Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Ο Γ.Νταλάρας στον Ζυγό τον Δεκέμβρη του 2006??

65 posts in this topic

Aν τον συγκρίνουμε με τον "εφιάλτη" που περάσαμε στην Αρένα ναι !! ;)  Αλλά όσα λέει ο Θάνος ισχύουν πέρα ως πέρα.....

Εγώ θα έλεγα πως οι συνθήκες στην Αρένα ήταν πολύ πιο ανθρώπινες από αυτές του Ζυγού... :confused::naughty:

Κι εγω θα συμφωνησω απολυτως... :huh:

Παιδιά, μάλλον σας μπέρδεψα. B) Γράφοντας "εφιάλτη" εννοούσα πιό πολύ το πρόγραμμα και όχι τον χώρο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μας "τρελάνει" το "ΒΗΜΑ", το σημερινό(17-9-2006,"ΤΟ ΑΛΛΟ ΒΗΜΑ", σελ. 10) γράφει ότι το Δεκέμβρη στο Ζυγό θα εμφανιστούν οι : Τάνια Τσανακλίδου, Γιάννης Ζουγανέλης, Σάκης Μπουλάς και Λαυρέντης Μαχαιρίτσας ... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα τελευταία νέα δεν είναι ευχάριστα : Ο Γιώργος Νταλάρας, μάλλον, δεν θα εμφανιστεί πουθενά φέτος το χειμώνα... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τι μας έλεγε τόσο καιρό για κάτι ωραίο φέτος το χειμώνα? :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να ήταν δύσκολο να πραγματοποιήσει αυτό που ονειρευόταν....... και να προτίμησε την αποχή από το να κάνει κάτι έτσι απλά για να κάνει κάτι!!! :)

’λλωστε και άλλες φορες που δεν έκανε κάτι μακροχρόνιο το χειμώνα - και όταν λέμε μακροχρόνιο, εννοούμε γύρω στις 30 εμφανίσεις -όλο και κάτι "σκάρωνε"......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και τι μας έλεγε τόσο καιρό για κάτι ωραίο φέτος το χειμώνα? :blush::pity:

Αποστόλη, πάλι παραπονιέσαι??? :)

Η περιοδεία που έχει στα σχέδιά του για φέτος είναι ίσως αρκετά μεγάλη για να δούμε κάτι κι εδώ στην Ελλάδα, οπότε... ας περιμένουμε κάποια εμφάνιση Μεγάρου Μουσικής το πολύ, προς μεγάλη λύπη πολλών. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος μου είπε ότι στο τελευταίο τεύχος του "ΛΟΙΠΟΝ" αναφέρεται ότι ο Γιώργος Νταλάρας φέτος το χειμώνα θα είναι στο ΖΟΟΜ!

Μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει το δημοσίευμα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι καλά Τάσο.Ας τα αυτά για τον φίλο.Ξέρουμε ότι για χαλάρωση διαβάζεις το Λοιπόν.

;):):rolleyes: :lol: :lol: :lol:

Να κάνω μια αφελή ερώτηση;Πρόκειται για το Zoom που εμφανιζόταν ο Νταλάρας τη δεκαετία του 70;Δηλαδή αν αληθεύει είναι μια επιστροφή στις μπουατ; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ο Πυριόχος(Αδέσμευτος της Κυριακής) αναφέρει για παραστάσεις στον ''Ζυγό'', την περίοδο των γιορτών.

Κι επειδή είχε γίνει συζήτηση σχετικά με την λειτουργικότητα του Ζυγού, θα πω πως το σημαντικότερο που πρέπει να σκεφτεί ο Γ.Νταλάρας(χωρίς να υποδεικνύω ) είναι το πρόγραμμα και οι συνεργάτες και ύστερα τον χώρο. Αν είναι να ξαναδούμε ανακύκλωση ίδιων και ίδιων συνεργατών ή ίδιο πρόγραμμα, δεν ωφελεί. Η ουσία εκεί βρίσκεται. Στην πρόταση που θα κάνει μέσω της επιλογής συνεργατών και τραγουδιών που θα τον πλαισιώσουν. Σε διαφορετική περίπτωση, αν ετοιμάζει πάλι με Ασλανίδου ή Ολυμπίου ή ό,τι παρεμφερές... δεν θα πρόκειται για μουσική πρόταση. Και -προσωπικά- θα προτιμούσα να ξεκουραστεί , να μην εμφανιστεί και να μην αναλωθεί σε κάτι μη αποδοτικό και φθοροποιό. Κι ας με στεναχωρεί πολύ μια πιθανή απουσία του από την αθηναϊκή νύχτα.

