισσότερα τα έχει πει σε διάφορες συναυλίες ή τηλεοπτικές εκπομπές.

1)Βρέχει στη φτωχογειτονιά

2)Δραπετσώνα

3)Μάνα μου και Παναγιά

4)Βράχο βράχο τον καημό μου

5)Παράπονο

6)Σαββατόβραδο

7)Έχω μια αγάπη

8)Καημός

Το μόνο τραγούδι απ'αυτό τον κύκλο που δεν έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας είναι ο "Μετανάστης".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα ακόμα τραγούδι της Πολιτείας είναι "Οι Μοιραίοι" σε ποίηση Κώστα Βάρναλη.Το τραγούδι αυτό ήταν στο πρόγραμμα του Ηρωδείου:ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΞ αλλά...

Αν ο Γιώργος Νταλάρας κάνει άλλη δισκογραφική δουλειά με τον Μίκη,είχα εγώ στο μυαλό μου ένα CD με τον τίτλο ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ και να περιλαμβάνει τραγούδια και απο τους 4 κύκλους.(σκοπός δεν είναι μόνο απλά η ερμηνία και η επανεκτέλεση αλλά και πως τα νέα παιδιά,νέες γενιές θα μάθουν τα τραγούδια αυτά και θα εκτός των άλλων είναι ότι ο Νταλάρας μπορεί και τα περνάει και παράλληλα χαράζει σε νέους ανθρώπους σωστές μουσικές κατευθύνσεις.) Αν και ήλπιζα μετά την Πολιτεία Δ΄ η επόμενη πολιτεία να ήταν να την τραγουδήσει ο Νταλάρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Χελιδόνι να πάω ένα βήμα παραπέρα την επιθυμία σου (όνειρο μάλλον) και να πω και εγώ οτι θα ήθελα ο Γ.Νταλάρας να βγάλει ένα CD με τα καλύτερα τραγούδια από τις Πολιτείες και ένα CD με τα καλύτερα τραγούδια από τις Αρκαδίες.... :razz::):music::razz::razz::music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0