Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ο Γ.Νταλάρας στην Κάρπαθο. 30/8/2006

35 posts in this topic

Τελικά, μάλλον δεν παραβρέθηκε κανένας εκπρόσωπος στην Κάρπαθο...

Νομίζω ότι ήταν η πρώτη συναυλία μετά από πολύ καιρό που δεν έχουμε εντυπώσεις από συναυλίες... :music:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την "εντύπωση" οτι ήταν υπέροχη συναυλία!! :lol: :lol: :music:

Όρίστε μία 'εντύπωση'!! :lol: :lol: :music:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω την "εντύπωση" οτι ήταν υπέροχη συναυλία!! :lol: :lol: :music:

Όρίστε μία 'εντύπωση'!! :lol: :lol: :music:;)

Νά'τος ο άλλος...

Aυτός ακόμα στις Πρέσπες είναι.... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις Πρέσπες είναι η ψυχή μου .....και τα πράγματά μου...!!

Το σώμα μου είναι στην Αθήνα.. ;):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά, μάλλον δεν παραβρέθηκε κανένας εκπρόσωπος στην Κάρπαθο...

Νομίζω ότι ήταν η πρώτη συναυλία μετά από πολύ καιρό που δεν έχουμε εντυπώσεις από συναυλίες... :pity:  :(

Μπορεί να μην πήγε κανένας μας, αλλά νομίζω ότι .... κάτι θα μάθουμε :rolleyes: Λίγη υπομονή ....... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά, μάλλον δεν παραβρέθηκε κανένας εκπρόσωπος στην Κάρπαθο...

Νομίζω ότι ήταν η πρώτη συναυλία μετά από πολύ καιρό που δεν έχουμε εντυπώσεις από συναυλίες... ;)  :(

Μπορεί να μην πήγε κανένας μας, αλλά νομίζω ότι .... κάτι θα μάθουμε :pity: Λίγη υπομονή ....... :(

"Κάτι ξέρει...κάτι ξέρει..." ;):rolleyes: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιο μέλος θα αντιπροσώπευσε επάξια το forum... Τι στο καλό!

Παντού μάτια και αυτιά διαθέτουμε εμείς. Το έχουμε αποδείξει άλλωστε. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει συναυλια ο Γιωργος και να μην παρευρισκεται εστω ενας!Αυτη τη φορα ημουν εγω!! :rolleyes:Μαγικη η ''ερημη'' Καρπαθος και ακομα πιο μαγικος ο Γιωργος ο οποιος ηταν εξαιρετικα κεφατος αλλα και φανερα συγκινημενος απο την θερμη υποδοχη του κοσμου σε αυτο το νησι της αγονης γραμμης..Το προγραμμα δεν παρουσιασε αλλαγες με αυτο των Πρεσπων.Το μονο διαφορετικο ηταν οτι μαζευτηκε καπως η Ασλανιδου!! ;)Η Ολυμπιου ερμηνευσε μεγαλειωδως για μια ακομη φορα το Ο mare e tu,ο Τζουγανακης αν και ειναι υπεροχος σολιστας δυστυχως δεν περιορισε το κουνημα..Για τον Γιωργο δεν εχουμε να πουμε τιποτα διαφορετικο απλως οτι για μια ακομη φορα το τραγουδι του ηταν ''ευλογια''για τα αυτια μας αλλα κυριως για τις ψυχες μας..Χαρηκα ιδιαιτερα που παρακολουθησα τη συναυλια αν και οι ακτοπλο'ι'κες συγκοινωνιες ειναι στα μαυρα τους τα χαλια..Α! Ειπωθηκε και το ''Καλη τυχη''!! :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν και οι ακτοπλο'ι'κες συγκοινωνιες ειναι στα μαυρα τους τα χαλια..:rolleyes:

Γι' αυτό υπάρχουν τα αεροπλάνα!...

(Sorry πρέπει να δικαιολογήσω το όνομα μου!) :pity:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπραβο Νανα!Κι εμεις χαρηκαμε για την ανταποκριση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαντινάδες για τον Γιώργο Νταλάρα

Από τους Καρπάθιους στην λήξη του πρωταθλήματος ιστιοσανίδας

«Στο διεθνές στερέωμα φρόντισες να σε μάθου, για αυτό Νταλάρα σε τιμά ο δήμος της Καρπάθου».