Με όλο τον απέραντο σεβασμό και την αγάπη που τρέφω στην ιστορία και στο πρόσωπό του. Η ουσία όμως θα πρέπει να υπερισχύει πάντα στις εμφανίσεις που θα κάνει από εδώ και πέρα. Τις επιλεγμένες και ουσιαστικές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και ο Πυριόχος(Αδέσμευτος της Κυριακής) αναφέρει για παραστάσεις στον ''Ζυγό'', την περίοδο των γιορτών.

Κι επειδή είχε γίνει συζήτηση σχετικά με την λειτουργικότητα του Ζυγού, θα πω πως το σημαντικότερο που πρέπει να σκεφτεί ο Γ.Νταλάρας(χωρίς να υποδεικνύω ) είναι το πρόγραμμα και οι συνεργάτες και ύστερα τον χώρο. Αν είναι να ξαναδούμε ανακύκλωση ίδιων και ίδιων συνεργατών ή ίδιο πρόγραμμα, δεν ωφελεί. Η ουσία εκεί βρίσκεται. Στην πρόταση που θα κάνει μέσω της επιλογής συνεργατών και τραγουδιών που θα τον πλαισιώσουν. Σε διαφορετική περίπτωση, αν ετοιμάζει πάλι με Ασλανίδου ή Ολυμπίου ή ό,τι παρεμφερές... δεν θα πρόκειται για μουσική πρόταση. Και -προσωπικά- θα προτιμούσα να ξεκουραστεί , να μην εμφανιστεί και να μην αναλωθεί σε κάτι μη αποδοτικό και φθοροποιό. Κι ας με στεναχωρεί πολύ μια πιθανή απουσία του από την αθηναϊκή νύχτα.

Με όλο τον απέραντο σεβασμό και την αγάπη που τρέφω στην ιστορία και στο πρόσωπό του. Η ουσία όμως θα πρέπει να υπερισχύει πάντα στις εμφανίσεις που θα κάνει από εδώ και πέρα. Τις επιλεγμένες και ουσιαστικές.

Πολύ εύστοχο το σχόλιο της Ελίνας, το προσυπογράφω! :razz:

Με την ευκαιρία όμως, να μεταφέρω εδώ αυτό που γράφει "ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ"("ΠΟΝΤΙΚΙ ΑΡΤ", σελ. 9)-το οποίο βέβαια το έχει ανεβάσει και η Μάρω στο τόπικ "η καθημερινή αποδελτίωση του Τύπου :

"Ο Νταλάρας θα εμφανιστεί μετά τις γιορτές, πιθανότατα, στον Ζυγό".

