Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Θεοδωράκης-Νταλάρας (Ανέκδοτα)

27 posts in this topic

Μακάρι φίλε Αποστόλη,να ήξερες πόσο ήθελα να ακούσω το ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ αποτην φωνή του,καθώς και τον ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ παιγμένα απο το μπουζούκι του Καραντίνη ας πούμε.Όσο για τις Αρκαδίες, ιερότητα του μεγέθους τους πάει τα όνειρα ακόμα παραπέρα.ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ&ΑΡΚΑΔΙΕΣ λοιπόν,γιατι...

"Τα όνειρα των εραστών δεν σβήνουν!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ,λοιπόν.

Απο τότε που μου ήρθε αυτή η ιδέα στο μυαλό,φτιάχνουμε όνειρα καλοκαιρινής νυχτός,στο κάτω,κάτω ακόμα Αύγουστος είναι.Φανταστείτε τι ωραίος δίσκος θα είναι!

"Εχω μια αγάπη ολοδική μου τριαντάφυλλο άστρο μου κι αυγή μου",να το έλεγε μαζί με την Χαρούλα αυτό.

Σαββατόβραδο και Μετανάστης,και ένα απο την Πολιτεία Γ΄:

"Αχ έλα κι άναψε το φως,να φύγω να πετάξω".

Κάποτε πολύ παλιά ο Μίκης Θεοδωράκης είχε πεί σε συνένευξη στο περιοδικό Playboy,γύρω στο 1985 ότι" ο Γιώργος Νταλάρας ετοιμάζει έναν δίσκο με τραγούδια μου όλων των εποχών".Εκεί πάμε παραπέρα,

Την πόρτα ανοίγω το βράδυ,Στο μπαρ,Περβόλια,μέσα σε κήπο κάθησα,μανούλα μου ο γιόκας σου(τραγούδι,τραγουδάρα που αγαπούσε πολύ και ο Στέλιος Καζαντζίδης).

Οι ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ όμως γεννήθηκαν απο εμάς,σαν τα θαύματα.Και ας λέει και Γιώργος"Δεν έχει θαύματα αυτό το καλοκαίρι".

Που ξέρει κανείς,μέσα στις ύπουλες φωτιές που μας έκαψαν ίσως αυτό είναι ένα μικρό δεντρο που αργότερα θα γίνει πλατάνι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0