Με έμμετρο λόγο ο δήμος Καρπάθου υποδέχθηκε τον μεγάλο Έλληνα τραγουδιστή Γιώργο Νταλάρα στην προχθεσινή τελετή λήξης (30-08-06) του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ιστιοσανίδας που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό στάδιο Καρπάθου. Πριν την έναρξη της συναυλίας ο δήμαρχος Καρπάθου κ. Μιχάλης Ιωαννίδης και ο πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης κ. Γεργατσούλης Γεώργιος απένειμαν ως αναμνηστικό δώρο στον Γιώργο Νταλάρα το παραδοσιακό μουσικό όργανο της Καρπάθου, την τσαμπούνα, ενώ ακουγόταν ζωντανά η παραπάνω μαντινάδα από μουσική ομάδα του Λυκείου Ελληνίδων Καρπάθου.

Ο Γιώργος Νταλάρας συγκινημένος, ο οποίος σημειωτέον δέχθηκε αφιλοκερδώς την πρόσκληση του δήμου Καρπάθου, ενθουσίασε το κατάμεστο στάδιο του νησιού με την απλότητα, τη φωνή και τα λεγόμενά του, αφού έδωσε το μουσικό έναυσμα επιλέγοντας το τραγούδι «Έρημα χωριά» από την τελευταία ομότιτλη δισκογραφική του δουλειά: «Σας ευχαριστώ για την πρόσκλησή σας και την παρουσία σας απόψε. Ακούσατε το τραγούδι «Έρημα χωριά» και το επέλεξα συμβολικά. Οπωσδήποτε το πανέμορφο και ζωντανό νησί της Καρπάθου δε θυμίζει σε τίποτε «έρημο χωριό». Όταν όμως εμείς οι καλλιτέχνες επισκεπτόμαστε περιοχές, ακριτικά μέρη της πατρίδας μας αισθανόμαστε ότι πατάμε πάνω σε χρυσάφι». Ο Γιώργος Νταλάρας χάρισε στο κοινό της Καρπάθου ένα μουσικό ταξίδι τριών ωρών μαζί με τους Μελίνα Ασλανίδου, Δέσποινα Ολυμπίου και Μιχάλη Τζουγανάκη.

Την τελετή λήξης τίμησε με την

παρουσία του ο υφυπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Χρήστος Φώλιας με απόφαση του οποίου χρηματοδοτήθηκε η διοργάνωση των αγώνων με το ποσό των 52.000 ευρώ. «Συγχαίρω τον δήμο Καρπάθου και την Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης για την όλη διοργάνωση. Η κυβέρνηση υποστηρίζει τέτοιες προσπάθειες και θα συνεχίσει. Όμως δεν είναι ώρα για λόγια. Απόψε τον πρώτο λόγο έχει η μουσική και το τραγούδι».

Ο πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης του δήμου δήλωσε ικανοποιημένος από την όλη διοργάνωση των αγώνων, ενώ ο δήμαρχος Καρπάθου κ. Μιχάλης Ιωαννίδης στον χαιρετισμό του ανέφερε τα εξής:

«Το νησί μας, η Κάρπαθος του πολιτισμού και της παράδοσης οργάνωσε και ολοκλήρωσε με επιτυχία το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Ιστιοσανίδας.

Καταφέραμε με την συμπαράσταση όλων των Καρπαθίων όχι μόνο να κάνουμε επιτυχείς αγώνες, αλλά προπάντων εξασφαλίσαμε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας να γίνεται στο νησί μας κάθε χρόνο.

Μέσα από τους αγώνες προβάλλαμε το νησί μας σε όλο τον κόσμο.

Αναδείξαμε και προβάλλαμε τα φυσικά και πολιτιστικά πλεονεκτήματα της Καρπάθου.

Πιστεύουμε ότι οι αθλητές και συνοδοί φεύγουν από την ακριτική μας Κάρπαθο με τις καλύτερες εντυπώσεις για τις ομορφιές της, για την φιλοξενία των κατοίκων και την όλη οργάνωση των αγώνων. Μας διαβεβαιώνουν ότι και του χρόνου θα είναι πάλι εδώ, μαζί μας.

Όλοι οι Καρπάθιοι αποχαιρετούμε αθλητές και εκπροσώπους της παγκόσμιας οργάνωσης με την διαβεβαίωση ότι εμείς θα μείνουμε εδώ στην άκρη του Αιγαίου έτοιμοι για την επόμενη διοργάνωση.

Κρατούμε την εμπειρία και την γνώση που αποκτήσαμε μαζί».

Εφημερίδα "Η ΡΟΔΙΑΚΗ" 1-9-2006

http://www.rodiaki.gr/index.asp?Details=1&ID=4652

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Τζουγανακης αν και ειναι υπεροχος σολιστας δυστυχως δεν περιορισε το κουνημα...