:razz::razz::mad::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι ένα πρόγραμμα στον Ζυγό θα πρέπει να είναι πολύ πιο λαϊκό! Θα πρέπει δηλαδή να βάλει στο πρόγραμμά του πολύ περισσότερα λαϊκά! Και μόνο αυτό θεωρώ ότι θα αλλάξει το πρόγραμμα όπως αυτό ήταν στις συναυλίες του καλοκαιριού! Βέβαια, εξαρτάται και από τους καλλιτέχνες που θα τον πλαισιώνουν, το αν θα συμπεριλάβει περισσότερα ή λιγότερα ροκ και έντεχνα τραγούδια! Πάντως ειλικρινά ελπίζω να βάλει στο μενού πιο πολύ Κουγιουμτζή και πολύ περισσότερα ρεμπέτικα! Έτσι κι αλλιώς, δεν πιστεύω ότι ο Νταλάρας θα κρατήσει τον ίδιο κορμό του προγράμματος! Δεν είναι χαζός και ξέρει ότι αν εξαιρέσει εμάς, τους ''φανατικούς'', που ό,τι κι αν κάνει θα πάμε να τον δούμε, οι περισσότεροι δεν θα πληρώσουν για να ακούσουν τα ίδια! Και μιλάμε και για χοντρά λεφτά... :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως για να πω την αλήθεια, δεν θα ήθελα να τον δω σε ένα ακόμα "λαικό" πρόγραμμα όπως τα περισσότερα της τελευταίας πενταετίας. Αυτή η καραμέλα του στυλ "πρόγραμμα με λαικά και ρεμπέτικα τραγούδια" που συνεπάγεται αυτόματα πως για μια ακόμη φορά θα ακούσουμε Μ' ένα παράπονο, Καλή τύχη, που'ναι τα χρόνια, άλλα μου λεν τα μάτια σου, Στην αραπιά, ξημερώνει και βραδιάζει, το πεπρωμένο, τώρα κλαις, όποια και να 'σαι και όλα τα συναφή, έχει αρχίσει να με κουράζει λιγάκι. Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση πως είναι υπέροχα τραγούδια, απλά είμαι της άποψης πως υπάρχουν κι άλλα τραγούδια, εξίσου υπέροχα με τα παραπάνω, εξίσου αγαπητά απ' τον κόσμο, που τα έχει παραμελήσει. Δεν έχει γράψει μόνο το "Καλή τύχη" ο Καλδάρας ούτε μόνο την "Αραπιά" ο Τσιτσάνης, ούτε μόνο το "Που 'ναι τα χρόνια" ο Κουγιουμτζής (Αλήθεια, τώρα που το θυμήθηκα, είναι το "Στα χρόνια της υπομονής" τόσο δημοφιλές και το βάζει σε κάθε πρόγραμμα που κάνει τελευταία; Γιατι σαν τραγούδι, σε σχέση με άλλα του Κουγιουμτζή, δε μου λέει και πολλά). :razz: Οπότε, απλά φοβάμαι πως ένα ακόμα "λαικό" πρόγραμμα ίσως οδηγήσει ξανά στα ίδια που ακούσαμε τόσες φορές τα τελευταία χρόνια.

Προσωπικά, θα προτιμούσα να τον δώ ξανά με ένα πιο "έντεχνο" (βάλτε πολλά εισαγωγικα στη λέξη) σχήμα, που θα τον ωθούσε να κάνει κάτι διαφορετικό, που θα είχε καλλιτεχνική αξία και ενδιαφέρον. Θεωρώ πως είναι κρίμα στα 57 του χρόνια, να περνά χειμώνες σε μαγαζιά τραγουδιώντας τα ίδια τραγούδια, και ελπίζω πως, αν κάνει εμφανίσεις φέτος, θα κάνει κάτι διαφορετικό... :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τους χαρακτηρισμούς 'Λαϊκό και ρεμπέτικο' που χρησιμοποίησα, εννοούσα ένα πρόγραμμα που να βασίζεται σε τέτοιου είδους τραγούδια, αλλά δεν θα περιλαμβάνει αυτά που έχουμε χιλιακούσει, ή τουλάχιστον θα περιλαμβάνει αρκετά πιο πολλά από αυτά! Χωράνε βέβαια και έντεχνα! Αυτό έλειπε... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά, το είπες καθαρά και απ' το πρώτο σου post B):) Εγώ απλά εξέφρασα το δικό μου προβληματισμό σε σχέση με τα λαικά του προγράμματα των τελευταίων ετών. Ας ελπίσουμε πως θα γίνει κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά. Για "εκπλήξεις'' μιλούσε τις προάλλες, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την χθεσινή "Ελευθεροτυπία"

Ο «Ζυγός» άρχισε ήδη με ένα αφιέρωμα στα τραγούδια με χαμόγελο. Το επιμελείται ο Λογό (Γιάννης Λογοθέτης) και καλεσμένοι του είναι οι Μαχαιρίτσας, Λάκης με τα ψηλά ρεβέρ, Γιοκαρίνης, Γερμανός, Δεληβοριάς, Ημισκούμπρια, Μητσιάς, Καλογιάννης. Στη συνέχεια είναι πολύ πιθανόν να ανέβει στο «Ζυγό» ο Γιώργος Νταλάρας. Τέλος, η Τσανακλίδου εγκαταλείπει τη μοναξιά και συμπτράττει με μια τριάδα έκπληξη που συγκροτούν οι Μαχαιρίτσας, Μπουλάς, Ζουγανέλης.

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...&a=&id=98204116

Share this post


Link to post
Share on other sites

Franz, we don't have yet special news! It is very possible that Dalaras will appear in Zygos during this winter, but it is not sure yet! In the last article that was published in 'Eleutherotypia' they say that it is very possible that Dalaras will sing in Zygos! So we wait for further news... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Franz, we don't have yet special news! It is very possible that Dalaras will appear in Zygos during this winter, but it is not sure yet! In the last article that was published in 'Eleutherotypia' they say that it is very possible that Dalaras will sing in Zygos! So we wait for further news... :)

Thank you so much for your information!! I wished so much , that there could be more posts in english language for members , who cannot read greek language.

Franz :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι στο ζυγό θα εμφανίζεται η Τσανακλίδου με τον Μαχαιρίτσα,τον Ζουγανέλη και τον Μπουλά!Βέβαια αυτό δεν αναιρεί την εμφάνιση του Νταλάρα εκεί.’νετα μπορεί να είναι άλλες ημερομηνίες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε από αυτό το άρθρο βγάλαμε συμπέρασμα για το αν θα είναι στον Ζυγό φέτος ή όχι!!! :huh::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αναρωτιόμουν αυτές τις μέρες γιατί έχω κακή διάθεση...

Ελπίζω-προσωπικά- για το μη έγκυρο της πληροφορίας που δημοσιεύεται στο περιοδικό ''Hello''(τουλάχιστον κατά το ήμισυ). Αναφέρεται,λοιπόν, πως ο Νταλάρας τα Χριστούγεννα θα εμφανιστεί στον Ζυγό(καλά μέχρι εδώ) και θα συνοδεύεται από τις Ασλανίδου και Ολυμπίου. Και μετά,λέει, αν δέσουν και υπάρξει χημεία θα περιοδεύσουν και στην Γερμανία. Πετάξατε από την χαρά σας; Εγώ όχι,πάλι. Και ξέρω πως δεν είμαι η μόνη. Ελπίζω να πρόκειται για ράδιο αρβύλα γιατί αλλιώς θα μιλάμε ξανά για ανακύκλωση των ίδιων και ίδιων και για έλλειψη μουσικής πρότασης. Καλύτερα να μην εμφανιστεί, αν πρόκειται για το ανάλογο του καλοκαιριού. Και -προς μεγάλη λύπη μου και στενοχώρια- φοβάμαι πως θα μιλήσω για κούραση του Γιώργου. Όσον αφορά στην αναζήτηση νέων προσώπων και κατάθεση μουσικής πρότασης. Στα σημεία,δηλαδή, που ανέκαθεν ήταν άπιαστος.

Ευελπιστώ στην λανθασμένη πληροφορία, με δεδομένη και την ανακοινωθείσα συνεργασία Μητροπάνου, Γλυκερίας, Μ.Ασλανίδου, Στ.Διονυσίου για τον προσεχή χειμώνα...

:D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν σου πω,Θανάση, πως θα προτιμούσα έστω και μια απίθανη συνεργασία με την Βίσση(ίσως γιατί την θεωρώ απίθανη,βέβαια) γιατί θα επρόκειτο για κάτι διαφορετικό επιτέλους,θα με αποκαλούσες απρόβλεπτη ή θα αντιδρούσες κάπως έτσι :blink: :blink: :blink: :blink: Δίκιο δεν έχω; Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ. Και να αποφύγουμε και τις -πιθανές- παρεξηγήσεις.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D:razz::confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0