...Ρε παιδιά,ρε παιδιά....Το έγραψε και ο Θάνος για το κούνημα...Μερικές φορές θαρρώ πως υπερβάλουμε...Το κούνημα όταν παίζει ο Μιχάλης,το έχει σαν "συστατικό" έκρηξης...Είναι κάτι σαν τικ...Δεν χτυπά όντως όμορφα,δεν είναι όμως "φτιαχτό"...Γι'αυτό ας επικεντρωθούμε στο μουσικό και άνθρωπο,που για το τελευταίο σας υπογράφω από ιδία εμπειρία ότι είναι σπάνιος χαρακτήρας,από τους "γλυκά" πλασμένους κρητικούς,καθόλου άξεστος...Όσο για το πρώτο,που

(εκείνο είναι που) μας αφορά άλλωστε άμεσα,κριτική μπορούμε να κάνουμε όλοι μας,αφού τον έχουμε δει live... :D Αυτά!!Με σεβασμό,δίχως καμμία πρόθεση "αντίδρασης,για την αντίδραση"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεκτη η παρατηρηση σου neck,απλως εγω εντασσω την κριτικη μου στα χιουμοριστικα- και μονο- πλαισια.Δεν ειχα καμια προθεση να θιξω την οποια καλλιτεχνικη του αξια αν και θεωρω πως ειναι πολλα υποσχομενος ο Μιχαλης.(Please να μην θεωρηθει ως αντιδραση...απλα ως φυσιολογικη αμυνα!) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
....

... :D ... sorry.... :D

Απλά ήθελα τόσο πολύ να κάνω quote σε μια τόσο πρόσφατη δημοσίευση του Μάκη!!! :D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
(Please να μην θεωρηθει ως αντιδραση...απλα ως φυσιολογικη αμυνα!) :D

...Μην ανησυχείς Νανά!Όπως θα'χεις σίγουρα αντιληφθεί σ' αυτό το forum μπορείς να εκφέρεις ελεύθερα την άποψη σου,δίχως ενδοιασμούς,για τη δημοκρατικότητα και την εναλλαγή απόψεων κι αντιθέσεων,που το χαρακτηρίζουν...Είναι ένα από τα σημαντικότερα του στοιχεία.’λλωστε αν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις θα' πρεπε να ανησυχούμε!Γράφε ελεύθερα senorita! :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να που τελικά μάθαμε "τα της Καρπάθου", χωρίς να περιμένουμε τις λεπτομέρειες από την "δική μου" ανταποκρίτρια ( την αδελφή συναδέλφου που βρισκόταν στο νησί). Μια αφίσα πάντως είναι ήδη στην βαλίτσα της :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά το φόρουμ μας διαθέτει ανταποκριτές σε όλο τον πλανήτη!

Να 'σαι καλά αγαπητή Νανά.

Πολύ συγκίνηση πρέπει να υπήρχε, απ' ότι διαβάζω, στην Κάρπαθο.

Θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις και τα τραγούδια που ερμήνευσε ο Νταλάρας(αν τα κατέγραψες φυσικά ή, έστω, όσα θυμάσαι).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα η συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στην Κάρπαθο ήταν μια μοναδική εμπειρία...Εβλεπα για πρώτη φορά από κοντά τον αγαπημένο μου τραγουδιστη, να ερμηνεύει όπως πάντα τέλεια , παλιά και καινούργια τραγούδια...

Τα αισθήματα είναι δύσκολο να εκφραστούν.

Ακούω Νταλάρα από 14 χρονών και παρακολουθώ κάθε βήμα του..Δεν είναι μόνο ότι ζούμε σε ένα ακριτικό νησί που οι επισκέψεις αξιόλογων καλλιτεχνών είναι εκ των πραγμάτων ένα σημαντικό γεγονός...

Είναι ότι ο Νταλάρας είναι ο κορυφαίος!!!!

Θα ήθελα να μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί του , να τον ευχαριστήσω για τις στιγμές που έζησα στη συναυλία ..

Δυστυχώς δεν ήταν δυνατόν μετά το τέλος , γιατί επικράτησε ένας χαμός..

Ελπιζα ότι θα τον έβλεπα την επόμενη μέρα που θα εφευγε από το αεροδρόμιο της Καρπάθου αλλά ένα σοβαρο πρόβλημα υγείας δυστυχώς δεν μου το επέτρεψε..

Δεν ξέρω αν υπάρχει καποιος που γνωρίζει πως θα μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί του με e-mail??

Πάντως η παρουσία του ήταν εξαιρετική όπως πάντα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you, Anna! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για μένα η συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στην Κάρπαθο ήταν μια μοναδική εμπειρία..

Δέσποινα από την ακριτική Κάρπαθο, από την εσχατιά της Ελλάδος,

σε καλωσορίζουμε στην οικογένειά μας και σ'ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για την ανταπόκριση και το από καρδιάς κείμενό σου... :razz:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0